Neurose-kliniek te Halsteren een Boelganin en naar voor Chroesjtsjef komen Londen Positieve waardering persoonlijke bezitsvorming Russen beschouwen Duitslands verdeeldheid als een realiteit Israëlisch vliegtuig door Bulgaren neergeschoten Eisenhower Moskou wijzigde niet standpunt van weer Het weer Europa Oostenrijk is officieel over zijn gesprek met Zjoekow Minderheid acht tijd nog niet rijp voor maatregelen 1 Rapport van commissie be zit s spreiding Premier Eden: Geen veiligheid zolang Duitsland verdeeld is Mijnstaking in België breidt zich uit Deskundigen moeten zijn plan uitwerken WASHINGTON, 27 Juli. Presi dent Eisenhower van de V.S. heeft vandaag op zijn persconferentie ge zegd, dat een van de hoofdredenen voor het houden van de Maandag in Geneve beginnende ambassadeurs- besprekingen tussen de V.S. en Chi na, het feit is, dat de Chinese Com munisten nog Amerikaanse krijgsge vangenen en burgers onrechtmatig vasthouden. De Verenigde Statert willen met de Chinezen allereerst spreken over hun terugzending. vrij ^7^ „Sibajak0 Zaterdag in Rotterdam Overheidspremie van 10 pCt voor speciale spaarrekening Engelse lof voor Prins Bernhard A '^5 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onzekerheid over de 57 inzittenden Politieke partijen in Saargebied Lagerhuisdebat over Geneve --in EN IN ONS LAND: Hier en daar een bui Laatste Geallieerde parade Hij liep de verkeerde kant uit Sloper onder vallend puin gedood Chinese en Amerikaanse afgevaardigden naar Geneve lie JAARGANG No. 8150 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 2) TELEURSTELLING IN BONN OVER GENEVE sequente houding, die deze in Genève hebben aangenomen, in Adenauer van van -o DONDERDAG 28 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord digde gesprek Moskou. Burgefer, Kruinin gen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuafen; SOCIALISTISCHE VISIE. In de Duitse pers is geschreven, dat bij de duidelijke neiging der Russen naar voortzetting van de status quo de Bondskanselier een zeer zware gang zal hebben. De voorzitter van de Bondsdageommissie voor Duitse een heid, de socialist Wehner, heeft van avond nu van de Regering verlangd in te zien, dat een hereniging van Duits land en een voortzetting van het Duit se lidmaatschap der NAVO onverenig baar zijn. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Gees. onbewolkt onbewolkt half bewolkt licht bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onweer half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onweer zwaar bewolkt half bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt regen onbewolkt -o- Hoogwater Vrijdag 29 Juli: Vlissingen: 9.46 u. 1.41 m., 22.10 u. 1.44 m. Terneuzen: 10.11 u. 1.59 m., 22.37 u. l. 62 m. Wemeldinge: 11.09 u. 1.36 m., 23.34 u. 1.30 m. Zierikzee: 10.52 u. 1.16 m. , 23.18 u. 1.10 m. Deze telefoto laat Prins Bernhard zien op het vliegveld Cranwell in Engeland, waar de Prins een pa rade van luchtvaartcadetten afnam en hij deze vliegers op het hart bond niet al te dwaas met hun toestellen om te springen. SAARBRUECKEN, 27 Juli. Als eersten van de drie Duitse oppositie partijen in het Saargebied zijn van daag de socialistische en de vrije de mocratische partij weder opgericht. De oprichtingsvergadering van de Vrqe Democratische Partij werd bij gewoond door verschiedene vertegen woordigers van de Westduitse Sociaal - Democratische Partij. BRUSSEL. 