Zo ziet de tunnel in Velzen thans uit er Russische eisen ten aanzien van Duitslands hereniging na aanvaring 1 I I Saarvraagstuk brengt Bonn diepe zorgen Radicale Unie zegt: „Peron had zich kunnen terugtrekken” Schip uit Dordrecht - bij Terneuzen gezonken Opvarenden konden worden gered TERNEUZEN, 12 Juli Vanochtend omstreeks half zes is het sleepschip „Helena’ uit Dordrecht, groot 1363 brt. en geladen met anthraciet tussen de Oostelijke en Westelijke buitenhaven van Terneuzen aangevaren door een binnenlopende Finse houtboot de „Valborg”. De „Helena” zonk vrijwel on- middellijk. X' j komt met Franse premier eigen plannen KWADE TROUW Genève in Het weer Het Koninklijk bezoek aan Suriname Windhoos in Berkenwoude Kapitein van „Andijk" wordt niet gestraft Britse vakbond dreigt met boycot Europa PI 1.3.. De Conferentie van in 1 Regering-Hoffman gaat haar eigen weg Vier scheepsongevallen op één dag O j| ZEELAND Jf J NAVO-LANDEN WORD! INGELICHT Twee minuten stilte in West-Berlijn LONDEN, 12 Juli Rusland zal te Genève niet eerde: over hereniging van Duitsland praten en over de manier waarop de verkiezingen moeten worden gehouden, dan na antwoord op de vraag of West-Duitsland als „militaristische staat” in een militair bondgenootschap zal worden opgeno men of niet- Wereldraad roept op tot gebed Pieter Stuyvesant herdacht PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR De komende volksstemming Van in Duitsland gebouwde Britse schepen Men blij[t vrijheid eisen in Argentinië EN IN ONS LAND: Zwoel weer. I pH- Stichting lie JAARGANG No. 8137 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 3) ijf n WOENSDAG 18 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT n, e- OOSTENRIJK zal de Sowjet-Unie in de komende zes jaar voorzien van goederen ter waarde van 580.000.000 gulden, aldus een Dinsdag te Mos kou ondertekend accoord over Oos tenrijkse herstelbetalingen. D J, Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Burgeler, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Puiissen, Terneuzen; 4 DE TACHTIG-JARIGE mej. L. Schoch te Apeldoorn die 60 jaar haar werk voor de inwendige zending heeft ge daan, mocht gisteren zowel van Ko ningin Juliana als van Prinses Wil helmina gelukwensen in ontvangst nemen. Koningin Juliana kwam de jubilaresse in haar woning felicite ren; Prinses Wilhelmina verscheen ’s-middags op de receptie in Hotel Bloemink waar een enorme drukte heerste. Dinsdagavond zonk in het Ijssel meer een grote bak met 860 ton klei- leem, die bestemd was voor de inpol dering van Oostelijk Flevoland. De opvarenden van de bak werden door de bemanning van de sleepboot welke de bak sleepte, gered. De deskundigen der Westelijke la: den, die voorbereidend werk verricl. ten voor de Genèefse conferentie e die Vrijdag a.s. verslag zullen uitbrer gen aan de ministers van buitenland zaken van Frankrijk, Groot-Brittann en de V.S., hebben te Parijs de NAVO raad ingelicht over hetgeen het Wes ten te Genève naar voren zal brengen. De permanente NAVO-vertegenwoor digers zijn zodoende in staat hun rege ringen in de gelegenheid te stellen de Westelijke plannen nauwgezet te be studeren, voordat deze in de raadszit ting van Zaterdag a.s. worden bespro ken. Op ongeveer 12 km ten Oosten van het lichtschip „Noord Hinder” is het Franse schip „Medeé” vanoch tend gezonken, na een aanvaring met het Britse schip „Steyning”. De bemanning van de 1882 brt. metende „Medeé”, die eigendom is van een scheepvaart mij. te Caen werd door de „Steyning” gered. DE „GATT” VAN DE PIER. Het Noorse s.s. „Gatt, dat in de af gelopen winter bij een van de stormen op de Zuiderpier van de Hoek van Hol land is gelopen, is vanmiddag door drie sleepboten vrijgesleept. Zoals men zich zal herinneren werden ze ventien opvarenden van dit vaartuig door een M.L.D. helicopter