Grote Zomer Opruiming 10% Nog steeds geen B.LO.-school West-Zeeuwsch Vlaanderen Na de herbouw van de binnenstad 3 1 in DE DOOLHOF is nu de sanering aan de beurt J. HOOFTMAN VLASMARKT33-35 - MIDDELBURG f Kilometers Beter ïlodia Jaarverslag ZEVIBEL KORTING en 98 >r Op alle GOEDEREN Voor de laatste zes kavels in de stadskern is thans een bestemming gevonden Vier millioen voor Stichting 1940-1945 Maar de pogingen worden nog steeds niet opgegeven... Chefarine „4” doet wonderen 1 Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood, Herv* Synode besprak Psalmberijming Week-end van „In dienst der Kerk” ’s-GRAVENliAGE, 11 Juli. „De Hervormde Kerk wil staan in de hou ding der typisch christelijke vrijheid, die zich hoedt voor neutralisme en sectarisme”, aldus sprak prof, dr van Niftrik op het landelijk weekend der Hervormde Mannenvereniging „In Dienst der Kerk”, dat op „Den Aler- dinek” is gehouden. Zijn onderwerp was „Staat dan in de vrijheid” en had voornamelijk betrekking op het laat ste herderlijk schrijven der Hervorm de Kerk. Prof. Van Niftrik verklaar de zich met de teneur van dit schrij ven solidair zonder elke bewoording voor zijn rekening te nemen. Naar zijn mening wordt in dit herderlijk schrij ZEEUW^H DAGBLAD Woensdag 13 Juli 955 pagina 7 f49 Herencostuums 129.- f49.- f9.75 f8.75 Tien jaar vechten tegen de bierkaai Jaarverslag Dienst Herbouw Middelburg ck, FEUILLETON buiten de opruiming behalve merk artikelen en bij contante betaling 'i* Delegatie Oecumenische Raad van Kerken bij H M. de Koningin f 58.-, f 79.- Dames en heren gabardine mantelsen jassen f 76.-, f81.- 4 -- Popelin mantels en jassen Tweedjassen Sportjackets Jongens sportjackets éUmgi (Mij Dr. W. G. Harrenstein hersteld Vrijdagmorgen begint de grote Opruiming in kledingmagazijn Geslaagden Technische School Delft Pagina j :n d! Ingezonden Mededelin- (Adv.) 2238 n.m, 16 TEGEN PIJNEN, GRIEP. 20 TABLETTEN 85 ct een ofi- re- en Geslaagd. Op het te Arnhem gehou den PBNA-examen slaagde de heer M. A. D. Baveco te Kruiningen voor het examen Bouwkundig opzichter-tekenaar. met op voor een bedrag van rond tien milli- oen besteed. 1 O i ’S-GRA.VENHAGE, 11 Juli. H. M. de Koningin heeft vanmorgen op Soestdijk een delegatie van de Oecu menische Raad van Kerken in Ne derland ontvangen. Deze delegatie, die pas is teruggekeerd van een bezoek aan Moskou, bestond uit dr E. Emmen, prof, dr J. de Graaf, ds E. Huizinga en prof. P. J. Jans. Morgenavond om acht uur zal ’t Mid delburgs Muziekcorps onder leiding van de heer P. de Rooy concerteren (Wordt vervolgd.) Iop de Markt. Rose, die in-bleek was. Hij legde haar uit, dat hij volmacht had om een huiszoeking te doen en dat hij daarmee bezig was. „Maar wat zoekt u hier dan?” „Ik zoek hier iemand, een ont snapte gevangene, die zich hier schuil der kamer keerde hij zich plotseling om. „Neem mij niet kwalijk, mevrouw. Hebt u er iets tegen, om mij te zeg gen, of uw beide bedienden, Hopley en zijn vrouw, met elkaar in één ka mer en één bed slapen?” Een moment staarde zij hem zwij gend aan, mogelijk, omdat die vraag haar verraste, maar antwoordde toen, vrij onverschillig: „Doorgaans niet, geloof ik. Hopley hoest soms ’s nachts zo, dat het wel eens lastig is en zijn vrouw er door uit de slaap gehouden wordt. Maar ik weet heel weinig van hun schikkingen af. Die maken zij zonder mij er voor lastig te vallen. U kunt het beter aan hen zelf vragen.” „Ik dank u. Goeden morgen, me vrouw.” Strange werkte systematisch door en ontdekte weldra de verborgen deur in de zitkamer, die ’s avonds gebruikt werd; Hij opende die en drong door in dê gang er achter. Die gang was - 11 reeky van bijna loodrechte trappen. Aan het eind van 1954 restten in de binnenstad nog een zestal kavels. Voor al deze kavels werden inmiddels