van NfëUW/ ZACHT» «0/ CN.V. van LOONSVERHOGING betekent PRIJSVERHOGING Lijm niet met verdriet, lijm met VELPON n 1 IWIlSAUg Het sociaal-politiek program het GULBENKIAN, bezitter milliard, OVERLEDEN Stichting Reactor Centrum Spaarregeling voor ambtenaren Nationaliteitsbewijs bij grensoverschrijding Arrestaties in Argentinië Onweer in Italië eist tien doden ROME, 20 Juli. Aan de Ooste- liike zijde; van het Italiaanse schier eiland hebben Dinsdag zware onwe- ders gewoed, waarbij veel regen en hagel viel. Tenminste tien personen "in om het leven gekomen, de mees ten van hen werden door de bliksem getroffen. Fabelachtige weelde en een kunstverzameling van onschatbare waarde ZEEUWSCH DAGBLAD Hij werd ,,Mr vijf-procent' genoemd 'W roken. ook geuriger dadelijk Pakje Stewardess’ een Sociale verzekering Steekproeven wezen uit: 3 zeven 8 B Y P O E D E Koop En de typograaf 1 De conclusie 1 President Soekarno in Cairo Huidjes als satijn Belgische ministers naar Delft Tegen steV(ardeSS Ga zachter, maar Twee jaar ziekte-uitkering eenVif9,<"a' De landarbeider Nieuwe fase in kern-physisch onderzoek ingeluid Prof, Zijlstra installeerde Bedrijfsleven bereid gevonden millioen bij te dragen ponJerdag 21 Juli 1955 pagina 3 -o- 11 U1 Cu 1- loonsverhoging, liever prijsverlaging Stichting si <9* I ie bleek, dat de man een goede baas had. 13 10 30 19 11 het waterloopkun- prof. Thijsse, zal het in Nederland moest worden overge gaan, een vraag, welke dooi’ de z.g. commissie-Kluyver bevestigend werd beantwoord. Maar de verbrandingsmotor deed dra behoefte ontstaan aan hoog geraffi neerde olie. Vraag de juiste soort Ie a i- II is 1- is 3- al st lU 1- g. •'g 8. >c S. s m le i- i. n is r- y L 1S in I t8 I fS I d at I l;e I a. i a- I i.i- I nt I .s. I of I :al I Ingezond^» Mededeling (Adv.) DEN HAAG, 20 Juli Het Kabinet heeft zijn standpunt in beginsel be paald ten gunste van de invoering van een gepremieerde spaarregeling voor ambtenaren, welke regeling de strek king heeft de persoonlijke bezitsvor ming te bevorderen. Deze aangelegen heid zal binnenkort om advies worden voorgelegd aan de Centrale Commis sie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken. Het advies van de Sociale Verzeke ringsraad inzake de vrijstelling van sociale verzekeringspremies en van vereveningsheffing over werkgevers bijdragen ten behoeve van bouw- en spaarfondsen van werknemers is ont vangen. Thans heeft de Regering be sloten te bevorderen, dat bijdragen van werkgevers in bouwfondsen bin nen bepaalde grenzen worden vrijge steld van sociale verzekeringspremies, van vereveningsheffing en van loon- en inkomstenbelasting. De bedoelde vrijstellingen worden niet wenselijk geacht ten aanzien van de bijdragen van werkgevers in spaarfondsen, die geen bouwfondsen zim. ’s-GRAVENHAGE, 20 Juli. Het blijkt de A.N.W.B. dat vele toeristen onkundig zijn van het feit, dat men bij grensoverschrijding met een mo torrijtuig een kentekenbewijs dient te bezitten, of, wanneer men nog rijdt onder een geldig provinciaal nummer, een nationaliteitsbewijs. Dit nationali teitsbewijs dient dan echter te zijn af gegeven na 14 December 1947. Is dit document dus vóór die datum afge geven, dan is het ongeldig! Bovendien wijst de A.N.W.B. er mo torrijders en bestuurders van scooters, autobussen en autocars op, dat hun nationaliteitsbewijzen, ongeacht de datum van afgifte, géén geldige docu menten zijn bij grensoverschrijding. Voor het passeren van de grens met deze voertuigen dient men een ken- We hebben ook een typograaf naar zijn mening gevraagd. „Het loonpeil van de typografen” zo zei hij, „was voor de oorlog 2 a 3 cent per uur hoger dan de mees te lonen. In de oorlog zijn we achterop geraakt en< gelijk ge steld met andere vaklieden. Ons werk is mooi, maar ongezond. Dat