gered. Het schip werd naar Krimpen aan de IJssel gesleept om daar te worden gesloopt. BERLIJN, 12 Juli In West-Berlijn zal op 18 Juli ter gelegenheid van het begin van de Geneefse conferentie twee minuten stilte in acht genomen worden. Burgemeester dr Suhr en de voor zitter van het stedelijke parlement Brandt, hebben de bevolking van West-Berlijn verzocht twee minuten lang het verkeer stop te zetten en het werk neer te leggen „opdat ons zwij gen meer moge spreken dan woorden en proclamaties”. Prins Bernhard zal een dag aan het Mata Icastrand met enkele ervaren jagers doorbrengen. Hij zal ook een dag uit hengelen gaan in de Coese- wijnerivier. De Koninklijke bezoekers zullen door de Staten worden ontvangen. Er is sprake van, dat uit Nederland voor deze gelegenheid een open calèche met paarden zal worden overgebracht. Dit verklaarde vanavond Radio Moskou in een bericht, afkomstig van het officiële Sowjet-Russische persbureau „Tass”. „Indien”, zo gaat de verklaring verder, „het in de huidige omstandigheden niet mogelijk is onmiddellijk tot overeenstemming over hereniging van Duitsland te komen op vredelievende en democratische wijze, zal het noodzakelijk zijn dit probleem geleidelijk tot oplossing te brengen en wel door de internationale spanning te vermin deren. Voordien werd gezegd dat het Krem lin gaarne de oprichting zou zien van „een collectieve beveiligingsorganisa tie in Europa”, die zou moeten worden opgezet als die van Warschau. De beveiligingsorganisatie van War schau is echter een soort militaire Kominform, een organisatie die enkele weken geleden in anderhalve dag uit de grond gestampt werd, om als’tegen wicht te dienen voor de Noord Atlan tische Verdragsorganisatie. Om haar woorden kracht bij te zet ten, ging de verklaring verder: „De Sowjet-Unie heeft in de afgelopen oor log bewezen, op eigen kracht een Duitsland te kunnen verslaan, dat de beschikking had over Europese hulp bronnen. Thans, nu Sowjet Rusland veel machtiger is dan ten tijde van de Duitse aanval, heeft het veel minder reden om bevreesd te zijn voor de mo gelijkheden op militair en economisch gebied van een herenigd Duitsland”. Deze partijen waren de wet reeds vooruit en hebben reeds terstond na de ondertekening van het Saaraccoord getracht de kop weer op te steken. De regering-Hoffmann heeft hen dit even wel belet, onder meer door het in be slag nemen van propaganda-materiaal. Hieruit en uit de tekst der wetten, die vorige week werden aanvaard, meent men in Bonn te moeten afleiden dat de Saarlandse regering liefst zo weinig mogelijk aan de bestaande toe stand zou willen veranderen. De Duitse klachten over de moge lijkheid voor de Duitse partijen, om zich te doen gelden is dezer dagen be geleid door een pijnlijke dissonant. De Saarregering liet namelijk verluiden, dat zij een vrachtauto met Duits pro pagandamateriaal aan de grens in be slag had genomen. Er waren ook offi ciële geschriften van het Westduitse ministerie voor eenheidszaken onder. Naar het schijnt was het materiaal verzonden door de Westduitse liberale partij, die inzake de Saar steeds bij zonder actief is. ONTSTEMMING TEGEN DEHOUSE In liberale kringen in Bonn heeft de weer opgevlamde ontstemming zich ook gekeerd tegen de voorzitter der controlecommissie voor de volksstem ming aan de Saar, de Luikse professor Ferdinand Dehouse. De liberalen ver denken de Belg ervan met zijn sym pathie geheel en al aan Franse kant te staan. Bij voorbaat wijzen de Duitse liberalen dan ook een candidatuur van Dehouse als Europees Commissaris in Saarbruecken van de hand, zoals zij eerder verzet hebben aangetekend te gen de candidatuur van de Nederlan der mr M. van der Goes van Naters. De leiders van de pro-Duitse partijen van het Saargebied hebben een gemeenschappelijke brief aan kan selier Adenauer gezonden, waarin zij zeggen, dat hun laatste hoop, dat hun opvatting over het te houden plebis ciet gehoord zal worden, gevestigd is op de Raad van de Westeuropese Unie. De pro-Duitse leiders verklaren er op te vertrouwen, dat West-Duitsland, aïs lid van de WEU, voor de internatio nale openbare mening zal wijzen op „de noodzakelijkheid om in het Saar gebied niet aan tijd gebonden en on verdeelde vrijheid in te voeren”. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. IN AGRIGENTO (Sicilië) zijn twee kinderen omgekomen, twee ernstig gewond en een vijfde blind gewor den door de ontploffing van een gra naat uit de tweede wereldoorlog, die de kinderen wilden demonteren. WOLVEGA, 12 Juli. Pieter Stuy vesant, de domineeszoon, die in 1610 in het bij Weststellingwerf behorende dorpje Scherpenzeel werd geboren en die het gebracht heeft tot gouverneur van West-Indië en van Nieuw Neder land, de nederzetting waarvan Nieuw Amsterdam, het tegenwoordige New York de hoofdstad was, heeft vanmid dag in Wolvega een bronzen stand beeld gekregen. Het is een mooi standbeeld, com pleet met het houten been, dat hij heeft moeten aanschaffen, nadat in 1644 bij een poging om St Maarten op de Spanjolen te veroveren, zijn rech terbeen werd afgeschoten en dat hem, omdat hij het in een luxe bui met zil ver liet beslaan, de bijnaam „Silver leg” opleverde. De Amerikaanse con- sul-generaal, de heer E. Seibert, ont hulde het beeld. BERKENWOUDE, 13 Juli Dins dagmiddag omstreeks één uur is een windhoos uit de richting Gouderak, over het buurtschap Achterhoek (gem. Berkenwoude) getrokken. Acht hooi hopen cirkelden de lucht in, sloten werden leeggezogen, een landhek werd als een veertje opgenomen en kwam tientallen meters verder neer. De hoos trok over een boerderij, waardoor de schoorsteen werd afgerukt. Ongeveer tweeduizend pannen werden van het dak gezogen, en een zevental ruiten werd door de luchtdruk ingedrukt. De eerste aanblik was alsof er een bom. gevallen was. Niemand werd gewond. ten Stockholm, Oslo, Amsterdam, Londen, Luxemburg, Parijs, Bordeaux, Grenoble, Nice, Genève, Zürich, Berlijn, Frankfort, München, Wenen, Innsbrück, Rome, PARAMARIBO, 12 Juli Op een persconferentie heeft gouverneur, mr J. Klaasesz, het program bekend ge maakt voor het bezoek van het Ko ninklijk paar in October a.s. aan Suri name. Minister Kernkamp zal de tocht meemaken. H.M. v. d. Zaan zal tegen die tijd in Suriname zijn om het Ko ninklijk gezelschap naar enkele dis tricten te vervoeren. Het gezelschap landt te Zanderij, waar een klein ontvangst-comité het zal begroeten. Van Zanderij rijdt men naar Domburg, waar het gezelschap zich zal inschepen op de Van der Zaan, die de Surinamerivier zal afvaren naar Paramaribo. Het gezelschap gaat weer aan land op het gouvernementsplein, waar de eigenlijke verwelkoming zal worden gehouden. Er is een zeer uitgebreid en interes sant bezoekprogramma opgesteld. Het Koninklijk paar zal o.a. een tochtje door het binnenland maken via Kabel en de bosnegerdorpen Koffiekamp en Kadjoe, waar het bosnegerdansen zal zien. Een overzichtsfoto van de tunnel bouw in Velsen: links de spoor- wegtunnel; rechts de beide ver- keerstunnels met daartussen de gang, waarin het luchtverversings- systeem een plaats zal vinden. Achteraan, bij het einde van het werk de kelder waarin het koel systeem wordt ondergebracht. De tunnels zijn reeds gelegd tot het eilandje in het Noordzeekanaal; het tweede deel wordt vanaf de overzijde richting Beverwijk gelegd. AMSTERDAM, 12 Juli De Raad voor de Scheepvaart heeft vandaag schriftelijk uitspraak gedaan inzake het stoten op een wrak in de Wielin gen door het s.s. „Andijk”. De „An- /THlr’* Q QPA L»t,+ /~>vi avav' aan de Holland-Amerika-Lijn, was op reis van Le Havre naar Antwerpen. Op 30 Maart j.l. is het, na het aan boord nemen van de