Grevenbicht Vrijgezellen T van Consequenties van inpoldering der Lauwerszee De ruimtevaart ligt nog het verre verschiet IBWl in verre C. H.~jongeren gereed voor het nieuwe seizoen VREES VOOR INFLATIE IN WEST-DUITSLAND IgF in Rapport Zwincommissie in September gereed Een gewaarschuwd man telt voor twee Organisatie van woningzoekenden breidt zich uit w ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 1)nsdag 2 Augustus 1955 Een heel bescheiden stap van Landaanwinning in het Noorden looneisen ko' Program voor nieuwe Herv* kerken Toeristen, opgelet in het buitenland De strijd rond de vrouw in het ambt Over firma’s, maatschappijen en N.V.’s Meer activiteiten in plaatsen en provincies Nervositeit in bedrijfsleven Een golf van Liefdesridder Ook Poldercoïicentratie op Zuid-Beveland dorp met 5000 inwoners Amerika heeft een auto-over schot „Bleriot-eendekker” over het Kanaal I Winterwerk start met conferentie over „C.H.-partijformatieverantwoord en nood zakelijk” Von Balluseck ambassadeur in Moskou Men denkt aan Machten, die buiten het bereik de mens liggen r H fel l'V Eisenhower van akte. het om de dit i en socialistische i'1? metaalbewerkers een fiscus niets dat de flr- groting van de voorraad organische stof in de bodem. In de noordelijke polder ligt voor ongeveer 200 man werk in de landbouw. Verwacht wordt dat er behoefte zal ko men aan een dorp met omstreeks 5000 inwoners. Het boezemmeer wil men tot een recreatiecentrum maken. Het was de mening van ir Dieperink, dat de Inpoldering van de Lauwerszee met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. was. van weer BONN, 1 Augustus. Het mende najaar gaat West-Duitsland een golf van looneisen tegemoet en de Duitse economisten vragen zich bezorgd af of de Duitse volkshuis houding wel voldoende weerstands vermogen heeft om een verhoging van het loonpeil te dragen zonder inflatie. Bovendien slaan de zaken lieden, bankiers en regeringsdes- kundigen nauwlettend de tekenen van inflatie gade, die te bespeuren zijn in Engeland, de V.S. en aan grenzende landen. Vooral de laatste dagen zijn vele vakbonden met looneisen gekomen. Zo hebben ongeveer 880.000 arbeiders in overheidsdienst hun lopende arbeids overeenkomst opgezegd, maar zij heb ben nog niet vastgesteld in welke om vang zij hun lonen en salarissen wen sen verhoogd te zien. Verder eisen on- AMSTERDAM, 1 Aug. Met de liefde komt het er niet zo op aan, dacht een jeugdige matroos in een Amsterdams logement, waar de vrouw, die hem wenste te bezoe ken, de toegang werd geweigerd. Volgens de beproefde metho de knoopte de matroos drie lakens aan elkaar en wilde zo naar de begane grond afdalen om zich bij de dame te voegen. Toen hij tus sen de eerste en tweede verdieping bungelde, scheurden echter de la kens en tuimelde hij omlaag. Nu ligt hij In het Marlnehospltaal te Overveen over zijn amoureuze pe rikelen na te denken. MIDDELBURG, 1 Aug. De Internatio nale Zwincommissie, bestaande uit Bel gische en Nederlandse afgevaardigden, heeft Zaterdag j.l. een vergadering ge houden, waarin uitvoerig gesproken is over het concept-rapport, dat Belgische en Nederlandse waterstaats-deskundigen hebben opgesteld over de consequenties van eventuele afsluiting van het Zwin, zoals voorgesteld door het Waterschap „Het Vrije van Sluis”. Het is de bedoeling in de tweede helft van September a.s. nogmaals bijeen te komen voor de be spreking van het eindrapport en dan voorstellen aan te bieden aan de beide regeringen. Deze voorstellen zullen, naar mag worden verwacht, een oplossing aan geven voor het waarborgen van de vei ligheid van het omliggende gebied, voor het behoud van de flora en de fauna in dit natuurreservaat, terwijl ook de kos tenverdeling een onderdeel van de voor stellen zal uitmaken. -o- MIDDELBURG, 1 Aug. Ged. Staten hebben in een schrijven aan de dijkgraaf van het Waterschap de Brede Watering bewesten Yerseke ais het grootste water schap van Zuid-Beveland verzocht een vergadering