HATTA CANDIDAAT VOOR PREMIERSCHAP van van Middelburgse raad wendt zich tot de Minister Kustverdediging Zoutelande aangepakt Rusland verder dan Amerika met ontwikkeling kunstmanen formatieplan vandaag ter tafel «a D,gb“" unofdkantoorL Goes, L. Vorststr. opnieuw I B' - Calvinisten in Detmold bijeen De Indonesische kabinetscrisis aan s en weer Europa Uitnodiging Faure Amerikaanse burgers vrij? Wereldraad van Kerken te Davos bijeen Nederlanders gewond bij auto-ongeluk Indonesië boycot reeks buitenlandse kranten Duizenden postduiven zijn verdwenen Opium-smokkelaars gearresteerd Dulles doet beroep op Communistisch- China Het «11 van de gevolgen bouwvolume I Fietspad plaatselijk opgegraven, enkele strandtenten verwijderd Geen onmiddellijk zelfbestuur voor Singapore Scherpe prijsstijging op koffiemarkt te New York Er komt een tweede girokantoor Ook Britse plannen voor ruimtevaart Zeeland ondervond reeds het gebrek aan ZEELAND MM Invoer verboden Ondanks het badseizoen in Minister Witte wil geen extra woningen geven KI Ook naar Moskou Ir PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR iü| Betoog van Russisch geleerde Raketten DE BILT ZEGT: Lagere temperatuur Weer een slachtoffer van een onbewaakte overweg Besprekingen te Genève werden opgeschort Arnhem plaats van vestiging „Geen geweld” Noodtoestand afgekondigd voor haven van Calcutta lie JAARGANG No. 3155 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (zie pagina 3) 5® -o- o- WOENSDAG 3 AUG, 1955 Directeur: JACQ DE SMIT 6 teuts thans een procedure uitstippe len om het premierschap van Hatta te steld hebben, dat Hatta als vice-presi- 't gesteld. Su- een motie hebben opge held, waarmee in het parlement Hat- Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord zz traden 20 graden 23 graden 20 graden 27 graden 20 graden 25 graden 27 graden 26 graden 26 graden 23 graden 21 graden 22 graden 22 graden 25 graden 22 graden 25 graden 24 graden 32 graden ZOUTELANDE, 2 Aug. Na vele voorbereidingen en besprekingen is men thans begonnen met de uitvoering van de kustverdedigingswerken te Zoute lande. Het voornemen bestaat de overgang over de duinen te maken. Men is nu begonnen met een dragline het rijwielpad plaatselijk te verlagen, daar de opgang anders te stijl zou worden. Vanaf het z.g. eerste strand tot aan het Pauwtje zullen de duinen aan de onderzijde ongeveer hetzelfde aanzien verkrijgen als het gedeelte recht voor het dorp. Om deze werkzaamheden voor de najaarsstormen gereed te hebben moesten verschillende strandtenten van het eerste strand worden verwijderd. Er heerst met ’t oog op de uitvoe ring van deze werken momenteel grote bedrijvigheid in de Duinweg te Zou telande. PARIJS, 2 Aug. In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs is Dins dagavond het vermoeden uitgesproken, dat de Sowjet-Russische regering de Franse premier, Edgar Faure, en de minister van Buitenlandse Zaken, Pi- nay, heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. Dit vermoeden berust op een bezoek dat de Sowjetrussische am bassadeur in Parijs, Vindogradow, Dinsdag aan Faure en Pinay heeft ge bracht, nadat hij uit Moskou in Parijs was teruggekeerd. SINGAPORE, 2 Aug. Alan Len nox Boyd, de Britse staatssecretaris voor Koloniën, heeft de eis voor on- iniddellijk zelfbestuur van de wetge vende raad van Singapore afgewezen, aldus is Dinsdagavond in regerings kringen te Singapore vernomen. In de kringen werd hieraan toegevoegd dat Lennox Boyd, die Zondag te Sin gapore arriveerde, zich heeft aangeslo ten bij de mening van gouverneur sir Robert Black. De premier van de kroonkolonie, Da vid Marshall, dreigde verleden maand zijn ontslag in te dienen, toen de gou verneur weigerde zijn verzoek vier „lagere ministers” te benoemen, in te willigen. Volgens deze kringen zou Lennox Boyd echter „sympathiek” staan tegenover het verzoek van Mars hall om meer controle op binnenlandse aangelegenheden* Intussen heeft de federatie van vak verenigingen van gemeente ambtena ren, die ongeveer 10.000 leden verte genwoordigt, Dinsdag besloten een sta king, die Woensdag zou beginnen, voorlopig