Technische aan DE DOOLHOF Vele geslaagden school Terneuzen Programma voor productiviteits- bevordering Zeeland Werelds Achtste Wonder” staat in Amsterdam H-0 op tafel! eeuwen SDz. ïiadba "-’ZLE 1R 36 Schoolmeisjes verdronken H-0# Samenscholingsverbod in het Kempense mijngebied Bevrijdt U Op 13659 palen trotseert het ,'Jeis op de Dam de 1655 - 29 Juli - 1955 R ER E R E R E R E R F ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 29 Juli 1955 Het diploma op zak de drie beste leerlingen Uitbreiding van discussiegroepen FEUILLETON VANDAAG EENS Ongeluk in Japan ontbijt Het Gereformeerde Jeugdwerk Nauwere samenwerking tussen Meisjes- en Jongelingsbond ÜISWOORDRAADSEL Militaire vrachtauto te water een dode Het plan Nijverheidsdag in •- Mei 1956 te Vlissingen MIDDELBURG, 28 Juli. - De Commissie ter Bevordering van de Productiviteit in Zeeland (secreta riaat E.T.I. voor Zeeland), welke met soortgelijke organisaties in an dere provincies wordt overkoepeld door de Contactgroep Opvoering Productiviteit in Den Haag, heeft in een onlangs belegde vergadering teruggezien op het programma 1954 1955 en tevens een programma van 1955—1956 ontworpen. Vergeten Paleis of Stadhuis? Prijzen voor Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood. Oplossing vorige puzzle ,acob van Campen hcob van Campen werd op 2 Febru ari 1595 te Haarlem geboren: hij «sproot uit deftigen stam”, want zijn ouders waren de bekende Pieter van Campen en Gerritgen Claes—Berends Dochter. Zij gaven hun zoon een goe den opvoeding, maar Jacobs hart trok daar de schilderkunst, en in 1614 werd hj als schilder in het St Lucasgilde te naarlem aangenomen. In 1626 werd »ij beleend met het adellijk huis Ran- «nbroeck te Amersfoort. ingezonden Mededeling (adv.) r Timmeren: Hendrik, het Paleis Noordeinde en de te toonen wie gij sijt, en daer ick Oostburg; J. Kallemein, 1 HOOFDSTUK XXXVIII ego, 12 ako, 13 er, 14 Geen ontbijttafel is compleet zonder H-O Havermout, want er is geen gezondere voeding denkbaar voor jong èn oud! en middelgrote ondernemers. Hierin wer- Middelburg, Goes en Hulst voor kleine den onderwerpen besproken, die van be drijfseconomisch belang zijn. Het blijkt, dat deze groepen in een grot? behoefte voorzien. Voor het komende seizoen'is het eerste programmapunt dan ook zo mogelijk de uitbreiding van deze groepen over Ter neuzen en Oostburg en voor de vlasnij- verheid en de betonindustrie. In de twee de plaats zullen voor de leden van deze groepen goed voorbereide bedrijfsbezoe ken worden georganiseerd, waar speciale onderwerpen zullen worden bestudeerd als magazijnbeheer, administrative inrich ting enz. van en ri UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR i-0] havermout 1 Het complete i* st te u n en v. Voor de onderwijsakte slaagde de heer C, P. Huissen te Baarland, leerling van de kweekschool „De Driestar” te Gouda. Het derde punt zal zijn het organiseren van individuele bedrijfsbezoeken als „fol- low-up” van de discussiegroepen, tenein de te adviseren over toepassing van be sproken problemen. Met dit werk zijn reeds thans Rijksnijverheidsdienst en E.T.I. doende. Zo mogelijk zal door de Zeeuwse Volkshogeschool een ontmoe tingsdag worden georganiseerd tussen werkgevers en werknemers, waar de menselijke kant van het productiviteits- probleem aan de orde wordt gesteld. De Commissie zal hieraan steun geven. Daar naast zullen branche-gewijze avonden van het Technisch Filmcentrum