In vele Kerken werd gebeden het maar Arbeid de van RESIDENT VAN CASABLANCA GESLAGEN EN GETRAPT Stichting zoekt contact met Regering Geen definitieve beslissingen, hervinden van vertrouwen •p! Het weer >ai t ei): I 'loei. KARDINAAL MINDSZENTY VRIJGELATEN iiil Treinramp in Chili Hoge onderscheiding voor directeur Prov. Gasbedrijf in Europa Vliegtuigongeluk in de V.S.: 18 doden Besprekingen duren vijf tot zes dagen ontmoeting lonen Het gesprek over de Vandaag de Grote j Om zijn hoge leeftijd Nog geen advies aan S.E.R. gevraagd Trein bij Eindhoven ontspoord ZEELAND m-j 1 1 werd I Militaire afzetting r, Versterkingen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Grote Drie Een Europeaan gestenigd iiiii V le 31 gr. 25 26 29 31 20 33 33 31 28 31 29 29 27 31 28 28 31 31 28 34 er» L ide IL GENEVE, 18 Juli In Geneve begint vandaag de topconferentie van de regeringsleiders van de Grote Vier: Eisenhower, Boelganin, F aure en Eden. In vele kerken in Nederland en in het buitenland is gisteren deze conferentie, waar gesproken zal worden over de toekomst van de wereld, in het gebed herdacht. De bij de Wereldraad van Kerken aangesloten Kerk genootschappen hadden van de Oecumenische Raad van Kerken een officieel schrijven met toelichting ontvangen. Er was geen uniform gebed opgesteld, zodat de predikanten hun eigen gebed konden uitspreken. Maar ook in andere kerken, niet bij de Wereldraad aangesloten, i voor het welslagen van de conferentie gebeden. In geheel West-Duitsland zijn gis- t en speciale gebeden van de kansels uitgesproken. Als van- de conferentie begint zal in West-Duitsland twee minuten stilte in acht Aankomst is gisteren voor het welslagen teren speciale diensten gehouden daag om twaalf uur worden genomen. uit Frankrijk aangekomen a Stichting lie JAARGANG No. 8141 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 1) •m, 1 geel -o- de last, die hierdoor door de volkeren moet niet 95. tic ut 5 9 9 8 I MAANDAG 18 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT EISENHOWER Oproep tot gebed Le Cointre N.V., Goes )oor iaat .-eer haar. ent. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord onbewolkt half bewolkt licht bewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt licht bewolkt half bewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt half bewolkt lisht bewolkt onbewolkt Juli. Joseph Mindszenty is in Maart 1944 bisschop van Veszprem en in October 1945 aartsbisschop van Esztergom en primaat van Hongarije geworden. Hij keerde zich in 1944 ,toen de Duitsers BOELGANIN Vertrouwen. De militaire autoriteiten in Casa blanca hebben de avondklok met twee uur vervroegd. Het gehele Arabische Eén persoon werd gedood en dertig gewond, toen Donderdag de bliksem in de tribune te Ascot sloeg, tijdens de races. De inslag vond plaats op slechts enkele meters van de Koninklijke loge; Konin gin Elizabeth was echter op het moment van de inslag niet aanwezig. Op de foto zien we enige slachtoffers tijdens het verlenen van de eerste hulp. lOOQt 5 cas. m efe’ dl ar. is et 1- ■e van; 1 2,2 I 4,9; TOPCONFERENTIE IN GENEVE BEGINT VANDAAG iwa-i zan< end.' -o- In een tunnel tussen Mouchard en Pontarlier is Zaterdagnacht de Sim- plon-Orient-sneltrein (van Parijs naar Sofia) ontspoord. Kort na het ongeluk, dat omstreeks middernacht gebeurde, reed een loco motief op het andere spoor tegen een van de ontspoorde rijtuigen van de sneltrein. volle te benutten en zal al het mo gelijke doen om de hoop, die mil- lioenen in de gehele wereld stellen in de uitslag van de conferentie van regeringsleiders der vier mogendhe den trachten te r^^tvaardigen. e ii> 1 ■tref- I ZEEUWSCH DAGBLAD slagen van een advies aan de S.E.R. als dezer dagen luide aangeprezen, en zelfs als aanstaande aangekondigd door de socialistische persorganen en naar wij menen