I Peron afgetreden als leider van zijn partij Doden bij ernstige botsingen in Casablanca ZAAK-jUNGSCHLAEGER UITGESTELD boelganin: „Geduldig en oprecht alle vraagstukken bespreken" ir-uiiimii 1 en Russische verklaring met belangstelling instemming door het Westen ontvangen Fanatici deserteurs en Het weer m m Korporaal tijdens schietoefening gedood Europa Mevr. Sispera op Schiphol verwelkomd SCHIPHOL, 15 Juli. Mevr. Sis pera, de vrouw wier man in vrijheid zou worden gesteld hij moet thans dwangarbeid verrichten in de urani- ummijnen als zij van haar wens zou afzien om naar Engeland terug te ke ren is vandaag uit Tsjecho-SIowakije op Schiphol gearriveerd. il - Persconferentie in het Kremlin van HIER Hij blijft president, doch zal zich niet herkiesbaar stellen Het verhoor Ulmer Uitgaansverbod afgekondigd X ijli Pagina PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND JU legerkamp BROMFIETSER OM HET LEVEN GEKOMEN Illlm^^fnllliiiiiiiiiiiiiiii en over de grenzen Amerikaanse Joden boden Koningin oorkonde aan Scherpe patronen tussen de losse Bromfiets ontploft: bestuurder gewond Buitenlandse hulp op Schouwen-Duiveland Stadscentrum herschapen in EN IN ONS LAND: Vrij zonnig „Zuidkoreaanse leger gereed voor hervatting strijd” Amerikaanse wapens voor W est-Duitsland ‘■'“lil ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting lie JAARGANG No. 3140 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 3) Vlissingen; Ingezrwrb n Mede-ieling (Adv.) DJAKARTA, 15 Juli. De voor i IS* van ZATERDAG 16 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ONBEPERKTE garantis OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN rechter: „Verzon u dat alles?” Ulmer antwoordde: „Baden zei, verklaar nou dit en dat”. Scenario: „Bij dit onder zoek ben je toch niet geslagen”. Ul mer: „Niet door u, maar ik had erva ring, ik ben in Djakarta ook geslagen”. -o-- Zij zijn drie van de een on twintig krijgsgevangene, die indertijd besloten over te lopen naar de communisten. i „exclusieve in had ten en het Westen zullen hun stand punten moeten bewijzen door „vreed zame economische wedijver. De Sow- jet-Unie beschouwt het als haar hei lige plicht”, aldus Boelganin, „om alle pogingen aan te wenden om de huidi ge spanning te vervangen door een sfeer van vertrouwen, wederzijds be grip en zakelijke samenwerking. Wij hopen, dat dit ook zal worden gedaan door de andere deelnemers aan de con ferentie. Overigens kon Boelganin het niet nalaten even de tanden te laten zien. „De Sowjet-Unie heeft nimmer het plan gehad”, zo zei hij ondermeer, „om iemand aan te vallen. Met het oog op de oorlogsvoorbereidingen in an dere landen moet de Sowjet-Unie ech ter wel maatregelen nemen om de vei ligheid van het land te verzekeren. Wij hebben een zeer goed leger”, zo voegde hij daar aan toe, „uitgerust met. alle technische voorzieningen Een stelsel van collectieve veiligheid in Europa zou, volgens de Russische premier, een grote overwinning ten gunste van de vrede zijn. „Het zou te naief zijn te menen, dat wjj te Genève al de ingewikkelde kwesties tot een oplossing kunnen brengen. Als we echter ernstig streven naar het berei ken van overeenstemming zullen we ongetwijfeld de weg kunnen aangeven voor een bruikbare oplossing van de belangrijkste vraagstukken, zo besloot de premier. alle mogelijke moeite zal doen om geduldig en oprecht de onopgeloste vraag stukken te bespreken. Het was de eerste persconferentie, die ooit in het Kremlin is gehouden en trouwens ook de eerste van een Russisch regeringshoofd. Boelganin gaf de verslaggevers geen kans vra gen te stellen. Nadat hij zijn ver klaring, die in het Engels werd ver taald, had afgelegd, beëindigde hij deze met. de woorden „Dank U he ren”, stond toen op en ging heen. De Russische maarschalk, die verge zeld was van de andere leden van de Sowjet-delegatie naar Genève, sprak langzaam en rustig, doch met nadruk. Tot de