beide kanten Vriendelijke woorden van de kloof tussen om en voor van Parlementaire vereniging de NAVO Zeeuwse planoloog gaf Regering Pakistan adviezen Eerste atoomenergie voor het algemeen gebruik Oprechte pogingen Oost en West te overbruggen M Radarsysteem voor Westerschelde? Naar een consultatieve vergadering T. Hittegolf wijkt nog niet Electricïteit van reactor Voor economische samenwerking tussen de aangesloten landen Regering accepteert uitnodiging van Stichting v» cL Arbeid Boelgani n wil niet over communistische landen spreken Weer in overont wikkeld gebied opgesteld voor der gelijke onderzoekin gen in andere steden, want Pakistan beschikt nog niet over geschoolde krachten op dit gebied. S III - H.' VREEDZAAM GEBRUIK VAN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ATOOMENERGIE r’ J. Westerhout terug in ons land KOOS VORRINK OVERLEDEN DE BILT ZEGT: Warm Autobus ramde tram Eisenhower De lonen en prijzen Op de weg TholenOud Vossemeer In volle vaart tegen een boom Inzittende kwam om het leven GENEVE, 18 Juli ,,Ik heb met grote voldoening opgemerkt dat elke delegatie, in de geest van een vriendschappelijke houding- zichzelf heeft uitgesproken als zijnde vastbeslo ten om met de anderen samen te werken in een oprecht zoeken naar de vrede. Indien, heren, wij door al deze debatten en argumenten deze geest van vriendschap kunnen na streven en bewaren als we tegenover onszelf en tegenover de wereld de oprechtheid van onze verklaringen, dat wij hier samen zijn om samen te werken voor de vrede, kun nen aantonen dan zal deze conferentie inderdaad een groot succes worden”. Onderzoek in volle gang Faure Eden Boelganin ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8142 (Zie pag. 1 en 3) EEN GOED BEGIN IN GENEVE Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Zondagmiddag is bij het Brabantse dorp Haelen aan de lijn tussen Eind hoven en Roermond een uit acht rij tuigen bestaande reizigerstrein ont spoord, waarbij twee portalen van de bovenleiding zijn omver gereden. Bei de sporen op het traject werden door de gederailleerde rijtuigen versperd. De foto geeft een beeld van de aange richte materiële schade. DEN HAAG, 19 Juli Koos Vorrink, oud-voorzitter van de P. v. d. A., is vannacht om 01.15 uur in ’t Klimop- huis te Amsterdam overleden. DINSDAG 19 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL, 18 Juli. Na een ver blijf van vier maanden in Pakistan kon de heer T. J. Westerhout, wnd. di recteur van de Planologische Dienst in Zeeland vanavond om half zeven op Schiphol aan, waar hij door zijn 3-ja- rig zoontje uitbundig werd begroet. En ook door mevr. Westerhout, ver onderstellen wij. De heer Westerhout ging naar Pakistan op verzoek van de Technical Assistence Board der Ver. Naties om zijn medewerking te verle nen bij de uitvoering van een sociaal ontwikkelingsprogramma in dat land. „Ik heb me gedurende mijn verblijf voornamelijk aan twee taken gewijd”, zo vertelde hij ons. „In de eerste plaats aan een voorlopig sociologisch onder zoek in de stad Dacea, de hoofdstad van Oost Pakistan. De gehele samenleving daar is na tuurlijk nog in ontwikkeling. De be doeling is, de bevolking zich bewust te doen worden van de eigen behoeften en om haar te stimuleren tot zelfwerk zaamheid, Tevens heb ik richtlijnen Ook drong hij er op aan de moge lijkheid van een gedemilitairiseerde zone tussen Oost en West te bestude ren. en hij had nog een lange reis per auto naar Middelburg voor de boeg. Boven dien ondervond hij dat hij na zijn ar beid in een onderontwikkeld gebied nu weer in een overontwikkeld land kwam, want de douane maakte het hem danig lastig. Daarom hebben wij hem op dit punt een goede reis en wel thuis toegewenst. Veranderlijke bewolking met plaat selijk regen of onweer, maar ook tij delijk opklaringen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. ROTTERDAM, 18 Juli Omstreeks elf uur vanmorgen heeft een Duitse autobus op de hoek van de Randweg en het Breeplein te Rotterdam een tramstel van lijn drie geramd. 