te weten ook met klem met name door de liberale werk geversorganisaties in de Stichting van de Arbeid voorgestaan, voorlopig al thans van de baan. Hongarije bezetten, tegen de nazi’s en bestreed even krachtig de Hongaarse regering die in 1945 onder Russische bescherming werd gevormd. Op 26 December 1948 werd de kar dinaal te Esztergom in hechtenis ge nomen. Voor zijn berechting zeide hij in een brief aan de Hongaarse bis schoppen, dat hij niet heeft deelgeno men aan samenzweringen en dat eventuele bekentenissen door mense lijke zwakheid van nul en gener waar de zouden zijn. Op - de terechtzitting bekende hij schuldig te zijn aan de misdrijven waarvan hij werd beschuldigd. Boven dien trok hij zijn brief aan de bis schoppen in. BONN, 16 Juli. Radio-Boedapest heeft vandaag bekendgemaakt, dat kardinaal Mindszenty uit gevangen schap is ontslagen. Volgens de zender besloot het Hongaarse ministerie van justitie tot vrijlating van de primaat op grond van zijn gevorderde leeftijd. Verder werd in de bekendmaking van de Hongaarse radio gezegd, dat de vergadering van Rooms-Katholieke bisschoppen een woonplaats voor de kardinaal zal aanwijzen. Gistermorgen zijn de regeringslei ders der drie Westelijke mogendheden, tezamen met hun ministers van Bui tenlandse Zaken in de villa van pre sident Eisenhower bijeengekomen ten einde de op de conferentie te volgen taktiek te coördineren. De N.A.V.O.-Raad heeft Zaterdag te Parijs in een voltallige zitting de po litiek, die de „Westerse Grote Drie” zich voorstellen te Geneve te zullen voeren, met algemene stemmen goed gekeurd. Deze politiek werd uiteengezet door de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver. Staten, resp. Pinay, MacMillan en Foster Dulles. ger werd een pad voor de brandweer gebaand. De brandweermannen wer den met stenen bekogeld. Later trok een grote menigte Ma rokkanen door de nieuwe Meainawijk naar het hof van de Pasja aan de rand van de Europese wijk. Er werden ver sterkingen aangevoerd en politieman nen en legioensoldaten openden het vuur. Bij de belangrijkste toegangen tot de nieuwe Medina-wijk hadden de Ma rokkanen baricaden opgeworpen. De aanval op de resident-generaal Grandval werd gedaan, toen hij de ka thedraal verliet na de begrafenis van slachtoffers van de bomaanslag op een caféterras. ld> dj >n v.,1 HET OVERLEG De berichten hieromtrent waren trouwens rijkelijk voorbarig, daar het vragen van een advies aan de S.E.R. tevens in beginsel zou inhouden een beslissing ten gunste van een alge mene loonronde, in de afgelopen week zowel door het C.N.V. als door de K.A.B. publiekelijk van de hand ge wezen. In de gedachtengang van de beide confessionele werknemersorga nisaties is een S.E.R. advies, dat de ge hele Nederlandse economische situatie uiteraard moet betreffen, overbodig en zelfs schadelijk. Deze organisaties staan op het standpunt dat de situatie in ieder bedrijfstak afzonderlijk be slissend moet zijn voor de vraag of de lonen op een of andere wijze kunnen worden verhoogd, zonder daarmede het toekomstige sociale en economi sche beleid en vooral ook de huidige prijzenpolitiek van de Regering in ge vaar te brengen. Ongetwijfeld zal een dergelijk be- drijfstaksgewijs overleg op tal van moeilijkheden met zich brengen. Om maar een punt te noemen: Er zijn stel lig een aantal bedrijfstakken, waar sinds de vorige loonronde door ver schillende oorzaken geen of zo goed als geen nieuwe welvaart is gesticht. En waar derhalve zonder een op het ogenblik ongewenst doorrekening in de prijzen ook geen ruimte is voor een nieuwe loonsverhoging. In andere be drijfstakken daarentegen worden ook thans reeds hogere lonen betaald dan officieel zijn toegelaten. Het is mede met het oog op het euvel van de „zwarte lonen” dat C.N.V. en K.A.B. pleiten voor een wijze van loonvor ming die