OP WEG NAAR DE SLOPER..., waarde naar van J Oppositie vraagt twaall-divisie-plan NOG DUIZENDEN BUITENLANDERS IN RUSSISCHE KAMPEN I Men eist allereerst de be- 1 weede Kamer aanvaardde het vluchtelingenverdrag scherming der bevolking Permanente alarmtoestand de stad Ambon en in Het weer in Europa Koesoemasoemantri zal aftreden Italië blijft de N*A*V\O* trouw Spoorbrug over Moerdijk gestremd 4 Russen betalen Belgische weduwe 80.000 gulden Haar man werd gedood tijdens beschieting van vliegtuig Noodweer over Frankrijk en België haard'' in de Bondsdag moeten Poolse vrouw wordt Ondergedoken uitgewekenen zich straks melden uitgewezen „Huis Oproer in Canadese gevangenis 8 PREMIE VRIJWILLIGE VERZEKERING TE LAAG? Teruggekeerde Oostenrijker vertelt: De legerkwestie - PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND GOEDERENTREINEN ONTSPOORD Frans schip riep hulp van dokter in Voorlichtingsdienst R.M.S. EN IN ONS LAND: Warm weer. - .'l- Stichting lie JAARGANG No. 8188 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 3) bewolkt bewolKt Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord de der ook Er ROME, 14 Juli. De nieuwe Itali aanse premier, professor Antonio Seg- ni, heeft Woensdag zijn regering, die hij de vorige week samenstelde, voor gesteld aan het parlement en verklaard dat Italië onveranderlijk trouw blijft aan de NAVO en de Westeuropese Unie. Zijn regering, die een centrum- coalitie is, zal alles doen wat in haar macht ligt om ontspanning tussen Oost en West te bevorderen, doch zij meent dat de vrede gebaseerd is op veilig heid en deze veiligheid is, wat Italië betreft, gegrondvest op Westelijke en Atlantische saamhorigheid. Men verwacht, dat de beide kamers van het litaliaanse parlement zich in het begin van de volgende week over het regeringsprogram zal uitspreken, en dat Segni een kleine meerderheid zal krijgen. Uit de regeringsverklaring blijkt, dat het program van de nieuwe regering weinig afwijkt van de poli tiek van de regering-Scelba, die drie weken geleden ten val werd gebracht. ZEEUWSCH DAGBLAD ■'vl i UTRECHT, 14 Juli. In de afgelo pen nacht om vijf minuten over één is op de noordelijke oprit van de Moer- dijkbrug aan de Zuidhollandse kant ’n aanrijding tussen twee goederentrei nen voorgevallen. Een dertigtal wa gons is uit de rails gelopen, persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het ongeluk is gebeurd op het punt waar het dubbelspoor van de oprit overgaat in het enkelspoor van de Moerdijkbrug. Een goederentrein is daar in zijdelingse aanrijding geko men met een andere. De ontspoorde wagons liggen kris kras over de baan en het treinverkeer is voorshands on mogelijk. Opruimingsploegen zijn naar de plaats van het ongeluk. ’s-GRAVENHAGE, 14 Juli. Om streeks kwart voor zes Woensdagmid dag heeft de kapitein van het 6800 ton grote Franse schip „Main”, dat op de Noordzee voer en onderweg was naar Dordrecht, de hulp van een Nederland se dokter ingeroepen voor een der le den van de bemanning die ernstig ziek was geworden. Van Hoek van Holland uit is de reddingboot „President Jan Leis” met een dokter aan boord naar het schip gegaan, maar de zieke bleek inmiddels, vermoedelijk door een hart aanval te zijn overleden. BONN, 18 Juli De vraag of de jongste atoomervaringen een radicale wijziging van de plannen voor het opstellen van twaalf Duitse N.A.V.O.