Mr W. F. M. Lampe gaat belangen de Antillen behartigen AMERIKAANSE VLIEGERS IN CHINA VRIjGELATEN gg van Het Ook in Canada komt een Chr. Radio omroep Conflict tussen C. N.V. en Chr, Handelsreizigers Commissariaat der Ned* Herv* Kerk de Ver. Staten Gevoel van opluchting in Twee kanovaarders vermist weer Europa Ongeregeldheden in St Nazaire De verjaardag van Prinses Wilhelmina Drie personen verdronken Trein greep bromfietser Staking te Rotterdam Geschenken voor Prinses Irene Ambassadeurs in Genève bespreken thans repatriëring van burgers Nederlanders in Oostenrijk vermist INNSBRUCK, 1 Aug. Het Neder landse echtpaar H. W. Holsheimer uit Jnschede wordt sinds Zondag in Oos tenrijk vermist. Het echtpaar kampeer de m de gemeente Umhausen en was ?eJ.een 12-jarige zoon voor een berg tocht vertrokken. Maandagnamiddag was nog steeds geen spoor der drie '«misten te bekennen. Een patrouille an de gendarmes is op zoek gegaan. v’,1 Holsheimer is, zo verneemt t ANP uit Enschede, met twee kin- o^en unaar Oostenrijk vertrokken, i;?/lot van het niet genoemde '■■na is niets naders bekend. Rheuma verrassingactie: oplossing 16 Augustus 1 N. C. H.V. wil niet fuseren met de 1 in i Fransen vrijgelaten in Roemenie Ned. Chr. Beambtenbond C.E.B.A. hoopt nog dit jaar met uitzendingen te beginnen Vier millioen beroeps beoefenaren in ons land A Mr Debrot wordt directeur van het kantoor van de gevolmachtigde minister PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Er wordt met royement bedreigd es Nederlandse immigranten zitten niet stil ite ile Kennismaking met de pers DE BILT ZEGT: Vrij zonnig Tragisch ongeluk op Noordzeekanaal a 4 I ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3154 (Zie pagina 4). :en. and o- -o- De de o- I o- I. a i DINSDAG 2 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT euzs °ept TWEE BLIJVEN. De vrijgelatenen werden 23 No-‘ vember van het vorig jaar veroor deeld door het militaire tribunaal van het oppergerechtshof. Zij kre gen straffen variërend van vier tot tien jaar. Twee der veroordeelden Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord -o- wordt met kracht aangepakt. De oprichting van de C.E.B.A. is voor bereid door een comité van Neder landse emigranten uit de Reformed Church, de Chr. Reformed Church en de Canadian Reformed Church. Als grondslag van de vereniging werd aanvaard: het Woord van God als regel van geloof en leven en Jezus Christus als de vleesgeworden Zoon van God en Zaligmaker der wereld. Voorzitter is ds F. Guillaume uit Toronto (vroeger Geref. predi kant te Amsterdam), secretaris is de heer F. Kuntz te Hamilton en pen ningmeester de heer P. Kamminga te Sint Catharines. 30 23 20 22 27 22 25 25 26 26 26 23 23 25 23 24 27 25 32 r n :eg. 'nde BOTTERDAM, beiders werd ge testaties i- n veroorzaakt door het feit, dat de 11 Amerikaanse vliegers vandaag door communistisch China werden vrijgela ten. Foster Dulles legde er de nadruk op, dat de Ver. Staten geen concessies hebben gedaan of beloften hebben ge geven als prijs voor de vrijlating van de vliegers. In een verklaring, die door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken werd gegeven, zei hij dat de Ver. Staten evenmin gedreigd hebben gebruik te zullen maken van geweld. IN GENEVE Op de conferentie van de beide am bassadeurs is vandaag overeenstem ming bereikt over een agenda. Aller eerst zal worden gesproken over de re patriëring van burgers uit beide lan den, waarna de technische kwesties tussen Amerika en China ter tafel zul len komen. De