buitenlandse journalisten zei hij, dat hij deze persconferentie had belegd opdat zij, „van wie zoveel af hangt wat betreft het verslaan van in ternationale conferenties”, de Sowjet- Russische zienswijze juist zouden weergeven. GEEN OORLOG. „Het geschil tussen het kapitalisme en het socialisme kan, zo zei Boelga nin, niet opgelost worden door geweld met behulp van een oorlog. Het Oos- REACTIES. Diplomatieke kringen in Londen hebben met belangstelling opgemerkt, dat Boelganin de nadruk heeft gelegd op de noodzaak van een Europees vei- ligheidsstelsel. Men gelooft, dat Enge land thans bereid is de kwestie van de Europese veiligheid met die van Duitslands hereniging te bespreken. Ook in Parijs is de rede van Boel ganin over het algemeen goed ontvan gen. Vooral de laatste zinsnede van zijn betoog achtte men van bijzonder belang. Diplomaten in Washington hebben verklaard, dat verscheidene ge deelten van Boelganins verklaring ge heel rijmen met soortgelijke verklarin gen van Eisenhower en de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, op onlangs gehouden perscon ferenties. LONDEN, 15 Juli Met belangstelling en instemming heeft het Westen kennis genomen van een verklaring, die de Russische premier, Maarschalk Boelganin, vandaag tijdens een persconferentie in het Kremlin heeft afge legd over de komende conferentie van de Grote Vier te Genève. In deze verklaring zei Boelganin ondermeer, dat het niet onmiddellijk binnen het bereik van de staatslieden te Genève ligt om een oplossing te vinden voor alle problemen die Oost en West verdeeld houden, doch dat de Sowjet-Unie Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds rJ. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. AMSTERDAM, 15 Juli. Vandaag heeft de president van de „Synogogue Council of America”, Norman Salit, Hare Majesteit de Koningin op Soest- dijk namens de Amerikaanse Joden een oorkonde van dankbaarheid over handigd. Hij deed dit om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid die on der de Amerikaanse joden leeft voor hetgeen het Nederlandse volk gedu rende de bezetting voor hun vervolg de geloofsgenoten heeft gedaan. De Amerikaanse Raad van Synagogen re presenteert de 554 mililoen Joden die in Amerika wonen. De uitzonderingstoestand, die sedert een mislukte staatsgreep in September 1951 van kracht is, wordt opgeheven. Argentinië, zo zei de president staat op het punt een nieuw stadium bin nen te treden, waarin er politieke vrij heid voor alle groeperingen en pers vrijheid zal zijn. „Tot nu toe”, zei hij, „heeft mijn regering het revolutionaire mandaat van het volk uitgeoefend, maar nu maken wij een eind daaraan, om in de grondwet vrijheid en waar borgen ten volle tot haar recht te doen komen”. De leiding van de partijzal worden overgedragen aan partij-auto riteiten. Peron zeide dat economische en con- Drie Amerikaanse soldaten hadden na de oorlog in Korea besloten niet terug te keren naar hun vaderland. De drie krijgsgevangenen die liever wilden blijven zijn een dezer dagen, na acht tien maanden, in Hong-Kong aange komen, om terug te keren naar Ame rika, hoewel hun een gevangenisstraf stalt te wachten ,als zij thuis komen, wegens collaboratie met de vijand. Zij verklaarden liever dood te zijn, dan nog langer onder het juk van het communisme te leven. De foto laat van links naar rechts zien: William A. Cowart (22 j.), Otho G. Bell (24 j.) en Lewis W. Griggs (23 j.). If AMSTERDAM, 15 Juli. Op het terrein van de Oranje Nassau Kazerne te Amsterdam is gistermiddag tijdens een schietoefening met een lichte mi trailleur de 20-jarige dienstplichtige Korporaal S. Havinga uit Westdonge- radeel (Fr.) gedood door enkele scher pe patronen, die door nog niet opge- helderde oorzaak tussen de losse pa tronen waren geraakt, waarmee de oefening werd gehouden. Hij werd zwaar gewond en is in het Wilhelmi- nagasthuis overleden. De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in, hoe