- divisies nodig zullen maken, is in de Duitse bondsdag aan de regering voor gelegd. De socialistische oppositie heeft een interpellatie Ingediend, waarin zij de regering vraagt mede te delen, welke conclusies de militaire deskundi gen in dit opzicht hebben getrokken uit „Operation Alert 1955” en „Carte Blanche”, de grote luchtmanoeuvres, die in de Verenigde Staten en in West- Europa de politieke lucht hebben doen trillen. De bondsregering moet volgens de socialisten het parlement ook mede delen, welke consequenties de nieuwe ervaringen met atoomwapens zullen hebben voor de defensieplannen, die sedert jaar en dag in het bureau van Minister Blank zijn opgesteld. In het bijzonder wenst de oppositie te weten, wat er voor bescherming der burgerbevolking zal worden ondernomen. de Staten laten inlichten over de cc clusies, die de militaire deskundig ginds hebben getrokken. Over Heus gers ervaringen wordt uiteraard 1 stilzwijgen bewaard, doch het spree boekdelen, dat de Bondsregering te. stond na het aanhoren van zijn ra, port de civiele luchtverdediging hee aangesneden. de garnizoenen van strijdkrachten aan midden Ceram. Tenslotte wordt medegedeeld, dat aan de Noordkust van Ceram de gar nizoenen van het Indonesische leger en de mobiele brigade in Taniwel, Mu- rinaten en Boeri grote verliezen heb ben geleden bij aanvallen door R.M.S.- strijdkrachten. De Indonesische strijd krachten zouden Boeri hebben ont ruimd, nadat zij deze plaats in brand gestoken hadden. Het communique zegt voorts, dat de Indonesische luchtmachttroepen en mariniers in de Zuid-Molukken aan- zienlijkt zijn verstrekt. Op Ceram aldus het communique heeft kolonel Sopacua van de R.M. S.-strijdkrachten zijn hoofdkwartier overgebracht van het binnenland naar Makariki aan de Elpapoetihbaai, op ongeveer 150 km. ten Noorden van Amahai. Volgens de voorlichtings dienst houdt deze overplaatsing ver band met een nieuw offensief tegen de Indonesische de Zuidkust van verwachten, waarin vermeld wordt dat deze verstoken vluchtelingen zich tot 1 November a.s. kunnen melden. Zij, die deze vluchtelingen hebben onder gebracht zullen niet worden vervoigd. Maar ook in dit geval zal de status van vluchteling terdege worden onder zocht. Want hoe gastvrij we ook mo gen zijn: de vluchteling moet bonafide zijn. Minister Donker gaf vervolgens een overzicht van de beweegredenen, die geleid hebben tot het uitwijzen van mevrouw Weiher-Toet, de in Neder land geboren Poolse vrouw, die asyl heeft gevraagd, doch niet verkregen. (Zie hiervoor pag. 3, kolom 3). Het Noorse stoomschip „Gatt dat bij een storm in de nacht van 13 Januari van dit jaar, bij het uit varen op de Zuiderpier bij de uit gang van de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland liep en daar al die tijd is blijven vastzitten, is Dinsdagmiddag door drie sleepbo ten vlot gesleept en, terwijl het vaartuig door twee pompboten werd drijvende gehouden, op sleep genomen naar Rotterdam. Men heeft het plan de „Gatt” naar Krimpen aan de IJssel te vervoe ren, waar het schip zal worden ge sloopt. De foto toont de „Gatt” op de Waterweg tijdens de tocht naar Rotterdam. Duidelijk is te zien hoe de twee pompboten grote hoe veelheden water naar buiten pom- Zowel minister Beyen als minister Donker hebben te kennen gegeven, dat de Ambonnezen niet onder dit verdrag zullen vallen. Eerstgenoemde gaf toe, dat door de interpretatie van dit ver drag daarover twijfel zou kunnen be staan. Als er klachten zijn over het verlenen van reisdocumenten aan Am bonnezen dan wil men dat op Buiten landse Zaken graag weten. Op 26 September zullen deskundigen uit acht Europese landen in Den Haag bijeen komen om een betere regeling te bespreken voor de gevluchte zee man. Volgens minister Donker krijgen de vluchtelingen nu in ieder geval vaste grond onder de voeten. Toch zal men onder hen het kaf van het koren moeten scheiden. Van 1 Januari 1953 tot 25 Juni 1956 zijn 84 personen illegaal ons land bin- jiengekom.cn. Van hen hebben 45 asyl verkregen, 12 gevallen zijn nog in on derzoek, terwijl 27 aanvragen zijn af gewezen. Voorwaarde tot het verkrijgen van asyl is, dat men kan aantonen dat men achter het ijzeren gordijn levensgevaar loopt. Zou men dat niet doen, dan zou men alle mensen, die in een dictatoria le staat leven in het Westen moeten opnemen. De positie van de vluchte lingen wordt daarom terdege nage gaan. Soms blijkt men te doen te heb ben met misdadigers. Zijn er in ons