aanvaardt wetten VAN NELLE DE DOOLHOF Westduitse Bondsdag de eerste militaire HET DAGELIJKS BEROEP onderwerp van conferentie De echte Godsdienstonderwijs op openbare kleuterscholen onderwijs op een redelijk peil te ver zorgen. PUZZLE 85 zware shag! Hulpverlening aan de slachtoffers in Volos „Vluchtelingen in de CJXLL Dordtse Kerkenorde wordt niet gewijzigd ENSCHEDE, 16 Juli. De Generate Synode der Geref. Kerken (art. 31). heeft tijdens de zitting van Vrijdag besloten geen wijziging te brengen in de Dordtse kerkenorde, zoals door het Synodelid de heer D. J. Oggel uit Axel was voorgesteld. ,j I OPREIS Tegenstellingen tussen regerings partijen en socialisten toch niet onoverkomenlijk Kampioene legkip produceerde ei van 150 gram Geen sprake van achteruitstelling Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood, VANDAAG EENS Gereformeerden uit allerlei kringen waren een weekend bijeen „G*S*L-nieuws” ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Maandag 10 juli 1933 Hoewel regering week voor parlement 4 SPI Twee honderd deelnemers op DE RADIO BRENGT U FEUILLETON Magisch vlechtwerk IS VAN „HET ZWIN’’ IS WEER OPEN Oplossing vorige puzzle Woudschoten Aanvullend wetsontwerp WIE RAAPTE PORTEFEUILLE MET 8000 FRANCS OP Gen. Synode Geref. Kerken (art. 31) Candidaten directeur waterleiding Ingezonden Mededeling (adv.) tl korte -o- Ingezonden Mededeling (Adv.). betaling bezichtigd worden. j „Ik ben er van overtuigd,” vervolg- (Wordt vervolgd.) WAT MijnHAftpT mAAkt |5GOED ’s-GRAVENHAGE, 16 Juli. Don derdag 21 Juli zullen de Belgische douanekantoren gesloten zijn met het oog op de Belgische nationale feest dag. I 1 e n &S98& CARBOVIT tegen spljs- verterings -bezwaren MUGQLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. en soliste. 22.00 Radio-bromfietsencursus. - 22.10 Kamerork. en soliste. 22.55 Gram, verstrooid voor zich heen ziende. Maar 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA AVRO: 20.00 Gram. 20.15 Act. en weer- ber. 20.30 „Vogel vlieg de wereld in”, co- medie. 22.30 Sluiting. -o- RETRANCHEMENT, 16 Juli. Het natuurreservaat „Het Zwin” in West- Zeeuwsch-Vlaanderen is gisteren weer voor het publiek opengesteld. Het broedseizoen is nu achter de rug. In navolging van de maatregelen die in het Belgisch deel van het natuurre servaat werden genomen, ging de stichting „Het Zeeuwse Landschap” dit jaar voor het eerst tot periodieke afsluiting over ter wille van de typi sche vogelwereld in dit gebied. Het Belgische Zwin, dat van een afrastering is voorzien, kan alleen te gen betaling bezichtigd worden. AMSTERDAM, 16 Juli. Een kip van zeer eenvoudige huize zij is nl. geen raskip heeft het gepresteerd deze week een ei te leggen dat 150 gr. weegt, een omtrek heeft van 1714 cm en een lengte van 8 cm. Deze kip, eigendom van de familie A. Meerveld in de Lage Vuur- se, heeft bovendien in dezelfde week nog twee eieren dubbel zo groot als een nor maal ei, nl. met een omtrek van bijne 16 cm, een lengte van 8 cm en een gewicht van 120 gram te voorschijn gebracht. Mogelijk ter compensatie heeft deze leg- kampioene in de zelfde periode drie bij zondere kleine eitjes geproduceerd, eitjes die nauwelijks 4 cm lang waren en een omtrek hadden van nog geen 10 cm. meester Smith voor Salter te houden.” „Inderdaad, mijnheer. Dat is alles. Maar u kunt niet begrijpen in hoe onaangenaam parket ik mij gebracht tfèel, door met die verdenking naar Burtenshaw te gaan, wat tot gevolg heeft gehad, uiteindelijk, dat mevrouw Grey die belediging is aangedaan.” „Natuurlijk. Zonder die stap van u zouden we Salter nooit in verband met Eoxwood hebben gebracht.” Karl bleef bedaard, maar had wel op de tanden willen knarsen: het was maar al te waar wat de politiechef droog in het midden bracht. „Dus op die ene uitzondering na, sir, mag ik met recht aannemen, dat u persoonlijk geen ander aandeel of be lang bij de zaak hebt voorzover Sal ter betreft.” „Met betrekking tot Salter? Hoege naamd geen.” „Welnu, dan