plan nen ingediend, zodat er een grote kans bestaat dat in 1955 de binnenstad de finitief gesloten zal worden. Aan het eind van het verslagjaar waren voor zover bekend nog een 106- tal bestedingsplichten in de gemeente Middelburg aanwezig. Voor een 60-tal was reeds een bestemming gevonden, zodat nog 46 bestedingsplichten op hun bestemming wachten. Voorts dient opgemerkt te worden dat 80 fi nancieringen, die in de bezettingsjaren tot stand kwamen werden herzien. On geveer een 25-tal van deze financie ringen moeten nog onderhanden wor den genomen. Met waardering wordt in dit ver slagjaar, dat zoals ieder jaar weer verlucht is met foto’s van in het verslagjaar gereed gekomen panden, gewag gemaakt van het feit, dat de z.g. beschikkingen veel sneller door het ministerie van Wederopbouw werden afgewerkt. Zelfs in zo’n tempo, dat de opgelopen achterstand kon worden ingehaald. Jarenlang zijn pogingen onderno men om het grote gat op de hoek Lange DelftSegeerstraat vol te bou wen met individuele panden, maar zonder enig resultaat. Door de bijzon der slechte toestand van de bouw grond in de loop der eeuwen wa ren hier kelders tot vier meter diep te gebouwd bleek het financieel niet verantwoord te zijn hier indivi duele panden te herbouwen. De bouw van de winkelgalarij bleek een vondst te zijn, waarover de Dienst Herbouw HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram, 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gr. 9.00 Voor de huisvrouw. NCRV; 10.00 Ge wijde muz. 10.30 Morgend. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 An gelus. 12.03 Lichte muz. (12.30-12.33 Land en tuinb. meded. 12.33-12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Banjo ork. 14.30 Gr. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Solisten conc. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Amus. muz. 18.30 Fries progr. 18.45 DONDERDAG 14 JULI. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.55 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerork. 1.1.50 „Onze molens: een na tionaal bezit”, caus. 12.00 Zang en piano. 12.25 In ’t spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Gram. 12.50 Uit het Bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.05 „Spel met Ma rionetten”, hoorspel. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks- delen Overzee: G. Wijsmuller, arts: „Be strijding van de tuberculose in Nieuw Guinea”. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Lichte muz. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Surinaamse volks- muz. 19.20 Act. 19.30 Gram. 19.55 Fototips. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr. ork. en solist. 21.20 „Een spel om Heleen”, hoorspel. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Tour de France. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. MIDDELBURG, 12 Juli. Het belangrijkste feit in de herbouw van de binnenstad van Middelburg is in 1954 ongetwijfeld geweest de bouw van de winkelgalarij op de hoek Lange Delft-Segeerstraat. Daarmee werd met één slag het grootste gat in de stadskern volgebouwd. Bovendien werden vorig jaar de plannen voltooid voor de sanering van de Segeerstraat, waarmee dit jaar een begin kon worden gemaakt. Rest thans nog de sanering van de Lange Giststraat en St. Pieterstraat, St. Pieterstraat en Korte Delft en die aan de zuidzijde van de Lange Delft tot de reeds herbouwde Lange Delft. Zoals bekend, werden hiertoe reeds in 1940 de bebouwing en de grond onteigend. Ongetwijfeld zal het niet eenvoudig zijn deze sanering te verwezenlijken. Vooral het probleem van de financiering van de nieuw bouw zal heel wat moeite en inspanning vergen. Dit alles wordt gezegd in het jaarverslag over 1954 van de Dienst Herbouw Middelburg. betere toegangsweg tot de binnen stad