en een cursus over typebeperking worden geor ganiseerd. In onderzoek is nog de moge lijkheid ook voor het ambacht producti- viteitsbijeenkomsten te beleggen. Het programma, dat met de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency zal worden uitgevoerd, zal worden besloten met een Tweede Nij- verheidsdag (omstreeks Mei 1956) te Vlis- singen. BRUSSEL, 28 Juli. In het door de mijnstaking getroffen gebied in de Kempen is een verbod van samenscho lingen van meer dan vijf personen af- gekondigd. Dit verbod geldt voor 32 Herstelde Nieuwe Kerk te Amsterdam, kelijke ontwerper dacht, In de tijd van Jacob van Kampen was een stadhuis niet alleen een huis van de regenten, het raadhuis, maar ook het paleis der burgerij, waar zij te allen tijde toegang had. De burgers vonden het heel gewoon om eens naar het Stadhuis te gaan, ook als zij er niets te doen hadden. Jacob van Cam- pen heeft hiermee rekening gehouden en de Burgerzaal lijkt dan ook wel een grote markt. Deze zaal, waar het pu bliek de hele dag in en uit kon lopen, is rijk met marmeren beeldhouw werk versierd. Daniël Stalpaert, die in 1648 tot stadsarchitect was aangesteld en die de plannen van Jacob van Campen moest uitvoeren, veranderde zo nu en dan iets tegen de wil van de bouwmeester, Hun onderlinge verhouding, die in ’t begin vrij goed te noemen was, werd hoe langer hoe slechter. 14.10 Internat. Festival v. h. Chanson in Venetië. 14.40 Gram. 15.05 Kron. v. lette ren en kunsten. 15.40 Harmonie ork. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Dameskoor. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Gram. 18.40 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevar. muz. 21.40 Lichte muz. 22.00 „Toen zag ik Afrika", caus. 22.15 Symph. ork. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Klassieke muz. 23.55-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.45-16.45 Tour de France. KRO: 20.15 Act., wereldvisie en weer- overz. 20.35 Teleminiek. 20.55 Cabaret. NTS: 22.30-23.30 Internat. Festival van het Chanson in Venetië. AMERSFOORT, 28 Juli. De Bond van Meisjesverenigingen op Geref. Grondslag in Nederland en de Ned. Bond van Jongelingsverenigingen op Geref. Grondslag zullen volgend jaar gezamenlijk Bondsdag houden op He melvaartsdag (10 Mei 1956). Daartoe is besloten in de onlangs ge houden gezamenlijke vergadering van de moderamina dezer beide Bonden. In de jaarvergaderingen van de Bon den was besloten de mogelijkheid van het houden van gemeenschappelijke Bondsdagen te onderzoeken. Gedachtig aan het Engelse spreekwoord: „The proof of the pudding is in the eating” hebben de moderamina gedacht: Laten we het eens proberen! Zo zal de ge meenschappelijke Bondsdag van het volgend jaar moeten worden gezien als een proefneming. De nauwere samenwerking tussen de jongens en meisjes in het jeugdwerk zit blijkbaar in de lucht. In het Gere formeerd Jongelingsblad van enkele weken geleden werd medegedeeld, dat in het Hervormde Jeugdwerk en in het Christelijke Geref. Jeugdwerk een ont wikkeling in dezelfde richting valt waar te nemen. Voor wat die samenwerking tussen de Gereformeerde Meisjes- en Jonge lingsbond betreft, zit er ongetwijfeld voor de naaste toekomst nog meer in het vat. Want de twee moderamina vormen nu tezamen een commissie, die in opdracht van de beide Bondsbe- sturen het vraagstuk van een nauwer samengaan zal bestuderen. TOKIO, 28 Juli. Bij een zwemles in zee in