Gaa! Adenauer erheid meer Bondsdag verliezen? en BILLY GRAHAM Rusland naar in Honderden gearresteerd terechtgesteld in China Opstand in de provincie Hoenan Woningzoekenden stichten een eigen bond Conflict in vluchtelingen partij leidt tot aftreden van twee ministers 0 KAB. zegt ook: Het Klein moederlijk avon^0'rOie) weer Europa Amerikaanse boer wordt schatrijk Gevangenen in Argentinië vrijgelaten Dodelijk ongeval te Steenbergen „Geen loonronde” Auto te water, inzittenden gered W est-Duitsland en de Russen Geen gratie voor IX. UI II Ulllö Beroving in een kerk Onrust in Bonn in HIER Dodelijke val van Vlissingse boulevard Uienareaal vermindert nog steeds Bondsdag zal gaan verliezen, 6 Zijn akker geneest mensen met rheumatiek PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdagochtend vrij, hele dag verlet DE OPBOUW VAN HET LEGER. Antwerpse havenstaking Oude zilveren guldens kwamen vlot terug Verzet tegen communistisch regiem EN IN ONS LAND: Kans op onweer Zij zijn het wachten moe BONN, 11 Juli Een conflict in de Duitse Vluchtelingen partij en de gevolgen daarvan, alsmede een besluit van de socialistische fractie in de Bondsdag om verder deel te nemen aan de opbouw van het nieuwe Westduitse leger, hebben in West-Duitsland groot opzien gewekt. Vooral het eerstge noemde feit, dat waarschijnlijk betekent dat dr Adenauer zijn tweederde meerderheid in de brengt onrust in Bonn. Ook de kwestie van het leger verliespunt voor kanselier lie JAARGANG No. 8136 (ZIE PAGINA 3) ge- i i' grenzen zwaar 3 Stockholm, Oslo, Kopenhagen, Amsterdam, Londen, Luxemburg Parijs, Bordeaux, Grenoble, Genève, Zürich, Berlijn, Frankfort, München, Innsbrück, Rome, zwaar zwaar Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” COMANCHES, 11 Juli Jesse Ree se, een keuterboer uit Texas, is wel de eerste landbouwer die de atoomener gie heeft kunnen aanwenden voor een vreedzaam doel en die zijn inkomsten met de dag snel ziet stijgen. Reese heeft twee jaar geleden ont dekt, dat een van zijn akkers uranium houdend is, doch niét zodanig, dat aan een lonende ontginning te denken viel. Hij dacht hier dan ook niet meer aan toen in September van het vorige jaar een oude man hem toestemming ver zocht op zijn akker te mogen zitten. De man, die aan rheumatiek leed, ver klaarde, dat de uitstralingen van het uranium hem goed deden. Langzamerhand verspreidde zich de roep over de akker van Reese en om zich van zijn lastige bezoekers te ont doen, eiste hij 1 dollar per uur voor het recht op zijn akker te mogen zit ten. Deze maatregel had echter een andere uitwerking dan Reese had ge dacht. Het duurde niet lang, of hon derden lijders aan rheumatiek meld den zich bij hem om een „uranium- behandeling” te ondergaan. Reese heeft toen van de nood een deugd ge maakt en zijn vee verkocht om zich aan het beheer van zijn zeer gestegen inkomsten te kunnen wijden. en over de WASHINGTON, 11 Juli Vier en vijftig republikeinse afgevaardigden hebben tot president Eisenhower het verzoek gericht zich in 1956 opnieuw dnnr Hp --v ZEEUWSCH DAGBLAD LONDEN, 11 Juli. „De aartsbis schop van Canterbury en de Ameri kaanse evangelist Billy Graham zijn welkom in de Sowjet-Unie”, aldus is vandaag onder anderen door de leider van de Russische kerkelijke afvaardi ging die thans een bezoek aan Groot- Britanntië brengt, de metropoliet Pi- tirim, medegedeeld. Volgens de metropoliet is zijn af- vaardigmg t Al is het ook midden in een menigte en bovenop een immense stapel kof fers: moederzorg gaat altijd door, ook van kleine moedertjes.... tenminste, dat laat deze foto duidelijk zien, waar op een klein meiske, omstuwd door de drukte van een grote luchthaven, moe derlijke zorgen aan haar poppenkind wijdt. De foto werd gemaakt op het Tempelhof-vliegveld in West-Berlijn, waar een groepje Westberlijnse kinde ren wachtte op vervoer per vliegtuig van de stad naar het platteland, waar de kleintjes meestal uit grote en minder-welvarende gezinnen in het kader van de „Kinderluchtbrug” wel ke de Amerikaanse Luchtmacht heeft ingesteld samen met het Duitse Rode Kruis, voor enige weken bij pleeg ouders zullen worden ondergebracht, om weer geheel op krachten te komen. De operatie waarbij veertien vliegtui gen zijn betrokken, duurt een dag of zes en omvat bijna 2.000 kinderen, waarbij vele uit vluchtelingengezinnen. UTRECHT, 11 Juli De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft he den uitspraak gedaan in de zaak van mr J. A. Feseman-Gratama, referenda ris bij het departement van economi sche zaken te ’s-Gravenhage contra de Minister van Economische Zaken. