Indonesische kabinet Predikanten kunnen van werd lange tijd niet afgehaald Hoofdprijs van t.b.c.-loterij Belgische C.V.P. hanteert stakingswapen gevaar door legerkwestie? standplaats ruilen Loonpolitiek E PUZZLE - in naar H Ho Tsji Minh Moskou 1 Ceremonieel tenue voor Kom Luehtmacht en van (een splinternieuwe auto) Joodse arts vermaakte Scholieren telegraferen Eisenhower I VANDAAG EENS Machtsstrijd tussen katholieken socialisten duurt voort Faciliteiten wegens dij ks verhoging Argentijnse opstandelingen worden berecht zijn vermogen Vice-president Hatta bereid op te treden als premier op verzoek van parlement Raad voor GereL sociaie arbeid Politiek schandaal in Nedersaksen ZEEUWSCH DAGBLAD 2 Soekarno zou reis naar Mekka uitstellen s Generale Synode der Ned. Herv. Kerk DUBBELE SPIRAAL "5 wr 3 37 •3 >7 i Oplossing vorige puzzle Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. De eisen die de vakbonden hebben en die nu er een staking achterzit misschien beter beti teld kunnen worden met eisen, zijn de volgende: Verkeerde weg Dubbele strijd pagina 3 Zaterdag 9 Juli 1955 r listen e ie in 1948. 1. Het 2. 4. 5. e n deelnemen, ziet i, e Vandaar ook, dat de socialisten T T 6 7 9 55“ R7 ■f57 37 3T 3o -29 is 26 I 5T 31 II 37 35 2U 17 9 8 7 6 5 TT TT 35 58 39 5ET TT 55 3 3o 3T i T 5T TT 55 y o’ 55 55 5T 25 ry T5 Tb 17 18 33“ 20 T9 Ï5 N. P. 1 1 t 1 3 S 1 1 woon- „alhier”. meewarig schudden t 1 e P n P it ie is it Ie I- n st L it si I. e 1. it P a t. ;1 P le n >r le 21 )t S. Hoogwater Zondag 10 Juli: Vlissingen: 5.04 u. 2.05 m., 17.16 u. 1.98 iÏ3*mTwemêldïnge:' 6.44 1.76 "nil,’ de hem tevens aan als adjunct-direc- 19.00 u. 1.53 m. het bureau te Utrecht. Mr Van buiten naar binnen toe: Van 1 naar 7 afzichtelijk wezen; 611 werk zaamheid van stromend water; 915 elegant; 1422 iemand die belast is met het ijken; 2025 zitje voor een café; 2431 geneesmiddel; 3035 de oudste; 3344 zeer snel varend oor logsschip; 4346 god van de liefde; 45 48 stad in Noorwegen; 4749 ple zier. Van binnen naar buiten toe: 19 Rover; 813 spel met stenen! 1218 zonder enige afwijking; 1722 marme ren knikker; 2024 betaalhokje; 24 28 afgezonderd; 2832 zetel. Diagonaal: van 9 naar 24 muziekin strument. Horizontaal: 1. Fel; 4. pose; 7. arak; 8. Nr; 9. uiig; 10. modern; 13. toekan; 16. mode; 17 eg; 18. knar 20. taan; 21. olm. Verticaal: 1. Farm; 2. er; 3. land; 4. plunje; 5. snip; 6. erg; 11. extern; 12. toga; 14. kano; 15. norm; 16. met; 19. aL HATTA PREMIER? In kringen, die in nauw contact staan met de vice-president, drs Moh. Hatta, vernam PIA, dat Moh. Hatta geen actie kan ondernemen om het leiderschap der regering op zich te ne men, hetgeen door sommigen is gesug gereerd. Dit zou in strijd zijn met de grondwet, waaraan de vice-president trouw heeft gezworven. In zijn huidige functie kan Moh. Hatta slechts advies geven voor het vinden ener oplossing. teur van het bureau te Utrecht. Mr Boessenkool was o.m. secretaris van het bestuur van de Rijksverzekerings- bank te Amsterdam. Als gedelegeerde voor de ontwikkelingsgebieden be noemde de raad dr W. M. Ottow te Ochten. Dr Ottow, die vorig jaar bij prof, dr C. Gerretson te Utrecht pro moveerde, is werkzaam als sociaal- econoom bij de stichting tot ontwik keling van komgrondengebieden. Ten slotte stelde de raad zes secties in, die zich met verschillende takken van ar beid zullen bezighouden. Aan elk de zer secties zijn enkele wetenschappe lijke adviseurs toegevoegd. KRIMPEN AAN DE LEK, 8 Juli. In de raadsvergadering die Dinsdag a.s. te Krimpen aan de Lek wordt gehouden zal een voorstel van B. en W. inzake het verlenen van faciliteiten wegens de dijks- verhoging in behandeling komen. Vol gens de ontwerpverordening kunnen eige naren van gebouwde