kunnen we wel eens een ogenblikje rustig en vertrouwe- Ijjk praten. Komt het u niet voor, sir, als onpartijdig en onverschillig toe schouwer, dat er wel iets vreemds in deze zaak is, alles bijeengenomen?” „Ik vat uw bedoeling niet, mijnheer Game. Zulk een gedachte is nog nooit bij mij opgekomen. In welk opzicht vreemd?” „Dat zal ik u zo zeggen. Die mijn heer Smith is nu zo’n maand of zes, zéven uw rentmeester?” „Zo ongeveer, ja.” „Waar hebt u hem vandaan? Waar woonde hij vóór die tijd?” „Dat weet ik waarlijk niet. Ik heb hem niet aangesteld. Dat deed mijn moeder, toen zij, tijdens mijn verblijf in het buitenland, Foxwood beheer de. Ik vond hem er, toen ik terug kwam.” DEN HAAG, 18 Juli. De Rege ring is van oordeel, dat ook op de openbare kleuterscholen de mogelijk heid moet bestaan tot het ontvangen van Godsdienstonderwijs. Het wets ontwerp tot regeling van het kleuter onderwijs is daarom aangevuld met een nieuw artikel, dat in grote lijn overeenstemt met de lager-onderwijs- wet 1920, aldus deelt de Regering in haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mee. dan keek hij, na enig zwijgen, op en zag zijn bezoeker doordringend aan. „Sir Andinnian, ik veronderstel, dat uw aandeel in deze zaak zich uit sluitend bepaalt tot het feit van uw verkeerde opvatting, om uw rent in de M.v.A. wordt er de nadruk op gelegd, dat het de ouders zijn, die na het in werking treden van de wet zullen moeten beslissen om trent de groei van het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs. De mi nister ontkent, dat de gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder kleuteronderwijs in het ontwerp niet consequent zou zijn doorge voerd, omdat onvoldoende rekening zou zijn gehouden met de bijzonde re positie die het openbaar onderwijs zou innemen. Daarom wordt het be treurd dat sommige Kamerleden menen, dat de financiële gelijkstel ling in feite tot achterstelling van het openbaar kleuteronderwijs heeft geleid. Tegen de voorstelling van zaken, dat het Rijk alleen voor een zo sober mogelijke verzorging van de openbare kleuterscholen vergoedt, wordt ernstig bezwaar gemaakt. Het ontwerp bevat een regeling, die de gemeenten in het algemeen in staat stelt het kleuter- ’s-GRAVENHAGE, 16 Juli. Zoals bekend is, heeft de Nederlandse rege ring in April j.l. een bedrag van f 25.000 beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de aardbeving in en om de Griekse stad Volos op 19 en 20 April. In overleg met de Griekse autoriteiten is voor dat bedrag een hoeveelheid betonijzer van 46 ton aan gekocht en verscheept. Van Griekse zijde is thans bericht ontvangen dat deze gift in grote dank is ontvangen. Het materiaal zal worden gebruikt voor de wederopbouw van liefdadige instellingen in het getroffen gebied. Van links naar rechts en van boven Haar beneden gelezen dezelfde woor den invullen. 1 Met ijver voortgaan, 2 kruipend Sx mner^^ besef van goed en Kwaad. Horizontaal: 1 Overlast, 5 ut, 7 mijl, ,„eep’ 11 aval> 13 aard> 16 snik, as> 16 roe, 19 nu, 20 kampioen. ert?caaI: 1 Overdaad, 2 romp, 3 ia St’ 6 Pelikaan, 8 ra, 10 eer, 12 en» 14 as, 15 drum, 16 semi, 19 na. BONN, 16 Juli. Zeven afgevaar digden van de Westduitse Vluchtelin genpartij, die uit de partij en de par- lementsfractie zijn getreden, hebben verzocht, zich bij de christendemocra tische partij te mogen aansluiten. De fractie van de C.D.U. heeft dit verzoek ingewilligd. Onder de zeven afgevaardigden be vinden zich de ministers Oberlaender en Kraft, die Bondskanselier Adenauer hun ontslag hadden aangeboden na dat zij uit de Vluchtelingenpartij wa ren getreden. vertegenwoordigers van na-oorlogsa activiteiten binnen de Geref. kerken als Jeugd en Evangelie, Geref. Studie- verband voor Oecumenische Vragen, Werkgemeenschap van Geref. Jonge ren e.d. Ook werd gesproken over de betekenis van Bijbel- en gebedskrin gen. De conferentie werd besloten met een kerkdienst met ds J. Brussaard als voorganger. Dr Adenauer heeft Vrijdag, tijdens