verkregen worden. ENKELE CIJFERS. De herbouw heeft zich, door het gereed komen van de binnenstad, in 1954 verplaatst naar buiten de vesten. Op 1 Januari 1953 waren buiten de vesten 15 woningen in aanbouw. In 1954 was dit getal 61 en in 1955 blijkt dit 33 woningen te zijn. Deze grote sprong hield verband met de huurver hoging. Buiten de vesten werden vol tooid in 1952 21, in 1953 22 en in 1954 40 woningen. Aan het einde van 1954 waren in Middelburgs binnenstad 234 panden herbouwd, waarvan 79 in de bezet tingsjaren werden opgetrokken. Dat de bouwactiviteit in haar geheel bezien nog niet minder is geworden, blijkt uit het feit, dat van overheids wege aan herbouw voor een bedrag van meer dan een millioen werd ge ïnvesteerd. Sinds de instelling van de Dienst Herbouw Middelburg is dan ook reeds aan de particuliere herbouw ’s-GRAVENHA GE, 12 Juli. Dr W. G. Harrenstein, emeritus-predi- kant der Geref. Kerken te Amster dam, is na een verblijf van dertig da gen in een ziekenhuis, waar hij voor onderzoek verbleef, grotendeels her steld in zijn woning teruggekeerd. De blinde pastor zal evenwel voor vol ledig herstel voorlopig vacantie ne men. Op medisch advies ziet hij zich bovendien genoodzaakt een deel van zijn werkzaamheden aan anderen over te dragen. AMSTERDAM, 12 Juli. Het hoofd bestuur van de Stichting 19401945 deelt mede, dat tot op heden reeds een bedrag van ruim vier millioen gulden is binnengekomen in de grote inzame lingsactie van dit jaar. Aarigezien nog van vele uurloonac- ties de resultaten niet bekend zijn en van verschillende binnenlandse- en buitenlandse comité’s nog definitieve afrekeningen moeten binnenkomen, heeft het hoofdbestuur goede hoop, dat bovengenoemd bedrag zodanig zal worden aangevuld, dat de Stichting het nog nodige bedrag van vijf mil lioen dit jaar bijeen zal krijgen. GOES, 12 Juli. „Reeds bijna tien jaar is men in West Zeeuwsch Vlaan deren bezig om langs allerlei wegen te komen tot de oprichting van een B.L.O.-school. Van een noodzaak van een dergelijke school is men wel door drongen. Het is dan ook zeer bedroe vend, dat het schooltype in politieke zin de vertragende factor moet zijn, waarvan vele ouders met hun kinde ren de dupe zijn”. Aldus lezen we in het jaarverslag over 1954 van de Schöolartsendienst Zeeuwsch Vlaande ren. Vijf procent der leerlingen heeft buitengewoon onderwijs nodig, zo heeft dr Pels na een onderzoek, in gesteld bij de lagere schoolbevolking in West Zeeuwsch Vlaanderen, vast gesteld. Uitgaande van dit percenta ge zou dit op een leerlingen-bevol- king van de lagere scholen, dat vol gens de laatste telling 3321 bedraagt, voor uitsluitend het district West Zeeuwsch Vlaanderen, 166 leerlin gen zijn. Over een bestaansmogelijk heid van een B.L.O.-school behoeft men zich toch zeker geen zorgen te baren. „ONRUST”. Men kan zich zelfs niet aan de in druk onttrekken, dat dit systeem tot onrust in de scholen leidt, zoals ook uit het jaarverslag verder blijkt: „Wanneer mettertijd iedere speci alist toegang tot de school wordt verleend, dan zou dus naast de schoolarts en schooltandarts, aan stonds de psycholoog, de psychiater, de oorheelkundige, de voetspecialist etc. de scholen bestormen en men vraagt zich dan af of de leerkrach ten nog de gelegenheid „mogen” N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Nog maar één week scheidt de politieke wereld van een van haar hoogte punten in het jaar 1955: de conferentie van de Grote Vier in Genève en Alon zijn de voorbereidingen hiervoor dan ook in volle gang. In de betrokken landen mogen de voorbereidingen nog niet zo openbaar merkbaar zijn, in Genève is dat zeker wel het geval, al was het alleen al door de werklieden die bezig zijn de verblijven voor de buitenlandse delegaties in gereedheid te brengen en