land clandestiene vluchtelingen? Mi nister Donker weet het niet. Wist hij het wel, dan zou er geen sprake meer zijn van „clandestiene” vluchtelingen. Toch houdt hij met hun aanwezigheid rekening. Binnenkort zijn n.l. publicaties te ’s-GRAVENHAGE, 13 Juli. De voorlichtingsdienst van de Republiek Zuid-Moiukken (R.M.S.) in Rotterdam deelt mede, dat bij een zuiveringsactie rondom de stad Ambon door vier pe lotons van het Indonesische leger on der commando van eerste luitenant Thyssen alias Musahadi in het dorp Kakiairsetan in een woning vijf leer lingen van een middelbare school zijn doodgeschoten. De namen van deze scholieren zijn volgens de mededeling T. Papilaja, J. Hehanusa, N. de Kei zer, N. Pattihawean en T. Taihitu. De voorlichtingsdienst maakt voorts melding van een permanente alarm toestand in de stad Ambon als gevolg van zeven gevechten tussen infiltre rende guerilla-troepen van de R.M.S. en de Indonesische strijdkrachten. ZAANDAM, 13 Juli Het 15-jarige meisje Anne N. is vanmiddag in het zwembad in de Voorzaan te Zaandam door verdrinking om het leven geko men. Hoe het ongeval is gebeurd is niet bekend. Ooggetuigen, die elkaar tegenspreken, zeggen dat het kind bij het spelen zou zijn ondergeduwd of dat het onwel zou zijn geworden en verdronken. HUIS EN HAARD. Ook in de regering zijn reeds over wegingen opgekomen of het in de ge geven omstandigheden niet beter zou zijn een drastische beperking van de voorziene Duitse N.A.V.O.-eenheden te verlangen. Met drie op en top op atoomstrategie ingestelde divisies zou Duitsland volgens deze overwegingen beter af kunnen zijn dan met twaalf „ouderwetse” divisies. Men overweegt, dat deze twaalf di visies in het geval van een atoomaan- van temidden van de algemene ontred dering, die deze zou uitlokken, vrij wel zeker schaakmat gezet zouden worden. De gedachten gaan daarom ook in deze regeringskringen veeleer uit naar een breed opgezet net van mi litie, die de verdediging van huis en ha?rd_zouden_ moqteA-Varbinden met burgerbevolking. Slechts door een der- gelijke, overal tegenwoordige organi satie zou het volgens deze inzichten mogelijk zijn een chaos te voorkomen. Voorstanders van zulk een militiele- ger verhelen niet, dat hun plan in ze kere zin aanknoopt bij het onlangs door geallieerde strategen gekraakte plan van Bonin, de ontslagen medewerker van het ministerie van defensie. Er zijn zelfs plannen opgedoken om deze verdediging van huis en haard onder toezicht van een bijzonder ministerie te stellen, dat door minister Strauss geleid zou worden. MOSKOU, 13 Juli. De Russische regering heeft zich bereid verklaard de weduwe van de Belgische radiotele- grafist Joseph Clauwaert, die op 8 Juni 1954 werd gedood bij de beschie ting van een Sabena-vliegtuig door Russische vliegtuigen in de omgeving van Graz, een schadeloosstelling van 40.000 roebel (38.000 gulden) te ver strekken. De Belgische regering aanvaardde dit gebaar als een gebaar van goede wil. verhaalde voorts dat zich onder de Roemenen een zekere graaf Belmonte, een voormalig persoonlek adjudant van ex-koning Carol, bevond. Hij vertelde verder hoe een zekere Tonic Fabian, voormalig lid van de Spaanse „blauwe divisie”, die in de tweede wereldoorlog aan Duitse zijde tegen de Russen heeft gestreden, na een ontvluchtingspoging door honden van de bewakers aan stukken werd gescheurd. Dit geschiedde in het ge vangenenkamp te Inta, in Noord-Sibe- rië. Zijn verscheurde lijk was, voor dat het werd begraven, in het kamp, als „waarschuwing” aan <je andere ge vangenen, ten toon gesteld. „In het kamp te Inta bevinden zich veertig- tot zestig duizend gevangenen, met de bewaking in een gehele Russi- De socialisten hebben enkele weken geleden bij de eerste militaire debat ten van de bondsdag al het inzicht vertolkt, dat het militaire roer radi caal zou moeten worden omgegooid teneinde te voorkomen, dat er in het ergste geval voor de