27 Juli. De staking der Rooms-Katholieke mijnwerkers in de Kempen heeft zich vanmorgen uit gebreid. In drie kolenmijnen lag het werk vrijwel stil. Te Eisden was nog 30 procent der arbeiders aan het werk, elders ongeveer de helft. Ook in de Waalse mijnen staakt een gedeelte der arbeiders. In de Kempen doen zich hier en daar incidenten voor. Autobussen, die werkwilligen vervoeren, worden met stenen bekogeld en spijkers worden op de wegen gestrooid. Te Eisden doorbraken stakers een politie- afzetting waarbij gewonden - vielen. LONDEN, 27 Juli. Sir Anthony Eden heeft vandaag in het Lagerhuis, bij de opening van een debat over de conferentie van regeringsleiders te Geneve verklaard, dat er geen werkelijke veiligheid in Europa kan zijn, zo lang Duitsland nog verdeeld is. De positie van dat land noemde hij de be langrijkste in Europa. De pas geëindigde conferentie had het klimaat van de internationale be trekkingen veranderd, vooral ook dank zij de contacten, welke de staats lieden onderling in en buiten de vergaderzaal hadden kunnen leggen. Ten einde deze persoonlijke banden nog te verstevigen was met de Russische leiders afgesproken, dat premier Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef in het komende voorjaar een bezoek aan Groot-Brittannië zullen brengen. In het begin van zijn rede had J Eden hulde gebracht aan zijn voor ganger, Sir Winston Churchill, die twee jaar geleden voor het eerst het denkbeeld van een conferentie „op het hoogste niveau” had geopperd Sir Winston was niet bij het debat aanwezig. De premier was van oordeel, dat de bestaande internationale moeilijkheden op den duur kunnen worden opgelost,1 als maar voortdurend naar een rege ling wordt gezocht, in een sfeer van openhartigheid en verzoeningsgezind-1 heid zoals die te Genève is gegroeid. I Hij legde er de nadruk op, dat een her-1 enigd Duitsland, naar de opvatting van i het Westen, vrij moet zijn in het kie zen van zijn bondgenoten, waarbij Rusland en Europa als geheel het I recht hebben te verwachten, dat deI eenwording van het land geen gevaar voor hen schept. Eisenhowers voorstel ter zake van een uitwisseling van militaire gege vens tussen de V.S. en de Sowjet-Unie noemde Eden een stoutmoedige en van verbeeldingskracht getuigende sugges tie. Hij betreurde het, dat er niet meer tijd was geweest om te spreken over het uitbreiden van de contacten tussen de volkeren van Rusland en het Wes ten TEL AVIV, 27 Juli. Op het ogenblik bestaat nog grote onzeker heid over de 57 personen, die zich aan boord bevonden van een Israë lische „Constellation” die aan de Griekse grens door Bulgaars lucht doelgeschut is neergeschoten. Het toestel was op weg naar Israël en vloog op de lijn Londen-Wenen-Tel Aviv. Griekse soldaten van een grenspost deelden mee, dat zij het vliegtuig brandend hadden zien neerkomen bij het grensdorp Tsirbanovo. Zij hadden het geluid van luchtdoelgeschut gehoord. De Grieken hadden waargenomen, dat twee personen uit de machine sprongen, van wie er een in vlammen was gehuld. Hierop waren Bulgaarse ambulances gekomen, die gewonden uit het toestel haalden. Over het aantal slachtoffers was niets bekend. In Wenen heeft de directeur van de Israëlische luchtvaartmaatschappij meégedeeld, dat in de Oostenrijkse hoofdstad vijf Russische uitgewekenen uit het toestel waren gestapt. Deze passagiers reisden op Russische pas poorten. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft onmiddellijk con tact opgenomen met de Bulgaarse legatie in Israel en met de Bulgaarse rege ring met het verzoek al het mogelijke in het werk te stellen om de reddings werkzaamheden e versnellen en zo snel mogelijk nadere gegevens te ver- Dr P. C. Kraan, chirurg te Vlis singen, die als waarnemend scheeps geneesheer de gehele rondreis van de „Sibajak” meemaakte uitgaand met emigranten naar Australië, vandaar in ballast naar Indonesië en toen met repatriëerenden uit Surabaja, Serna? rang en Djakarta terug naar Rotter dam heeft onderweg met goed ge volg niet minder dan vier blindedarm operaties verricht. hfing „Zeeuwsch Dagblad" Stichting gh.o 274289 ^kantoor: Goes, L. Vorststr. 