HEI Grootse jubileum-ringrijderij trok R Middelburg duizenden naar b Wissekerke heeft weer een Mr L G. Wolf opende moderne Chr. Nat. school te Scharendijke h „k< definitieve burgemeester Bunkers bij Oostkapelle zullen worden afgebroken Goese stationschef werd op hartelijke wijze gehuldigd Dt Chn Landbouwhuishoudschool Een gehele week fruitfeest te Goes Middelburg hield eindles Standaardcapaciteit- cijfers vastgesteld geschenken van a.s. 1 een en Weer heel wat meisjes ontvingen diploma De heer L P. Brasser te Kleverskerke krijgt schilderij van de Provincie Wethouder J. van Halst per 16 Aug. benoemd Middenstandsexamensl Aanvullend crediet van een ton voor vijf strandhoofden Oude school wordt jeugdgebouw; de noodschool kleuterschool turnzaal Waardering, lof en 2' Vrijdag Vrijdag 29 Juli 1955 Pagina Ingezonden Mededeling (adV) Enorme drukte Het fruitcorso Na bijna Besluit van Polder Walcheren Drie vliegen in één klap Ter verfrissing IJs Eau de Cologne anderhalf jaar en Lotion ZEEUWSCH DAGBLAD Ti km) meti de f +oon vin de derd acht 'vim '?gd Geslaagd Veertig jaar in dienst van de N. S. 4X771^^ jieirum J op het Molenwater t aangesloten bij de Chr. Histo- ZO p. vorderd, was gering. kreeg. waaraan de ramp zodanig knaagde, dat het moest worden afgekeurd, ge- de die van dit aan de eisen des tijds aan gepaste gebouw gaan profiteren veel de veiling, namens (vorige studio ingericht, er was een omroep- ster en zoals dat in werkelijkheid toe gaat was het ook hier: allerlei radio- en televisiezaken waren te horen en te zien. De modeshow van door de leer lingen zelf gemaakte werkstukken was zeker één van de hoogtepunten. Tus sen de bedrijven door was er zang en het slot kwam met „Het Wonderdoos- NI Ai lang h schuin terval, grens, brengt or d an e den ei dom e droog: dollar: ge- ds te van Di 1 (NC Mon Frai Stak (Ne 10 (Ne 7.31 H etap 1 Van 3 N 5 V: PO 1 OPI i'.orni kilon Van Ciele bet, werd lijk c man, kart, en V Eglis Ge peiot zond terst ter resti me ware voor kree Bruj Hooi Fore lang sen, Cole ken. hade voor ml D< renr iiaai Stat en KLOKSTRAAT 4 GOES MIDDELBURG, 27 Juli. Vandaag werd in de Chr. Landbouwhuishoud- school op het Noordbolwerk de eindles gehouden, tijdens welke ook de resul taten van de studie der meisjes werden bekend gemaakt en de diploma’s wer den uitgereikt. In deze samenkomst, die onder leiding stond van de heer J. Wattel, was ook aanwezig mevrouw S. C. de Casembroot-van der Feltz. Het percentage geslaagden was hoog en het aantal leerlingen, dat niet werd ie- BRUINISSE, 28 Juli. Door het Be drijfschap voor Visserij-producten zijn de itandaardcapaciteit-cjjfers opnieuw vast gesteld. Daarbij is rekening gehouden met de prestaties in vorige jaren. Mosselkwekers, die in de twee voor gaande jaren niets hebben geleverd, krij gen een afschrijving van 50 procent, zij die alleen vorig jaar niets leverden krij gen een derde afschrijving. Wie vorig jaar minder dan 40 procent leverde krijgt een vermindering van een derde van het aantal procenten, dat de levering minder dan 40 procent bedroeg. Wie normaal leverde behoudt zijn ge wone standaard-capaciteit-cijfer. Wie vo- rig jaar een afschrijving kreeg wegens levering, maar die in het nu afgelopen seizoen meer dan honderd procent lever de, krijgt een verhoging tot maximaal zjjn oude standaard-capaciteit-cijfer, zoals dat gold voor de