een DE DOOLHOF Breskens wordt niet aangewezen als zeehavenplaats 58 IDe Radio U BIBLIOTHEEK-ASSISTENTE De heer J. W. Kögeler te Middelburg wordt morgen 70 jaar ELLY I interessant beroep voor meisjes is w van En krijgt derhalve geen vrijstelling omzetbelasting CENT Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood, Een magistraat, die zijn stad en zijn partij vele jaren diende Ondanks de goede vooruitzichten de belangstelling zeer gering pagina f ZEEUWSCH DAGBLAD 22 Juli 1955 Vrijdag Breng het juiste boek op de juiste plaats HEERLIJKE ZOMERSOEP! DOOR tlt u- an R. I FEUILLETON Z 0 N o 4 r. r ii 5 Vragen van Kamerlid bleven zonder resultaat Een vitale en levenslustige wethouder Ingezonden Mededeling (adv.) AGGI blijft het versmade boek eenzaam en I tjes die t” ,,U/ t-o /t-trvo u/i. aj/v t-/ vciwhvwwx vxx --a entje is geweest die d’r niks an vond, assistentes zullen worden overstroomd! 3 ZATxxxiDAG Z3 JULI. progr. 103) i el i; 1 per Zilverzakje voor 4 diepe borden Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.47 u., onder 20.46 u. Maan op 10.06 u, onder 22.00 u. Iedere catalogusapparaat. Kögeler als voorzitter van het velen nog wel bekende Middelburgs Hulp- HET VERSCHIL Tabel B, behorende bij het uitvoe ringsbesluit Omzetbelasting 1054, aldus de staatssecretaris in zijn antwoord, bevat een aanwijzing van de zeeha venplaatsen als zijn bedoeld in art. 24 8 ■v ui ie t- a; ;e •r Het was het Tweede Kamerlid, de heer Van de Wetering (CH), die de staatssecretaris er op heeft gewezen, dat Breskens wel voor vrijstelling van tabel B van de omzetbelasting in aan merking komt, maar niet voor tabel C. De heer V. d. Wetering had gevraagd waarom een en ander zo is geregeld en of de staatssecretaris Breskens ook een vrijstelling voor tabel C wilde ge ven. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 Instr, ensemble en vocaal kwintet. 20.55 Filmprogramma. 21.05 „George en Mar garet komen”, blijspel. 22.05-22.15 Dag sluiting. ’s-GRAVENHAGE, 21 Juli. Aangezien er in Breskens geen gebied is aan te wijzen, waar zich opslagplaatsen bevinden, welke in hoofdzaak dienen voor uit zee aangevoerde of naar zee uitgaande goederen, noch havens en haven inrichtingen, welke in hoofdzaak worden gebezigd voor zeeschepen, is de staatssecretaris van Financiën niet bereid Breskens op te nemen in de lijst van gebieden van zeehavenplaatsen, die ook voor de omzetbelasting zijn vrijgesteld. De staatssecretaris is ook niet bereid wijziging hierin te brengen, omdat het verschil in heffing naar zijn mening de ontwikkeling van de haven van Breskens practisch niet belemmert. BRUSSEL (324 m.) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz. almanak. 14.30 Journ. 15.00 Vlaamse liederen. 15.15 Acc. muz. 15.30 Gram. 15.45 Ace. muz. 16.00 Gram. 16.45 Eng. les. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 1730 Orgelconc. 18.15 Volksliedjes. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Verz. progr. 20.00 Lichte muz. 21.00 Gram. 21.15 Omr. ork. en so liste. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevar. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Gram. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekal. 8.30 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Gram. (9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld”, caus. 10.05 Mor- gmwijding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continu-bedrijven. 11.35 Hol land Festival 1955: Kamerkoor en orgel 12.00 Gram. 12.30 Land - en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Orgelspel. 13.45 Gram. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Gram. 14.45 Groningse volksliedjes. 