loods, vastgelo pen op het wrak van de „Gold Shell” vóór de Wielingen. De raad is van oordeel, dat dit vast lopen een direct gevolg is van en uit sluitend moet worden geweten aan de op aanwijzing van de loods uitgevoer de koerswijziging naar stuurboord van het schip, bij het naderen en passeren van de wrakboei. Weliswaar was reeds de koers onnodig dicht langs de wrak boei, doch indien deze koers op 110 gr. R.W. was aangehouden, zou er geen direct gevaar zijn ontstaan voor de „Andijk”. Dat de kapitein het gevaar van deze koers heeft onderkend blijkt uit zijn vraag aan de loods, of er niet te dicht langs de wrakboei werd ge varen. Beter ware het geweest, dat de kapitein bezwaar had gemaakt tegen de door de loods aangegeven koers wijziging. De raad beslist mitsdien, dat de ka pitein H. H. medeschuldig is aan het stoten van zijn schip, maar dat hij niet wordt gestraft. ZEEUWSCH DAGBLAD BONN, 12 Juli. Tussen alle poli tieke strubbelingen over het uiteen spatten van de vluchtelingenpartij, de militaire wetgeving en de komende conferentie van Genève door heeft ook het faarvraagstuk in Bonn weer de aandacht. De vier wetten, die de Saar- landse landdag heeft aangenomen ten einde de democratische vormen voor de komende volksstemming het Saar gebied te herstellen, dragen niet de goedkeuring van Bonn weg. Vandaag is bekend gemaakt, dat de bondsregering deze week bij de minis terraad der Westeuropese Unie in par tij tegen de wetten zal protesteren. Zij gaan volgens Bonn niet ver genoeg, aangezien de Saarregering zich te uit voerige mogelijkheden van het verbie den van politieke partijen en bladen zou hebben voorbehouden. Bovendien verdenkt Bonn de regering-Hoffmann ervan, dat zij in de radio een propa gandistisch monopolie wenst te behou den. Reeds wekenlang sputtert de Duitse pers hevig tegen de nieuwe Saarland- s? tten, die de Duitsgezinde partijen wt<=- zullen toelaten. PLANNEN VAN FAURE De Franse premier Faure werkt aan eigen plannen voor de Geneefse con ferentie. Hij zou, aldus wordt van ge woonlijk welingelichte zijde vernomen, voor deze beraadslagingen de volgen de voorstellen willen doen: 1. De grote mogendheden moeten een ontwapeningsovereenkomst slui ten en het hiermede bespaarde geld storten in een fonds voor hulpverle ning aan economisch onvoldoende ont wikkelde gebieden. 2. Er moet, in de een of andere vorm, een stelsel tot wederzijdse be veiliging tot stand komen, waarbij mogelijk aan beide zijden van het „ijzeren gordijn” controlepunten zou den moeten worden ingericht, opdat geen voorbereidingen voor een ver rassende aanval worden getroffen. 3. Er moet tussen Oost en West een vrijer verkeer van goederen, toeristen en .denkbeelden” tot stand komen. OPROEP TOT GEBED Ter gelegenheid van de conferentie te Genève hebben de presidenten van de Wereldraad van Kerken een oproep tot gebed gezonden aan de bij de raad aangesloten kerken. „In de boodschap van Evanston heeft de tweede assemblee van de wereld- aad van kerken gezegd: Wij doen eenberoep op regeringen en volken om voort te gaan met hun onderling beraad, om wrok en haat tegen te gaan en om te zoeken naar wegen, waardoor vrees en achterdocht kunnen worden weggenomen”. Wij danken God, dat thans voor het eerst na tien jaar de regeringsleiders van Frankrijk, Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten van Amerika en de Unie van Socialistische Sowjet Re publieken zullen samenkomen om met elkaar te spreken. De ogen van de gehele wereld zullen vol verwachting op deze be sprekingen zijn gericht. Wij roepen alle Christenen op tot gebed, dat er wegen mogen worden gevonden, „waardoor vrees en achterdocht weg genomen kunnen worden”. LONDEN, 12 Juli. Een Britse vakverenigingsleider heeft vandaag ge dreigd met boycot van voor Britse re kening in West-Duitsland gebouwde schepen, indien