2438 (b.g.g. voo’redactie JL voor advent, enz. 2970), Ivoren: Vlissingen: Nieuwstr. I 326; Middelburg; Korte 35. Tel. administratie ffa^Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. nader advies gevraagd. Een deel van de commissie beveelt tenslotte overheidspremies van 10 pCt van het spaarbedrag aan ten gunste van die spaarders, die hun spaargelden bijeenbrengen op een rekening, welke aan bepaalde voorwaarden voordoet. Een niet onbelangrijke minderheid in de commissie acht de tijd nog niet rijp voor al deze maatregelen. Deze minderheid acht de ouder domsvoorziening, de weduwen- en we- zenvoorziening, de verbetering van de invaliditeitsverzekering en de verho ging van de leerplichtige leeftijd nog belangrijken. In een afzonderlijke bijlage geeft ’n tweetal medewerkers van het Cen traal Planbureau een raming van de kosten van een bezitsvormingsbeleid voor de Overheid. Ook zijn in het rapport enkele verklaringen van maatschappelijke organisaties over de bezitsvorming opgenomen, alsmede een beknopt overzicht van de buiten landse regelingen op fiscaal terrein die de bezitsvorming in de hand wer ken. Het bezoek van resident-generaal Grandval aan Meknes heeft grote on lusten veroorzaakt. De autoriteiten hadden dit blijkbaar voorzien, want langs de route, die de resident-gene raal zou gaan, stond een drievoudige rij politie en militairen opgesteld (foto boven). Maar de relletjes bleven niet uit, zoals de onderste foto laat zien: Demonstranten slaan op de vlucht voor het vuur van de politie en mili tairen. Naar schatting werden 19 Ma rokkanen gedood. ROTTERDAM, 27 Juli. Met 913 passagiers, van wie er slechts 127 een eigen onderdak in Nederland heb ben, wordt het m.s. „Sibajak” van de Kon. Rotterdamse Lloyd Zaterdag middag a.s. omstreeks 1 uur uit In donesië te Rotterdam verwacht. Onder de overige 786 „repatriërenden”, die allen door het B.B.M.Z. (Bureau Bij zondere Maatschappelijke Zorg) het voormalige D.M.Z. van het ministerie voor Maatschappelijk Werk aan huisvesting moeten worden ge holpen, zijn er zelfs 672, die voor de éérste maal in hun leven naar Neder land komen: DE Bilt, 27 Juli. Nockholm Oslo kopenhagen Msterdam winden ÈjsmbUrg bordeaux ■'tenoble Nice Seneve Jürich />carno jerljjn J.®kfort Aunchen ."enen nnsbrück lome -o- Te Liverpool is Norman William Green een 25-jarige molenaarsknecht, door de strop ter dood gebracht wegens moord op een 10-jarige jongen. Bij zijn proces bekende hij reeds eerder een knaap ver moord te hebben. Een grote winst uit de conferentie van Geneve achtte Eisenhower het feit, dat er geen enkele keer gebruik gemaakt werd van de oude methode van onderhandelen door geschimp en belediging. De president wilde niet zeggen, dat de conferentie van Geneva bijna zeker tot het onmiddellijke begirt van een nieuw tijdperk zou leiden, doch wel dat er een dergelijk begin was gemaakt. Naar aanleiding van vragen over zijn voorstel tot toezicht op de ontwa pening, berustend op uitwisseling van militaire blauwdrukken en J~rzijd- se luchtverkenning, zei Eisen .uwer de uitwerking van de bijzonderheden lie ver aan deskundigen over te willen laten. Over zijn besprekingen met de Sowjetrussische minister van Defen sie, Zjoekow, verklaarde Eisenho wer, dat de Maarschalk had gespro ken over zaken als Rusland in het algemeen, het leven daar en wat er in de Sowjet-Unie gebeurt. Maar schalk Zjoekow had ook getracht hem, Eisenhower, te overtuigen van- het diepgewortelde verlangen vart de Russen naar vrede. Zeer interes sant vond Eisenhower hetgeen de Maarschalk hem verteld had over de nieuwe Sowjetrussische gedachte van collectief leiderschap. 23 gr. 28 22 23 26 21 25 24 26 27 24 19 25 21 22 21 23 22 30 Veranderlijke f on^8 nJ6* k*er en daar een regen- »ind tnXT8^1’ Overwegend matige ret ai?SSen Noordoost en Noord. Over 4ure^meen lets lagere middagtempe- het Duitse vraagstuk geldt. Von Brentano, de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft in een verklaring voor de pers eveneens niet de negatieve zijde van de confe rentie willen verzwijgen. De minister, door Dr Adenauer naar Bonn gezon den om het Kabinet op de hoogte te stellen, was van mening, dat de Rus sen met tot dusver nog ongekende duidelijkheid hebben aangetoond, dat zij de beide Duitse republieken als realiteit wensen erkend te zien. Desondanks noemde Von Brentano het uitgesloten, dat een Europese vei ligheid op grondslag van de voortzet ting der Duitse verdeling zou worden gevestigd. Tegenover de door de Russen' met nieuwe nadruk gestelde eis, dat beide Duitse regeringen contact met elkaar zouden moeten opnemen, zou de W.