eigendommen of gedeelten daarvan welke als gevolg van de verhoging van de dijk in genoemde gemeente in waarde dalen of zullen da len, deze eigendommen aan de gemeente verkopen tegen de geschatte waarde naar de toestand van 1 Juli 1955. In afwachting van een wettelijke re geling betreffende het verlenen van scha devergoedingen wegens de dijksverho- ging kunnen van gemeentewege voor schotten worden verstrekt aan particu lieren of instellingen ter financiering van de schaden, welke zij ondervinden of zullen ondervinden. Onder „schaden” wordt verstaan: kos ten van verbouwing, opvijzeling en der gelijke, van gebouwen, voor zover deze niet voor rekening van het Hoogheem raadschap de Krimpenerwaard of een an dere instantie worden genomen en voor zover deze noodzakelijk moeten worden geacht. De bewoners van eventueel af te bre ken woningen ontvangen een tegemoet koming in de verhuiskosten. De wensen, noemde daarover hoofd wil bedenke dat het ook hem zelf had kunnen gebeuren. De Koninklijke Neder landse heeft tenminste on dervonden dat tal van landgenoten zo met hart en ziel aan de plaats hunner inwoning gebonden zijn, heerst nog altijd onrust bij onze Zuiderburen. Onrust op het gebied van de subsidiëring van het onderwijs, onrust thans ook op sociaal-economisch gebied. En dit BUENOS AIRES, 8 Juli. Admi raal Olivieri, die wordt beschouwd als de leider van de mislukte opstand te gen de regering-Peron, en 34 an dere Argentijnse marine-officieren zijn door een te Buenos Aires zetelend militaire gerechtshof veroordeeld tot „voorlopige hechtenis van onbepaalde duur”. Dit betekent, dat de beschuldig den in beginsel schuldig zijn bevon den aan het hun ten laste gelegde. Bij veroordeling tot gevangenisstraf zal de duur dezer preventieve hechtenis van de opgelegde straf worden afge trokken. dat ze, waar ook in Neder land, „alhier” als woonste de opgeven. Al die „alhiers” kwamen in Den Haag op het kan toor der vereniging terecht. Vandaar werden de trek- kingslijsten verzonden en de Haagse postbestellers moesten maar zien een heel stel ervan op niet be staande adressen kwijt te raken. Dat is echter zelfs P.T.T. te machtig, zodat vele lijsten, waarbij die van de hoofdprijswinnaar, als hopeloos onbestelbaar terug kwamen. Maar vanmorgen is de heer Koopmans dan toch in Den Haag om zijn eigen dom gekomen. Hij is er vrolijk en dankbaar mee weggereden en wij nemen aan dat hij inmiddels „al hier” is gearriveerd. Een andere kwestie zou het zijn, in dien het parlement hem zou verzoeken stappen te doen. In vorenbedoelde kringen is men ervan overtuigd, dat Moh. Hatta bereid zou zijn, aan een dergelijk verzoek gevolg te geven. Zij wijzen hierbij op het precedent van het presidentiële kabinet van Moh. Hatta ’s-GRAVENHAGE, 8 Juli. De Generale Synode der Ned. Her vormde Kerk heeft zich in haar zit ting van gisteren o.m. bezig gehou den met de procedure tot ontslag verlening aan predikanten bij ken nelijke ongeschiktheid, De Synode besloot iets meer zekerheden voor de betrokken predikanten aan te brengen en de wachtgeldregeling te verbeteren. DJAKARTA, 8 Juli. Naar het persbureau Indonesia van welingelichte zijde verneemt is de Indonesische regering van plan president Soekarno te verzoeken de bedevaart naar Mekka uit te stellen en de officiële bezoeken aan een aantal landen af te gelasten omdat de termijn tot 12 Juli de datum van vertrek van Soekarno te kort wordt geacht voor het vinden van een oplossing voor een zo gecompliceerd vraagstuk als de legerkwestie. Intussen is de regering druk doende een oplossing te vinden. Zij wordt hierin bijgestaan door een commissie van vijf vertegenwoordigers van de re geringspartijen. Voor zover bekend is er nog geen contact geweest tussen de regeringscommissie