en Morgen bespreking ministers-delegatie Stichting van de Arbeid Europese parlementsleden bezoch ten NAVO-hoofd kwartier KLOOF TUSSEN OOST EN WEST MOEILIJK TE OVERBRUGGEN van Toestand Casablanca is normaal weer Grandval gemolesteerd «Èrask D8,!b’,'1' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. S Tel 2438 (b.g.g. voo- redactie 24JJ voor advert. enz. 2970), Senioren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korte ÏTffdstr 35. Tel. administratie M09 Tel redactie 2347; Ter- 20 neuzen: Dijkstraat 26-28. ■B Regering bij haar standpunt blijven zou in Het weer m Het vreemde land Canada binnen Ook een Noors atoomschip Europa Uitbarsting van de Etna 11 jK Eerst moesten 63 doden vallen Twee doden door Autobus door water meegesleurd: 23 doden gasvergiftiging Dank zij krachtig optreden van Grandval CASABLANCA, 19 Juli. Ma rokkaanse politiepatrouilles hebben de Europese vandaag in de Arabi sche wijken van Casablanca vervan gen. Dit is de jongste maatregel der autoriteiten ter vermindering van de spanning in de grote Noordafri- kaanse havenstad. De toestand wordt weer normaal na de straatge vechten welke eerst in de Europese en vervolgens in de Arabische wij ken hebben gewoed. Duitsland een groot struikelblok Openhartig gesprek tussen Boelganin en Eden verbetert de sfeer In Stavenisse kent men Noors iff ZEELAND J IS Uitstapje per bus n i s k r Duitse autobus in sloot gereden Toch toenadering Crematie AVRO voorzitter Grote kloof PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD.VOOR Voorlichting over Europese integratie EN IN ONS LAND Perioden met zon ff ff lie JAARGANG No. 3143 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong 2009, <ZIE PAGINA 5) J, i de Arbeid, werknemers- WOENSDAG 20 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT H J» 19 flinke Zwakke Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.44 u., onder 20.49 u. Maan op 7.26 u., onder 21.23 u. Het hoofdpunt van de conferentie, een onderzoek naar de mogelijkheden van parlementaire samenwerking tus sen de 15 landen, zal echter pas Woens dagmiddag voor het eerst in behande ling komen. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; De nieuwe Franse resident-generaal in Marokko, Gilbert Grandval, vroeger gezant voor het Saar-gebied, werd tijdens het afgelopen week einde in Casablanca door Europese demonstranten tegen zijn bewind, aangevallen en mishandeld, toen hij een kerkgebouw in de stad ver liet, waar hij een dienst bijwoonde voor de slachtoffers van de bom aanslag in een café te Casablanca. De uniformkleding van Grandval werd hem van het lichaam gerukt, eer hij er in slaagde, onder dekking van de politie, in zijn auto te verdwijnen. De foto toont Grandval, temidden van de ziedende menigte (met pijl) NIEUWE LOONRONDE THANS ONGEWENST MONTEVIDEO; Uruguay, 19 Juli. Bij een ongeluk met een autobus, op ongeveer 70 kilometer ten Noorden van Montevideo zijn Dinsdag 23 per sonen door verdrinking om het leven gekomen. De bus bevond zich op een brug over de rivier de Santa Lucia, toen hij werd gegrepen door de watermassa’s van de door zware regens sterk ge zwollen rivier. Zeventien passagiers konden met een hefschroefvliegtuig nog worden gered, voordat de bus ge heel door het woedende water werd meegesleurd. BAARN, 19 Juli Als gevolg van het loslaten van de slang van een gas- comfoor werden vorige week Dinsdag in een woning aan de Pompstraat te Baarn de 65-jarige mevr. E. van Dijk- Monfroy en de bij haar inwonende 68-jarige heer F. Dijs in bewusteloze toestand aangetroffen. Hoewel men aanvankelijk hoop koe sterde de beide mensen in het leven te houden, zijn zij resp. Zondag en van daag in het ziekenhuis te Baarn aan de gevolgen van de gasvergiftiging over leden. ’s-GRAVENHAGE, 19 Juli Een uit Amsterdam komende Duitse auto bus is vanavond nabij Sikken’s lakfa briek te Sassenheim, juist op grondge bied der gemeente Oegstgeest, in een langs de Rijksweg AmsterdamDen Haag lopende sloot terecht gekomen. Er zijn geen gewonden. Wel hebben de inzittenden een nat pak opgelopen - STAVENISSE, 10 Juli. Toen de zer dagen een groep Noorse toeris ten geheel onverwacht per autobus een bezoek aan Stavenisse bracht, zorgde een vijftiental kinderen voor een spontane begroeting: Zij zongen geheel onvoorbereid het Noor- sen volkslied, dat zij vorig jaar had den ingestudeerd ter gelegenheid van het bezoek van Z.M. Koning Haakon aan Stavenisse. Begrijpelijk waren de Noorse toeristen met deze begroeting blij verrast. 