ONDERHANDELINGEN MET FORMOSA MOGELIjK Directeur Loodswezen afscheid te Vlissingen OPA SCHRAM, de 68-jarige tippelaar, uit Frankrijk terug Sowjet-troepen verlaten Zuid-Oost-Europa Israëlisch vliegtuig door straal jagers neergeschoten I Blauw werd wit Na Moskou thans ook Peking verzoeningsgezind Belgische stakingen beëindigd Staking bedreigt Rotterdamse haven Talrijke doden in Marrakesj Kabinetsformateurs aan de slag Bede van Duitse moeder ingewilligd Tsjou wl veiligheidspact voor de Stille Oceaan, Amerika inbegrepen W h - e Beroofd en zonder baard weer in Almelo Wanbegrip tussen Nederlandse en Belgische loodsen werd uit de weg geruimd Bruiloft sg angers in de sloot Hongaarse regering doet moeite om aan de macht te blijven en vele geschenken Amerikaans, Brits en Frans protest naar Sofia Koele reactie in Washington en Londen Nieuwe onlusten in Marokko Waarderende woorden „Geheugenstoornis” viel mee CNV over ouderdoms- verzekering DE BILT ZEGT: Meer zon PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Actie van niet-bonafide organisatie Oostenrijk voor 1 October ontruimd Commissie van onderzoek koel ontvangen ina lie JAARGANG No. 3108 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (zie pagina 3) X Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 1 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT erken, VEN, Intussen piekert opa, wiens voetreis naar Lourdes drie en een halve maand heeft geduurd op 12 April was hij uit Almelo vertrokken alweer over een nieuwe trip. Hij wil, zo zegt hij, nu eerst de ronde van Nederland gaan maken. Opa, die volgens bepaalde berichten aan een geheugenstoornis moest lijden, herinnert zich nog ech- Volgens het Britse Zondagsblad „Observer” zouden de Russische lei ders de regeringen van Hongarije en Roemenië hebben meegedeeld, dat zij van plan zijn tegen October alle Rus sische troepen uit deze twee landen SR DANKWOORD In zijn dankwoord wees de kapt, ter zee Krips erop, dat hij met een be zwaard hart afscheid neemt van de dienst, waaraan hij zijn beste krachten gaf en waarvoor hij veel voelde. In zijn 7-jarig directeurschap kwamen ve le veranderingen tot stand, de pool met België werd losgelaten doch door alle moeilijkheden sloeg men zich heen, dank zij de grote steun en medewer king der loodsen, die hij hiervoor dank bracht. Het vaarwater werd verbeterd, het aantal lichtboeien verdubbeld, lichtopstanden uitgebreid en de beton- ning, welke dit jaar gewijzigd werd kwam in record tijd gereed dank zij aller medewerking. -o- g|Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.01 u., onder 20.31 u. Maan op 19.35 u., onder 3.32 u. UTRECHT, 30 Juli Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal op 1 Septem ber a.s. een buitengewone algemene ver gadering ter behandeling van het ont werp van wet ouderdomsvoorziening hpuden. Als inleiders zullen optreden de de Indische eerste minister, Nehroe. heren H. R. Plomp en C. J. van Mastrigt. Dank bracht hij ook aan het Bel gisch Loodswezen, welke vooral tij dens de rampdagen grote steun ver leende. Met deze dienst bestond een goede samenwerking, waarvoor hij uitermate dankbaar was. Nadat hij de verschillende sprekers een kort per soonlijk dankwoord had gebracht be sloot hij met allen, het allerbeste en een goede diensttijd toe te wensen. Na afloop namen de vele aanwezigen met een handdruk afscheid van kapt, ter zee Krips en zijn echtgenote, die Vlissingen gaan verlaten en zich in Den Haag zullen vestigen. 