GEEN UITSLUITSEL OVER LATERE HUURVERHOGING V en INDONESIË Nog altijd tweehonderdduizend land huizen tekort in ons NIEUWE FORMATEUR IN Engeland en Amerika gaan kunst matig maanlicht maken Provinciale Staten Ministers antwoorden de Eerste Kamer mouw Het weer Opperste Sowjet heden De aap uit de Vliegtuig door straaljagers neergeschoten Europa Gedifferentieerde verhog ng of ge deeltelijke vrijlating van huren in de toekomst mogelijk voor de bouw P. N. I. en Masjumi konden het niet eens worden over premierschap van Hatta Zonder tegenslag kan men de woning nood in 1964 te boven zijn Duitse geleerde heeft plan van een ruimteschip ZEELAND brengt verslag uit in Driemanschap klaarde het niet te hoofd 8>ng dei Directie Wederopbouw Bulgarije geeft toe: Na-inlevering zilveren guldens DE BILT ZEGT: Vrij koel Herbouw wegens oorlogsschade in 1959 afgewikkeld PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Na de kunstmanen-affaire lie JAARGANG No. 3156 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 2) i Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 4 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT - Wisselende be- meeste plaatsen 20 24 20 19 20 18 22 27 25 28 24 22 19 21 21 22 20 28 ■Mat' 5b Deze ^•V. z0 drijven ervolgens jammeren PARIJS, 4 Aug. Radio Moskou meldt, dat de beide kamers van de Op perste Sowjet heden te 13.00 uur zul len bijeenkomen om de uiteenzetting aan te horen, die de Sowjetrussische premier, maarschalk Boelganin, zal ge ven over de resultaten der te Geneve gehouden besprekingen door de rege ringsleiders der „Grote Vier”. ning, dat op de duur niet kan wor den volstaan met een aanpassing aan de huidige huren van nieuw ge bouwde woningen. Einddoel zal moeten zijn een zodanig huurpeil, dat de nieuwbouw in het algemeen weer zonder financiële steun van overheidswege zal kunnen geschie den. Bovendien zou de regering niet, zoals in het voorlopig verslag door enkele Senatoren is opgemerkt, wil len stellen, dat huurverhoging zon der compensatie niet mogelijk is. Het is zeer wel denkbaar, aldus de betrokken ministers in de memorie van antwoord, dat de omstandighe den zodanig zjjn, dat ook zonder uitdrukkelijk aangewezen compen saties een huurverhoging kan wor den tot stand gebracht. Het bedrag van de huurverhoging - de eigen woningen buiten beschou wing gelaten - kan in totaal op iets minder dan 40 millioen worden ge steld. Dit bedrag zal uit de aard der zaak door de burgerij moeten wordén Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Viissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen: J. Moii het tegenvoorstel, Hatta „als burger” de leiding te doen hebben van een parlementair kabinet. Hierop gaf Sukiman van de Masjumi het man daat terug daarbij overwegende dat de kabinetscrisis niet te lang mag duren. „SATELLOIDE” Een lid van de Duitse groep, die in de tweede wereldoorlog de V-2 raket ten tot ontwikkeling bracht, heeft Woensdag op het internationaal austro- nautisch congres te Kopenhagen een plan ontvouwd voor een „satelloide” ruimteschip, dat op eigen kracht ande re planeten zou kunnen naderen voor het doen van waarnemingen van dicht- bij. Het waarnemen van Venus is moei lijk wegens de mist, die deze planeet normaal omringt. Door de „satelloide” zal men echter van dichtbij uitvoerige waarnemingen kunnen verrichten, waardoor de weg zou worden bereid voor interplanetair verkeer, aldus de Duitse geleerde. Hij zei verder, niet te weten of er reeds dergelijke ruimteschepen in aanbouw zijn, doch onthulde, dat ’t werk in vliegtuigfabrieken in de V.S. zou kunnen worden gedaan. Ook liet hij er zich niet over uit, of er in de naaste toekomst dergelijke ruimte schepen zouden worden vervaardigd. Wel geloofde de geleerde, dat een „satelloide” ’t enige middel zou zijn waarmee doeltreffende waarnemin gen zouden kunnen worden verricht, en dat weer zou kunnen terugkeren naar de aarde. SOFIA, 3 Aug. Het Bulgaarse persbureau heeft een verslag gegeven van het onderzoek, dat van Bulgaarse zijde is ingesteld naar het incident met het Israëlische vliegtuig, dat 27 Juli