afschrijving. Aan nieuw- toegelaten kwekers wordt een standaard- capaciteit-cijfer van 400 tonnen toege kend. GOES, 28 Juli. Naar wij van de zijde der Goese Evenementencommis sie vernemen nemen de plannen voor het houden van een fruitcorso steeds vastere vorm aan. Door medewerking van o.m. de Goese middenstand en de gemeente Goes, zijn ook de financiële moeilijkheden zo goed als opgelost. Van het plan om het Zeeuwse fruit slechts één dag in het middelpunt van de belangstelling te doen staan, zal af geweken worden. Het ligt nu in de be doeling, dat gedurende een gehele week „fruit-feest” zal worden gehou den. Lang werd niet over het voorstel gediscussieerd. Mr Heijse vroeg, of het niet mogelijk is aangezien de aan te leggen puinwegen voorname lijk voor de aanvoer van materiaal voor strandhoofden zullen dienen het bedrag op te nemen in het al voor dit doel verstrekte crediet, maar de voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, verklaarde, dat het doel breder is, aangezien de wegen ook zullen gebruikt worden voor het on derhoud der zeewering op dit punt van Walcheren. Op een vraag van de heer J. Hosselaar werd geantwoord, dat men zich over de Rijksvergoe- ding niet ongerust behoeft te maken: in soortgelijke gevallen heeft het Rijk nog steeds zo gehandeld. Over de onderhavige kwestie is al con tact geweest met Wederopbouw. Het Rijk ruimt zelf geen bunkers op. De heer De Buck kreeg ten antwoord, dat de toestemming om van de grond gebruik te maken door Middelburg gegeven zal worden, zij het op enke le voorwaarden. Ook het Wegschap r.; 7 J. Poppe, Oostkapelle, 17 r.; 8 Jac. de Visser, Aagtekerke, 17 r.; 9 A. Kodde, Aagtekerke, 16 r.; 10 G. Kop- pejan, Veere, 16 r. DE PRIJSUITREIKING. Namens het Prov. Bestuur heeft mr A. J. van der .Weel de winnaar Bras ser hartelijk gefeliciteerd met zijn succes. Hij deelde mede, dat het Prov. Be stuur de Veerse kunstenaar Wim Vaarzon Morel opdracht heeft gegeven een schilderij te vervaardigen van de ze ringrijdersdag. Het zal te zijner tijd aan de winnaar worden geschonken. De beker der Z.R.V. werd door de vice-voorzitter, de heer W. Arendse, aan Brasser Jr. uitgereikt. Hij had zelf met hem om de eerste prijs moe ten kampen! Vervolgens reikte wet houder J. W. Kögeler de beker van het Middelburgse gemeentebestuur uit aan De Bruin van Vrouwenpolder en daarna volgden nog vele milde schen kers van bekers of andere prijzen om de gelukkige winnaars het geschenk te overhandigen. De voorzitter der Z.R.V., de heer P. Brasser, heeft woor den van dank gesproken tot allen, die op enigerlei wijze medewerkten aan het welslagen van deze dag. is alles gelegen” door de heer H. R. Nieborg, voormalig burgemeester van Duivendijke (zoals bekend behoort Scharendijke gedeeltelijk tot de meente Elkerzee en Duivendijke); N. Nauta, Ned. Herv. predikant Scharendijke „Voor het heil onze kinderen” de heer L. F. van Wijck, gemeente-secretaris van Elker zee; de heer F. H. Klokke te Middel burg, de architect van het gebouw DE TOEKOMST De heer Van Halst zit reeds in aller lei commissies, die voorbereidend werk verrichten voor het Drie-eilandenplan. Hij ziet dit werk als van uitnemende betekenis en van uiterst groot belang ook voor Wissekerke. En verder zijn er vele en veelsoortige vraagstukken, die in een plattelandsgemeente als Wisse kerke de volle aandacht vragen. De