en Eensgezindheid in Kamer over huur- belastingvoorstellen opheffing doodvonnis ■w ijl Ouders van Het nieuwe Duitse van Artikelen van legerpredikant met motie beantwoord gefusilleerde Zwitser eisen leger Britse vrouw gearresteerd Tsjecho-Slowakije iW Halve premie- woningen voortbestaan van I in Het weer m Verklaring van Eden over Genève Emmet Dunne ter dood veroordeeld Atoombom bij oefening „Alea Jacta” Heftige woorden in Raad van Europa Critiek op de weeldebelasting Europa Sociale spanning in België Lt I I Om de „Chr. levenshouding in de militaire dienst” Onderhoudsplicht breedvoerig besproken Vrijwel unaniem richtte de critiek zich op het voortbestaan van de weel debelasting. De weeldetabel is zeer in gekrompen. Nu deze toch niet meer dient om de consumptie in een bepaal de richting te dwingen heeft de weel debelasting eigenlijk geen reden van bestaan meer, zo zei de a.r. van den Heuvel. I r4 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND :o- Vrijwel alle moties ingetrokken Over lot van ontheemden Chr. onderofficieren bijeen I „Daarmee wil ik Hitler doodschieten I i kt (Vervolg op pag. 3). Zeven Juli warmste dag in Engeland EN IN ONS LAND: Iets warmer De vrijwilligers verdringen zich Ontstemming in Londen DEN HAAG, 7 Juli. In een roerende eenstemmigheid behandelt de Tweede Kamer thans de gewijzigde huur- en belastingvoorstellen van de regering. De crisis heeft haar werk gedaan. Vrijwel alle amendementen en moties (van de communisten uitgezonderd), die destijds waren ingediend, zijn inmiddels ingetrokken. Zij zijn ingetrokken na het offer, dat de socialisten op het altaar van de brede basis hebben gebracht. Zelfs van de zijde der constructieve oppositie speelt men met een zekere hartstocht mee. i 6 ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting 11e JAARGANG No. 8188 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 3) jze [A, van de delegatie betekenen H I VRIJDAG 8 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT 21 14 18 16 28 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Leerlingen van het Baarns Lyceum, onder wie de Prinsessen Beatrix tn Irene, hebben onder leiding van Rectrix Dr S. Ramond in kiasseverband een bezoek aan de E 55 gebracht. We zien Prinses Irene hier met een schoclgenoot in het kabelbaantje. ch- ■es: 1” 28 gr. 28 23 26 19 24 26 22 26 21 14 ir- 50 het ere :en N- ER A- (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 7 Juli. De Nationale Christen-Onderofficieren Vereniging heeft enige tijd geleden een memorandum inzake de Christelijke levens houding in de militaire dienst gepubliceerd. In deze „conseiëntiekreet” werd gewezen op het voortbestaan van ongewenste toestanden ais het houden van internationale oefeningen op Zondag, de verplichting van de militairen om op Zondagavond naar hun garnizoensplaatsen terug te reizen, het ontbreken van een voor stil gebed geëigende sfeer in de eetzalen waar het cafetaria- systeem wordt toegepast e.d. De legerpredikant ds B. A. Bos heeft in het „Centraal Weekblad” enige critische beschouwingen aan dit memorandum gewijd en deze artikelen hebben weer een reactie uitgelokt in de te Utrecht gehouden jaarvergadering van de N.C.O.O.V. Ds Bos merkt in zijn artikelen o.m. op, dat men uit het memorandum de indruk zou kunnen krijgen, dat de le- gerpredikanten niets hebben gedaan om de in dit stuk gesignaleerde toe standen te verbeteren. Ook tracht hij aan te tonen, dat het dikwijls onver mijdelijk is om grote manoeuvres op Zondag te doen voortgaan en achtte hij het plicht om de goedwillende mi nister Staf op zijn woord te geloven als deze zegt: het kan niet anders. De volksvertegenwoordiging heeft dit ook aanvaard, aldus ds Bos. De jaarvergadering van de NCOOV heeft nu vanmorgen bij acclamatie een vindt de liberale afgevaardigde onge rijmd. Dat schept een onzekerheid in het prijsbeleid. ONGEHUWDEN IN „STRAFKLASSE”. Voor de inkomsten- en loonbelasting zitten de ongehuwden in de „straf- klasse”. De regering wil op dit mo ment voor deze groep geen verdere belastingverlaging, maar de Kamer heeft haar wel duidelijk gemaakt, dat deze verlaging op de duur niet zal kunnen uitblijven. Zo vroegen