moet ook betaald worden, vind ik”. Hij was dus tegen een algemene nieuwe loonronde en sprak zich uit voor bedrijfstaks- gewijze verhoging. Dit zijn slechts enkele typerende grepen, uit de antwoorden, die we 1 kregen op onze vragen. Doch ’t zijn typerende antwoorden. Ze j zijn geboren uit de ervaring. Meer loon, hogere uitgaven, dus niet zoveel profijt van de geste- gen welvaart als men had ver- wacht. Men leeft dus nog altijd in de spiraalgedachte en ver- wacht van een nieuwe loonsver hoging precies dezelfde gevolgen als bij alle loonronden van de laatste jaren. Maar daaruit blijkt ook duidelijk, hoe niet te onder schatten moeilijk het voor de „mensen in Den Haag” is om uit deze zaak te komen en iedere Nederlander te geven, waar hij in feite recht op heeft: Loon naar werken, maar ook een behoorlijk aandeel in de gestegen welvaart. BUENOS AIRES, 20 Juli. Er zjjn arresteerd en sindsdien heeft men niets drie hoge politie-autoriteiten in Rosario, na Buenos Aires de grootste stad van Argentinië, in verband met de verdwij ning van een dokter, een zekere Juan Infalinella. Dr Infalinella werd op 16 Juni, de dag van de mislukte opstand tegen de regering-Peron in Buenos Aires, ge arresteerd en sidsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Deze zaak, die een nationaal schan daal dreigt te worden, heeft reeds ge leid tot een 24-uurstaking van advo caten in Rosario. Dokters, accountants, apothekers en studenten hebben de regering verzocht een onderzoek in te stellen. „i? ,C1 van het bezoek is de eigische gasten een inzicht te ge- „„eA ln ,^e wiJze> waarop de weten- SchanneHiv^ „„j-,5.- wor_ DE GRONDSLAG In zijn jeugd werd Gulbenkian door zijn vader op rondreis door Europa ge stuurd. Na een bezoek aan Bakoe ves tigde hij zich te Londen als vertegen woordiger van verscheidene Russische oliemaatschappijen. Zo begon hij reeds in zijn twintiger jaren de grondslag voor zijn latere fortuin te leggen. In 1907, vijf jaar nadat hij Brits on derdaan was geworden, deed hij van zich spreken door met Sir Henri De terding de Royal Dutch Shell op te richten. Later trad hij weer naar voren op het wereldtoneel, toen hij voor Sultan Abdoel de tweede van Turkije olie- prospecties in diens land verrichtte. Nadet Sultan Abdoel Hamid in 1909 was verjaagd, werd Gulbenkian eerste financieel adviseur van de Turkse re gering en later directeur van de Na tionale Turkse Bank. In 1911 vestigde hij de Turkse oliemaatschappij voor ’t exploiteren van de bronnen in Meso- potamië. Van deze laatste onderne ming ging 35 procent naar Britse be langen, 25 procent naar de Duitsers, en 40 procent kwam ter beschikking van Gulbenkian, die 25 procent aan de Royal Dutch Shell toebedeelde en vijf tien procent voor zichzelf behield. Later werd Gulbenkian door toe doen van Britse zijde bijna geheel van deze onderneming uitgesloten. Maar na de eerste wereldoorlog wist Gul benkian op vijf procent van de aande len der nieuw opgerichte Iraakse olie maatschappij beslag te leggen. De andere 95 procent waren geljjde- lijk verdeeld onder de Anglo-Iranian, de Royal Dutch Schell, de Compagnie Francaise des Petroles en de Standard Oil van New Jersey tezamen met de Socony-V acuum. Dit alles betekende in feite, dat Gul benkian eigenaar was van het twintig ste deel van de op acht milliard bar rels geschatte olievoorraad in de Iraak se bodem. Het ging de kern van zijn fortuin uitmaken en door er steeds meer oliebelangen aan toe te voegen, zoals in Libanon en Transjordanië, werd hij geleidelijk aan meester van een uitgebreid olie-rijk. -o- schappelijke onderzoekingen en verricht door middel waarvan e gevolgen van de afdamming der legaten in het kader van het Del- a-plan worden bepaald. wordt, dat de mogelijkheid om een be paald soort onderwijs te volgen