13 per sonen, onder wie een Nederlander, werden gewond. Zeven van hen kon den ter plaatse worden verbonden, de anderen werden naar het ziekenhuis vervoerd. -o- LONDEN, 18 Juli. Zowel in West- Europa als in Japan blijft de hittegolf voortduren en het aantal slachtoffers van hitte en onweders blijft stijgen. In Duitsland is de hittegolf de twee de week ingegaan. In totaal zijn hier reeds 130 personen om het leven geko men door zonnesteken, blikseminslag en verdrinken. De hoofdstad van Oos tenrijk, Wenen, had vandaag de heet ste dag van het jaar, met temperatu ren van 32 graden Celsius. In Zweden was het, ondanks heldere zonneschijn, iets koeler dan voorheen als gevolg van een koele bries uit het noordwesten. PnuCHENECTADY, 18 Juli Het electriciteitsnet van „Niagara-Mohawk doo er (.,?Jporation” heeft voor het eerst in Amerika stroom ontvangen, die gebruik Van r*00menerS*e was opgewekt en bestemd was voor algemeen stJ00m. wordt opgewekt door een reactor van hetzelfde type als van te °r’ *Ve in »Sea Wolf”, de tweede atoomduikboot, die binnenkort ~BV„ale.r Selaten zal worden, zal worden gemonteerd. Het betreft hier on- «eveer tien millioen watt. raaW^6 P'ec^Bgheid, waarmee de stroom „overgedragen” werd, zei admi- ener?'eMaS ®‘rauss» voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom- i °ver.twee jaar of minder de eerste volledige electrische centrale ca zal zijn, die aan het gebied van Pittsburgh 60.000 kilowatt zal leveren. specialisten, waarvan dr de Jong, de directeur van de Amsterdamse school voor Maatschappelijk werk leider was”, aldus de heer Westerhout. Dr de Jong hield zichzelf bezig met het geven van advies over de oprich ting van een departement van maat schappelijk werk. Voorts maakte van ons team nog deel uit ,een Australiër, een Egypte naar en een Zweedse dame. Ieder van ons bewoog zich op zijn eigen speciale terrein”. „U kunt natuurlijk nog niet spreken over resultaten van Uw werk?” ,,Nee, wij brengen slechts advies uit aan de regering van Pakistan. Pas als deze dit advies aanvaardt, kan het ei genlijk werk worden aangevangen. Wel kan ik zeggen, dat men in Pa kistan geweldig enthousiast was over hetgeen wij deden. Men heeft mij ui terst gastvrij ontvangen en ik heb er veel vrienden gemaakt. Wij wilden de heer Westerhout niet langer aan zijn huisgezin onthouden Op de conferentie voerde Eisenhower het eerst het woord: „Het is tijd”, zo zei hij, „dat alle gordijnen, of ze nu zijn van kanonnen, van wetten of van regeringen, beginnen te verdwijnen”. Hij stak de Sowjet-Unie een vrienden hand toe en drong aan op een nieuwe geest in de diplomatie. Maar ook liet de Amerikaanse pre-1 sident in zijn rede niet na de twee grote twistpunten tussen de mogend heden naar voren te brengen, n.l. d< dreiging van het internationaal com munisme en de positie van de volke ren in Oost-Europa. Westelijke waarnemers waren ovei het algemeen van mening, dat Eisen hower een grote stap had gedaan om de kloof tussen Rusland en het Wes ten te overbruggen, vooral met be trekking tot de internationale controle om een derde wereldoorlog te voor komen. Zijn voorstel voor een eerste stap in deze richting was n.l. een over eenkomst tussen de grote mogendhe den voor onderling toezicht op de mi litaire instellingen. In een opgewerkte stemming kwa men de leiders van de vier mogend heden vanmorgen voor de eerste zitting in het „Palais des Nations” aan. Het eerste arriveerde de Britse premier, Sir Anthony Eden. Hij werd gevolgd door de Franse pre mier, Edgar Faure en daarna door de Russische premier Boelganin en de leider van de Russische commu nistische partij Chroestsjef. Beide Russen glimlachten breed toen zij uit hun auto stapten en groetten twee knappe secretaressen van de Verenigde Naties, die naar hen zwaaiden. Ook de altijd nors kij kende Molotof lachte zoals hij nog nooit eerder had gedaan. Het laatst kwam Eisenhower aan, die ook al in een vrolijke stemming scheen. PARIJS, 18 Juli. Parlementsleden uit alle vijftien landen van de NAVO, zijn vandaag in Parijs bijeengekomen om te beraadslagen over de mogelijk heid van nauwere onderlinge samen werking tussen de parlementen. De beraadslagingen, die tot het einde van deze week zullen duren, zullen ver moedelijk niet leiden tot de vorming van een gezamenlijke consultatieve parlementaire vergadering, zoals in verschillende kringen oorspronkelijk was gehoopt, maar waarschijnlijk wel tot de oprichting van een „interparle mentaire vereniging voor de NAVO” met een permanent