heer Van Halst staat er beslist niet vreemd tegenover! Niet alleen op be stuurlijk en politiek gebied speelt hij een rol. Al vele jaren is hij voorzitter van de Chr. Nat. School en ook de Zondagsschool diende hij een kwart eeuw als voorzitter. Verder is de nieu we burgemeester bestuurslid van de ziekenhuisverpleging en ook in de mid denstandsorganisatie op het eiland is hij geen onbekende. ke, A. van der Schoor, Axel, mej. J. Schrier, Kortgene, M. Sinke,Waarde, L. Slabbekoorn, Kloetinge, C. Soeder’ huijsen, Middelburg, H. Spruijt, Me liskerke, H. Stouten, Oosterland W. B. Straver, Middelburg, P. van Keu len, Westkapelle, A. M. Verbeem, Goes, M. G. Vermeule, ’s-Heer Arends- kerke, J. Vermeulen, Middelburg, M. Verstelle, Wolphaartsdijk, L. de Voogd Middelburg, A. de Waal, Kortgene, J. H. W. Wiegel, Middelburg, A. Wiele- maker, Middelburg, W. C. de Wilde, Breskens, mevr. M. J. Wisse—Fre- mouw, Breskens, A. Wouterse, Veere, J. J. van Zweden, Rilland-Bath. Acht candidaten werden afgewezen. Op de dagen van het Middenstands examen werden in totaal 151 candi daten op hun kennis en wijsheid aan de tand gevoeld. Van hen slaagden er 128, zodat er 23 werden afgewezen. BON Rhein autorit: stellen Nederl gale v pond I schafte grensst kend t- schatti Hoen r gelijke ons he hoevee derlan is bep MIDDELBURG, 28 Juli. Duizenden en nog eens duizenden platte landers, inwoners van de stad en vreemdelingen van vele nationaliteiten hebben vandaag op het Molenwater genoten van het folkloristisch festijn bij uitstek: de ringrijderij. Het was op dit gebied wel de grootste én meest mas sale gebeurtenis van alle tijden, want het aantal deelnemers of in boeren- cosuum óf in het wit bedroeg ongeveer 225. Het is druk geweest, in en rond de banen. Om op tijd het programma te kunnen afwerken moest in niet minder dan zes banen worden gereden. Maar waar men ook kwam, voor de Huishoudschool of vlakbij het Gasthuis, er was vooral vanmiddag geen doorkomen aan. Deze grote jubileumwedstrijd ter gelegenheid van het eerste lustrum der Zeeuwse Ringrijders Vereniging eiste een enorme organi satie. Maar het is een succes geworden, dank zij het mooie zomerweer niet - in de laatste plaats. De grote man vandaag was de heer L. P. Brasser uit Kleverskerke, de oudste zoon van de voorzitter der Z.R.V., die zich kampioen van Zeeland mag noemen en die de toezegging kreeg van een schilderij van het Provinciaal Bestuur. rische Unie. In een gesprek, dat wij met de heer Van Halst hadden, liet hij duidelijk naar voren komen, dat hij deze burge- meestersfunctie nimmer heeft begeerd, GOES, 28 Juli. Voor het examen Land- en Tuinbouwbedrijfsleer slaag den C. A. van Aken te Zevenbergen, J. de Jong te Ottoland, thans te Mid delburg, H. P. G. de Kuyper te Oud- Vossemeer. Afgewezen: 1. De candidaten werden opgeleid aan le Rij kslandbouwwinterschool te Goes. ROTTE helicopter moet volt vliegtuig< leg van over elka conclusie een groot maar de noemde van een wordt he De het cijfering De winsl ke helih hem zo 1 gebouw van de nemen. de techi jaar bed peld aar eens eei vostprij: MIDDELBURG, 28 Juli. Bij Kon. Besluit van 27 Juli 1955, no 26, is met ingang van 16 Augustus 1955 benoemd tot burgemeester van Wissekerke de heer J. van Halst, wethouder en waarnemend burgemeester dezer gemeente. Hij is de opvolger van de heer J. J. van der Maas, die per 1 Maart 