uit te stellen. De federatie had tot de staking besloten om kracht bij te zetten aan eisen tot het betalen van 12 dagen loon voor een periode, gedurende welke verleden jaar is ge staakt. Kringen in nauw contact met de fe deratie verklaarden dat er geen ver band bestaat tussen de huidige poli tieke toestand in Singapore en de be slissing de staking uit te stellen. -o- GENEVE, 2 Aug. Volgens niet-be- vestige geruchten, die in Aziatische kringen rond de Chinese de legatie te Genève in omloop zijn, zou de Chinese regering bereid zijn, zeer binnenkort alle Amerikaanse burgers die nog in China worden vastgehouden op vrije voeten te stellen. Hun aantal zou volgens de door de Amerikaanse ambassadeur Johnson Dinsdag aan zijn Chinese ambtgenoot overhandigde lijst, veertig bedragen. Op de Chinese lijst zouden evenwel 45 Amerikanen voor komen. Sinds de relletjes, welke zich kortgeleden, ter gelegenheid van het feest van Aid El Krebir, in Parijs voordeden en waarbij een twintig van de erbij be trokken Noord-Afrikanen, enige leden van het politiekorps en een toevallig passerend Nederlands toerist werden gewond, heeft de Parijse politie de controle op de Noord-Afrikaanse wijk bij de Rue der la Charbonnière en de Rue de Chartres, sterk verscherpt. Op deze foto zien we leden van het Parijse politiekorps bezig met de controle van de papieren van Noord-Afrika nen in de Rue de la Charbonnière, de haard van het recente verzet tegen de Franse wettige macht. ZEEUWSCH DAGBLAD Voorts is vernomen, dat de forma- jumi zijn reeds geraadpleegd. Na deze teurs thans een procedure uitstippe- bespreking zal een lijst van nieuwe ministers aan Hatta worden aangebo den. Wilopo bevestigde, dat op de voorlopige lijst van ministers partij lozen voorkomen, doch hij weigerde te zeggen, wie en hoeveel. Hij zeide: „Het einddoel is reeds in zicht. Met goede wil zullen wij het bereiken”. -o- DAVOS, 2 Augustus De negentig leden tellende centrale commissie van de Wereldraad van Kerken is heden te Davos bijeengekomen. Deze verga dering, die een week zal duren, is de eerste grote bijeenkomst sinds de zit ting van de Assemblée van de Wereld raad in Augustus van het vorige jaar te Evanston. Bij de opening legde de secretaris generaal, de Nederlander dr W. A. Visser ’t Hooft, een inleidende verkla ring af, waarin hij o.m. zei, dat de conferentie te Evanston „er aanzien lijk toe heeft bijgedragen, dat de ker ken in de Wereldraad zich bewust zijn geworden van de overtuigingen van de kerken in Azië en Afrika en van de christelijke taak welke op deze continenten moet worden vervuld”. „Het beslissende vraagstuk voor de mensheid in de komende tientallen jaren is of het mögelijk zal zijn te komen tot een constructieve band tus sen de Aziatisch-Afrikaanse wereld en de andere continenten”, aldus dr Vis ser ’t Hooft. ,.:7 Stocxno***., aaroewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Amsterdam, lichtbewolkt Londen, geheel bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, onweer Nice, zwaar bewolkt Genève, licht bewolkt Zurich, zwaar bewolkt Locarno, half bewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München, licht bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbrück, regenbui Rome, licht bewolkt AMIENS, 2 Aug. Een auto met Nederlandse en Amerikaanse toeristen is Dinsdagavond op de grote weg van Boulogne naar Parijs, nabij het plaats je Poix, tegen een boom gebotst, waar door negen personen verwondingen op liepen. Van deze negen personen wer den zeven personen zwaar gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend, doch door de politie wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld. De auto werd bestuurd door de Ame rikaan William Petro uit Minneapolis, die eveneens verwondingen opliep. De namen van de Nederlandse toe risten zijn nog niet bekènd. NEW YORK, 2 Augustus Gisteren en vandaag zijn de prijzen op de kof- fie-termijnmarkt te New York aan zienlijk gestegen als gevolg van be richten uit Brazilië, volgens welke de koffie-oogst in de staat Parana ern stig is beschadigd door strenge vorst. De