afgevaardigde van In dia bij de Ver. Naties Krisja Menon, is eveneens in Genève en had reeds een onderhoud met de Chinese ambassa deur. DEN HAAG, 1 Augustus Hoezeer Prinses Wilhelmind ook de hartelijk bedoelde voornemens en plannen ter viering van haar 75-ste verjaardag op 31 Augustus a.s. waardeert, is het haar innigste .wens, mede met het oog op haar leeftijd, deze dag in alle stilte in gezelschap van haar kinderen en klein kinderen door te brengen. Dit heeft de particulier secretaresse namens de Prinses meegedeeld. Prinses Wilhelmi na hoopt, dat het Nederlandse volk ook op deze verjaardag haar terugge trokkenheid na haar abdicatie zal wil len eerbiedigen. NIJMEGEN, 1 Aug. Zondag is op de Waal bij Nijmegen een kano omge slagen waarin twee jonge mensen, een 21-jarige Njjmegenaar en een 23-jarig meisje uit Rotterdam dat tijdelijk in Nijmegen vertoefde, een spelevaart maakten. De kano is op de rivier ge vonden, ondersteboven, maar van de inzittenden is geen spoor gezien. De politie staat voor de vraag of beide jonge mensen verdronken zijn dan wel aan land zijn gegaan en de kano heb ben laten dobberen. Tot nu toe is niets gevonden. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onweer zwaar bewolkt regenbui onbewolkt DE BILT, 1 Aug. Over het alge meen vrij zonnig met een kans op een regen- of onweersbui in het Zuiden van het land. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. PARIJS, 1 Aug. Tussen de Franse en de Roemeense regering is een over eenkomst bereikt over de vrijlating van vijf Fransen, die in Roemenië werden vastgehouden. Naar aanleiding hiervan heeft de Franse regering het verbod op de export van Franse goe deren naar Roemenië opgeheven, aldus wordt in een communique van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken medegedeeld. Tot het verbod was 18 Juli j.l. besloten. „In het verlangen de betrekkingen te verstevigen, zijn beide regeringen overeengekomn de culturele uitwisse ling tussen de volksrepubliek Roeme nië en Frankrijk uit te breiden”, aldus het communique. op 4 Augustus in Hongkong verwacht. „Nieuw China” meldde verder, dat het militair tribunaal van het opperste volksgerechtshof het besluit tot de vrijlating had genomen. „De elf Ame rikaanse spionnen”, zo werd gezegd, zijn destijds tot verschillende gevan genisstraffen veroordeeld op grond van het feit, dat zij het Chinese luchtruim waren binnengedrongen voor het be drijven van spionnage-activiteit, wel ke de veiligheid van het land in gevaar bracht. Het bestuur verwacht niet, dat het met de verhuur van zendtijd zo heel ge makkelijk zal gaan. De radiostations willen n.l. liefst uitzendingen uit sluitend in de Engelse taal, terwijl de C.E.B.A. ook programma’s in het Nederlands wil uitzenden. Verder is er een verbod om politiek in de aether te brengen of tegen andere godsdienstige gevoelens gerichte uitingen. Dat zijn ruime begrippen, waarin veel kan worden onderge bracht. Men spiegelt zich er echter aan, dat ook de N.C.R.V. is begon nen met weinig leden, weinig zend tijd en veel moeilijkheden en men hoopt alle hindernissen te kunnen overwinnen. SAINT NAZAIRE, 1 Augustus Bij ongeregeldheden in Saint Nazaire heb ben vandaag 110 personen verwon dingen opgelopen. De politie raakte slaags met stakende havenarbeiders, die het hoofdkwartier van de vereni ging van scheepseigenaars in brand hadden gestoken. De ongeregeldheden begonnen Maan dagmorgen, toen ongeveer 5.000 arbei ders van de Penhoetwerf het werk neerlegden uit' protest tegen een be slissing