door de uitgebreide wacht van militairen, die in Genève op het ogenblik de laatste instructies ontvangt. De foto links toont het Maison de Saussure van de rijke Geneefse industrieel Firmenich te Genthod, net buiten Genève, waar president Eisenhower met zijn staf een onderdak zal vinden. Rechts: La Pastorale, de villa van de Geneefse Dr. Cramer, het tijdelijk tehuis voor Boelganin en Molotof. ik niet, dat u hem hier op de Doolhof zoekt! Ik snap er niets van.” „Niet naar die Smith, mevrouw, maar naar de werkelijke Salter.” „Laat ik u dan verzekeren, mijn heer, dat die Salter niet op de Dool hof is en ook nooit geweest is,” zei Rose met waardigheid. „Zoiets zou onmogelijk zijn zonder mijn voorken nis.” Hij had geen lust het gesprek voort te zetten. Zijn werk moest gebeuren. Door niemand of niets liet hij zich daarvan af brengen.Bij het verlaten j Gram. 19.00 Nieuws en weerber. ”19.10 Gr. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Wedstrijd. 21.15 Gram. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgel- conc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverden- king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15- 24.00 Gram. TELEVISIE PROGRAMMA NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 Progr. over de insectenbestrijding in Ne derland. 21.05 Zwemfeest. 21.40-21.50 Dag sluiting. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Franse chansons. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. (Intermezzo: gr.) 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Fr. les. 14.15 Symph. ork. en soliste. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kinderen. 17.15 V. de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Verz. progr. 20.10 Missiemontage. 20.40 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Omr. ork. 22.55-23.00 Nieuws. GOES, 11 Juli. Drs R. Cambier, de secretaris van Zevibel, gaat in zijn jaarverslag, uitgebracht op de Zater dag gehouden vergadering nader in op het Drie-Eilandenplan. By uitvoering van ’t plan zal de haven yan Veere van de zee worden afgeslo ten, waardoor voor de Veerse vissers vloot een andere haven zal moeten Worden gezocht. Het bestuur van „Ze- Vibel” heeft een commissie opdracht gegeven dit probleem in studie te ne men. Deze commissie heet in de wan deling „Drie-Eilanden-Plan-Commissie. Onderzocht zijn de oplossingen van verplaatsing naar Colijnsplaat of naar Breskens-VIissingen. Ook is de moge lijkheid van het graven van een kanaal in de Noord-Westhoek van Noord-Be- veland onderzocht. Op verschillende problemen, die zich voordoen in de garnalensector wordt ingegaan, waarbij ook opge merkt wordt, dat de sociale affaire niet meer alles overheersend is. Zevibel staat op het standpunt, dat de mosselcultuur in Zeeland geschei den moet worden van de exploitatie in de Waddenzee. Verder handelend Over de pachtkwesties, zegt het jaar verslag, dat het grootste bezwaar dat thans aan het pachtsysteem van visse- rijpercelen kleeft, het gemis is aan een beroepsinstantie. Er moet dan ook een pachtwetgeving komen naar analogie van de landbouw. De kwestie van de afschrijvingen van de standaardcapaciteitscijfers heeft de gemoederen nog al bezig gehouden. Undanks het feit dat de M.A.C. hier tegen was is deze afschrijving toch doorgevoerd. In de mosselsector hebben verder de kwesties van de vergoeding van schade ontstaan door de ramp van 1953 en het dijkherstel een grote rol gespeeld. De meeste gedupeerden zijn na ontvangst van de schadever- goedingvoorstellen in beroep gegaan bij de resp. Kantonrechters. Op het eind van dit jaar was deze affaire tot een juridisch steekspel uitge- groeid. Gedurende 1954 heeft „Zevibel” ein- eiijk bemoeienissen gekregen met de oestercultuur daar de Vebo-leden be- ,en, toe te treden. Helaas