de behandeling van de twee eerste militaire wetten door de bondsdag, evenmin als zijn minister van Defen sie, het woord gevoerd. Het resultaat der eindstemming, die Zaterdag werd gehouden, stond bij voorbaat vast. De socialisten hebben aangekondigd dat zij bij hun „neen” zullen blijven. Zij motiveren dit met het argument, dat de Bonds republiek met het stellen van vol dongen militaire feiten aan de voor avond van Genève aan de toch al zo laag genoteerde kansen op Duitse eenheid opnieuw afbreuk zou doen. Daar van andere zijde geen tegen stand is te verwachten, is een grote meerderheid voor de wet bij voor baat verzekerd. Hun principiële af wijzing heeft de socialisten er niet van weerhouden een zeer actief aandeel te nemen in de behandeling van de wet. Bij de vandaag gehou den stemmingen hebben de socialis ten zich dan ook achter verscheide ne artikelen der wet geschaard. De tweede militaire wet, die de vor ming van een selectie-commissie voor het hogere personeel der strijdkrach ten beoogt, is met de medewerking der socialisten definitief aanvaard. Tegenstanders vond deze wet slechts in de uiterst rechtse gelederen. Daar vond de Duitse partij, de kleinste der regeringscoalitie, het beneden de waardigheid der soldaten, dat candi- daat-kolonels door een commissie zou den moeten worden getest op hun de mocratische betrouwbaarheid. Woordvoerders van' de drie voor naamste partijen critiseerden de hou ding van de kleinste Duitse partij als een af val van het gemeenschappelijke front, dat de partijen te elfder ure hebben gevolgd. Daarbij zat volgens de liberaal Mende niets anders voor dan de toeleg als de beste „nationaal- democraten” te paraderen en de ove rigen van wantrouwen jegens de sol datenstand te betichten. ZAKELIJKE SFEER. De behandeling der beide wetten vond Vrijdag in een volkomen zake lijke sfeer plaats en zonder de gebrui kelijke uitbarstingen tussen regering en oppositie. Tot ieders verrassing had zich bij de koortsachtige snelle behan deling der wetten in de laatste week zoiets als een bondgenootschap van alle partijen tegen de regering ge vormd. De krachtige wijze, waarmee de regering in de parlementaire strijd Was gestoken, heeft deze genoopt in te binden. BONN, 16 Juli. Het Westduitse parlement heeft aan de vooravond van de conferentie van Genève de wettelijke grondslag gelegd voor de eerste militarisatiemaatregelen. Het heeft daarmee voldaan aan de besliste wens van Bondskanselier Adenauer, die er alles op heeft ge zet om voor de samenkomst der „grote vier” te demonstreren, dat de Bondsrepubliek vastbesloten is de eenmaal gelegde militaire banden met de Westelijke regeringen niet meer op te geven. Zodoende heeft het eerste stuk mi litaire wetgeving een volslagen ander beeld gekregen, dan de regering zich had voorgesteld. Terwijl zij aanvanke lijk om een soort blanco volmacht had gevraagd, ziet zij nu haar handen ge bonden doordat de Bondsdag er op ge staan heeft gewichtige bevoegdheden niet uit handen te geven. Niet alleen Is de draagwijdte van de 6000-man- Vrijwilligerswet bereikt, maar de Bondsdag heeft in deze wet ook een artikel opgenomen, waarin het heet, dat de militaire toporganisatie en de inrichting van het ministerie van De fensie bij wet geregeld zullen moeten Worden. Ook hierin wil het parlement dus zeggenschap houden. Tot vlak Voor de behandeling der wetsvoorstel len in het parlement heeft dr Ade nauer zich daartegen verzet, doch zelfs zijn eigen partij heeft van geen wijken willen weten. Het laat zich evenwel aanzien, dat de strijd tussen regering en parlement over deze be- dig, onder ede zou willen verklaren, dat zij niets van Salter af weet, wan neer zij voor de toekomst van een dergelijk indringen verschoond zou het Boek der Boeken. 