24 23 23 20 21 25 26 24 26 28 27 28 29 23 28 28 31 28 36 31 de gebeurtenissen van de afgelopen dagen geringer zijn geworden. BRANDEN In verscheidene Inheemse wijken van de oliehaven Fedala, ten Noorden van Casablanca, woeden zware bran den, welke door de bevolking zijn aan gestoken. Twee wijken waar in armoe dige hutten circa 30.000 mensen wo nen, zijn een prooi van de vlammen. Volgens de autoriteiten zijn de bran den het gevolg van brandstichting test tegen de gebeurtenissen van de door de Inheemse bevolking, uit pre laatste dagen in Casablanca. Ook zou den de inwoners van deze wijken ho pen hiermede de mogelijkheid voor het verkrijgen van nieuwe woningen te scheppen. (Van onze sociale medewerker) DEN HAAG, 20 Juli. Naar wij vernemen zal het gesprek tussen de ministers Zijlstra, Suurhoff, De Bruijn en Staf enerzijds en het be stuur van de Stichting van de Arbeid anderzijds nu morgen plaats vin den. Gelijk wij berichtten zou deze oriënterende bespreking, die het in de naaste toekomst te volgen loonbeleid tot inzet heeft, aanvankelijk gisteren zijn gehouden, maar zij is op verzoek van enkele deelnemers uitgesteld tot Donderdag a.s. van Duitsland innamen, weer zijn ver beterd. Eden is vastbesloten dat de Duitse kwestie voor de beëindiging van de conferentie opnieuw door de leiders der Grote Vier, moeten worden be sproken. Dientengevolge zou er in regeringskringen ook weinig geneigdheid bestaan nu een advies van de S.E.R. over de algemene economische situatie in Nederland met het oog op een dergelijke loonronde uit te lokken. Opvattingen, die lijnrecht ingaan tegen de waarschijnlijk voor alsnog bij een meerderheid in het Stichtingsbestuur bestaande wensen, maar die in ieder geval nu reeds van harte worden onderschreven door het C.N.V. en de K.A.B. De volgende dag zal het bestuur van de Stichting van waarin vertegenwoordigers van alle grote werkgevers- en verbonden zitting hebben, zich beraden over de alsdan ontstane situatie. In Haagse politieke kringen verluidt namelijk dat de ministersdelegatie het Stichtingsbestuur zou meedelen, dat de regering bij haar standpunt blijft en een algemene loonronde op dit ogenblik uit economische en sociale overwegingen volstrekt ongewenst acht. Sir Anthony Eden en maarschalk Boelganin hebben vanavond, na een diner dat Eden aan de Russische dele gatie aanbood, een „zeer nuttig en ernstig” gesprek gevoerd over het Duitse vraagstuk en de Europese vei ligheid, aldus is in kringen van de Britse delegatie verklaard. Door dit openhartige, informele ge sprek zou de atmosfeer zoals die was na de bijeenkomst van de vier rege ringsleiders van Dinsdagmiddag, toen Oost en West zeer uiteenlopende stand- Volgens officiële cijfers bedraagt het aantal doden in Casablanca se dert Donderdag 63. Waarnemers ge loven echter, dat het werkelijke aan tal veel groter is. De meeste waarnemers zijn het er over eens, dat de nieuwe resident-ge neraal, Gilbert Grandval, de steun van de gematigde nationalisten en het res pect van verantwoordelijke leiders van de Europese gemeenschap wint wegens de vastbesloten wijze, waarop hij is opgetreden tegen de ongeregeldheden. Maar men acht het buiten kijf, dat de kansen op een werkelijke Frans-Ma- rokkaanse verzoening, zonder welke geen enkele regeling mogelijk is, door Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. DRIEHUIS-WESTERVELD, 19 Juli - Vanmiddag om half drie is het stof felijk overschot van de plotseling overleden voorzitter van de AVRO, jhr H. G. H. Quarles van Ufford, con sul van Noorwegen en