Staakt het doel van vuren Russische leiders met gejuich begroet onderhandelingen Genève O.-Berlijn in Coördinatie van en ENGELSE ECONOMIE IS FUNDAMENTEEL GEZOND in Was er opzet het spel Deltaplan Rijnkanalisatie Kiezers moeten werkers worden Amerika toont zijn goede wil in Het weer m Europa Straf van De Baat gehandhaafd Grote bosbranden in Ontario Israëliërs naar de stembus Argentinië herdacht Eva Peron Assam door water ingesloten Grote massa-betoging Genève is een mijlpaal Duitse hereniging zit in de lucht, zegt Dulles Oost-Gelderland kan gerust zijn President van L C. C» C. in ons land I Anti-inflatiemaatregelen goedgekeurd r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Butler in het Lagerhuis Chroesjtsjef: Geen militair overwicht in Duits ministerie van Defensie Wetsontwerp parate reserve door Amerikaanse Senaat goedgekeurd gen. EN IN ONS LAND: Blijft ’t zomer» fcf" Mi ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting lie JAARGANG No. 3149 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (zie pagina 8) WASHINGTON WIL ACCOORD MET PEKING hun -o- te ■o- L was het weer in Europa als van WOENSDAG 27 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 25 gr. 28 24 23 23 22 25 21 27 21 20 19 24 25 21 23 32 29 35 dat de Regering van geweld te nemen niet slechts geld bondgenoten, maar voor iedereen. 1>E BILT, 26 Ju.i. Dinsdagavond KOBLENZ, 26 Juli. Het Opperste Westduitse Strafgerecht heeft bij de behandeling van het beroep, dat door de Nederlandse vrachtautochauffeur Dirk de Baat tegen zijn vonnis van 24 Maart 1954 was aangetekend, op nieuw een vonnis van een jaar gevan genisstraf uitgesproken. De Baat werd op 24 Maart verleden jaar voor een gewone rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het ver oorzaken van dood, en toebrengen van lichamelijk letsel, door schuld. De Baat was de bestuurder van een vrachtauto, die op 24 October 1953 bij de Wiedbachtalbruecke op de grote verkeersweg tussen Keulen en Frank fort een ernstig verkeersongeval ver oorzaakte,-^waarbij zes personen om het leven kwamen en zeven personen werden gewond. lucht”, zo gaf hij als zijn mening te kennen. De Westelijke mogendheden zijn van gevoelen, dat Duitsland een kwestie is van internationaal staats manschap. Het Westen was wel de mening toegedaan dat de hereniging gemakkelijker zou geschieden binnen de Europese veiligheid. De hereniging zou tot stand komen onder voorwaar den, die veiligheid voor allen zouden verschaffen. Tenslotte deelde Dulles mee, dat de Russische leiders in Geneve geen be vredigende verzekeringen hadden ge geven omtrent de rechten van de door hen beheerste landen en de revolutio naire ondermijnende werkzaamheid van het internationaal communisme. De V.S. hoopten evenwel, dat de ont wikkelingen er toe zouden meewerken, deze kwesties als oorzaken van span ning uit de weg te ruimen. TORONTO, 26 Juli. In Ontario (Canada) zijn door brand al 80.000 ha bos verloren gegaan. Elke dag breken 20 nieuwe branden uit. Het ziet er naar uit dat een deel van de 6000 mensen, die de branden bestrijden, tot in de herfst bezig zal zijn met het blussingswerk, aangezien er meer branden uitbreken dan men kan blus sen. In het Noordelijke deel van de pro vincie woedden vandaag 153 branden, waarvan er 33 door gebrek aan men sen en materiaal niet bestreden wor den. BONN, 26 Juli. De Westduitse Bondsdag heeft vandaag belangrijke besluiten genomen om in het ministe rie van defensie het overwicht van het burgerlijke over het militaire gezag te verzekeren. De besluiten, die door een gezamen lijke bijeenkomst van de commissies voor de veiligheid en de begroting werden genomen, behoeven niet door de Bondsdag zelf te worden goedge keurd. Zij bepalen, dat het aantal of ficieren in het ministerie van defensie van 1.150, zoals voorgesteld door de regering, tot 840 moet worden ver minderd. Het basissalaris van de hoogstgeplaatste militair wordt ver laagd van een voorgestelde 3.600 Mark per maand tot 2.800 Mark, om te ver zekeren, dat hij geen gelijke of hoge re positie heeft dan de staatssecretaris van het ministerie. -o- BERLIJN, 26 Juli. - Op het Marx-Engels plein in Oost-Berlijn is vandaag een betoging gehouden, waaraan een menigte van honderd duizenden deelnam. Premier Boel- ganin en partijsecretaris Chroesj tsjef waren de eregasten. Luid riep de menigte „Droezjba” (vriend schap). tot verkoop van ponden over gaan. Volgens Gaitskell is de eigen lijke oorzaak van de inflationistische