te organiseren met de bestu ren van alle Zuid-Bevelandse polders en waterschappen teneinde te komen tot de instelling van een commissie, die zal moe ten onderzoeken de mogelijkheden van concentratie der polders in dit deel van Zeeland. Het is de bedoeling, dat namens deze polders en waterschappen zeven ver tegenwoordigers zitting zullen nemen. Wat de polderconcentratie in Zeeland in het algemeen betreft kan worden me degedeeld, dat nog enkele moeilijkheden met betrekking tot de positie van cala- miteuze polders in de grotere eenheden moeten worden overwonnen, voordat de plannen verder kunnen worden uitge werkt en door de Prov. Staten kunnen worden behandeld. Omtrent deze aange legenheid is overleg gaande met de des kundigen op het gebied van het water staatsrecht van het ministerie. DEN HAAG, 1 Aug. Het comité „Tegen de vrouw in het ambt”, dat zich in de Hervormde Kerk richt te gen ’t voorlopige besluit der Generale Synode de ambten voor de vrouw open te stellen, heeft aan de Synode een adres gezonden, waarin uiting wordt gegeven aan „ernstige veront rusting”. Het adres werd vergezeld van de handtekeningen van duizen den lidmaten der Kerk. ten van het onderzoek naar de mogelijkheden van de ruimte vaart. Resultaten weliswaar, die een schijntje zijn, vergeleken bij wat nog onderzocht moet worden. Maar ’t zijn resultaten. Het eerste- morseteken, dat electrisch per lijn werd over geseind, is voorafgegaan aan het scherpe beeld op het televisie scherm nu en zo kan de eerste „kunstmaan” een voorbode zijn van het eerste ruimteschip. Dat kan het zijn, want de mogelijkheid bestaat ook, dat het wetenschappelijk onderzoek aantoont, dat de ruimtevaart eenvoudig niet mogelijk is, even zo goed als de mogelijkheid kan worde., aangetoond dat de ruimtevaart wel mogelijk is. DEN HAAG, 1 Aug. In verschei dene delen van ons land zullen Her vormde kerken worden gebouwd. Zo zal in Almelo een gedifferentieerd wijkcentrum met kerkzaal komen. In Brunssum wordt de houten noodkerk vervangen door een kerkelijk cen trum, dat zal dienen voor de eredien sten en voor het verenigingswerk. Aan de Ceintuurbaan te Deventer zal een kerkzaal met 300 zitplaatsen verrijzen. Voor de bouw van een kerk te Ede-West is aan een architect op dracht verleend. Te Eijgelshoven in Limburg komt een bedehuis met 150 zitplaatsen. In Malbruggen bij Arn hem zal eveneens een kerk worden gebouwd, waarvoor het ontwerp al gereed is. Ten slotte zal in Overloon (N.-Br.) een kerk met pastorie naar Zwitsers model de kerkgangers ont vangen. DEN HAAG, 1 Aug. Uit het bui tenland werden veelvuldig klachten vernomen over diefstallen ten nadele van Nederlandse automobilisten, waar bij zelfs onbeheerd staande wagens wor den weggereden of geplunderd. Aan automobilisten, die naar het bui tenland reizen, wordt derhalve geadvi seerd geen auto’s zonder toezicht ach ter te laten en geen eigendommen van waarde daarin te laten liggen. Ook voor kampeerders Is het raadzaam, geen ba gage, geld of papieren achter te laten op terreinen, die zonder betrouwbare bewaking zijn. ber gehouden in „Het Trefpunt” te Er- melo. Centraal onderwerp is daar: „Christelijk-Historische partij -forma tie: verantwoord en noodzakelijk!” Sprekers zijn: mr H. K. J. Beernink, secretaris der CHU, en de heer F. Goudzwaard, secretaris van de Kamer- kring Rotterdam der CHU. CALAIS, 1 Aug. De Canadese vlie ger Jean de la Bruyere Is er in geslaagd met een nagemaakte Bleriot-eendekker uit het jaar 1909 zonder tussenlanding in belde richtingen het Kanaal over te steken. Hij steeg om half acht te Calais op en zette zijn vliegtuigje om tien minu ten over negen op het vliegveld Calals- marek aan de grond. Omstreeks half negen vloog het vliegtuigje boven het kasteel van Dover en de plaats waar Blériot In 1909 landde na de eerste vlucht over het Kanaal. De Canadese piloot keerde onmiddel lijk terug naar de Franse kust. Hij werd Op beide delen van de vlucht vergezeld (foor een ander