1954 op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag ontving als burgemeester van Wissekerke. De heer Van Halst is Noordbevelander van origine. Hij werd op 24 Augustus 1896 te Kortgene geboren en is eigenaar van een bloeiende meu belzaak in Wissekerke. De nieuwe burgemeester, die vijf kinderen heeft, is belijdend lidmaat der Ned. Herv. Gemeente en aangesloten bij de Chr. Histo- MIDDELBURG, 28 Juli Woei)!,| dag werd aan 35 candidaten het mij'. I denstandsexamen afgenomen. Allen I slaagden, hetgeen reeds jarenlang n;t, I in Zeeland is voorgekomen. Opvallend! was het aantal vrouwelijke Candida. I ten ditmaal, namelijk 14 van de 35 I De geslaagden waren: J. L. Mai-1 jers, mevr. P. Pouwer-de Rijk, bei'. 1 den Arnemuiden; C. J. de Meester I Rilland-Bath; L. Melse, Meliskerke' mevr. C. P. A. Merk-Daane, D. Passe nder, mevr. J. N. Ovaa, allen Dom- burg; J. A. Meulblok, Kwadendamme C. J. v. d .Meulen, Schoondijke; A. a’ 1 Meulenberg, Koudekerke; mej. j Meijers, mej. C. Poppe, beiden St- rooskerke (W.); L. Meijers, mej. M, de Nood, beidenVeere; A. Minder- houd, mej. M. M. Minderhoud, mej, J. Roelse, allen Westkapelle; P. Moelker, Breskens; W. van Moolen- broek, Oostkapelle; mevr. M. j, Neels-Pantus, Wolfaartsdijk; J. dj Oude, Zierikzee; mej. C. Ovaa, Zou- telande; mej. W. Paauwe, H. C. van Sabben, T. Laport, allen Goes; D. J, Pladdet, Groede; mej. A. S. Pleytej Cadzand; M. Polderman, mevr. T. R van Sabben-Henning, Vlissingen; mej, C. H. Ponse, J. A. Priem, Heinkens- zand; M. de Regt, Borssele; J. J. Rid- derhof, Kats; W. van Saane, Mid delburg. Gisteren, de laatste dag van hei Middenstandsexamen, slaagden: mej, M. K. v. d. Sande, Veere; W. J. Scheers MIDDELBURG, 28 Juli. De algemene vergadering van de Polder Wal cheren, die vanmiddag een spoedeisende zitting hield, heeft met algemene stemmen besloten een crediet van f 400.000.te verstrekken voor het op ruimen van voormalige Duitse verdedigingswerken op het strand en in de duinen ten Noorden van Oostkapelle en de aanleg van puinverhardingen voor aanvoerwegen van materialen voor het maken van strandhoofden. Wat dan nog overblijft van het puin zal voor de bekleding van zwakke plekken van de duinen worden gebruikt. Verwacht mag worden, dat het Rijk in de kosten het leeuwenaandeel, n.l. f 335.000.zal bijdragen. De mórgenbijeenkomst droeg een in tiem karakter. Daar heeft dan ook al leen wethouder J. J. van Melle na mens het gemeentebestuur de jubilaris toegesproken, nadat hij verwelkomd was door de heer J. C. Koster, plv. sta tionschef. De heer Van Melle zag dit jubileum niet alleen als een herdenking, maar meer als een huldiging voor zijn cor recte en voortreffelijke leiding bij de Ned. Spoorwegen. Zijn werk is nu een maal niet op de voorgrond tredend, maar de beste leiders zijn zij, waarvan de buitenstaanders weinig bemerken. Hij hoopte, dat de chef nog enkele ja ren de leiding mag hebben van het heeft geen bezwaar. Met de N.V. Duinbeek en met Vrouwenpolder moeten nog besprekingen worden gevoerd. Straks zal ook alle puin op het strand verdwijnen. ANDERE BESLUITEN De vereniging accepteerde ook voor stellen tot het aangaan van een geld lening van f 190.000,ter financie ring van de aankoop van het mate rialenplein te Middelburg, een ge deelte van de herbouwkosten van het Polderhuis en van de sluismeesters- woning te Vlissingen, alsmede