PREMIE VOOR VRIJWILLIGE TE LAAG VERZEKERING IS D aan van mevn De uitwijzing Weiher-Toet Indonesische regering blijft visum mr Horsky weigeren Algemene Rekenkamer speurt nooit tevergeefs Dienstauto’s bleven thuis, want reizen per trein is goedkoper Algemene Rekenkamer, het controle-orgaan op naar Ruth Ellis terechtgesteld Blijf meester over Uw zenuwen. Neem en Overeenstemming met specialisten, huisartsen en apothekers ZEEUWSCH DAGBLAD Enkele pluimpjes, vele aanmerkingen Ziekenfondsen Voorzitter van de Centrale Bond van en n over Tweede Kamer ~wat MunhaRDt maakt isAoed Nehroe terug in Nieuw Delhi Gen. Synode der Geref. Kerken (art. 31) Vier comnissies ingesteld Geen wereldvrede bij dergelijk banditisme” Angst voor pijnlijk branden van overtollig maagzuur? Niet nodig. Neem één of twee Rennies - bij voorbaat... SMOKKELCÓMPLOT ONTSLUIERD Nog gean regeling met tandartsen De nieuwe C.A.O. en de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond ’s-GRAVENHAGE, 13 Juli. De landelijke vakgroepen-vergadering van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfs bond ter behandeling van de concept collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafisch bedrijf zal op Zaterdag 23 Juli om 10 uur in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht worden gehouden. Minister Donker weerspreekt de geruchten Amerikaanse blad mishandeling van Nederlanders in Indonesië Het Horecabedrijf in 1954 Onontplofte bom op Woensdrecht Mijnhardt's Zenuwtabletten Apothekers. Nederlandse arrestanten zullen eerlijk en rechtvaardig behandeld worden Tandartsen. GereE Jeugdcentrum „De Witte Hei” Geldzuivering. euwe tarieven voor verzekeringen Nieuwe ionen voor loodgieters en fitters Duur „schilderij”. Huisartsen. pagina 3 Donderdag 14 Juli 1955 Mededpüng <adv Ingezonden Mededeling (Adv.) 4 ENSCHEDE, 13 Juli. De Generale Synode der Geref. Kerken (art. 31 k.o.) heeft tijdens de zitting van Dinsdagmid dag een viertal commissies benoemd. Aan de eerste commissie is o.m. opgedragen de bespreking van de zaak-Kralingen, het preekconsent, een getuigenis inzake de Zuid-Molukken en de regeling van de positie van ds Van Herwijnen te Rilland- Bath. Aan commissie twee werd toevertrouwd de zaak-Goossens, de positie van de ker ken op Soemba, de gerezen moeilijkheden in de kerk van Den Haag-West, de kwes tie van de Bijbelvertaling en het voor stel over het contact met de Chr. Geref. Kerken. De derde commissie kreeg de zaken met betrekking tot de Theologische Hogeschool te Kampen toegewezen. Commissie vier tenslotte zal de Psalm berijming bespreken, alsmede een aantal rapporten over de geestelijke verzorging van de militairen, het rapport over de radiokerkdiensten e.a. In deze commissie hebben o.m. zitting ds A. J. Krijtenburg te Zaamslag en ouderling D. J. Oggel te Axel. Na een breedvoerige discussie werd bij meerderheid van stemmen het voorstel van het Moderamen aangenomen de zit tingen van de Synode te doen voortduren tot Vrijdag 22 Juli en daarna uiteen te gaan tot 29 Augustus. Aangezien nog altijd zaken binnen komen, die aan de agenda worden toegevoegd, besloot de Synode om alle stukken, die na de eerste post bestelling van Vrijdag binnenkomen, niet meer te behandelen. De agenda telt thans reeds 165 punten. Bij op Hoogwater Vrijdag 15 Juli: Vlissingen: 9.28 u. 1.62 m., 21.55 u. 1.62 m. Terneuzen: 9.54 u. 1.80 m., 22.23 u. l. 80 m. Wemeldinge: 10.54 u. 1.64 m., 23.25 u. 1.52 m. Zierikzee: 10.38 u. 1.44 m. , 23.09 u. 1.31 m. Doe gerust Uw maaltijden alle eer aan, zonder die nare vrees voor zuur- brand achteraf. Met Rennies hèbt U niets te vrezen. Eén of twee Rennies die U ongemerkt water komt er niet aan te pas