1 Genève hun besprekingen beginnen, die kunnen leiden tot het vrijlaten van 40 Amerikaanse burgers en 11 mi litairen, die nog in China worden vastgehouden. Het streven van Peking, aldus de premier, moet niet worden beschouwd als een bewijs van zwakte. Wat Formosa betreft keerde Tsjou zich tegen het denkbeeld van een vreedzaam naast elkaar bestaan van twee China’s, Natuurlijk beklaagde de Chinese premier zich nogmaals over het feit, dat zijn land nog niet is toegelaten tot de Verenigde Naties. Tenslotte verklaarde hij, dat zijn re gering accoord gaat met de Sowjet- voorstellen van 10 Mei betreffende de vermindering van de bewapening van alle grote mogendheden. PROPAGANDA. De voorstellen van Tsjou en Lai zijn in Washington koel ontvangen. Het plan voor een grootscheeps verdrag voor collectieve veiligheid, waartoe Aziatische landen en landen in het ge- BRUSSEL, 1 Augustus Als gevolg van een accoord, dat Vrijdagavond is bereikt tussen de regering, werkge vers en vakverenigingen, zijn de sta kingen van de Rooms Katholieke ar beiders in de mijnen en de metaal industrie in België geëindigd. De regering is daartoe gedeeltelijk aan de gestelde eisen tegemoet geko men. Er zijn enkele sociale maatrege len aangekondigd. Wat de andere eisen van de vakver enigingen betreft, n.l. invoering van de vijfdaagse werkweek en een mi- nimumuurloon van 20 frank, is men tot overeenstemming gekomen, dat de werkgevers erkennen, dat dit doelen zijn waarnaar gestreefd moet worden. Er zal om deze doelen te verwezen lijken een commissie worden inge steld. die bedrijfstaksgewijs een onder zoek instelt. Alle stakingsparolen zijn nu ingetrokken. -o- DE BILT, 31 Juli Droog en op de meeste plaatsen zonnig weer. Hogere middagtemperaturen. Zwakke tot ma tige wind. Overwegend uit Oostelijke richtingen. om het leven zijn gekomen door het neerschieten van het toestel. Ook werd gevraagd alle maatregelen te treffen om herhaling te voorkomen en de schuldigen te straffen. Ook de Britse en de Franse regering hebben dergelijke protestnota*s naar Sofia gezonden. bied van de Stille Oceaan, zoals Ame rika zouden moeten toetreden, be schouwt men als een propaganda-actie met het oog op de onderhandelingen tussen de ambassadeurs, die vandaag in Genève beginnen. De reactie in kringen van het Con gres en het State Department is, dat niet verwacht kan worden, dat de V.S. zullen instemmen met het opheffen van de bestaande regionale organisa ties, zoals de Z.O.A.V.O. In Londen heeft men evenzo gereageerd op de woorden van de Chinese premier. Alleen in New Delhi, de hoofd stad van India, zijn de voorstellen met enthousiasme ontvangen. Dit geldt vooral het plan voor een col lectief veiligheidsverdrag dat moet worden gesloten volgens de grote lijnen, zoals die zijn voorgesteld door Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. 8. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. terug te trekken, tegelijk met de mi litairen uit Oostenrijk. Naar het blad verneemt, zouden de communistische bewindhebbers in Hongarije, met het oog hierop en met de bedoeling om zonder belangrijke wijzigingen a. d. macht te blijven, zijn overgegaan tot arrestaties en deporta ties op grote schaal van „allen, die ge durende de ontspanning van de laatste maanden belangstelling hebben ge toond voor vriendschappelijke contac ten met de Westelijke mogendheden of met Zuid-Slavië. De „Observer” is van mening, dat de Russen hun be sluit om hun troepen uit Zuid-Oost- Europa terug te trekken schijnen te hebben genomen in dezelfde tijd als zij besloten, het staatsverdrag met Oos tenrijk te tekenen. Ook zou dit voor nemen een van de redenen zijn ge weest, waarom een verzoening met Tito noodzakelijk was. Naar verluidt, zo wordt verder in het hoofdartikel van het Britse blad gezegd, is dit besluit door de Russische leiders ook te Genève ter kennis van de regeringsleiders van de Westelijke Grote Drie gebracht. Wanneer de Russen hun plan ten uit voer zouden leggen, zouden Oost- Duitsland en Polen de enige Oosteuro- pese landen zijn, waar Sowjet-troepen blijvend zijn gelegerd, aangezien Tsje- cho-Slowakije geen Russische garni zoenen heeft, aldus de „Observer”. ALMELO, 30 Juli Opa Schram, de 68-jarige tippelaar uit Almelo, is vanmiddag met de trein van tien voor twaalf kerngezond, maar zon der zijn baard, in Almelo gearri veerd. Zijn familie heeft hem van het station afgehaald en met een taxi ging hij snel huiswaarts. Daar is opa een flink diner