OP DE PLAATS RUST! voor Tilanus waarschuwt INSPECTIE EN UITWISSELING VAN MILITAIRE GEHEIMEN Naar een parlementaire controle op de NAVO? scherpe verkiezingsstrijd I I Het I I I Na het overleg met de ministers I I I' I I I l weer I I I I I Nieuwe krater in de Etna 0^ ptaate Na oriëntering zal het Kabinet zich beraden Afrekening met het bewind van Peron? l Boelgar ins ontwapeningsvoorstel niet aanvaardbaar Onlusten in Marrakesj Europa Overeenstemming over samen werk ng bereikt Parijse conferentie geslaagd van maar I Eisenhower aan Zomerconferentie C.H.U. Aanbevelingen de V.N. 0 Indonesisch Kabinet zal moeten wijken Voorstel van Geen opwekking van politieke hartstochten het uitdragen van beginselen I i in van IM t j PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Protest tegen vernietiging zilvermeeuwen Eisenhower’s voorstel Belgische invasie Aanbevelingen EN IN ONS LAND Iets hogere temperaturen DE BILT, 21 Juli. Op de meeste Het toekomstig beraad Fauré lie JAARGANG No. 3145 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 1) GESPREK OVER LONEN ;AT- VRIJDAG 22 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT n Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ONGERUSTHEID IN SOCIALISTISCHE KRINGEN? de de de Stichting MARRAKESJ, 21 Juli. Vanmor gen is in de Marokkaanse stad Marra kesj een mislukte aanslag gepleegd op El Glawi, de oude pro-Franse pasje van Marrakesj, leider van de Berber stammen. El Glawi had juist een on derhoud gehad met Grandval, de nieu we resident-generaal van Marokko, bij diens eerste bezoek aan Marrakesj. El Glawi werd niet geraakt door de ge weerschoten van de aanvaller. Het vtiur werd evenwel beantwoord door de politie. Een aantal mensen raakte hierdoor gewond. In de stad zijn onge regeldheden uitgebroken. Er moeten 10 doden zijn gevallen. DE BILT, 21 Juli. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onweer zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onweer onbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt ZEEUWSCH DAGBLAD -o- HAARLEM, 21 Juli De Vereni ging tegen het Mishandelen van Die ren voor Haarlem en Omstreken heeft zich schriftelijk gewend tot de minis ter van Landbouw en protesteert met klem tegen de vernietiging van zilver meeuwen door middel van vergifti ging. Deze methode wordt bepaald weer zinwekkend genoemd. Indien vermin dering van de zilvermeeuwen onver mijdelijk is. dan schijnt dat doel even zeer bereikt te kunnen worden door de eieren te rapen. Overwogen kan worden een premie beschikbaar te stel len aan hen, die meewerken aan het rapen van eieren. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat ondertussen achter de schermen niet naarstig zal worden gesproken en zelfs krachtige druk uitgeoefend. In middels verkregen inlichtingen wij zen er namelijk op, dat in socialis tische kringen een zekere ongerust heid bestaat over de houding van de socialistische ministers. Deze hebben zich immers tot nu toe tegenover het N.V.V. geplaatst door met hun ambt genoten een lijn te trekken: Op het ogenblik is een algemene loonronde ten zeerste ongewenst. Zoals een zeer vooraanstaand lid van de P.v.d.A. dezer dagen tegen over ons uitliet: „Drees zal op dit punt ten spoedigste moeten kapitu- leren, anders krijgt hij de grootste moeilijkheden met het N.V.V. en dat is wel het laatste, wat hij zich thans kan veroorloven.” i uit het bureau van de tegenwoordige conferentie (de Canadese voorzitter, de Belgische, Franse en Noorse vice- voorzitters en de Nederlandse secreta- ris-generaal) plus de vijftien leden van het besturend comité (een uit elk land van de NAVO) en deze perma nente commissie zal de taak hebben, de volgende conferentie voor te be reiden. Zij zal de hulp van enig kan toorpersoneel op de basis van enkele uren per dag krijgen, hetgeen in de praktijk waarschijnlijk daarop zal