laat smelten op de tong, blussen direct. Nog vóór de brand kan uitbreken is ze reeds ge doofd! Want Rennies falen nooit! AMSTERDAM, 13 Juli zelf geen reden tot het verlenen van asyl. Deze onenigheid deelt zij waar schijnlijk met 95 pCt der andere Po len. Neen, zij moet kunnen aantonen, dat haar leven wordt bedreigd. Kort na haar aankomst in ons land heeft zij echter een intieme relatie aangegaan met haar zwager. Deze relatie heeft zij aangegrepen om te proberen in ons land te kunnen blijven. Als het ge woon niet lukt, dan vraag ik politek asyl, zo heeft zij aan de moeder van haar zwager laten weten. De vrouw heeft momenteel een man en vier kinderen in Polen zitten. Zij had oorspronkelijk het plan naar haar land terug te keren. Daarom heeft de adviescommissie dan ook eenstemmig minister Donker geadviseerd dat mevr. Weiher ons land moet verlaten. Maar loopt ze nu dan geen levens gevaar?, zo vroeg de heer Scheps. Het moet echter wel een speciale betekenis hebben gehad, dat minister Donker zo uitvoerig vertelde, waarom de aan vraag tot politiek asyl niet als serieus is te beschouwen. De Centrale Bond heeft aan dit voor stel geen medewerking verleend en het zelfde is geschied door het overleg van ondernemingsziekenfondsen. De Bond van R.K. Ziekenfondsen heeft omtrent dit voorstel zjjn houding voorbehouden. De Centrale Bond heeft gemeend deze houding te moeten aannemen, omdat hij in de gehele gang van zaken met be trekking tot de ziekenfondstandheel- Inmde geen vertrouwen heeft. Naar zijn overtuiging moet de tandheelkundige verstrekking van ziekenfondswege ge heel op de helling. Aldus de heer Van Dienden in zijn openingsrede op de jaar vergadering van de Centrale Bond te Utrecht, LONDEN, 13 Juli. Ruth Elies, de voormalige mannequin en moeder van twee kinderen, die haar minnaar, de coureur David Blakely, heeft ver moord, is vanmorgen op de binnen plaats van de Holleway-gevangenis door middel van de strop terecht ge steld. Protesten van kranten, leden van ’t parlement en andere bekende figuren uit het openbare leven en een stroom van petities en. telegrammen hebben het leven van de 28-jarige Ruth Ellis niet kunnen redden. Zij heeft gisteravond in een laatste onderhoud met haar advocaat de naam genoemd, van een man, die naar zij verklaarde, haar de geladen revolver heeft gegeven waarmee zij de 25-ja rige Blakely doodschoot. De secretaris van de Engelse ver eniging voor de hervorming van het strafrecht, Hugh Klare, heeft vanmor gen in een verklaring de hoop uitge sproken, dat de zaak-Ellis, die schijn baar zoveel beroering heeft gewekt onder het publiek en een stroming heeft doen ontstaan voor afschaffing van de doodstraf, de regering zal be wegen, thans de zaak opnieuw te be zien. Vervolg van pag. 1) Een der ochtendbladen in ons land heeft de laatste dagen sensationele be richten gegeven over een Poolse vrouw van origine Nederlandse, die uit ons land zal worden verwijderd. Minister Donker maakte thans de Kamer dui delijk, dat het geval Mevr. Weiher- Toet lang zo dramatisch niet is als men wil doen voorkomen. Wat Is het geval? Mevr. Weiher is kort voor de oorlog met een Poolse schepeling gehuwd. Zij „Wij kunnen niet hopen op een we reldvrede als internationaal banditis me onbelemmerd voort kan duren”. Dit schreef het in Salt Lake City ver schijnende blad „Deseret News’ ’in een hoofdartikel, over de beschuldiging van de Nederlandse regering tegen de Indonesische politie n.a.v. de wrede mishandeling van 24 Nederlanders. Het blad noemt een dergelijke mis handeling schokkend, doch even schok kend acht het onverschillig gebrek aan belangstelling, dat het witboek over deze kwestie in Amerika heeft