15.10 Gram. 15.25 Boekbe spreking. 15.40 Vierhandig pianospel. 16.00 „Uit vroeger dagen”, caus. 16.15 Kamer- ork. 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gr. 18.40 Rhythm, muz. 19.00 Kunstoverz. VPRO: 19.30 „Pas separtout”,. caus. 19.40 „De Fransman en de Europeaan”, caus. 19.55 „Deze week”, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.25 „Ali in Kolderland", hoorspel. 21.10 Voordr. 21.40 Samenzang. 22.00 Socialis tisch comm. 22.15 Wéense muz. 22.45 „Les sen in echtelijk geluk”, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Gram. NA DE OORLOG Het was eigenlijk voor niemand een vraag wie één der wethouders moest worden. Bijna vanzelfsprekend volgde zitter van het Borgstellingsfonds voor dan ook op 1 Augustus 1945 de benoe- de Zeeuwse Eilanden. comité. In Juni 1942 grepen de Duit sers hem: hij werd als gijzelaar naar Haren gevoerd, waar hij tot medio December 1942 verbleef. In Augustus 1944 werd het gezin Kögeler als „staatsgevaarlijk” buiten de provincie gezet. Maar als één der eersten was de heer Kögeler op 5 Mei 1945 weer in Middelburg terug om de afgebroken draad van zijn werk voor de stad weer op te nemen. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 730 Gemengd koor. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr. 1100 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gr. 1230 Land- en tuinb. meded. 1233 Musette ork. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.40 Lichte muz. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Amus. muz. 14.40 Amateurprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 1630 Voor de jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek oveiz. 18.25 Gram. 1830 Van het Binnen hof. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.: At lantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 1930 Avond gebed en lit kal. 19.45 Gram. 2030 Tour de France. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevar. muz. 21.40 Lichte muz. 22.00 „Toen zag ik Afrika”, caus. 22.15 Kamerork. en soliste. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 2322 Lichte muz. 23.45-24.00 Gram. alle boeken wordt niet tijdig terugge bracht. Als alle mensen daar een beetje op letten, zou dat de assistenten heel wat uurtjes uitsparen, die gaan zitten in het schrijven van aanmaningskaar- tjes en in de ingewikkelde admini stratie. De assistente op de afdeling studie boeken heeft het nog zwaarder. De vragen van de lezers zijn zeer uiteen lopend: aardstralen, tafeltennis, koken, ming van de heer Kögeler tot wethou der in de tijdelijke raad. Later werd deze omgezet in een definitief wet houderschap, van Onderwijs en Finan ciën. Zonder onderbreking heeft de ja rige deze zetel bezet. Enkele malen en de laatste maal vrij langdurig trad de heer Kögeler op als waarnemend burgemeester, n.l. van Juli 1946 tot November 1946 (toen - nu wijlen jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg tot burgemeester werd benoemd) en van September 1949 tot begin Juli 1950 (toen mr dr N. Bolken- stein in functie trad). Er zou over de politieke loopbaan van de heer Kögeler, die zo nauw is verweven met de bewogen geschiede nis der Zeeuwse hoofdstad gedurende de laatste twintig jaren, uiteraard nog heel wat meer te vertellen zijn. Maar het bovenstaande is ruimschoots vol doende om een indruk te krijgen van de vele diensten, welke de 70-jarige zijn stad en zijn partij heeft bewezen. De Koninklijke waardering daarvoor bleek, toen hij werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. VELE FUNCTIES Op 1 Augustus 1950 ontving de heer Kögeler eervol ontslag als directeur