Duitse divisies niets meer te verdedigen zou vallen. Het denkbeeldige resultaat van „Carte Blanche” kwam volgens hen neer op een absolute vernietiging van West- Duitsland. Onder deze omstandigheden was de organisatie van een bescher ming der burgerbevolking een meer dringende noodzaak geworden dan de uitvoering van een verouderd milita- risatieplan, zo vond de leider der so cialisten. Zijn inzicht werd door mili taire deskundigen van Duitse bladen gedeeld. In de „Frankfurter Allgemei- ne Zeitung” schrijft sedert de dagen van „Carte Blanche” de vroegere ma joor van de Duitse generale staf, Weinstein, de ene vernietigend bedoel de critiek na de andere. Het geweld der denkbeeldige atoombommen, die de drieduizend vliegtuigen van „Carte Blanche” over West-Duitsland strooi den, galmt zodoende nog altijd na in de politieke wandelgangen van Bonn. CIVIELE LUCHTVERDEDIGING. jLiiKtrje verhuringen van militaire deskundigen van het ministerie van defensie hebben getracht de opvatting te weerleggen, dat in de moderne atoomoorlog de grondstrijdkrachten nog slechts geringe betekenis zouden hebben. Zij hebben anderzijds echter niet de indruk weggenomen, dat de er varingen, die bij de jongste oefeningen zijn opgedaan, ertoe zullen nopen de plannen der N.A.V.O. nog eens op de helling te zetten. Integendeel, de op- perstrateeg van Blanks ministerie van defensie, de vroegere generaal Adolf Heusinger, heeft terstond verklaard, dat deze plannen zo elastisch mogelijk moesten worden gemaakt teneinde ze aan nieuwe situaties te kunnen aan passen. Door Heusinger een bliksembezoek aan de Verenigde Staten te laten bren gen heeft de Bondsregering intussen reeds getoond, dat zij de fel opgelaai de onrust over de werkelijke verdedi gende waarde van het twaalf-divisie- plan in hoge mate ernstig neemt. Heusinger heeft zich in de Verenig- X DJAKARTA, 14 Juli Van welin gelichte zijde is na afloop van de Woensdagavond gehouden vergadering van het Indonesische kabinet verno men, dat Iwa Koesoemasoemantri, de minister van defensie, heeft meege deeld, dat hij, gevolg gevend aan de wens zijner partij, zal aftreden. Verder is vernomen, dat dit aftre den ligt in de lijn van de oplossing van de legerkwestie, welke de regering had opgesteld. Het aftreden van Iwa zou de eerste faze zijn, gevolgd door het intrekken van de schorsing van kolo nel Loebis als waarnemend stafchef, de overdracht van de functie van chef van de staf der landmacht aan gene raal-majoor Bambang Utoyo en daar na eervol ontslag van Bambang. Het hoofdbestuur van de P.S.I.I. heeft Woensdagmiddag op een bijzon dere vergadering besloten er bij het kabinet op aan te dringen „in verband met de jongste ontwikkelingen” het mandaat van het gehele kabinet aan de president terug te geven. Woens dagnacht was nog niet bekend, of dit besluit van de P.S.I.I. in de kabinets- zitting naar voren is gebracht of niet. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 13 Juli Alleen de communisten hebben zich in de Tweede Kamer verzet tegen het vluchtelingenverdrag. Het verdrag is slechts een compromis, zo verklaarde minister Beyen. En hij begreep de teleurstelling, dat het vier jaar heeft moeten duren voordat de Kamer het verlossende woord kon spreken. Maar de bewindsman geloofde niet, dat deze langzame WENEN, 13 Juli. „Er zijn nog vele duizenden buitenlanders waar onder Britten, Amerikanen, Zweden, Denen, Duitsers, Tsjechen, Polen, Hon garen, Roemenen, Albaniërs en Japan ners in honderden gevangenissen en kampen in de Sowjet-Unie. Doch een Russische géneraal heeft, bij een in spectie van het gevangenenkamp te Ir- koetsk. in Siberië, verklaard dat er aan het einde van dit jaar niet een meer over zal zijn”, aldus heeft een Oostenrijker, die kort na de oorlog door de Russen werd ontvoerd en thans in Oostenrijk is teruggekeerd, na aan komst te Wenen verklaard. De Oostenrijker, die verzocht zijn naam niet te