w reis van L Ook K.A.B. voelt niets voor nieuwe algemene loonronde Sleepboot „Rode Zee” maakte elf maanden Wie regeert Indonesië1 kabinet of leger? ■i ij PlUzlE RANG r Tekort aan steenzetters JiBi Betogingen te Brussel «r in I i'* over VANDAAG EENS Geboeide kilometers genéést Beter onderwijs De heer Middelhuis uit teleurstelling getreuzel met de P.B.O. voor scheepvaartjeugd Minister Witte sprak architecten toe In nieuw ultimatum wordt aftreden van stafchef geëist Lonen moeten bedrijfstaksgewijs herzien worden wrwMWn Na enerverende reis weer thuis van KRUISWOORDRAADSEL Nieuw schip voor Zeeuwse stromen WONDEN, SCHRAMMEN Zware regen spoelde verf van de masten ROTTERDAM, Dat het gezegde Jerry Hoyt dodelijk verongelukt Dictatuur. „Australia”. „Utoloo”. „Monte Estoril”. Ernstige crisis. Ultimatum. Demonstratie in Engeland Auto met straaldrijving Ernstige crisis in Djakarta Oplossing vorige puzzle I W I ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 12 Juli 1955 pagina 3 I Ingezonden Mededeling (Adv.) l Engeland toe. j .J.- Sowjet-geleerden hebben vastgesteld, dat er op Mars een vegetatie is, gelijkend op die van de aarde, aldus Tass, het Sow- jetrussische officiële persbureau. land zijn afgelegd, zonder dat iemand ooit had opgemerkt dat line” geen gewone auto de „Sheer- was. TELEURGESTELD. De heer Middelhuis toonde zich teleur gesteld over de uitwerking van de „alge mene welvaartsronde” van October 1954, toen iedereen een loonsverhoging van zes procent ontving. Immers: in Januari kwam een aantal prijsstijgingen uit de bus, waardoor de loonronde aan beteke nis inboette. De K.A.B. had toen de hoop gevestigd op het tweede halfjaar van 1955. Maar de kabinetscrisis, gevolgd door het uitstel van huurverhoging en belas tingverlaging gooide opnieuw roet in het eten. De moeilijkheid is, dat de belasting verlaging gaat samenvallen met het mo ment, dat men zich moet realiseren welke de gevolgen zijn voor de loonpolitiek van de verdere stijging van het nationale in komen In 1955. „Wij staan dus opnieuw voor de noodzaak, aldus de K.A.B.-voor zitter onze houding met betrekking tot een rechtvaardigde verdeling van de na tionale welvaart te bepalen”. Ook op een ander punt was er teleur stelling in de K.A.B.-kring. En wel waar het gaat om de totstandkoming van de P.B.O. De heer Middelhuis wees er op. dat na tien jaar, waarin ongetwijfeld vruchtbaar werd samengewerkt om onze armoede te boven te komen, bij grotere welvaart een verkilling is gekomen in die sfeer van samenwerking. De werknemers voelen het wel aan, dat het in de feitelijke om standigheden niet meer zo goed klopt. Het feit, dat met de invoering van de P.B.O. in bijna alle bedrijfstakken, behalve in de mijnindustrie, wordt ge treuzeld, ondermijnt volgens de K.A.B. voorzitter niet alleen het vertrouwen van de werknemerswereld in de ge zindheid van de werkgevers, maar ook in de doeltreffendheid van de door de vakbeweging gevoerde politiek. Bo vendien, zo zei de heer Middelhuis, beginnen zich momenteel ook de na delen van de verbroken samenwerking tussen de drie vakcentralen af te te kenen. Wanneer zij gescheiden optrek ken wordt het veel moeilijker een ge zamenlijke gedragslijn te vinden”. de zaak scherp gesteld althans de divisie-commandanten, in meerderheid achter hem staan. OKLAHOMA CITY, 11 Juli. Tij dens de 5000 dollar-rit is de 26-jarige veelbelovende coureur Jerry Hoyt met zijn auto tegen een muur gebotst en zwaargewond naar het ziekenhuis ge bracht. Hij onderging een hersenope ratie, die 3*/i uur duurde, welke ech ter niet heeft mogen baten. Op- en ondergang van Zon i-.:i i Woensdag: Zon op 4.33 u., onder 20 59 u. Maan op 23.49 u., onder 14.23 u. SAN FRANCISCO, 11 Juli. Met geboeide handen is de jonge Amerikaanse athleet Jack Lalanne er in geslaagd de baai van San Fran- sisco over te zwemmen van het eiland Alcatraaz, waar zich de be roemde gevangenis bevindt, tot aan de stad San Francisco, een afstand van