meer op de werkelijke om standigheden in ons economisch en maatschappelijk leven is afgestemd. In het verleden is immers gebleken dat dit euvel en het is een ernstig kwaad, dat de eerbied voor wet en ge zag aantast met algemene loonron- den niet kan worden bestreden. Deze verschillen van onrechtvaardige en daardoor schadelijke divergenties van loonhoogten maken bovendien bij voortduren een zeker toezicht van de centrale overheid op uitwassen nood zakelijk. Zo liggen er nog vele moeilijkheden op het pad, dat de Regering, Stichting van de Arbeid en werkgevers- en werknemersverbonden in de komende weken hebben te gaan. De nu ingelei- de ontwikkeling doet evenwel een ze kere verwachting ontstaan, dat uit eindelijk een verantwoorde weg zal worden gevonden. De laatste dagen hebben een na dere verduidelijking van de ver schillende standpunten gebracht. Tevens werd door de Stichting van de Arbeid besloten een delegatie, door de ministerraad uit zijn mid den aan te wijzen, uit te nodigen Dinsdag a.s. over het loonbeleid van gedachten te wisselen. Hierbij wordt dan gesproken over de wen selijkheden en mogelijkheden rond de lonen in het licht van de alge mene sociale en economische poli tiek van de Regering. Ook zal dan aan de orde komen de actuele posi tie van de vergeten groepen, de toe komstige sociale positie voor ouden van dagen, weduwen, wezen en in validen, de huurpolitiek, de Neder landse exportpositie en dergelijke kardinale kwesties. Eerst na dit contact zal de Stich ting van de Arbeid zich beraden over concrete voorstellen. Met deze nieuwe ontwikkeling is het een toespraak voordat hij waarvoor te Geneve een ::eer aan, péf M ued j. flacon r tub5i d, Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Djjk, St. Annaland; J. 8. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes, Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moll SANTIAGO, 17 Juli. Op het sta tion van San Bernardo, 20 km ten zui den van Santiago in Chili zijn vandaag twee treinen op elkaar ingereden. Men vreest, dat meer dan zeventig perso nen daarbij om het leven zijn geko men. Twee uur na het ongeluk waren 31 lijken geborgen. De president. Gene raal Ibanez Del Camp, is met een aan tal regerings- en politie-autoriteiten op weg naar de plaats van de ramp, de ernstigste die zich ooit in Chili heeft voorgedaan. Het ongeluk had plaats in een dichte mist. VLISSINGEN, 16 Juli. Tijdens een bijeenkomst in „Brittannia” is de directeur van het Prov. Gasbedrijf in Zeeland, de heer P. L. Abrahamse, hartelijk gehuldigd wegens het feit, dat hij zijn 50 jarig ambtsjubileum aan dit bedrijf viert. Als bekroning op het werk kreeg hij bij monde van de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, te horen, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau te benoemen. „Vooral in de oorlogstijd heeft U veel voor de provincie gedaan en voorts hebt U in tal van commissies en verenigingen Uw beste krachten gegeven. Een halve eeuw werken in hetzelfde bedrijf komt niet iedere dag voor, doch een halve eeuw werken, zoals U deed, is een zeldzaamheid. Het verheugt me dan ook zeer, dat H.M. de Koningin U deze hoge onderschei ding heeft gegeven”, aldus Jhr De Ca sembroot, die de jubilaris naast de ver sierselen een geschenk onder couvert overhandigde. De volgende spreker, mr A. J. v. d. Weel, de voorzitter van de Commissie van Bijstand, dankte voor de buiten gewoon prettige verstandhouding. Burgemeester mr B. Kolff sprak even eens waarderende woorden aan het adres van de jubilaris. De bureauchef, de heer C. G. Verhoef, bood namens het personeel een fototoestel aan Zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Uitgave: Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. W.TeL,L4adveri. enz. 2970), 2435. voo jssingen; Nieuwstr. KSKorte 7tr 35 Tel. administratie