tot ’t verlenen van een aanvullend crediet van een ton voor de aanleg van vijf strandhoofden achter Oostkapelle. Het jachtterrein op kreken en dijken te Veere en Vrouwenpolder (onge veer 44 ha) werd voor vijf jaar voor f 66,per jaar verpacht aan de heer H. A. Cranenburgh te Veere. Aan ’t begin werden de herkozen commis sarissen L. Janse de Jonge en S. A. Versluijs, na onderzoek der geloofs brieven, toegelaten. SCHARENDIJKE, 28 Juli, Op een zonovergoten dag is de nieuwe, uiterst moderne Christelijk Nationale School te Scharendijke officieel door het omdraaien van een met linten getooide sleutel geopend door mr L. G. Wolf, inspecteur van het lager onderwijs. Dit betekende tevens, dat Scharendijke thans ook een kleuterschool rijk geworden is: de noodschool, die een jaar geleden in gebruik genomen werd, kan hiervoor uitstekend dienst doen. In deze noodschool een geschenk van de gemeente Amsterdam is eveneens een gymnastiekzaal voor de nieuwe school ondergebracht. Reeds eerder werd het oude schoolgebouw, waaraan de ramp zodanig knaagde, dat het moest worden afgekeurd, ge- inetamorphoseerd tot een fraai jeugdgebouw. Dit zijn dus drie „nieuwe vreugden, uit de ramp geboren”, om de woorden van jhr mr A. F. C. de Casembroot te citeren, toen hij het dorpshuis te Kerk- werve opende. In Scharendijke sloeg men dus drie vliegen in één klap. De oude school, voor de ramp ook reeds voor vernieuwing vatbaar! kreeg de klap van wind en water en ziet: drie verschillende takken van culturele en paedagogische zorg zagen zich gehuisvest of hun positie verbe terd. GESLAAGDEN Voor het diploma 2-jarige primaire opleiding slaagden: Jannie Baas, Mina van Boven, Jan- nie Joosse, Jannie Moens, Willie Poppe allen Nieuwland; Neeltje v. d. Broeke, Betsie Davidse, Hannie Gillisse, allen St Laurens; Marie Kodde, Mattie Wal raven, Tinie Wissel, allen Middelburg; Annie Joziasse, Vlissingen; Rina Bom- meljé, Cathrien Boone, Sien de Korte, Corrie Brasser, allen Koudekerke; Ina Boone, Corrie Jasperse, Francien Francke, allen Grijpskerke; Maatje v. d. Broeke, Oostkapelle; Ina Dieleman, Tonnie de Jonge, Jannie Marteijn, al len Arnemuiden; Nel de Kroox, Vrou wenpolder; Ina Pouwer, Truus v. d- Velde, Veere; Bettie Roelink, Leintje Schout, Nel de Visser, Geertje Berg- sma, allen Serooskerke (W.); Ada Rot te, Grijpskerke; Riet Arendse, Jeanet v. d. Burght, Jo Ja™e, Sien Jobse, R'et Kaljouw, Mattie Kaljouw, Leintje de Visser, Cathrien v. d. Vliet, allen Sou burg; Dien Baaijens, Jannie Moerman, Tannie Murre, Lenie Sandee. allen Nieuwdorp; Jozien de Kok, Riet Mul der en Leunt je Schrijver, Lewedorp- Zes leerlingen werden afgewezen. Voor het diploma assistente in de huishouding slaagden: Leuntje Aar- noutse, Gapinge; Nel Geertse, Aagte kerke; Joke Luteijn, Koudekerke en Sjaan Minderhoud, .Souburg. REIKHALZEND UITGEZIEN Tevoren waren de genodigden bij eengekomen in het jeugdgebouw, waar de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Lemson, tot de verschillende aanwezigen een woord van welkom richtte. Nadat de heer Lemson de wor dingsgeschiedenis van de school gere leveerd had, wees hij er op, dat op bevrijding. Tenslotte wenste hij allen, deze blijde, feestelijke dag „bovenal! die van dit aan de eisen des tijds aan dank gebracht moet worden aan Hem, gepaste gebouw gaan profiteren veel Die ons de kracht geschonken