van de Zeeuwse Hypotheekbank, maar hij bleef agent van deze instelling. Nof altijd bekleedt hij het voorzitterschap der Vereniging voor Handelsonderwijs. Jarenlang was.hij ook penningmeester van de Vereniging voor Geref. Onder* wijs, bestuurslid van de Burgerlijke Instelling voor de Maatschappelijke Zorg, terwijl hij de Geref. Kerk vele jaren diende als ouderling en als dia ken. Tenslotte is de heer Kögeler voor- de jeugdbibliotheken, de bedrijfsafde lingen, de centrale schoolbibliotheken en de inlichtingendiensten. De alge mene ontwikkeling die de meisjes krij gen is uit de aard der zaak bijzonder groot en wij zouden de laatsten zijn om te beweren, dat het werk saai of niet afwisselend genoeg is. De direc trice vertelde echter, dat de salarissen een voornaam struikelblok vormen. Maar juist deze maand is er van rege ringszijde meegedeeld, dat ze met 20 procent verhoogd zullen worden, zodat wij nu beslist verwachten, dat alle leeszalen en bibliotheken met leerling- muziek, vliegende schotels, het Her derlijk Schrijven en levensbeschrijvin gen van al of niet bekende personen en nog honderden onderwerpen meer komen dagelijks aan de orde. Iedereen die „ergens mee zit” gaat naar de stu- dieboeken-afdeling en het moet al heel gek gaan, wil de assistente hem niet kunnen helpen. Het uitlenen in een jeugdbibliotheek is vanzelfsprekend nog verantwoorde lijker werk, dan het geven van boeken aan „grote mensen”. De „jeugd" om vat boeken voor kinderen van acht tot achttien jaar. Op de middagen dat de bibliotheek open is, is het altijd een heftig gedrang achter de bank. De kin deren vertellen elkaar dan enthousias te verhalen over een boek of zeggen „d’r is niks an!” En als er eenmaal GOEDE VOORUITZICHTEN Na onze dag, doorgebracht in lees-, studie- en uitleenzalen, waren wij zeer verwonderd, toen we van de directrice hoorden, dat de animo onder de meis- ,es die de middelbare scholen verlaten, voor dit mooie beroep niet heel erg .root is, terwijl alle assistentes, zowel de met ervaring als de beginnelingen, eenparig verklaarden, dat ze nooit meer iets anders zouden willen Meisjes die de assistent-opleiding ge volgd hebben, kunnen allerlei kanten uit: behalve de openbare leeszalen en bibliotheken zijn daar de plattelands- no 6, van de Wet op de Omzetbelas ting 1954. Die bepaling voorziet in een vrijstelling van omzetbelasting voor bepaalde, aangewezen goederen, welke in een zeehavenplaats worden verricht. Aangezien Breskens een zeehaven plaats is, is Breskens dan ook opgeno men onder tabel B. Tabel C bevat een aanwijzing van de gebieden van zee- navenplaatsen, waar ingevolge art. 24 no 28 van de wet de opslag van goede ren en het afstaan van net gebruik van havens en haveninrichtingen van omzetbelasting is vrijgesteld. In tabel C zijn slechts gebieden opgenomen, in welke zich opslag plaatsen bevinden, die in hootdzaak dienen voor uit zee aangevoerde of naar zee uitgaande goederen, en ha vens en haveninrichtingen, welke in hoofdzaak worden geoezigd voor zeeschepen. Dit is nu juist in Bres kens niet het geval. De enkele zeeschepen, aldus de staatssecretaris, welke in Breskens worden geladen of gelost in 1954 zijn er slechts twee zeeschepen ge laden en een zeeschip gelost ma ken gebruik van dezelrde haven als de binnenschepen, van welke er in 1954 587 zijn geladen en 857 zijn ge lost. Om die reden is geen gebied van Breskens in tabel C vermeld. DE OORZAAK De oorzaak van de wijziging, welke met ingang van 1 Januari 1955 ten aan zien van de aanwijzing van Breskens is geschied, is te vinden in de wijzi ging welke de wetgeving op het gebied van de omzetbelasting