ongeveer 3 km. Het is bekend, dat iil deze baai sterke stromingen zijn en dat het water zeer koud is. Lalanne volbracht de tocht echter zonder noemenswaardige tekenen van vermoeidheid. vereeuwigd. De bemanningsleden en runners kregen een foto van de aquarel. Op wei land is zodoende de principes van de democratie”. Voorts wordt „geconstateerd”, dat het leger sinds 12 Juli wacht op het openen van onder- handelingen ter oplossing van de legerkwestie. De Belgische Rooms-Katholieken heb ben Zondagmiddag te Brussel op mas sale wijze gedemonstreerd tegen het wetsontwerp betreffende de scholen van de socialistische minister van on derwijs Collard. Geschat wordt dat 200.000 betogers defileerden langs het Beursgebouw. De foto laat een me nigte demonstranten zien, die defile ren voor enkele leidende figuren uit het Rooms-Katholieke leven, op het bordes. In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel fie van deeWfe lanzj. De Amerikaan Thomas is erin ge slaagd de Straat van St Juan de Fuca van Washington naar Victoria over te zwemmen. Hij legde de 18 mijl (29 km) af in 11 uur en 10 minuten. WENSEN. Veel en velerlei waren de wensen, die de heer Middelhuis uitte: spoedige rege ling van het afbetalingssysteem hij verklaarde, dat de vraag rijst of het geen tijd wordt, dat de arbeidersbeweging moet waarschuwen tegen dit systeem gro ter aandeel in de welvaart voor de ver geten groepen, ouderdomspensioen bin nen niet al te lange tijd liefst eerder dan door de minister Suurhoff genoemde datum van 1 Januari 1957 herziening van de invaliditeitswet en zo mogelijk gelijktijdig van de ongevallenwet. De heer Middelhuis wees er met nadruk op, dat het in uitzicht gestelde „staatspen sioen” een basis-pensioen is. Maar wat zal er gedaan worden voor hen, die geen pensioen van het bedrijf, waar zij hebben gewerkt ontvangen? Tenslotte vroeg de K.A.B.-voorzitter aandacht voor het voor stel van de K.V.P. tot verbetering van hef weduwen- en wezenpensioen. „Wanneer men ons mocht verwijten teveel te vragen en geen rekening te hou den met de economische omstandigheden, dan zal ons antwoord zijn: Kom wees niet zo benauwd”, aldus de heer Middel huis. „Rode Zee” in de omgeving van Suez voer, kreeg de kapitein radio verbinding met zijn hoofdkantoor in Rotterdam, dat hem er op attent maakte, dat bij Suez het tankschip „Monte Estoril” was vastgelopen. „Probeer het eens vlot te krijgen”, was het verzoek van Rotterdam. „Het schip is al vlot”, antwoordde kapitein Kalkman, „jammer”, zei weer het hoofdkantoor, waarop de kapitein trots het gesprek kon be ëindigen met: „Ja, maar ik heb het schip vlotgesleept”. Het is natuurlijk, zoals in ieder vak, niet altijd even prettig en daarvan kan marconist G. W. Dub beldam meespreken, De sleepboot was vier dagen van huis, toen zijn zoon werd geboren. Nu, na elf maanden, kwam hij terug en zag hij zijn zoon voor het eerst, maar ja, zo zeggen de mannen van Smit, dat brengt het vak mee. Indonesische regeringen zijn er altijd prat opgegaan, dat het koloniale juk is afgeschud en dat daarvoor in de plaats het democratische stelsel is geko men. Dat betekent, dat de re gering regeert, zolang als en zoals het parlement dat wil. Aan het parlement is meer een corrigerende bevoegdheid toe gekend. Gaat de regering buiten haar bo.-ekje, dan kan het par lement de ministers naar huis sturen. Maar in Djakarta regeert men thans bij de gratie van het leger. Nog wordt niet gedreigd met een openlijke revolutie. Nog houdt de regering voet bij stuk en wil zij niet met de opstan dige kolonel Lubis praten. Maar in de afgelopen weken is er door het kabinet al zoveel water in de wijn gedaan, dat er van wijn geen sprake is. Dat er al leen maar troebel water over blijft. Soekarno blijft thuis en gaat geen bedevaart naar Mek ka maken. De legerkwestie weegt hem te zwaar. Het gehele geval illustreert nog eens weer hoe de democra tie door hen, die er de mond vol van hebben en modder wer