heeft al geluk. Hij sprak de wens uit; „Dat het - Vanmorgen om acht uur begon de strijd al. Alle deelnemers moesten in de morgenuren 20 voorronden maken. Wie tien of meer pingen wist te ste ken, werd ingedeeld in de grote fina le, die des middags in twee banen werd verreden. De rijders moesten daarin weer tien beurten maken. Tachtig rijders wisten zich hierin te classificeren, De overigen reden de kleine finale in vier banen, tien beur ten elk. In elk van deze vier banen waren twee bekers en één lauwer krans uitgeloofd voor de drie deelne mers in elke baan, die in de tien beur ten de meeste ringen staken. Boven dien was in de strijd van deze dag het kampioenschap van de derde klas- se der Z.R.V. als het ware verweven. ORGANISATIE. Wat er allemaal zo kijken komt bij een „monster-ringrijderij” als deze, hebben wij kunnen constateren in de Schouwburg, waar in de kleedkamers onder de grond de heren rekenaars zich hadden „ingesloten”. Alle schrij vers in de zes banen kwamen daar ge regeld met hun uitslagen en die moes ten dan weer worden verwerkt. Er moest nagegaan worden wie er moesten kampen, kortom: hier moest worden georganiseerd en voor de niet - ingewijde was het een waar doolhof van bepalingen, voorschriften enz. Doordat zeer veel gekampt moest worden, werd het flink laat, voordat de uitslagen vanaf de tent op het Mo lenwater bekend konden worden ge maakt. Er moest vanwege de tijd zelfs besloten worden degenen, die vanaf vijf ringen hetzelfde aantal ringen aan hun lans wisten te rijgen, niet meer te laten kampen, maar de uitslag door loting te bepalen. DE GROTE FINALE. Voor de grote finale waren meer dan 40 ereprijzen beschikbaar gesteld, grotendeels bestaande uit bekers, mé dailles, lauwerkransen en ook nog twee gouden ringen. Het is onmogelijk om de namen van alle 40 winnaars te noemen. Wij moeten volstaan met de eerste 10. Dat waren dan1 L. P. Brasser, Kleverskerke. 2 C. de Bruin, Vrou wenpolder. 3 B. Arendse, Gapinge. 4 Abr. Maljaars, Oostkapelle. 5 Jo Mal- jers, Veere (allen 9 ringen in 10 beur ten). 6 P. Rooze, St. Laurens. 7 J. A. Lous, Oostkapelle. 8 Mart. Koole, St. Laurens. 7 J. A. Lous, Oostkapelle. 10 Jac. de Klerk, Nieuw en St. Joos- land (alien 8 ringen). DE KLEINE FINALE. De ereprijzen in de kleine finale vielen in de vier banen als volgt: Baan 1: W. de Kam, Zoutelande; - Lampert Jzn., Biggekerke; M. Vos, Koudekerke. Baan 2: Jac. Paauwe, Gapinge; Joh. Geschiere, Grijpskerke; J. Allaart, Serooskerke. Baan 3: Jan Geerse, Vrouwenpolder; P. v. Slooten, St. Laurens; M. Felius, Souburg, Baan 4: Jacob de Visser, Aagtekerke; H. Joosse, Gapinge; J. Langebeeke, Ga- pinge. Voor deze winnaars waren er 8 bekers en 4 lauwerkransen van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. DE DERDE KLASSE. De uitslagen voor de 3e klasse-kam- pioenschappen waren: 1 F. Blaas, Aag tekerke, 23 ringen. 