deze in Engeland zou den moeten worden gerepareerd. Deze bedreiging werd geuit in een artikel in het blad van de vakbond van ketelmakers waarin wordt gezegd dat men in vakbondskringen geen be zwaren maakt tegen het verliezen van orders uit hoofde van afleveringster mijnen, doch wel bezwaren heeft te gen het plaatsen van orders in West- Duitsland tegen „afbraakprijzen”. Re ders die voordeel trekken uit deze afbraakprijzen veronachtzamen het welzijn van de Britse arbeiders van scheepswerven. Op de onlangs in Stockholm gehou den conferentie van de afdeling scheepsbouw der internationale bond van metaalbewerkers hebben gedele geerden uit alle scheepsbouwlanden in Europa, samen met gedelegeerden uit de Verenigde Staten de verplichting op zich genomen te zullen strijden te gen oneerlijke concurrentie en de Britse vakbeweging is vastbesloten deze verplichting na te leven, aldus het artikel. Uitgave: Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. redac‘f 9495 voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. SR Telef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35.’ Tel. atomistratie <>nng Tel. redactie 2347, Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes BUENOS AIRES, 12 Juli Het bestuur van de radicale unie in de provincie Buenos Aires heeft in een verklaring, die een officiële reactie is van de voornaamste oppositie partij op het vredes-aanbod, dat president Peron onlangs in een rede heeft gedaan, onder meer gezegd, dat de nationale vrede niet tot stand kan komen als niet eerst de indivi duele en openbare vrijheid is her steld. De verklaring, die getekend is door Ricardo Balbin, voorzitter van het be stuur en candidaat van de radicale partij voor de presidentsverkiezingen van 1951, somt de bekende grieven van de oppositie tegen het bewind van pre sident Peron op. Het staatshoofd zou zich ook hebben kunnen terugtrekken „bij wijze van grootste uiting van vredeswil”, aldus de verklaring. Tenslotte wordt hulde gebracht aan hen, die op 16 Juni de dood vonden en aan hen, die „met minachting voor hun leven en rust ge bruik maakten van het enige middel van protest, dat het regiem van ge weld hun overliet”. Het verbond van advocaten van de Argentijnse provincie Tucuman heeft in een telegram aan de president van de federale kamer van af gevaar digdei# dijk”, groot 8.380 brt., entoebehor’énde om amnestie verzocht voor alle poli-' tieke en militaire rechtbanken. Een dergelijke amnestie zou de lei ders van de vlootstrijdkrachten om vatten, die op 16 Juni een poging heb ben gedaan, het bewind van president Peron omver te werpen. o BILT, 13 Juli De weerrapor- van gisteravond 19 uur luidden: onbewolkt 30 gr. licht bewolkt 31 licht bewolkt 26 licht bewolkt 28 onweer 22 onweer 28 onbewolkt 26 licht bewolkt 27 onbewolkt 25 zwaar bewolkt 26 ’eheel bewolkt 26 weerlicht 28 zwaar bewolkt 27 zwaar bewolkt 25 licht bewolkt 27 zwaar bewolkt 24 onbewolkt 30 LE BILT, 13 Juli Veranderlijke oewolking met zonnige perioden en daar onweer. Langs de kust van Holland en Zeeland kans op zee- ist of laaghangende bewolking. LUrorWegen.d zwakke wind uit Noorde- -richtingen. Zwoel weer, maar de kust koele zeewind. Door de sleepboot „John F. Best” werd nog getracht de „Helena” op de sliktong tussen West- en Middenhaven te trekken, doch deze pogingen moes ten worden opgegeven om de opvarenden te redden. De schipper C. F. Theunis, diens vrouw, drie kinderen en een knecht konden worden gered. In de mond van de Rijnhaven te Rotterdam zonk vanmiddag om kwart voor zes een baggermolen van Adriaan Volker’s N.V. Mij. tot uitvoering van openbare werken. Niemand werd ge wond en de scheepvaart ondervindt geen hinder van de bak, die men Woensdagochtend met behulp van pompboten wil gaan lichten. 3 L

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1