pen naar wat de Nederlanders in Indonesië hebben gedaan, al is ondermijnd. Daaraan is de regering door haar handelingen zelf schuldig. Straks gaat het Indonesische volk naar de stem bus. Om een parlement te kie zen. Maar als dezelfde kopstuk ken in het leger het dan nog voor het zeggen hebben, dan worden deze verkiezingen alleen maar een vertoning voor de buitenwereld en zal er in het bestuur vanuit Djakarta weinig veranderen. Een grondige zuivering is de enige oplossing. Djakarta dient gezuiverd te worden van hen, die zeggen het belang van een heel volk en zelfs van geheel Azië te dienen, maar in feite niets anders dan hun eigen po sitie verdedigen. UTRECHT, 11 Juli. Na de verklaring van het C.N.V. van Zaterdag, waarin wordt gezegd, dat een algemene loonronde op dit moment niet gewenst is, maar bedryfstakgewjjze loonsverhoging niet mag uitsluiten, is ook de K.A.B.-voorzitter, de heer J. A. Middelhuis met een dergelijke suggestie gekomen. Tijdens de vandaag In Utrecht gehouden Verbondsvergadering achtte hjj de tijd gekomen voor wat de loonvorming betreft, een andere weg in te slaan. Deze weg zou volgens de heer Midelhuis moeten worden gekenmerkt door een verschuiving van het actieve beleid inzake de loonvorming van de centralen naar de bonden met inachtneming van het behoud van de coördinerende taak der centralen. Voorts zou er een meer soepele toepassing op centraal niveau van de richtlijnen moeten komen. Deze gedachte verder uitwerkend zei de heer Middelhuis: „Wij willen deze weg in, omdat wij de vrees koes teren, dat een algemene loonsverho ging in de huidige tijd van super hoogconjunctuur, gepaard zal gaan met sterke prijsbewegingen en derhal ve onze werknemersgezinnen niet zal helpen aan een rechtvaardig aandeel in de gestegen welvaart”. „Wij menen, aldus de K.A.B.-voorzitter, in dit sta dium aan bedrijfstaksgewijze te ne men loonmaatregelen de voorkeur te moeten geven boven een algemene loonronde”. AMSTERDAM, 11 Juli. Het Kon. Onderwijsfonds voor de scheepvaart zal in de komende jaren enige uit breidingsplannen uitvoeren voor een totaalbedrag van 5 tot 6 millioen. In deze plannen is opgenomen de bouw van een nieuw instructievaartuig voor practische oefentochten. Dit schip is geschikt voor een leerlingencapaciteit van 25 kinderen. Dit zal dan één klas se zijn, want het aantal kinderen per klasse voor het nijverheidsonderwijs zal worden teruggebracht van 30 tot 25. Het schip zal in het bijzonder be stemd zijn voor oefentochten op de grote rivieren en de Zeeuwse stro men. Het krijgt een motor van 200 pk en zal worden uitgerust met enige zeilsloepen, teneinde de leer lingen ook met deze kant van het bedrijf vertrouwd te kunnen maken. Voorts zal in Rotterdam een nieuwe dagnijverheidsschool met internaat voor schipperskinderen verrijzen, plaats biedend aan 240 leerlingen. De bestaande school in Delfzijl wordt uit gebreid met een internaat en zal 225 kinderen kunnen huisvesten. Een en ander is noodzakelijk ge worden door de toenemende belang stelling in schipperskringen om de jeugd een nijverheidsopleiding te la ten volc*en. 11 Juli. „als iemand verre reizen doet, dan kan hij veel verhalen" nog steeds niets van zijn waarde heeft ingeboet, bleek weer eens overduidelijk, toen de sleepboot „Rode Zee” van L. Smit en Co’s internatio nale sleepdienst na een reis van elf maanden een der langste sleepreizen van de laatste jaren Zaterdagavond laat in Maas sluis terugkeerde. ,,Dit is mijn langste reis geweest. Wij gingen voor drie maanden weg en het werden er elf”, zei ons ka pitein Cornells J. Kalkman, die er al 46 dienstjaren bij Smit op heeft zitten en nog zes maanden van zijn pensioen af is. „Ik kan dan ook nog best een reisje doen.” De kapitein kwam nu met zijn sleepboot van Burrow, waar hij de voor de sloop bestemde kruiser „Australia” afleverde na een reis je, dat enige maanden geleden in Sydney begon. Hij en zijn beman ningsleden zullen echt wel een her innering aan deze reis behouden, want bij aankomst kreeg de kapi tein van zijn rederij een aquarel, dat door H. Bosboom werd ver vaardigd naar een foto, die het vertrek van de sleep in Sydney had Deze hulp was met het oog op de Z.