2 J. Koole Jzn., St. Laurens, 21 r.; 3 L. Vos, Zoute lande, 21 r.; 4 P. Lous, Oostkapelle, 19 r.; 5 J. Reijnierse Azn., Koudeker ke, 17 r.; 6 G. Sinke, Koudekerke, 17 De meisjes hebben deze middag kans gezien haar ouders die in groten ge tale waren opgekomen en zichzelf prettig bezig te houden. Er werd op vlotte wijze en leuk programma afge werkt, waarvan allereerst het „radio- en televisieprogramma” moet worden genoemd. De heer P. A. Bouwense had hier de regie. Op het podium was een - je”, een hoorspel dat veel waardering maar dat hij tenslotte is bezweken voor de steeds grotere aandrang, die op hem werd uitgeoefend om zich als burgemeester beschikbaar te stellen. Tenslotte heeft het belang van de ge meente de voorrang gekregen, maar moeilijk kon de heer Van Halst be grijpen, dat er nu uitgesproken in hem zoveel vertrouwen wordt gesteld. NIEUWE FUNCTIE „Ik ben altijd zakenman geweest en nu ik mijn zaak moet loslaten (over korte tijd komt een zoon, die hem dan kan vervangen, uit militaire dienst) zal dat mij niet zo gemakkelijk vallen. Ik ben klein begonnen en mocht de vreugde smaken, dat het mij in zaken goed is gegaan en ik nu een bedrijf heb, dat er op het platteland toch wel zijn mag”, zo zei de wethouder, die het aan de andere kant droevig zou heb ben gevonden, als Wissekerke een bur gemeester zou hebben gekregen, die de plattelandsbevolking niet zou kennen en begrijpen. Maar ook al kent hij dan als loco- burgemeester sedert bijna drie jaar het klappen van de „ambtelijke en bestuur lijke zweep”, toch zal dit definitieve burgemeesterschap voor hem een gro te verandering betekenen. „Ik hoop voor dit werk van God de kracht te krijgen en mijn gemeente te kunnen dienen in de zorgen en moeilijkheden, die er zijn”. gebouw een aanwinst moge zijn, in de diepe en Christelijke zin des woords”. Nadat het gezelschap het fraaie ge bouw bezichtigd had opmerkelijk is, dat de drie klassen alle in een ver schillende kleur zijn uitgevoerd (groen, geel en blauw) begaf men zich wederom naar het jeugdgebouw. „U IS KLAAR” „U heeft te Scharendijke niets meer te wensen! U is klaar!” zei de heer P. Besanger, die namens het gemeentebe stuur van Amsterdam sprak en een enveloppe met inhoud aanbood. De -in specteur van het Chr. Nat. Onderwijs, de heer J. A. van Bennekom uit Mid delburg constateerde, dat Scharendijke thans een aesthetisch verzorgd cul tuurcentrum heeft. Kinderen van alle Christelijke nu anceringen moeten gebracht worden in een vormende omgeving, aldus de heer Van Bennekom en schilderde het Christelijk Onderwi als een reeële brok eenheid, die de gesple tenheid in de Kerken tot een voor beeld kan zijn. „Het is kostbaar en daarom ook breekbaar” vervolgde hij en wees er op, dat men elkaar boven alle verdeeldheid steeds moet blijven zoeken. ANDERE SPREKERS Verder werd nog het woord gevoerd door de heer C. Padmos, burgemeester van Elkerzee „Aan ’s Heren zegen in een en verkwikkende omgeving!” „Dit is een loflied waard” „Op de dijk is het begonnen” 1. heren J. Hondius en T. de Vlaming onderwijzers „Samen één doel na streven” en door mej. M. v31' Steenbruggen, gepensionneerd onder wijzeres. De heer Lemson dankte hierop sprekers voor hun hartelijke woorden, waarna ds Nauta voorging in dankge bed. deze dingen te bereiken.” De voorzitter schetste voorts het be lang van het Christelijk onderwijs. EEN LOFLIED WAARD Hierop begaf het gezelschap zich naar het nieuwe schoolgebouw, waar mr Wolf ’s middags te drie uur de openingsplechtigheid verrichtte. In één van de drie klassen, die dit met vooruitstrevende blik ontworpen gebouw bevat, sprak de heer Wolf de openingsspeech uit, waarin hij het ge bouw fris en aantrekkelijk noemde. „Het schoolkind is hiervoor zeer ont vankelijk” merkte hij op en zei tot de ouders: „Uw kind zit thans prettige, gezonde - tni» I 99 B ^44- 4, zo