en de werkweek te verkorten van 48 tot 40 uur. De stakers verwier pen tevens een antwoord van de eigenaars op door hen ingediende loon eisen. DOETINCHEM, 1 Augustus 44-jarige mevrouw K. uit Lochem is vanmorgen met haar bromfiets op een onbewaakte overweg te Doetinchem door een uit Arnhem komende trein gegrepen en levensgevaarlijk gewond. Zij werd in het Wilhelminaziekenhuis te Doetinchem opgenomen, waar zij in de loop van de middag aan de ver wondingen is bezweken. Mevrouw K. maakte in gezelschap van haar man en twee familieleden een tocht per bromfiets. Twee da mes waren de overweg reeds gepas seerd en hadden het slachtoffer nog gewaarschuwd, dat er een trein aankwam. Haar man, die achter haar reed heeft eveneens nog geroepen. Het achterwiel van de bromfiets werd gegrepen door de trein, die met een snelheid van 75 km reed. Mr S. W. van der Meer, vice-minis ter-president van Sociale Zaken en Justitie ad interim van de Antilliaanse regering, die momenteel in ons land vertoeft, gewaagde van het leedwezen van het kabinet, dat mr Lampe geen deel meer uitmaakt van dit college, maar hij toonde zich niettemin dank baar, dat deze het nieuwe ambt heeft willen aanvaarden. Zijn voorganger, mr N. Debrot, gaf een uiteenzetting van de staatkundige verhouding der Rijksdelen onder het Rijksstatuut. Hij is er van overtuigd, dat de heer Lampe er in zal slagen daaraan de geheel nieuwe vorm te ge ven, welke onder de nieuwe verhou ding noodzakelijk is. Mr Lampe heeft de Nederlandse Antillen in velerlei functies gediend en bezit een uitge breide kennis van de noden en be hoeften van dit Rijksdeel. Maar daar bij heeft hij de menseljjke instelling, die de werkelijke grondslag is om te komen tot samenwerking, die vereist wordt voor een verwezenlijking van de doelstellingen van het Rijksstatuut. kregen zwaardere straffen. Op het proces werden zij „speciale agenten van de Amerikaanse inlichtingen dienst” genoemd. Het zijn John Thomas Downey, die levenslang kreeg en Richard George Fecteau, die tot 2 Ojaar werd veroordeeld. Zij werden op 28 November 1953 in het Noorden gearresteerd. Over hun vrijlating is niets gemeld. OPLUCHTING President Eisenhower gaf bij het vernemen van het nieuws uiting aan zjjn opluchting en vreugde. Hij dankte de Ver. Naties en de secretaris-gene- raal voor dit menselijke resultaat na lange en moeilijke pogingen om de vrijlating van de vliegers te verkrij gen. President Eisenhower verklaarde o.m.: Het gehele land zal zich opge lucht en verheugd voelen door deze bekendmaking. Onze eerste gedachten gaan naar de mannen en hun families die zo lang gescheiden zijn geweest. De regering zal al het mogelijke doen om de spoedige hereniging van deze fami lies te verzekeren. Minister Dulles verscheen een uur te laat op een conferentie van gouver neurs. Hij verontschuldigde zich met de woorden: Deze vertraging werd aangekondigd meer maar onverwachte zullen proclameren. Voor - -L werknemers aangera- soort langzaam-aan-actie door Mr Lampe verklaarde, dat een van zijn eerste werkzaamheden in Den Haag zal zijn de aankoop van een pand voor het Antilliaanse kantoor annex ambtswoning voor de gevol machtigde minister. Zijn eerste offi ciële opwachting bij de Koningin zal hij maken met de heer Debrot, wan neer deze laatste het officiële besluit van zijn benoeming tot directeur van het kantoor zal heben ontvangen. Of mr Lampe bij het aanstaande koninklijke bezoek aan de West aan wezig zal zijn, is een punt waarover de regering van de Nederlandse An tillen nader