Wijzigingen kerkorde «TRAFFIC Onderhoudsplicht hield de gemoederen nogal bezig Bartiméus gaat wel degelijk met zijn tijd mee D' Zeeland vroeg naar verhouding de meeste halve premie-woningen in p Nationale beiaardwedstrijd te Rotterdam Christelijk Blindeninstituut te Zeist ondergaat belangrijke uitbreiding Minister van India naar Schouwen Minister Witte wil de gemeenteraden emotionele vergaderingen sparen Vragen over dijkverhoging Jaarvergadering Bond van Chr. Oranjeverenigingen Zullen de cijfers van invloed zijn op de toewijzing voor volgende jaren? ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag 8 Juli 1955 pagina 3 Tweede Kamer De feilloos gestopte sigaret met de volle Virginia smaak DE RADIO BRENGT U Gen. Synode Ned. Herv. Kerk Voorzitter prof. Diepenhorts t (Vervolg van pag. 1). Een vergelijking Herziening der formule Verrassende (maar geen niet-verivachte) conclusies WH >'w 7 industri- ge- 23.22-24.00 de be- wel ons eerst Witte of vertellen ROTTERDAM, 7 Juli. Op het stad huiscarillon is de 13de nationale beiaard- wedstrijd gehouden, waaraan door negen beiaardiers werd deelgenomen, die naast een verplicht nummer en een improvi satie op een door de jury opgegeven the ma een nummer van eigen keuze moch ten uitvoeren. De wedstrijd was uitge schreven door de Rotterdamse beiaard- commissie en stond onder auspiciën van de Nederlandse Klokkenspel Vereniging. De uitslag was: 1. Chr. Bos, Utrecht, 386 punten; 2. H. Herzog, ’s-Gravenhage, 333 p.; 3. K. Borghuis, Oldenzaal, 327 p.; 4. A. Peters, Nijmegen, 317 p.; 5. P. Broer- se, Vlissingen, 299 p.; 6. H. de Ligt, Vlaar- dingen, 284 p.; 7. C. Don, Schiedam, 282 p. penhorst ook de vori; voorzitter, de heer P. 1 man, die 34 jaar lang bestuurslid was, waarvan ruim 20 jaar voorzitter. Het af tredende bestuurslid ds F. J. F. van Voorst Vader te Middelburg werd bij ac clamatie herkozen. zwaren tegen dit amendement maar hij wees erop, dat de eigenaars van (Van één onzer verslaggeefsters) ZEIST, 7 Juli. Als er soms wordt beweerd, dat Bartiméus op het ogenblik niet de kansen van ontwikkeling biedt, die andere instituten wèl verschaffen, dan is dat niet waar. Als de Gids voor Maatschappelijk werk in het jaarverslag aan het eind van het vorig jaar ons onderwijs voor slechtzienden veronachtzaamt, betreuren wij dit. Als wij bemerken, dat men ons onderwijsmethoden aanwrijft, die wij niet volgen, setllen wij daar tegenover de klare feiten! MISLUKTE POGING. Een poging van Gorden Pirie om het wereldrecord van de Belg Gaston Reiff over 2000 meter te verbeteren is mislukt. Pirie noteerde een tijd van 5 min. en 10 sec., waarmee hij 3 sec. boven het wereld record van Reiff bleef. Deze aan duidelijkheid niets te wen sen overlatende woorden sprak prof, mr I. A. Diepenhorst, voorzitter van het be stuur van het Christelijk Blindeninsti tuut „Bartiméus” in zijn openingswoord vooi’ de jaarvergadering, die gisteren te Zeist werd gehouden. Het is niet waar, zo voegde hij daar nog aan toe, dat wij slechtzienden, voor wie dit onnodig of ongewenst is, het brailleschrift leren. Het is te dwaas om los te lopen, dat wij geen opleiding voor kantoorwerkzaamhe- den zouden bieden. In zijn toespraak herdacht prof. Die- Ig jaar overleden L. de Gaay Fort- monaorgeispei. zz.JU Beschouwing over Tour de France. 22.30 Musette ork. en solist. (Intermezzo: Gram.) 23.00 Nieuws. 123.15 Nieuws in Esperanto. Limburgs Promenade ork. ’s-GRAVENHAGE, 7 Juli. - p.