met ingang van die datum heeft ondergaan. Er is thans bepaald, dat de vrijstelling van omzet belasting slechts zal gelden voor de opslag in aan te wijzen gebieden en voor net staan van aan te wijzen ha vens en haveninrichtingen. Deze beperking vloeit, volgens de staatssecretaris, voort uit het streven een verscnil in heffing tussen zeeha venplaatsen en andere plaatsen met betrekking tot de opslag van andere dan uit zee aangevoerde of naar zee uitgaande goederen en tot het afstaan van havens en naveninrichtingen voor oinnenscnepen te voorkomen. Het niet opnemen van Breskens in tabel C geeft inderdaad aanleiding tot een verschil in behandeling ten aan zien van andere plaatsen, die wel zijn opgenomen. De staatssecretaris is even wel van oordeel, dat het verschil in heffing de ontwikkeling van de haven van Breskens practisch niet belemmert en hij ziet dan ook geen reden Bres kens alsnog aan te wijzen als zeeha venplaats, waarvan vrijstelling van omzetbelasting wordt toegekend. IN DE OORLOG Er zou echter een nog moeilijker tijd komen. Op 10 Mei 1940 brak de oorlog uit en precies een week later werd Middelburg gebombardeerd. Die 17e Mei 1940 is in het leven van de heer Kögeler om nog een an dere reden een dag, die hij nimmer zal vergeten: tijdens een aangrijpen de raadszitting in de oude vierschaar van het Stadhuis, dat kreunde onder de bommen en de granaten, werd hij benoemd tot tijdelijk wethouder, om dat wethouder Boasson om begrijpe lijke redenen was gevlucht. Hij werd toen belast met onderwijs en bedrijven. De heer Boasson keerde later terug, maar bedankte als wet houder, waarna de heer Kögeler op 7 Juni 1940 tot definitief wethouder werd gekozen. Hij bleef dat tot 20 Au gustus 1941, toen hij zijn functie moest neerleggen, omdat zijn directie hem niet langer kon afstaan voor het werk, dat in deze zwaar geteisterde stad steeds meer vroeg. Grote activiteit ontplooide de heer MIDDELBURG, 22 Juli. Morgen, Zaterdag 23 Juli, hoopt de heer J. W. Kögeler zijn 70e verjaardag te vieren. Weinigen zullen dat geloven, als zij deze vitale en levenslustige anti-revoluvrijgesteld. De staatssecretaris is ook n Financiën van de Zeeuwse hoofdstad door de straten zien stappen en nog minder, wanneer zij hem in de raadszaal voorstellen horen verdedigen op een wijze, die de meeste jongeren hem niet zullen verbeteren. Met een keur van argumenten en zeer doordacht weet hij nog altijd zijn zienswijze op overtui gende wijze toe te lichten. De heer Kögeler Is het type van de echte magis traat, niet gemakkelijk voor zijn politieke tegenstanders, maar aan de andere kant soepel en ruim, wanneer het anti-revolutionnaire beginsel niet in het geding is. Meen niet, dat de heer Kögeler zijn VERMOEIEND boeken assistente. Boeken wegzetten, boetec -halan, rijen mensen helpen, nooli lnneiï---- Er moeten per dag <JTienWat ^nbbeltj/es geïncasseerd want minstens één tiende van ,,’t Zou kunnen. Hij is oud en ge brekkig. Maar ze spraken van ’n heer. En voor de tuinman zouden ze toch niet een dokter uit Basham telegra feren, terwijl papa hier bij de hand is.” „Zo, hebben ze getelegrafeerd?” „Dat werd tenminste gezegd.” Het meisje heeft gelijk, dacht Strange. Voor Hopley zouden ze niet telegraferen, ’t Is niemand anders dan Salter! Je hebt me een kapitale dienst bewezen, meisje, overlegde hij. Met een korte groet liep hij heen. Jemima keek hem verbaasd na en vond hem eigenlijk een ongelikte beer; hij had haar toch wel eens thuis kun nen brengen, nu de avond viel! Maar Strange had daar geen moment aan gedacht, op en top vervuld als hij was van het gehoorde en gevoelend, dat hij met beleid te