het mogelijk is geweest dat tussen de losse patronen enkele scherpe zijr verzeild geraakt -o- ZAANDAM, 15 Juli. Vanmiddag is te Zaandam een bromfiets ontploft, die door de heer J. Hovestad uit Am- sterdam-Noord werd bereden. De be stuurder wiens jas vermoedeiijk door het heetlopen van de motor in brand was geraakt, had zijn voertuig neer gegooid en zich in het gras langs de weg gerold om de vlammen te doven. Enige seconden later ontplofte de bromfiets met twee harde knallen. In korte tijd was de fiets een ruïne. On geveer tien ruiten in de onmiddellijke nabijheid sprongen en enige brokken ijzer sloegen ruim 40 meter weg. De besturder werd niet ernstig gewond. echnici van de K.L.M. op Schiphol hebben deze „Ultrasonore” was machine geconstrueerd, die zal worden gebruikt bij het reinigen van tni ,oe. e,r.s van vliegtuigmotoren. Het schoonmaken dat vroeger twaalf 1 twintig uur in beslag nam, wordt met dit apparaat bekort tot nog geen half uur! De onhoorbare geluidsgolven verkruimelen het vuil, dat h gemakkelijk kan worden weggespoeld. Zouden onze huismoeders ooit ook zo’n apparaat krijgen ZIERIKZEE, 16 Juli. Een vijf-en- twintigtal jongeren uit vrijwel alle Europese landen, Amerika en Israël, zijn als onderdeel van de hulp aan het Nederlandse rampgebied Vrijdag aan het werk gegaan in de zwaar getrof fen gemeente Kerkwerve op Schou wen-Duiveland. Voorlopig zullen de jongens en meisjes, in de leeftijd van achttien tot vijf-en-twintig jaar, het havenhoofd teren, funderingen afbre ken en verder nodig herstelwerk doen. De leiding van het kamp berust bij de heer P. Grahe, secretaris-generaal van het „Hüfswerk der Freunde”, een in Hamburg gevestigd religieus- ge fundeerd hulpinstituut voor getroffen landen. De jongelui zullen zes weken in Nederland werken. Een Zuidvietnamese militair heeft een bom geworpen op het toneel van een schouwburg in Dakao, een voor stad van Saigon, waardoor drie toneel spelers werden gewond. De dader werd, toen hij poogde te vluchten, door de politie doodgescho ten. ROTTERDAM, 16 Juli Gister avond om half tien heeft op de Rijks weg van Rotterdam naar Dordrecht ter hoogte van Ridderkerk een brom fietsrijder het leven verloren. Het was de 26-jarige B. Koogje uit Schiedam. Hij reed met zijn patroon achterop, toen er een auto uit de richting Dordt naderde. De duo-rijder zag de botsing aankomen en liet zich op de weg val len, waardoor hij zich waarschijnlijk het leven redde. De berijder van de bromfiets sloeg met zijn hoofd tegen een boom en moet op slag dood ge weest zijn. De bestuurder van de auto, de 25-jarige S. K. uit Rotterdam, als mede een inzittende, kregen verwon dingen door glasscherven en moesten naar het Zuider-ziekenhuis worden vervoerd. licht bewolkt 33 gr. regen 26 licht bewolkt 27 licht bewolkt 27 licht bewolkt 28 half bewolkt 24 onweer 27 onbewolkt 27 zwaar bewolkt 27 zwaar bewolkt 26 half bewolkt 23 onbewolkt 23 licht bewolkt 30 onbewolkt 27 zwaar bewolkt 22 onweer 26 zwaar bewolkt 24 zwaar bewolkt 30 DE BILT, 16 Juli Weersverwach ting, geldig tot hedenavond: In de ochtend mist of laaghangende bewol king en overwegend droog weer. Later op de dag over het algemeen vrij zon nig. Lagere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. ue .weerrapporten van gisteravond 19 uur luidden; Stockholm, Oslo, Kopenhagen, Amsterdam, Londen, Luxemburg, Parijs, Bordeaux, Grenoble, Nice, Genève, Zürich, Berlijn, Frankfort, München, Wenen, Innsbrück, Rome, SEOEL, 15 Juli „De Zuidkoreaan se strijdkrachten staan gereed om, bij een vervallenverklaring van de Ko reaanse wapenstilstand, de strijd tegen de communisten in het Noorden on verwijld te hervatten”, aldus heeft de 37-jarige Zuidkoreaanse generaal Lee Hiong Koen, voorzitter der commissie van stafchefs, gezegd in een een ver klaring, uitgegeven na een geheime bijeenkomst der stafchefs. Hij voegde hieraan toe: „Wij heb ben