ad hoe en kolonel Lubis. De regering meent, dat de be sprekingen niet dienen te worden be perkt tot Lubis, maar dat ook de di- visie-commandanteri in het gesprek moeten worden betrokken. Het kabi net zou er verder op staan, dat het le ger eerst het gezag van de overheid erkent door generaal Utoyo als chef- staf van de landmacht te aanvaarden. MOTIE GEHANDHAAFD parlementslid Baharuddin heeft verklaard, dat hij niet van plan is zijn motie van wantrouwen in te trekken. Om het gestelde doel te bereiken, zou eventueel een wij ziging in de bewoording ervan kun nen worden aangebracht, zeide hij. Mr Wibisono van de Masjumi heeft de huidige toestand een „nood toestand” genoemd. Hij drong we derom aan op het vormen van een presidentieel kabinet. Volgens het blad Abadi (Masjumi) heeft het parlementslid Otto Rondo- nuwu van de progressieve fractie het kabinet medegedeeld, dat deze fractie bereid is de minister van Defensie, mr Iwa, „los te laten”, indien hij wordt vervangen door .een ander lid van de progressieve fractie (waarvan ook mr Iwa lid is). Volgens Abida zouden de regeringspartijen en met name de PNI vrezen, dat het kabinet niet zal kunnen worden gehandhaafd als bij het even tueel opofferen van mr Iwa de pro gressieve fractie de regering niet lan ger zou steunen. Beroepen te Aalst C. den Boer, cand. te Puttershoek. Aangenomen naar Oudshoorn (2e pred. pl.) A. J. Jorissen te Wilsum, die bedankte voor Ede, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Sommelsdijk, Rhenen en Vrie- zenveen. ’s-GRAVENHAGE, 8 Juli. De Raad voor Kerkelijke Sociale Arbeid is gereorganiseerd in een Raad voor Gereformeerd Sociale Arbeid waarin o.m. vertegenwoordigd zijn het comité van de centrale diaconale conferentie der Geref. Kerken, de provinciale stichtingen voor Geref. maatschappe lijk werk en de landelijke functionele organisaties als: de Geref. bouwcorpo ratie voor bejaarden, het landelijk or gaan voor de Geref. gezinsverzorging, de stichting centrum voor zielszorg en de Rudolphstichting te Achterveld. De gereorganiseerde raad is voor het eerst bijeen gekomen onder presidium van prof, dr R. Schippers. De raad be noemde als wetenschappelijk mede werker mr F. Boessenkool te Amster dam, die om. te Kampen theologie en aan de V.U. rechten studeerde en stel- In de middagzitting behandelde de Synode onder voorzitterschap van de asessor, dr L. Kievit, het verslag van de generale financiële raad over 1953. Dit verslag biedt een gunstig beeld, de kas voor de administratiekosten heeft f 50.000 meer ontvangen, dan be raamd werd, voornamelijk door de verhoogde quota-opbrengst. De reke ning collecteplan was over 1953 bevre digend. Er kwam bijna f 190.000 meer dan de raming binnen. Hiertegenover stonden aanzienlijke hogere uitgaven dan geraamd was. De generale kas voor de geestelijke belangen brengt, door goede voorlichting en verhoging der bijdrage per lidmaat, aanzienlijk meer op. De inkomsten stegen van f71.000 in 1944 tot f343.000 in 1953. In dit verslag wordt voor het eerst het kerkelijk grootboek vermeld. De voor zitter van de generale financiële raad, de heer H. A. A. de Vos, deelde mede, dat dit grootboek in een behoefte blijkt te voorzien en vertrouwen blijkt te hebben ontvangen. Er is f 1.300.000 in het grootboek gelegd en in kerk bouw geïnvesteerd. De secretaris van de generale finan ciële raad, ds H. J. F. Wesseldijk, deed mededeling van ’n legaat van f 260.000, het vermogen van een Joods arts uit dankbaarheid voor wat de Hervorm de Kerk voor hem en zijn vrouw ge daan heeft. De gunstige situatie ligt vooral aan de goede financiering. De offervaar digheid kan nog aanzienlijk worden verhoogd. Er moet nog teveel werk achterwege blijven, wegens gebrek aan middelen. De