de heren v. de Heuvel en Hofstra ook de ongehuwde van 65 jaar te laten genieten van de belas tingaftrek van ƒ624 per jaar. De heer v. d. Heuvel vroeg de re gering ook iets te doen voor echtparen die werken en die daarom zwaar door de belasting worden getroffen. Ook bij de heren v. d. Wetering en Van Leeuwen bleken de belangen van de ongehuwde belastingbetaler veilig te zijn. De verlaging van de grondbelasting ontmoette thans geen critiek meer. Evenmin als de verhoging van het af schrijvingspercentage. den. De Tsjechische regering houdt vol, dat zij door haar huwelijk de Tsjechi sche nationaliteit heeft, terwijl Enge land ervan uitgaat, dat zij een dubbele nationaliteit bezit en wel omdat het huwelijk ontbonden is verklaard. Men is in Londen van oordeel, dat zij op gronden van menselijkheid toe stemming moet verkrijgen met haar kinderen naar haar land terug te ke ren. Het tegenhouden van mevr. Sis- pera zou, zo zegt men, de betrekkingen tussen beide landen benadelen. De Britse minister van Staat, Anthony Nutting, heeft de Tsjechische ambassa deur in Londen bij zich geroepen. DE AMERIKAANSE senaat heeft gis teren een wetsontwerp goedgekeurd, waarin beloningen tot een bedrag van 500.000 dollar worden uitgeloofd aan personen, die „oorspronkelijke inlichtingen aan de regering ver schaffen over illegale vervaardiging of invoer van atoomwapens in de V.S. Men acht het voor de vijand ge makkelijk atoomwapens binnen te smokkelen om in geval van oorlog belangrijke doelen te vernietigen. Hij had er bezwaar tegen dat kleine koelkasten nog steeds onder deze be lasting vallen. Grote koelkasten zijn vrij. Als je veel geld hebt behoef je dus geen weeldebelasting te betalen (want dan koop je een grote koelkast). Volgens de heer v. d. Heuvel is het belachelijk, temeer, daar er in de nieu we woningen practisch geen plaats is om levensmiddelen koel te bewaren. Er waren meer klachten van dit soort. Ook de heer v. d. Wetering (c.h.) vond dat de weeldebelasting moet verdwij nen. De heer Van Leeuwen (v.v.d.) had. soortgelijke opmerkingen. De heer Hofstra (arb.) daarentegen vond de keuze van de artikelen in het algemeen niet onredelijk. Het principe van de weeldebelasting is niet in het geding, daarom doet men er, naar zijn mening, niet verstandig aan om op dit moment afwijkende gedachten naar voren te brengen. SUIKER EN TEXTIEL. De afschaffing van de omzetbelas ting op suiker en textiel werd door de heer v. d. Heuvel (a.r.) zeer geprezen. Veel minder enthousiast was de heer v. d. Wetering (c.h.). Is het goedkoper maken van textiel en suiker nu wer kelijk het meest geëigende middel om de huurverhoging van 5 procent voor een deel te compenseren? Zullen de arbeidersgezinnen er iets van merken dat de suiker drie cent per kg goed koper wordt? De heer Van Leeuwen (v.v.d.) was het eens met de heer v. d. Wetering (c.h.). „Men kan de huurverhoging slechts compenseren door veel textiel te kopen”. En de voedseldeskundigen zijn tegen een groter verbruik van suiker. Dat de omzetbelasting op deze arti kelen verdwijnt tot 1 Januari 1957 LONDEN, 7 Juli. Premier Sir An thony Eden heeft op een bijeenkomst in Londen verklaard, dat er drie be ginselen zijn, waarvan hij op de ko mende viermogendhedenconferentie in Genève niet zal afwijken. Deze begin selen zijn: Groot-Brittannië is niet be reid de NAVO er aan te geven, het zal zich niet van de Ver. Staten laten scheiden, en het zal streven naar de vereniging van Duitsland. Afgezien van deze beginselen is de positie van Engeland voor onderhande- lingen vatbaar, zo verklaarde Eden. Het socialistische lagerhuislid Lip ton heeft voorgesteld dat ex-premier Sir Winston Churchill deel zal uit maken van de Britse delegatie naar de komende besprekingen van de re geringsleiders der „Grote Vier” te Ge nève. Volgens Lipton zou dit een ver sterking „en vele mensen in vele landen zou den het aangenaam nieuws vinden”. Ook Hughes stelde voor Sir Winston in de Britse delegatie op te nemen, „al zou het alleen maar zijn om de gemeenplaatsen en standaarduitdruk kingen, die wij verwachten, uit het communiqué te weren”. I (Van een medewerker) BERLIJN, 7 Juli. - Bij de recht bank van