secretariaat in Pa rijs. Het plan voor nauwere parlemen taire samenwerking tussen de vijftien landen is uitgegaan van het Canadese parlement. In Canada werd dan ook reeds verleden jaar een „parlemen taire vereniging voor de NAVO”, sa mengesteld uit leden van beide ka mers van het parlement, die zich spe ciaal voor het werk van de NAVO in teresseren, opgericht. Deze vereniging nam in Januari jongstleden een reso lutie aan, waarin werd voorgesteld dat op de Parijse bijeenkomst, die vandaag begonnen is. zou worden aangestuurd op de vorming van een consultatieve parlementaire vergadering van de NAVO. Maar bezwaren uit andere lan den, hoofdzakelijk uit de Verenigde Staten, hebben geleid tot een verzwak king van het plan in die zin, dat van Canadese kant nu nog slechts naar de oprichting van een interparlementaire vereniging wordt gestreefd. Hetgeen niet wegneemt, dat de oorspronkelijke gedachte in de loop der besprekingen van andere zijde, sommige van de vijftien Nederlandse parlementsleden naar voren zal worden gebracht. De organisatie, die uit de Parijse bijeenkomst zal voortkomen, welke haar vorm ook moge zijn, zal in de eerste plaats tot taak hebben, meer leven te brengen in de uitvoering van het tot nog toe tamelijk ver waarloosde art. 2 van het Noordat- lantische Verdrag. In dit art. 2 wordt verklaard, dat de aangesloten lan den „zullen streven naar het elimi neren van tegenstellingen in hun in ternationale economische politiek en economische samenwerking zullen aanmoedigen”. Voorts wordt erin ge sproken over de wenselijkheid van de versterking der vrije instellingen van die landen, het tot stand bren gen van beter begrip voor de prin cipes waarop die instellingen berus ten en het scheppen van een toe stand van stabiliteit en welvaart. -o- (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 18 Juli De Minister raad heeft in zijn vergadering van van daag besloten gehoor te geven aan ’t verzoek van de Stichting van de Ar beid om over de ontwikkeling van de lonen en prijzen te spreken. Aan deze besprekingen zullen o.a. de ministers Zijlstra, Suurhof en Beel deelnemen. Zij zullen deze onderhan- delingen beschouwen als een zeer in formele terreinverkenning. Het is te verwachten dat nog in de loop van deze week het gesprek tussen de ministers en de Stichting van de Arbeid zal 'beginnen. THOLEN, 18 Juli Omstreeks vier uur vanmiddag is op de weg Tholen- Oud Vossemeer een auto, komend uit de richting Tholen, in volle vaart on geveer ter hoogte van de Drie Zwaan tjes tegen een dikke boom gevlogen. De bestuurder, de heer J. C. A. Pols uit Oud-Vossemeer moest ernstig ge wond in het ziekenhuis te Bergen op Zoom worden opgenomen. Zijn echtge note overleed kort na het ongeluk op de plaats van het onheil. De auto werd ernstig beschadigd. Niemand is getuige geweest van het ongeval, zodat de oorzaak moei lijk is te zeggen. Wel werd in de omgeving een harde klap gehoord. Toen het ongeval gebeurde was er verder ook geen verkeer op de weg. -o- Aldus sprekend kenschetste de president van de Ver. Staten, Eisen hower, vanavond het verloop van de eerste twee zittingen van de con ferentie van de Grote Vier, die vandaag in Geneve is begonnen. De conferentie, die amper begonnen, een brief kreeg van de Oecumenische Raad van Kerken, waarin gezegd dat over de gehele wereld wordt ge beden voor het slagen van de conferentie, dé conferentie ook, die al onmiddellijk een verklaring van al de vier groten opleverde, dat zij oprecht wilden pogen de spanning in de wereld te doen afnemen en een vredesklimaat te scheppen. En het was kennelijk het spook van de waterstofbom, die beide partijen bezitten, die toen een belangrijke plaats innam in de gedachten van de leiders, de waterstofbom tegen het gebruik waarvan negen vooraanstaande geleerden nog kort geleden waarschuwden. verheugd over Eisenhower, dat het Amerikaanse volk met vredeswil is bezield. Boelganin juichte het voorstel van Eisenhower aangaande een atoomgemeenschap toe. Rusland zou zeker mee willen doen. Het zou volgens Boelganin zeer be langrijk zijn als men het op de confe rentie eens zou kunnen worden over de omvang der strijdkrachten van de V.S., Rusland en Rood-China van an derhalf millioen man. Engeland en Frankrijk zouden 