situatie de door de regering gevolg de politiek van vrijheid van de in dustrie en de opheffing van alle controlemaatregelen. De Labouroppositie drong aan op een stemming, daar zij volgens Harold Wilson niet het vertrouwen had, dat minister Butler de economische situa tie in de hand had. De motie om de zitting te verdagen werd met 290 tegen 231 stemmen verworpen, waarmede het Lagerhuis de maatregelen tot be perking van de inflatie goedkeurde. De maatregelen van de regering tot beperking van het crediet hebben van daag op de Londense deviezenmarkt tot een s^erk vergrote vraag naar het Pond Sterling geleid. Ten slotte waren Amerikaanse en Canadese dollars, Bel gische francs, Zwitserse francs, West duitse marken en Nederlandse gulden alle goedkoper dan de vorige dag. Dulles maakte deze opmerkingen in een verklaring, waarin de positie van Amerika wordt verduidelijkt aan de vooravond van de besprekin gen tussen de ambassadeurs der V.S. en Communistisch China te Geneve. De Chinese Communisten, zo ging Dulles verder, zouden ongetwijfeld eigen aangelegenheden ter sprake te brengen hebben. De V.S. zouden luis teren als deze zaken rechtstreeks te maken zouden hebben met de V.S. en Communistisch China. Dan zou Ame rika zeker bereid zijn er over te spre ken met het doel tot een vreedzame oplossing te komen. De Amerikaanse minister gaf ver volgens een overzicht van de gebeurte nissen sinds de Chinese premier Tsjoe en Lai op de conferentie van Februari in Bandung had gezegd, dat China met de V.S. zou willen onderhandelen om internationale geschillen vredelievend Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Kareise, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodf— - *r'-—5- K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; wen op de grondslag van een vreed zaam naast elkaar voortleven van volken met verschillende sociale stel sels is in Gcneve gemaakt”. „De conferentie vormt een zeer be langrijke mijlpaal op de weg naar een blijvende vrede. Chroesjtsjef zei verder, dat op de conferentie van ministers van Buiten landse Zaken in October de standpun ten van beide partijen in overweging genomen dienen te worden. Slechts dan zou overeenstemming over veilig heid en de hereniging van Duitsland bereikt kunnen worden. deren, wordt vertrouwd dat de werke lijke vertraging slechts enkele jaren zal vorderen. De minister merkt verder nog op dat de betreffende plannen nog door de Volksvertegenwoordiging moeten worden goedgekeurd. Volgens het Westelijke voorstel zou Duitsland gemilitariseerd wor den, hetgeen vele gevaren voor de volken van Duitsland en Europa in het algemeen met zich zou brengen. Het Sowjet-voorstel voorziet in een verenigd, democratisch en vre delievend land, dat voor zichzelf ’n vrij leven zal opbouwen en zal bij dragen tot de veiligheid van Euro pa, alius de Rus Chroesjtsjef. AMSTERDAM, 26 Juli. Vanmor gen is op Schiphol aangekomen de president van de Internationale Raad van Christelijke Kerken, dr Carl Mac Intire. Morgen zal hij vertrekken naar Zweden waar hij een conferentie zal presideren van de Internationale Raad. Deze conferentie heeft als thema: „De boodschap van de Bijbel in de heden daagse wereld”. Men zal van 31 Juli tot 7 Augustus bijeen zijn in Jönkö- ping. Leden van Christelijke kerken uit Denemarken, Zweden en Noorwe gen zullen aan de conferentie deelne men. Dr Mac Intire zeide, sprekend over de I.C.C.C., dat deze wel dient te worden onderscheiden van de We reldraad van Kerken. De I.C.C.C. wil de ogen van de wereld openen voor het geloof in de onfeilbaarheid van het Bijbelse getuigenis. Dit ge loof is de enige hoop voor de we reld, zo zei hij. De president van de Internationale Raad sprak als zijn mening uit dat zich in de Scandinavische landen een kerkeljjke reformatie ontwikkelt, die uit het volk opkomt. Hij hoopte dat de Internationale Raad in staat zal zijn Christenen van verschillende confes sionele richtingen te verenigen op ba sis van het geloof in de Goddelijke in spiratie van de gehele Heilige Schrift. Van 18 tot 23 Augustus zal de I.C. C.C. een conferentie houden in Bethle hem. Daaraan zullen de kerkelijke vertegenwoordigers van 9 Arabische landen deelnemen. Het is de Tweede Assemblee van de Middle East Bible Council. WASHINGTON, 26 Juli. De Ame rikaanse Senaat heeft vandaag zijn goedkeuring gehecht aan het wetsont werp van de regering betreffende de samenstelling van de strijdkrachten van de parate reserve. Het wetsont