CONFERENTIE VAN GENEVE LUIDT NIEUWE PERIODE IN Eisenhower van zou Duitse her over Mijnramp in Gelsenkirchen eiste 41 doden Voorstel geen groot effect sorteren Geen gesprek eniging met het Kremlin? Ver. Staten blijven weigeren Peking-China te erkennen 111I Zeeuws Tijdschrift Opperste Sowjet Boelganin verklaart voor naar Het weer Faure in October Moskou Vrijwilliger meldt zich voor ruimtevaart Eerste toeristenreis naar Moskou Overeenkomst met Tunis werd bekrachtigd Kwestie van gevolgen der atoomstraling Ambassadeurs raadplegen regeringen Europa Drie Nederlandse bladen werden verboden Amerikaanse vliegers zijn weer thuis Minder sigaretten op l terugreis door Duitsland in Sowjeis hervatten proeven met kern* Dertig doden bij luchtramp in Amerika Aanknopen van diplomatieke betrekkingen ter sprake tijdens Adenauers bezoek Reddingswerk moet worden gestaakt Nieuwe ontwapeningsvoorstellen worden bij de V.N. ingediend wapens ZEELAND In October: over- President Eisenhower tijdens persconferentie in r '7 Ontploffing ondergronds Tekst van Roland Holst op Nationaal Monument PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Agenda der algemene vergadering der V.N. Twee zwarte zwanen kozen de vrijheid Voorstellen van centrale comité van Werelraad van Kerken Het Amerikaans-Chinese leg te Genève •d. 7 I rijg- I DE BILT ZEGT: Fraai weer 7eEtBlLT’ 4 Aug- Droog en op de tof „Patsen zonnig weer. Zwakke matige, veranderlijke wind. Dezelf- hogepmpetaturen als gisteren °f iets Russische nota aan Bonn In Indonesië: °P I or). lie JAARGANG No. 3157 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr de Jong (ZIE PAGINA 2) gevolgen per dio-activiteit. 4 dat men boven Chinees gebied pening. -o- VRIJDAG 5 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT :ef- zig. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; het '5 te DEN HAAG, 3 Aug. Het Russische reisbureau „Intourist’’ heeft het Ne derlandse reisbureau Llssone-Lindeman N.V. laten weten, dat het thans ook voor Nederlanders mogelijk Is toeris tische, individuele en gezelschapsreizen naar de Sowjet-Unie te organiseren. Op het ogenblik wordt voor Octo ber een reis voorbereid van Neder land uit via Leningrad, Moskou, Kiev, Odessa terug naar Leningrad. De reis in de Sowjet-Unie zal gedeeltelijk per trein en per vliegtuig worden afge legd. Het feit, dat thans ook Neder landse toeristen naar de Sowjet Unie kunnen reizen, is het resultaat van onderhandelingen met „Intourist”, die ongeveer twee jaar hebben geduurd. AMSTERDAM, 4 Aug. Een tekst van de hand van de bekende dichter A. Roland Holst, zal worden aangebracht op het nationaal monument te Amster dam. Achter de naald, waarin de urnen met aarde uit de elf provinciën komen te staan, zal de tekst in de halfronde muur van natuursteen worden gebeiteld. De tekst is in proza en bestaat uit on- PARIJS, 4 Aug. De Franse Eerste Kamer heeft de Frans-Tuneslsche over eenkomst, waarin aan Tunesië zelfbe stuur wordt verleend, met 254 tegen 25 stemmen bij enkele onthoudingen goed gekeurd. De overeenkomst was reeds door de Nationale Vergadering aanvaard en be hoeft nu nog slechts de ondertekening van president Coty, om van kracht te worden. Het komt er op neer, dat Tunesië zelfbestuur zal krijgen in binnenlandse aangelegenheden. Het buitenlandse be leid en de organisatie van en het toe zicht op de landsverdediging blijven bij Frankrijk berusten. -o- AR. I ber; I PAKIJS, 3 Augustus. De Franse premier, Edgar Faure, zal naar ver wachting de Sowjet-uitnodiging om een bezoek