Sombere stemming Geneve het hoe de over van Prof. Niftrik het van over Zeeuwse lijn 1957 geëlectrificeerd JUICHEND VEERE BEGROETTE ZIJN MARKIEZIN Herderlijk Schrijven Onenigheid komende besprekingen srA IET Het in in weer lil Indonesisch Kabinet treedt Uitbreiding van de V.LL Kortrijk vlagde niet F j vandaag af «Jtïc’"* Prinses Beatrix laat de JLimburg' te water -in Europa over Zomerconferentie der C.H.U. Regelrechte verbinding met Rotterdam Wellicht eerder dan Roosendaal- Antwerpen teiten, o.w. de heer Looman, chef- tractie te Breda, in de wachtkamer van het Middelburgse station. Stem der Kerk tot de gelovigen Koningin Juliana was vol bewondering de gepavoiseerde vloot Bloemen van Truusje Minneboo Westelijken pleiten voor nauwer contact tussen Oost en West aan Er was Pagina J nier -- Om de nieuwe schoolwet „Euphonia” PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een verrassing Op de „Veere 7” -- I Contact tussen Oost en West Pasja van Marrakesj houdt razzia EN IN ONS LAND Weinig verandering vp?iEvBILT’ 22 Juli. -- met GENEVE, 23 Juli De Russische regering kan het plan van de President der Ver. Staten, Eisenhower, tot uitwisseling van militaire gegevens als eerste stap op weg naar ontwapening, niet bevredigend vinden. De Sowjet-regering, zo deelde een hooggeplaatst lid van de Russische delegatie mee, twijfelt niet aan de oprechtheid van het voorstel van Eisenhower, maar zij is van oordeel, dat het belangrijkste punt, het verbod van atoomwa pens, wordt omzeild. Deze Russische afgevaardigde zei verder, dat de winst van de confe rentie in de eerste plaats het bijeenzijn van de Amerikaanse, Britse, Franse en Russische leiders in een openhartige sfeer is. Dit zal stellig op de lange duur een goede invloed heb ben op de ontspanning in de internationale politiek. Uitgave: Koninklijk bezoek aan Vlissingen Bslo Kopenhagen Amsterdam Londen ben op de ontspanning in de internationale politiek. W 11e JAARGANG No. 8146 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (zie pagina 3) USLAND VOELT NIET VOOR frege|t izegeli Izegels ïzegelt zegelt zegelj zegels! Ingezonden Mededeling A .1.. zegels dzegel) i i Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 11 11 11 11 Dit vertelde ons vanavond ir F. Q. den Hollander, president-direc- teur der Nederlandse Spoorwegen. Wij ontmoetten hem samen met nog enkele andere spoorweigautori- hét beste bed ooit - gemaakt ZATERDAG 23 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT -o- ONBEPERKTE GARANTIE OP DK VERING mmmmin HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Izegels Izegels dzegelj trekkelijkheid te vereenzelvigen met de waarheid Gods. Dit moeten wij, al dus prof, van Niftrik, maar aan Rome overlaten, want daar is het gezag van de paus ongeveer gelijk aan dat van Christus zelf. Calvijn heeft daartegen bij herhaling gewaarschuwd. Maar in onze tijd is men dat blijkbaar al lang vergeten en laat de kerk nog eens een fris, echt Calvinistisch geluid horen, dan staan juist zij, die zich nazaten van Calvijn plegen te noemen, op hun ach terste benen. Veelal ook zit de christen gevangen in de problematiek van de vorige eeuw en dat legt b.v. een verlamming over het christelijke partijwezen. Voor de C.H.U. zou het noodlottig zijn, als zij zich liet vastschroeven op de situatie van de negentiende eeuw. Als men eenzelfde oog krijgt voor onze twin tigste eeuw zal daardoor de werk kracht van de partij onder de jongeren stijgen. Tenslotte sprak prof, van Niftrik over de solidariteit van de Christen. (Zie ook pagina 4) De heer Den Hollander was met de Koninklijke trein meegekomen, om zijn geboorteland, Zeeland, nog eens te zien. „Indien die verbinding gereed is”, zo zei hij ons, „bent U vanuit Zee land een half uur eerder in Rotter - memorandum over de ontwapening in, waarin bijzonderheden staan over zijn plan aangaande „boter voor ka nonnen”. Betoogd wordt o.m., dat het plan onder toezicht moet staan van een internationaal lichaam bin nen het verband van de V.N. en in nauwe samenwerking met de we reldbank en andere bureaux van de V.N. zonder extreme vorm voorkomen, zijn de oorzaak geweest van wederkerig wantrouwen, aldus Eisenhower. De handel moet volgens Eisenhower