K Tel redactie 2347; Ter- 2009Aeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan no« gebied is door tanks en militairen af gezet. De brandweer is bewapend met geweren en machinegeweren en moet zich met steun van infanterie en tanks een weg vechten naar brandende ge bouwen. Een ziekenauto, die gewon den vervoerde, werd door de menigte ondersteboven gegooid en in brand ge stoken. Om 22.00 uur plaatselijke tijd scheen in de oude Medina de orde weer her steld te zijn. Volgens inlichtingen, die zijn verkregen van de politie, werden bij de ongeregeldheden in de oude Arabische wijk vijf betogers gedood en liepen ongeveer zestig personen ver wondingen op. Een Europeaan van Spaanse af komst werd bij een steniging gedood. Twee Europeanen zouden nog wor den vermist. Intussen zijn vandaag in Casablan ca drie nieuwe gendarmerie-eenheden uit Frankrijk gearriveerd. De verster kingen zijn naar Casablanca verzon den op dingend verzoek van de resi dent-generaal. DE BILT, 17 Juliè Weerrappor- ten van hedenavond 19 uur Stockholm: Oslo: Kopenhagen: Amsterdam: Londen: Luxemburg: Parijs: Bordeaux: Grenoble: Nice: Genève: Zurich: Locarno: Berlijn: Frankfort: München: Wenen: Innsbruck: Rome: Ajaccio: Mallorca: DE BILT, 17 (Van een sociale medewerker) DEN HAAG, 16 Juli. Zoals be kend, vindt sinds enige weken over leg plaats tussen de vertegenwoordi gers van de verschillende werkgevers- en werknemersorganisaties over de vraag, wat er met de lonen moet ge beuren nu de welvaart in ons land nog steeds toeneemt. Enerzijds is dit een gevolg van een rapport van de inter departementale commissie voor Ionen en prijzen, die de vraag of er tenge volge van de loonronde van October j.l. een evenwichtige verdeling van ’t nationale inkomen tot stand is geko men, bevestigend beantwoordde. An derzijds hebben ook de jongste ge beurtenissen rond de C.A.O. voor de grafische industrie dit overleg bevor derd. In dit verband zijn in de Stich ting van de Arbeid o.m. al aan de orde geweest het prijzenbeleid van de rege ring, de wenselijkheid van hetzij een algemene loonronde, hetzij loonover- leg per bedrijfstak, het vragen van ’n advies terzake aan de S.E.R. en de uit werking - van een eventuele nieuwe loonsverhoging. Ten aanzien van dit laatste punt wordt door verscheidenen de voorkeur gegeven aan een verlen ging van de vacanties en een vermeer dering van de vacantiebijslagen boven een rechtstreekse verhoging van het loon. ..50 - - - worden gedragen. 2. De kwestie van de staten in „gevangenschap”. ]la 3. Internationale inmenging in de interne aangelegenheden van vrije ei regeringen. Eisenhower wees erop, dat zijn missie naar Geneve de eerste in haar soort is. Immers, nog nimmer tevo ren heeft een President van de Ver enigde Staten zich naar het buiten land begeven om met de leiders van andere staten te spreken. Aan het slot van zijn toespraak riep presi dent Eisenhower op tot een gebeds dag voor de conferentie in Geneve. Hij beloofde 24 Juli weer in de Ver enigde Staten terug te zijn. Van de zijde van de deelnemers aan de conferentie, o.a. bij monde van Boelganin zelf, is er voor gewaar schuwd, dat men van de conferentie van Geneve geen definitieve beslissin gen moet verwachten b.v. over de be wapening. Wel hoopt men het eens te worden over de wijze, waarop dit pro bleem verder zal moeten worden aan gepakt. Het gaat er in Geneve vooral om om het vertrouwen tussen de sta ten op te bouwen, zo heeft President Eisenhower onlangs nog gezegd en aan de vooravond van de bijeenkomst heeft Boelganin zich eveneens op een pers conferentie in deze geest uitgelaten. De Amerikaanse president, Eisenho wer, de eerste minister van Frankrijk 1 en Groot-Brittannië, resp. Fauré en Eden, en de ministers van Buitenland se aken van Frankrijk, Groot-Brittan