stad Nijmegen BERTRAM ROBERT waren en gisteren in Axel Betnwse Bataven bezetten de BULGARI|E WEIGERT ISRAËLISCH ONDERZOEK Duitse officieren in Parijs het Alle 58 inzittenden om leven gekomen Ambonezen keren terug Indonesië naar Achtste wereldwonder 300 jaar Het neergeschoten passagiersvliegtuig weer Anti-Peronist eindelijk voor de radio Groot enthousiasme in de Ven Staten over Geneve Europa Onrust in Zuid-Soedan Twee doden gevallen I Balcon-architectuur N. C. R. V.-uitzending zette de plaats op de kop Winnende Maleise partij zal onafhanke lijkheid vragen Het Communistische spreker voor de B.B.C. Amerika zal protest indienen Geen mogelijkheid voor massale terugkeer -in llljl BH 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Knowland waarschuwt -—si Claudius Civilis contra Trajanus Na de verkiezingen op Malakka vWI EN IN ONS LAND: Wind tussen Noord Noordwest V erwikkelingen. Atoomkanonnen naar Okinawa Op kosten van Nederlandse Regering ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3151 (Zie pagina 5) zal te VRIJDAG 29 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT J, J, J, i) Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.57 u., onder 20.36 u. Maan op 17.49 u., onder 0.38 u. De Goese stationchef, de het H. P. van der Veen, die gisteren zijn 40-ja- rig jubileum vierde. Voor het verslag van deze jubileum-viering verwijzen we naar pag. 2. De heer A. de Feijter, een boer van 31 jaar, gebruind door de zomerzon, stond enige ogenblik ken later naast ons. Hij zat thuis naar de radio te luisteren. Er stonden drie auto’s op het erf, waarvan een aan zijn broer behoorde, die toeval lig op visite was. Toen hij begreep, dat de poppen vlakbij zaten, nog wel op zijn eigen vlasland, nou, het „Forum Trajanum”, de feesttent van „Nijmegen 1850 jaar stad”. Daar was de zetel van keizer Trajanus. Deze had zijn wacht in volle wapen rusting voor de tent op post gezet. De Batavieren vielen de Romeinen aan en na een spiegelgevecht wer den de Romeinen teruggedrongen en kwamen de Batavieren in de tent. Toen stonden Trajanus en Claudius Civilis oog in oog en kwam het tot een interessant mondgevecht tussen de hoogmogende heren, wie van bei den nu eigenlijk gelijk had. Het slot was dat ze maar vrede sloten en sa men een flinke pint bier gingen drinken. Een Berlijnse architect heeft deze flats ontworpen, waarbij hij spe ciale aandacht heeft besteed aan de balcons: toegankelijk voor lucht en zon ontoegankelijk voor de nieuwsgierige blikken van belang stellende buren. De oplossing, die hij vond en op moderne wijze uit voerde is zowel fraai als doelmatig - ^c/iapparten: 26 gr. 30 22 23 26 20 23 24 22 32 19 18 23 20 21 20 24 22 30 onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. half bewolkt regenbui zwaar bew. onbewolkt j^waar bew. Onbewolkt half bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. regenbui zwaar bew. reg'-nbui regenbui onbewolkt toen was het gauw bekeken. Een auto stond voor het grijpen en de pop Robert werd het „slacht offer” van de heer De Feyter. Hij was de man, die de fruitmand mee naar huis mocht nemen. „Een kanarie hebben we”, was het commentaar bij het zien van de nog ledige kooi. De keus was dus niet zo moeilijk. Spannend Wat hebben we genoten deze avond. Terwijl wij met de radio in de auto op de Axelse markt zaten te luisteren naar de inleidende woorden van Bode graven, Felderhof en Kamphuis reden de niets vermoedende Axelaren ons voorbij. Tevoren had den we een kop koffie gedronken in de zaak, waar het bordje „gebakken paling” voor het raam was gezet. Dezelfde zaak, waar Felderhof van de ge bakken paling had genoten. En terwijl Kamphuis vertelde van de straaljager, die over hem heen vloog, volgde ons oog deze machine ook reeds langs de bewolkte lucht. Het „rond” van de be volking was voor ons, die van dit alles wisten, overduidelijk. Langzamerhand werd het zelfs ons te warm onder de voeten. Toen enkele Axelaars vermoedden wat er aan de hand was in hun stadje keek men ons in de auto wantrouwend aan. Eén kwam er zelfs op ons af met de vraag: „Hoort U ook bij de N.C.R.V.?” We zijn toen maar naar de Koestraat getrokken om even later getuige te zijn van het feit, dat Henk Kotvis op sublieme wijze zijn zeven aardappelen stond te schillen. Zomaar midden in de straat. Het duurde wat lang, hij was verkeerd