werp zal nu ter ondertekening aan president Eisenhower worden voorge legd. TEL AVIV, 26 Juli. De Israëliërs zijn vandaag naar de stembus getogen ter verkiezing van het derde Israë lische parlement. Meer dan een milli- oen Israëliërs zijn kiesgerechtigd. Van de 18 partijen zullen er naar ver wachting negen of tien in het nieuwe, uit een kamer bestaande, parlement vertegenwoordigd worden. Het parle ment telt 120 leden. In Israel geldt het stelsel van evenredige vertegen woordiging. BUENOS AIRES, 26 Juli. In Ar- gentinië is vandaag de derde jaardag I van de dood van Eva Peron, de echt genote van president Peron, gehou den. Het was een dag van nationale rouw. In de hoofdstad, Buenos Aires, hebben afvaardigingen van de wapens der strijdkrachten, het parlement, de vakverenigingen, organisaties van ambtenaren en sociale en culturele instellingen kransen gelegd bij het beeld van Eva Peron, die zich yoor het gebouw van de vakbond bevindt. De senaat kwam in buitengewone vergadering bijeen, om hulde te bren gen aan de „geestelijke leidster van Argentinië”. In andere steden zijn ge lijksoortige plechtigheden gehouden. -o- BONN, 26 Juli. De par lemen ts- fractie van de Westduitse vluchtelin genpartij, die zich twee weken gele- I den uit de Regeringscoalitie heeft te- 1 ruggetrokken na een breuk in de par- 4 tij, heeft vandaag besloten, de buiten ra landse politiek van de Westduitse re- gering ook verder te zullen steunen. Bondskanselier Adenauer heeft de te overgebleven 18. leden van de frac- H tie ter vluchtelingenpartij nodig om S grondwetswijzigingen er door te krij- -o- PONDICHERRY, 26 Juli. De In diase Congrespartij heeft bij de eerste algemene verkiezingen in de nieuwe staat Pondicherry, een absolute meer derheid behaald. De congrespartij behaalde 20 van de 39 zetels in het parlement. Op een na de grootste partij is het onder com munistische auspiciën staande „Volks front”, dat 16 zetels verkreeg. LONDEN, 26 Juli. De Engelse mi nister van Financiën heeft vandaag tij dens het debat, dat plaats vond naar aanleiding van de door hem genomen maatregelen tot beperking van de uit gaven en het lenen van gelden, ver klaard, dat er geen sprake was van een crisis in de Engelse economie. „De economie is fundamenteel gezond en wij hebben een grote vooruitgang be reikt”, zo zei hij. De minister ver klaarde, dat een van de redenen voor zijn credietbeperking was, dat de gro tere welvaart had geleid tot een gro tere invoer van grondstoffen. Butler j verwierp de gedachte van beperking van de invoer en zeide, dat de tegen maatregelen tegenover de Engelse uit- I voer te streng zouden zijn. Te voren had de vroegere minister van Financiën Hugh Gaitskell ver klaard, dat de geruchten over een glijdende koers voor het pond ster ling velen er toe gebracht hadden Regeringsbureaux en staatsfabrie ken waren gesloten, om de mensen gelegenheid te geven aan de demon stratie deel te nemen. Zij was be doeld als hoogtepunt voor het bezoek onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt half bewolkt onweer regenbui geheel bewolkt regen zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt weinieBIi^T’ 26 Juli’ Aanvankelijk w d± meer bewolking en hier tof ?6ri r.egen" °f onweersbui, ma- wïnd krachtige Noordoostelijke tuur. e nig verandering in tempera- van de twee Sowjetleiders aan Oost- Duitsland. Premier Grotewohl zei, dat na het bereiken van overeenstemming in Genève thans de Duitsers zelf het eens moeten worden over het geleide lijk opheffen van de scheiding tussen de twee Duitse staten. De onmiddellijke hereniging van Duitsland op de conferentie van Ge nève was onmogelijk gemaakt, door dat kanselier Adenauer aan zijn poli tiek van herbewapening vasthield. De Oostduitse Volkskamer zou in de komende dagen nieuwe voorstellen voor een hereniging van het land doen. Chroesjtsjef, die Russisch sprak, zei onder meer, dat het belangrijkste van de conferentie van Genève de geest van samenwerking en wederzijds be grip was. „De hoop van de landen is niet beschaamd. De conferentie van Genè ve heeft hisioiische betekenis. Het begin van het vestigen van vertrou- cm 7 uur I volgt: Stockholm I Oslo Kopenhagen Amsterdam i Londen Luxemburg I Parijs Grenoble Nice Geneve Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Rome Ajaccio I Mallorca ARNHEM, 26 Juli. De uitvoering van bepaalde delen van het Deltaplan zal niet leiden tot opschorting van de kanalisatie van de Nederrijn en de Lek. De werkingstelling