moet afhangen van de capaciteiten van het kind en niet van de maatschappelijke welstand der ouders. Ook wordt gevraagd om bevorde ring en subsidiëring door de Overheid van de school- en beroepskeuzevoor lichting door de vrije, maatschappelij ke organen. De overgang van lagere en uitgebreid lagere technische school naar de M.T.S. en van deze onderwijs instelling naar’ de technische hoge school dient volgens het program ver gemakkelijkt te worden. In zijn slotwoord wees de heer Rup pert er op, dat de vergadering zich nu heeft beziggehouden met hetgeen men van de Overheid vraagt. Tal van deze wensen kunnen echter ook in het ge organiseerd overleg tussen werkgever en werknemer worden vewezenlijkt en dat is de eerst aangewezen weg. Pas als dit niet lukt, moet de Overheid te hulp worden geroepen. Bovendien is ’t ook veel gemakkelijker van de Over heid codificatie te verkrijgen van wat reeds in de C.A.O.’s van verschillende bedrijfstakken is gegroeid. Denk er om, dat we niet van een bepaald punt af zijn, als we het maar in dit program hebben opgenomen”, zo besloot de heer Ruppert. -o- CAIRO, 19 Juli President Soekar no is vandaag voor een staatsbezoek van zes dagen in Cairo aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door de Egyptische premier, Nasser, leden van de revolutionnaire raad, ministers en leden van het corps diplomatique. Na inspectie van een erewacht reed de president onder toejuichingen van me nigten naar het paleis van ex-koning uwe vuexviugen u>eut Faroek, waar hij verblijf zal houden. tekenbewijs te bezitten. te I s-GRAVENHAGE, 20 Juli. Op 'njdag 22 Juli a.s. zullen, zoals is ge- Meld, de Belgische ministers Spaak '“tenlandse Zaken), Van Audenhove (Openbare Werken) en Anseele (Ver- eerswezen) een bezoek brengen aan ’t aterloopkundig Laboratorium te Delft °P uitnodiging van de Nederlandse mi- au trS Luns en A1gera, die mede bjj bezoek aanwezig zullen zyn. De Belgische ministers zullen wor- Oal- \er2ezeW door hun kabinetschefs. ook de Belgische ambassadeur, Baron van der Straten-Waillet en de bij ’t aterloopkundig Laboratorium gede- oneerde Belgische ingenieur Theuns hen het bezoek meemaken. De directeur van uig laboratorium piv.x. gezelschap rondleiden. Het doel WEERKLANK. De activiteiten van de F.O.M. von den inmiddels weerklank bij het Ne derlandse bedrijfsleven. Een aantal groepen van het bedrijfsleven ver klaarde zich bereid om gedurende de jaren 1953 tot en met 1955 een jaar lijkse bijdrage van vier ton te verle nen voor onderzoekingen, verband houdende met de vrijmaking van kernenergie en de omzetting daarvan Wij hebben een aantal mensen naar hun mening gevraagd en we moeten eerlijk bekennen, dat we buitengewoon nieuwsgierig waren of men de vragen zou kunnen en willen beantwoorden. Want hoe is het. Gering is vaak de belangstelling op vakbonds- vergaderingen voor de onder werpen, die een „geachte spre ker” ter tafel brengt. Zelfs ook voor onderwerpen als de loon vorming. Terwijl toch de mens geneigd is voor de Inhoud van zijn portemonnaie harder te hol len dan voor iets anders. De meeste ondervraagden had den de loonkwestie in de krant gevolgd en ze wilden er hun me ning nog wel over geven ook. Een stratenmaker sprak zich vierkant uit tegen loonsverho ging, zowel algemeen als per be drijfstak. Algemene verhoging betekent volgens hem weer stij ging van de prijzen. „Daar schiet je niets mee op, meneer!” En be- drijfstaksgewijze-verhoging le vert volgens hem ’t grote gevaar op dat ’n niet florerende zaak er nog dieper door in de put komt. „De man, die zijn perso neel niet meer loon kan geven, raakt zijn mensen kwijt”, zei hij. „Als je werkman bent moet je net doen als de kippen, zorgen dat je daar komt waar ze het meeste betalen. Een betonarbeider had vrijwel geen andere