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak van het ambtenaren-gerecht te Den Haag, dat de minister in het gelijk had gesteld in zijn zienswijze dat het vrij nemen op Zaterdagochtend voor de ambtenaren als een gehele dag ver let dient te worden aangemerkt. Ook het besluit van de socialistische bondsfractie deel te nemen aan de op bouw van het Westduitse leger in de militaire commissie vonden de coalitie en de oppositie elkaar in een geheel nieuwe wet, waarin bepaald wordt, dat de keuzecommissie die de officieren zal moeten beoordelen nu een wettelijke basis zal krijgen is voor de Westduitsers groot nieuws. Want nu werd vastgesteld, dat het le ger geen zelfstandig orgaan mag wor den doch onderworpen moet blijven aan de controle van de Bondsdag, het burgerlijk wetgevend orgaan. Het feit, dat dit kon worden bereikt tegen het heftige verzet in van Aden auer en de minister van defensie, baarde groot opzien. Want hier bleek, dat de bondskanselier zijn wil zelfs niet bij zijn eigen fractie kon doordrij ven. De Bondsraad zal de ontwerpen 22 Juli in behandeling nemen. Nog de ze zomer kan het Westduitse ministe rie van defensie dan de eerste zesdui zend officieren benoemen. dienstige leiders uit te nodigen. Hij zeide gaarne te zien, dat de aartsbis schop naar de Sowjet-Unie komt. Een van de leden van de afvaardi ging, Zjidkof, voorzitter van de raad van Evangelische Baptisten van de gehele Sowjet-Unie, zeide het heel goed mogelijk te achten, dat dr Billy Graham te Londen zal worden uitge nodigd voor een bezoek aan de Sow- gemachtigd 'Britsegods- i jet-Unie. BUENOS AIRES, 11 Juli, De Ar gentijnse regering heeft het grootste deel van de ongeveer honderd perso nen, die Zondag bij botsingen met de politie te Buenos Aires werden opge bracht ,op vrije voeten gesteld. Als een andere „blijk van goede wil” liet de regering 130 personen vrij, on der wie vele communisten. Enkele van de vrijgelatenen waren vijftien maan den gevangen gehouden zonder be schuldigd te zijn. Alle Argentijnse bladen spraken de Rooms-Katholieken vrij van verant woordelijkheid voor de. ongeregeld heden van Zondag. De botsingen wer den toegeschreven aan politieke avon turiers. TWEE COUREURS zijn gedurende ’t weekend om het leven gekomen. De Italiaanse coureur Piero Valenzano tijdens de wedstrijd om de Gouden Beker van de Dolomieten en de 26- jarige Don Beauman uit Londen bij de wedstrijd om de Leinster-cup. VLISSINGEN, 11 Juli Vanmor gen is de 33-jarige de B. uit Vlissingen ter hoogte van het kustlicht op de Boulevard de Ruyter over de muur ge vallen en terecht gekomen op de ruim negen meter lager liggende basalt blokken. De man moet op slag gedood zijn. Het was -laag water, zodat niets zijn val kon remmen. Een juiste reconstructie van het ge beurde of de oorzaak van de val is niet te geven. De man was erg nerveus en vermoedelijk is hij bij het over de muur leunen onwel geworden. Een an dere mogelijkheid is, dat hij is uitge gleden op de losse kiezels, die op het wegdek liggen. BERGEN OP ZOOM, 11 Juli. On de verkeersweg SteenbergenA. J. Polder is vanmiddag ter hoogte van café De Witte Ruiter de 68-jarige J. M. Mulder uit Steenbergen door eeii autobus gegrepen en vrijwel op slag gedood. De man kwam op de fiets vaji achter een vrachtauto gereden, stak de weg over en werd door een auto bus van de B.B.A., bestuurd door A. A. uit Roosendaal, aangereden. De oude man werd tegen de grond geslingerd en moet direct gedood zijn. BRUINISSE, 11 Juli. Volgens de uitkomsten van de