werk moest gaan. Natuurlijk bestond er altijd de mo gelijkheid, al geloofde hij er niet in, dat de patient de oude tuinman was, die zo ziek was geworden, dat mevr. Grey onmiddellijk maar de kundige arts had laten roepen i.p.v. de gewone dorpsdokter. Dat moest hij te weten zien te komen van Dr Cavendish. Hij haastte zich naar het dorp in de hoop, de Bashamse geneesheer nog te ont moeten, maar zijn sjees, die dokter Moore aan diens huis had afgezet, reed vlug in de richting Basham weg. Strange liet er geen gras over groeien; het was wel duidelijk, dat iemand, di« zo gevaarlijk ziek was, zich niet zo schielijk uit de voeten kon maken als een gezond mens, maar alles moest toch in het werk worden gesteld, om te beletten, dat Salter ont- grote vraag, of de dokter dan ook snappen zou. De daad bij de gedachte voegend, keerde hij terug naar het station en reisde iets later naar Basham, waar hij, na geïnformeerd te hebben naar de woning van de dokter, daar aan schelde, om te horen, dat de genees heer slechts een ogenblik thuis was geweest en weer vertrokken was, waarheen kon de dienstbode niet zeg gen en ook niet, wanneer hij zou te rugkeren. „Mijnheer staat ’s avonds nooit pa tiënten te woord”, zeide zij, min of meer hautain. „Ik ben geen patient, ’k Heb een dringende zaak met de dokter te be spreken, dus zal ik wachten tot hij thuis komt.” Hij sprak met zulk een gezag, dat de dienstbode zich niet durfde verzet ten en hem in een kleine kamer liet. Strange had alle feiten nog eens nagegaan en ook uitlatingen van zijn vriend Giles, de koetsier van het Court, die hij de vorige dag had ge sproken, gecombineerd met andere. Die uitlatingen hadden hem de over tuiging geschonken, dat baker Chaf- fen gelijk had; die vreemde heer, dat „spook”, was sir Karl Andinnian niet geweest, want die was die avond persé thuis geweest. Het wachten duurde vrij lang. Maar eindelijk verscheen Dr Cavendish toch en stond hem te woord. Strange was aanvankelijk van voor nemen geweest, zich niet bekend te maken en langs min of meer sluwe weg, gebruik makend van hele en halve leugens, te trachten achter de waarheid te komen. Maai’ ’t was de DiDiioLiieKen zijn naar ue piaiLciaiiub- -LYiccn iucl, wat j bibliotheken, de muziekbibliotheken, gehele leven niet anders heeft gedaan - - dan „politiek bedrijven”. In het brede maatschappelijke leven heeft hij zijn sporen ook ruimschoots verdiend en nog altijd bekleedt hij in Middelburg en daarbuiten een aantal functies, die hij bepaald niet heeft gekregen, omdat men daarvoor nu eenmaal iemand no dig had. Niettemin: de jarige is toch ’t meest bekend door zijn jarenlange po litieke werk en waarschijnlijk niet ten onrechte wordt wel eens beweerd, dat, wanneer de heer Kögeler „ervoor” is, de zaak wel goed zit! Pas op zijn 49e jaar en toen eigen lijk nog onverwacht zette de heer Kö geler zijn eerste schreden op het glib berige pad van de practische politiek, toen hij op 25 Juli 1934 werd benoemd tot raadslid van Middelburg als opvol ger van mr L. van Andel. Hij stond als nummer acht op de a.r.- lijst voor de gemeenteraad, maar door bijzondere omstandigheden kwam hij achter de groene tafel te zitten. Het was niet de gemakkelijkste periode, waarin de heer Kögeler zijn werk als raadslid begon: de economische crisis teisterde ook Middelburg: honderden werklozen plaatsten het gemeentebe stuur voor talloze problemen en waar enigszins mogelijk moest drastisch be zuinigd worden. tfi. i de oudste leeszaal van Nederland hebben wij eens een dag rond korven. Van de leeszaal en de studiezaal, waar in de stilte zo nu ®eZ'jan alleen maar het geritsel van een blad te horen was, naar de kbliotheek en de administratie, waar enkele assistenten ijverig bezig b‘D en met het catalogiseren en systematiseren van nieuwe boeken. aI spoedig, dat die assistenten héél wat meer in hun mars Speten hebben dan zo oppervlakkig lijkt, wanneer je „even een boek komt lenen". nP voornaamste en moeilijkste taak v,n een O.LB.