mening. „Mijn baas betaalt me al ver boven hetgeen hij mag doen. En hij wilde het gerust wel weten ook” zei hij on omwonden. „En als er nu een nieuwe loonronde komt, moeten we maar' afwachten of hij de lo nen op die manier gelijk zal schaven of weer meer zal geven” En hij vervolgde: „Als je het mij vraagt, zal hij wel weer meer geven”.... Waaruit duidelijk Te Potenza in Zuid-Italië werd een 64-jarige boer door de bliksem getrof fen en gedood op dezelfde plaats waar twintig jaar geleden zijn zuster door de bliksem werd gedood. In Noord-Oost-Italië kwamen drie personen om het leven doordat zij in aanraking kwamen met hoogspan ningskabels, die door de krachtige wind op de grond terecht gekomen waren. LISSABON, 20 Juli In Lissabon is vandaag overleden de schat rijke oliekoning Calouste Sarkis Gulbenkian. De naam van de over ledene wekt associaties met voorstellingen van fabelachtige weelde, een kunstverzameling van onschatbare waarde. In financiële kringen had hij de naam van ,,Mr vijf-procentbezitter als hij was van vijf procent van de aandelen van de Iraakse Oliemaatschappij. Het fortuin van de thans overleden oliemagnaat wordt op niet minder dan drie milliard gulden geschat. Gulbenkian was wars van publiciteit en daardoor is zijn persoonlijkheid steeds een mysterie gebleven. Hij was een van de minst toegankelijke „Groten” van de wereld. Gulbenkian had een groot grijsste nen huis in Parijs in de Aveneu d’Iena, dat tevens een waar museum kunstschatten van allerlei (Vervolg van pag. 1) Het program dringt aan op doelbe wuste herziening van de gehele socia le verzekering, waarvoor enkele advie- len gegeven worden. In afwachting van de totstandkoming van nieuwe ge- undiceerde wetten ter vervanging van de Ongevallenwetten, de Ziektewet en de Invaliditeitswet dienen de huidige wetten gewijzigd te worden in voor de verzekerden gunstige zin. Zo wordt o.m. een verlenging van de maximale uitkeringsduur der Ziek tewet tot twee jaar gevraagd en ver hoging van de uitkeringen bij langdu rige ziekte van 80 tot 100 pct. van het dagloon. Terugkeer tot de oorspronkelijke op zet van de Kinderbijslagwet en een al gehele technische herziening van de Werkloosheidswet worden bepleit, de ze laatste echter met handhaving van het onderscheid tussen wachtgeldver- zekering en werkloosheidsverzekering. In het hoofdstuk Volkshuisvesting wordt gevraagd, bij het vaststellen van de grootte der woningen meer rekening te houden met de verschil len in gezinsgrootte. Ook wordt het pleit gevoerd voor regelingen, die het aan arbeiders mogelijk maakt ’n woning in eigendom te verkrijgen. Onder het punt Belastingen wordt voor de eerste maal een lans gebro ken voor de ongehuwden. Als vanouds vraagt het Verbond be vordering door de Overheid van de in voering van het stelsel der plaatselijke keuze als middel tegen drankmisbruik. In het uitvoerige hoofdstuk over ’t Onderwijs wordt gevraagd om toepas sing van het pacificatiebeginsel voor alle takken van onderwijs. Gesteld in een bruikbare andere vorm van energie. Prof. Zyistra herinnerde vervolgens aan de besluiten van de Staten-Gene- raal tot het verlenen van een staats- bjjdrage. Een bedrag van I 8.5 millioen werd gevoteerd onder voorwaarde, dat de in principe gedane toezeggingen van de K.E.M.A. eu het bedrijfsleven, dat elk voor een kwart in de kapitaalsin vesteringen zou bijdragen, gestand zou den worden gedaan. Tot zijn genoegen kon de bewindsman constateren, dat dit het geval is. Weliswaar bedragen de toegezegde gelden van het bedrijfsleven nog niet precies de benodigde zeven millioen, zoals die van de K.E.M.A., maar aangenomen mag worden, dat dit bedrag ook door de industrie zal wor den gehaald. De minister besprak tenslotte dS mogelijkheden van internationale sa menwerking en wees