21.15 Omr. ork. blijven.” „Ja, zonder twijfel”, zei de ander 99) „Tatton is een ervaren agent, sir. U kunt er op aan, dat hij goede rede nen had voor hetgeen hij deed.” „Ik wil onmiddellijk aannemen, dat hij die meende te hebben. Maar zij waren ongegrond. Ik zou gedacht heb ben, dat mevrouw Grey van alle an dere dames het meest boven verden king van welke aard ook verheven zou zijd geweest. Zij leeft stil en af gezonderd op de Doolhof, gedurende’ de afwezigheid van haar man, en legt niemand ook maar iets in de weg. Het is belachelijk te menen, dat zij Salter, die zij nooit gezien of gekend heeft, zou verbergen.” „Het is gewaagd, om op die manier xxuKdu» voor iemand in te staan, sir Karl”, (12 30-12 33 Land- meende de politiechef met een flauwe glimlach om de lippen. „Vooral voor een vrouw.” „Voor mevrouw Grey kan ik ge rust instaan.” Mr Game bladerde in enkele op zijn bureau liggende papieren, vermoede lijk om tijd te winnen teneinde Karl’s verhaal te vergelijken met de reeds „Te Foxwood loopt het praatje allerlei soort van praatjes zijn mij vandaar ter ore gekomen dat Smith slechts in naam uw rentmeester is; dat hij zich uitgeeft voor een oud vriend van de familie Andinnian.” „Ik kan u verzekeren, dat Smith mijn gesalarieerd rentmeester is. Hij heeft een huis om in te wonen en ontvangt maandelijks zijn salaris.” „En dat huis is tegenover het hek van de Doolhof?” „Ja,” antwoordde Karl, die zich niet bepaald op zijn gemak begon te voe len om de loop, die het gesprek scheen te nemen. „Is er enige waarheid in zijn ver zekering, dat uw familie hem in vroe ger dagen gekend heeft? Zo aanstonds wordt u wel duidelijk, sir, waarom ik u dit alles vraag. Ik veronderstel, dat er niets van waar is.” „Ik heb van mijn moeder in haar laatste ziekte menen te begrijpen, dat zij wel iets van hem wist, maar ik ben er niet zeker van, of ik haar be doeling goed gevat heb en zij was te ziek dan dat ik haar er verder mee lastig gevallen ben. Ik zelf had nooit van Smith gehoord en het kan zijn, dat ik haar verkeerd begrepen heb. Hij maakt zich op mijn goederen ver dienstelijk; verder heb ik niets met hem te maken. „Het gerucht zegt ook, dat hij zijn rentmeesterschap al heel gemakkeijk opneemt; dat hij schijnt te doen, wat hij verkiest; dat hij het grootste deel van zijn tijd doorbrengt met roken in zijn tuin; begroetingen met voorbij gangers wisselt en het hek van zijn overburen begluurt.” Vanzelfsprekend staat het een schoolbestuur vrij, op eigen kosten verdergaande voorzieningen te tref fen, ook als het gemeentebestuur dit niet doet. Hierdoor is het theoretisch mogelijk, dat bijzondere scholen een zekere voorsprong op openbare kun nen verkrijgen, maar dit behoeft in feite niet zo te zijn. Herhaaldelijk komt het immers reeds thans voor, dat de oudercommissie van een openbare school gelden ter beschikking stelt om ten behoeve van de school aanschaf fingen te doen, die de gemeente niet wenst te bekostigen (voor de aankoop van een piano, extra-leermiddelen, e.d.) Dat de openbare school door de fi nanciële gelijkstelling tegenover de bijzondere in een ongunstige positie wordt gebracht, is dan ook volstrekt niet waar. Individuele verschillen tus sen scholen zijn echter onvermijdelijk, zolang het een ieder vrijstaat aan een bepaalde school in al dan niet mate riële vorm van zijn sympathie te doen blijken. De ministers achten die vrij heid van hoge waarde en zouden haar niet gaarne op welke wijze ook eniger lei beperking willen opleggen. MIDDELBURG, 16 Juli. De Com missaris van Politie te Middelburg verzocht ons het volgende op te ne men: „Op Donderdag 14 Juli j.l. is door een vreemdeling, wonende te Lille in Frankrijk, terwijl hij in het Minia- tuurtreintje reed via Gortstraat Hoogstraat te Middelburg, te ongeveer 12 uur een bruin lederen portefeuille inhoudende 6000 a 8000 Franse francs verloren. Gezien werd, dat deze portefeuille door een man is opgeraapt. Deze man wordt in zijn eigen belang aangeraden de portefeuille aan het Bureau van Politie te Middelburg te deponeren”. DINSDAG 19 JULI HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Koersen. 14.00 „Amelia Al Ballo", opera (gr.). 15.00 Voordracht. 