-assistente is, het juiste Jnek aan de juiste lezer te geven. Het «eiste wat men natuurlijk van naar Lz verwachten, is da* zij zelf hei een anaer gelezen heeft. Tijdens de op- uirtinz moeten de meisjes verplicht 2 boeken per week lezen, die later in groepsverband worden besproken, zo dat ook de anderen er een soort de centie” van te horen krijgen. De uur tjes die in de studiezaal worden door- «bracht met toezicht houden, kunnen nu eens niet worden bekort met een leuk, maar vrij onbenullig romannetje. Nee ook dan moeten er wetenschappe lijke tijdschriften en boekwerken door- worsteld worden! Uit de practijk blijkt echter wel, dat het ook inderdaad nodig is dat de meisjes behoorlijk wat afweten van schrijvers en boeken. Zo kon het ge beuren, dat een oude, dove dame, die keihard verklaarde dat ze dat boek van de drie „Musketers” wilde hebben toch haar drie „Musketiers” kreeg en de meneer die heel erg leuk wilde zijn en aan de assistente om „Simpele An nie” vroeg, kreeg met een vriendelijk glimlachje „Impressies van een simpe le ziel” van Annie Schmidt in zijn handen gedrukt. Ja, vriendelijk en be leeft moeten de assistentes altijd zijn. Zij zijn de gastvrouwen van het pu bliek, zij moeten dat publiek kennen en zorgen, dat het goede boeken in handen krijgt. Alhoewel, daar kun je je nog wel eens mee vergissen. Men sen van wie je het helemaal niet zou verwachten, vragen soms ingewikkel de studieboeken. Een moedertje, da; moe uitzag en dat drie kleine kindex n, met vuile neuzen aan haar rokken x .4 hangen kwam een bundel Franse ge dichten halen voor zichzelf en een eer/ voudige arbeider nam een studie over Lodewijk de Veertiende mee naar huis. Er zijn van die boeken, die nooit thuis” zijn. Zij worden soms al we ken vooruit besproken, ook al heeft de bibliotheek er verschillende exem plaren van. Vooral nieuwe boeken van bekende schrijvers en boeken als „Dé- tirée” en „Gejaagd door de wind”, die nu weer opnieuw in de belangstelling zijn gekomen door hun verfilming, worden op één dag ontelbare malen gevraagd. Maar ook de boeken van Ju les Veme zijn' nog altijd in trek, en de stempels voorin slaan nooit meer dan een week over. Er was een oude dam?, die zulke leuke herinneringen had aan „Afkes tiental”, maar helaas er waren nog meer mensen die het aan hun kin deren of kleinkinderen wilden voorle zen, en geen v"n dr'o p—^mnlaren was in du bibb Jtheek. •TmCTTJK en theorie coxaai heeft een uitvoerig Het catalogiseren van boeken alfabetisch op naam van de schrijver, is niet zo moeilijk, maar het wordt ingewikkelder, wanneer het systematisch moet gebeuren. Alleen al de boeken over godsdienstige onder werpen zijn in vele categorieën onder te verdelen: de geschiedenis van een bepaalde godsdienst of secte, de loer, de religieuze opvoeding, enz., enz. Elk onderwerp heeft in de catalogus een bepaalde lettercombinatie, die op een kaart in de uitleenbibliotheek terug te vinden is. Als iemand een boek vraagt over bijenteelt, gaan er ergens in het hoofd van de assistente «een paar ra dertjes draaien en zonder lang na te denken wipt ze de goede kaart uit de kaartenbak, drukt op het belletje, het boek wordt gehaald, en de toekomstige imker gaat met een schat van gegevens over het nijvere bijenvolkje naar huis. Natuurlijk is alle begin