-W. moesson nodig, omdat de reis in Australië eigenlijk te laat was begonnen en dit hing weer samen met de redding van het Australische vrachtschip „Utoloo”, dat, zoals bekend, in een vliegende storm ronddreef met een machine kamer vol water en een defecte stuurinrichting. Om het slechte weer te illustre ren vertelde kapitein Kalkman ons, dat door de hevige regenval de verf van de masten van zijn schip afspoelde, ’s Ochtends, toen het daglicht doorbrak, dreef het vrachtschip met een vijfmijls vaar tje op de rotsen af, die vijf mijl van het schip verwijderd waren. De „Rode Zee” had dus minder dan een uur om vast te maken. „We zijn effe gaan boksen en in acht minuten hadden we vastge maakt. Het schip werd toen naar Brisbane gesleept. Dat er wel sport zit in het sle- persvak bleek wel uit een ander verhaal van de kapitein. Toen de Het leger is dus in openlijk verzet gekomen tegen de re gering in Djakarta. En daaruit is weer eens duidelijk gebleken hoe machteloos zowel het kabi net als president Soekarno c.s. zijn. Het leger weet van geen wijken en het gaat er naar uit zien, dat Sastroamidjojo met zijn regering het besluit maar weer ongedaan moet maken. De gehele affaire heeft een ernstige machtscrisis geschapen. Terecht zegt de regering van Indonesië, dat het enige orgaan, dat een besluit kan corrigeren, het parlement is. Maar dat par lement is eveneens tot machte loosheid gedoemd, nu de oppo sitie door weg te blijven uit de vergaderingen, de zaak heeft ge boycot. Noch de motie van wan trouwen, die is ingediend tegen de minister van Defensie, noch de opheffing van de Nederlands- Indonesische Unie kan thans worden behandeld. Gistermor gen was het weer mis, want het vereiste aantal leden voor het nemen van een besluit, was niet aanwezig. Zo zijn dus èn rege ring èn parlement tot volslagen machteloosheid gedoemd. Een toestand, waarvan kolonel Lubis en zijn aanhangers zonder schroom gebruik maken. De legerleiding heeft het n.l. gisteren voor elkaar gekregen, dat een voorstel aan de regering is gezonden, dat moet dienen om de crisis tot een oplossing te brengen. Het Indonesische persbureau Pia spreekt tenmin ste van „een voorstel”. Maar als men weet wat dit voorstel be» helst, dan aarzelt men niet om van een openlijk ultimatum te spreken. „Het voorstel” luidt aldus: 1. Generaal Utoyo, de pas be noemde chef-staf, moet aftre den. 2. Er dient daarna een nieuwe chef-staf te worden benoemd. 3. De schorsing van kolonel Lubis moet worden opgeheven. Verder gaat het voorstel ver gezeld van enkele mooie zinnen zpals: „Het leger houdt zich al tijd aan dé grondwet en zal deze overeenkomstig zijn taak be schermen. Het leger handhaaft ’s-GRAVENHAGE, 11 Juli. „Een goede woning, die aan een gezin zo groot mogelijke materiële als wel geestelijke ontwikkelingsmogelijkhe den biedt, is een sociale wenselijkheid. In hoeverre deze verwezenlijkt kan worden hangt goeddeels af van de economische grenzen, die daaraan door de kosten worden gesteld.” Dit zei minister Witte vanmorgen in Den Haag tot de architecten, die de opening van het congres van de „In ternationale Unie van Architecten” bijwoonden. De bewindsman noemde drie eco nomische begrenzingen van de meest gewenste behuizing. De eerste wordt gevormd door de nationale welvaart, de tweede door de spreiding van deze nationale welvaart over de verschil lende groepen van de gemeenschap en de derde begrenzing ligt in de waar dering van de optimale bruikbaarheid van andere levensnoodzakelijkheden. De mens heeft te kiezen tussen ver schillende mogelijkheden om zijn in komen te besteden. Hij zal aldus mi nister Witte een goed huis verkiezen, indien de prijs ervan in vergelijking tot radio, televisie, een scooter of