oud-directeur van de rederij der B.P.M., in Driehuis- Westerveld gecremeerd. Jhr Quarles van Ufford, die voorts voorzitter was van de vereniging van vrienden van het residentieorkest, overleed Vrijdagmiddag aan een hart verlamming, terwijl hij in zijn wagen door de Parkstraat te Den Haag reed. Hij is zestig jaar oud geworden. Op verzoek van zijn echtgenote werd in het crematorium alleen het woord geyoerd door de Noorse predikant ds Terjesen uit Rotterdam. OSLO, 19 Juli. Een commissie Van drie man, twee Noorse scheepvaartdes- kundigen' en een Amerikaanse atoóm- specialist, zijn aangewezen om plan nen uit te werken voor een door atoomkracht voortbewogen koopvaar dijschip dat in Noorwegen zal worden gebouwd. De benoemingen zijn vandaag be kend gemaakt door Einar Saeland, een leidende functionaris voor het Noors- derzoek te Kjeller, nabij Oslo. Nederlandse instituut voor atoomon- De drie leden van de commissie zijn professor Richard A. Fayram, van de universiteit van Californië, Jens Wil- helmsen jr en Emil Jansen. PARIJS, 19 Juli. De 178 parle mentsleden uit de 15 landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die sedert Maandag in Parijs bijeen zijn om te beraadslagen over methodes om tot nauwere parlementaire samen werking tussen die landen te komen, hebben vanmorgen een bezoek ge bracht aan S.H.A.P.E., het militaire hoofdkwartier van de NAVO in Fon tainebleau. De groep, die in autobussen van Pa rijs naar Fontainebleau was gebracht, werd daar toegesproken door de op perbevelhebber van de strijdkrachten der NAVO, generaal Gruenther. Ver der kregen de parlementsleden een uiteenzetting van generaal Brissac. over de organisatie van de Atlantische verdediging en van luchtmaarschalk Dawson over de wijze, waarop de plan nen voor die verdediging worden ge maakt. Vanmiddag werd een besloten ver gadering in het Paleis de Chaillot ge houden. Op deze vergadering gaven enige hoofdfunctionarissen van het se- cretariaat-generaal van de NAVO, de Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Omstreeks de middag is vandaag bij Tienen (België) een Thunder jet van de Nederlandse Luchtmacht neerge stort. De bestuurder liep lichte ver wondingen aan gezicht en lichaam op. --c- DE BILT, 19 Juli. zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onweer geheel bewolkt zwaar bewolkt regenbui zwaar bewolkt regenbui regen zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onweer onweer licht bewolkt zwaar bewolkt CATANIA, Sicilië, 19 Juli De vulcaan de Etna, de grootste nog wer kende vulcaan in Europa, is vanavond voor het eerst sinds vijf jaar uitgebar sten. Een kleine lavastroom baant zich langzaam een weg naar beneden en is tot dusverre ongeveer 1000 meter ge vorderd. De stad Randazzo ligt echter nog op veilige afstand. In een communique is door het vul- conisch instituut bekend gemaakt, dat de lavastroom vanavond nog maar een snelheid had van enkele centime ters per uur. 4. Ontwikkeling van het contact tus sen Oost en West. Verder kwamen de ministers van Bui tenlandse Zaken overeen, dat verdere onderwerpen zullen worden verwezen naar de regeringschefs, die dan tijdens de conferentie een besluit kunnen ne men. Het feit, dat op de agenda het Verre Oosten in het geheel niet wordt ge noemd, moet beshouwd worden als een duidelijk winstpunt voor het Wes telijke standpunt. Het besluit om het aan de vier regeringsleiders over te laten, over nog eventueel ter tafel te brengen kwesties te beslissen, geeft weliswaar de Russen de gelegenheid om vraagstukken betreffende het Ver re Oosten ter sprake te brengen, doch er is eenstemmigheid tussen de vier leiders noodzakelijk om dergelijke - kwesties ook inderdaad op de agenda I punten ten aanzien van de hereniging te plaatsen. Dit nu is vrijwel onmoge-1 V!,n w,Pr vpp- lijk, aangezien het Westen gekant J blijft tegen het bespreken van proble men inzake het Verre Oosten. In de middagvergadering hebben de Regeringsleiders geconfereerd. Duide lijk kwam in de loop van het gesprek het meningsverschil