~& M Schiphol aangekomen olijf De minister r Hoop” hospitaal-kerkschip Zaterdag land, r- stellen heden c opbouw Er was algemene waardering in de Tweede Kamer voor het feit dat de kreupele huurverhoging heeft plaatsgemaakt voor de algemene huurver hoging van 5 procent. Het probleem van de onderhoudsplicht hield de ge moederen echter nog bezig. Zo wilde de heer Bommer (arb.) niet de gemeentebesturen, maar de huur adviescommissies laten beslissen over de aanvragen om de 5 procent huur verhoging niet te behoeven te betalen, omdat de eigenaar de woning slecht onderhoudt. Desnoods moet de kantonrechter het laatste woord spreken. Naar zijn mening moet de onderhoudsplicht op 1 September ingaan. Op die datum gaan ook de huren omhoog en dan weten de mensen tenminste waar zij terecht kunnen. De heer Stapelkamp (A.R.) was voorstander van de onderhoudsplicht. De 5 huurverhoging is natuurlijk te gering om de onderhoudsplicht te kun nen afdwingen. Het belangrijkste is dat de eigenaar weet, dat ij die plicht heeft. Hij vindt de onderhoudsplicht in nieuwe vorm meer een paedagogische en psy chologische maatregel. De heren Sta pelkamp (A.R.) en Van Vliet (K.V.P.) waren het niet eens met minister Wit te, dat er naast de huuradviescommis sies nog huurcommissies moeten ko men, die de aanvragen moet beoorde- le?.. Evenals de heer Bommer willen zij de bestaande huuradviescommissies ir.schakelen. Anders krijgen we teveel van het goede, om met de heer Stapel kamp te spreken. De heer v. d. Wetering (C.H.) vrees de dat dit raagstuk veel narigheid zal opleveren. Een verstandig man onder houdt nu eenmaal zijn bezit zo goed mogelijk. Ook op dit punt vonden C.H. en V.V.D. elkaar. De heer Van Leeu wen vond nl. dat door deze onder houdsplicht gespeeld wordt met senti menten tegen de huisbaas. Er worden nu verwachtingen gewekt, waaraan niet voldaan kan worden. Daarvoor is de 5 pCt huurverhoging te gering. KROTWONINGEN. Krotwoningen zullen niet onder de huurverhoging vallen. Nu dreigde de heer Bommer (Arb.) met een amende ment om niet de minister, maar de ge meentebesturen te laten uitmaken welke woningen als krotwoningen be schouwd moeten worden. BEDRIJFSPANDEN. De heer Van Vliet (K.V.P.) diende een amendement (mede ondertekend door de C.H. en A.R.) in, waarin wordt bepaald, dat bedrijfspanden ook nog kunen vallen onder de vorige huurver hoging, als dit inmiddels niet is beurd. Minister Witte, sprekend in avondvergadering, had niet veel bedrijfspanden via het Besluit Bijzon dere huurprijzen correcties op de hu ren kunen aanbrengen. Wat le onbewoonbare woningen be treft hield hij liever vast aan de rege ling van het ontwerp. Deze woningen krijgen in feite huurverlaging. Het vaststellen van deze verlaging is de taak van de minister. Bovendien wilde hij de gemeenteraden emotionele ver gaderingen besparen. Men kan niet doorgaan met huurverhogingen over de hele lijn, want we maken dan de fouten van het huurpeil van 1940 steeds groter. De onderhoudsplicht is een eerste stap op de weg naar diffe rentiatie. De bewindsman hield vast aan de instelling van huurcommissies. Naar zijn mening kunnen de bestaande adviescommissies de taak, die de heer Bommer haar had toegedacht niet aan. den gerealiseerd). Het percen- 1 tage van dit laatste ten opzich- te van de normale toewijzing is dientengevolge 123! Wij kunnen hieraan toevoe- gen, dat het nog aanmerkelijk hoger zou hebben gelegen, wan- neer niet plotseling de kraan was dichtgedraaid, omdat de 8000 (precies: 8224) halve pre- mie-woningen, die voor het ge- hele land beschikbaar waren ge- J steld, waren „opgesnoept”. S Interessant is het deze Zeeuw- se cijfers eens te vergelijken J met die van de andere provin- cies. Dan blijkt, dat Friesland op de tweede plaats komt met een jaarlijks contingent van 1150 woningen, met 991 halve premie-woningen en dus een 1 percentage van 86,17. Nummer drie is Groningen, waar de cij fers resp. zjjn 1400, 579 en een percentage van 41,36. Utrecht is uit de bus gekomen met 24.24 berekend naar een toewijzing 1 van 3300 woningen per jaar en 802 halve premie-woningen. Zuid-Holland (met inbegrip van Den Haag en Rotterdam) boek te een percentage van 17,59. Hét jaarlijks richtcontingent is hier 1 12300 woningen, het aantal aan gevraagde halve premie-wonin gen 2163. Als zesde staat Noord- Hplland (inclusief Amsterdam) I op de lijst. De cijfers zijn resp. 8400 en 995, het percentage 1 11,85. Gelderland heeft eenjaar- De van Landbouw van India, dr op stelde vragen meer i nood het grootst is, in De feiten wijzen in de eerste plaat: aanvragen tot bouw