neerkomen dat een paar leden van de staf van het secretariaat-generaal van de NAVO in hun vrije tijd het werk voor de interparlementaire conferen tie zullen doen. DEN HAAG, 22 Juli Het gistermorgen gehouden gesprek over het loonbeleid tussen het dagelijks bestuur van de Stichting van de Arbeid, met het oog op het tevens in discussie komen van het prijs beleid alsmede de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, met de hiertoe aangewezen minis- tersdelegatie heeft wel een zeer oriënterend karakter gedragen. Oriën terend wel te verstaan voor de ministers Zijlstra, Suurhoff, Staf en De Bruijn, die werden vergezeld door de Staatssecretaris voor Sociale Za ken, mr dr A. A. van Rhijn. De ministers hebben zich n.l. bepaald tot een aandachtig luisteren naar de uiteenzettingen door de vertegenwoordigers van de grote werk gevers- en werknemers verbonden over de verschillende door hen reeds voor en na verdedigde standpunten. Een luisteren, dat slechts van tijd tot tijd door hen werd onderbroken voor het stellen van een korte vraag of het verzoeken van een nadfere uitleg. Deze met enige spanning tegemoet geziene bijeenkomst is derhalve slechts een herhaling geworden van vroegere discussies in het Stich tingsbestuur. Met dien verstande dat de van onderscheidene zijden aange voerde argumenten voor het ene of het andere standpunt te winnen. Het vragen van een advies van de Soci- Zowel de Britse premier Eden als zijn Franse ambtsgenoot Faure noem den Eisenhowers voorstel van verrei kende betekenis. Aanvaarding er van zou, volgens Eden, ongetwijfeld een belangrijke bijdrage betekenen tot het onderling vertrouwen tussen de vol keren. Faure achtte het Amerikaanse aanbod, gedaan door een man met gro te militaire ervaring, de „eerste over winning op het scepticisme” op de conferentie. Westelijke afgevaardigden betwijfel den intussen of het Amerikaanse voor stel voor de Russen aanvaardbaar zal zijn, die zich altijd heel geheimzinnig over hun militaire zaken hebben ge toond. Het is dan ook vrijwel zeker, dat de Amerikanen bij de toepassing van het plan meer onthullingen deel achtig zouden worden dan de Russen. De Westelijke diensten voor contra- spionnage zijn er van overtuigd, dat communistische agenten in alle delen terdag ten grave wordt gedragen, Koos Vorrink. Van deze plaats, aldus spr., wil ik deze strijdbare figuur, die altijd een toonbeeld van bezieling en le venskracht was, hulde brengen, want hij was een groot man in het politieke leven. Bovendien heeft hij met vurig elan zjjn partij weten te verheffen o.a. door het aantrekken van intellectuele krachten. Hoe de politieke verhoudingen zich in de toekomst zullen ontwikkelen, is nog niet te voorzien. Tussen P. v. d. A. en K.V.P. zal het vooral in Brabant en Limburg uitermate fel toegaan. De C.H.U. zal zich in het besef dat uit eindelijk niet de mens maar God re geert, meer bepalen tot het uitdragen van haar beginsel dan tot het oproe pen van politieke hartstochten en fel le strijd. Hiermee is ons volk niet ge diend, aldus de heer Tilanus. Dit nieuwe centrale gebouwen complex op Londen Airport, het grote vliegveld van de Engelse hoofdstad ,is er een van de be- hoofdstad, is er een van de be zienswaardigheden, welke onder de ogen zal doorglijden van de passagiers, die gebruik zullen maken van de regelmatige heli- copterdienst South BankLon den Airport v.v., welke spoedig wordt geopend door de British European Airways, ten behoeve van de clientele. GOES, 21 Juli De Nationale Feestdag van onze Zuiderburen heeft ook in Zeeland een Belgische invasie tengevolge gehad. De par keerterreinen stonden vol met Bel gische wagens en op de weg leek het wel of men in België was. Gaande van Woensdrecht naar Goes telde een van onze enthousiaste lezers liefst 283 Belgische tegenliggers te gen slechts 84 Nederlandse wagens, 8 Duitse en 