de buurt van Tokio zijn 36 meis jes, leerlingen van een Tokiose school verdronken. Veertien anderen, die ook in moeilijkheden kwamen, konden worden gered. Zij waren minder dan tien meter uit de kust, toen zij plotseling in diep wa ter kwamen en werden meegezogen. het vervoer van werk willigen per autobus te verhinderen. -o- LEEUWARDEN, 28 Juli. Een mi litaire vrachtauto, waarin zich zeven militairen bevonden is vanmorgen door onbekende oorzaak van de weg Lek- kum-Dokkum in de erlangs lopende vaart gereden. Daarbij is de 19-jarige soldaat M. M. uit Menaldum vermoe delijk door verdrinking om het leven gekomen. Een andere liep een been breuk op. Ooggetuigen zagen de auto met een kalm gangetje over da weg rijden, de wagen begon opeens te slin geren en reed te water. Reeds in Januari van het jaar 1639 Boegen de burgemeesters van Amster dam aan de vroedschap een nieuw stadhuis: „a^zoo het stadthuys vrij wat bouvalligh is tot veel plaetsen, zulx dailer 't eenen of ’t anderen tijde eenigh ongeluc uyt gevreest wordt te sullen ontstaen, off men oock zoude tonnen goedtvinden, in plaets van ’t seve een nieuwe te doen maecken”. Diezelfde dag hechtte de vroedschap haar goedkeuring al aan het plan (er waren in die dagen nog geen ambtena ren en formulieren!En aangezien zij van oordeel «ras, dat „zoodaenigh een «erk rustig ende niet bekrompen ge wekt behoort te worden” besloot zij, dit het nieuwe gebouw anderhalf maal n breed en twee maal zo diep als het oude stadhuis' moest worden, en ook veel hoger. Men pakte al dadelijk flink aan en begon met het onteigenen van 65 percelen tussen de Paleisstraat en de Mozes- en Aaronstraat, hetgeen de stad het voor die tijd ongelofelijke bedrag van 640.000 gulden kostte. Op 20 Januari 1648 werd de eerste van de 13659 palen de grond ingeheid. Aan de beroemd geworden Jacob van Campen was opdracht gegeven de plannen voor het gebouw te teke- oen. Het programma 1954-1955 bestond uit het organiseren van discussiegroepen in Strange, niet best te spreken, ont sloeg de beide Bashamse agenten en besloot, naar het station te gaan, om daar een onderzoek in te stellen naar de reizigers, die de vorige dag aan- Stalpaert begon tegen Van Cam- pen te intrigeren en hij wist hem in 1654 zó uit de gunst der burgemees- teren te dringen dat Van Campen zich op het buiten Randenbroeck te rugtrok. Daar stierf hij in 1657. Op zijn grafsteen in Amersfoort staat ’n klein gedichtje van Vondel: „IXaertsbouheer uit den Stam Van Kampen rust hier onder Die ’t Raedhuis ’t Amsterdam Gesticht heeft, 't Achtste Wonder’’. Stalpaert begon zich hoe langer hoe meer op de voorgrond te dringen. La ter gaf hij zich zelfs voor de eigen lijke ontwerper van het Stadhuis uit en hij voerde de plannen van Van Campen uit zoals het hem goeddacht. Dat men nauwelijks meer aan de wer- - blijkt wel uit het gedicht, dat Constctijn Huy gens ter ere van de inwijding van T nieuwe Stadhuis „pleegde”, waarin de naam van de heer Van Randen broeck geen enkele maal wordt ge noemd: „Doorluchte Stichteren van ’sWerelts [Achtste Wonder Van soo veel Steens omhoog, op soo [veel Houts van onder, Van soo veel Kostelicks, soo konstigh- [lick verwrocht. Van soo veel Heerlijckheits, tot soo [veel Nuts gebracht: God, die U Macht en Pracht met [Reden gaf te voegen, God geev’ U in ’t Gebouw, met Reden [en Genoegen ’t [al in sluyt, Heil sij daer eeuwigh in en Onheil [eeuwigh uyt”. Anderhalve eeuw bleef ’s