het land Berlijn heeft het Zwitserse echtpaar Bavaut de eis in gediend, dat het in 1940 tegen hun zoon Maurice Bavaut voltrokken doodvon nis alsnog wordt opgeheven. De oor zaak van deze nuchtere juridische pro cedure vormen sensationele gebeurte nisen in 1938. In 1938 was de jonge Zwitser Bavaut 22 jaar. Hij was een gloeiend tegen stander van het nationaal-socialisme en hij haatte Hitler, die hij terecht als een gevaar voor de wereld beschouw de, met alle hartstocht van zijn jeugd. Bavaut, die alle berichten in de pers over Duitsland nauwkeurig volgde, kwam tot de overtuiging, dat een aan slag op Hitler de enige mogelijkheid was om de wereld te redden. En in hem rijpte de gedachte, dat hij deze aanslag moest plegen. Hij kocht een Mauserpistool. Met niemand sprak hij over zijn plan, ook niet met zijn ouders. Eind October 1938 begaf Bavaut zich naar Duitsland, het pistool in zijn zak. Hij ging rechtstreeks naar München. Aldaar zou op 9 November, evenals ieder jaar, de mislukte Hitlerputsch in 1923 met een grootscheeps défilé van S.A. en S.S. en andere nationaal-socia- listische organisaties voor Hitler wor den herdacht. Bavaut wilde pogen een goede plaats op de tribune voor de „Feldherrenhalle” te veroveren. Met veel inspanning lukte dit hem ook. Maar toen de „Führer” zijn plaats in nam, moest Bavaut tot zijn grote te- DE DOOD.... Toen de politie er eindelijk van over tuigd was geraa't, dat Bavaut inder daad geen hulp van andere had ont- het weer was volgt: Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück Rome DUSSELDORF, 7 Juli. De Britse sergeant Frederick Emmett-Dunne is vandaag door een Britse militaire rechtbank t-r dood veroordeeld wegens moord op Sergeant Reginald Watters. Kort voor de uitspraak was het schul dig uitgesproken. Watters is gehuwd geweest met Emmett-Dunne’s echtge note, Mia, een vrouw van Duitse af komst. Hogere militaire instanties de schuldigverklering en nog bevestigen. Dunne was door Watters beschuldigd van het onderhouden van betrekkin gen met Watter’s vrouw. Watters zou hem met een revolver gedreigd heb ben, waarop Dunne hem een comman doslag in de hals uit afweer zou hebben gegeven. Watters was vrijwel op slag dood. Dunne had in paniek de dode zo neergelegd, dat de schijn van zelf moord werd gewekt. Zeven maanden later trad hij met Watters echtgenote in het huwelijk. Pas na het huwelijk ging men argwaan koesteren. Het pro ces heeft negen dagen geduurd. de: „Daarmee wil ik Hitler doodschie ten”. Vanaf dat ogenblik was Bavaut een verloren man. De politie had bevel, iedere, zij het nog zo geringe aanwij zing van aanslagplannen op Hitler na te gaan. Bavaut Werd derhalve in Augsburg waar hij gearresteerd was, aan lange verhoren onderworpen. De jonge Zwitser bekende al zijn plannen er zijn haat tegen het derde rijk, zijn bedoeling om Hitler dood te schieten en de mislukking van zijn plan in München, Een jaar lang wer hij on telbare malen verhoord. Men geloofde hem niet, dat hij helemaal alleen, zon der hulp van anderen, Hitler had wil- en doodschieten. WEERT, 7 Juli. Vannacht om drie uur is in de omgeving van Weert de stafoefening van het eerste leger corps, genaamd „Alea Jacta” begon nen; het is de grootste sinds 1945 in ons land gehouden. In totaal zeven duizend man nemen er aan deel. De oefening is min of meer een co- pie van de operatie „Market Garden”, de vergeefse doerstoot, die de Engel- sen in 1944 bij Arnhem trachtten te I forceren. Alleen heeft men hierbij het gebruik van de atoombom verdiscon teerd. Zo viel vandaag een bom bij Aalst, die eigenlijk was bedoeld voor Valkenswaard. De vele commandopos ten zijn ondergebracht in de kelders van woningen in kleine dorpen. De camouflage was weer een van de moeilijkheden, doch Lt Generaal Op- somer, die de oefening leidt en die per helicopter een vlucht boven het manoeuvregebied maakte kon niet een vitaal onderdeel ontdekken. leurstelling vaststellen, dat vanaf zijn plaats de afstand tot Hitler te groot was om ook maar met enige kans van raken een schot af te kunnen vuren. Zijn laatste hoop, dat tijdens of na de plechtigheid Hitler toch nog in zijn buurt zou komen, ging evenmin in ver