boven Bulgarije werd neergeschoten. Het bureau geeft toe dat het Israëli sche vliegtuig door jagers is neerge haald. Verklaard wordt, dat het toe stel zich 40 km diep boven Bulgaars grondgebied bevond. Het wordt onbe grijpelijk geacht, dat het toestel dit zelf niet heeft kunnen constateren. Een uitnodiging van twee Bulgaarse jagers om te landen werd In de wind gesla gen, aldus het communiqué. De jagers openden daarop het vuur. Erkend wordt evenwel, dat de luchtafweer overhaast te werk is gegaan en niet de maatregelen hebben genomen die no dig waren om het vliegtuig tot dalen te dwingen. De Bulgaarse regering betuigt nog eens haar spijt. De schuldigen zullen worden gestraft en er zullen maat regelen worden genomen om derge lijke incidenten in de toekomst te vermijden. De regering geeft uiting aan haar medeleven met de getrof fen gezinnen en verklaart zich be reid de schadeloosstelling van deze gezinnen voor haar rekening te ne men, evenals haar aandeel van de materiële schade. Gezegd wordt verder, dat het inci dent mogelijk is geworden door de „gespannen atmosfeer” die heerst als gevolg van „systematische schendin gen” van het Bulgaarse grondgebied in de loop van de laatste jaren door vlieg tuigen „van onbekende nationaliteit”, die mensen, wapens, radiozenders en ander materiaal hebben uitgeworpen. woningen, stelt de mogeltfkheid open voor een toekomstig woningbouwpro- gramma, dat in staat is het brandende probleem van de woningnood op zo danige termijn op te lossen, dat de dreigende apathie geen plaats krijgt, aldus het verslag. Gestreefd wordt naar een doelbe wust, gecoördineerd beleid, waartoe men thans de nodige ervaring heeft. Hieruit vloeien ook de beperkingen voor bouwwerken, anders dan voor de woningbouw voort. „ONBEWOONBAAR”. De verhoging van de welvaart bracht grotere wensen van woonge- mak met zich alsmede een groter aantal onbewoonbaar verklaringen van woningen. Van de in 1954 ruim 10.000 onbewoonbaar verklaarde wo ningen is nog ruim de helft be woond. Toch moet met de vervan ging van deze huizen rekening wor den gehouden in verband met het totale bouwprogramma. In dit opzicht kan de commissie krot- opniiming uitstekend werk doen. De afwikkeling van de herbouw na oor logsschade werd in 1954 versneld. In clusief de nieuwe gevallen zullen alle zaken waarschijnlijk medio 1959 of eerder kunnen zijn afgewerkt. ’s-GRAVENHAGE, 3 Aug. Naar aanleiding van de vele verzoeken tot na-inlevering van zilveren guldens deelt het ministerie van Financiën me de, dat over enige tijd hiertoe onder bepaalde voorwaarden alsnog gelegen heid zal worden gegeven. Gistermorgen heeft Z.K.H. Prins Bernhard luchtmachtcadetten van verschil lende nationaliteiten op het Paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. In het kader van een internationaal uitwisselingsprogramma bezoeken deze cadetten momenteel ons land. De foto toont Z.K.H. temidden van de cadetten uit België, Canada, Denemarken, Groot-Brittannië, Noorwegen, Zweden en Ame rika, aan de achterkant van het paleis. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; T T »nS—viissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. StoCKnoim, onoewolkt Oslo, half bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, half bewolkt Nice, licht bewolkt Genève, onbewolkt Zürich, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, regen München, geheel bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbrück, regenbui Rome, half bewolkt DE BILT, 3 Aug. wolking en op de n droog weer. Overwegend matige Noor delijke wind. Vrij koel. verkiezingen immers op een of andere wijze doeltreffend voorbereiden? Jam mer alleen voor het N.V.V., dat de heer Vermeulen deze aap in een onbe waakt ogenblik uit zijn socialistische mouw heeft laten ontsnappen. Prof, dr J. J. de Jong. Voorshands is het aantal nieuw te bouwen woningen bepaald op 65.000 per jaar. Daardoor zal de netto-ver meerdering van de woningvoorraad voor de komende jaren ongeveer 57.000 stuks per jaar bedragen. Hier bij Is berekend, dat 8.000 huizen nodig zijn voor de vervanging van