gevonden. „Wanneer Amerikaanse onderdanen worden gevangen genomen en worden blootgesteld aan wreedheden, zowel li chamelijk als geestelijk”, zo schrijft het blad, „zijn wij uiteraard veront waardigd. Het gehele land wordt dan wakker geschud. Waarom zou het dan minder verschrikkelijk zijn als Neder landse burgers of burgers van enig ander land in gevangenschap zitten en gemarteld worden als een schen ding van elk beginsel van internatio naal recht en menselijk fatsoen?” Het blad eist een diepgaand onder zoek door een onpartijdige neutrale instantie en een spoedige berechting van de misdadigers, als die er zijn. Gerechtigheid is het recht van elke Nederlander of Fransman of Indo nesiër of Hindoe evenals dat het recht is van elke Amerikaan aldus „Deseret News”. heeft zich in Polen gevestigd. Uit dit huwelijk werden vijf kinderen gebo ren. Zij vroeg in Polen een uitreisvi sum, daar haar vader in Nederland ernstig ziek was. Na veel moeilijkhe den kreeg zij dit visum, maar helaas te laat. Op 14 Maart j.l. kwam Mevr. Wei her, vergezeld van één kind, in ons land aan. Aan de politie heeft zij toen niets gezegd over haar politieke moeilijk heden in Polen of over haar ongeluk kig huwelijk. Op 14 Mei verklaarde zij plotseling aan de Haagse politie niet meer naar Polen terug te willen, om dat zij het niet eens is met het regiem en omdat haar drankzuchtige man haar mishandelde. Dat zij het niet eens is met het regiem in Polen is op zich- ’s-GRAVENHAGE, 13 Juli. Het Horecabedrijf heeft in 1954 geen uit gesproken slecht jaar gehad, maar van vooruitgang is zeker ook geen sprake, aldus het jaarverslag 1954 van de Ne- ferJaAtJïêu?fin(i,-,”caïè'ren aanverwante bedrijven. De omzetcijfers zijn het vo rig jaar wel weer gestegen, doch de exploitatiekosten eveneens, onder meer door een stijging van de sociale lasten met 2530 pCt. Het verslag stelt verder o.m. vast, dat de reorgani satie van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer, tot een krachtig propaganda-ap- paraat voorlopig niet is verwezenlijkt. Betreurd wordt, dat dit juist in deze tijd van toeristische hoogconjunctuur niet gebeurt. HET BEDIENINGSGELD De nieuwe regeling voor de bereke ning van omzetbelasting over het be- dieningsgeld heeft tot gevolg gehad, z omeldt het verslag verder, dat de om zetbelasting niet langer een beletsel hoefde te zijn voor het zogenaamde in clusief afrekenen. Daarbij wordt ech ter uitdrukkelijk opgemerkt, dat het nog steeds verboden is, dat het bedie nende personeel bij het afrekenen een bedrag noemt. Het wordt de vraag ge acht of op dit moment de tijd rijp is deze bepaling in zijn oude vorm weer zou herleven. Geprobeerd wordt nu het bdienend personeel met het pu bliek te laten afrekenen met bonnen waarop het bedieningsgeld afzonder lijk wordt opgevoerd. Er zijn op het ogenblik bonboekjes in druk, waarbij dit mogelijk zal zijn. WOENSDRECHT, 13 Juli. werkzaamheden aan de startbaan de vliegbasis Woensdrecht stootten arbeiders gisteren op een nog niet ont plofte bom van 250 kg, een restant uit de vorige wereldoorlog. In de loop van de middag heeft men, na de no dige voorzorgsmaatregelen getroffen te hebben, de bom tot ontploffing ge bracht. AMSTERDAM, 13 Juli Gister avond hebben vijf ambtenaren van de sectie recherche der douane in het Oost-Indisch huis na een langdurig on derzoek in de buurt van het Thorbe- ckeplein 40 a 50.000 sigaretten in be slag genomen. De rechercheurs hebben in verband met deze inbeslagneming een bekende figuur van het Thorbeckeplein gear resteerd, die door de politie als cen trale figuur in een omvangrijke smok- kelaffaire wordt beschouwd. De voor raad sigaretten omvatte tientallen