vulling. Vol spijt was Bavaut gedwon gen met zijn pistool in zijn zak de hele plechtigheid bij te wonen. Uitgave: Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie ?435 voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Te- ueuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes STRAATSBURG, 7 Juli. Het tra gische lot van de tienduizende vluch telingen, die zonder huis of haard door Europa trekken heeft vandaag in de Raad van Europa tot heftige woorden geleid. De oppositie ging tegen het co mité van ministers dat de voorstellen van de speciale vertegenwoordiger Pierre Schneiter, tot vorming van een Europees fonds en oprichting van een coördinatiebureau voor hulp aan vluch telingen, op de lange baan heeft ge schoven. De Belgische afgevaardigde De la Vallee Poussin beschuldigde het comité ervan de zaak lichtvaardig te hebben behandeld. „Als het comité geen tijd heeft, dan moet het maar tijd maken” zei hij. Namens het comité beantwoordde de Noorse minister Lange, de enige die nog aanwezig was de aanvallen. El ke minister, zo zei hij, is verantwoor delijk aan zijn eigen regering en het comité kan dus geen besluit nemen, voordat elke minister overleg heeft ge pleegd met zijn regering. De uitleg bleek weinig olie op de golven te heb ben gegoten en het wordt als zeker be schouwd, dat een resolutie, waarin wordt aangedrongen op snelle ver wezenlijking van Schneiters voorstel len, met algemene stemmen zal wor den aangenomen. licht bewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt onweer zwaar bewolkt zwaar bewolkt nevel half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt regen geh. bewolkt zwaar bewolkt LONDEN, 7 Juli. In Groot-Brit- tannie is Donderdag, zeven Juli, de tot nog toe hoogste temperatuur van het jaar waargenomen, te weten 72 graden Fahrenheit. DE BILT, 8 Juli. Weersverwach ting tot hedenavond: Aanvankelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Overdag, voornamelijk in het binnenland, periodes met zonne schijn. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind uit Noordelijke richting. Enige stijging van temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.29 u., onder 21.02 u. Maan op 22.28 u., onder 9.17 u. BONN, 7 Juli. Voor de portiers loge van het ministerie van defensie verdringen zich de vrijwilligers voor het nieuwe Duitse leger. Tot dusver hebben zich 140.000 candidaten ge meld, waarvan 120.000 in de vroegere weermacht hebben gediend. Het aan tal aanmeldingen is, zo zegt men, daarentegen nog maar de helft van hetgeen men beoogt. Naast de vrijwilligers staan de za kenlieden in de rij, die iets aan de nieuwe troepen hopen te gaan verdie nen: cantinepachters, schoenmakers, kleermakers, kappers, koks en zelfs opkopers voor de keukenafval. NOODLOTTIGE BEKENTENIS Ware Bavaut toen direct naar Zwit serland teruggekeerd, wellicht zou hij vandaag nog leven. De jonge Zwitser gaf zijn plan echter niet op, maar zocht naar nieuwe mogelijkheden om het uit te voeren. Edoch, nauwelijks een week na de November-plechtig- heid in München werd Bavaut tijdens een trèincontróle onder de verdenking met een ongeldig spoorkaartje te rei zen gearresteerd en aan de politie uit geleverd. Hij werd gefouilleerd en daarbij werd zijn pistool gevonden. Bavaut had zich er nog uit kunnen praten; niemand wist immers, wat hij van plan was geweest. Maar hij was zo vervuld van zijn plan, dat hij op de eerste vraag waarom hij een wa pen bij zich droeg en wat hij daarmee wilde doen, kort en bondig antwoord- DE BILT, 8 Juli. De toestand van gisteravond 7 uur als LONDEN, 7 Juli. Ernstige ont-kinderen ontmoette bleek zich ook haar stemming heerst in Londen over maat- man onder politiebewaking, te bevin- regelen, die de Tsjechische regering genomen heeft tegen een 32-jarige vrouw van Britse afkomst, die thans te Praag woont, met haar kinderen Tsjecho-Slowakije wil verlaten doch onder politiebewaking is gesteld. Haar man werd tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in 1950 heeft gepoogd met zijn gezin de grens over te komen. De vrouw, die destijds in Engeland met deze Tsjech trouwde en wier drie kinderen in Engeland zijn geboren, werd sedert Dinsdag