Werelds Achtste Wonder voor stadsregeerders en burgers. Vele beroemde en konink lijke personen werden er ontvangen, onder wie Peter de Grote, Willem III, Willem IV en Willem V. Maar in 1808 vertrokken de regeerders vrij willig naar het Prinsenhof om plaats te maken voor Lodewijk Napoleon. Deze liet het Stadhuis door de ar chitect Ziesenis zo goed en zo kwaad als dat ging in een paleis veranderen, hetgeen deze o.a. probeerde door de galerijen met marmerkleurige houten schotten in kamers veranderen! Ove rigens heeft Lodewijk het paleis op luisterrijke wijze ingericht en ge meubeld. Toen echter in 1813 Prins Willem uit Engeland terugkeerde, nam deze ook zijn intrek in het paleis. Sindsdien is dat zo gebleven. Enige jaren geleden heeft men besloten het Stadhuis de functie van paleis te laten blijven ver vullen, daar het als stadhuis toch niet aan de moderne situaties kan worden aangepast. Verder is er weinig aan ge daan en men Is nog steeds in afwach ting van de dingen, die komen zullen. Ingezonden Mededeling (Adv.) rheumatiek, spit, ischias, hoofd zenuwpijnen. Neemt daarvoor ■egelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 TERNEUZEN, 28 Juli. Aan de Technische School vonden weer de be vorderingen der leerlingen en de uitreiking der diploma’s plaats. Het aantal leerlingen bedroeg aan het eind van de cursus 239 en aan het begin 244. Van de 127 leerlingen der tweede klasse slaagden er 113 of 89% tegen 94% het vorige jaar. De beste leerlingen (met het hoogste aantal punten) uit de afde lingen timmeren, schilderen, bankwerken en electrotechniek waren dit jaar: C. S. de Bree te Terneuzen, J. Vinke te Stoppeldijk en J. C. Vos te Hoek. Zij ontvingen resp. een boekwerk, een rekenlineaal en een blokschaaf. De Ver. „De Nederlandse Baksteen-industrie” stelde drie prijzen beschikbaar voor de metselaarsklasse. De gelukkigen waren: W. E. Haers te Philippine, M. M. v. d. Branden te Westdorpe en A. Oppeneer te Terneuzen. Hooft, Terneuzen en J. Vinke, Vo gelwaarde. Gezel-diploma timmeren: P. J. Fer- mont en E. B. M. de Kraker, beiden te Sluiskil. vertrokken. Hij geloofde geen sylabe vrou- ZATERDAG 30 JULI. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacant lek ah 8.30 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym, voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen 9.25 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.00 Vijftigjarig bestaan van het N.V.V. 12.40 Land- en tuinb. meded. 12.43 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Hawaiianmuz. 13.45 Gram. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Amus. muz. 14.35 Fries progr. 15.00 Europees tourisme. 15.15 Meisjeskoor. 15.30 „Van de wieg tot het graf”, caus. 15.45 Gram. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 15.55 „50-jarig bestaan van het N.V.V.” 16.15 Omr. koor, ork. en sol. 17.15 Radio- week. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Tour de France. 18.30 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout”, caus. 19.40 „De Fransman en de Europeaan”, caus. 19.55 ,Deze week”, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Tour de France. 20.45 Gevar. progr. 21.30 Prome nade ork. en soliste. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Gram. 22.45 „Lessen in echte lijk geluk”, hoorspel. 23.00 Nieuws S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Intern. Festival h. Chanson te Venetië. HILVERSUM II (298 m.) KRO; 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Koorconc. 