de gehele wereld omvatten. In de atoomwetenschap heeft de mensheid een enorm potentieel, dat kan bijdra gen tot verhoging van de levensstan daard en tot het scheppen van grotere mogelijkheden in de gehele wereld. Eden pleitte voor uitwisseling van studenten, onderwijzers, films en boe ken. Engeland wil ook een normaler reizigersverkeer. Een vrije circulatie van kranten en andere geschriften was nodig. De censuur moest worden afge schaft. Het Westen zou ook een uit breiding van de handelsmogelijkheden toejuichen. De Franse premier Faure kwam met een plan voor een grotere uitwisseling van mensen, denkbeelden en goede ren. Faure pleitte ook voor instelling van een fonds ter uitvoering van wer ken in het belang van allen. De Fransman diende voorts een 25 gr. 29 24 21 24 22 17 24 27 27 23 22 25 27 25 18 28 21 32 30 dam. Het wordt een regelrechte verbinding”. We hebben deze mededeling uiter aard met pleizer genoteerd. „Hoe staat het met „Euphonia”, vroeg de president-dlrecteur, die als geboren Goesenaar zijn stad niet kan vergeten. „Best” riepen wij, want onze laatste trein kwam en daar moet men ieder gesprek, zelfs met de president-directeur van de N.S., voor afbreken. ZEEUWSCH DAGBLAD jonge Verenaren in historisch cos- tuum. Toen het scheepje, na de vaartocht de haven naderde zonden zij saluutschoten over het stille wa ter. De menigte op de kade juichte. Toen legde de „Veere 7” aan voor de steiger aan de Campveerse toren. De schoolkinderen uit Veere, onder leiding van de heer J. de Graaf, hoofd der O.L. school klepperden een klep- permars, begeleid door de fanfare „Veere’s Genoegen”. Wat was dat al lemaal genoegeljjk daar! De kleine Truusje Minneboo bood met een lief verlegen lachje een bouquet bloemen aan. Achter de muziek aan trok de stoet naar de haven. Rijen dik stond hier de menigte. Er was haast geen doorko men aan. Al die honderden hebben hun Ko ningin toch wel goed kunnen zien toen zij daar zo vlak langs hen ging. „O, wat is dat mooi”, zei de Konin gin verrast, toen zij al die prachtig gepavoiseerde schepen zag. Aan de kade stond ook burgemees ter v. d. Heide van Arnemuiden met naast hem de negenjarige Willem van Belzen, zoontje van de schipper van de „Arn. 4” en de kleinzoon van de oudste schipper van de vloot. De klei ne Van Belzen bood de Koningin een prachtig bewerkt model van een hoog aars aan. De Koningin bekeek het vol bewon dering. „Wat is dat prachtig”, zei zij. „Dat is te mooi om mee te spele- De kleinzoon van Arnemuidens vudste schipper knikte met stralende ogen. Zijn vader kreeg eveneens een hand van de Koningin. Zij maakte ook nog even een gezellig praatje met hem. (Vervolg op pag. 2). Ondanks de hardnekkige geruchten, dat de Koningin met de „Piet Hein” naar Veere zou komen had zich toch bij het Middelburgse station en langs de route waar de Koninklijke stoet zou rijden, een dikke haag belangstellen den opgesteld. Welnu, zij zagen, na dat de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de Konin gin had verwelkomd, Hare Majesteit voorbij komen. Precies half acht arriveerde de stoet aan de grens van de gemeente bij de schutsluis aan het kanaal, waar burgemeester jhr I. F. den Beer Poor- tugael van Veere het Hoge gezelschap welkom heette. Hier scheepte de Ko ningin zich in op het prachtig gepa voiseerde vaartuig, de „Veere 7” van schipper Iman Bout, om een kleine vaartocht door het Veeregat te maken. Naast het gevolg maakten ook de Commissaris der Koningin en 'j had getoond”, zo zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay. De ministers hebben de kwestie teruggewezen naar de Regeringsleiders, die vandaag weer bijeenkomen. De kwestie waar de ministers van buitenlandse zaken het niet over eens waren, was de procedure voor de be sprekingen, die op de Geneefse confe rentie zullen volgen. De Westelijke ministers trachtten Molotof te winnen voor de richtlijnen, die zij hadden opgesteld. De eerste richtlijn beoogt een con ferentie van de vier ministers van bui tenlandse zaken in October voor voort- J van de onderhandelingen voor regels^ hereniging van Duitsland en een Eu- Deze vriendelijke woorden van de Rus nemen echter niet weg, dat men gisteravond laat in het Westelijke kamp de zaak