vliegtuig. ULRUM, 1 Augustus. Op een door Gedeputeerde Staten van Groningen te Ulrum gehouden bijeenkomst hebben de heren ir P. Stelling, directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat en ir Dieperink, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat en hoofd van het bureau van de provinciale planologische dienst, gesproken over enkele consequenties voor het Noordelijke gedeelte der provincie Groningen van de indijking der Lauwerszee. WASHINGTON, 1 Aug. In de Verenigde Staten heerst bezorgdheid over het record-aantal niet verkochte auto’s en over het grote aantal auto handelaren, die hun zaken hebben moeten sluiten. Dit overschot is toe te schrijven aan het hoge productieni veau, zo zegt de sub-commissie voor handel in de Amerikaanse Senaat. De voorraden niet-verkochte wa gens bedroegen op 1 Juli 820.291; dat is iets minder dan In Juni, maar ruim 200.000 meer dan het hoogtepunt van het afgelopen jaar. Grevenbicht, het plaatsje in ’t Zui den van onze Zuidelijkste Provincie, Limburg, is weer het oord der vrij- mellen. Zaterdag begon daar n.l. on der grote internationale belangstelling het derde Wereld-vrijgezellencongres. De foto links toont de verzamelde vrijgezellenmenigte bij het Greven- bichter stadhuis, luisterend naar de welkomstwoorden van de burgemees ter mr L. Corten. Foto rechts: En zó was het Zater dagavond in de „Laan der Liefde” in Grevenbicht, waar Cupido-zelf uit een zoele zomeravond, een beetje scheme ring en nog enige ingrediënten een „cocktail d’amour” had gebrouwen, waaraan zelfs de meest verstokte vrij gezel niet kon weerstaan Waar- 1 geval eigenlijk het omgekeerde is op dit gebied volgende. Vader en zoon spreken ïtn e,n te gaan hoen, maar leggen In q j r vast; een firmacontract. Maa1*n derSelÜk geval doet het ge- contract voor de fiscus niets t waren zó, contract al bestond en de fiscus zich aan. Het De feiten vóór het P’erby siUit ilng in°nrttract dus geen wij- lastmgbetalerVerh°Udlng: ™cus en b®’ -o- -Augustus- Bij Ko- 5nih;Z.-?es uit as D- J- von Balluseck v van de buitenlandse dienst klasse, benoemd tot Hr Ms Ei’Sevolmachtigd ambassa- mj de Unie van - - - ‘-Republieken. (Van één onzer verslaggevers) AMERSFOORT, 1 Aug. Zaterdag zijn te Amersfoort een groot aantal landelijke en provinciale functionarissen uit de Christelijk-Historische Jonge renorganisatie bijeen geweest om de plannen voor het komende vergader- seizoen te bespreken. „Besturen is vooruitzien”, dacht men, en daarom werd de vacantiesfeer graag doorbroken om zaken te doen. En die zijn er dan ook gedaan, met name wat de benoemingen betreft. Tot penningmeester van het hoofd bestuur werd herkozen de heer F. H. Slijper te Amersfoort, terwijl tot se cretaresse werd gekozen mej. T. M. Meijer te Apeldoorn en. tot algemeen adjuncte mej. J. M. M. Zilverentant te Leiden. Met dr ir G. A. Kluitenberg als voorzitter en mevr. D. Y. W. de Graaff-Nauta te Sneek als vice-presi- dente vormen zij nu het dagelijks be stuur van de Federatie van CHJG’s. Opmerkelijk is, dat er in dit DB van 5 personen 3 dames zitting hebben.... In de Voorlichtingscommissie wer den benoemd ir J. Sonneveld te Breda en drs M. L. Oosterlee te ’s-Graven- hage. Mr C. A. Bos te Alphen a. d. Rijn werd aangewezen als lid van de Bui tenlandse Commissie. Deze commis sie organiseert binnenkort een con ferentie over de plaats van de CHU in de Europese eenheid, waar mr G. Vixseboxse, ondermeer Lid van het Parlement der Kolen- en Staalge meenschap, zal refereren. WERK AAN DE WINKEL Realistisch werd vastgesteld, dat de huidige organisatievorm niet voldoet. „We zullen een nieuwe en geheel eigen methode moeten vinden voor ons werk”, aldus dr Kluitenberg. Enkele provincies zijn uitgesproken zwak in het CHJG-werk. Alleen Noord- en Zuid-Holland, Friesland en Brabant geven reden tot tevredenheid. Alle aandacht van het hoofdbestuur zal dan ook gericht zijn op de uitbouw van ’t plaatselijke groepswerk. Een speciale commissie, bestaande