7.43 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pro menade ork. en soliste. 14.00 Boekbespr. Voor het VAM-examen leerling- monteur (theorie en praktijk) slaag den: W. de Keizer en M. J. Lindhout te Axel; J. H. de Putter en G. P. Ser- rarens te Zaamslag; Th. P. J. de Bak ker te Kloosterzande; L. H. M. Be- gheijn te IJzendijke; A. J. Boeting te Ossenisse; E. J. A. Kouijzer te Kuit- aart; J. van Waterschoot, Walsoor den en W. A. Vervaet, Biervliet. Voor het praktijk-gedeelte alleen: F. L. Dierikx, IJzendijke en J. G. Koekkoek, Axel. Alleen theorie: C. F. Donze, Sas van Gent; P. A. Hame- link, Zaamslag; Jac. Koster, Axel; E. C. Pieters, Philippine. Voor het te Middelburg afgenomen VAM-examen hulpmonteur slaagden hiervan: W. de Keizer, P. A. Hame- link, J. H. de Putter, G. P. Serrarens, C. F. Donze, Th. P. J. de Bakker, E. C. Pieters en W. A. Vervaet. Van de VMTO-cursus slaagden te Goes voor het examen ter verkrijging van het bewijs van algemene ont wikkeling voor de NO-aktenexamens: M. J. Bareman, Terneuzen; P. J. Re- meijnsen, Hoek; W. Verstraeten, Axel Toelatingsexamen MTS: A. v. d. van het verhaal, dat de beide wen hem hadden opgedist. De sjees van dr Cavendish kwam aanrollen. De geneesheer zag en her kende hem en gaf de koetsier order te stoppen. „Komt u van de Doolhof, mijn heer?” vroeg hij heftig. „Ja, dokter. Ik was gisteravond niet van plan, er heen te gaan, maar vond het later beter, het wel te doen.” „En is de patient werkelijk ver trokken?” „Hoe weet u dat?” vroeg Strange verbaasd. „Dat doet er op het ogenblik niet toe. Is hij vertrokken?” „Dat heeft men mij gezegd, dokter. Ik kreeg geen toegang. Maar het is moeilijk te geloven.” „Het schijnt toch waar te zijn. Ik kreeg vanmorgen een briefje van me vrouw Grey, gisteravond in Oxford gepost. Ik behoefde niet weer te ko men, want de patient was verplicht geweest, des avonds weer te vertrek ken. Ik ben naar hier gekomen, om er iets meer over te horen, want dat is absurd. Die man moet gek zijn, om in zo’n toestand te gaan reizen. Voor uit, James.” De koetsier zette het paard aan. Strange vond het raadzaam, nog niet naar het station te gaan, maar te wachten op de terugkomst van dr Cavendish. Hij vond het vreemd, dat er reeds gisteravond een briefje was geschreven, dat de dokter niet meer terug behoefde te komen, ’t Was een tamelijk ingewikkeld geval. Hij behoefde niet lang te wachten. Met een ontstemd gelaat kwam de SCHOOLEXAMENS C. S. de Bree, W. J. Helmendach, S. P. v. d. Hooft, M. J. Jansen, J. de Jonge, F. V. Lammens en L. Cornelissen, allen Terneuzen; A. Buyze en J. C. Vos, Hoek; C, P. Herrebout, Zaamslag; J. P. de Kra ker, A. P. Lippens en M. C. Stout- hamer, Sas van Gent; C. J. Lensen, Vf. K. Marijs en C. M. Roose, Axel. Af gewezen 1. Electrotechniek: J. Bakker, C. J. v. d. Broek, K. J. Dees, M. de Doelder, E. E. Lauret, W. van Rumste, J. v. d. Werf, H. v. d. Hemel, J. Schrier en E. IJsebaert, Terneuzen; M. C. vaft Alten, E. R. Coert, C. A. Faas, Hanse, H. Hollebek en A. A. Vink» Axel; M. D. de Jonge, Sluiskil; W. de Wit, Sas v. Gent. Afgewezen: 1. Machinebankwerken: W. P. v. Doe- selaar, D. C. Guequierre, A. C. Ha- melink, P. den Hartigh, A. L.Hubregt- se, J. Jansen, J. C. Kaijser, D. 4 Kroes, J. Scheele, C. M. Sol, C. J. v Tiel en P. Versluijs, Terneuzen; W. R. de Bruijn, F. E. Fermont, R. Gel