sloffen Lucky Strike, Philip Morris, Pali Mail en Chesterfield, regelrecht afkomstig uit Amerika. Het betrft hier een handel van enkele duizenden gul dens. geling treffen, waarvoor door korting op het honorarium een fonds wordt gevormd, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat voor boven 65-jarigen toch nog een toeslag zal worden ge geven. De mogelijkheid om de honorering voor hulp buiten de woonplaats beter geregeld te krijgen is aanwezig, zon der dat de verzekerden deze hulp moeten bijbetalen. Over de nadere uitwerking hiervan is het overleg nog niet geheel geëindigd. Eveneens is nog nader overleg gewenst omtrent het nog hangende probleem van de terugwerkende kracht, omdat inder tijd was overeengekomen, dat het de finitieve honorarium zou gelden van af 1 Juli 1953. Met de apothekers Is overeenstem ming bereikt over het netto-honora- rium. Dit is in 1949 vastgesteld op f 1.44 per ziel en per jaar en zal vol gens de nieuwe overeenkomst, ook alweer behoudens goedkeuring van de Ziekenfondsraad worden verhoogd tot f2.12 per ziel per jaar. Tenminste als ook over de kosten overeenstemming I WASHINGTON, 13 Juli. De Nederlandse ambassade in Washington gen>aakt, dat de Indonesische regering In Djakarta bij haar weigering blijft een visum te verlenen aan dn - --- die door de coring was aangezocht als waarnemer de pro- ccsse» tegen de Nederlandse arrestanten in Indonesië bij te wonen. Langs diplomatieke kanalen was Indonesië verzocht dit besluit te herzien. De Indonesische ambassade zegt, dat in dit Witboek wordt beweerd, dat aan de beschuldigde Nederlan ders geen rechtvaardige behande ling van hun rechtzaak wordt toege staan. kan worden verkregen. Over dit laatste is het onderzoek nog niet geëindigd. Minder optimistisch was de heer Van Lienden gestemd over de rege ling die met de tandartsen moet wor den getroffen. Men is nog altijd niet tot een ac- coord gekomen. Het was niet mogelijk voor 1 Juli j.l. een oplossing van de problemen te vinden. De tandartsen waren op deze datum nog niet klaar met de verwerking van de gegevens, die door een enquete waren verza meld. Gedurende de voortgezette bespre kingen willen de tandartsen los van de enquetegegevens en gebaseerd op door henzelf opgezet cijfermate riaal, de toeslag van elf procent ver hoogd zien. Deze besprekingen heb ben er toe geleid, dat zij bereid zijn genoegen te nemen met een toeslag op de huidige tarieven van 16.5 pro cent. Mocht uit nadere gegevens blijken, dat deze toeslag te hoog zou zijn, dan zijn de tandartsen be reid het teveel ontvangene terug te betalen. Mocht het echter meer zijn dan 16.5 procent, dan zal van de ziekenfondsen geen nabetaling wor den gevraagd. Een dergelijk voor stel ligt nu ter behandeling bij de Ziekenfondsraad. ’s-GRAVENHAGE, 13 Juli. In het thans verschen enjaarverslag over ’54 van het Gereformeerd Jeugdcentrum „De Witte Hei” wordt gewag gemaakt van een uitbreiding van werkzaamhe den op onderscheidene terreinen. Me de hierdoor was het noodzakelijk, al dus het verslag, in 1954 over te gaan tot de benoeming van een assistent van de directeur, alsmede van een weten schappelijk directeur. In 1954 werden door het bestuur van het Gereformeerd Jeugdcentrum 20 weekeind-conferenties voorbereid, die in totaal 533 bezoekers trokken. De kadervorming groeide volgens het ver slag in 1954 snel, ondanks het feit, dat door gebrek aan geldmiddelen een spe ciale opleiding niet mogeliijk was. Evenwel verzorgde het Geref. Jeugd centrum in 1954 eén groot aantal ka dercursussen in de rampgebieden. Aan de studiebibliotheek kon vol gens het verslag weer een goede uit breiding worden gegeven. In totaal omvat deze bibliotheek