tussen Oost en West over het probleem Duitsland naar voren, een meningsverschil dat zo groot werd geacht dat een overeen stemming moeilijk te bereiken is. De Regeringsleiders hebben aan het einde van de bijeenkomst hun ministers van buitenlandse zaken dan ook opdracht gegeven zich opnieuw met Duitsland bezig te houden. Maar veel wordt daar niet van verwacht. Het Westen heeft vooral betoogd, dat de hereniging van Duitsland de hoogste voorrang moest hebben. Het i heeft met nadruk verzekerd dat men niet op een oorlog uit is. Maar ondanks de persoonlijke ver- zekering van President Eisenhower dat Amerika nooit zal deelnemen i aan een aanvalsoorlog en zulk een 1 oorlog onder geen omstandigheden i ZEEUWSCH DAGBLAD parlementsleden een overzicht van de voornaamste na-oorlogse ontwikkelin gen op het gebied van de Europese sa menwerking. Hierbij werd bijzondere aandacht gewijd aan de geschiedenis en de doeleinden van de Raad van Europa, aan de structuur en de plan nen van de Westeuropese Unie en aan de vorderingen van de Europese eco nomische integratie, zoals deze zijn ge maakt in het kader van de organisatie voor Europese economische samenwer king (O.E.E.S.) en in dat van de Eu ropese gemeenschap voor Kolen en en Staal. De eerste openbare vergadering van de parlementariërs zal Woensdagoch tend in het palais de Chaillot plaats hebben. Op de agenda staat een inlei ding van de Franse minister van finan ciën, Pflimlin, en een bespreking van de huidige ontwikkeling der Noordat lantische gemeenschap. Uitgave: Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes GENEVE, 19 Juli Nadat door de Wereldraad van Kerken reeds een op roep tot gebed was uitgezonden voor de conferentie te Geneve, werd gister morgen door de commissie van de kerken voor internationale aangelegen heden van de Wereldraad een schrijven gezonden aan de regeringsleiders, die te Geneve bijeen zijn. In het schrijven wordt o.m. gezegd: „Wij willen U de verzekering geven dat de mensen in onze kerken en op de zendingsvelden uw besprekingen volgen met biddende kracht. De ernst van de problemen, die de wereld vrede bedreigen, erkennende, zijn zij dankbaar voor de bereidheid van de regeringen, die bij deze conferentie betrokken zijn, om tezamen haar ver antwoordelijkheid te bezien in de critieke wereldsituatie. Daar zij beseffen hoe ingewikkeld de problemen zijn, die dringend om een oplossing vragen, is hun optimisme gematigd. Toch hopen en verwachten zij, dat de spannin gen zullen afnemen, dat er een basis voor wederzijds vertrouwen zal worden gelegd en dat een begin zal worden gemaakt met het zoeken naar nieuwe en constructieve wegen, waarop de vrede kan worden bevorderd”. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Grote Vier hebben van morgen in Geneve overeenstemming bereikt over het volgende program voor de conferentie van de vier rege ringschefs: 1. Hereniging van Duitsland 2. Europese veiligheid 3. Het ontwapeningsprobleem zal goedkeuren bleven de Russische leiders sceptisch op dat punt. Boelganin wees er vooral op, dat de omstandigheden voor een hereniging van Duitsland niet rijp zijn. Ook ge lukte ’t het Westen niet ’t wantrouwen van de Russen ten aanzien van de NAVO weg te nemen. Boelganin geloofde Eisenhower wel op zijn woord, toen hij zei dat hij geen oorlog wilde, maar de pre mier betoogde dat er wel degelijk anderen zijn geweest, die- oorlogs zuchtige verklaringen hebben afge legd. De Russische premier noemde Edens aanbod om de veiligheid van Rusland te garanderen min of meer beledigend voor een grote mogendheid, die zich zelf wel kan verdedigen. Deze uitla ting van Boelganin heeft in Westelijke diplomatieke kringen de mening ge sterkt, dat Moskou zelfs niet tot een hereniging van Duitsland bereid zou zijn, ook al zou het worden geneutra liseerd. -DE BILT, 19 Juli. Droog weer en _m.:a perioden met zonneschijn. n tot matige Noordelijke wind, nezelfde of iets hogere middagtempe- raturen. -o-- t?’ f -«

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1