tamelijk somber in zag. In een avondvergadering waren de ministers van Buitenlandse Zaken namelijk nogmaals bijeen gekomen om het eens te worden over een program voor onderhandelingen over de Duitse eenheid en de Europese veiligheid. Maar zij slaagden er niet in tot een overeenstem ming te komen en bleven in de impasse. „We hebben geen overeen stemming bereikt. Het had wel gekund als Molotof wat meer begrip BRUSSEL, 22 Juli. Van het Kort- rijkse stadhuis zijn gistermorgen de vlaggen, die waren uitgestoken ter ge legenheid van de Belgische nationale feestdag, ingehaald ten teken van rouw over de goedkeuring van de schooIwet-Collard in de senaat. De C.V.P., die de meerderheid in de Kort- rijkse gemeenteraad heeft, besloot dat na het Te Deum in de kerk de feeste lijkheden zouden worden stopgezet. Van het stadhuis te Dendermonde hing de vlag halfstok. DJAKARTA, 23 Juli Het Kabinet- Alisastroadmidjojo zal vanavond zijn mandaat teruggeven aan vice-presi dent Hatta. In de vergadering van het Indone sisch Kabinet, die gisteravond om 11 uur (plaatselijke tijd) eindigde, werd besloten, dat vanavond een verklaring aan het Parlement zal worden afge legd inzake de legerkwestie. Daarna zal de regering haar mandaat terugge ven. LUNTEREN, 23 Juli. Er bestond een enorme belangstelling, ook van buitenaf, voor de rede die prof, dr G. C. van Niftrik uit Amsterdam gister avond op de zomerconferentie van de C.H.U. te Lunteren hield over het Her derlijk Schrijven van de Generale Sy node der Ned. Hervormde Kerk. De Amsterdamse hoogleraar be gon met te zeggen, dat het herderlijk schrijven blijkens de reacties door velen niet verstaan is als de stem van de kerk tot de gelovigen en over hen heen tot allen. Er werd onmid dellijk politiek achter gezocht. Hier zag men het als een soort vrijbrief voor de doorbraak, daar sprak men van een namaak-mandement, terwijl anderen het stuk weer kwalificeer den als een ondermijning van chris telijke partijen en organisaties. Daarom is het nuttig nog eens te on derstrepen, dat de nadruk van het be gin tot het eind wordt gelegd op het christen zijn, wat nog iets anders is dan het bezitten van een aantal over tuigingen en ideeën. Men mag, aldus prof, van Niftrik, het Herderlijk schrijven ook niet op vatten als een wet. Het getuigt juist van de vrijheid, die de Christen heeft bij het nemen van zijn beslissingen, lettende op het gezag, overeenkomstig Gods Woord. Doch het rept niet van dwang of sancties en daarin verschilt het van het mandement der R.K. bis schoppen. Het neutralisme, de mening, dat geloof en politiek niets met elkaar te maken hebben, wordt in het schrij ven ten sterkste veroordeeld. Maar ook wordt het onjuist gesteld politieke keuze en geloof te vereenzelvigen. Ook keert het zich tegen de opvatting, dat onze eigen keuze van God te dienen de enig mogelijke en juiste zal zijn (sectarisme). Prof, van Niftrik behandelde hierna de verschillende aspecten van het Sy nodale schrijven. Geen preek, geen be lijdenis, geen enkele christelijke ver worvenheid is door zijn menselijke be- Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Geen twijfel' mogelijk tegel) tegels Gisteren vond in Monnikendam een bruiloft plaats, waarbij het bruidspaar en de andere hoofdpersonen waren gekleed in historische costuums ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van de stad. Op de linker foto zien we een opname van het bruiloftsfeest met vanaf de tweede van links naar rechts: de burgemeester, W. N. Kelder, de bruid, mevr. G. A. A. Stallenburg-Mooyer, GOES, 22 Juli - Als de goed keuring spoedig afkomt, zal de spoorlijn tussen Roosendaal en Vlissingen in Januari 1957 ge- lectrificeerd zijn. Er bestaat zelfs gerede kans, dat deze electrifica- tie eerder gereed zal zijn dan die tussen Roosendaal en Antwerpen De Regeringsleiders hebben het laat ste punt van het programma, de kwes tie van het verbeteren van het con tact tussen Oost en West besproken. President Eisenhower, die als voor zitter optrad, heeft gepleit voor een vrijere uitwisseling van inlichtingen en ideeën en voor vrije reismogelijk heid, zodat allen de kans hebben el kander van aangezicht tot aange zicht te kennen. Hij stelde de onderstaande concrete stappen voor: j 1. Het wegnemen van de hinderpa len die de uitwisseling van inlichtin gen en ideeën tussen de volkeren be- Jlemmeren. 