gelopen, maar kwam toch bij de man met de Zeeuwse vlag terecht. Als voornaamste voorwaarden voor een wapenstilstand noemde hij de be ëindiging van de staat van binnenland se oorlog en vrijlating der politieke gevangenen. Hij legde tevens de na druk op herstel van de burgerlijke vrijheden, democratisering van het po litieke leven, onafhankelijkheid op het gebied van het onderwijs en een on omkoopbare rechterlijke macht en ambtenarenapparaat. De radicale partij is de belangrijk ste oppositiepartij. DE BILT «wolking r gelijk in ''Hq y*- ^Matige, ^eerTeïéhde Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruinmgen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hmissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli. Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. herhaling van incidenten, waarvan wij oprecht hadden gehoopt dat zij zich niet meer voor zouden doen. Ook in het Britse Lagerhuis is het voorval ter sprake gekomen. De onder minister van Buitenlandse Zaken, Ro bert Turton, zei zich geen toestand te kunen voorstellen, waarin een burger- vliegtuig op een niet-militaire vlucht met recht wordt neergeschoten. Mor rissen noemde het incident een brutale zaak. Intussen heeft Bulgarije toegegeven, dat het vliegtuig door Bulgaars lucht doelgeschut is neergeschoten. De re gering, zo riep radio Sofia om, betreurt het voorgevallene zeer. Verder deelde deze radio mee, dat het vliegtuig zich uit de koers be vond. „Men schoot op het toestel”, aldus het bericht, „het stortte neer en werd vernietigd. Allen aan boord werden gedood”. Radio Sofia deelde nog mee, dat het vuur na waarschu wingen werd geopend. BUENOS AIRES, 28 Juli. Voor de eerste maal sedert president Peron aan de macht kwam, in 1946, heeft een anti-Peronist de bevolking via de ra dio mogen toespreken, om het stand punt van zijn partij met betrekking tot de oproep van de president tot een politieke wapenstilstand, uiteen zetten. De voorzitter van het nationale co mité van de radicale partij, Arturo Frondizi, verklaarde in een toespraak van dertig minuten onder meer: „Wij willen vrede, maar niet ten koste van de vrijheid of de democratische be ginselen”. KOEALA LOEMPOER, 28 Juli. De Verenigde Maleise Nationale Par tij, een coalitie van Maleise, Chinese en Indische organisaties die bij de gis teren gehouden eerste verkiezingen op Malakka vrijwel alle stemmen op zich verenigde, heeft bekend gemaakt, dat zij onmiddellijk zal aandringen op het verlenen van onafhankelijkheid aan het gebied. De leider, de 52-jarige prins Tengkoe Abdoel Rahman, die ’n regering zal vormen, verklaarde dat de overwinning het verlangen van het volk naar onafhankelijkheid weer spiegelde en dat bijgevolg snel stappen in die richting moeten worden geno men. Zeeland heeft zijn Robert en Bertram-historie gehad. Axel had dit jaar de N.C.R.V.-reporters binnen de veste. Voor wie de tijden wil weten: Henk Kotvis deed over het geheel 28 minuten en 5 seconden, de heer De Feyter 29 minuten en 21 seconden. Mochten wij nog eens voor een minder enerverend evenement naar Axel komen, dan gaan we vast gebakken paling eten in dezelfde lunchroom, waar we bij het vertrek vanavond een nummer van een tijdschrift open op tafel lieten liggen. Opengeslagen op de pagina’s, waar een re portage stond afgedrukt over Robert en Bertram. AXEL, 28 Juli. Wat kan de aanblik van een stad in korte tijd totaal veranderen! Wie om acht uur door de stille straten van Axel reed, zag hier en daar op hoeken van straten wat mensen staan praten. Het beeld van een stille plaats op een kalme zomeravond. Maar wie een uur later door de straten van Axel liep kon zijn ogen bijna niet geloven. Straten vol mensen, een menigte die te hoop liep. Wat was er aan de hand? Iedereen kon het u om streeks kwart voor negen vertellen. Robert en Bertram, u weet wel, die poppen van de N.C.R.V.-uitzending op Donderdagavond, waren in Axel. Wie zouden vanavond de ge lukkigen zijn? Om kwart over negen stonden wij bij de Ned. Herv. Kerk. Een jonge knaap van nauwelijks vijf tien drong zich door de mensenmenigte. Hij was de eerste. Hij had Bertram te pakken. Geen spoor vaji emotie. Hij was een meisje, dat ook op zoek was geweest het te vlug af. En nu stond hij hier. Even glinsterden zijn ogen. Dat was op het mo ment, dat hij uit de handen van Goos Kamphuis het herenpolshorloge in ontvangst mocht nemen. Hij was de gelukkige winnaar van deze avond ge worden. Het was Henk Kotvis. Hij woont aan de Bultdijk. Het was een eind fietsen naar de Noord- polderdijk, waar de poppen met de reporters, ach ter de vlashopen zaten. Maar hij had er een te pakken en dat was het voornaamste. 