Synode verklaarde onder de indruk te zijn van de arbeid, m. Terneuzen: 5.30 u. 2.2Ó m., 17.46 u. die door de generale financiële raad is verricht. hebben afgezien van tegende- monstraties. een werkweek van vijf da gen; ruimere doorvoering van de regeling, dat men recht heeft op 12 dagen vacantie; herziening van het stelsel van kinderbijslag en andere sociale voorzieningen; heffingen op de kapitaalwin- sten voor sociale doeleinden. Men ziet, het is niet mis. Maar men kent de onderhandelings- politiek: veel vragen betekent, dat men er altijd wel wat uit haalt. Intussen staken in Antwerpen ook nog zo’n kleine 14.000 ha venarbeiders, zonder dat hun actie door de vakbonden is er kend. Geref. Kerken. Beroepen te Dinteloord K. Snoeij, cand. te Waddinxveen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Bedankt voor Houston (Canada) W. Boessenkool te Capelle a. d. IJssel. Geref. Gemeenten. Beroepen te Amsterdam, Boskoop, Dordrecht, Elspeet, Enkhuizen, Gies- sendam, Haarlem, H. I. Ambacht, Kam pen, Leerdam, Nieuw-Beijerland, Ot- tersville (Canada) en Waardenburg, A. Elshout, cand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam-C. Rebel te Ulrum. Het voorstel om de mogelijkheid aan niet-ambtsdragers preekbevoegd- heid te geven, te verruimen, werd ter uitwerking aan de technische com missie gegeven. Lang werd gesproken over de kwestie van het solliciteren van predikanten naar een beroep. De commissie van collectie had de sug gestie geopperd een landelijke com missie voor het beroepingswerk in te stellen en ruiling van standplaats ruimer mogelijk te maken. Het bleek, dat reeds nu de visitatoren een bemiddelende functie hebben. Na uitvoerige discussie concludeer de de synode tot de voorzichtige weg. Zij besloot de voorstellen van de commissie van correctie te aan vaarden. Krachtens dit besluit komt er een commissie, door de Synode benoemd, bij wie predikanten de wens tot verandering van stand plaats kunnen kenbaar maken. Ook ruiling van standplaats zal mogelijk worden gemaakt. X X IJ HEBBEN op deze plaats al VV verscheidene keren uitdruk king gegeven aan onze vaste overtui ging, dat het om tal van redenen drin gend is geboden zo spoedig’mogelijk te komen tot een herziening van het huidige systeem van loonvorming. Met alle waardering, die wij overigens in voorbije jaren voor dit systeem had den. Het weer rechtstreekser betrekken bij de vaststelling van het loon van de afzonderlijke organisaties, ja wellicht zelfs van individuele werkgevers en werknemers, achten wij ter verster king van hun medeverantwoordelijk- heidsbesef een kostbaar goed. Daarbij komt, dat onder de huidige economische- en sociale omstandighe den prijsverhogingen zoveel mogelijk moeten worden vermeden. Alleen reeds om de toch al zorgelijke positie van de dusgenaamde vergeten groepen, die van prijsstijgingen het eerste en het meest hebben te lijden, niet nog zwaar der te maken. Met het oog hierop moet de weg van ’n algemene loonronde die schier onherroepelijke prijsstijgingen met zich brengt, dan ook tot bijna elke prijs worden vermeden. Wij juichen de in de vroege uren van vandaag vrijgegeven verklaring van het C.N.V. derhalve volgaarne toe! ’s-GRAVENHAGE, 8 Juli De Koninklijke Neder landse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuber culose heeft een tijdlang een beetje omhoog gezeten met een auto, de hoofd prijs in een door haar ge organiseerde loterij, die door de gelukkige winnaar maar niet werd afgehaald. Omdat dat ding op den duur een beetje in de weg stond, werd het publiek via het A.N.P. op het geval at tent gemaakt en dat had tot gevolg dat de heer R. Koopmans uit Ureterp en 39 anderen zich als recht hebbenden kwamen aan melden. Die 39 anderen zijn met beschaamde