vermist. Vanoch tend keerde zij echter naar haar wo ning terug, bijna 48 uur, nadat zij was weggehaald door de Tsjechische politie om vragen te beantwoorden. Mevr. Phyllis Sispera, zo is haar naam, heeft het aanbod afgewezen om met haar kinderen in Tsjecho-Slowa kije te blijven als haar echtgenoot in vrijheid wordt gesteld. Zij is thans on der politiebewaking bij haar kinderen gebracht, die ergens op het platteland vertoeven. In de woning,, waar zij haar moeten het vonnis vangen, werd hij in December 1939I minister-president, Van Acker, voor de rechtbank gebracht. Het volks-- - - gerechtshof veroordeelde hem voor de niet ten uitvoer gebrachte aanslag tw dood.Het vonnis van de tweede Ber- lijnse strafsenaat werd in Januari 1940 voltrokken. Thans vijftien jaar later, pogen de ouders van de jonge Zwitser schade loosstelling voor de executie van hun zoon te krijgen. Daartoe moet het in Januari 1940 voltrokken doodvonnis ongeldig worden verklaard. Heel wat instanties zullen daar nog mee ge moeid zijn. De eerste stap daartoe zal zijn, dat de rechtbank in Berlijn het doodvonnis formeer in zal trekken. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Van onze parlementaire redacteur). Politieke schermutselingen bleven vrijwel uit. Het heeft geen zin meer om na te kauwen hoe de crisis op de 17 Juni is ontstaan en wie er als over winnaar uit de bus is gekomen. Aan het bereikte resultaat van de crisis valt op dit moment toch niet te tornen. En daarom keek de Kamer voor namelijk maar in de toekomst. Minister v. d. Kieft kreeg te horen op welke groepen hij bij de volgende belastingverlaging speciaal moet letten. TWEE PERSONEN zijn gewond ge raakt en zeven auto’s zwaar bescha digd bij een verkeersongeval op de rijksweg Utrecht-Den Bosch ter hoogte van Zaltbommel. Herstel werkzaamheden op deze weg nopen tot vorming van files. Een vracht auto uit Utrecht, die met stenen was geladen en waarvan de remmen het blijkbaar niet deden schoot op zo’n wachtende file in en drukte de auto’s in elkaar. De chauffeur van de vracïitwagen en de bestuurder der achterste auto werden gewond. door de afdeling Den Haag ingediende motie aanvaard, waarin het hoofdbe stuur wordt verzocht „op de meest doeltreffende wijze en met aile hem ten dienste staande middelen te appe- leren en zich te verweren tegen de on juiste en daardoor voor de N.C.O.O.V. en haar hoofdbestuur bezwarende be schouwingen” van ds Bos. De vereniging geeft in de motie ui ting aan haar leedwezen over deze ar tikelen omdat daardoor naar haar overtuiging „de zaak van Gods Ko ninkrijk niet wordt gediend en deze wijze van bestrijding der N.C.O.O.V. voor de goede verstandhouding en de zo hoog nodige samenwerking tussen de leden der N.C.O.O.V. en de geeste lijke verzorging niet bevorderlijk en. voor de goede kameraadschappelijke verhoudingen in de strijdkrachten na delig wordt geacht”. Tenslotte wordt aan het bestuur opgedragen om te blijven ijveren voor de verwezenlij king van de wensen, die in het memo randum zijn vervat. Ds Bos was niet ter vergadering aan wezig, maar wel zijn chef, de hoofd- legerpredikant ds A. T. W. de Kluis. Deze ging later in zijn toespraak slechts zijdelings op deze kwestie in, toen hij opmerkte dat boven moties en allerlei documenten uit altijd gaat de liefde tot de Heer. Hierdoor worden vele vraagstukken vanzelf opgelóst. „We moeten niet schrijven en polemi seren, maar ons afvragen wat we kun nen doen voor die duizenden mannen in uniform, die Christus nog niet ken nen”, aldus deze spreker. I BRUSSEL, 7 Juli. De Belgische heeft een bespreking over de eisen der vak bonden, waarvoor hij vertegenwoordi gers van werknemers- en werkgevers organisaties had uitgenodigd, afgezegd wegens de oproep tot Zaterdagstakin gen door het Rooms-Katholieke Vak verbond. Hij had de voorzitter en de secreta ris van dit vakverbond verzocht de oproep in te trekken. Toen zij wei gerden, deelde Van Acker hun mede, dat de bespreking, die op 11 Juli zou worden gehouden, niet zou doorgaan, omdat de regering niet kon onderhan delen onder bedreiging met en na het uitbreken van een staking. jx-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1