over een ZEEUWSE KUSTVISSERS MOETEN ZEEVISSERS WORDEN K Nog deze week Sowjet-verklaring het Duitse vraagstuk? Jt 1'1 Drenkelinge werd door helicopter uit zee gered iiiüüiO Atoomgeleerden doen beroep op de regeringen IR Zeeuwse Culturele dag Genève Aan de vooravond van over van Het weer Europa Is Scherpe critiek op minister Mansholt tijdens vergadering van „Zevibel" Mevr, Sispera mag terugkeren Opnieuw betogingen te Buenos Aires Compromis over hereniging wordt mogelijk geacht Rh gr-/ gr y in gevaar De fZoutelande-week* geopend Proefvaart van de nieuwe „Willem Barentzs” Rooms-Katholieke betoging in Brussel Vele baders waren Gevolg van Drie-eilandenplan en Deltaplan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND in ■f- - Soekarno gelast officiële bezoeken af Het gevaar van de atoombom WASHINGTON, 11 Juli De Amerikaanse regering zal de Sowjet-Russische houding in de onderhandelingen over de hereniging van Duitsland, als bepalend beschouwen voor de welgemeendheid van het Sowjet-Russische verlangen om de geschillen tussen Oost en West te regelen. Men verwacht nog deze week een Sowjet-Russische verklaring over het Duitse vraagstuk. EN IN ONS LAND. Kans op onweer. Tegen de ontwerpwet-Collard ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting lie JAARGANG No. 3135 (ZIE PAGINA 2) de I MAANDAG 11 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 3.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord w EEN EDELHERT sprong Zaterdagmid dag op de Amersfoortseweg te Apel doorn boven op een passerende auto. Het hert, een zgn. veertien-ender zakte met de voorpoten door het dak doch raakte de bestuurder, de heer B. uit Heemstede niet. Het hert vond bij dit avontuur de dood. Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes,Nieuwdoi Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, .uwiuscn, uaj™.. K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. onbewolkt onweer zwaar bewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; 1, - - - -- - irp; J. Billissen, Terneuzen; Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; DRIE-EILANDENPLAN. Het Drie-eilandenplan is vooral acuut voor Veere. Voor deze plaats staan grote inkomsten op het spel. Zal de garnalenvisserij gehandhaafd kun nen worden? Of is een overschakeling op de zeevisserij noodzakelijk? Zal de regering deze overschakeling financie ren, zo vroeg de heer Lockefeer zich verder af. Want de vloot is nu een maal ongeschikt voor de zeevisserij. De voorzitter deelde nog mee dat „Zevibel” 13 Augustus in Breskens in het kader van de visserij dagen, een congres organiseert, waar in het bij zonder gesproken zal worden over de afzet van de visserijproducten. Het financieel verslag van de pen ningmeester, burgemeester A. C. Wil lemsen van Yerseke, vermeldde ’n ba tig saldo van 5.800,De contribu tie werd bij de behandeling van de be groting 1955 vastgesteld op 60, Over de organisatie van „Zevibel” in verband met de plaatselijke verenigin gen en de betaling van de contributie ontwikkelde zich een hele discussie. Besloten werd het vraagstuk in de plaatselijke verenigingen te bespreken. Het jaarverslag van de secretaris, drs R. Cambier, werd goedgekeurd. Het bestuur werd herkozen. Ki Door de buitengewoon sterke stroming is een groot aantal zwemmers en ba ders in moeilijkheden gekomen, waar bij gelukkig geen mensenlevens waren te betreuren. Door de reddingsbrigade werden tussen vanmorgen 11 uur en vanmiddag 5 uur op het droge ge bracht een 34-jarige mevrouw uit Rot terdam, een 11-jarige jongen even eens uit Rotterdam, een 34-jarige Ha genaar, een 12-jarige knaap uit Kal- denkirchen en een 9-jarige van uit Muelheim (Did). Door de politie werden gered een Zweed uit Goetenborg de agent Van Dijk, die de redding met gevaar voor eigen leven verrichtte, liep daar bij een aantal schaafwonden op een Engelse jongen en een tweetal Haagse jongens. Bij het zwemmen in de Rijn onder de gemeente Maurik is vanmiddag de 22-jarige C. van IJzendoorn uit Tiel verdronken. Zeeuwse visserij staat wat huiverig te genover de technische ontwikkeling. Drs Floor had niet de indruk