bleek de contnbutieregeling een struikelblok te zijn. DELFT, 11 Juli. Aan de Techni sche Hogeschool zijn geslaagd voor ’t candidaatsexamen werktuigkundig in genieur J. A. de Kloe te Vlissingen, A. J. A. Schoenmakers te Vlissingen, J. H. de Visser te Zonnemaire. Voor het ingenieursexamen voor civiel-ingenieur slaagden: C. de Kuij- per te Middelburg, J. Maas te Co lijnsplaat, J. J. Muller, Terneuzen, I. W. Nortier, Stavenisse, J. A. Pijnacker Hordijk, Nieuw en St. Joosland, A. J. de Smit, Breskens, J. J. Vinjé, Scher- penisse. hebben om ook nog eens rustig te kunnen doceren”. Evenals elders in het land zijn de percentages houdingsafwijkingen ook in dit district hoog: 14 pCt by de kleu ters en 27 pCt bij de leerlingen van de lagere scholen. De oorzaken van deze houdingsafwijkingen zijn veler lei: slechte onoordeelkundige voeding, onvoldoende rust, psychische moeilijk heden, weinig of geen gymnastiek of aangeboren. In het jaarverslag wordt dan ook de wens uitgesproken, dat in diverse gemeenten in West Zeeuwsch Vlaanderen meer aandacht besteed zal worden aan de verbetering van de lichaamshoudingen der kinderen. Men doet hierbij de volgende oplossingen aan de hand: het aantrekken van be voegde gymnastiekleerkrachten, het bouwen van gymnastieklokalen, het geven van bijzondere schoolgymnas- tiek. In 1954 werden 2248 leerlingen ge pirouetteerd (t.b.c.-onderzoek). Het aantal positief reagerenden was 113 of vijf procent. 95) „We doen mevrouw niet de minste last aan. Ik moet huiszoeking doen, begrepen? En verdwijn nu. Ik ga mijn gang.” Anna Hopley begreep, dat er toch niets aan te doen was en liep naar de keuken. Met volle kracht begon Strange aan de huiszoeking, waarvoor hij volmacht had ontvangen van de politie-autoriteit van Basham. Bij na der inzien had hij sir Karl er niet om gevraagd. Blijkbaar was hij niet overtuigd van diens goede trouw. Maar daardoor was het Karl ook onmoge lijk geweest, de Doolhof te waarschu wen. Hij wist van het gehele geval niets af. Het huis was niet groot; de kamers waren spoedig doorzocht; er was niets verdachts te bespeuren. Drie bedden waren in drie verschillende kamers opgemaakt, in de slaapkamer van me vrouw Grey en in nog twee andere. Werd er een door Salter gebruikt of sliepen de bedienden elk in een ka mer, al waren zij man en vrouw? Hij klopte aan de deur van Rose’s zitka mer en opende die. Zij zat in een stoel een tijdschrift te lezen. Inderdaad, constateerde Strange, zag Zij er teer uit. „Neemt u mij niet kwalijk, me vrouw. Ik moet mijn plicht doen. Mijn naam is Strange, van Scotland Yard.” „Zeg mij, wat dit betekent”, zei vermoedt, dat zijn rentmeester Smith Het is dan ook diep teleurstellend, dat minstens 166 leerlingen verstoken zijn geweest van de zegeningen van het B.L.O.-onderwijs, zodat vele dezer leerlingen niet gebracht zijn op een niveau, waardoor ze geheel of gedeel telijk een hun passend beroep hadden kunnen uitoefenen, aldus het jaarver slag. Nadat men sinds 1951 de pogingen voor het oprichten van een B. L. O.- school heeft gestaakt, is men geduren de het laatste half jaar van verschil lende zijden bezig te trachten, met of zonder compromis, het doel te berei ken. Geen der partijen is echter tot een resultaat gekomen. Desalniettemin zijn de pogingen niet gestaakt. Een dezer pogingen bestond hierin, dat een psycholoog de scholen bezocht, om door middel van een classicale test tot een telling te komen van-het aantal debielen. Dit systeem vond weinig waardering. moet houden.” „Ik kan u verzekeren, mijnheer, dat u op een dwaalspoor is. Sedert ik dit huis bewoon, zijn hier drie per sonen, mijn twee bedienden en ik.” „En toch weten wij, mevrouw, dat hier nog iemand anders is gezien.” „Als dat werkelijk zo zou zijn, heeft men het voor mij geheim