aan Moskou te brengen aanne- men en October hiervoor voorstellen. De Sowjet-ambassadeur in Parijs had de uitnodiging gisteren aan pre- mier Faure en minister van Buiten landse Zaken Plnay overgebracht. ZEEUWSCH DAGBLAD Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodi K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; Dulles, gezinspeeld had op de moge lijkheid, dat de huidige onderhandelin gen te Genève tussen de Verenigde Staten en communistisch China ge voerd zouden kunnen worden op mini sterieel plan, maar meer ook niet. FORMOSA Omtrent veronderstellingen, dat de besprekingen te Genève gaan over de status van Formosa en de natio nalistische eilanden Quemoy en Mat- soe, zei de Amerikaanse president, dat hij zowel als Dulles meermalen hebben verklaard, dat de Verenigde Staten de aangelegenheden van hun vrienden niet zullen bespreken ach ter de rug om. De Verenigde Staten NEW YORK, 4 Augustus De V.S. hebben de V.N. verzocht, dat op de agenda van de aanstaande algemene vergadering der wereld-organisatie zal worden opgenomen de kwestie van de mogelijke gevolgen van stralingen, af komstig van atoomproeven, op de ge zondheid en het organisme der mensen. De voornaamste Amerikaanse af gevaardigde bij de V.N., Henry Ca bot Lodge, heeft Donderdag op het secretariaat der V.N. desbetreffend document gedeponeerd, waarin wordt voorgesteld, dat alle weten schappelijke gegevens, waarover de verschillende landen op dit gebied beschikken, zullen wórden verza meld, evenals de conclusies van de studies over de gevolgen der atoomstralingen. --o- DEN HAAG, 4 Aug. Twee zwarte zwanen, die hun bivak hadden in „de Eendenplas”, een vijver in de gemeen te Gorinchem, zijn sedert Dinsdag ver dwenen. Aangezien de zwanen eigen dom zijn van de pluimveevereniging Gorinchem, werd direct na het ver dwijnen het politieapparaat in wer king gesteld met het doel de zwanen op te sporen, te vangen en naar Go- rinchem terug te brengen. De dieren werden gisteren tussen Woerden en Bodegraven gesignaleerd, doch men slaagde er niet in hen te overmeesteren. Vanmiddag kwam uit Oude Tonge de melding, dat de zwanen daar zijn waargenomen. Niettemin vliegen de dieren nog steeds vrij rond. -o- -o- DAVOS, 4 Aug. Het 90 leden tel lende centrale comité van de Wereld raad van Kerken, waarin 165 prote stantse en orthodoxe kerken vertegen woordigd zijn, heeft Donderdagavond eenstemmig verstrekkende voorstellen, voor ontwapening en vreedzame uit wisseling van militaire gegevens aan genomen In de verklaring wordt voorgesteld, dat de V.N. een internationale com missie van geleerden en technici in ’t leven roept, die de essentiële weten schappelijke voorwaarden moet vast stellen voor een doeltreffend stelsel van Inspectie en controle op de bewa- ROLLA, 4 Aug. Nabij Rolla in de Amerikaanse Staat Missouri Is heden een Convaïr van de American Airlines brandend neergestort. Alle dertig in zittenden vonden de dood. Er waren 27 passagiers en 3 bemanningsleden aan boord. Het tweemotorige toestel stortte on geveer anderhalve km voorbij de lan dingsbaan van Rolla neer, nadat de pi loot aan het vliegveld van Waynes ville had geseind, dat het vliegtuig in brand stond, en dat hjj zou trachten een noodlanding te maken. -o- GENEVE, 4 Aug. De conferentie °P ambassadeursniveau tussen commu nistisch China en de Verenigde Staten w Genève is Donderdag voortgezet met net bespreken van bijzonderheden om rent de repatriëring van Amerikanen en Chinezen die resp. nog in commu nistisch China en de V.S. worden