dat de Zeeuwse visserij aan vlijt ten onder zou gaan. In Zeeland lijdt men eerder aan een te weinig aan techniek. De verouderde vloot noemde hij het belangrijkste vraagstuk van de Zeeuw se visserij. Hij betreurde het dan ook ten zeerste dat minister Mansholt de slooppremie niet wilde toekennen, die als aanmoedigingspremie beschouwd moet worden. De Zeeuwse visserij kan de 25 pCt niet opbrengen voor een nieuw schip. De geringe bedrijfsuitkomsten en het heersende loonstelsel (maatschaps- verhouding) noemde drs Floor als moeilijkheden, die een doorvoering van de sociale verzekering in de weg staan. Ook voorzitter Lockefeer had in zijn openingswoord gesproken over een mogelijke wijziging van histori sche verhoudingen. NAAR ZEEVISSERIJ. De overschakeling van de kustvisse rij naar de zeevisserij zag drs Floor als een noodzakelijk gevolg van het Drie- eilandenplan en het Deltaplan. De kustvisserij wordt naar de zee ver dreven. De schepen zijn echter niet voor de zeevisserij geschikt. Daarom moeten er nieuwe schepen komen en de regering moet deelnemen aan de fi nanciering door het beschikbaar stel len van credieten. Een omschakeling in Zeeland zal noodzakelijk zijn. Uitdrukkelijk stelde drs Floor vast, dat de schade die de Zeeuwse visserij lijdt door de afsluiting van de zeega ten door geheel Nederland gedragen moet worden. Dit moet wettelijk gere geld worden. Als dit geschiedt kan de nieuwe ontwikkeling tengevolge van het Drie-eilandenplan en het Delta plan voor de Zeeuwse vissers nog aan trekkelijk zijn. wachten op de resultaten van een on derzoek naar de gevolgen van een atoom-oorlog, dat door het. Britse en Amerikaanse medische genootschap wordt ingesteld. Te Goes werd Zaterdagmiddag de nieuwe brandweerkazerne ge opend. Een foto van het gebouw, dat staat aan de Brouwersgang. (Zie pag. 2) nève een compromisoplossing voor het probleem van Duitsiands hereniging te aanvaarden. Volgens dit plan zou een herenigd Duitsland deel moeten blijven uitma ken van de Westelijke verdediging, echter de toepassing in het gebied dat nu de Sowjet-zóne is, zou beperkt zijn. Deze concessies wil het Westen doen in ruil voor Russische instemming met hereniging van Duitsland op grondslag van vrije verkiezingen in alle vier zó nes. Het geheel zou deel moeten uit maken van een algemeen Europees beveiligingsstelsel. De Westelijken zouden bijvoorbeeld, er mede kunnen instemmen geen troe pen ten oosten van de huidige grens tussen Oost- en West-Duitsland te le geren. Zij zouden er echter op staan, dat Oost-Duitsland in hun radarnet wordt opgenomen. Ook zijn afspraken mogelijk over beperking van de Duitse strijdkrach ten tot de twaalf divisies, die West- Duitslarid thans op de been brengt. In Westduitse regeringskringen achtte men het mogelijk, dat de Sow- jet-Unie met een dergelijk voorstel zal instemmen. LONDEN, 9 Juli De Britse filosoof Earl Bertrand Russel heeft een op roep van wijlen Prof. Albert Einstein en nog zeven geleerden uitgegeven, gevolg van de ontwikkelin; mening uitgesproken, dat deze gevaren te bespreken. De verklaring, die erop wijst, dat de vrees bestaat, dat bij het gebruik van veel waterstofbommen in een eventuele nieuwe oorlog de mensheid zal worden uitgeroeid - de minderheid plotseling, doch de meerderheid in een langzame marteling van ziekte en ont binding gaat uit van Einstein. Russel, die aan Einstein had voor gesteld, dat de geleerden een waar schuwing moesten geven, had op Ein stein’s sterfdag instemming met dit plan ontvangen. Zeven van de ondertekenaars zijn Nobelprijswinnaars. Het zijn de prof essoren Berey Bridgman (V.S.; Al bert Einstein (V.S.); Leopold Infeld (Polen); Joliot Curie (Frankr.); Cecil Powel (Gr. Britt.); Joseph Rotblatt (Gr. Britt.) en Hideki Yoekawa (Ja pan). Russel deelde mede, dat prof. Skoboltzyn (Sowjet-Unie); de radio loog Otto Hahn (Duitsland); Niels Bohr (Denemarken) en Max Born (Gr. Britt.) de verklaring niet hebben willen ondertekenen. Russel wacht nog op antwoord van twee Amerikanen en een Chinees geleerde. In Britse regeringskringen in Lon den is de oproep, met sympathie ont vangen. In