28 Juli. Veranderlijke met opklaringen en voor- 1 het Zuidoosten van het °g_ enkele verspreid optredende *ind t.,«T'B^ tijdelijk vrij krachtige :™Ju!sen.Noord en Noordwest. On- ‘.2reir' “'icuue temperaturen als gis- Nijmegen, 28 Juli. Vanavond is de zeer drukke stad Nijmegen in rep en roer gebracht door een plotselin ge inval van de Betuwse Bataven. In drie en vijftig auto’s kwamen zij «ver de Waalbrug Nijmegen binnen. Voorop zat in vol ornaat Claudius Civilis met een vijftiental Bataven, met knuppels gewapend. Zij en hun volgelingen wierpen biljetten tussen het publiek waarin zij meedeelden dat Claudius Civilis de stad Nijme gen bezet had in opstand tegen Tra janus. Het publiek nam het grapje prettig op. De stoet trok onder veel getoeter naar het raadhuis, waar de overval lers er in slaagden door te dringen tot de hal van het raadhuis. Daar staken zij een groot vuur aan. Uit de vensters wierpen zij donderbus sen, voetzoekers en rotjes op straat. Het stadhuis bleef ongeveer een kwartier bezet. Daarna zei Cladius Civilis „Laten we opbreken” en weer gmg de lange stoet op weg, terwijl overal zevenklappers knalden. In v°He vaart ging het nu naar WASHINGTON, 28 Juli. De rechtse Republikein senator William Knowland heeft vandaag in de Senaat gesproken over de gevaren, die het toenemen van de geestdriftige Ame rikaanse reactie op de vriendschappe lijke houding der Russen te Geneve met zich meebrengt. De golf van enthousiasme in de V.S. voor een poging om in de Geest van Geneve een nieuwe verhouding tot de communistische mogendheden tot stand te brengen, wordt verbazing wekkend groot. President Eisenhower heeft door zijn gezag vrijwel alleen een revolutie in de houding van het Amerikaanse volk ten opzichte van de Sowjet-regering teweeg gebracht. IN ENGELAND De Engelsen hebben vanavond voor het eerst sedert het einde van de twee de wereldoorlog de stem van een voor aanstaande commentator van radio- Moskou over de B.B.C. beluisterd. De Sowjet-regering had een uitnodi ging van de B.B.C. om een vooraan staande commentator te laten spreken in een programma getiteld „na Ge neve”, aangenomen. De Russische spreker Nicolai Do- brof, zei onder meer, dat de koude oorlog ter zijde is geschoven in Ge neve. „De geschiedenis zal Geneve beschouwen als een belangrijke mijlpaal op de weg van de vermin dering der internationale spanning”, aldus Dobrof, wiens toespraakt eer der op de dag in Moskou op een band was opgenomen. TEL AVIV, 28 Juli. Bulgarije heeft een Israëlische commissie geen toestemming gegeven in het land te komen om een onderzoek in te stellen naar het neerschieten van het Israëlische vliegtuig, waardoor alle 58 inzittenden om het leven kwamen. De commissie is aan de Grieks- Bulgaarse grens tegengehouden. De Bulgaarse regering was van me ning, dat de commissie van onderzoek niets in Bugarije heeft te maken, nu de Bulgaarse regering zelf een onderzoek instelt onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, Mintsjo Neijtsjef. Bovendien had de regering de Israëlische zaakgelastigde in Sofia uitgenodigd om naar de plaats van de ramp te komen. Het verzoek om toelating van de commissie was gedaan in een nota aan het Bulgaarse gezantschap in Tel Aviv, waarin de regering van Israel uiting gaf aan haar verbazing, dat de Bulgaarse autoriteiten had den verzuimd bijzonderheden over de ramp aan de vertegenwoordiger van Israel in Sofia mee te delen. Onder de passagiers, die omkwamen bevonden zich o.m. 12 Amerikanen, 11 Israëliërs, 6 Fransen, vijf Russen, vier Zuidafrikanen, een Pool, drie Britten, drie Canadezen, drie Duitsers en een Oostenrijker. Het incident is dan ook aanleiding geweest voor internationale verwikke lingen. Zo zullen de Verenigde Staten vermoedelijk door bemiddeling van Engeland of Zwitserland een protest bij de Bulgaarse regering indienen naar aanleiding van het gebeuren. Op het State Department werd ge zegd, dat dit protest ingediend worden zodra alle gegevens over het incident bekend zijn. De zegsman voegde hieraan toe: „Wij zijn verontwaardigd over het neerschieten van dit passagiersvlieg tuig, ook al zou het enige mijlen uit de koers zijn geraakt. Het is een WASHINGTON. 