derland, J. J. Lipjes, J. P. Klaassen, W. P. L. Mariman, Sluiskil; J. Flo- russen, W. A. de Groote, M. Stuip L. Verberkmoes, M. L. Wieland, V Axel; W. J. van Drongelen, W. Jan- sen, D. C. Koster, A. Deij, J. Leijs, A de Putter, D. P. de Putter, K. G. Tol lenaar, Hoek; R. A. Geluk, E. C. Pie- laat, I. C. Naeije, Biervliet; R. C. Goethals, F. Dierickx, Westdorpe; W. A. C. Kamoen, U. C. v. d. Berghe, H. C. Neijt, A. C. Roegiest, R. Verstrae* te, Sas van Gent; P. G. A. de Rijk, Hengstdijk; J. Vinke, Stoppeldijk. Afgewezen: 12 leerlingen. Kopklasse automonteurs: T. P. J. d» Bakker, Kloosterzande; A. Beaufort, Hoek; L. H. M. Begheijn, IJzendijke; A. J. Boeting, Ossenisse; F. L, Die rikx, IJzendijke; C. F. Donze, Sas v. Gent; P. A. Hamelink, R. J. C. da Kaijser, J. H. de Putter, G. P. Serra rens, Zaamslag; W. de Keizer, Jac. Koster, M. J. Lindhout, Axel; E. J. A. Kouijzer, Kuitaart; E. C. Pieters, Philippine; W. A. Vervaet, Biervliet; J. van Waterschoot, Walsoorden. Kopklasse metselen: M. M. v. d. Branden, B. Vervaet, Westdorpe; G. Christiaansen, A. Oppeneer, J. A. Rouw, Terneuzen; J. van Espen, L. C. de Putter, F. J. Wolfert, Axel; W. Haers, Philippine; W. B. Hamerlinck, H. Lootens, Sas van Gent; F. van Mossevelde, Koewacht; A. C. Ver meulen, Hoek. Schilderen: A. Bruyns, Sluiskil; G. de Caluwé, Koewacht; W. van Doorn, Terneuzen; T. de Witte, Westdorpe; J. Duste, Oostburg; J. Kallemein, Hoek. 109) Op deze steek gaf Strange geen antwoord. De dienstbode ging weer heen. „Is het mogelijk, dat u hier nog al tijd naar Salter zoekt, mijnheer?” vroeg Rose, haar angstige ogen naar Strange opslaand. „Inderdaad”, gaf hij ten antwoord. „Gelooft u nu werkelijk, dat die zich hier schuil houdt?” „Misschien. Ik ben er zo goed als zeker van”. Zij schudde haar hoofd. Strange sloeg haar nauwlettend gade. „Mijnheer, ik weet niet, wat ik nog meer zou kunnen zeggen dan ik reeds gedaan heb. Ik verzeker u, dat ik niets van Salter weet. Ik heb nooit van hem gehoord. Hij is hier niet en nooit hier geweest. Waarom kunt u mij toch niet met rust laten?” Strange ging begrijpen, dat hij haar met rust móest laten. Tweemaal had hij intens huiszoeking verricht, zon der enig resultaat. Hij had grote macht, maar tenslotte kon hij niet blijven binnendringen; dan kon hij wel eens tot orde geroepen worden. Maar de man was er, hij was er diep van overtuigd, en toch kon hij hem niet opsporen. Hij begon te ver moeden, dat de onderaardse gangen, hoe dan ook, in verbinding stonden met de woning van Smith aan de overkant. (Van één onzer verslaggeefsters.) AMSTERDAM, Juli. De schilderachtigheid van onze hoofdstad velen. In de zomermaanden zwerven grote bonte groepen buiten- tejse toeristen door Amsterdam. Amerikanen, in fèl gekleurde hem- i” Smet eeuwig bewegende kaken, Engelsen in korte broekjes, Duit- W met wonderlijke alpino-mutsjes op hun hoofd en een „Lederhose” |f S trekkers en gasten van chique hotels, gewapend met foto- en il”toestellen. zij vertrekken geen van allen, zonder zich in de deinen mensenzee op de Dam te hebben begeven, om „het Achtste Wereld- *onder”, het Paleis op de Dam, met eigen ogen te aanschouwen. preCies drie eeuwen geleden, op 29 J; heerste er óók een ongewoon „te drukte op de Dam. Het was na- jjik de dag, waarop eindelijk, met ,el luister, het Paleis, dat toen nog tadhuis was, zou worden ingewijd. et was nog niet voltooid, maar de be- mgrijkste „collegiën” konden er toch l zitting nemen, ’s Morgens om