nië, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten, resp. Pinay, MacMillan, Molotof en Dulles, zijn Zaterdag te Geneve aan gekomen. Er waren bijzonder strenge veilig heidsmaatregelen getroffen in het ge bied van het vliegveld. Rondom de villa’s, waarin de bewindslieden ver blijven, staan Zwitserse soldaten met machinepistolen op wacht. De Sowjet-premier, Maarschalk Boelganin, is gistermorgen even over acht uur uit Oost-Berlijn in Geneve aangekomen. Hij was vergezeld van partij-secretaris Chroesjtsjef en de mi nister van Defensie, maarschalk Zjoe- kof. Molotof, de minister van Buitenland se Zaken, begaf zich aan boord van het vliegtuig, een „Iljoeskin”. Daarna ver scheen Boelganin als eerste bij de deur, gevolgd door Chroesjtsjef, Molo tof en Zjoekof. De laatste was de eni ge in uniform. Hij droeg al zijn onder scheidingen. De Zwitserse president, Max Petitpierre, heette de gasten wel kom. Boelganin inspecteerde tezamen met de president en maarschalk Zjoe kof de erewScht. Een Zwitserse kapel speelde ter begroeting het Sowjetrus- sische nationale lied. In een korte verklaring zei Boel- ganin onder meer dank aan het Zwitserse volk en de bevolking van Geneve in het bijzonder, voor het welkom. De aanstaande conferentie wordt gehouden in overeenstem ming met het grote verlangen van de mensheid. De hoofdzaak zal zijn vertrouwen te scheppen, zo zei Boelganin. Wij hebben goede hoop voor een goede uitslag van de conferentie en vertrouwen er op, dat alle deelne mers goede wil zullen tonen. De Sowjet-delegatie acht het een plicht om de gunstige omstandigheden ten CHICAGO, 17 Juli. Een Convair- Passagiersvliegtuig van de „Branif irways” is kort na het opstijgen van net vliegveld van Chicapo neergestort, chttien van de 43 inzittenden kwa- en om het leven. 25 passagiers wer en gewond. Vele passagiers waren re- -rvisten van de luchtmacht. licht °°^zaal< van het ongeluk is de UTRECHT, 17 Juli. Vanmiddag omstreeks half vier is een reizigers trein rijdende tussen Eindhoven en Roermond bij Haelen ontspoord. Beide sporen werden versperd. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De reizigers werd aangera den over Venlo te reizen. De treinen uit de richting Utrecht rijden tot Weert, treinen uit de richting Maas tricht rijden tot Roermond. Tussen Roermond en Weert wordt het verkeer met bussen onderhouden. De ontspoorde trein bestond uit acht rijtuigen, waarvan er zeven zijn gede railleerd. Twee portalen van de bo venleiding zijn omver gereden. Een der reizigers heeft een shock, een an der inwendige kneuzingen. v°oi Een vastomlijnde agenda is voor de topconferentie niet opgesteld. Alle kwesties zullen worden besproken, die worden gezien als oorzaak van de spanningen tussen Oost en West. Men verwacht dat de conferentie ongeveer vijf tot zes dagen zal duren. President Eisenhower heeft evenwel in naar Geneve vertrok de volgende problemen, telijj oplossing moet worden gezocht, genoemd: J 1. De bewapening en c. 1 gina 6 CASABLANCA, 17 Juli - Gis teren is het te Casablanca op twee vreemdelingenlegioen hebben het fronten tot botsingen gekomen. Po litiemannen en soldaten van het vuur geopend op Marokkaanse be togers, terwijl Europeanen de nieu we Franse resident-generaal, Grandval, bij de kathedraal hebben geslagen en geschopt. ’s Avonds reeds waren vijf perso nen gedood en 47 gewond, allen Marokkanen. De eerste botsing kwam kort nadat de Franse autoriteiten de staat van be leg hadden afgekondigd. Marokkaanse betogers stichtten brand in de Arabische wijk. Doordat de straten zwart van de mensen wa ren, konden de brandweerlieden de brandende panden niet bereiken. Door middel van geweervuur van de politie en het oprukken van tanks van het le- Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; lm» UïlCClUCAU X-K 1 1 K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1