vervolgde hij. Een school te openen vond mr Wolf steeds een feest. Bijzonder prettig vond de heer Wolf voorts, dat dit een Chr. Nat. school is. „De malaise waarin het Chr. Onderwijs zich thans bevindt is toe te schrijven aan fanatisme en conservatisme”, zei hij. Het ontkomen aan de geijkte en traditionele „christe lijkheid”, aldus mr Wolf, is een grote GOES, 28 Juli. De heer H. P. van der Veen, chef van het station te Goes, is 40 jaar werkzaam bij N.S. Dit jubileum is vandaag gevierd. En zeker niet onopgemerkt. Het begon reeds des morgens om negen uur, toen wethouder J. J. van Melle namens het gemeentebestuur de jubilaris kwam gelukwensen. Des middags hebben tijdens een bijeenkomst in de derde klassestationsrestauratie velen de heer Van der Veen toegesproken en het jubileum werd besloten met een feestavond in „Slot Ostende”. Vroeg in de avond bracht het muziekgezelschap „Hosanna” hem een serenade. Goese station. Hij-bood een band voor een bandrecorder aan, waarop de spre kers van deze receptie alsmede van hedenmiddag opgenomen worden en tevens ter opzending aan zijn zoon, die naar Rhodesia emigreerde. De heer Van Melle overhandigde tevens een brief van de zoon van de heer Van der Veen. Hierbij was een souvenir uit Rhodesia: een in hout uitgesneden kro kodil. De heer Van der Veen maakte in zijn dankwoord de opmerking, dat hij zich er over schaamde voor zijn overplaat sing naar Goes nooit in Zeeland te zijn geweest. De derdeklasrestauratie was tijdens de middag-receptie geheel gevuld. Vele sprekers hebben hun waarde ring voor het werk van Van der Veen niet onder stoelen of banken gestoken. Velen lieten het niet alleen bij het gesproken woord, maar overhandig den tevens geschenken. Als eerste sprak de heer Van Bom mel, inspecteur N.S., die opmerkte in Goes nooit moeilijkheden te on dervinden. De gebruikelijke enve loppe was het geschenk. Namens het personeel van de lijn Bergen op ZoomVlissingen sprak de chef van Bergen op Zoom, de heer Douma. Hij bood enkele boeken aan. Verder voerden het woord namens het per soneel Weg en Werken, de heer de Boer, namens het ringlijnpersoneel mevr. Polderman uit Heinkenszand (met de Zeeuwse kap), namen Van Gend en Loos de heer A. Bonder, de heer Verbaken, directeur P.T.T.-kan- toor te Goes, de heer P. Cornelisse, directeur van de veiling, de heer Warmendam, namens personeel te Koog-Zaandijk (vorige standplaats van de heer Van der Veen), de heer A. J. Wijnands, namens de Ned. Ver. a v van Spoorwegpersoneel en namens Poes.’ C' ,de Schipper,Krabbendij- de sport- en ontspanningsvereniging „De Combiatie”, de heer S. van der Poel, restaurateur, de heer Kil, na mens de cursus Spreken in het Open baar, de heer J. C. Koster, namens ’t personeel, rayoninspectëur Kranen burg en tenslotte de heren C. Meyer en Rentmeester namens de trans- portverladers van Zuid-Beveland. Allen boden geschenken aan. Tenslotte kwam de heer Van der Veen zelf aan het woord. Voor ieder had hij een apart woord. „Ik had nooit kunnen denken, dat het groots zou worden”, zo zei hij. Daar bleef het niet bij, want des avonds kwam „Hosanna” naar het station en bracht de jubilaris een mu zikale hulde. Daarna trok men met „Hosanna” voorop naar het „Slot Ostende,, waar de heer Van der Veen zijn personeel een feestavond aan bood. ■tl Pftbihy

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2