thans 1544 werken. Het aantal filmstrips steeg eveneens, waardoor het aantal thans 95 bedraagt. De propaganda werd voortgezet en in totaal werden 122.200 folders verzon den. Aan het kampwerk namen in to taal 1244 personen deel, verdeeld óver 34 kampen. Volgens het financieel overzicht in het jaarverslag is in 1954 een verlies van f 10.419,13 geleden tegen een winst van f 716,3 3in 1953. Het kapitaal van het centrum bedraagt f 50.000,ter wijl een obligatielening van f 156.000 op de balans voorkomt. De gebouwen staan voor bijna f 200.000.te boek. bij deze groepen behoren, komen overeen met de werkclassificatielonen voor de niet-in-tarief-werkende be drijven in de metaalindustrie. Het nieuwe loonsysteem betekent, naar de Algemene Nederlandse Me- taalbedrijfsbond meent, voor de lood gieters en fitters een belangrijke ver betering, temeer daar boven de nieu we lonen een prestatietoeslag van maximaal vijf procent mag worden ge geven. De hoogte van deze toeslag is afhankelijk van de geleverde kwali tatieve of kwantitatieve prestatie. Overeengekomen is, dat de gewij zigde C.A.O. zal ingaan in de week, waarin 18 Juli valt. De Nederlandse ambassade in Washington heeft voorts meedege- deeld, dat in de nota, waarin de In donesische regering meedeelt haar weigering te handhaven, wordt ver zekerd, dat de Nederlandse arrestan ten in Indonesië eerlijk en recht vaardig zullen worden behandeld. De Nederlandse ambassade heeft verklaard, dat deze verzekering de gedachte heeft doen ontstaan, dat de Indonesische regering na verdere overweging van deze kwestie alsnog de aanwezigheid bij de processen van een objectieve waarnemer van een onpartijdig land zal wensen. BESCHULDIGING. De Indonesische ambassade in Londen heeft vandaag minister Luns ervan beschuldigd deel te nemen aan de aanhoudende campagne om de we reldopinie ten nadele van Indonesië te beïnvloeden. In een verklaring over het proces- Jungschlaeger levert de Indonesi sche ambassade in Londen tevens critiek op het Nederlandse Witboek over de Nederlandse arrestanten in Indonesië. NIEUW DELHI, 13 Juli. De In dische minister-president Nehroe, die een buitenlandse reis van bijna veer tig dagen heeft gemaakt, waarbij hij onder meer twee weken in de Sow- jet-Unie verbleef, is Woensdag, bij zijn terugkeer te Nieuw-Delhi, door een reusachtige menigte op uiterst geestdriftige wijze ontvangen. De wachtenden verbraken afzetting van het vliegveld en schaarden zich dicht rondom het vliegtuig, waarmede de premier de thuisreis had gemaakt. Het was Nehroe niet mogelijk de hem opwachtende journalisten te bereiken. Verscheidene personen zijn, mede tengevolge van de grote hitte, in zwijm gevallen. Tenslotte slaagde Nehroe er in zijn auto te bereiken. f 7700. werd verkregen. 150.000,per jaar. En daarbij behoeft niet getornd te worden aan de hoeveelheid noch aan de kwaliteit van de voeding. Bij de Kon. Landmacht wordt ook in deze richting gewerkt. Maar wat enerzijds werd be zuinigd, wordt anderzijds weer „verspild”. Door onzuinig ge bruik van aardappelschilmachi- nes ging per jaar voor ƒ200.000 aan voeding verloren! De geldzuivering, zo consta teerde de Rekenkamer, is nog altijd niet afgelopen. Dit heeft teleurstelling gewekt en de mi nister van Financiën werd op dit feit gewezen. Een andere zaak, die de aan dacht van de Rekenkamer trok, was dat een hoofdambtenaar van het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening die als regeringsverte genwoordiger benoemd was tot commissaris van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart N.V. te Amsterdam een bedrag van ƒ4300,— aan tan tième heeft opgestreken. De Re kenkamer acht dit niet juist en