vast behouden. Na korte tijd werd de bijeenkomst ^rdaagd tot Maandag, naar verluidt oornamelijk omdat ambassadeur z*jn reöermg te Peking wilde aanplegen over een lang betoog, dat ambassadeur Johnson aan het rep'a- ‘"ttingsvraagstuk had gewijd. De besprekingen die Maandag goed gonnen met de mededeling van de 'nese vertegenwoordiger over de Ve‘J] mg der elf Amerikaanse vliegers ’““Pen thans tamelijk traag. Diplo- le ..waarnemers achten het on- aarschijnlijk, dat het overleg binnen (ljSjWeek zal kunnen worden beëin- J? ,zoa's in bepaalde kringen aan- vankehjk was verwacht. rtjes it 1, I rekenen de nationalisten tot hun vrienden en zullen niet over de toe komst of lot spreken tenzij zij er bij zijn, aldus Eisenhower. DE ONTWAPENING Sprekende over de Sowjet-Unie zei president Eisenhower niet te geloven, dat maarschalk Boelganin de deur ge sloten had voor een ontwapeningsover- eenkomst tussen de V.S. en de Sowjet- Unie door in zijn verklaring van Don derdag de gedachte van luchtverken ningen van de hand te wijzen. Men diende de verklaring niet zodanig op te vatten, dat zij de bereidheid van de Russische premier om ontwapenings- kwesties te bespreken in enig opzicht zou uitsluiten. Verder zei president Eisenhower, niet van mening te zijn, dat de nieuwe Rus sische proeven met kernwapens, waar van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie Donderdag gewag ge maakt heeft, noodzakelijkerwijs enige verandering betekenden in „de min of meer verzoenende houding, die de Sowjet-Unie de laatste maanden had getoond”. De president zei, dat de Verenigde Staten enkele nieuwe ontwapenings voorstellen zullen doen. Zulks in ant woord op een vraag, of hij van plan was een nieuw ontwapeningsprogram voor te leggen aan de ontwapenings commissie van de V.N., die later in de maand te New York bijeenkomt. De Verenigde Staten zouden derge lijke Russische voorstellen welwillend overwegen en trachten een voor beide MOSKOU, 4 Augustus Vandaag heeft premier Boelganin op een verenigde vergadering van de twee huizen van de Opperste Sowjet ver slag uitgebracht over de onlangs in Genève gehouden conferentie van je regeringsleiders der Grote Vier. Na te hebben opgemerkt, dat de deelnemers aan de conferentie blijk hadden gegeven van hun verlangen om een einde te maken aan de koude oorlog, noemde de maarschalk de resultaten der bijeenkomst een „duidelijk succes voor de vredelievende machten”. Het feit, dat een der gelijke conferentie tien jaar na de bij eenkomst van de regeringsleiders te Potsdam was gehouden, achtte Boelganin van belangrijke betekenis. De jongste conferentie luidt een igen tussen de Sowjet-Unie, de Ver- Frankrijk, aldus de premier. i Het voorstel van Sir Anthony Eden i voor een veiligheidspact van nauwere i omvang dan het door de Sowjet-Unie voorgestelde was volgens Boelganin de aandacht waard. Men moest er ech ter rekening mee houden, dat er twee Duitse staten bestaan. „Wij kwamen niet tot een gemeen- schappelijke uitspraak over de Duitse kwestie in Genève”, aldus Boelganin, „maar wij nemen aan, dat de gedach- tenwisseling over deze kwestie te Ge- j nève van betekenis zal zijn voor de bespreking door de ministers van Bui tenlandse Zaken. De bespreking van de Duitse kwestie door de ministers zou wel op vele moeilijkheden stuiten, maar deze zouden geen beletsel vor men voor de bespreking door de mi- nisters van de hoofdkwestie, namelijk de veiligheid van Europa”. REACTIES. Maarschalk Boelganins verslag over de Geneefse conferentie bevat vol gens Britse