uit de dames W. Goossen te Breda en H. Boonacker te ’s-Gravenhage en de heren A. B. Kra mer te Breda, J. F. Bolderheij te Vlaardingen en J. Bokma te Halfweg, zal hier activerend werkzaam zijn. Een rapport over de opzet van het CHJG- werk, geschreven door de heer Kra mer, voorzitter der voorlichtings-com- missie, zal in September worden uitge geven. Op de Kamer- en Statenkring- besturen der CHU zal een klemmend beroep worden gedaan om aandacht te besteden aan het jeugd-vraagstuk. In de maand September zal in de meeste provincies het werk gestart worden met een Appèl. Landelijk ge zien wordt de Najaarsconferentie het begin. Deze wordt op 24 en 25 Septem- geveer 400.000 metaalbewerkers in Zuid-Duitsland een loonsverhoging van 12 pet. Andere arbeiders in de metaalnijverheid en de arbeiders van de electronische industrie verlangen loonsverhogingen die variëren van 15 tot 20 pet. Ook is het vrijwel zeker dat de grote vakbonden van het personeel der pos terijen en de spoorwegen in het begin van het najaar aanzienlijke loonsver hogingen zullen eisen. In de meeste gevallen zijn de loon eisen gegrond op de op 1 September a.s. ingaande huurverhogingen van 10 tot 20 pet voor ongeveer een half millioen woningen, terwijl men voorts een groter aandeel in de wel vaart voor zich opeist. De leiders van het Westduitse Ver bond van Vakverenigingen hebben zich niet officieel achter de actie voor hogere lonen geplaatst en nemen nog het standpunt in, dat de reële lonen der arbeiders beter door prijsverlagin gen en door loonaanpassingen in af zonderlijke gevallen kunnen worden verhoogd dan door een algemene loon- ronde, die inflatoire gevolgen kan heb ben. In kringen van het bedrijfsleven heerst een tamelijk grote nervositeit. (Van onze fiscale medewerker). rp alloze malen doen zich in het leven 1 omstandigheden voor, die voor de fiscus andere gevolgen met zich bren gen dan die men voor normaal houdt. En dan veelal zó, dat meer betaald moet worden dan in het geval men de juiste gevolgen had gekend. Vooral op het terrein van de handel en de land bouw. Hoe vaak is het niet zo, dat een belastingplichtige (een vader), die een eenmanszaak drijft en in de loop van een jaar b.v. 1 Mei met een an der (Vaak een zoon, die intussen meer derjarig is geworden) een vennoot schap onder firma of een maatschap aangaat en dan deze overeenkomst te rug laat werken tot het begin van dat (aar. Men noemt dit dan: terugwer kende kracht verlenen aan de over eenkomst en men bedoelt dan, dat beide partijen vanaf die teruggescho ven datum samen de winsten en de verliezen zullen delen. Daarbij denkt men er niet aan, dat de fiscus er an ders over denkt. De fiscus gaat uit van de werkelijkheid en die is, dat het in komen van de vader becijferd wordt op het bedrag, dat die vader alleen heeft verdiend van 1 Januari tot 1 Mei plus één aandeel in de samen met de zoon gemaakte winst van 1 Mei tot 31 December. En dat is een heel ander - meestal veel hoger bedrag dan vaders aandeel in de totale winst van 1 Januari tot 31 December! Vooral als het boekjaar niet gelijk is aan het ka lenderjaar, kunnen de (nadelige) fis cale verrassingen groot zijn. Ons hoog ste rechtscollege de Hoge Raad ia in dit opzicht onverbiddelijk. Vroe ger én nu wórdt vastgehouden aan de selling, dat de fiscus moet uitgaan van da werkelijkheid, laatst nog in zijn arrest van 11 December 1953. Men zij dus op zijn hoede! Qngeveer op hetzelfde vlak ligt het volgende, een wijze van handelen, oi« juist vandaag zo veelvuldig voor komt De vennoten van een vennoot schap onder firma besluiten hun on derneming om te zetten in een N.V. Voordat aan alle eisen (die voor het bestaan van een N.V. nodig zijn) is voldaan, verloopt veel tijd. Als nu de vennoten niets geregeld hebben, dan worden alle winsten door hen gemaakt mi de vennoten normaal belast met imomstenbelasting. Eerst vanaf de o??, dat de N.V. haar leven gaat be ginnen, vervalt de inkomstenbelasting tn wordt