zal beslissen. Majoor John Eisenhower, Mevrouw Barbara Eisenhower en de drie klein kinderen van de Amerikaanse president, de zevenjarige David, de zesjarige Barbara Anne en de drie-jarige Susan, poseren hier voor een glimlachend familieportret ter gelegenheid van een informele ontmoeting met de pers op de dag, nadat president Eisenhower had aangekondigd, dat het gezin van zijn zoon John een uitbreiding tegemoet kan zien. Toen de 32-jarige John Eisenhower werd gevraagd, of de baby wellicht in het Witte Huis te Washing ton zal worden geboren, omdat de Eisenhowers daar tijdelijk verblijven, ant woordde hij, dat dat wel interessant zou zijn, maar dat het hem toch niet zo gewenst leek. Hij hechtte, zo verklaarde hij, meer waarde aan een goede ver zorging van zijn vrouw en de nieuwgeborene dan aan ht feit, een kind te hebben dat in het Witte Huis werd geboren. De vierde Eisenhower-baby zal vermoedelijk rond Kerstmis worden geboren. ’s-GRAVENHAGE, 2 Aug. Het bestuur van het Chr. Nationaal Vakver bond heeft in een schrijven aan de Ned. Vereniging van Chr. Handelsreizigers en agenten (NCHV) een beroep op deze vereniging gedaan alsnog te hande len overeenkomstig de uitspraak van de grensregelingscommissie van het CNV. Indien de NCHV het standpunt blijft innemen, aldus de brief, dat zij de uitspraken van de grensregelingscommissie en Verbondsraad zonder meer naast haar neer kan leggen, dan zal de vereniging worden geroyeerd. Het royement zal dan op 1 Januari 1956 ingaan. Zoals bekend heeft de grensrege lingscommissie van het C.N.V. uit gesproken, dat de N.C.H.V. haar zelfstandigheid moet prijsgeven en dient te fuseren met de Ned. Chr. Beambtenbond. Een voorstel hiertoe, door het bestuur van de N.C.H.V. uitgebracht op de algemene vergade ring van deze vereniging, werd ech ter verworpen, aangezien de afge vaardigden meer prijs stellen op een eigen zelfstandige vereniging dan op een fusie met de Ned. Chr. Be ambtenbond. ’s-GRAVENHAGE, 1 Aug. Ter kennismaking heeft mr W. F. M. Lampe, die met ingang van heden optreedt als gevolmachtigd minister van de Neder landse Antillen in ons land, in Den Haag de Nederlandse en buitenlandse pers ontvangen. Mr Lampe, die in het Antilliaanse kabinet minister van Justitie was, gewaagde met erkentelijkheid van de prettige samenwerking, die in dit kabinet heerst. Door de inwerkingtreding van het Rijksstatuut krijgt mr Lampe tot taak de rijksaangelegenheden, de zaken van de Antillen in Neder land en de onderlinge bijstand en samenwerking tussen de rijksdelen te be hartigen. (Van onze ^-redacteur). DEN HAAG, 1 Augustus In de kringen van de Nederlandse immi granten in Canada koesterde men reeds lang plannen om een eigen Chr. radio-omroep te stichten. Het begin is er nu. Er werd al een Chr. om roepvereniging opgericht, waarbij de N.C.R.V. tot voorbeeld diende. Het is de Canadian Evangelical Broadcasting Association (C.E.B.A.). En als het ledental bevredigend blijft stijgen, hoopt men nog dit jaar met een eigen programma van enkele uren in de aether te komen. Voorlopig is er natuurlijk geen sprake van een eigen zender. Trouwens, al worden de uitzendingen vooralsnog beperkt tot Ontario, men zou toch drie grote of zeven a acht kleine zenders nodig hebben om dit gebied te bestrijken. Men moet dus zend tijd kopen bij de bestaande commer ciële stations, een gebruikelijke me- -o- De door de beidoJ11 roepen staking van havenar- rs is vandaag doorgegaan. Er geen melding gemaakt van mo- «*s‘sa,r:Sïïge"'De siaking Het OVB heeft ^Mijke