met grote ongerustheid kennis ge nomen van berichten uit de Verenigde Staten, volgens welke de Amerikaanse leiders een spoedige hereniging Korea onwaarschijnlijk achten”. In de verklaring wordt ook de toe spraak, die president Eisenhower voor het congres heeft gehouden en waarin hij zou hebben verklaard dat te Ge nève niet over Aziatische aangelegen heden zou worden gesproken, „be treurd”. Vrijdagochtend aangekondigde zitting in de zaak-Jungschlaeger is uitgesteld tot 21 Juli, omdat men niet is gereed gekomen met de voorbereidingen. Over de zitting van Donderdag meldt Pia nog, dat de 42-jarige Ulmer, die vroeger opzichter was bij de dienst voor openbare werken in Pontianak, verklaarde Jungschlaeger voor 'het eerst in Djakarta bij de criminele re cherche te hebben gezien. Daarvoor had hij ook nooit van hem gehoord. Hij zeide ook Schmidt niet te kennen. Baden had hij in Bandoeng Ontmoet. Ulmer verklaarde te zijn geslagen door inspecteur Enduh en door hulp- I inspecteur Quix. Hij werd ook vast- I gebonden, tenslotte had hij het pro- ces-verbaal getekend. Ulmer toonde de rechter een lidteken onder het oog. Op de gerechtszitting werd een ge luidsband afgedraaid, die opgenomen was in de kamer van de officier van justitie, Scenario. Daar bevestigde Ul- 1 mer het gehele proces-verbaal. De Zielsblij en opgetogen zat ze tussen de journalisten in, lachte naar alle kanten en stak op verzoek van de fo tografen haar twee vingers juichend in de lucht om het V-teken te maken. Een ongeordende massa mensen ver drong zich bij aankomst van het vlieg tuig om deze 32-jarige vrouw en haar drie kinderen te zien. Zij werd verwel komd door een gevluchte Tsjech, de heer Jaromir Chudy, die ook in Tsje cho-SIowakije gevangen heeft gezeten samen met mevr. Sispera’s vroegere echtgenoot en die in Duitsland de eer ste stappen heeft gedaan om haar vrij heid te verkrijgen. Naast Chudy was op Schiphol ook aanwezig de zuster van Mevr. Sispera. Om negen uur vertrok mevr. Sispe ra naar Londen met het toestel van de B.E.A. en omzwermd door een aantal verslaggevers van Engelse bladen die ook in het toestel hadden besproken om maar geen woord te missen -van hetgeen zij zou gaan zeggen. Als zij tenminste wat zegt, want men fluister de, dat de „Daily Express” zich in Tsjecho-SIowakije van „exclusieve in terviews” verzekerd har’ UIT NOTTINGHAM zijn zes jongelui drie meisjes en drie mannen (leef tijd tussen 18 en 26 jaar), vertrok ken voor een tocht te voet om de wereld. Zij hebben ieder 50 pond sterling (500 gulden) bij zich, een rugzak van 30 kilo en aanbiedingen om in Italië en in Malakka op het land te werken. Zij hopen hun reis te betalen met het loon voor tijde lijk werk. Naar hun eigen schatting zal de reis vijf jaar duren. BIJ EEN AUTO-ONGELUK te Argen- tiere La Besse (Oost Frankrijk) zijn Donderdag een persoon gedood en twaalf gewond. Te Lyon eiste een autobusongeluk dertig gewonden, van wie er zes ernstig letsel op liepen. EEN NIEUWE VERSIE van de twee- motorige straalbomenwerper „Can berra”, die een grotere hoogte kan bereiken dan welke jager ook, heeft haar eerste proefvluchten gemaakt, aldus maakte de „English Electric Company”, de Britse maatschappij die het toestel heeft gebouwd, Vrij dag te Londen bekend. Dit nieuwe toestel, bestemd voor fotoverkennin- gen op grote hoogte, is in grote ge tale door de Britse luchtmacht be steld. IN ENGELAND zijn gisteren zeven personen door de bliksem gedood en vijftig gewond. Onder hen bevonden zich twee kinderen, die bij Southamp ton onder een boom speelden, en ver scheidene toeschouwers die op de ren baan van Ascot zaten, waar eveneens de bliksem insloeg. te Casablanca was Vrijdagavond een cordon gelegd van Senegalese en Ma rokkaanse soldaten. Het stadscentrum werd herschapen in een legerkamp. Bij belangrijke ge bouwen en op drukke kruispunten wa ren politiemannen en militairen sa mengetrokken, gewapend met machi