oude huizen en het vervallen van duplexwoningen. Op die gronden I t oewel officieel nog steeds weinig H of niets omtrent het hangende I 1 1 lonen-overleg bekend wordt, is I iet duidelijk, dat hier onmiddellijk bij Betrokken personen en instanties al- I lerminst stil zitten. Bij het ontbreken L) formele mededelingen omtrent te H'Xwachten resultaten is het daarom I taak nauwkeurig acht te slaan op zo- I danige aanwijzingen ter zake als van I ijd tot tijd in de pers en elders wor- II aangetroffen. I Deze week heeft tot dusverre twee vingerwijzingen van mogelijk grote I betekenis opgeleverd. In de eerste I nlaats enige hoofdartikelen in de li- I herale Nieuwe Rotterdamse Courant. I Ka een lange principiële inleiding over I ae grenzen tussen vrijheid en binding I wordt het huidige systeem van cen- I traal-geleide loonvorming onder de I loupe genomen. Met alle waardering I voor de goede werking van dit systeem I jj het verleden wijst de N.R.C. er met I klem op, dat er voor het heden tal van I ernstige euvelen aan kleven. Het li- I berale blad komt dan ook tot de slot- I som, dat de tijd rijp is voor een be- I paling der lonen per bedrijfstak. En I jieent, dat in het bedrijfsleven een basis voor overeenstemming kan wor- Jen gevonden, wanneer zijn leiders zich als nuchtere en practische men- sen op de bestaande toestand bezinnen. Het zal na wat wij over deze zaak schreven niet verbazen, dat wij ons van harte verheugen over dit liberale geluid. En wij hopen, dat het een ont wikkeling moge inluiden of begeleiden jn de kringen der liberale werkgevers, waaruit juist tot dusverre gans andere geluiden tot de buitenwereld door drongen. an geheel tegenovergestelde strekking is het artikel, dat de secretaris van het socialistische N.V.V., de heer A. Vermeulen, dezer dagen in het Parool schreef. Een strek king, die ons hoewel wij ons met name over de uitlatingen van de heer Vermeulen niet zo gauw zullen verba zen toch wel enigszins vreemd heeft getroffen. Vooral na het uiterst gematigde en voorzichtig-waarschu- wende socialistische radio-commentaar van Zaterdag j.l., dat alle mogelijk heden openliet. De heer Vermeulen wil n.l. geen kwaad woord horen over het huidige jysteem van loonpolitiek met zijn al gemene loonronde. Integendeel: „Het is niet de loonpolitiek, die de spiraal - hogere lonen, hogere prijzen, weer hogere lonen, weer hogere prijzen.... I - in werking zet, doch de prijspoli tiek”. Conclusie: de regering zal in de toe- I komst over meer middelen moeten be- I schikken om een werkelijk doeltref fende prijsbeheersing door te voeren. I Geen grotere vrijheid, maar een straf fere binding, bepleit derhalve het N.V.V. kan worden berekend, dat het wo ningtekort op 1 Januari 1964 nog 5.000 zal bedragen. In de algemene beschouwing van het verslag wordt de herziene prog nose van de komende woningbehoefte toegelicht. In 1980 zal de bevolkings dichtheid ongeveer een millioen hoger zijn, dan tot voor kort werd aangeno men. Op basis van het oude woning- bouwprogramma zou daardoor de op lossing van de woningnood met de daaraan verbonden misères nog weer enige jaren worden opgeschoven. Het cijfer van 68.487 gereedgekomen wo ningen in 1954, waarvan 1.455 duplex- DJAKARTA, 3 Aug. Het driemanschap, dat door vice-president Hatta was aangewezen om een nieuwe Indonesische regering te vormen heeft het niet klaar gespeeld aan deze opdracht te voldoen. De oorzaak was, dat een der formateurs, Sukiman van de Masjumi, de opdracht teruggaf. De twee anderen deden toen hetzelfde. De oorzaak van het mislukken van deze po gingen tot het formeren van een nieuw kabinet was gelegen in het feit, dat de Masjumi en de P.N.I. geen overeenstemming konden bereiken over de wijze waarop vice-president Hatta zou worden gevraagd het premierschap op zich te nemen. Hatta heeft inmiddels aan de Masjumi opdracht gegeven een poging te ondernemen een nieuw kabinet te vormen. De Masjumi wees als formateur daarop mr Burhanuddin Harahap aan. De opdracht, die mr Harahap heeft gekregen, is dezelfde als het drieman schap vorige week heeft ontvangen. Er