diplomatieke kringen te Londen en Franse officiële kringen te Parijs niets nieuws. Zijn critiek op de Parijse overeen komsten, waarbij West-Duitsland bin nen de Atlantische gemeenschap wordt bewapend, en zijn oproep tot toelating van communistisch China tot de V.N., zijn volgens genoemde Franse kringen grotendeels voor binnenlandse con sumptie bedoeld. Boelganin. had het Sowjet-standpunt herhaald, dat de Parijse overeenkomsten tegen de Sow jet-Unie en de volksdemocratieën ge richt zijn. Leden van de Westduitse christen democratische (meerderheids) partij waren van mening, dat uit de rede bleek, dat de Russen de deur open tabak belastingvrij worden mede genomen. De ervaring leert, dat va- cantiegangers op hun terugreis door Duitsland, veelal en grotere hoeveel heid bij zich hebben, waarover dan b.v. 8 pfennig per sigaret accijns aan de grens wordt geheven. De controle hierop blijkt de laatste tijd te zijn verscherpt. Boelganin van nieuwe periode in voor de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en j Met betrekking tot het voorstel van president Eisenhower om wederzijds luchtverkenningen boven eikaars grondgebied toe te staan, verklaarde Boelganin, dat dit plan waarschijnlijk geen groot effect zou sorteren. „VAN AANZIENLIJKE BETEKENIS”. De premier zei, dat de Sowjet-Unie vooral in de afgelopen anderhalf a twee jaar stappen had gedaan om tot beëindiging van de koude oorlog en de vestiging van vriendschap tussen de naties te komen. De vrijlating van de elf Amerikaan se vliegers door China noemde hij van „aanzienlijke betekenis”. Het „wettige recht van communistisch China om tot de Verenigde Naties te worden toe gelaten” kon niet verwezenlijkt wor den. Ten gevolge van de vele mijngangen diep onder de Limburgse grond ver zakken honderden huizen en gebouwen. Onze fotograaf heeft Dinsdag een kijkje in Zuid Limburg genomen en maakte daar enige foto’s van de situatie, die voor sommige bewoners bepaald benauwend begint te worden. Op de foto zien we een winkel in Heerlenbaan, die met dikke stutten voor ver zakking moet worden behoed; een maatregel, die echter maar ten dele helpt. die dagen later met het verhaal kwa- dat men boven Chinees gebied neergehaald. Pas in October 1954, geveer 600 letters. Deze zullen een zo- - - - - - danige grootte krijgen, dat ze van verre afstand te zien zullen zijn. MILAAN, 4 Augustus Een 50- jarige astroloog, Alfonso del Bello, heeft zich vrijwillig gemeld als proef konijn voor wetenschappelijke experi menten waarbij een bemand ruimte schip van de aarde zal worden afge vuurd. Zijn voorwaarden zijn: een voorschot van 50 millioen lire, een be drag van 300 millioen lire als hij zon der iets van een ruimtevaart terug keert of 600 millioen lire indien hij terug komt met inlichtingen of gege vens van waarde voor het weten schappelijk onderzoek. Alfonso del Bello deelde zijn aan bod in een brief aan de burgemees ter van Milaan mede. Hij noemt zich „astroloog, muziekhistoricus, crimineel anthropoloog en deskundi ge op het gebied van wiskundige be rekeningen betreffende het heelal”. derdagavond Stockholm, Oslo, Kopenhagen, Amsterdam, Londen, Luxemburg, Parijs, Bordeaux, Grenoble, Nice, Genève, Zurich, Wenen, Locarno, partijen billijke oplossing te vinden. Berlijn, DE BILT, 4 Augustus De weer- rapporten van het K.N.M.I. op Don- 1 luiden: zwaarbewolkt 25 graden onbewolkt 25 graden licht bewolkt 22 graden licht bewolkt 20 graden geheel bewolkt 21 graden half bewolkt 18 graden zwaar bewolkt 20 graden onbewolkt 27 graden