diplomatieke kringen meende men echter, dat een voorge nomen conferentie, waarop geleerden uit, de gehele wereld het atoomvraag- '■’■k zullen bespreken, beter kan INDO-CHINA Uit Londen schrijft Reuters mede werker Stanley Priddle, dat de Sow- jet-delegatie waarschijnlijk de ver warde toestand in Indo-China zal aangrijpen als argument om er bij de Westerse staatslieden op aan te dringen in te stemmen met een la ter te houden bijeenkomst met ver tegenwoordigers van Rood-China. Men heeft, aldus Priddle, in Lon- dense kringen reeds geruime tijd’ ver wacht, dat Boelganin zich te Genève zal opwerpen als kampioen voor Com munistisch China en dat hij er op zal aandringen ook vertegenwoordigers van Peking aan de besprekingen te la ten deelnemen. In diplomatieke kringen te Bonn wordt het mogelijk geacht, dat de wes telijke mogendheden bereid zijn te Ge- GOES, 9 Juli Op de algemene vergadering van de Zeeuwse visserijver- eniging „Zevibel”, die vandaag in de „Prins van Oranje” te Goes is gehou den, zijn tal van vraagstukken besproken, die op het ogenblik de visserij- wereld in Zeeland beroeren. Zo zijn aan de orde gekomen het probleem van de verouderde vloot van de Zeeuwse kustvisserij, de dreigende wolken die voor de visserij zijn ontstaan tengevolge van het Drie-eilandenplan en het nijpende probleem van de sociale verzekering. Scherpe critiek werd uitge oefend op het beleid van minister Mansholt. „Deze minister” zo drukte drs J. Floor uit Scheveningen, economisch medewerker van de Stich ting van de Nederlandse Visserij, zich ongeveer uit, „heeft pas zijn 10-jarig jubileum als minister gehad. We hadden de illusie, dat de bewindsman zich nog één dag in deze tien jaar een minister van visserij zou betonen, maar zelfs deze illusie werd ons ontnomen, toen hij deze week in de Tweede Ka mer een slooppremie voor oude schepen pertinent afwees. De voorzitter van „Zevibel”, de heer A. L. S. Lockefeer, zei in zijn ope ningswoord over het afwijzen van de slooppremie, dat dè minister door deze beslissing alle sectoren van de visserij over één kam heeft geschoren, waar van de Zeeuwse kustvisserij de dupe is geworden. De heer Lockefeer riep de aanwezigen dan ook op tot krachti ge actie om voor de Zeeuwse belan gen op te komen. Hij behandelde voorts de vraagstuk ken van de garnalenvisserij. De bedrijven en de bedrijfsresulta ten dienen nodig verbeterd te worden. Er dreigt een ontvolking van de vloot te ontstaan. Sanering is hard nodig. De regering wil maatregelen nemen. Zeeland heeft echter te kampen met noemd. LONDEN, 9 Juli. Tsjecho-Slowa- kije heeft Groot-Brittannië medege deeld, dat mevrouw Phyllis Sispera Tsjecho-Slowakije met haar drie in Engeland geboren kinderen mag ver laten. Zelf is zij Britse van geboorte. Zij was gehuwd met een Tsjechoslo- waakse vlieger in de oorlog in Enge land. Haar man, werd veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf, omdat hij in 1950 had gepoogd met zijn gezin de grens over te komen. Zijn vrouw kreeg een straf van 18 maanden. Zij moest van hem scheiden onder druk van. de Tsjechoslowaakse autoriteiten. Engeland had de Tsjechoslowaakse autoriteiten er voor gewaarschuwd, dat de betrekkingen tussen beide lan den benadeeld zouden worden, als me vrouw Sispera tegengehouden zou worden. DEN HAAG, 10 Juli Een Duitse dame, die bij het zwemmen in zee in moeilijkheden was gekomen, heeft haar leven te danken aan een helicop ter. De 43-jarige mevrouw H. A. uit Solingen was toen zij aan het Scheve- ningse strand ter hoogte van de Witte sociëteit was gaan zwemmen door de sterke stroom gegrepen en daarbij on geveer 200 meter uit de kust gedreven. Zij was de uitputting nabij toen een helicopter, die met reclameborden een vlucht boven zee maakte, de onder het toestel bevestigde reclameborden af wierp en naast de drenkelinge tot op de zeespiegel daalde. De zwemster kon zich vastgrijpen aan de slee van de helicopter, die haar tot een meter of vijftien van het strand bracht. Vandaar werd zij door een agent van politie op het droge ge bracht. De drenkelinge, die in een badstoel weer op verhaal kwam, heeft geen