moet binnen zeven dagen een parle mentaire regering worden gevormd. Deze regering zal aanblijven tot bij de verkiezingen, die in September a.s. worden gehouden. De formateur werd in 1917 te Medan geboren. Hij studeerde in Indonesië en was werkzaam bij het Openbaar Mi nisterie. Hij is voorzitter van de frac tie van de Masjumi in het Indonesische parlement. Vice-president Hatta zei, dat de opdracht aan de Masjumi in overeenstemming is met de parlemen taire procedure. Na het teruggeven van het man daat van de vorige drie formateurs heeft de Masjumi een verklaring uit gegeven, waarin de gang van zaken uiteengezet wordt. Hierin wordt be vestigd, dat de moeilijkheden draai den om de procedure om Hatta pre mier te maken. Hiervoor zou een re solutie van het parlement nodig zijn, waarin Hatta gevraagd wordt, het kabinet te leiden, en president Soe- karno verzocht wordt, Hatta tijdelijk toe te staan non-actief als vice-presi dent te zijn. De P.N.I. deed daarop DEN HAAG, 3 Augustus Hoelang zal het duren eer het huurpeil van de vooroorlogse woningen zal zijn opgetrokken tot het peil van de nieuw gebouwde huizen? Deze vraag hebben een aantal Senatoren voor gelegd aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting tijdens de bespreking van de huurverhoging, die op 1 September a.s. zal in gaan. Een antwoord op de vraag welk schema van toekomstige huurver hogingen aan de regering voor ogen staat en in hoeveel jaren zij het bedoelde verschil denkt te overbruggen, kan niet worden gegeven, zo lezen wij in de memorie van antwoord, die vandaag bij de Eerste Kamer is ingediend. Meegedeeld wordt, dat bij de doorvoering van de huur verhoging per 1 September a.s. het huurpeil voor oude woningen zal zijn gestegen tot gemiddeld 150 pCt van het huurpeil, dat gold in 1940. De regering is evenwel van me- opgebracht, hetgeen in het kader van de voorgestelde belastingverlaging ook mogelijk moet worden geacht. Welk gedeelte van die verlagingen nodig zou zijn om een algemene huurverhoging I van vijf pCt voor een ieder nauwkeu rig te compenseren, is bezwaarlijk te bepalen. Gelet op de grote verscheidenheid onder de vooroorlogse woningen en de daarbij behorende huren, is het dan ook geenszins uitgesloten, dat - even als in andere landen reeds is geschied - op een gegeven moment gedifferen tieerde verhogingen of eventueel ge deeltelijke vrijlating van de huren ver antwoord zal zijn. Uiteraard zal vol gens de ministers, verschil van me ning mogelijk zijn met betrekking tot de vraag, wanneer dit tijdstip zal zijn aangebroken. ONDERHOUDSPLICHT. Wat de onderhoudsplicht betreft, wordt opgemerkt, dat de ministers liever spreken van sanctie bij ver waarlozing. De vrees van enkele Ka merleden, dat teveel autoriteiten zich met deze zaak bezig zullen gaan houden, wordt niet door de bewinds lieden gedeeld. In hoofdzaak zullen het de colleges van B. en W. zijn, die met deze aangelegenheid te ma ken krijgen of in de plaatsen waar ze bestaan, de huurcommissies. Aan dit alles mag niet de conclusie wor den gekoppeld, dat ook nadat de hu ren zullen zijn vrijgelaten, de rege ring zich blijvend met het onder houd zal bezighouden. Gehoopt wordt op een terugkeer van de ver houdingen, zoals die voor de oorlog bestonden. Niet ontkend wordt, dat dit pas dan zo zal zijn, als de wo ningmarkt zal zijn verzadigd, d.w.z. als er geen woningnood meer zal zijn. De huuprijzen van de woningen, ge bouwd met geldelijke steun ingevolge de wet op de materiële oorlogsschaden of krachtens de financieringsregelingen woningbouw 1947 en 1948, worden in beginsel beheerst door het bepaalde in het nieuwe artikel drie van de huur wet. Minister Witte is voornemens ge bruik te maken van zijn bevoegdheid ook de huren van deze woningen te verhogen. Het percentage daarvoor is evenwel nog niet vastgesteld. Het zal vermoedelijk gelijk zijn aan dat waar mee wordt voorgesteld de huurprijzen van de vooroorlogse woningen met in gang van 1 September a.s. te verho gen. raketten met natrium. Enkele pon den natrium zouden een fantastisch licht teweegbrengen, zo