1 Zweedse. aal Economische Raad, gevolgd door een algemene loonronde met door rekening in de prijzen of een loon- overleg per bedrijfstak er op gericht prijsgevolgen te voorkomen en aan verdere prijsverlagingen niet in de weg te staan. Met name door de woordvoerders van het socialistische N.V.V., die zich kennelijk bewust waren tegen een zware stroom op te roeien met hun al gemene loonronde-verlangens, zouden hierbij niet geheel van een zekere dreiging gespeende bewoordingen zijn gebruikt. Hoewel in Stichtingskringen stellig niet ongebruikelijk, hebben deze de ministers wellicht wat ongewoon in de oren geklonken. Hoe dit ook zij, aan het einde van de bijeenkomst, die ruim twee uren duur de, deelden de ministers mede, dat zij het Kabinet op de hoogte zullen stel len en dat dit zich nader zal beraden. Eerst over enige weken kan het resul taat van dit beraad waarschijnlijk te gemoet worden gezien. Het dagelijks bestuur van de St. v. d. Arbeid ging daarop terstond uiteen zonder een da tum voor de volgende vergadering te hebben vastgesteld. Voor het ogenblik is het derhalve met betrekking tot de lonen: Op de plaats rust! VEERE, 22 Juli Vandaag om half vijf komt in Veere de Luchtmachtka- pel aan om de festiviteiten meer luis ter bij te zetten. Van vijf tot zes zal de kapel n.l. een rondgang maken door Veere en van negen tot tien uur wordt een concert op de Kade gegeven bij de Vismijn. Om elf uur volgt de tap toe. Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca ig tussen de Navo-landen :k< ingewilligd. Hierbij werd gestipuleerd, dat de ministers eerst hun taak be treffende Duitsland en de veiligheid in Europa moeten voltooien, voordat zij zich met het non-agressievoorstel van Boelganin kunnen gaan bezig hou den. Dit voorstel houdt ook in, dat de on dertekenaars van het niet-aanvalsver- drag een voorlopig accoord van col lectieve veiligheid voor geheel Europa zich verplichten ingeval van ge schillen door middel van vreedzaam overleg een oplossing hiervoor te zoe ken. GENEVE, 21 Juli - Het belang rijke resultaat van de conferentie van de Grote Vier van vandaag is, dat President Eisenhower Rusland een volledig overzicht van het Amerikaanse militair apparaat aan geboden heeft onder voorwaarde, dat de Russen hetzelfde doen. Eisenhower verklaarde verder be reid te zijn de Russen, weer op ba sis van wederkerigheid, onbeperkte faciliteiten te verlenen voor het ma ken van luchtfoto’s. De president deed deze voorstellen tijdens een pleidooi voor het sluiten van een zoveel mogelijk landen omvattende overeenkomst inzake de ontwape ning, gebaseerd op wederzijdse in specties. Tevoren had Maarschalk Boelganin, die deze dag als voorzitter optrad, voorgesteld dat de V.S., Rusland, Frankrijk en Engeland zich verplich ten geen gebruik van atoomwapens te maken tenzij het slachtoffers zijn ge- SICILIE, 21 Juli Op de Oostelijke helling van de Etna is vanavond een nieuwe krater ontstaan. Het ging met „root onderaards geweld gepaard, ter wijl lava en gloeiend gesteente de lucht in werden geschoten. Volgens de eerste berichten is zich een lava stroom aan het vormen. Deze uitbars ting ziet er gevaarlijker uit dan de vorige, waarbij aan de Noordoostelijke kant een krater werd gevormd. Maarschalk Boelganin zei hierop het van het grootste belang te achten, dat de vier regeringsleiders het eens wor den over aanbeveling aan de Vere nigde Naties. Hij stelde voor, de vier ministers van buitenlandse zaken uit te nodigen een ontwerp op te stellen. De Westelijke regeringsleiders gingen hiermee accoord. Fauré stelde nog voor, dat in ’t ontwerp de voorstellen van presi dent Eishower voor wederzijdse in spectie, de suggesties van Eden be treffende de inspectie, de jongste Sowjet-voorstellen en zijn eigen plan voor publicatie en controle op de begrotingen zullen worden ver werkt. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. 20 gr. 28 25 21 21 18 21 23 25 26 26 27 26 25 25 27 28 34 29 31 J en zonnig weer, maar worden van agressie en dan nog alleen na toestemming van de Veiligheids raad. Als eerste stap naar een vermin dering van de bewapening achtte Russische premier het nodig, dat landen de proefnemingen met atoomwapens staken. Een ander voorstel van Boelganin betreffende het sluiten van een niet aanvalsverdrag en de ondertekenaars van het Verdrag van Warschau werd zonder te zijn be sproken naar de ministers van buiten landse zaken verwezen. In Westelijke kringen werd dit laatste voorstel van de Rus onaan nemelijk geacht, daar het geen gro tere verplichtingen omvat dan die welke voortvloeien uit het Hand vest der Verenigde Naties. Boven dien staan de Westelijken op het standpunt, dat zij niet tot een vei- ligheidsstelsel kunnen toetreden, dat niet gebaseerd is op een verenigd Duitsland. Een verzoek van de ministers, die er vanmorgen niet in waren geslaagd met de opstelling van een program voor het toekomstig beraad over de Duitse kwestie en de Europese veiligheid ge reed te komen, om meer tijd voor dit werk, werd door de regeringsleiders Fauré deelde mee, dat hij Vrijdag een memorandum over zijn plan „boter voor kanonnen” zou indie nen, dat beoogt hulp aan minder ontwikkelde landen te geven uit de fondsen welke door het verminderen van de bewapening worden be spaard. Premier Eden stelde vervolgens voor, de ontwapening in etappes te la ten verlopen. Men zou moeten begin nen met de in Europa gelegerde strijd krachten. In dit verband vroeg hij zich af, of het niet mogelijk zou zijn b.v. langs de scheidslijn tussen Oost en West in Europa door de militaire com mandanten van weerskanten aan te wijzen inspectiegroepen te laten wer ken. Mogelijk zou men hierbij nuttige ervaringen kunnen opdoen voor de toekomst. Plaatsen droog en zonnig weer, maar in het Zuidoosten van het land in de m>ddag kans op een enkele onweers- -ui. Weinig wind. Middagtemperatu- 1 *e*s hoger dan gisteren. van de Westelijke wereld Moskou reeds veel waardevolle gegevens over militaire aangelegenheden hebben verstrekt. PARIJS, 21 Juli De conferentie van parlementsleden uit de landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie is het vandaag vrijwel eens gewor den over de vorm waarin de interparlementaire samenweking tussen die landen tot stand zal komen. De redactiecommissie van de conferentie heeft namelijk een ontwerpresolutie opgesteld, die zonder enige twijfel morgen ochtend door de voltallige conferentie zal worden aangenomen, zij het mis schien met enkele wijzigingen van ondergeschikte aard. Deze resolutie is gebaseerd op de Canadese, Franse en Engelse voorstellen, die gisteren zijn ingediend en zij bevat, hoewel in zeer voorzichtige termen, alle elementen die noodzakelijk zijn voor geregeld interparlementair contact met betrekking tot de NAVO en voor een verdere groei er van in de richting van democra tisch toezicht op het werk van de NAVO. „De conferentie van deze week is slechts een aanloopje geweest tot nauwere interparlementaire samen werking”, verklaarde een Neder lands parlementslid. „Maar uit dit bescheiden begin zal, naar wij ho pen, op de duur eén Consultatieve Assemblee kunnen groeien en, wie weet, daarna wellicht zelfs een wer kelijk parlement met beslissende be voegdheden. Maar dat laatste sta dium zullen misschien onze kinde ren pas beleven”. In de resolutie van de redactiecom missie wordt in de eerste plaats vast gesteld, dat het Noordatlantische Ver drag ten doel heeft, niet alleen de ver dediging van de leden-landen te ver zekeren maar ook bij te dragen tot de economische, sociale en culturele ont wikkeling van de volkeren der Atlan tische Gemeenschap, en dat nauwere betrekkingen tussen de parlementen van die landen tot het bereiken van dat doel