voorgezet. Daarna is hij wat gaan rusten om te bekomen van alle vermoeienissen. Die moeheid is echter maar een kwestie van korte duur. BOTTERDAM, 1 Augustus De kans bestaat, dat een deel van de Rotterdamse havenarbeiders vandaag niet op het werk zal verschijnen als gevolg van een staking, die 24 uur zal duren, en is uitgeroepen door een niet- bonafide vakorganisatie. De bedrijfsorganisatie „Verkeer” van het onafhankelijke verbond van bedrijfsorganisaties heeft Zondag een vergadering van havenarbeiders belegd ter bespreking van de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst, die van daag van kracht wordt. Men heeft be zwaar gemaakt tegen het feit, dat er onvoldoende verbeteringen in zjjn aan gebracht, en tevens dat zij buiten de massa van de havenarbeiders om in zeer kleine ledenbijeenkomsten van de erkende bonden tegen een sterke oppositie in werden aanvaard. In hoeverre het stakingsparool zal worden opgevolgd, zal moeten wor den afgewacht. De vergadering van Zendag werd door ongeveer 700 ha venarbeiders bij gewoond. De erken de vakbonden tellen het grootste aantal aangesloten leden. Ongeveer zestig procent van de havenarbei ders van Rotterdam is evenwel niet georganiseerd en aangenomen wordt, dat van dit percentage velen niet onsympathiek staan tegenover de ac tie. twijfelde er niet aan, of de waarde ring hiervoor zou zeker volgen. Ech ter, liet hij erop volgen, U zult éven moeten wachten, want wij Belgen zijn zo vlug niet! Dank bracht hij ook voor de wijze waarop in Beneluxverband veel rot stand kwam: voor de oorlog heerste er wanbegrip tussen de beide diensten, kapt, ter zee Krips hielp na de oorlog mee deze te nivelleren, waaruit een vruchtbare samenwerking groeide. Als aandenken bood hjj een schilderij aan, voorstellende de Vierdaagse Zee slag van de Ruyter tegen Prins Robert en Monk, terwijl hij mevr, Krips een bouquet bloemen overhandigde. De directeur van het Frans-Belgl- sche Loodswezen, ae heer Raoul bracht de dank over namens de loodsen van Duinkerkén en bood een boekwerk over Daumier aan. De heer P. van Es sprak namens het bestuur der Sociëteit en bood de scheidende directeur een vaart op de Westerschelde en hij wandelstok aan. MARRAKESJ, 1 Augustus Bij de ongeregeldheden, die zich het afgelo pen weekend te Marrakesj hebben voorgedaan, zijn 11 mensen gedood en 22 gewond. Hieronder bevinden zich 17 betogers, 2 Europeanen, 1 Franse politieman en 2 plaatselijke politie agenten. De gehele Zaterdag was het onrus tig in Marrakesj. Er vormden zich stoeten vrouwen en jonge Marokka nen, die luidkeels om de terugkeer van de twee jaar geleden door de Franse afgezette sultan riepen. In de inheem se wijken werd een dertigtal winkels in brand gestoken. -o- Een bloemenhulde vergezeld van grote sympathie werd namens de Belgische Loodsen aangeboden door de heer Laurens, die dank bracht voor de prettige samenwerking. VLISSINGEN, 1 Aug. Zaterdag nam in de Loodsensociëteit van het Nederlandse Loodswezen te Vlissingen de kapt, ter zee F. J. E. Krips afscheid als directeur van het Nederlandse loodswezen in verband met het bereiken der pensioengerechtigde leeftijd. Zeven jaar heeft kapt, ter zee Krips het Loodswezen in deze functie gediend doch overduidelijk werd deze dag be wezen, dat hij zich vele vrienden heeft verworven. De Commissaris, de heer G. C. de Hondt sprak als eerste zijn scheidende directeur toe. Dank bracht hij voor de gegeven leiding, die niet alleen be stond uit het geven van orders, doch waarin de menselijke noot nooit ont brak. Hij wees op de grote verbeterin gen, welke tijdens het beleid van kapt, ter zee Krips bereikt werden, terwijl men onder diens leiding kon meewer ken aan het nationaal herstel. Namens het personeel bood hij mevr. Krips een bouquet aan en aan de kapt, ter zee een zilveren cigarettendoos. De heer Deinulder, inspecteur van het Belgisch Loodswezen, die hier na het woord voerde, bracht dank voor de prettige en harmonieuze sfeer waarin hij