van de Rijn- kaualisatie is echter ontoelaatbaar voordat de werken ter bestrijding van de verzilting in het Westen van het land voldoende ver gevorderd zijn. Dit heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat geantwoord aan de Stichting Streekbelangen Oostelijk Gelderland. Deze Stichting had aan de minis ter een adres gestuurd, waarin werd gezegd, dat de plannen tot kanalisa tie van Nederrijn en Lek, die tot een verhoogde waterstand in de Gelder se IJssel moeten leiden, hun priori- teiskarakter dreigen te verliezen door het Deltaplan. Het ligt in het voornemen om de beide werken zodanig te coördineren, dat de Rijnkanalisatie gereed zal zijn voor of ten hoogste tegelijkertijd met de bedoelde werken in het Westen van het land. Waar de uitvoering van de Rijnkanalisatie op zich zelf reeds een omvangrijk werk is, waarvan de uit voering een reeks van jaren zal vor- SHILLONG, ASSAM, 26 Juli. Door het buiten de oevers treden van de Brahmapoetra is de staat Assam in Noord-Oost-India volkomen geiso- leerd. Alle drie de spoorverbindingen met India zijn onklaar geraakt en het eni ge contact met de rest van het land is per radio. Uit Dibroegarh zijn giste ren 2000 gezinnen geëvacueerd. Uitgave: Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. on TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., u Goes WASHINGTON, 26 Juli. De Regering van de Verenigde Staten is bereid de kwesties, die bestaan tussen Rood-China en Amerika te bespreken teneinde een vreedzame regeling te bereiken. De Verenigde Staten hopen bij de a.s. onderhandelingen, die zoals bekend Maandag in Genève beginnen, er achter te komen of de Chinese communisten het beginsel van het staken van het vuren aanvaarden. Deze mede delingen heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, vandaag in Washington gedaan. Dulles voegde er nog aan toe, mening is, dat het beginsel om geen toevlucht tot voor de Verenigde Staten en op te lossen. Verscheidene regeringen, die diplomatieke betrekkingen met Peking onderhouden, hadden te ken nen gegeven dat zij geloofden in de wens van de Chinese Communisten om een vreedzame weg te bewandelen. Dulles onthulde dat de V.S. op 11 Juli zelf aan Tsjoe en Lai hadden voorgesteld, dat de besprekingen, die in Geneve aan de gang waren op con sulair niveau, op ambassadeursniveau hervat en uitgebreid zouden worden. Bij deze gelegenheid reeds hadden de Verenigde Staten duidelijk ge maakt, dat zij niet bereid waren tot een diplomatieke erkenning van Pe king en dat zij niet van plan waren regelingen te treffen, die afbreuk zouden doen aan de rechten van hun bondgenoten: de Chinese Nationalis ten. Foster Dulles deelde verder mee, dat op het ogenblik nog niet het plan be staat voor een conferentie met de mi nister van Buitenlandse Zaken van Communistisch China. De mogelijk heid van een dergelijke conferentie wilde Dulles echter niet uitsluiten. GENEVE Als gevolg van de conferentie van Geneve der Grote Vier is het oor logsgevaar afgenomen, zo verklaar de de minister van Buitenlandse Za ken nog. „De Duitse hereniging zit in de EPE, 26 Juli. De omstandigheid, dat bij de bos- en heidebrand op de Veluwe gisteren bijna tegelijkertijd op verschillende plaatsen brandhaarden werden ontdekt, is voor de Rijkspolitie te Epe aanleiding om een onderzoek in te stellen naar mogelijke kwaadwillige brandstichting. Toen namelijk de eer ste vuurhaard was ontdekt in de om geving van de PoelwegLangeweg werd korte tijd later, op ongeveer 1500 meter afstand boven de wind, een tweede vuurhaard ontdekt. De derde vuurhaard werd gevonden nog enige tijd later en wel 400 meter beneden winds van de plaats waar men toen aan het blussen was, een afstand die deskundigen te groot achten voor ver spreiding van vuur door de lucht. Een enigszins verdachte omstandig heid is voorts, dat dit reeds de derde brand in deze omgeving binnen zeer korte tijd is. De eerste branden kon den echter in de kiem worden ge smoord. De Rijkspolitie te Epe heeft reeds verschillende getuigen gehoord tot nu toe zonder resultaat. Ook een op roep van de politie, waarin de mensen, die het eerste bij de brand aanwezig waren werd gevraagd zich te melden, heeft tot nu toe geen resultaat opge leverd. De foto boven toont de dikke rook wolken, die naar boven kolken. Het was een beangstigende aanblik. De foto hiernaast geeft een moment uit het urenlange gevecht tegen het vuur. 9

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1