moeilijk, en de asss. .e moet w? nige tijd ervaring hebsea, wil zij zo. :r in de catalogus te kijken alle nui....: rs weten. Hst systematise^! catalogiseren vormt dan ook een belangrijk onder deel van de opleiding. De meisjes moe ten in het bezit zijn van een diploma H B.S., M.M.S. of Gymnasium. Alleen van een hulpassistente wordt slechts ’t Mulo-diploma gevraagd. De opleiding tot assistente duurt twee jaar. De meis jes doen tijdens deze twee jaar al prac tische ervaring op aan een O.L.B. en verder volgen ze cursussen die twee of vier maal per maand worden gege ven. De vakken die op het programma voorkomen zijn: titelbeschrijven, klas- sficeren, bibliografie, bibliotheekad- ministratie, oriëntering in de litera tuur der wetenschappen, kunst en techniek en oriëntering omtrent de Plaats van de O.L.B. in de maatschap- Degenen die in net bezit zijn van hun assistent-diploma kunnen ver der studeren voor jeugdbibliotheek- assistente of directrice. Beide cur sussen duren één jaar. Het werk dat de hulp-assistenten moeten verrich ten (zij hoeven alleen maar een Mu- o-diploma te hebben) ligt meest op administratief terrein. Na twee jaar s hulp-assistente werkzaam te zijn geweest kunnen zij alsnog de oplei- ing voor assistente gaan volgen, in- ?’en mm capaciteiten voldoende blij- n. De verschillende cursussen wor- gegeven Amsterdam, Rotter- on11c xlron’n®en’ Enschede, Nijmegen n oittard. maar iets zeggen zou! „Waarmee kan ik u van dienst zijn, mijnheer. Uw naam is....?” „Strange. Van Scotland Yard. „De politie? Wat ter wereld heb ik op mijn geweten, dat ik met u in aan raking moet komen? Ik zou het niet weten. Mijn lieve vrouw heeft toch niets uitgevoerd?” lachte de dokter, die een trouwhartig man bleek te zijn. „Ik ben niet op zoek naar verdach ten, dokter; stel niet eens een onder zoek in”, loog Strange. „Maar u is vanmiddag of liever tegen de avond op de Doolhof te Foxwood geweest en mevrouw Grey....” „Mevrouw Grey? Wel, dat is een lieve, knappe vrouw, wat heeft die met de politie te maken?” „Niets, dokter. Ik zeide u toch, dat er geen verdachten zijn. Ik bedoelde: mevrouw Grey heeft u laten roepen, omdat de tuinman plotseling erg ziek geworden was en....” „De tuinman?” vroeg Cavendish zo verbaasd, dat Strange feitelijk al ge noeg wist. „O, was het de tuinman niet? Ik veilde het ook niet geloven, want hij moge dan een oude man zijn, hij lijkt mij stevig en gezond.” ,,’t Was niet een tuinman; neen, geen werkman; een heer”, zei de ge neesheer argeloos. „Juist, mijn vermoeden komt uit: ’t was mijnheer Jameson, de zwager van mevrouw Grey. Nu, die is niet ge zond. Ik houd het er voor, dat zijn toestand zeer ernstig moet zijn, als hij geneeskundige hulp heeft ingeroepen, want dat doet hij niet gauw.” (Wordt vervolgd.) vergeten in de kast liggen. Kinderen zijn niet bepaald altijd even netjes op de boeken die ze krij gen, en de jeugdboeken moeten veel vaker opnieuw gebonden worden dan de andere. Het komt wel eens voor, dat er een dubbeltje of een plak kaas tussen de bladzijden ligt, maar alles went, en dat vind je als je een tijdje rn „het vak zit, al niets bijzonders meer.... „Juffrouw, mag ik nog zo’n knokboek van UI” „Heeft U sprookjes over elfjes?” „Ik wil zo graag een huilboek.” Alle assistentes zijn gebonden aan een rooster, en zij kunnen er op die manier ook zeker van zijn, dat ze niet een- hele tijd achter elkaar vermoeiend werk moeten doen of uren in de lees zaal moeten zitten. Leeszaal-, uitleen- en administratief werk zijn gelijkma tig verdeeld, evenals de vrije midda gen, ochtenden en avonddiensten.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5