steeds mocht sa- pienwerken. De Belgische regering heeft groie waardering voor de werkzaamheden welke de kapt, ter zee Krips heeft gedaan als perma nent commissaris voor de scheep- K. ge- ter bijna de gehele reis. Hij weet al leen niet precies wat hem op de weg tussen Dyon en Lyon is overkomen. Waarschijnlijk is hij wel beroofd, want hij weet nog wel, toen hij aan de kant van de weg een beetje rust zocht, plotseling tussen drie kerels stond, waarvan er een een knuppel in zijn zak had. Eerst werd hem zijn baard ruw afgeknipt en „teen was ik plotseling alles kwijt”, zo vertelde opa. Ze hebben me zelfs mijn sokken uit getrokken, waarschijnlijk om te zien of er iets in zat en inderdaad bewaar de opa hier zijn waardepapieren. De tippelaar had, toen hij van Dyon naar Lyon vertrok, net een kwade veertien dagen achter de rug. Om onnatuurlij ke redenen lukte het hem niet om voedsel te kopen en. hij was derhalve totaal uitgehongerd. Toen opa Schram na het incident weer verder kon, is hij door gelopen naar Lyon. Hij is toen bewusteloos ge raakt en in deze toestand werd hij, zo vertelde opa, in een Lyons zieken huis opgenomen. De heer Schram had een grote wond op zijn zitvlak. Men heeft hem gezegd, dat hij deze kreeg door een aanrijding, waarbij hij dan ook bewusteloos moet zijn geraakt. Hiervan weet opa zich echter niets te herinneren. Het is ook mogelijk dat de rovers hem slagen hebben toege diend en dat de hierbij opgelopen wonden als gevolg van schrijnen ern stiger zijn geworden. Hoe dan ook, in het ziekenhuis heeft de vermagerde en zeer vermoeide opa het goed gehad. De zusters waren bij zonder vriendelijk en zorgzaam. Opa is in het ziekenhuis gebleven, totdat de ambtenaar van Buitenlandse Zaken hem is komen ophalen. Opa heeft op zijn Franse reis een boel boze dingen meegemaakt. Maar hij deed er ook onvergefelijke heerlij ke indrukken op, zo vertelde hij. Lourdes was prachtig elk moment komt opa in zijn gesprek hierop terug en de Franse Rivièra en Menton niet minder. De Fransen waren over het algemeen zeer vriendelijk en char mant. Alleen de omgeving van Dyon kan de heer Schram minder waarde ren, hetgeen na alle narigheid ook zeer begrijpelijk is. Onze laatste vraag aan opa was, of hij zijn baard weer zou laten groeien. „Och, ik weet het nog niet”, zei opa. Maar zijn kinderen riepen om het hardst: „Ja opa, dat moet je beslist weer doen”. -o- KAPELLE, 30 Juli. De weg van een zestal bruiloftsgangers van het bruidspaar Sonke-Wisse liep Vrijdag middag niet over rozen want zij kwa men met hun auto uit de bruidsstoet in de Hillewerveweg in de sloot terecht. Gelukkig liep dit ongeluk af met de schrik van de inzittenden en wat deu ken in de auto. De wagen moest uit wijken voor een tegenligger, kwam toen in de losse grint terecht en schoof de sloot in. DJAKARTA, 1 Aug. De drie for mateurs voor het nieuwe Indonesische kabinet zijn Zondag reeds tot overeen stemming gekomen over het program ma voor het te vormen kabinet en de voorwaarden waaronder de personen zullen worden aangewezen, die er zit ting in zullen hebben. Dit is het resul taat van een twee uur geduurd heb bende bijeenkomst, die zou worden ge volgd door een, waarin een begin zou worden gemaakt met de verdeling der zetels. Het ligt in de bedoeling, dat heden de resultaten van de bijeenkomst van Zondag zullen worden bekrachtigd, waarop Dinsdag een voeling met de Politieke partijen moet volgen. Er is daartoe een „rondetafelconferentie” met de partijen belegd. -o- MUNSTER, I Aug. De reis van de ao-jarige Duitse moeder naar Genève niet vergeefs gebleken. Zij had zich J^.P^ève begeven met een smeek- sonrift aan premier Boelganin om de vrijlating van haar in 1945 krijgsge- angen genomen zoon. Zij had enige uagen voor de woning van de premier apoefd in de hoop, dat zij hem de Jiw iou kunnen overhandigen. Op ’t Hat zij verwijderd zou wor- er een Sowjetrussische functi- ?e^omen die haar beloofd had aan de premier te overhandi- rJj?8/ril een antwoord van de 1»^U ,der Sowjet-Unie in Zwitser- i.. ?e^r.e8en met de mededeling, dat /..inmiddels 40-jarige zoon eerlang j1Jheid gesteld en gerepatrieerd zal W(>rden. Uitgave: Lichting .