meent, dat dergelijke inkomsten niet in de portemonnaie van de ambtenaren thuishoren, maar in de schatkist. Bij Oorlog is de opslag van goederen voldoende geweest en de Kamer vond daarin aanlei ding tot het maken van aanmer kingen. Eerst nadat was geble ken, dat voor een waarde van bijna 800.000,aan batterijen onbruikbaar was geworden, werd hierover overleg geopend met de chef van de generale staf. Een en ander is slechts een summiere bloemlezing«w Kenkamer. Men krijgt echter een goed inzicht, niet alleen in de fouten die gemaakt zijn waar gewerkt wordt, maakt men im mers onherroepelijk fouten maar vooral in het feit, dat er een deugdelijke controle bestaat op de besteding van de belas tingcenten van het gehele Ne derlandse volk. ’s-GRAVENHAGE, 13 Juli. De Nederlandse Vereniging ter bevorde- f'ng van het Levensverzekeringwezen deelt ons het volgende mede: De na-oorlogse tariefsherzieningen ‘n het levensverzekeringbedrijf heb ben in de regel plaats gehad door het aanbrengen van bepaalde correcties op reeds voor de oorlog bij de maat schappijen in gebruik zijnde premie- tabellen. De maatschappijen zijn er thans toe overgegaan de technische grondslagen met de nieuwere ervaringen en ver wachtingen in overeenstemming te brengen, doch in het algemeen met handhaving van het tariefniveau. De daarmede gepaard gaande herbe- rekening der tarieven is inmiddels zover gevorderd, dat de nieuwe tarie- en voor de op 1 Augustus of later ngaande verzekeringen na 29 Juli be ar'd gemaakt kunnen worden. .~e .omstandigheid, dat de maat- L?®PP.9en He technische herzieningen zi jjHig invoeren betekent geens- ?s’ de tarieven van alle maat- „aPPUen voortaan aan elkaar gelijk 1 ,n zijn. De eigen inzichten der «schappijen hebben bij de herzie- 'g uiteraard een rol gespeeld. ’s-GRAVENHAGE, 13 Juli. Het College van Rjjksbemiddelaars heeft enkele wijzigingen, die in de collectieve arbeidsovereenkomst voor het loodgie ters- en fittersbedrfjf zijn aangebracht, goedgekeurd. Deze wijzigingen waren noodzakelijk in verband met de invoe ring van werkelassificatie voor deze be drijfstak. Zjj hebben betrekking op de indeling van de werknemers en op de lonen. In plaats van de oude indeling in drie, geeft de gewijzigde C.A.O. een indeling in vijf groepen. De lonen, die e Algemene Rekenkamer, het controle-orgaan op de Rijksdiensten, speurt wel nimmer tevergeefs naar dat gene, dat niet door de beugel kan. De rekenmeesters van de Rekenkamer speuren naarstig en doeltreffend! En dat het de moeite loont, dat blijkt wel uit hetgeen in het jaarverslag staat vermeld. Maar de Rekenkamer maakt niet altijd aan merkingen. Er worden ook wel eens pluimpjes uitgedeeld. Zo is n.l. geconstateerd, dat bij een onderdeel van het departement van Binnenlandse Zaken een poging is gedaan om het gebruik van dienstauto’s drastisch te beperken. Bij wijze van proef bleven de wagens twee maanden op stal en reisden de ambte naren met de bus, de tram of de trein. Met voldoening maakt de Algemene Rekenkamer gewag van het feit, dat op deze wijze een besparing van f Op het departement van Ma rine werd echter allerminst een pluimpje uitgedeeld. Men ont dekte er een boekingsfout van liefst vijf millioen. Het bedrag was gelukkig niet verdwenen, maar stond alleen verkeerd ge boekt. Een feit overigens, dat de Rekenkamer tot een aanmerking aanleiding gaf. In de bezettingstijd is met rijksgeld (1,3 millioen) het schil derij „De zalving van Bethanië” aangekocht. Het „meesterwerk” bleek later evenwel een verval sing te zijn. Uit het faillissement van de inmiddels overleden ma ker van het stuk heeft de staat een bedrag van ongeveer 259.000,ais schadevergoeding ontvangen. De