kaken heenge zonden de meesten hun ner konden zelfs geen lot tonen, een enkele alleen een lot van een andere lo- ’s-GRAVENHAGE, 7 Juli. De ge klede en ceremoniële tenue voor de officieren van de Koninklijke Lucht macht zijn bij Koninklijk Besluit vast gesteld. Nieuw in het geklede tenue is de sabel, de mantel en de kleur van de rangonderscheidingstekenen. De rangonderscheidingstekenen wa ren vroeger in blauw, en bestaan thans uit goudkleurige galons, afgebiesd in de uitmonsteringskieur. De sabel is een wandelsabel. Voor alsnog is het dragen van voor 1940 be staande model wandelsabel toege staan. De mantel is van zwart laken, met kunstzijde in de uitmonsteringskieur gevoerd en heeft een halfstaande kraag. Als de mantel open wordt ge dragen worden de uiteinden van de kraag bijeengehouden door een goud kleurige metalenketting, bevestigd door een goudkleurige luchtmacht- knoop. Prins Bernhard heeft vorig jaar reeds de nieuwe tenue gedragen. terij maar R. Koopmans uit Ureterp bleek wel de gelijk de eigenaar van de splinternieuwe slee te zijn. Waarom hij zo lang ge wacht heeft met het afha len van zijn eigendom? Ja dat zit zo. Hij heeft dat lot inder tijd in Leeuwarden gekocht en meteen de trekkingslijst besteld. Maar zozeer was R. Koopmans met zijn ge dachten nog in Ureterp, dat hij, hoewel in Leeu warden zijnde als plaats Wie het r r ET BEGINT in ons land zo lang fl zamerhand al gewoonte te wor- den, dat met het aanbreken van de zomer ook beweging op het loonpoli tieke front komt. Zo was het verleden jaar eerverleden jaar en zo is het nu weer De opmerkzame waarnemer heeft dit al enige tijd kunnen zien aan komen; in de afgelopen week werden de stellingen in alle duidelijkheid be trokken. Althans voor zover het de drie grote werknemersorganisaties betreft: het Chr. Nationaal Vakverbond, de Katho lieke Arbeiders Beweging en het socia listische Nederlands Verbond van Vak verenigingen. Over het uitgangspunt is geen verschil van mening. Nu de welvaart nog steeds stijgt, behoort aan de werknemer hier een rechtvaardig deel van toe te komen. Zulks te eer der, waar de werknemers in de uiterst moeilijke na-oorlogse tijd hebben ge toond, ’n groot verantwoordelijkheids besef te bezitten door, anders dan in vele andere landen, van ganser harte mede te werken aan een op het voor komen van inflatie gericht beleid. Des te meer verschil van mening be staat er evenwel over de te bewan delen wegen. Het N.V.V. stuurt onmis kenbaar aan op een nieuwe algemene loonronde in het najaar. De beide con fessionele werknemersorganisaties daarentegen wensen een zodanige wij ziging van het thans bestaande loon systeem, dat tot een bedrijfstaksgewijs overleg, eventueel zelfs tot een loon- bepaling per onderneming, kan wor den gekomen. Een en ander uiteraard binnen zekere grenzen, terwijl ander zijds met kracht een beleid moet wor den gevoerd gericht op prijsverlaging. OE ZAL de verdere gang van za ken zijn? Dit zal deels van werk- gevers-verbonden afhangen. Op het eerste gezicht lijkt het standpunt van deze duidelijk. Het is toch geen twee jaar geleden, dat de vier werkgeversverbonden uit voerig hun „principiële en practische bezwaren” toelichtten tegen de na de oorlog gebruikte wijze van loonvor ming in de niet meer normale omstan digheden van het ogenblik en het zwa re woord lieten vallen: „De centrale werkgeversverbonden menen, dat na 1 Januari 1954, behoudens uitzonder lijke omstandigheden, aan algemene loonmaatregelen niet meer kan worden medegewerkt. Zij wensen over te gaan naar een systeem, waarbij de verant woordelijkheid voor de loonvorming meer dan tot dusverre ligt bij het be- drijfstaksgewijze overleg”. Wij hebben evenwel de indruk, dat thans, met name bij de liberale