- Duitse houding volgens Von Brentano ongewijzigd blijken. Het was volgens de minister ech ter niet te verwachten. dat van Duitse zijde voorwaarden zouden worden gesteld voor het aangekon- MORRISSON De socialist Herbert Morrisson oefen de critiek op minister MacMillan. In dien er te Geneve werkelijk een ac- coord over ontwapening was bereikt, zou de minister van Buitenlandse Za ken wellicht het bij het rechte eind hebben gehad, toen hij bij zijn thuis komst verklaarde „Er zal geen oorlog komen”, aldus de Labour-woordvoer- der, die hieraan toevoegde: „Ik ben er niet zeker van of de minister niet een beetje te optimi: h is geweest. Het deed mij, met iets van een huivering, denken aan de terugkeer van Neville Chamberlain (van een bezoek aan Hitler) met zijn kleine stukje papier, dat naar zijn zeggen vrede betekende, doch dit, toen het er op aan kwam, niet deed”. Engeland zal op de Hebriden, een eilandengroep ten Noordwesten van Mhotland, een proefterrein voor ge leide projectielen inrichten. -o- WENEN, 27 Juli. Vandaag is de bezetting van Oostenrijk officieel ge ëindigd. De Geallieerde Hoge Com missarissen zijn vanmorgen voor het laatst bijeen gekomen. Er was over weldigende belangstelling van de zijde van het publiek dat de politieafzetting om het gebouw van de geallieerde be stuursraad verbrak. Ongeveer 100.000 mensen hadden zich rond het paleis verzameld. Van de meeste huizen in Wenen wapperde de rood-wit-rode vlag van ie Oostenrijkse republiek. Voordat de laatste vergadering van de Geallieerde bestuursraad begon, namen de eerste contingenten van het nieuwe Oostenrijkse leger posities in rondom het paleis, waar de Gealli eerde troepen hun laatste officiële pa rade zouden houden. Kleine detache menten geallieerde strijdkrachten hielden het publiek op gepaste af stand. Om kwart voor twaalf waren de vlaggen van de vier bezettende lan den gestreken, de volksliederen ge speeld en hadden de erewachten van deze landen het plein verlaten, toe gejuicht door een enthousiaste menig te. Oostenrijk had officieel zijn vrij heid terug. -o- DEN HAAG, 28 Juli. De Commissie Bezitsspreiding heeft haar tweede interimrapport uitgebracht aan de minister van publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. In dit rapport het eerste werd in 1952 uit gebracht en behandelde de winstdeling wordt het probleem van de bezitsvorming centraal aan de orde gesteld. Over het algemeen wordt de persoonlijke bezitsvorming door de commissie positief gewaardeerd, al is een minderheid van oordeel, dat met name de collectieve bezits vorming de aandacht verdient. Het laatste standpunt is in een afzon derlijke bijlage toegelicht. De commissie heeft in de eerste plaats haar houding bepaald ten op zichte van de betekenis van de per soonlijke bezitsvorming voor de en keling en de gemeenschap alsook voor de nationale economie. Verder wordt aangegeven langs welke weg het bedrijfsleven de bezitsvorming kan bevorderen. Tenslotte ontwik kelt de commissie bepaalde denk beelden omtrent de wijze waarop de overheid bij deze bezitsvorming een helpende hand kan bieden. Het accent valt in dit rapport evenwel op de activiteiten, die het bedrijfsleven kan ontwikkelen. Er wordt gesproken over de winstde- lings- en spaarregelingen, welke op de verwerving van duurzaam bezit zijn gericht. Het rapport behandelt verder niet alleen het probleem van de bezits vorming door de werknemers, maar ook het sparen door de zelfstandigen