uitwerking van de vorst zal ver moedelijk tot uiting komen in de oog sten 1956-’57 en 1957-’58. aangezien de oogst 1955-’56 op 20 pCt na reeds is binnengehaald. Uit twaalf gemeenten zijn berichten over de vorstschade ont vangen en deze berichten spreken van verliezen van 50 tot 100 pCt. DJAKARTA, 2 Augustus De In donesische regering heeft enige tijd geleden opdracht gegeven om de in voer van een aantal buitenlandse bla den in Indonesië te verbieden. Aan de agenten dier bladen is daarvan mede deling gedaan. Het ligt in de bedoe ling nog enkele andere bladen aan dit verbod te onderwerpen. Het gaat hier om kranten, „waarvan de inhoud de rust onder de bevolking kan verstoren. Behalve de handhaving van de orde en rust is dit verbod ook bevolen in het belang van het prestige der regering en ter handhaving van de goede betrekkingen met andere land”. Indien de agenten zich niet houden aan dit verbod, zullen zij strafrechterlijk worden vervolgd. verwezenlijken. Wilopo zou voorge steld hebben, dat Hatta als vice-p: dent op non-actief wordt gesteld, kiman zou Sieiu, 4.*.* **-****.*.» *.**•*- ta’s positie als premier zou kunnen worden geregeld. Na een bespreking met Hatta ver gaderden de formateurs gisterochtend twee uur. Na afloop hiervan verklaar de Wilopo, dat men er in geslaagd is een plan voor de kabinetsformatie op te stellen. Dit plan moet nu eerst aan de partijen worden aangeboden, het geen vandaag zal geschieden. Dan wor den alleen nog die partijen uitgeno digd, die bezwaren hebben. Enkele par tijen, waaronder de P.N.I. en de Mas- BERLIJN, 2 Augustus In de afge lopen drie dagen zijn boven Europa duizenden postduiven verdwenen. Postduivenhouders te Berlijn spreken van de „ergste ramp die zich tot dus ver op dit gebied heeft voorgedaan”. De duiven waren te Londen en in Zwitserland losgelaten. Westberlijnse duivenhouders zijn van oordeel, dat de vogels mogelijk hun gevoel voor richting zijn kwijt geraakt doordat zij in radar-velden te rechtkwamen, In Zuid-Duitsland heb ben de laatste dagen ook hevige stor men gewoed. DJAKARTA, 3 Augustus Naar het Indonesische persbureau P.I.A. weet te melden, trachten de kabinetsformateurs de impasse waarin zij jijn geraakt te doorbreken door vice-president Hatta candidaat voor het premierschap te stellen. De moeilijkheden ontstonden, toen zowel de p.N.I, als de Masjumi het premierschap voor zich opeiste. Toen dit tijdens de bespreking van de formateurs Maandag bleek, verklaarde Stikiman, dat het beter was, het mandaat terug te geven. Mr Wilopo stelde daarna voor, de post van premier aan Hatta aan te bieden, maar niet in zijn kwaliteit van vice-president. Hatta zou hiertoe bereid zijn, in- dien het niet in strijd is met de grondwet. De professor vervolgde: „Ik geloof dat onze gemeenschappelijke taak ligt in het streven naar succes op astro- physisch gebied, waarbij in plaats van naar militaire mogelijkheden van de raket moet worden gezocht naar mo gelijkheden voor vreedzaam gebruik. Ik ben van mening dat onze gezamen lijke pogingen veel zullen bijdragen tot de zaak van de vrede en het be ëindigen van de koude oorlog”. Ook aan Britse zijde bestaan plan nen om, als onderdeel van het Brits- Australische program voor het inter - Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moij AMSTERDAM, 2 Aug. De Am; sterdamse recherche heeft in een café in de hoofdstad vier handelaren in verdovende middelen aangehouden. Twee Duitsers, afkomstig uit Wupper tal, waren bezig een grote partij mor phine te verkopen aan enige Neder landers, toen de rechercheurs ingre pen. De Duitsers hadden de hoeveel heden per auto naar ons land gesmok keld door deze tussen de bekleding van een der deuren te verbergen. De verdovende middelen zouden volgens de recherche afkomstig zijn uit de voorraden van het geallieerde leger. DE BILT, 2 Augustus Verander lijke bewolking en plaajselijk wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. UTRECHT, 2 Augustus Om half zes vanavond is op de onbewaakte spoorwegovergang te Noordscharwou- de een motorrijtuig gegrepen door een loco-motor van de spoorwegen. De