letsel opgelopen. De reclameborden, die de van Ypen- burg afkomstige helicopter moest af werpen, zijn in zee blijven drijven. NIET DE ENIGE. Deze drenkelinge was niet de enige vandaag aan het Scheveningse strand. ZOUTELANDE, 9 Juli. De Zoute- landse middenstanders, de heren vair de „Hotelcombinatie Zoutelande” en een groot aantal belangstellenden ver zamelden zich Zaterdagmiddag in het gemeentehuis, toen burgemeester D. Kodde daar met enige welgekozen woorden de „Attractieve” of winkel week opende. De heer Kodde wees er op, dat het geen aan Zoutelande aan natuurschoon heeft, niet uit mensenhand is. De bur gemeester schetste Zoutelande als een oase van rust, stilte en kalmte in deze jachtige wereld en accentueerde fac tor recreatie in een aan natuurschoon zo rijke omgeving. Het deed de burgemeester zicht baar genoegen, dat de winkeliers in deze week hun beste beentje gaan voorzetten. Ook de andere groepen kregen een bemoedigend woord. „Geef de gasten smakelijke spijzen!” richtte hjj zich tot de hotelbewoners. In zijn 33-jarige loopbaan heeft de heer Kodde altijd gewaakt over de rustieke sfeer, die zo kenmerkend is voor Zoutelande. Hij vroeg de organi satoren van de activiteiten, alles te doen wat mogelijk is, de rust te be waren. „We kunnen het natuurschoon niet maken, maar wel breken” en wees in dit verband op de plannen tot ver sterking van de duinerij. Hierbij zal ook iets verloren gaan, aldus de heer Kodde, maar er zal getracht worden, zoveel mogelijk te bewaren. Met een „Dat het tot genoegen van de burgerij zal verlopen!” verklaarde hij de win kelweek voor geopend. Hierop aansluitend kon men reeds een kijkje gaan nemen bij het ring- rijden, waarvan wij morgen de uitsla gen zullen geven. ’s Avonds zette „Luctor et Emergo” op de tent een dikke muzikale streep onder deze opening. Maandag concerteert de muziekver eniging, Woensdagavond wordt een lampionoptocht gehouden en Vrijdag is er een strandfeest. A.b. „Willem Barendsz”, 9 Juli Na een voorspoedige vaart door Nieuwe Waterweg, is de nieuwe wal visvaarder vanmiddag ter hoogte van Hoek van Holland op een zeer kalme zee door de bouwers plechtig overge- dragen aan de opdrachtgevers. Na mens de scheepswerf Wilton-Fjjenoord sprak de president commissaris, mr Jacq Dutilh, die het een bijzonder voorrecht en groot genoegen noemde, dit product van jarenlange voorberei ding, arbeid en toewijding aan de Maatschappij voor de Walvisvaart te mogen offreren. Spr. hoopte dat de verwachtingen, die men van deze belangrijke aan winst koestert, verwezenlijkt mogen worden en dat daarmee een nieuwe bijdrage zal worden geleverd tot de economische ontwikkeling en de wel vaart van ons vaderland. De nieuwe „Willem Barentsz” zal het komende walvisseizoen in dienst worden gesteld. De lengte van het schip bedraagt 205 meter, de breedte 27,5 meter en de diepgang bij volle la ding 10,7 meter. DJAKARTA, 11 Juli De Indonesi sche regering heeft Zaterdag via de radio een verklaring uitgegeven over de controverse tussen de regering en het leger. Een kabinetsvergadering van drie uur ging hieraan vooraf. In de verklaring wordt gezegd, dat niettegenstaande de gespannen toe stand goede hoop tot oplossing van de Problemen bestaan. Inmiddels heeft Soekarno zijn be zoeken aan Thailand, Birma, India, Pakistan en Iran afgezegd „wegens di verse moeilijke problemen”. De presi dent vertrekt 18 Juli naar Mekka en zal alleen een officieel bezoek aan Egypte brengen. EEN BOMAANSLAG op Cyprus ver nielde Zondag het belastingkantoor. Drs FLOOR. Gaat ook het visserijbedrijf aan vlijt ten onder?, was de titel van de toe spraak van drs Floor. Belangrijk is, al dus deze spreker, dat wij onze positie bepalen ten aanzien van de vertechni- sering van onze maatschappij. De zijn eigen problemen en de Visserij- nota biedt Zeeland weinig. De rege ring heeft het plan om de oude sche pen te vervangen door nieuwe. Maar het niet beschikbaar stellen van een slooppremie schrikt ons af. Ook het idee van tweedehands vaartuigen is weinig aanlokkelijk. Hij vroeg voorts begrip voor de uit breiding van de coöperatieve gedach te. De