landbouwtelling 1955 (Mei-inventarisatie) zijn dit jaar in Nederland uitgezaaid 3979 ha zaai- uien en gepoot 568 ha pootuien, dus totaal 4547 ha. Vorig jaar waren deze cijfers 5379 ha en in 1953 6799 ha. De teruggang gaat dus steeds door, maar volgens insiders zou een opper vlakte van 4500 ha uien, gezien de export van vorige jaren, nog wel 1000 ha te hoog zijn. In de Noord-Oostpolder liep het uienareaal terug met 50 evenals in Noord-Brabant. In Noord-Holland was de teruggang 25 en in Zeeland on geveer 20 Alleen Flakkee breidde de uienteelt uit, nu de grondstructuur ten opzichte van vorig jaar verbeter de, al blijft de slechte grondstructuur in de rampgebieden zijn invloed uit oefenen op de stand van het gewas. Deze is thans overal nog slechts matig, waarvan mede het koude weer en de slechte kiemkracht van het uitgezaai de zaad de oorzaak zijn. Vooruitzichten voor het komende seizoen zijn nog niet te geven; alles hangt hierbij af van de oogstresulta- ten in het buitenland. BRUSSEL, 11 Juli Maandag ochtend hebben enige honderden sta kende havenarbeiders, na een oproep van de stakingsleider, Benoy, getracht posten in het havengebied uit te zet ten. Het resultaat was een botsing met de politie, die van haar gummistokken gebruik maakte. Enige stakers zijn ge arresteerd. Stichting ^euw^ uagmaa Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90. TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435 voor advert. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 9009 Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DE BURGEMEESTER van het Lim burgs plaatsje Bergen heeft goed koop en snel een stuk bouwgrond van 20 ha in zijn gemeente geëgali seerd gekregen met beddingen erin voor een tiental aan te leggen stra ten. Zestig geniesoldaten van een bataljon van de vijfde divisie, voor herhaling onder de wapenen geroe pen, „schaafden” bij wijze van oefe ning het terrein even „af” met bull dozers, een trax cavator, en enkele draglines. Het zagen van dennebo- men en het rooien van de stobben met pneumatische machines ging er even „drastisch” aan vooraf. Het kostte de burgemeester alleen maar ,,een rondje”. DE EGYPTISCHE pers gewaagt van een oorlogstoestand in Aden. Volgens het officieuze blad „Al Goemhoerija” zou Zondag een grootscheepse operatie ondernomen zijn tegen de opstandige stammen in het gebied. Ais een toonbeeld van gratie en snelheid snijdt de Engelse H.M. Grev Goose”, de kanonneerboot, welke, aangedreven met stoom, in de tweede we reldoorlog lauweren vergaarde, door het water van de zee bij Gosport, tijdens het beproeven van twee Rolls Royce gasturbines waarmee de boot kortgeleden tijdens een algehele „verjongingskuur” werd uitgerust. AMSTERDAM, 11 Juli. Om streeks kwart voor zes is een auto op de Prinsengracht bij de Leidsestraat te water geraakt. De bestuurder, wilde zijn wagen parkeren en stootte daarbij met een voorwiel tegen een richel. Hij gaf daarna iets te veel gas, waardoor de auto over de wallekant het water in reed. D. kon nog juist uit de wagen komen, doch een naast hem zittende dame, mejuffrouw F. J. W., verdween met de auto in de diepte. De bestuur der en twee omstanders, onder wien een Deense artist, sprongen in het wa ter. Na veel moeite gelukte het hun de’ geheel onder water op zijn kop liggende auto te keren. Daarna konden zij mejufrouw W., die veel water had binnengekregen doch niet gewond was, bevrijden. Hoenan is een van de welvarendste gebieden van China. Het is rijk aan vruchtbaar land en aan delfstoffen. Het Pekings volksdagblad heeft ver der bekend gemaakt, dat 400 vooraan staande leden van de religieuze secte „I koean Tao” in de Noordwestelijke provincie Sjensi, tussen November ’54 en Januari ’55 zijn gearresteerd. Zij zouden „contra-revolutionnaire activi teit” ontplooid hebben ter voorberei ding van een opstand'. Het comité van het nationale volks congres (parlement) is begonnen met de behandeling van een wetsvoorstel, waarin „strenge bestraffing” wordt ge elst van Hoe Feng, een vooraanstaan de Chinese auteur en