1 2. Het wegnemen van de hinderpa len die de reismogelijkheden voor vreedzame en vriendschappelijke doel- i einden naar ongeacht welke plaats in de wereld belemmeren en 3. Het scheppen van voorwaarden die de landen zullen aanmoedigen de ^uitwisseling van vredesgoederen in de gehele wereld te vergroten. i Beperkingen op verbindingen van aiieriei aard, met inbegrip van radio 1' toerisme, die hier en daar in bij- -o- MARRAKESJ, 22 Juli. De Pasja van Marrakesj, El Glawi, heeft van daag zijn Berbertroepen opdracht ge geven de Arabische wijk van Marra kesj te doorzoeken en de nationalisten op te sporen, die gisteren zijn bevelen hebben genegeerd en demonstraties hebben georganiseerd. Volgens een officiële opgave zijn gisteren bij ongeregeldheden in Mar rakesj tien personen om het leven ge komen en werden 27 personen gewond. Langs de kust Bewolking met aanvankelijk nog -nkele plaatsen L? binnenland licht bewolkt half bewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt regenbui motregen licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt nevel zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt regen regen geheel bewolkt regen licht bewolkt onbewolkt Plaatsen wat motregen. In tot 7“7.=*llölld opklaringen. Zwakke - “atiffp wmd tussen Noord en Ongeveer dezelfde tempe- het enthousiasme waarmee zij is ontvangen. echtgenote, de burgemeester en zijn echtgenote en de heer L. J. A. Huy- brecht, voorzitter van de Visserijver- eniging Vlissingen-Veere-Breskens de tocht mee. De Koningin genoot kennelijk van dit vaartochtje. Aan boord van dit, scheepje gebruikte zij wat garnalen,! typisch Veers product, dat de schipper netjes voor H.M. had klaar gemaakt. Op de Westelijke havenmond stond een „batterij” en bij die batterij VEERE, 22 Juli „Vive la Reine!” Leve de Koningin!Uit een der raampjes van de oude Campveerse toren boog zich een Fran^aise naar buiten. Zij was een van de vele toeristen, die naar Veere waren gekomen om daar nu eens de Hollandse Koningin te zien. Koningin Juliana was juist aan wal gekomen en wandelde nu met haar gevolg naar de haven om daar de rijk en feestelijk versierde vissersvaartuigen te bewonderen. Toen zij die Franse uitroep hoorde, keek zij even ver rast omhoog. Dan knikte ze vriendelijk. De Markiezaatsfeesten in Veere zijn begonnen. En goed begonnen. Deze tweedaagse viering van het vierhonderdjarig bestaan van dit prachtige Markiezaat zal Veere nog lang, heel lang heugen. Want de Koningin was er immers, de Koningin, die ook Markiezin van Veere is. Overweldigend was Met de Koninklijke trein arriveer de Hare Majesteit vanavond om kwart over zeven te Middelburg met in haar gevolg mevr. W. A. Repe- laar van Driel geb. van der Wille- gen, dame du Palais, H. A. A. Ba ron Collot d’Escury, Kamerheer i.b.d. en W. J. Baron van Heeckeren van Molecate, Hare Majesteits particu lier secretaris. K TeL redactie 2347; Ter- 200 neuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan &G^ Cointre N.V., ’s-GRAVENHAGE, 22 Juli - Het ligt in het voornemen van H.K.H. Prinses Beatrix op 5 Sep tember de tewaterlating van de on- derzeebootjager „Limburg”, in aan bouw bij de Koninklijke Maat schappij „De Schelde” in Vlissin gen, te verrichten, Z.K.H. de Prins der Nederlanden zal, in zijn functie van inspecteur- generaal der Koninklijke Marine, zijn zijn dochter begeleiden. BILT, 22 Juli. Stockholm I Luxemburg Parijis Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio !e hul). o VOOt. e icren biedinj 1! VéGi regels -- zetting herenig Topees veiligheidsstelsel. Wlgens de tweede richtlijn zouden de vertegenwoordigers van de Grote Vier in de subcommissie van de Ver enigde Naties voor de ontwapening last krijgen de in Geneve gedane voor stellen nader te bestuderen. Molotof was echter van mening, dat alle onderwerpen in een richtlijn zou den worden vervat, waarin de kwestie Duitsland als laatste punt zou worden genoemd. van de burgemeester. Op de rechter foto zien we de historische stoet door de straten van Monnikendam trekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1