nepistolen. Twee bataljons parachutis ten van het vreemdelingenlegioen zijn naar de stad gezonden. De Franse autoriteiten hebben te Casablanca een uitgaansverbod afge- kondigd van negen uur ’s avonds tot vijf uur ’s ochtends. De Franse minister voor Noordafri- kaanse zaken, Pierre July, heeft een verklaring uitgegeven, waarin de aan slag van Donderdagavond wordt ver oordeeld. Meer dan ooit moeten de Fransen in het protectoraat zich rond om de resident-generaal scharen en weestand bieden aan provocatie aldus de minister. CASABLANCA, 16 Juli. Vrijdag avond is het te Casablanca tot ernstige botsingen gekomen tussen Marokka nen en Europese betogers waarbij elf Marokkanen en een Franse gendarme om het leven kwamen en drie en der tig anderen werden gewond. De gehele dag werden betogingen gehouden door Fransen, die het niet eens zijn met de nieuwe liberale poli tiek van Frankrijk in het protectoraat Marokko. Aanleiding tot de betogin gen was de Marokkaanse geweldple ging op de dag van de Bastille, waar door minstens tien personen om het leven kwamen. Ook Vrijdagmiddag deden zich on geregeldheden voor, toen betogers be stuursgebouwen trachtten te omsin gelen. Hierbij kwam een politieman om het leven, een ander liep verwon dingen op. ’s Avonds werden voertuigen van Marokkanen omvergeworpen en in brand gestoken. Ook werd brand ge sticht in Marokkaanse winkels en een houtopslagplaats. Bij deze geweldda den werd een aantal Marokkanen ge wond. Bijna tweeduizend blanken deden een aanval op het gebouw van het dagblad „Maroc Presse”. Men slaagde er in te verhinderen, dat de betogers het gebouw binnendrongen. Met ste nen werden daarop ruiten stukgegooid, waardoor twee personeelsleden van ’t dagblad verwondingen opliepen. Ook vele ruiten van de bestuursge bouwen moesten het ontgelden. Rond om de woning van de Franse resident BUENOS AIRES, 15 Juli De Argentijnse president, Generaal Peron, is afgetreden ais leider van zijn partij. Hij zal president blijven doch zich niet candidaat stellen voor een derde ambtstermijn. Volgens de grondwet moeten in 1958 presidentsverkiezingen worden gehouden, doch waarnemers ver wachten, dat deze thans eerder zullen plaats vinden. stitutionele hervormingen voltooid zijn en dat hervormingen op cultureel ge bied uitgevoerd worden. „Daarom”, zo zeide hij, „heb ik enkele dagen gele den een eind aan de Peronistische re volutie gemaakt”. Thans is een nieuwe faze van een constitutioneel karakter, zonder revo lutie, begonnen. Dit heeft ten gevolg, dat ik als leider van de revolutie af treed om president van alle Argen tijnen, vrienden en vijanden, te wor den. Alle beperkingen voor de tegenstan ders moeten opgeheven worden. Voor taan mogen zij vrij handelen binnen de wet en met alle garanties, rechten en vrijheden. De tegenstanders mogen voortaan vrijelijk hun krachten meten met onze beweging, met inachtneming van fatsoen en streven naar pacifise- ring. Het is aan hun om te beslissen of zij pacifisering op een vredelievende wijze wensen. Zo niet, dan zullen wij deze zelf ter hand nemen. Voortaan zal de regering als regering functionneren en de politiek zal overgelaten worden aan de politieke organisaties. -o- BONN, 16 Juli De eerste Ameri kaanse wapens voor kadereenheden van het nieuwe Westduitse leger zul len dit voorjaar worden af geléverd, zo wordt van Amerikaanse zijde te Bonn vernomen. West-Duitsland krijgt mo derne wapens, zoals aan de andere N.A.V.O.-landen worden verstrekt. De eerste zendingen worden door Ameri ka geschonken. Uitgave: Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. nn Tel ?438 (b.g.g. VOO’redactie 2435 voor advent. enz. 2970), kontoren: Vlissingen: Nieuwstr. ?s Telef 326; Middelburg: Korte Nnnrdstr 35. Tel. administratie K Tel. redactie 2347; Ter- 2009óeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oesterbaan Le Cointre N.V., Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1