loco-motor reed met twee goederen wagens over dit baanvak met een snel heid van drie a vijf kilometer per uur. Het motorrijtuig kwam in aanraking met de buffers van de loco-motor en de bestuurder was op slag dood. Het was de 33-jarige H. J. Smit uit Alk maar. GENEVE, 2 Augustus De Ameri kaanse en Chinese onderhandelaars zijn vandaag te Genève voor de twee de maal bijeen geweest. De vergade ring duurde slechts een uur. Er werd gesproken over de repatriëring van burgers. Donderdag komt men op nieuw bijeen. DEN HAAG, 2 Aug. Door de sterke stijging van het verkeer bij de Post cheque- en Girodienst, en de moeilijkhe den met de personeelswerving voor het centrale girokantoor in Den Haag, is be sloten tot een zekere mate van decentra lisatie over te gaan door vestiging van een tweede girokantoor elders. Als plaats voor deze vestiging is na uitvoerig onder zoek en beraad de gemeente Arnhem ge kozen, zo deelt de PTT mede. Dp bedoeling is, dat op dit kantoor de giro-opdrachten van de rekeninghouders in de Provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Gelderland zullen worden be handeld. Met het oog hierop zijn maatre gelen getroffen voor een geleidelijke ver nummering van de desbetreffende reke ningen. De vraagstukken die zijn verbonden aan de huisvesting van het tweede kan toor, welke huisvesting voorshands ’n tij delijk karakter zal hebben, en die ver band houden met de aantrekking en op leiding van het benodigde personeel, zul len echter nog wel een vertraging van verscheidene maanden veroorzaken, voor dat de voorgenomen gedecentraliseerde werkwijze definitief kan worden inge voerd. -o- WASHINGTON, 2 Aug. John Fos ter Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft vandaag op zijn persconferentie een beroep ge daan op communistisch-China, af te zien van het gebruik van geweld. Dul- tes zeide te hopen, van China een der gelijke verzekering te krijgen. Dit zou de weg vrijmaken voor uitgebreide on- derhandelingen over belangrijke, tus sen China en andere landen, waaron der de V.S., hangende vraagstukken. Als de Chinezen dit echter niet wilden doen, zou daardoor bijna zeker een oorlog ontstaan waarvan de omvang Met vooruit te bepalen was. De ge beurtenissen van de laatste tijd sche- oen te duiden in de richting van een vreedzame Chinese politiek en zouden net begin kunnen aangeven van een nieuwe fase in de betrekkingen van ommunistisch-China met de rest van “e wereld, aldus Dulles. -o- „^LCUTTA, 2 Augustus De In- n autoriteiten hebben voor een ,f,r*°de van drie maanden de noodtoe- <^e haven van Calcutta afge- naar. aanleiding van een lang de inM»'actie van ongeveer 7.000 van ken»havenarbeiders. De betrok- on T igonnen hun onofficiële actie vakh j 1’ omtiat zij de veiligheid van d ““ondsfunctionarissen niet voldoen de ?ewaarborgd achtten. Het werk in O aven !igt voor de helft stil. vraoM ln haven van Bombay is het komPnVeru°er vriJwel tot stilstand ge- ders iw j r legden de havenarbei- inzak» kndag het werk neer om eisen dif“nct hogere lonen en het weer in bij le jgtten” Van 8°0 collegas bracht KOPENHAGEN, 2 Aug. Een vooraanstaande Russische astrophysicus, professor Leonid Sedof, heeft gisteren te Kopenhagen verklaard, dat Rusland mogelijk de Verenigde Staten zal verslaan in de wedstrijd om de productie van de eerste „kunstmaan”. Sedof, die voorzitter is van de Russische com missie voor interplanetaire verbindingen, verklaarde dat de Russische „kunstmaan” waarschijnlijk veel groter zal zijn dan de Amerikaanse. Hij voegde eraan toe: „De verwezenlijking van het Russische satelhetproject wordt in de naaste toekomst verwacht, doch ik wens geen nauwkeurige data bekend te maken”. Professor Sedof staat aan het hoofd van een delegatie waarnemers op het zesde congres van de internationale astronautische federatie, dat op het ogen blik te Kopenhagen wordt gehouden. Alvorens een kruisvuur van vragen te beantwoorden, las professor Sedof persoonlijk een verklaring voor, waar in hij zeide dat Russische ingenieurs en geleerden zich volledig bewust zijn van de technische mogelijkheid een kunstmatige satelliet