noemen „ik moet den ken aan hen, die niet zo gelukkig wa ren als ik en nog steeds daar zijn” sche divisie belast. Het kamp is in twaalf kleinere kampen onderver deeld”, aldus de Oostenrijkese ex-ge- vangene. Hij zeide verder, dat de Russen „groot vertrouwen’” hadden in pre mier maarschalk Boelganin, in de al gemene secretaris van de Russische communistische partij Chroesjtsjef „en speciaal in de minister van landsver dediging, maarschalk Zhoekof”. „De levensomstandigheden in de Sowjet-Unie zijn tamelijk slecht, voor al op het platteland. De plattelanders bedelden vaak bij de gevangenen om brood en andere levensmiddelen. Sinds het overlijden van Stalin is de geest onder de Russen echter verbe terd”, besloot de Oostenrijkse ex-ge- «angene. DONDERDAG 14 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moh Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. half bewolkt 32 gr. half bewolkt 28 onbewolkt 27 licht bewolkt 26 zwaar bewolkt 27 half bewolkt 22 licht bewolkt 29 licht bewolkt 28 licht bewolkt 29 licht bewolkt 25 licht bewolkt 28 zwaar bewolKt Z8 half bewolkt 29 licht bewolkt 27 onweer 26 regen 21 zwaar bewolkt 26 zwaar bewolkt 20 onbewolkt 32 Weersverwachting geldig tot heden avond: DE BILT, 14 Juli Veranderlijke bewolking met in de ochtend plaatse lijk mist. Nog enkele verspreide re gen, of onweersbuien. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak uit Westelijke richtingen. In de Noordelijke provin cies iets lagere, in de Zuidelijke iets hogere middagtemperaturen dan giste ren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.35 u., onder 20.57 u. Maan op 0.21 u., onder 17.04 u. PRINCE ALBERT (Canada), 13 Juli Zeshonderd gevangenen in de ge vangenis te Prince Albert, in de Ca nadese provincie Saskatchewan, zijn Dinsdagavond j.l. gedurende twee uur in opstand geweest. Zij hielden in die tijd acht bewakers als gijzelaars ge vangen en staken bijna een dozijn gevangenisgebouwen in brand. Nadat de overige wachten de ge vangenen onder bedreiging met vuur wapens hadden doen afdeinzen, gin gen zij, met behulp van traangas bommen, zelf tot de aanval over en wisten de gijzelaars te bevrijden. Verzet der gevangenen noodzaakte tot het ook gebruiken der vuur wapens. Er werden verscheidene schoten gelost, waardoor een wachter en. een gevangene werden gewond. De brandweer slaagde er in de branden na vier en een half uur te blussen. De directie der gevangenis heeft niets medegedeeld over de oorzaak van het oproer. PARIJS, 14 Juli. Zes personen zijn om het leven gekomen en ver scheidene gewond door de bliksem bij hevige onweders, die boven West- en Noord-Frankrijk voor de tweede dag achtereen hebben gewoed. Er is mel ding gemaakt van schade aan boerde rijen en gewassen voor tientallen mil- lioenen francs. Ook boven verschillende delen van België heeft noodweer geheerst. Te Leuven en omgeving werd bouw land overstroomd en liepen kelders onder. In de omgeving van Turnhout, nabij de Nederlandse grens, woei een loods omver. Te Andenne, nabij Na men, werden drie landarbeiders, die bezig waren met ’t oogsten, door een onweersbui overvallen. Een hunner werd door de bliksem getroffen en ge dood. En in Brussel viel Woensdag gedu rende bijna een uur een welhaast tro pische regenbui. Uitgave: Zeeuwsch Dagblad &ro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. 80, Tel. 2438 (b.g.g. VOO" redactie 2435 voor advert, enz. 3870), Kantoren: Vlissingen: Nieuwste. rb Telef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. atoinistratie 9009 Tel. redactie 2347, Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DÉ BILT, 14 Juli De weerrappor- ten van het K.N.M.I. luidden gister avond 19.00 uur: Stockholm, Oslo, Kopenhagen, Amsterdam, Londen, Luxemburg, Parijs, Bordeaux, Grenoble, Nice, Genève, Zurich, Locarno, Berlijn, Frankfort, München, Wenen, Innsbrück, Rome,

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1