650.000 man mogen hebben en de andere landen 150 a 200.000 man. Tenslotte stelde Boelganin voor dat Oost en West zich zouden verplichten geen wapengeweld tegen elkaar te ge bruiken. Vanavond hebben de vier hoogste Russische leiders gedineerd in het verblijf van president Eisenhower aan het meer van Geneve, waar zij een informele bespreking hadden. Ook Dulles was aanwezig. GOES, 18 Juli Het Nederlandse radar proefstation te Noordwijk aan Zee neemt momenteel langs boorden en monding van de Westerschelde proeven met provisorische stations, teneinde eventueel te komen tot een havenradarsysteem voor de scheep vaart op deze zeearm. Een dergelijke proef wordt thans te Westkapelle genomen, naast het mo nument op de geallieerde landings plaats. De mogelijkheid tot invoering van een dergelijk systeem voor het bin nenloodsen van schepen, dat vooral bij slecht zicht bij mist, sneeuw e.d. C uitstekende diensten zal kunnen ver richten, wordt thans onderzocht. Een belangrijke factor hierbij is de bepaling van de plaatsen, waar in de toekomst eventueel blijvende stations zullen moeten verrijzen. Het onderzoek, waarmee men vorig jaar een begin maakte, gaat voort. Over de resultaten en de plaatsen, waar de vaste stations wellicht zullen komen is nog niets bekend. De voorbereidingen eisen veel tijd, want op vele plaatsen moet een proef genomen worden. Hoewel nog niets met zekerheid ge zegd kan worden, gaat dit onderzoek voor de verwezenlijking van de plan nen, een havenradarsysteem voor de scheepvaart op de Westerschelde in te voeren, voort. Edgar Faure, de Franse premier kwam met enkele nieuwe voorstellen betreffende de verzekeringen aan Rus land. Hij deed de suggestie aan de hand de strijdkrachten van een even tueel herenigd Duitsland niet groter te doen zijn dan de strijdkrachten die West Duitsland op basis van de hui dige overeenkomsten met het Westen zijn toegestaan. Ook stelde de Franse premier voor een internationale organisatie in te stellen voor het beheer van de gelden, die vrij zouden komen door de beper king van de bewapening. Deze gelden moeten dan ten goede komen aan de minder ontwikkelde gebieden. Nadat de conferentie voor het mid dagmaal was geschorst voerde de Brit se premier, Sir Anthony Eden het woord, die op zijn beurt het plan voor een onderling veiligheidsverdrag tus sen Oost en West naar voren bracht, met deelneming van de Grote Vier en een verenigd Duitsland. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. In de tweede plaats heb ik advies gegeven over de vraag hoe de ruimte lijke ordening in beginsel kan worden opgezet. Hierbij ging het dus ook over een woningbouwprogramma en de maatstaven voor de te bouwen wonin gen. Ik moest daarbij natuurlijk uit gaan van de economische mogelijkhe den en de sociale omstandigheden in Pakistan: de Nederlandse maatstaven zijn hier dan ook volkomen onbruik baar. Pakistan is als zelfstandig land nog maar acht jaar oud en het telt 80.000.0000 inwoners, waarvan 86 pet nog analphabeet is. „Werkte U zelfstandig of in team verband”. zo vroegen wij. „Ik maak deel uit van een team van Tot slot sprak de Russisch premier Boelganin, die op zijn beurt met een plan voor Europese veiligheid in twee stadia naar voren bracht. Deze twee stadia zouden dan moeten zijn: 1. Een bevriezing van het Atlantisch Pact en het Oosteuropese veiligheids verdrag in hun huidige sterkten. 2. Een toenemende ontmanteling van beide systemen, gevolgd door de uiteindelijke ontbinding. Boelganin was er echter op tegen dat op de conferentie gesproken zou worden over de toestand in de com munistische landen. Dit zou een in menging in de binnenlandse aange legenheden betekenen. Hij had lof voor de voorstellen van de Fransman Faure en toonde zich Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Stichting 274280 tfoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. M TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie voor advent. enz. 2970), Snran: Vlissingen: Nieuwstr. ^Telsf 826; Middelburg: Korte ^Ardstr’ 35. Tel. administratie redactie 2347; Ter- 2 netuen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Cointre N.V., misschien nog wel bijvoorbeeld door voren zal worden gebracht. de van

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1