een auto, aantrekkelijk is. Daarom is het met het oog op de grote sociale en culturele waarde van de woning voor het gezin nodig, dat de gemeenschap al het mogelijke doet om de keus van een goede woning ook aantrekkelijk te maken. LONDEN, 11 Juli. De Britse autofabriek „Austin” heeft Zaterdag een demonstratie gegeven met een auto met straalaandrijving, de „Sheer- line”. De demonstratie werd bijge woond door circa 30.000 belangstel lenden. De straalmotor, met een vermogen van 120 (Engelse) pk, werkt vrijwel geruisloos. De snelheid die met de wagen bereikt kan worden, is niet bekend gemaakt. De wagen is bijna niet van gewone Austins te onder scheiden. Een ingenieur van de fa briek verklaarde, dat bij proefritten duizenden kilometers door het gehele eg van Sydney naar Enge- de „Rode Zee” een kleine week geassisteerd door de „Witte Zee”, die een reis naar de Chinese Zee had gemaakt en dus „in de buurt” was. De sleepboot „Oost zee”, die van de Perzische Golf kwam, is mee in touw geweest tot ’s-GRAVENHAGE, 11 Juli. De beveiliging van de Nederlandse kust tegen onze erfvijand, .de zee, is in volle gang. Indien de in voorbereiding zijnde plannen, waaronder het Delta plan, eenmaal tot uitvoering komen, zal ook de .oorziening in de behoefte aan vakkundig personeel een rol spe len. Verwacht wordt daarom, dat vooral in het steenzettersvak binnen afzienbare tijd tekorten kunnen ont staan met alle gevolgen van dien. Steenzetten is het bekleden van het dijklichaam met zware keien. Het is vakwerk, dat slechts door een betrek kelijk klein aantal mensen in Neder land wordt beheerst. Het ligt daarom in de bedoeling geleidelijk het aan tal vakbekwame steenzetters in Neder land op te voeren. De betrokken organisatie van werk gevers heeft toegezegd, dat personen, die zich aan de rijkswerkplaats voor vakontwikkeling te Rucphen (N.Br.) met goed gevolg hebben doen om scholen tot steenzetters, op de wer ken van haar leden kunnen worden geplaatst onder voorbehoud, dat er Werk is. Dat dit laatste gedurende de eerst komende reeks van jaren het geval zal zijn, is wel zeker. De toelating tot deze cursus, die binnenkort zal be ginnen, geschiedt via de arbeids- bureaux. De cursus is nieuw opgezet in nauwe samenwerking met deskun digen en daardoor in staat in een klein aantal maanden geoefende steenzetters af te leveren. ie heeft het nu eigenlijk in Indonesië voor het zeggen: de regering of het leger? Deze vraag gaat men zich onwillekeurig i dien, wanneer men de berichten leest over de ontwikkeling van het geschil tussen leger en regering in Indonesië. Een geschil, dat is ontstaan door de benoeming van de nieuwe chef-staf, generaal Utoyo. Het leger meent, dat deze benoeming is geschied met politieke bijbedoelingen en weigert daarom de nieuwe stafchef te erkennen. Het besluit van de regering wordt derhalve gesaboteerd en generaal Utoyo, die bij zijn beëdiging verklaarde, dit alles met een glimlach te nemen, is nog altijd een opperbevelhebber zonder werkelijk leger. Kolonel Lubis, destijds met de waarneming belast, heeft de zaak scherp gesteld en hij kan dit doen, omdat het leger, HORIZONTAAL: 1. stuk, 4. stevig, 7. gehoororgaan, 8. hevig, 9. voorzetsel, 10. dier, 11. luiaard, 12. broedplaats, 13. Spaans landvoogd, 16. verbrande rest, 17. gewoon, 20. maanstand, 21. ^U1'ks bevelhebber, 22. honingdrank, 43. kerkgebruik, 24. vrucht. VERTICAAL: 1. blaasinstrument, 2. familielid, 3. meester in de rechten, verslag, 5. arctische vogel, 6. in houdsmaat, 8. zangnoot, 10. gordijnen stof, 11. verbrande rest, 14. de lezer heil, 15. wijnmaat, 17. naakt, 18. voch tig, 19. rivier, 20. watering, 22. pers, voornaamwoord. VAN BUITEN NAAR BINNEN IDE: Monster, erosie, sierlijk, ijk meester, terras, aspirine, nestor, tor pedojager, Eros, Oslo, lol. VAN BINNEN NAAR BUITEN 1OE: Desperado, domino, normaal, al’Kas, kassa> apart, troon. DIAGONAAL; SPEELDOOS. i Ta

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3