15.15 Pianorecital. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 „De dierenwereld en wij”, caus. 17.25 Gram. 17.30 Musette ork. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Theaterork. en soliste. 19.00 „Paris vous parle”. 19.05 Gram. 19.15 Orgel en clavecimbeh 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Lichte muz. 21.00 Disco-caus. 21.40 „De twee millionnairs”, hoorspel. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Act. 23.25-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gr. 8.45 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.40 Gram. 14.00 Promenade ork. 14.45 Doedelzakork. 15.05 Amus. muz. Tussen 15.30 en 17.30 Tour de Fiance. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koer sen. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: „Internationale jeugdcontacten”, verkregen inlichtingen.^ door drs K. I. L. M. Peters. 18.00 Voor de -- jeugd. 18.20 Gram. 18.30 Tiroolse muz. de Karl, „dat mevrouwGrey, .zo o- 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Tour de France. 19.20 Gram. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gram. 20.30 Tour de France. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit Deze ouderling was van mening, dat de Dordtse kerkenorde dient te wor den aangepast en in overeenstemming moet worden gebracht met de opvat tingen van deze tijd. De bedoeling van de voorsteller was, dat de te benoe men deputaten rapport zullen uitbren gen uiterlijk 1 Juli 1957, opdat de zaak op de volgende Synode in behandeling zou kunnen komen. De betreffende commissie, die het voorstel van de heer Oggel heeft be handeld, adviseerde aan de Synode hierop niet in te gaan, temeer ook, om dat geen bepaalde voorstellen zijn in gediend en geen enkele kerkelijke vergadering het voorstel heeft onder steund. Na enige discussie werd het voorstel van de commissie met alge mene stemmen en dus ook die van de heer Oggel aangenomen. De vergadering ging daarop tot Dinsdag a.s. uiteen. voegdheden in een later stadium zal worden voortgezet. De vandaag aangenomen wet inza ke de selectie-commissie is geheel en al tegen de zin der regering doorgezet. Met bijzondere nadruk hadden kanse lier Adenauer en minister Blank zich verzet tegen een wettelijke fundering van zulk een commissie. Ook hierin echter heeft het parlement zijn wen sen volledig kunnen doorzetten. Het heeft zeif de lijst der 38 leden van deze commissie goedgekeurd. Het is de éerste maal, dat bij een belangrijk stuk wetgeving de Bonds regering vrijwel over de gehete linie voor de wensen van het parlement heeft moeten wijken. Tot dusver had den waarnemers In Bonn steeds de in druk, dat het woord van dr Adenauer wet was, en de stoerheid waarmee de Christelijke partij zich tegen de wen sen van haar chef heeft verzet, heeft zich in Bonn ten zeerste verbaasd. Deze houding wordt voor een be langrijk deel verklaard door de on rust, die in de gelederen van alle par tijen bestond over de groeiende ver dieping van de kloof tussen de beide grote partijen van de Bondsrepubliek. De christelijke fractie heeft, met de steun der liberalen, alles gedaan om de socialisten tot een medewerking aan de militaire wetgeving te bewe gen. Onder deze omstandigheden heeft zij alles willen vermijden wat de op positie aanleiding zou hebben kunnen geven de parlementaire behandeling der wetten als onserieus te qualifice- ren. Men heeft in Bonn de indruk, dat deze toeleg in eerste instantie ge lukt is en dat daarmee een eerste stap gezet is naar een gemeenschappelijke militaire politiek der grote partijen. (Van onze §-redacteur). ZEIST, 16 Juli. Vrijdagavond werd op het conferentie-oord „Woud- schoten” bü Zeist de derde zomerconferentie voor leden der Geref. Kerken geopend. Bijna 200 deelnemers waren naar het prachtig gelegen gebouw getogen om samen te spreken over het onderwerp: „Gereformeerden in hun beroep”. Aan de wens van het comité, dat personen uit allerlei beroeps kringen aan de conferentie