korte •Wangen te zuil M overige is de Jen een - voeren. gen! !fht1ergJrond van dit alles is vol- tiid nu?S1ieden> dat het 0VB n°g al’ gine -jd0or de Scheepvaartvereni- deze wordt erkend en er buiten eenknm?» Om c°hectieve arbeidsover- erkende bonde^11 a^6310*611 met de beid? Amsterdamse havenar- ge.iM aan8esl°ten bij de ABT (aan- V6r !n de EVC) heeft tijdens een •take nng besloten voorlopig niet te n- Slechts enkelen waren voor deliibnmJddeUijke actie 111 de hoofdste- eaJke havens. ’s-GRAVENHAGE, 2 Aug. Ons land heeft in het afgelopen jaar naar schatting ruim vier millioen manne lijke en vrouwelijke beroepsbeoefena ren geteld. Deze schatting is gemaakt door de directie voor de arbeidsvoor ziening in haar jaarlijkse beschrijving van de arbeidsmarkt. De mannelijke beroepsbevolking omvatte in 1954 naar schatting 3.119.000 personen, de vrou welijke 972.000. Voor 1955 wordt een netto aanwas geraamd op 29.000 man nen en 14.000 vrouwen en voor 1956 20.000 mannen en 11.000 vrouwen. In de Noordelijke provinciën en in Zeeland neemt de beroepsbevolking relatief langzaam toe. Door de hogere geboortecijfers en een vestigingsover schot vertonen Noord-Brabant en Lim- burg naar verhouding de sterkste groei van de beroepsbevolking. i ’s-GRAVENHAGE, 1 Aug. Van middag om half drie heeft een deputa tie van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene” aan H.K.H. Prinses Irene ten paleize Soestdijk een ver jaar dagsgeschenk aangeboden. Het ge schenk bestond uit twee boxecalfslede- ren koffertjes waarop onder het hand vat een vergulde letter I voorkomt. De delegatie was als volgt samengesteld: luitenant-klonel B. F. M. Wij tenburg, L. G. van Wijngaarden, beiden namens het vredesregiment, fuselier E. J. Ca- rabain namens 411 gardebataljon „Prinses Irene” (parate troepen), re serve kapitein der fuseliers mr J. A. Nijbakker, namens de vereniging van officieren der garde „Prinses Irene” en mr F. A. Stokvis namens de vereni ging van oud-strijders der voormalige Koninklijke Nederlandse brigade „Prinses Irene”. Vervolgens bood een deputatie van de Koninklijke Land macht bestaande uit: de kapitein der aan- en afvoertroepen A. J. van Don gen, adjunct onderofficier der militaire administratie Th. H. van Reysen, ser geant milva F. Rastman, korporaal be- wakingscompagnie A. de Jong en sol daat 172e batterij veldartillerie J. W. van Schenkhof, namens de drie strijd- krachtonderdelen H.K.H. het traditio nele verjaardagsgeschenk (een aan vullende cassette tafelzilver) aan, be nevens een grote taart versierd met de wapens van alle onderdelen van de Koninklijke Landmacht en met een bouquet rozen van marsepein. Voor H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bern- hard en de andere Prinsessen waren er eveneens attenties. -o - - PARIJS, 1 Augustus Elf van de dertien Amerikaanse vliegers, die een tijdlang in communistisch China hebben gevangen gezeten, omdat gj waren veroordeeld wegens spionnage voor de Verenigde Staten, zijn gisteren plotseling door Peking vrijgelaten. Het bericht kwam kort voor jat in Genève een conferentie begon tussen een ambassadeur van de Verenigde Staten en de communistische Chinese ambassadeur in Polen over kwesties tussen Amerika en de regering in Peking. De kwestie van Je gevangen Amerikaanse vliegers heeft de gemoederen al een hele tijd in beweging gehouden en men herinnert zich wellicht het feit, dat je secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, in Januari een bezoek aan Peking bracht om te pogen de vliegers