niet meer de firmant, maar N.V. belast. Het is echter mogelijk om een onderlinge afspraak te maken, ™t de gemaakte winsten voor reke- van de op te richten N.V. komen, m dat geval wordt geen inkomstenbe- «tmg, maar vennootschapsbelasting .s-neven, maar terugwerkende kracht •an men aan deze afspraak niet geven. scus gaat °°k hier uit van de j „°.v.aa de gemaakte afspraak. Tot die 81 inkomstenbelasting bij de venno- V®8! die dag: vennootschapsbe- P an laatste M volgende, at r 1 Toen de eerste puffende stoom trein zo maar uit zichzelf reed of toen het eerste vliegtuig ih de lucht ging, is er gezegd, dat het einde van de wereld daar Ook na de mededelingen zal dat wel gezegd zijn. Volgens ons is er geen aanleiding eind nu weer in dit speciale ge val te voorspellen. In de „Spectrum-reeks is het boekje „Stemmen uit het heel al” verschenen, een Amerikaan se roman van Robert Crane, welke roman gerekend kan wor den tot de Amerikaanse science fiction literatuur. Crane be schrijft de mensheid, die reeds verschillende planeten heeft veroverd en op het punt staat steeds verder in het heelal door te dringen. Dan worden plotse ling de geheimzinnige stemmen uit het heelal vernomen, die af komstig zijn van bewoners van één of andere planeet, de Am- piti. Deze wezens protesteren tegen de ondernemingen van de mens en als deze mens in zijn hoogmoed niet wil luisteren, be gint een verschrikkelijk bom bardement op de aarde. Hoe dit bombardement afloopt en wie die Ampiti zijn, verhaalt fantaserende schrijver niet. Toch zit er wel iets in boekje. Crane wil zijn lezers waarschuwen, dat de mens met zijn vèrgevorderde techniek zijn deel voorbij kan schieten, zodat hij de door hem geschapen mid delen niet meer kan controle ren. Dit gevaar wordt nu gezien bij de vervaardiging van de atoomwapens. Het is te hopen, dat dit gevaar ook wordt onder kend bij de pogingen om even tueel in het heelal door te drin gen. En dit gevaar kan worden onderkend als de onderzoeken- j de mens zich steeds van zijn eigen onmacht bewust is. Dan vergrijpt hij zich ook niet aan machten, die niet van hem zijn. Ir Stelling gaf een overzicht van de totstandkoming van het plan van indij king, waarbij hij opmerkte, dat men het boezemmeer dat in de Lauwerszee bin nen de 11 km lange afsluitdijk ontstaat, het peil wil geven van het Reitdiep, zo dat de zeesluis in Zoutkamp steeds open kan blijven. De bedijkte ojvr-te die in het voorjaar en in de zomer van zoetwater moet worden voorzien bedraagt 2300 ha. Deze watervoorziening kan volgens de huidige stand van de landbouwtechniek geschieden door beregening, het oppom pen van water en het besproeien van lan derijen met al dan niet verplaatsbare in stallaties, of door Infiltratie, in wezen een omgekeerde drainage en het Invoe ren van water uit hoog opgezette sloten door middel van drainleidingen in het land, waardoor de grondwaterspiegel kunstmatig wordt verhoogd. Voor de Lau werszee denkt men uitsluitend aan infil tratie. In droge tijd moet het boezemmeer, voorzover de toevoer van de gronden die afwateren op de Lauwerszee onvoldoen de is, op peil worden gehouden met wa ter uit het Ijsselmeer, dat via Friesland kan worden aangevoerd. Ir Stelling besloot met te zeggen, dat er in de laatste jaren stemmen zijn opgegaan die het dijkbeheer van zeedijken geheel als een rijkstaak zien. Maar over het algemeen wil men hier in waterstaats- en waterschapskringen niet aan. Ir Stelling stelt prijs op de regionale zelfwerkzaamheid, een zelfde standpunt als wordt ingenomen door de Groningse dijkencommissle. GOLVEND OPPERVLAK. Tegen de Groningse' kust komt bijna 2200 ha land, waarvan het grootste deel moet worden geïnfiltreerd, zei ir J. Die perink. Het oppervlak van de polder zal enigszins golvend zijn. Slechts 15 is geheel voor akkerbouw geschikt, het ove rige deel zal, afhankelijk van het kleige- halte, in meerdere of mindere mate in grasland moeten worden gelegd, ter ver- AMSTERDAM, 1 Aug. De nog