theoreticus op het gebied van Chinese en Russische literatuur, en andere leden van zijn „contra-revolutionnaire kliek”, aldus een bericht van Radio-Peking. Het Pekingse Volksdagblad eiste, dat zij uit de partij gestoten worden. ’s-GRAVENHAGE, 11 Juli. Het is gebleken, dat op ruime schaal ge bruik is gemaakt van de mogelijkheid tot inwisseling der oude zilveren gul dens, die per 22 Februari j.l. buiten omloop werden gesteld. Op het mo ment, dat de oude zilveren guldens ’t karakter van wettig betaalmiddel ver loren, bevond zich ongeveer 44 pCt van de gehele vooroorlogse guldens- voorraad in het muntdeppot. Nu bin nenkort de inleveringstermijn zal af lopen, is reeds meer dan 88 pCt der totale vooroorlogse circulatie aan de oude zilveren guldens naar het munt- depot teruggevloeid. Er wordt aan herinnerd dat de oude zilveren gul dens tot uiterlijk 22 Juli a.s. bij alle postkantoren en poststations en bij de kantoren en agentschappen van de Ne- derlandsche Bank N.V. ter inwisse ling tegen gangbare Nederlandse be taalmiddelen kunnen worden aange boden. HONGKONG, 11 Juli. (Reuter.) Berichten uit verscheidene Chinese provincies maken melding van terecht stelling van en vonnissen tegen hon derden personen, die verzet hebben gepleegd tegen het communistische regiem. In een bericht werd de te rechtstelling van bijna honderd ver zetsstrijders gemeld. Het Pekingse Volksdagblad, de offi ciële spreekbuis van Rood-China meld de, dat twee pogingen tot opstand in de provincie Hoenan in Zuid China onderdrukt zijn. Deze pogingen wer den gedaan op 17 Maart en 9 April van dit jaar. Verdere bijzonderheden wer den er echter niet gegeven. Zestien leden van een religieuze secte onder leiding van iemand die zich keizer noemt, werden onlangs in Hoenan gearresteerd, zo is in Commu nistische persberichten, die twee da gen geleden in Hongkong ontvangen werden, gezegd. Zij zouden hun aan hangers tot een opstand hebben aan gezet. AMSTERDAM, 11 Juli. Zowel te Amsterdam als te Utrecht is opge richt een afdeling van de Organisa tie van Woningzoekenden „O.V.W.”, met het doel de belangen van wo ningzoekenden in geheel Nederland te behartigen door middelen en we gen te zoeken om te geraken tot een snellere bouw van woningen. De actie om tot batere woningtoestan den te komen, dient, volgens het be stuur, uit te gaan van de belangheb benden zelf, zodat iedere woning zoekende zich bij de „O.V.W.” kan aansluiten. De bedoeling is om in alle daarvoor in aanmerking komen de plaatsen afdelingen te stichten of de acties van reeds bestaande co- mité’s te bevorderen. De verschillende plaatselijke organi saties kunnen lid worden van de landelijke hond,.van .wntiin'wiekajj- zoekenden met alle geoorloofde mid delen haar doel zal nastreven: „meer woningen”. DE BILT, 12 Juli De weerrappor- ten van gisteravond 19.00 uur luidden: onbewolkt 29 gr. onbewolkt 29 onbewolkt 24 zwaar bewolkt 24 zwaar bewolkt 27 half bewolkt 25 zwaar bewolkt 30 zwaar bewolkt 24 bewolkt 23 zwaar bewolkt 25 bewolkt 24 bewolkt 28 half bewolkt 28 licht bewolkt 24 zwaar bewolkt 28 onbewolkt 30 DE BILT, 11 Juli Weersverwach ting tot hedenavond: Warm en over wegend zonnig, maar voornamelijk in het binnenland enkele onweersbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Noord en Oost. BONN, 11 Juli. De Westduitse re gering zal geen initiatief nemen tot contact met Russische vertegenwoordi gers op de conferentie van de rege ringsleiders van de Grote Vier, die volgende week te Genève zal worden gehouden, aldus is van gezaghebbende zijde op het Westduitse departement van buitenlandse zaken vernomen. Indien de Russen de eerste stap doen, zullen de Westduitsers ter con ferentie luisteren naar wat zij hebben te zeggen. Tijdens de conferentie zal bonds kanselier Adenauer met vacantie naar Muerren gaan, vier uur rijden van Genève. Op de conferentie zal dr Adenauer worden vertegenwoordigd door de permanente vertegenwoordi ger bij de NAVO, Blankenhorn. LONDEN, 11 Juli. (Reuter). De Britse minister van binnenlandse za ken wenst geen garantie te verlenen aan Ruth Ellis, de 28-jarige vrouw die ter dood is veroordeeld wegens het neerschieten van haar minnaar. Zij moet Woensdagochtend worden gehan gen. De minister, Gwilym Lloyd George, concludeert dat „er niet voldoende grond is om een ingreep in de loop van het recht aan te bevelen”. De organisatoren van de petitie ten behoeve van de veroordeelde hebben verklaard, dat zij in het Lagerhuis parlementsleden zullen aanklampen om ,te zien wat er alsnog gedaan kan worden. DINSDAG 12 JULI 1955 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds VV. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman Aardenbure- De organisatie heeft zich in verbinding gesteld met bouwkundigen en eige naars van bouw-tereinen om tot practische resultaten te komen, waaronder behalve de „natte” bouw tevens is opgenomen de z.g. „droge” bouw, n.l. de prefab, huizen, welke volgens deskundigen door de Neder landse industrie in serie in versneld tempo kunnen worden geleverd. Voorlopige secretaresse voor Amster dam is Mevrouw E. Roeleveld, Pie ter v. d. Doesstraat 116, en voor Utrecht de algemene secretaris H. van Zuylen, Reelaan 20 Den Dol- der. NEW YORK, 11 Juli Twee opval lend goed geklede heren mengden zich Zondag j.l. onder de bezoekers van een godsdienstige bijeenkomst van ad ventisten, volgden na de collecte de diaken en twee andere gemeenteleden, overvielen hen en maakten zich van 2.775 dollar meester. Na de drie mannen te hebben g~ bonden en hun zakken met het uit een kluis afkomstige geld te hebben ge vuld, voegden de rovers zich weer bij de gemeente, zongen nog enige ge zangen mede en verlieten vervolgens de kerk. In de boezem van de vluchtelingen partij smeulde reeds lang een conflict, dat thans definitief tot uitbarsting is gekomen en nu tot gevolg heeft ge had, dat twee van Adenauers minis ters, de voorzitter der vluchtelingen partij, Prof. Oberlaender en Walde- mar Kraft, de stichter, hun ontslag hebben aangeboden. Beiden zijn zij uit de fractie van de vluchtelingenpartij in de Bondsdag getreden. Zij hebben hun portefeuilles ter be schikking gesteld. Kraft en Oberlaender waren in de bondsdagfractie in een minderheids groep geraakt en dé leiding der frac tie kwam nu in handen van afgevaar digden die in het algemeen Adenauers politiek minder goed gezind zijn. Van de 27 afgevaardigden volgen veertien de nieuwe fractieleiding terwijl de 13 anderen de twee vluchtelingen-minis- ters trouw zijn gebleven Vraf+ ï'ooft aijn besluit ge- motiveerd met het argument, dat de fronten in de partij hopeloos verstard zijn geraakt en dat de eigenzinnige po litiek der landelijke afdelingen der partij niet langer in staat stelt een be slissende politieke invloed uit te oefe nen in kwesties, die de politiek der Bondsregering tegenover het Oosten betreffen. In verscheidene lander had de partij een samenwerking met de so cialistische partij verkozen boven het door Kraft en Oberlaender aanbevolen bondgenootschap met de Christelijke partij van dr Adenauer. Het afscheiden der beide ministers van hun fractie betekent in feite een splitsing van de partij, waarbij de af gescheiden groep naar verwacht wordt aansluiting bij de Christelijke of libe rale partij zal zoeken. Voor de in uitzicht gestelde wijzi gingen der grondwet, die in verband j met de militaire wetgeving nodig zijn, zal de bondskanselier daardoor wor den aangewezen op de verdere mede werking van de Romp-partjj, die na de splitsing van de vluchtelingenpartij is overgebleven. Waldemar Kraft heeft zelf zeven ja ren geleden in Sleeswijk-Holstein de partjj gesticht, nadat hij enkele jarer g als actief medewerker van Hitlers re giem in Britse gevangenschap had ver- toefd. Hij is minister zonder porte feuille. Oberlaender heeft ruim een jaar ge leden Kraft van de leiding der partij verdreven, doch ook hij is er niet in geslaagd de heterogene elementen bij een te houden. Hij is minister voor het vluc’.olingenwezen en was eveneens actief lid van vroegere nazi-organisa- ties.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1