half \r’t werden er kerkdiensten gehouden ‘(je Oude en Nieuwe Kerk, waarna ie stoet hoge heren gekleed in fluweel satijn zich naar het stadhuis begaf. )e regent Hans Bontemantel beschrijft lestoet als volgt: „De ruyterwacht, die 10vt hellebaerden hadden gebruykt, jnaer halve pieken, gingen met deselve ipecialijk daertoe gemaeckt, vooraf, «volcht door de roedraegende ofte jjeedebooden, alle blootshoofts. De jeer Schout, gaende alleen, en sijn jjuaers aen de sij de, waervan de voor- ite de roede van justitie droech. De jurgemeesteren, de Scheepenen, Oud- jvrgemeesteren, Tresoriers, Wees- ueesteren, De Raeden, die in de voor- gaende collegiën niet en saeten, de se- aetaressen en de clercken”. Een uitgebreid diner op kosten van ie stad besloot de plechtigheden en Bontemantel verklaart, dat de heren omtrent negen euren allen vertrocken, naedat seer vrolyck en soet zijn ge weest!” -- gekomen waren en des avonds weer dokter spoedig weer terug uit het hek. „Wel, dokter, hebt u de patient ge zien?” „Neen. Het is juist, dat hij vertrok ken is. Hij moest weg, de zee over. Het schip lag op hem te wachten.” „Ik begrijp niets van Edward Ja meson”, zeide Strange. „Op die ma nier komt hij nooit tot rust Zijn be lager zal hem daar ook wel vinden.” Hij borduurde verder op het stramien dat hij de vorige avond voor de dok ter had opgezet. „Er is iets, dat ik niet begrijp”, vond de dokter. „Die mijnheer heeft er gisteravond met geen woord over gerept, dat hij op reis was of ge weest was of op reis moest. Integen deel, ik begreep uit de opmerkingen, die hij maakte, dat hij al die tijd daar was geweest en ook dacht te blijven. Dat was, toen ik hem zei, dat hij zich rustig moest houden en alle inspan ning vermijden. Ik snap niet, dat hij mij niet openhartig gezegd heeft, dat die reis te wachten stond.” Strange antwoordde niet. Allerlei vermoedens en twijfelingen bestorm den hem. Was de man werkelijk ver trokken; vermomd misschien? Maar neen dat geloofde hij niet. „Ik vind het met u een vreemde be doening, dokter. Maar de man moet het zelf weten. Hij werkt zichzelf te gen.” „Hij gaat een zekere dood tege moet”, merkte dokter Cavendish op. „Enfin, mijn taak is hier afgedaan. Ik heb de eer, u te groeten, mijnheer. Hoe was het ook weer?” „Strange, dokter Cavendish.” „O ja. Gegroet.” (Wordt vervolgd). 3. verbindlngs- •“orrén’ 6 V>an een metselaar, 5. steeg schoolwerk, 7 doodlopende 8 KaP. 5 Maltentlg, 7 Ik, Inos’ 16 na \eg0’ 12 ak0’ 13 er> 14 VERTiSat7 bandelier. 4 vloloT^’ K1 5akkerlak, 2 ut, 3 15 ode, 18 do, 19 ®Va’ 8 kom’ 9 Pas’ gemeenten in Belgisch-Limburg. De rijkspolitie is overal aanzienlijk ver sterkt. In de meeste kolenmijnen lag het werk vrijwel stil. Het grootste deel van het administratieve personeel heeft zich bij de staking welke is uit geroepen door het rooms-katholieke mijnwerkersverbond, aangesloten. Te Eisden hebben enige duizenden arbeiders, vaak in gezelschap van vrouw en kinderen, een zitstaking voor de ingang der mijn gehouden. Op sommige plaatsen braken de stakers wegen op om het vervoer van werk- I 0p een studiereis door Italië begon M zich te interesseren voor de bouw- (»n t a* sP°ed’K bleek, dat hij ook buitengewone aanleg in die rich- ms had. Zijn eerste gebouw in Hol- r,,?, Was ke* huis van de schatrijke a !*azar Koymans op de Keyzers- daarna volgden o.a. nog het i itshuis, paleizen voor Frederik

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5