heeft de aandacht van de commissie gehad. De maatregelen van de overheid, die door een deel van de commissie worden voorgestaan, moeten voor het merendeel aansluiten bij de initiatie ven van het bedrijfsleven. Zo bepleit de commissie in de eer ste plaats vrijstelling van sociale ver zekeringspremies, vereveningsheffing, loon- en inkomstenbelasting over werkgeversbijdragen, die de bezitsvor ming van de werknemers bevorderen. Zoals we reeds berichtten is de regering reeds ten dele aan deze wens tegemoet gekomen door genoemde vrijstelling te verlenen over werkge versbijdragen in bouwspaarfondsen. In dit verband wijst de commissie verder op de mogelijkheid van een extra-aftrek van bv. 50 pCt toe te staan van de voor vennootschaps- en inkomstenbelasting in aanmerking ko mende bedragen, ten behoeve van die werkgevers, die een spaar- of winst- delingsregeling invoeren. Ook noemt het rapport de spaarre geling voor ambtenaren, waarover de Regering in beginsel reeds een posi- tief standpunt innam. Aan de commis- strekken. Bulgarije heeft hierna Israel meegedeeld dat vijf artsen op weg i sie voor georganiseerd overleg in waren naar de plaats waar het vliegtuig was neergekomen. ambtenarenzaken wordt hierover e«n II gONN, 27 Juli. De Westduitse Regering heeft vandaag met. lil smartelijke teleurstelling geconstateerd, dat de conferentie van Genève III de kloof tussen de opvattingen van Oost en West, vooral met betrek- j|| yng tot het Duitse probleem, buitengewoon wijd heeft gelaten. De re- qering is van mening, dat de Sowjet-Unie in Genève geen vooruitgang III heeft getoond in de houding, die zij op de Berlijnse conferentie van lil vorig jaar innam. De Bondsregering voorziet dan ook uiterst moeilijke 1|| onderhandelingen, die veel taaiheid en geduld zullen vereisen. Zij heeft lil verklaard, dat zij ook verder de Duitse eenheid zal blijven nastreven. Aan de Westelijke mogendheden heeft zij dank gebracht voor de con- nl wnuente houding, die deze in Genève hebben aangenomen, waar het UTRECHT, 27 Juli. Vanmorgen is op het terrein van de Alco fabrieken te Utrecht de 36-jarige sloper J. van der Beek onder vallend puin van een oude fabrieksschoorsteen bedolven en op slag gedood. Samen met de sloper A. Breedveld was hij reeds geruime tijd bezig met deze aanvankelijk 32 meter hoge schoor steen, die wegens uitbreiding van de Alco fabrieken opgeruimd moest wor den. Vanmorgen zou het nog recht op staande gedeelte van ruim 9 meter hoog als een boom door de beide slo pers worden geveld. Zij hakten daar toe de fundering van de schoorsteen kapot, waarna zij een touw rond de schoorsteen knoopten. Zodra er beweging in de schoorsteen zou komen, zouden beide slopers elk een richting uitlopen. Van der Beek liep de verkeerde kant op en werd door het vallend gesteente getroffen. De man was op slag dood. De brandweer te Utrecht kon eerst ge ruime tijd later het ontzielde lichaam onder een blok puin van ruim 500 kg vandaan halen. -o- HONGKONG, 27 Juli. De com munistisch Chinese regering heeft haar ambassadeur in Polen, Wang Ping Nan, aangewezen als gedelegeer de naar de ambassadeursconferentie met de Verenigde Staten, die Maan dag in Genève zal beginnen. De Verenigde Staten worden bij de besprekingen vertegenwoordigd door de Amerikaanse ambassadeur in Tsje- choslowakije, Alexis Johnson. John son bevindt zich op het ogenblik in Washington voor voorbereidende be sprekingen met minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles. -o- Exploitatie: Oosterbaan Le. Cointre N.V., LONDEN, 27 Juli. Het Britse blad „Daily Sketch” prijst Prins Bernhard naar aanleiding van enkele opmerkingen die deze gisteren in Cranwell over het vliegen heeft gemaakt. Zo vindt het blad de waarschuwing van de Prins, dat straal vliegtuigen te snel en te gevaarlijk zijn om stunts meer te maken, goed op zijn plaats.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1