totale schadepost voor het rijk bedraagt dus 948.000,—. Bij controle bleek voorts, dat in 1953 ten behoeve van het Ho ge Commissariaat in Djakarta bij een leverancier in Nederland autobanden waren aangeschaft voor een bedrag van ƒ47.000, „Maar”, zo schrijft de Reken kamer, „wanneer de Rijks Auto mobiel Centrale was ingescha keld, had hier een bedrag van 6100,bespaard kunnen wor den”. Een goede leer voor een volgende keer. Over besparingen gesproken. Omtrent de resultaten van de maatregelen, genomen teneinde besparing te verkrijgen op de kosten van voeding bij de Kon. Marine kan de Kamer ook het een en ander meedelen. Er is een overzicht samenge steld over de maanden Augustus 1953 en November 1954. Daaruit valt af te leiden, dat blijkbaar als gevolg..geéroneh maatregelen, de gemiddelde kostprijs van de dagrantsoenen verminderde van 1,17 over Augustus 1953 tot 1.15 over November 1954. Dat scheelt toch maar enkele centen, zal men zeggen. Maar.... vele kleintjes maken een grote! De bereikte bezuiniging wordt becijferd op Aan het begin van zijn openings rede deelde de voorzitter mee, dat het na moeizame onderhandelingen gelukt is overeenstemming te ver krijgen met beide specialistenver enigingen over een honoreringsrege- ling voor 1955. Bij deze regeling is de progressieve korting vervallen en een nieuwe tariefregeling opge nomen voor de röntgenologie. De in 1949 vastgestelde tarieven voor po liklinische hulp worden met vijftien procent verhoogd, de klinische ta rieven met vier procent en voor en kele andere specialisten als patho- loog-anatoom en anathesist met tien procent. De verhoging in het geheel met in begrip van de financiële gevolgen van de opheffing van de progressieve korting bedraagt, in vergelijking tot de kosten van 1953 16.3 procent. Bij het verkrijgen van overeenstem^1 ming is van ziekenfondszijde verlangd, dat de inkomensgrens voor de vrijwil lige verzekering tot f 6000 zal worden verhoogd en het geheel der regeling in een contract zal worden opgenomen. Een en ander behoeft nog de goedkeu ring van de Ziekenfondsraad. Met de landelijke huisartsenver eniging bestaat overeenstemming over de hoofdzaak van een overeen komst, die zal gelden voor de jaren 1955-’56 en 1957. Indien deze over eenkomst de goedkeuring van de Ziekenfondsraad zal verwerven, zal het bruto-honorarium van de huis arts, dat nu gemiddeld per ziel en per jaar f 6.71 bedraagt, stijgen tot f9.50 per ziel per jaar. Met de totstandkoming van deze re geling zullen de thans verleende toe slagen voor dunbevolkte gebieden, ko men te vervallen. Eveneens komt te vervallen de extra betaling voor bo ven 65-jarigen. Voor de laatste groep /.uilen de huisartsen onderling een re- UTRECHT, 13 Juli. Het zal vermoedelijk ook in 1956 nog niet nodig zijn de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering te verhogen. Maar anders staat het met de premie voor de vrijwillige verzekering. De financiering daarvan baart n.l. grote zorgen. Maar daar staat tegenover, dat de premie op dit ogenblik al voor vele ver zekerden te zwaar is. Volgens voorlopige berekeningen, die zijn ge maakt naar aanleiding van de honorarium-verhoging alleen voor de huisartsen, zou alleen tot dekking van deze kosten een premie-verho- ging van f 0,09 per week noodzakelijk zijn. De Ziekenfondsorganisa ties zullen zich in de komende maanden ernstig moeten beraden over de vraag, wat er ten aanzien van de financiering der vrijwillige ver zekering dient te geschieden. Dit heeft de heer C. J. van Lienden vandaag gezegd tijdens de jaarvergadering van de Centrale Bond van onderling beheerde ziekenfondsen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3