van halve premie-woningen ding in Zeeland het grootst is De heer Maenen had aller- gevraagd, of minister kon vertellen hoeveel halve premie-woningen in elk der provincies waren terecht gekomen. In de tweede plaats verzocht hij de bewindsman een staat over te leggen van het jaarlijks richtcontingent per provincie van het over de pro vincies verdeelde aantal wonin gen van het drie-jaren-program- ma en tenslotte wilde dit Ka merlid weten hoe de percen tages per provincie luidden van die halve premie-woningen ten opzichte van het richtcontingent per jaar. De staat, die thans is gepubli ceerd, is bijzonder leerzaam. De cijfers spreken een duidelijke taal. Zoals gezegd zijn zij wat Zeeland betreft het meest spec- 1 taculair. Het jaarlijks richt- contingent is hier 800 woningen, terwijl het aantal aanvragen voor halve premie-woningen 984 bedraagt. (Deze zullen ook wor- In de eerste étappe van de 42e Tour de France werd de Spanjaard Poblet eerst. De foto toont de finish te Dieppe, v.l. n.r.: Rouke de Bruyne van België (vijfde), Wagtmans van Nederland (vierde), Sorgeloos van België (derde), Caput van He de France (tweede) en de overwinnaar Poblet uit Spanje. ZATERDAG 9 JULI HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekal. 8.30 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld”, caus. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Accordeonork en solist. 13.50 Gram. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Filmland. 14.45 Dansmuziek. 15.15 Boekbespreking. 15.30 Kamermuz. 15.55 „Uit vroeger da gen”, lezing. 16.10 Kamerork. en sol. 17.00 Act. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.40 Hammond-orgelspel. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout”, caus. 19.40 „Kerkelijk leven in de Sowjet-Unie”, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 „Pot voor de.... graaf’, muzikaal luisterspel. 21.30 Sport. 21.40 Lichte muz. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.45 „Lessen in ech telijk geluk”, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbaneded. 12.33 Ballroomork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Intern. Koorfestival 1955 te Hilver sum. 14.35 Gram. 14.40 Amateursprogr. (Tussen 15.30 en 17.30 Progr onderbroken voor rep. Tour de France). 15.15 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Accord, muz. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Jour nalistiek weekoverz. 18.25 Rep. Tour de France. 18.35 Pari, overz. 18.45 Regerings- uitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 „Lichtbaken”, caus. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Radio Philh. ork. 20.35 Gram. 20.40 Act. 20.55 Gram. 21.00 Gram. 22.15 Ham- mondorgelspel. 22.20 Beschouwing Indien men de mening koestert, dat wij niet met onze tijd meegaan, wordt, aldus prof. Diepenhorst, toch schromelijk vergeten, dat wij voortdurend van de nieuwste vindin gen terzake van leermiddelen op de hoogte houden, en dat wij binnen zeer afzienbare tijd een nijverheidsoplei- ding in samenwerking met de am bachtsschool hier te plaatse, hopen te openen. Onze leerlingen voldoen in de maatschappij als regel uitnemend! Bij de vorming van de leerlingen blijft de noodzakelijkheid bestaan, dat gelet wordt op de behoeften van de maatschap pij. Wij moeten aan zakelijkheid dienen te winnen, meende prof. Diepenhorst en hij wees er in dit verband op, dat het benoemen van een economisch adviseur en van een academisch gevormde stichtspsycholoog noodzakelijk is. UITBREIDING. Uit het jaarverslag memoreerde prof. Diepenhorst o.m. het feit, dat de uitbrei ding van het instituut nog gestadig voort gang vindt en dat over een tijdvak van 8 jaar 1.100.000 besteed werd aan nieuw bouw. Deze nieuwbouw omvat de uitbreiding van da blindenschool, die waarschijnlijk begin September gereed zal komen; een volledige nieuwe school voor de afdeling slechtzienden; de uitbreiding van het be staande internaat voor slechtzienden en een geheel nieuw internaat waar 32 blin de meisjes gehuisvest zullen worden. Men hoopt omstreeks Januari met deze laat ste projecten gereed te zjjn. 16.35 u. 2.04 m., 17.04 u. -=-■ - u. 1.76 m., oa, 8 m-.Zierikzee: 5.57 u. 1.50 ’s-GRAVENHAGE, 6 Juli. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Sleen (arb.) heeft de ministers van Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Za ken vragen gesteld met betrekking tot de kwestie van de dijkverhoging in de Krimpenerwaard. Hij vraagt allereerst of het juist is, dat de hoofdwaterkering van dit ge bied met niet minder dan een meter moet worden verhoogd, waardoor ook het niveau van de Dorpsstraat te Krimpen a. d. Lek zal stijgen. Voorts wordt gevraagd of een dergelijke maatregel voor de eigenaren en huurders van panden aan de dijk allerlei voorzieningen behoeft. En wie draagt daarvan de lasten, zo vraagt de heer Van Selen verder aan de bewindslieden: het Hoogheem raadschap of het Rijk of geen van beiden? Of zullen de betrokken personen en de gemeenten de kosten moeten dragen? Na te hebben gewezen op de be zwaren, die de betrokkenen hebben tegen het feit, dat zij of de gemeen te voor de kosten opdraaien vraagt de heer Van Sleen tenslotte of de ministrs geen termen aanwezig ach ten om thans op korte termijn een onderzoek in te stellen naar de vraag of hier het Hoogheemraad schap zo mogelijk in samenwerking met het Rijk een taak heeft om financiële bijstand te bieden. ROTTERDAM, 7 Juli. De Bond van Christelijke Oranjeverenigingen in Nederland heeft gisteren in Rotterdam de jaarvergadering gehouden. Mr P. Wessels uit Rijswijk, voorzit ter van het Hoofdbestuur, hield een bondsrede, waarin hij o.m. zei, dat het aantal Oranjeverenigingen na de oor log is achteruit gegaan. Er zijn ook neutrale Oranjeverenigingen opge richt, die christenen hebben aange trokken, waardoor vele christelijke Oranjeverenigingen zich niet hebben kunnen handhaven. „De zogenaamde neutraliteit past ons als christenen niet. Wij behoren ons bij dergelijke organisaties niet aan te sluiten”, aldus de voorzitter. Na zijn rede werd een telegram van trouw en aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin verzonden. In het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werden de hoofdbestuurs- men de heren D. W. v. d. Put, J. M. ,- hotborgh en I. de Wit herkozen. In de plaats van de heer C. M. Schoon- heim werd benoemd de heer J. Nieu wenhuis. het mee. ™g a.s. zal de minister een ezoek brengen aan Schouwen-Duive- waar hij zich op de hoogte wil 1 van de technische werkzaam- op het gebied van de weder- en de ruilverkaveling. Hoogwater Zaterdag 9 Juli; Vlissingen: 4.27 u. 2.09 m., lerneuzen: 4.5 2u. 2.24 13 23™' ^®meldin.Se: 6.10 18.05 u. 1.33 m. ’s-GRAVENHAGE, 7 Juli. - De Generale Synode der Ned. Her vormde Kerk heeft Dinsdag de be handeling van de technische, uit de praktijk nodig gebleken herzienin gen van de ordinanties, voortgezet. Gediscussieerd werd over de mogelijkheid dispensatie te verle nen voor het wonen van de kerke- raadsleden buiten de wijkgemeente. De centrale kerkeraad kan, aldus wordt nu bepaald, dispensatie ge ven telkens voor de duur van de zittingstijd. De Synode ging accoord met de nieuwe redactie van de generale regeling voor de varende gemeente. Van alle Hervorm de schippers wordt een kerkelijk schip persregister aangelegd. Er zjjn 5 distric ten, te weten Amsterdam, Rotterdam, Maasbracht, Groningen en Zwolle. In elk van deze districten is een predikant aan gesteld, die tevens voorzitter van de districtraad is. De leden van de raad der varende gemeente worden door de Sy node, die van de districtsraden door de raad der varende gemeente benoemd. Wat de verkiezing van ambtsdragers betreft, besloot de Synode verkiezingen, indien nodig in meer vergaderingen van lidmaten, maar dan. naar een geografisch bepaalde indeling, mogelijk te maken. De Synode ging niet accoord mét het voorstel van de raad voor de herder lijke zorg om bij herkiezing van kerke- raadsleden herbevestiging af te schaffen. De Synode sprak zich, na discussie, met