28 Juli. Het Ame rikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat het zes atoomkanonnen en een aantal lange-afstandsatoomraketten naar zijn strijdkrachten in het Verre Oosten zal zenden. Er werd niet gezegd, waarheen de wapens precies gaan, maar in welin gelichte kringen verklaarde men, dat de atoomkanonnen naar Okinawa zou den gaan en de raketten naar de strijd krachten in Japan. gens zijn verklaringen telt deze bewe ging 7000 leden met inbegrip van hun gezinnen. Het doel is de terugkeer naar Indonesië te bewerkstelligen, on geacht of het ideaal van een onafhan kelijke Zuidmolukse staat kan worden verwezenlijkt. In Indonesië ijvert een partij, de „Partai Pantja Sila” (partij gegrond vest op de vijf beginselen van de repu bliek Indonesië) voor het zelfde doel. De leiding van deze partij zou in Dja karta reeds besprekingen hierover hebben gevoerd met de Indonesische regering. De heer Marantika toonde een af schrift van een brief aan het Indonesi sche Hoge Commissariaat in Den Haag, waarin het bestuur zegt ervan over tuigd te zijn, dat de republiek Indone sië een rechtvaardige staat is en dat het bestuur niet de vrees deelt, dat uit Nederland in Indonesië terugkerende Ambonezen moeilijkheden zouden on dervinden van de zijde van het Indo nesische leger. De heer Marantika zei in Djakarta verdere besprekingen te zullen voeren over de terugkeer van alle Ambone zen, die thans in woonoorden in ons land wonen. Hij deelte mede, van In donesische zijde de indruk te hebben gekregen, dat de mogelijkheid hiertoe aanwezig is. Van Indonesische zijde in Den Haag vernemen wij, dat aan beide Ambonese gezinnen toestemming is gegeven naar Indonesië terug te ke ren uit overwegingen van humani teit. Deze gezinnen leefden in de woonoorden onder bijzonder moei lijke omstandigheden en reeds ge ruime tijd geleden was een verzoek tot terugkeer ingediend. Desgevraagd werd van de zijde van het Indonesische Hoge Commis sariaat medegedeeld, dat in de te rugkeer van deze Ambonese gezin nen zeker niet moet worden gezien een principiële beslissing van de In donesische regering ten aanzien van het vraagstuk van de in Nederland verblijvende Ambonezen, die auto matisch de mogelijkheid voor een massale terugkeer van hen inhoudt. -o- KHARTOEM, 27 Juli. In het be gin van deze week zijn te Nzara, in het uiterste Zuiden van Soedan, vier personen gedood en tien gewond, toen militairen en politiemannen het vuur openden op een plunderende menigte. De ongeregeldheden ontstonden, toen het parlementslid Ilia Koezy tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij gedreigd zou hebben twee sultans te doden tenzij zij zijn oproep voor aansluiting bij Egypte zouden steunen. Ook te Yambio, de stad waar het proces tegen Koezy werd gevoerd, bra ken ongeregeldheden uit, waaraan door de politie en militairen een einde werd gemaakt. Enge kooplieden uit Noord-Soedan liepen verwondingen op. De Duitse officieren, die in het vervolg deel zullen uitmaken van SHAPE zyn in Frankrijk aangekomen. We zien hier kolonel Robins van SHAPE (in uniform) die de Duitsers rondleidt; naast hem generaal Hans Speide. -o- Uitgave: „.■„htinff „Zeeuwsch Dagblad” Stichtios ^h.o 274289_ uoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. TtoI 2438 (b.g.g. voo- redactie e voor adveri. enz. 2970), Snren: Vlissingen: Nieuwstr. «Aelef. 326; Middelburg: Korte «Jdstr 35. Tel. administratie ffa Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., ROTTERDAM, 27 Juli. Met de „Willem Ruys” zijn vandaag twee Am bonese gezinnen op kosten van de Ne derlandse regering naar Indonesië te ruggekeerd. Het zijn de 50-jarige E. Marantika met zijn vrouw en negen kinderen en de 41-jarige Maji Roem- boe met zijn vrouw en zeven kinderen. De heer Marantika vertelde aan boord van de „Willem Ruys” dat hij voorzitter is van de P.S.S., een bewe ging van in Nederland verblijvende Ambonezen, die in 1953 in het kamp „De Schattenberg” is opgericht. Vol- DE BILT, 28 Jui jrtockholm Oslo kopenhagen Amsterdam konden Luxemburg parijs ;irdeaux jrenoble Nice henève ^ürich J-ocarno Berlijn ^ankiort 'lunchen '•'ener- '"osbriiek Kome

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1