verklaarde hij. Het bovenste gedeelte van de atmosfeer bevat ongeveer een deel natrium op een billioen andere de len. De hoeveelheid natriumdeeltjes sterk vermeerderen zou, zo gelooft de hoogleraar, het beoogde effect opleveren. ZEEUWSCH DAGBLAD DEN HAAG, 3 Augustus Op 1 Januari van dit jaar was er een tekort aan woningen van 200.000 stuks. De behoefte werd op dat tijd stip geraamd op 2.691.000 en de voorraad bedroeg 2.491.000. Of dit tekort inderdaad zo groot is als de Centrale Directie Wederopbouw en Volkshuisvesting in het jaarverslag over 1954 heeft becijferd, zal even wel eerst blijken als de woningtelling in 1956 is gehouden. Er wordt rekening mee gehouden, dat de behoefte aan vervanging van slechte woningen zal toenemen. Uitgave: L htitur „Zeeuwsch Dagblad" hdchW gh.o 274289 I Mkantoor: Goes, L. Vorststr. 2438 (b.g.g. voo-redactie voor adveri. enz. 2970), «ren1 Vlissingen: Nieuwstr. 326; Middelburg: Korte I d«tr 35- Tel. administratie ‘ff Teï redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: n^terbsan Le Cointre N.V., Goes r aten wij beginnen met de heer Vermeulen volmondig toe te stemmen, dat de prijzen sinds verleden jaar zijn gestegen. Maar: dat dit zou gebeuren als een gevolg van de welvaartsronde van October j.l. was ten tijde van de betreffende beslissin gen voor iedere deskundige al een vaststaand feit en werd als zodanig in aanmerking genomen. Bovendien: juist het drijven van het N.V.V. en zijn aanhangers naar nieuwe algeme ne loonronden heeft wel allerminst het geschikte klimaat helpen scheppen Voor prijsverlagingen. „Waarom zal ik nu verlagen, als ik over enkele maan den dan toch weer moet verhogen?” aldus de vaak aan ons door onder nemer en handel gestelde vraag! Wij willen ook en gaarne toestem men, dat de ontwikkeling van de pro ductiviteit dit jaar tot dusverre gun stiger is geweest dan mocht worden verwacht. En wij hebben er nimmer twijfel over laten bestaan, dat naar on ze vaste overtuiging de werknemers- fedrijfsgenoten hun rechtvaardig aan tel dienen te hebben in de mede door hun inspanning en arbeid grotere wel- vaart. Alleen: de heer Vermeulen gaat gemakshalve voorbij het feit, dat er juist op dit punt groot verschil tussen bedrijfstakken bestaat. Dat er be drijfstakken zijn, waar door allerlei Wrzaken van stijging der productivi teit geen sprake is en een loonsverho ging derhalve geen basis vindt in meer welvaart. Hier raken wij dunkt ons vde ten van de in wezen politieke opzet van het N.V.V. Een algemene loon ronde moet uit economische overwe gingen onvermijdelijk tot een niet on- alangrijk aantal aanzienlijke prijs- «’igingen leiden. Wij noemen b.v. de andbouw en spoorwegen. Over deze tetste trekt ir Vos, een vooraanstaand Partijgenoot van de heer Vermeulen, nu al publiekelijk de haren uit en eist onmiddellijke verho- !r tarieven. stand van zaken kent het N. goed als wij. En nu toch maar naar een algemene loonronde, C11 over de prijs- ^'Jgmgen en dan de schuld aan ande- d1\.geVen’ die maar niet die prijzen reffend willen beheersen! Wilt6” 'tromme zaak zegt u? Maar wat u- je moet de komende Kamer- WASHINGTON, 3 Aug. Natuurkundigen in dienst van de Amerikaanse regering zullen de volgende maand trachten kunstmatig maanlicht boven Nieuw-Mexico tot stand te brengen. Hiertoe zal een raket met een betrekke lijke geringe hoeveelheid natrium worden afgeschoten, waarbij het natrium op de vereiste hoogte als damp wordt verspreid, mogelijk door middel van een explosie. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft de proef hoofdzakelijk ten doel, de juist heid vast te stellen van de veronder stelling, dat in de ijle atmosfeer onge veer 100 km boven de aarde een laag voorkomt, waarin zich natriumdeel tjes bevinden. De proef zal omstreeks 6 September worden genomen door natuurkundigen, verbonden aan de af deling voor wetenschappelijk onder zoek van de luchtmacht. Prof. Bates van de Queens-uni- versiteit te Belfast heeft onthuld, dat ook Engeland kunstmatig-maanlicht wil maken door het afschieten van

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1