zullen kunnen bijdragen. Er zal onmiddellijk een permanente commissie worden gevormd, bestaande BUENOS AIRES, 21 Juli Na een stormachtige Kabinetszitting moet president Peron van Argentinië zijn ontslag hebben aangeboden. Hoewel de hoofdstad een rustige aanblik biedt is de toestand toch zeer verward. Achter de schermen voltrek ken zich belangrijke ontwikkelingen. Concrete feiten zijn nog niet bekend. Men neemt aan, dat de toekomst van het land in handen ligt van het leger. Hierin kan natuurlijk een verandering komen door acties van de andere wa pens. De kaarten liggen ongeveer zo, dat de Marine onmiddellijk wenst af te rekenen met het bewind van Peron. Het leger zou echter geleidelijk een verandering willen bewerkstelligen. -o- DJAKARTA, 21 Juli. Vanmorgen ■heeft ministerpresident Ali Sastroa- midjojo een bezoek gebracht aan vice- president Hata, naar men aanneemt om rapport uit te brengen over be sprekingen tussen het Kabinet en de regeringsfracties, en naar men in politieke kringen meent om het te ruggeven van het mandaat te bespre ken. Een aantal leiders van regeringspar tijen, waaronder de P.N.I. en de sa menwerkende partijen, menen dat de val van het Kabinet thans geen pro bleem meer is. In het algemeen geven zij toe, dat de pogingen om het Kabi net te handhaven vergeefs zijn ge bleken. Uitgave: Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. I ««Tc bÏÏ3 ’vou VrXïê ^voo4!3 adVA enz, 2970), W3„;n,en- Vlissingen: Nieuwstr. Helef- 326; Middelburg: Korte 35. Tel. administratie Tel redactie 2347; Ter- !0°Üen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: j Lterbaan Cointre N.V., LUNTEREN, 21 Juli Op de drukbezochte Zomerconferentie van de C.H.U. die van 21 t/m 23 Juli in het conferentieoord van de Nederlandse Zendingsraad te Lunteren wordt gehouden, heeft de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, juist van een interparlementaire conferentie te Parijs terugge keerd, gesproken over de politieke gebeurtenissen der laatste maanden. Voor dat, aldus de heer Tilanus, het politieke jaar op 21 September 1954 met de opening van de Staten Generaal een aanvang nam, was er reeds sprake van onweerverschijuselen; de atmosfeer was drukkend en dat vond zijn oorzaak in het mandement der bisschoppen waarop door de P. v. d. A. onmiddellijk fel werd gereageerd. Het zag er naar uit dat de politieke en sociale samen werking, die stellig bijgedragen had tot voorspoedige ontwikkeling van ons land, verstoord dreigde te worden. In e Ik geval waren er bij de intrede van het parlementaire jaar sterke spanningen aanwezig. De Tweede Kamer zag zich voor ’n uiterst moeilijk geval geplaatst en de spanning nam toe, toen niet alleen de Rooms Katholieke minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, maar het gehele Kabinet zijn politieke be staan afhankelijk maakte van aanne ming der beide verbonden voorstellen. Ik heb, zo ging de heer Tilanus door, sinds 1918 heel wat spanningen meegemaakt op politiek terrein doch weinige zoals op 17 Mei van dit jaar toen er beslist moest worden. De spanning tussen P. v. d. A. en K.V.P. is als gevolg van de doorbraak zeer groot en dan denk ik, zo zei de heer Tilanus, niet alleen aan het Man dement der Bisschoppen maar ook aan het Herderlijk Schrijven van de Gene rale Synode der Hervormde Kerk. Ik houd er niet van dergelijke kerkelijke geschriften in het politieke vlak te trekken en daarom heb ik mij er van gedistancieerd. Tot mijn leedwezen heb ik gezien dat anderen het tegen gestelde doen. Voor zover ik op dit moment kan zien, wacht ons het volgende jaar een felle verkiezingsstrijd, waarbij de doorbraakgedachte een grote rol zal spelen. Ik meen dat deze doorbraak niet ligt in de structuur van het Ne derlandse volk en ik heb dat ook meermalen gezegd tot de man, die Za-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1