werkgevers, enigermate andere gedach ten leven. Gedachten, die in wezen zeer dicht bij de opvattingen van het N.V.V. komen. Hier zal moeten blijken of nu het op daden aankomt de des tijds in het midden gebrachte princi piële bezwaren een zodanig gewicht in de schaal leggen, dat niet toch de weg van de minste weerstand wordt geko zen, én de beslissing geheel op de schouders van de regering wordt ge legd. Die overigens geen twijfel over haar opvattingen inzake een algemene loonronde op dit ogenblik heeft laten bestaan. Tenslotte zouden wij nog de vraag kunnen stellen, in hoeverre de verant woordelijkheid van de confessionele organist - in het raam van het alge meen belang dat op het ogenblik stellig in belangrijke mate door een nieuwe algemene loonronde zou wor den geschaad met zich moet bren gen een weigering van verdere mede werking aan de thans gebruikelijke wijze van loonvorming. Het is even wel bepaald te vroeg thans ook maar een proeve van antwoord op deze vraag te geven. Prof. Dr J. J. DE JONG. Wij menen toch, dat men in België volkomen op de verkeer de weg is. De kopstukken van beide machtsgroeperingen staan tegenover elkaar en proberen el kaar beentje te lichten. En zij schuwen daarvoor geen middel. Bij demonstraties vallen gewon den, thans de stakingen weer, die de Belgische economie zeker geen goed zullen doen. Afgezien nog van het feit, dat daar waar bin nenlandse onrust heerst, het communisme welig kan tieren, moet worden opgemerkt, dat „Jan met de pet” van dit alles de dupe dreigt te worden. Want het zijn de gewone bur gers, die aangezet worden door de leiders van de politieke groe peringen hunner keuze en moe ten demonstreren. Die zi h laten opzwepen door de metalen stem van luidsprekers, waardoor deze leiders de menigte toespre ken. Het. zijn nu weer de gewo ne burgers, die zullen moeten staken. Onder het mom, dat voor hen betere arbeidsvoor waarden zullen worden verkre gen. Maar men vergeet, dat het stakingswapen pas in uiterste noodzaak dient gehanteerd te worden en zeker niet voor poli tieke doeleinden, zoals in Bel gië thans het geval is, mag worden misbruikt. BONN, 8 Juli. In de hoofdstad van Nedersaksen, Hannover, dient zich thans een tweede politiek schan daaltje aan, nadat de van neo-nazi- sympathieën verdachte heer Schlüter als minister van culturele zaken het veld heeft moeten ruimen. Schlüter was slechts tien dagen minister en moest zich terugtrekken wegens een algemeen protest van de universitaire wereld. Thans is opzien gewekt daar de nieuwe minister-president van het land twee tot de socialistische partij behorende staatssecretarissen heeft ontslagen en vervangen door beken de vroegere nazi’s. De nieuwe staats secretarissen zijn de vroegere leider van de afdeling propaganda van Hit lers Reichsnahrstand Deetjen, en de vroegere medewerker van Göbbels’ propaganda ministerie Hmke. Beiden worden thans geprotegeerd door de liberale partij, waartoe ook Schlüter behoort. alles is terug te brengen tot de machtsstrijd tussen de katho- lieken, georganiseerd in de Christelijke Volkspartij, en de socia- en liberalen. Beide laatste partijen vormen, zoals bekend, thans de regering en bezitten een meerderheid in het parlement. Wat de C.V.P. door de oppositionele minderheid binnen de volksvertegenwoordiging niet kan bereiken, tracht het bestuur thans op andere wijze toch voor elkaar te krijgen. Maar .de regering onder de socialist Van Acker laat zich niet dwingen, zeker niet door grote demonstraties, zoals die bij voortduur door de C.V.P. worden gehanteerd. Daarom is naar een nieuw machtsmiddel gegrepen: de staking. Het staat wel vast, dat van daag in geheel België gestaakt zal worden door hen, die zijn aangesloten bij het r.