daarop op het geen de laatste weken op dit gebied is bereikt. De voorzitter van het Centrum, dr H. M. Hirschfeld schetste in zijn antwoordrede ’t doel van de Stich ting: het verwerven van weten schappelijke en technische kennis en ervaring ten behoeve van vredes doeleinden op het gebied van kern reactoren en hun toepassingen en het ten algemene nutte beschikbaar stellen van deze kennis en ervaring, alsmede van de verworven hulpmid delen in het bijzonder aan Neder landse instellingen en Nederlandse ondernemingen. was van soort. Gulbenkian verliet dit huis na de Duitse inval in Frankrijk in 1940. In 1942 ging hij naar Portugal, waar hij zich vestigde in een suite van een duur hotel te Lissabon. Gulbenkian werd in April 1869 te Skoetari geboren. Hij leefde zeer ge regeld volgens een vastgestelde dagin deling. Hij huwde in 1892 te Londen met Nevarte Essayan, een Armeense van zeventien jaar. Zij sierf in 1952 te Parijs, spoedig na de diamanten brui loft. Het echtpaar Gulbenkian had een zoon, Nubar, die zijns vaders belangen te Londen behartigde, en een dochter, Rita, die met een van Gulbenkians vertegenwoordigers te Parijs, Kevork Essayan, in het huwelijk trad. De vader van Gulbenkian, een koop man, en zijn oom hadden een in- en uitvoerkantoor in Constantinopel, dat o.a. handelde in olie van de Russische velden te Bakoe. De olie werd in die dagen nog voor namelijk gebruikt als parafine- of ke rosine voor verlichtingsdoeleinden. z^< een loonsverhoging, liever prijsverlaging en als het niet -y anders kan, dan maar een verhoging per bedrijfstak. Dit kan de samenvatting zijn van de antwoorden, die men krijgt op de vraag of een nieuwe loonronde wel of niet ge wenst is. Immers: deze kwestie is momenteel weer zeer actueel, nu de regering met de Stichting van de Arbeid in overleg is getreden over de loonpolitiek. Vandaag immers zal een bespreking plaats vinden tussen een ministers-delegatie en de Stichting van de Arbeid. Het gaat er daarbij om welk loonbeleid in de naaste toekomst ge voerd moet worden. Hoe de Regering en Stichting van de Arbeid er over denken, dat zullen we ongetwijfeld binnenkort wel vernemen, maar hoe denkt de arbeider, de loontrekker er over? „Voor de oorlog zaten we slecht” antwoordde een landar beider. „Maar nu gaat het goed”. En hij vervolgde: „En och, me neer, wat is eigenlijk meer loon. Het is lekker als je het in je han den krijgt, maar als je de prijzen omhoog ziet gaan en de huren dan schiet je er ook niets mee op. ’s-GRAVENHAGE, 20 Juli. De minister van Economische Zaken, prof, dr J. Zijlstra, heeft hedenmiddag de leden van het curatorium, het bestuur en de directie van de Stichting Reactor Centrum Nederland geïnstalleerd. In zyn rede wees de minister er óp, dat deze plechtigheid de beginfase afsluit van het kern-physisch onderzoek in Nederland en het begin betekent van een nieuwe fase, waarvan wij nog niet weten, waartoe zy ons zal leiden. Met de grootste nadruk beklemtoonde de bewindsman, dat dit onderzoek louter en alleen de vreedzame toepassingen heeft betroffen en zal betreffen, In een overzicht van hetgeen de niet tot de bpuw van een proefreactor laatste jaren op het terrein van het kern-physisch onderzoek tot stand is gekomen maakte prof. Zijlstra met waardering gewag van het werk van prof. De Haas, die met vooruitziende blik en met hulp van de regering be slag wist te leggen op een partij ura- nium-oxyde voor wetenschappelijk onderzoek. Hoe kostbaar dit bezit na de oorlog voor ons was, bleek wel heel duidelijk bij de totstandkoming van de samenwerking van de F.O.M. (Stichting Fundamenteel onderzoek der materie) met Noorwegen. Deze samenwerking leidde tot de vraag of Ingezonden Mededeling (Adv.) i(eu‘ LT r virgi

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3