vrij It krijgen. Dat de mannen zijn vrijgelaten hebben zij volgens de officiële ver klaring van het persbureau „Nieuw China” te danken aan hun gedisci plineerde houding tijdens hun gevangenschap. De elf vliegers worden -o- Ten gevolge van een ontploffing in een vuurwerkfabriek in Tokio zijn 17 personen om het leven gekomen, drie" entwintig werden gewond. De fabriek brandde geheel af en 17 woningen werden vernield, DE BILT, 2 Aug. De weerstoe- stand in Europa van gisteravond is als volgt: Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Lenden Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Grenoble Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome AMSTERDAM, 2 Aug. Op het Noordzeekanaal ter hoogte van de su- periosfaatfabriek „Albatros” te Am sterdam heeft zich Maandagavond om streeks zeven uur een tragisch scheeps ongeval voorgeedaan. Een motorbootje met aan boord zeven personen, waar bij vijf kinderen, werd door nog onbe kende oorzaak door een klein binnen vaartuig overvaren. Opvarenden van een passerend Engels jacht, die het on geluk zagen gebeuren slaagden er in vier personen, mevr. Blom uit Haar lem met drie kinderen te redden. Al len werden naar het binnengasthuis overgebracht. Tegen middernacht moest worden aangenomen, dat de heer J. Blom, eigenaar van een schil dersbedrijf te Haarlem, met een zoon tje en diens vriendje zijn verdronken. De motorboot zonk na het ongeval. Te gen middernacht was de Rijkspolitie te water nog aan het dreggen naar drie vermisten. Uitgave: 1Mtaï „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. «„ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 3438 (b.g.g. voo- redactie ft, voor adveri. enz. 2970), pn. Vlissingen: Nieuwstr. ^plef 326; Middelburg: Korte $'Ltr 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter- I 2 neuzen: Dijkstraat 26-28. I Exploitatie: I verbaan U Cointre N.V., Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. thode in Canada en de V.S. Met verscheidene stations is al contact opgenomen. Als men 4.000 leden heeft, die 5 dollar contributie per jaar betalen, kan men op drie sta tions één kerkdienst per week utt- zenden en dan heeft men nog één zenduur op een avond voor allerlei berichtgeving. De ledenwerving Van de zijde van het bestuur van de N.C.H.V. is medegedeeld, dat een eventueel besluit tot fusie niet door het bestuur kan worden genomen, doch uitsluitend door een algemene vergadering. Voor 1 Januari a.s. zal echter geen algemene vergadering worden bijeen geroepen, aangezien het van oordeel is, dat een dergelijke vergadering geeil ander besluit zal nemen dan haar drie voorgangsters, die de fusie hebben af gewezen. Het bestuur van de N.C.H.V. meent daarom, dat als men de ver eniging wil royeren, het geen zin heeft te wachten tot 1 Januari. Het zou het echter een onverdiende en onrecht vaardige bejegening vinden als een vereniging van christen werknemers, die niets liever doen dan hun plaats in de Christelijke Vakbeweging te blijven innemen, wordt geroyeerd. In middels heeft het bestuur bekend ge maakt, dat de hoop, die het C.N.V. heeft uitgesproken, dat de N.C.H.V. tot bezinning komt, een ijdele hoop is. De N.C.H.V. heeft ongeveer 700 leden. -o- ROTTERDAM, 1 Aug. Het Natio naal Rheumafonds te Rotterdam, heeft meegedeeld, dat de bekendmaking van „het geheim”, niet zal geschieden zoals op de verrassingscouvertjes staat aan gegeven, op 9 Augustus, doch een week later, namelijk op Dinsdag 16 Augus tus.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1