heer Lockefeer deelde verder mee dat het in de kwestie van de om zetbelasting (de teruggaaf voor scheepsbenodigdheden) begint te da gen. De maatstaven die worden aange legd bij de pachtzaken werden door de voorzitter niet rechtvaardig ge- BUENOS AIRES, 10 Juli. Ver scheidene honderden Rooms katholie ken hebben Zondag na de mis in de kathedraal van Buenos Aires een be toging gehouden op de Plaza de Mayo, die geleid heeft tot onregelmatigheden. De betogers zongen het Argentijnse volkslied en riepen „Vrijheid” en „Le ve Argentinië”. De menigte werd verspreid door de politie, die met traangas bommen wierp, en de brandweer, die water stralen op de betogers richtte. Enkele groepen betogers begaven zich naar de marineclub, waar zij de vloot hulde brachten, die op 16 Juni in opstand kwam. De politie werd hier met stenen bekogeld. Tientallen personen werden gearre steerd en een aantal mensen liep ver wondingen op.’ Bij de ongeregeldheden werden twee commissarissen van politie en een agent gewond. Vijf-en-dertig betogers werden in hechtenis genomen. IN MAROKKO zijn in de afgelopen 24 uur verscheidene aanslagen ge pleegd waarvan negen in Cassa- blanca. Maarschalk Boelganin, de premier van de Sowjet-Unie heeft Zaterdag op een receptie in Moskou in een gesprek met de Amerikaansé zaakgelastigde, Walmsley, herinnerd aan de woorden van Chroesjtsjef tijdens de voorlaatste receptie op de Amerikaanse ambassa de. Boelganin zei nu: „We hebben daar misschien wat te openhartig ge sproken, maar ik geloof dat dat de manier is waarop we in Genève moe ten spreken”. Dit klonk natuurlijk nu óók open hartig, doch in Washington houdt men er maar aan vast, dat, als de Sowjet- delegatie in Genève niet wil spreken over het houden van vrije algemene verkiezingen in Duitsland, er van die openhartigheid weldra niet veel meer zal overblijven. DE BILT, 11 Juli. De weerrappor- ten van gisteravond 7 uur luidden: Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux -Grenoble Nice Genève Zurich Berlijn Frankfort München 29 gr. 30 24 24 26 25 28 27 27 27 23 22 26 26 20 DE BILT, 11 Juli. Weersverwach ting geldig tot hedenavond: Aanvanke lijk weinig, later iets meer bewolking. Droog weer, behoudens een kans op enkele verspreide onweersbuien. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen Noordoost en Oost. Iets warmer. BRUSSEL, 10 Juli. De Belgische Rooms-Katholieken hebben Zondag middag in de hoofdstad op massale wijze gedemonstreerd tegen het wets ontwerp betreffende de scholen van de socialistische minister van onder wijs, Collard. Enige uren lang defileerden de be togers, welker aantal door het orga niserende „Comité voor vrijheid en democratie” op grond van voorlopige gegevens werd geschat op ongeveer 200.000 langs het beursgebouw, op welker trappen leidende figuren uit het Katholieke politieke leven hadden plaats genomen, na eerst de opmars aan het hoofd van de stoet te hebben meegemaakt. De betogers droegen talrijke vaan dels van hun organisaties en vereni gingen en vele spandoeken met op schriften als „vrijheid”, „het land zegt neen”. De menigte riep vrijwel zonder on derbreking „Weg met Collard”, a bas Collard” Enige ruiten van het liberale dag blad „Het laatste Nieuws” werden door betogers vernield. Dit was het enige incident, dat zich voordeed. De voorzitter van het vakverbond, Cool, zeide: „De schooloorlog zal voort duren tot het recht hersteld is. De re gering heeft niet naar ons willen luis teren: wjj zullen dus met onze macht optreden”. waarin gewaarschuwd wordt voor de gevaren, die de wereld bedreigen als ig van de atoomwapens. In de oproep wordt de de atoomgeleerden dienen samen te komen om EEN BRITS SCHIP, de „Inchwells” is Zaterdag in de monding van de ri vier de Min door vier vliegtuigen van Tsjiang Kai Sheks vloot bescho ten en gebombardeerd. Eén bom trof het schip, dat op weg was naar Sanghai. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. on Tel 2438 (b.g.g. voo~ redactie 943i voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 9009 Tel. redactie 2347, Ter- 2 neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1