jonge Stichting Organisatie van Wo ningzoekenden, die zich ten doel stelt door diverse acties de bouw van meer betere woningen te bevorderen, telt thans reeds vier afdelingen. Volgens de Stichting komen vele niet-prodnetie ge vende gronden aan de rand der grote steden In aanmerking voor bouwgrond en deze zijn In sommige gevallen tevens geschikt voor het plaatsen van z.g.n. kant-en-klaar-wonlngen. In een communiqué deelt de Stich ting nog mede, dat van 1948 tot we den in ons land jaarlijks gemiddeld 55.000 woningen zijn gebouwd en dat dit aantal volgens deskundigen kan worden opgevoerd tot 100.000. Met inschakeling van de Nederlandse In dustrie zouden er bovendien nog 20.000 „kant-en-klaar” woningen ge plaatst kunnen worden. Hoogwater Woensdag 3 Augustus: Vlissingent 1.41 u. 1.99 m., 13.53 u. 1.98 m. Terneuzen: 2.06 u. 2.13 m., 14.20 u. 2.12 m. Wemeldinge: 3.21 u. 1.67 m., 15.41 u. 1.60 m. Zierikzee: 3.10 u. 1.42 m., 15.25 u. 1.34 m. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.03 u., onder 20.29 u. Maan op 19.58 u., onder 4.42 u. 'egen het eind van deze eeuw zal de mens geland zijn op de maan. Het Amerikaanse plan om over een paar jaar een kunstmatige satelliet de ruimte in te zenden, moet slechts beschouwd worden als een eerste stap naar de ruimte vaart. Deze eerste satelliet, die binnen afzienbare tijd wordt gelanceerd, zal niets meer zijn dan een studieobject, dat vanaf de grond door de telescoop en via de radar gevolgd zal worden. De gegevens, die op deze wijze verzameld worden, zullen dan dienen om een eerste indruk te krijgen van wat er boven ons op een afstand van enige honderden kilometers gebeurt. Hoe opzienbarend de mede delingen ook mogen zijn, die president Eisenhower aan het eind van de vorige week deed, voorlopig zijn we nog niet aan de ruimtevaart toe. In de jaren 1957 en 1958 zal slechts een kleine en heel bescheiden stap gezet worden op de weg naar de ruimtevaart. Voorlopig ligt het interplanetaire verkeer nog in het verre verschiet. De afstand van de eerste klei ne „kunstmaan” tot het even tuele eerste ruimteschip is, om ons even aan een vergelijking te wagen, minstens zo groot als die van de eerste puffende, hak kelende stoomtrein tot de mo derne razendsnelle treinen. Wat nu ook weer niet precies wil zeggen, dat het beslist ruim hon derd jaar zal duren voor het eerste ruimteschip er zal zijn, maar daarentegen wel, dat veel meer technische moeilijkheden overwonnen moeten worden. En deze technische moeilijkheden dragen wel een bijzonder ka rakter. Het komt ons voor, dat het grootste kunststuk niet zal zijn om zo’n ruimteschip buiten de aantrekkingskracht van de aarde te schieten, maar om de bemanning, die gewend is om op de aarde te wonen, in het leven te houden! Op het Astronomisch Congres, dat gisteren in Kopenhagen is begonnen, en dat door de mede delingen van Eisenhower plotse- ling een bijzondere belangstel ling geniet, is een voorlopig globaal programma onthuld van de wijze, waarop men denkt door te dringen in het heelal. Na de kleine „kunstmanen” denkt men een groter ruimte- object af te schieten, dat aller lei instrumenten meevoert, o.a. televisiezenders, waardoor de waarnemers op de aarde kun nen zien hoe het er daar op honderden kilometers hoogte uitziet. Deze satelliet zal dus ’n soort robot zijn, die de ruimte zal moeten verkennen, maar omgekeerd ook de aarde op grote afstand zal kunnen waar nemen. Heeft men hiermee de nodige ervaring opgedaan en beschikt men dan over voldoende ge gevens, dan kan men eindelijk eens aan ruimteschepen gaan denken. Frederick C. Durant, de Ame rikaanse raketdeskundige, ver dacht dan, dat de mens aan het eind van deze eeuw op de maan geland kan zijn. De mededelingen van president Eisenhower zijn zeker belang rijk. Zij waren een officiële be- kendmaking van de eerste se rieus-wetenschappelijke resulta- DEN HAAG, inlrLii- -r-, - dienaar 1 buitgewoon

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3