-katholieke vakverbond. Het bestuur van deze bond heeft alle leden op geroepen om iedere Zaterdag met ingang van vandaag te staken om de „sociale” eisen ingewilligd te krijgen. Deze wekelijkse ééndagsstaking werd afgekondigd op het moment, dat minister-president Van Acker zich bereid toonde met de vak bonden in overleg te treden over diverse sociale wensen. Van Acker heeft nog getracht de r.- katholieke bond te bewegen om de stakingsoproep in te trekken, maar toen het bestuur om poli tieke redenen niet van zins bleek hieraan gevolg te geven, hield ook de Belgische premier zijn been stijf en maakte be- kend, dat de voorgestelde be sprekingen, die Maandag a.s. zouden worden gehouden, niet konden doorgaan. Het socialistische vakverbond, dat ongeveer dezelfde wensen koestert als de r.-katholieke bond en daarom ook aan de voorgestelde besprekingen zou -“‘t in het stakings- bevel voor de leden van het r.k. verbond een poging de zaak eenvoudig te saboteren. Theo Lefevre, voorzitter van de Christelijke Volkspartij, pro beert dus nu de strijd op twee fronten te voeren om de rege ring-Van Acker een hak te zet ten. Wat in de schoolstrijd is mislukt, moet thans op andere wyze worden bereikt. Het doei is duidelijk: de regering van socia listen en liberalen moet kost wat kost gewipt worden. En deze strijd moet voortduren tot de Belgische regering wordt ge dwongen vervroegde verkiezingen te houden, waarbij de r.-katho- lieken hopen weer in het zadel te komen. De schoolstrijd is practisch verloren. De volksvertegenwoor diging heeft na een eindeloos debat de wetsontwerpen van minister Collard goedgekeurd. Er wordt in België op initiatief van de C.V.P. nog wel gede monstreerd en er volgen nog wel enige demonstraties, maar het effect zal niet groot zijn. PEKING, 8 Juli. President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam en de leden van zijn delegatie, die twee we ken in communistisch China hebben vertoefd, zijn Donderdag uit Peking naar Moskou vertrokken. Volgens een gezamenlijk commu niqué, dat in Peking is uitgegeven, belemmeren de Ver. Staten de uitvoe ring van de Geneefse overeenkomst over Vietnam. Communistisch China zal Noord- Vietnam economische hulp ten bedra ge van meer dan een milliard gulden verstrekken. Bovendien zal China technici zenden voor aanleg en herstel van spoor- en autowegen. President Ho Tsji Minh verplichtte zich arbeiders voor bepaalde bedrij ven in China ter beschikking te stel len. In de bekendmaking wordt voorts aangedrongen op vreedzame verkiezin gen in geheel Vietnam ter hereniging van beide delen van het land. ’s-GRAVENHAGE, 8 Juli. 26.500 leerlingen van 105 middelbare scho len in ons land waaronder zich ook de leerlingen van de Chr. H.B.S. te Middelburg bevinden hebben in een telegram aan president Eisen hower verzocht een zestienjarige Amerikaanse jongen gratie te ver lenen. De zestienjarige Amerikaan is Ray mond Holley. Hij is tot de electri- sche stoel veroordeeld, omdat hij de leider van een co: urrerende jon- gensclub met een revolver heeft doodgeschoten. De executie is vast gesteld op Zondag a.s. Voor de leerlingen van het Erasmus Gymnasium te Rotterdam is dit doodvonnis aanleiding geweest tot de vorming van een initiatiefcomité over te gaan. Men stelde zich ten doel president Eisenhower om gra tie voor de negerjongen te verzoe ken. Leerlingen van vele andere scholen betuigden hun instemming met het streven. Zodoende kon Woensdag j.l. het volgende telegram aan president Eisenhower worden verzonden: „Verzoeken u eerbiedig en dringend de zestienjarige jongen Raymond Holley gratie te verlenen en zijn jonge leven te sparen, 26.500 leer lingen van 105 middelbare scholen in Nederland.”

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3