in een baan rond de aarde te brengen en hij acht het waarschijnlijk dat dit binnen twee jaar mogelijk zal zijn. nationale geophysische jaar in 1957 ’58, de bovenste atmosfeerlagen te gaan verkennen. Men wil hiertoe ge bruik maken van raketten, die waar schijnlijk hoog boven het proef terrein van Woomera van ballons af zullen worden gelanceerd, zo heeft een leider van het onderzoek te Woomera mede gedeeld. Men zou kleine raketten al dus tot op een hoogte van negentig kilometer willen laten stijgen op veel minder kostbare manier dan van de Amerikaanse kunstmaan. Na langs ra diografische weg van de ballon af te zijn weggeschoten, zullen dergelijke raketten, voorzien van allerlei meet instrumenten door middel van een vas te brandstof verder worden voortge stuwd. Uitgave: 2438 (b.g.g. voo-redactie voor adve’-t enz. 2970), riLren: Vlissingen: Nieuwstr. ^Telef- 326; Middelburg: Korte Y .Xtr 35. Tel. administratie grd^l. redactie 2347; Ter- 2neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan ^Le Cointre N.V., theorie niet veel verdedigers meer vindt lijkt B. en W. de werkelijkheid belangrijker dan een theorie. De feiten zijn dan ook, dat Zeeland niet zonder i gevolgen gedurende zes jaren vrijwel geen bouwvolume heeft ontvangen. I Terwijl in andere provincies de situa- l tie hoewel langzaam verbetert, i wordt deze in Zeeland in een geleide- - lijk sneller wordend tempo slechter. Middelburg heeft al enkele jaren een vertrekoverschot. Ofschoon hier I werkgelegenheid genoeg is hetgeen uit de cijfers van het Rijksarbeidsbu- reau blijkt moeten de mensen wel i weg, omdat elders wél woningen be- 1 schikbaar zijn. Inderdaad zijn dus de gemeenten met een immigratie-over- i schot in het verleden sterk en on rechtvaardig bevoordeeld. OVERAL BEKEND Zowel de overheid als het bedrijfsle ven kunnen moeilijk arbeidskrachten aantrekken, daar bij een groot deel van het publiek buiten Zeeland wel bekend is, dat het in deze provincie uitzonderlijk moeilijk is een woning te verkrijgen. Met klem wordt de mi nister verzocht Zeeland gelijk te be handelen met de overige provincies en hetzij aan Zeeland een paar duizend, hetzij aan Middelburg ’n paar honderd woningen extra ter beschikking te stellen. Wanneer Middelburg een ex tra contingent van b.v. 200 woningen zou ontvangen, dan zou dit nog slechts 34 per jaar zijn, waarmee deze stad nog beneden andere vergelijkbare ste den zou blijven. „Wij mogen niet be rusten in wat naar ons oordeel een I groot onrecht is”, aldus het schrijven. MIDDELBURG, 2 Aug. De minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting heeft naar aanleiding van het adres van de gemeenteraad om meer bouwvolume medegedeeld, dat hij geen termen aanwezig acht aan het ver zoek te voldoen. Naar zijn mening steekt de woningvoorziening in Middelburg gunstig af bij andere gemeenten. In een antwoord-schrijven heeft de raad de bewindsman nu medegedeeld, dat deze in strijd is met de feiten en dat vrij wel alle gemeenten van dezelfde grootte in een betere positie verkeren. In deze antwoord-brief wordt de ernstige teleurstelling van de raad over het negatieve antwoord van minister Witte uitgesproken en wordt erop ge wezen, dat in de jaren 1951, 1952 en 1953 nadat in de eerste jaren na de oorlog de woningvoorraad in de stad langzaam beter werd aan Zeeland en dus ook aan Middelburg slechts een zeer gering bouwvolume werd toebe deeld. Wanneer daarop critiek werd uitge oefend, dan was steeds het antwoord dat in een volgende periode aan Zee land een normaal volume zou worden verstrekt. Desondanks is aan Zeeland over de jaren 1954, 1955 en 1956 weer een abnormaal laag volume toegekend, zodat de provincie andermaal in een uitzonderingspositie werd geplaatst. „EEN THEORIE” Dit werd gemotiveerd met een theo rie, waaruit zou volgen, dat in Zeeland de woningsituatie niet zo slecht zou zijn. Afgezien van het feit, dat deze Burgeler, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aarden burg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; -- -jj— - v»;s«ingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1