■Zeeu^„ Dagblad" Giro 274289. Lnofdkantoor: Goes, L. Vorststr. E Tel ‘1438 (b-g g- voo~ redactie EL voor adveri. enz. 2970), Oren: Vlissingen: Nieuwstr. ETelef. 326; Middelburg: Korte Itocrdstr. 35. Tel. administratie 1,1 Tel redactie 2347; Ter- I neuzen: Djjkstraat 26-28. I Exploitatie: joosterbaan Cointre N.V„ LONDEN, 1 Aug. De Sowjet-minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, heeft Zaterdag in een dagorder der Rus sische troepen uit Oostenrijk terug geroepen en dank gezegd voor de diensten, welke zij daar hebben verricht. De terugtrekking zal ingevolge het Oostenrijkse staatsverdrag tegen 1 Octo ber zijn voltooid. In de dagorder werd ook gezegd, dat de totale sterkte van de Sowjet- strijdkrachten met het aantal terug te trekken militairen zal worden ver minderd. ATHENE, 1 Augustus. Een Israëlische commissie van drie man heeft toestemming gekregen op de plaats waar vorige week de Constellation van de Israëlische luchtvaartmaatschappij werd neergeschoten, een onderzoek in te stellen. Men werd zeer koel ontvangen en de commissieleden kregen tijdens hun onderzoek, dat zes uur duurde, slechts een glas water aangeboden. De leider van de commissie zei bij terugkeer in Athene, dat er geen twijfel aan bestaat, dat de machine door vuur van kleine wapens, waarschijnlijk ge bruikt door jachtvliegtuigen, Is neergeschoten. Tijdens het verblijf op de plaats van het ongeluk, zagen de commissieleden de verkoolde wrakstukken, verspreid over een groot gebied van een heuvel. De stoffelijke resten der inzittenden waren reeds door de Bulgaren wegge voerd. De Israëlische regering heeft besloten de lijken, die nagenoeg niet te identificeren zijn, naar Israël te la ten overbrengen, waar zij in een mas sagraf ter aarde worden besteld. De commissie, die Zaterdag op de plaats van de ramp was, wacht mo menteel in Athene op een visum om Zuid-Slavië te mogen betreden om het onderzoek aan de Zuidslavisch-Bul- gaarse grens voort te zetten. Een lid van de commissie zei: „Wan neer wij ons onderzoek hebben vol tooid en ons rapport gepubliceerd, zal de wereld geschokt zijn”. De Ver. Staten hebben van Bul garije geëist, dat het spoedig een passende schadeloosstelling betaalt j voor het feit, dat twaalf Amerikanen HONGKONG, 1 Augustus Nu Moskou zich op de conferentie vande Grote Vier zo verzoenend heeft gedragen, wil premier Tsjou en y van communistisch China niet achterblijven. Zaterdag heeft hij tijdens een rede voor het Volkscongres verklaard, dat zijn regering be- jyj js met wat hij noemde „de plaatselijke autoriteiten op Formosa” te onderhandelen. Men zou dan moeten trachten een oplossing te vinden voor de kwestie-Formosa. Volgens Tsjou zouden de kansen voor een vreedzame bevrijding” van het in Chinees-nationalistische handen lijnde Formosa de laatste tijd zijn toegenomen. Maar Tsjou had nog meer pijlen op zijn rode boog. Hij sprak zich uit voor een door communistisch China, de Verenigde Staten en andere janden in Azië en het gebied van de Stille Oceaan te sluiten verdrag voor collectieve veiligheid. Een verdrag overigens, dat volgens Ameri kaanse kringen niets anders zou betekenen dan een opheffing van het verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië, een denkbeeld waarvoor men in Washington en in Londen niets voelt. Met zijn voorstel voor een collectief verdrag deed premier Tsjou een stap vooruit. Reeds eerder verdedigingsverdrag heeft hij een dergelijke suggestie ge- I daan. maar toen betrof het niet- aan valsplan alleen de Aziatische landen. ®ans wil hij er blijkbaar ook de Ver. Staten bij betrekken. Tsjou zei voorts, dat de Chinese communisten ijveren voor verder over leg met de Amerikanen, nu vandaag de ambassadeurs van beide landen in

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1