zouden deelnemen, was eveneens ruimschoots voldaan. Op de deelnemerslijst stonden een predikant naast een pluimvee- fokker, een ambtenaar naast een huisvrouw en een handelsreiziger naast een schoonheidsspecialiste. De conferentie werd geopend met een dienst in de kapel, waarin ds G. Toornvliet uit Leiden voorging. Voor het onderwerp in de naar be roepen samengestelde studiegroepen onder de loupe genomen werd, gaf ds J. Overduin uit Veenendaal er een uit voerige inleidende beschouwing over. Op de vraag, wat een Gereformeerd mens behoort te zjjn, antwoordde spr.: een Christen en niets meer. Maar dat wil zeggen, dat hij het woord van Christus wil laten spreken op alle le vensterreinen. Bij zijn beschouwing over het wezen van de Gereformeerde kerk waarschuwde ds Overduin tegen de vaak gevolgde methode om een be paald kerkverband te willen legitime ren met historische fata en data. Het enige juiste uitgangspunt is de on zichtbare kerk. Alle data als 1515 en 1834 en 1886 zijn slechts episodes uit de worsteling om de kerk met een hóófdletter beter te laten functione ren. Een oecumenisch gesprek is al leen vruchtbaar bij dit klassiek-Gere- formeerde uitgangspunt en dit be waart er ons ook voor om een be paalde situatie te willen bevriezen. In een andere situatie kan een hereniging even noodzakelijk zijn als vroeger een scheuring was. Sprekende over het begrip roeping merkte ds Overduin op, dat dit steeds tweeërlei inhoud. Een Gereformeerd Christen heeft niet alleen de roeping een bepaalde persoonlijke houding aan te nemen in het teven, hij heeft ook de roeping te streven naar een voort durende her-ordening van dat leven zelf. Ook over de verhouding tussen roeping en beroep, die in de groeps discussies meermalen naar voren kwam, bad spr. enkele inleidende op merkingen. Hij wees er op, dat Calvijn in dit verband spreekt van de grote roeping, liggend in het verticale vlak en de kleine roepingen in het horizon tale vlak. Paulus roept de gelovigen op de grote roeping ook te horen in het dagelijks beroep, want ook dat wordt er door beheerst. In dit ver band deed spr. vast bij voorbaat een aanval op de vaak gehoorde uitdruk king „zaken zijn zaken”. De groeps besprekingen droegen uiteraard een vertrouwelijk karakter. Zondagmorgen werd in de kapel een officiële kerkdienst gehouden met de hoofdvlootpredikant ds J. H. Sillevis Smit als voorganger, ’s Middags werd een podiumgesprek gehouden door ZIERIKZEE^ 16 Juli. De raad van beheer van de Waterleiding Mij. Schouwen-Duiveland heeft voor de functie van directeur van deze dienst drie candidaten: 1. ir J. L. van Sloo- te te Leiden, bedrijfsingenieur bij de N.V. Leidse Duinwaterleidingmaat- schappij. 2. ir B. W. Meiborg te Til burg, ingenieur bij het bedrijf van Publieke Werken der gemeënte Til burg, 3. ir W. J. Braun te Wassenaar, research-ingenieur bij de gem. wo- ningdienst der gem. Apeldoorn. In de vergadering van aandeelhouders op Dinsdag 19 Juli zal over de functie worden gestemd. AMSTERDAM, 15 Juli. Versche nen is het derde nummer van „G.S.I.- nieuws”. Dit orgaan heeft tot doel op populaire wijze bekendheid te geven aan de arbeid van het Gereformeerd Sociologisch Instituut Stond in het tweede nummer een artikel over het belang van de socio logie voor de diaconale arbeid, dit keer behandelt ds W. A. Wiersinga de betekenis van de sociologie ook voor het evangelisatiewerk. De heer J. Jonker, ouderling van de Gereformeerde kerk te Amsterdam-Z., heeft verder in een artikel uiteengezet wat naar zijn mening de taak en de plaats van het Gereformeerd Sociolo gisch Instituut is temidden van ons kerkelijk leven. Op verzoek schreef de hoofdassistent van het Instituut, drs De Koning, een artikel over de prac- tijk van een sociologisch onderzoek. Hij zet daarin uiteen hoe de gegevens voor een dergelijk onderzoek „in het veld” verzameld worden. Het administratie-adres is Hont- horststraat 6, Amsterdam-Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3