licht bewolkt 25 graden licht bewolkt 27 graden half bewolkt 24 graden regenbui 18 graden zwaar bewolkt 26 graden licht bewolkt 26 graden half bewolkt 20 graden houden voor besprekingen over de Duitse eenheid, In sociaal-democratisch (oppositie) kringen is men van mening, dat de rede het geloof van bondskanselier Adenauer weerlegt, dat de „politiek van kracht”, zoals die tot uiting komt in de opneming van West-Duitsland in het Westelijke defensiestelsel, een vi tale voorwaarde voor Duitse eenheid vormt. V Ulg'-iw VIC- nviu J.U viv- -- bereid met de Duitse ambassadeur in Parijs voorbereidende besprekingen te voeren en is de Russische ambassa deur in de Franse hoofdstad pangewe zen om de Sowjet-regering bij die be sprekingen te vertegenwoordigen. De persdienst van Adenauers chris- ten-democratisch partij gaf naar aan leiding van de Sowjet-Unie een ver klaring uit. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de onderhandelingen te Moskou kunnen worden afgesloten zodat het Duitse vraagstuk als geheel ter sprake is gekomen. Het Duitse volk aan deze en aan de andere kant van het ijzeren gordijn kijkt verlangend uit naar de komende weken in de hoop, dat het probleem van de hereniging in vrede en vrijheid, ook al zou het slechts stap voor stap zijn, nader tot verwe- DJAKARTA, 4 Aug. In aansluiting op het bericht van het verbod tot in voer in Indonesië van een aantal bui tenlandse bladen, weet de „Javabode” thans te melden, dat de Nederlandse bladen De Telegraaf, Elsevier en De Spiegel onder deze bepaling vallen. Tot de andere verboden kranten be- horen drie uit de Chinese volksrepubliek en een aantal Formosaanse bladen. Het tijdens het minlsterie-Sukiman In 1952 Ingestélde verbod op De Waar heid is verder nog steeds van kracht. Ten slotte zijn Incidenteel nummers verboden van De Wereldkroniek, De Post en Life, plus een aantal boeken, waaronder de biografie van Westerling. BONN, 4 Aug. Vandaag is de Russische nota gepubliceerd, waarin Bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland wordt uitgenodigd deze maand of begin volgende maand naar Moskou te komen. In de nota wordt voorgesteld diplomatieke betrekkingen aan te knopen en handels- en culturele verdragen te sluiten. In de nota wordt niet gesproken over de kwestie van Duitslands hereniging als onderwerp voor besprekingen gedurende kanselier Adenauers bezoek aan Moskou. Volgens de nota is de Sowjet-Unie zenlijking zal worden gebracht (Men zie voor deze kwestie ook het gesprek van de dag op pagina 3). GELSENKIRCHEN, 4 Augustus -Tengevolge van een ontplof fing, die zich Woensdagavond heeft voorgedaan in een mijn bij Gelsen kirchen in West-Duitsland, zijn 41 mijnwerkers om het leven gekomen. Er zijn 16 lijken geborgen. Men heeft 21 mijnwerkers kunnen redden. De ontploffing deed zich voor op 800 m diepte. Aanstonds toog men aan het reddingswerk, doch dit werd zeer bemoeilijkt door de grote hitte. Gistermorgen moesten de reddingspogingen worden gestaakt, om dat het voor de hulpploegen te gevaarlijk werd wegens de zich nog steeds uitbreidende brand ondergronds. De ramp heeft alsnog in Duitsland een diepe indruk Uitgave: htinï „Zeeuwsch Dagblad” StlchW gh.o 274289 «kantoor: Goes, L. Vorststr. S Tri 2438 (b.g.g. voo - redactie voor adveri. enz. 2970), ,pn. Vlissingen: Nieuwstr. 326; Middelburg: Korte a«tr 35. Tel- administratie ff redactie 2347; Ter- *eUzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Cointre N.V., ter- WASHINGTON, 4 Aug. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower Donderdag, in antwoord op een vraag, verklaard, dat zolang communistisch China door de Verenigde Naties als agressor in Korea blijft gebrandmerkt, de Verenigde Staten niet voornemens zijn hun beleid, waarbij zij diplomatieke erkenning van het bewind van Pe king weigeren, te wijzigen. Naar aanleiding van een andere vraag zei Eisenhower, voor het ogen blik elke „topconferentie” ter rege ling van geschillen met betrekking tot het Verre Oosten uit te sluiten. Toen hem de vraag gesteld werd, of hij van gevoelen is, dat een confe rentie op het hoogste niveau gehou den moet worden om de spanningen in Azië op te heffen, antwoordde de president, niet van mening te zijn, dat een dergelijke conferentie op dit ogenblik gehouden moet worden. Het was veel te voorbarig over de mogelijkheid van een topconferentie te spreken. Eisenhower merkte op, dat zijn minister van Buitenlandse Zaken, WASHINGTON, 4 Aug. De elf Amerikaanse vliegers, die door de Chinese regering in vrjjhed zijn ge steld, zijn thans n hun land terugge keerd. Op een persconferentie heeft een van hen, kolonel Arnold, verteld dat hun toestel op 10 Januari 1953 boven Noord-Korea door straaljagers werd aangevallen. Men was toen een kilometer of zestig ten Zuiden van de rivier de Jaloe, die de grens tussen China en Noord-Kora vormt. Het vliegtuig bevond zich boven Noord-Korea voor het uitwerpen van vlugschriften. De bemanning moest zich met valschermen in veiligheid stellen nadat het toestel door het vuur der straaljagers zwaar was bescha digd. Zij werd de volgende dag door de Chinezen gevangen genomen, die zes men, was l aldus de kolonel, werd ik van spion- nage beschuldigd. DEN HAAG, 4 Aug. Het blijkt, dat vele vacantiegangers onvoldoende op de hoogte zjjn van de Duitse grensbepalingen voor rookartikelen. Belastingvrije in- of doorvoer van 200 sigaretten of 25 sigaren of 250 gram tabak is in Duitsland slechts éénmaal per kalendermaand toege staan. Bij volgende in. of doorreis in de zelfde maand, mogen niet meer dan 25 sigaretten of 10 sigaren of 50 gram WASHINGTON, 4 Aug. Volgens Amerikaanse Staat Missouri is heden atoomenergie hebben de Sowjets de af gelopen dagen weer proeven met kern wapens gedaan. Men acht dit wellicht het begin van een nieuwe reeks proef nemingen. In het communique wordt niet ge zegd, of de nieuwe ontploffing een wa terstofbom betrof. Hoewel nooit officieel bekend is ge worden, hoe de Amerikanen het ne men van atoomproeven in de Sowjet- Unie en elders kunnen constateren, wordt algemeen aangenomen dat dit geschiedt door middel van het onder zoeken van windstromingen uit de richting van de oefenterreinen op ra- - - er gemaakt, temeer drie arbeiders ingesloten door vallend nnnl ie in n4--7 i-i trekkelijk kort tijdsbestek, dat de mijn gen worden gered. Het ziet er Dahlbusch een zware tol aan mensen- uit, dat de nieuwe ramp zov levens eist. In Mei 1950 hebben daar 78 mijnwerkers het leven gelaten. Ook in Mei van dit jaar werden daar het de tweede maal is in een be- gesteente, doch zij konden na vijf da- naar - ramp zowel in Bonn als Dusseldorf een parlementaire nasleep zal hebben. De parlementaire onderzoekingscommissie voor veilig heid in de mijnen, die door het lande lijk parlement van Noord-Rijn-West- falen is gevormd, zal Zaterdag op de getroffen mijn bijeen komen. De socia listische partijleiding heeft aangekon- digd, dat zij in de Bondsdag het vraag stuk van de veiligheid in de mijnen aan de orde wil stellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1