meerderheid van stemmen uit voor het voorstel om de centrale kerkeraad de bevoegdheid te geven bindende voor zieningen te treffen t.a.v. de te volgen orden van dienst. Een hoger beroep bo ven een beslissing van de centrale ker keraad in dezen wordt niet ingesteld. De Synode besloot in het artikel han delend over de bevestiging van lidmaten, de woorden „bij voorkeur op Palmzon dag” te schrappen. Van een aanwijzing wanneer de bevestiging bij voorkeur dient te geschieden, wil de Synode niet weten. Woensdag besprak de Synode de nood zakelijke technische wijzigingen in de ordinantie voor het diaconaat. Bepaald werd, dat er naast de bestaande secties (ziekenzorg, kinderbescherming en re classering, gezinszorg en gezinsverzor ging), ook een sectie voor het gevange niswezen zal bestaan. Voorts bepaalde de Synode dat een aantal diaconieën zich tot regionale samenwerking kan vereni gen. Dit o.m. met het oog op stichting en beheer van bejaardentehuizen. Besloten werd in de ordinantie voor het opzicht tot uitdrukking te brengen, dat ambtsdragers, die ontzet zijn uit hun ambt, onder de aandacht van de visita- toren-generaal dienen te blijven. ge- I minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir Witte, heeft een aantal cijfers bekend gemaakt, die het trekken van zeer interessante conclusies mogelijk maken. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Maenen, had de mi nister gevraagd mede te delen hoe het was gesteld met de toe wijzing aan de verschillende provincies van de z.g. halve pre mie-woningen in de vrije sector. De minister heeft op de ge- i nu geantwoord en al is het zeker niet juist zonder uit de cijfers af te leiden in welke provincies de woning- er zit toch wel een duidelijke vingerwijzing :s uit, dat het aantal naar verhou- en in Limburg het laagst. lijkse toewijzing van 6100 wo ningen, 698 halve premie- woningen en mitsdien een per centage van 11,44. Drente staat op de achtste plaats met deze gegevens: 1500 huizen per jaar, 156 halve premie-woningen en mitsdien een percentage van 10,40. Dit laatste is voor Noord- Brabant 8,79 n.l. een contin gent van 7500 woningen per jaar en 659 halve premie-wonin gen. Overijssel is de tiende met deze cijfers: 3800, 115 en 3,03 Limburg sluit de rij met een percentage van 1,64, een jaar lijks richtcontingent van 5000 woningen en 82 aanvragen voor halve premie-woningen. Het landelijke percentage is 16,05, berekend naar een jaarlijks richtcontingent van 51.250 wo ningen en 8224 halve premie- woningen. Wanneer deze cijfers nog geen aanleiding geven tot een her ziening van de formule, die ge bruikt wordt voor de toewijzing van bouwvolume aan de pro vincies, dan weten wij het niet meer. Zeker, er zijn talrijke fac toren, die in aanmerking moe ten worden genomen, voordat men lijnrechte consequenties uit deze gegevens kan trekken, maar zij bevestigen in elk geval de stelling, die al uit den treu- re is geponeerd: vooral Zeeland en Friesland zitten muurvast met hun woningen. De mensen, die hier wonen en in de eerste plaats de (naar verhouding weinige) industri ëlen hebben deze mogelijk heid van halve premie-bouw met beide handen aangegrepen om ten koste van zeker niet onbelangrijke offers zelf te bou wen. Als dat niet nodig was, dan deden zij het heus niet! Dat in meer geïndustrialiseerde pro vincies deze noodzaak niet be stond, blijkt uit de cijfers. De oorzaak van de geringere be langstelling daar ligt zeker niet in financiële overwegingen, want juist daar bevinden zich de meeste en de grootste kapitaal krachtige bedrijven. Als minis ter Witte zich ook op dit punt aan de cijfers houdt, .dan zal met name de toewijzing voor volgende jaren aan Zeeland er heel anders uitzien dan die van de laatste jaren! Waarbij dan nog moet worden bedacht, dat er onder die 800 per jaar 300 herbouw-huizen zitten. minister Deshmukh, is vanavond -1 voor een ver- van^ enkele dagen in ons land, maakt Vrijdag de tocht „De Ingezonden Mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3