gehouden”, antwoordde Rose, ogenschijnlijk be daard, „Wilt u mij tenminste zeggen, wie u zoekt? In vertrouwen, als u dat verlangt; ik beloof u, dat ik het ge heim zal bewaren.” ,,’t Is een ontvluchte misdadiger, met name Salter,” antwoordde Stran ge, wel begrijpend, dat zij het toch van sir Andirinian te weten zou ko men; en bovendien verlangend om te genover haar zo beleefd te zijn, als het maar kon. „Salter!” herhaalde Rose, ver baasd, hoewel zij natuurlijk in het geheel niet verbaasd was. „Salter? Salter tenminste als hij Salter is dat is de man, die hier tegenover het hek woont en die zich Smith noemt.” „Hoe komt u daarbij?” vroeg hij scherp, intussen het vertrek rond ziend om tot de conclusie te komen, dat deze kamer slechts één uitgang had en er geen meubelstuk was, groot genoeg, om een man te verbergen. „Och, dat heeft sir Andinnian, mijn huisheer, mij wel eens verteld^ Hij uai Z.XJXJ. X CU HUCtü VC1 oxxixui Salter is.” „Maar die man is Salter niet, me vrouw. Er is geen sprake van. Dat is een vergissing geweest van sir An- zeer nauw en laag en eindigde in een ditaian.” „O, dan weet ik het niet. Het inte resseert mij ook niet. Alleen begrijp ’s-GRAVENHAGE, 11 Juli. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft Zaterdagmorgen een aantal ont werpen voor een nieuwe Psalmberij ming in bespreking genomen. Déze waren voorgelegd door de daartoe ingestelde kerkelijke commissie. De Synode maakte enkele opmerkingen en aanvaardde een voorstel van de scri ba een brief te richten aan de Synode der Geref. Kerken, die deelneemt aan dit werk, waarin de dankbaarheid voor deze gemeenschappelijke arbeid wordt uitgedrukt en de hoop wordt uitge sproken, dat het werk tot een goed einde zal worden gebracht. De Synode achtte de eenheid van de Psalmberij ming een kostbaar goed voor kerk en volk. In aansluiting op de oproep van de zeven presidenten van de Wereldraad van Kerken zal ook de kerkeraden een brief worden gezonden met de oproep in verband met de komende conferentie van Genève op Zondag 17 Juli een bidstond te houden. De Sy node besloot verder de beraadslaging over de openstelling van de ambten voor de vrouw uit elke classis een ad viseur tot haar vergadering uit te no digen. Op grond van de overweging, dat de openstelling van de ambten voor de vrouw geen verandering in de kerkorde meebrengt, verwierp de meerderheid van de Synode het voorstel een dubbele Synode bijeen te roepen. ven de politieke doorbraak ongetwij feld de hand boven het hoofd gehou den. Dat is ook nodig omdat deze in onze kerk nog steeds theologisch in de knel zit. Misschien kan het over een paar jaar nodig zijn de klemtoon naar de andere kant te verleggen. Want de kerk moet altijd haar zelfstandigheid bewaren en zich nooit met enige we reldse beweging identificeren. Prof, van Niftrik ontkende dat dit tekort aan positiviteit de aan trekkingskracht der Hervormde Kerk te kort zou doen. Integendeel, juist deze ruimte trekt de buiten wereld. Hij waarschuwde vooral te gen gemakkelijk schematisch den- den in zuilen, indien men b.v. weet, zo zei hij, dat 30 a 40 pct. der C.N.V.- leden P.v.d.A. stemt. Ds F. Keja, secretaris van het vor mingswerk van de Raad voor de Herderlijke Zorg sprak over de gren zen der gemeente in verband met de tucht. zich bijzonder tevreden toont. Op dezelfde wijze wordt ook de sanering doorgevoerd van de Se geerstraat. Er zullen daar 8 winkels bovenwoningen verrijzen de plaats waar enkele weken geleden alle oude panden werden gesloopt. Het behoeft geen betoog, aldus de directie van de Dienst Herbouw, dat de binnenstad na rea lisering van deze plannen in aan zien zal winnen. Bovendien zal dan met de hiermee gepaard gaande verbreding van de Segeerstraat een

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7