WESTDUITSE COMMISSIE VOOR ATOOM-ENERGIE GEVRAAGD Gewoon met de fle s Debat over Standpunt N.V.V. De Europese politiek bij de conferentie te Genève toeslag Indische pensioenen geschorst Minister Luns dreigde wetsontwerp Belgische arbeiders De ontploffing eisen vijfdaagse werkweek over herderlijk schrijven Prinsessen Beatrix en Irene op de E-55 f 'jI Koudekerke en de badgasten te München Het weer Opnieuw uitstel voor Chessman Europa Vulkaan Etna dreigt Amsterdam krijgt nieuw RAI-gebouw Belgische auto in Kanaal Terneuzen m Regering Segni beëdigd Russische voorstellen om troepen terug te trekken „ondenkbaar” genoemd in te trekken Bestaande bewapeningsplannen worden „hopeloos ouderwets" genoemd V*N* beschuldigt Noord-Korea I I l 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Carte Blanche”... Tweede Kamer Politiek debat te Straatsburg ingeleid Met garage voor 900 auto’s 25 gr. 24 21 23 17 28 24 20 26 21 16 19 15 11 18 14 27 EN IN ONS LAND: Overdrijvende wolkenvelden DE DJLT, 7 Juli. Droog weer met verdrijvende wolkenvelden en tijde- UK opklaringen. Over het algemeen atige Noordelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. De drie inzittenden wisten zich te redden Na de 300 A-bommen van **3 ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3132 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 2) H En- DONDERDAG 7 JULI 1855 Directeur: JACQ DE SMIT Üttgavet „Zeeuwsch Dagblad” een en weerrappor- van de zou CATANIA (Sicilië), 6 Juli. - De Etna werkt. Kokende lava is tot op tien meter van de rand van de Noordoostelijke krater van de vul kaan gestegen. Deskundigen vrezen voor een uitbarsting, waardoor 2.000 meter lager gelegen stad dorp bedreigd zouden worden. BONN, 6 Juli. In Bonn wordt plotseling druk gesproken over een plan voor de instelling van een eigen commissie voor de atoomenergie in de Westduitse Bondsrepubliek. Waarschijnlijk onder de indruk van de lucht manoeuvres „Carte Blanche” hebben de tot de regeringscoalitie behorende partijen de Instelling van een commissie verlangd, die tot taak zal hebben de bestaande plannen voor de bewapening te toetsen aan de jongste ont wikkeling van de mogelijkheden van een met atoomwapens gevoerde oorlog. Men zegt, dat bondskanselier Adenauer de toezegging heeft gedaan zo’n commissie te laten vormen en minister Strauss, de jongste in Adenauers kabinet, is reeds als leider van deze commissie genoemd. omstandigheden beter zou zijn de ruim negen milliard, die de Bondsrepubliek aan verdedigingskosten moet uitgeven, geheel aan de luchtbescherming te be steden. AMSTERDAM, 6 Juli Zonder hoofdelijke stemming is de Amster damse raad vanmiddag na een debat van ruim drie uur accoord gegaan met de voordracht om in de hoofdstad op het Scheldeplein een nieuw RAI-ge- bouw te stichten. Daarvoor is met de Nederlandsche Vereniging „De Rij wiel- en Automobielindustrie” een overeenkomst aangegaan om een „N.V. RAI-gebouw” op te richten. Met deze N.V. wordt een commanditaire ven nootschap aangegaan en daarin wordt van gemeentewege 5 millioen onder gebracht voor de bouw van een ten toonstellingscomplex terwijl de RAI zelf voor 2 millioen deelneemt. De geTneente zal verder 770.000 uitgeven voor het geschikt maken van een klei ne tentoonstellingshal, terwijl zij daar naast voor ƒ7 millioen een gemeente lijk congresgebouw en voor ƒ5 milli oen een ondergrondse garage voor 900 auto’s in het complex laat bouwen. licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt regen geheel bewolkt regen onbewolkt zaken tegelijk geregeld worden, zo klaagde de bewindsman. In ieder ge val wilde de regering niet vooruitlo pen op de studie van de commissie. En daarom wees hij elk amendement van de hand. Op dit moment is het onmogelijk uit te maken met welk be drag de Indonesische pensioenen ver hoogd kunnen worden. DEBAT GESCHORST. In de loop van het debat verklaarde de minister het wetsontwerp te zullen intrekken als de amendementen de Graaf (KVP) en v. d. Wetering (CH) zouden worden aangenomen. De Ka mer kwam daardoor in ee'n moeilijke positie. Ook nu gold het bekende spreek woord van het halve ei en de lege dop. De heer v. d. Wetering trok zijn voor stellen in, de heer de Graaf volgde dit voorbeeld met één amendement. Maar zo gemakkelijk gaf hij zich niet ge wonnen. De KVP-afgevaardigde vroeg nader overleg van de commissie van rapporteurs met de regering. Dit over leg heeft hij gekregen. Minister Luns was daartoe bereid. Niet om zijn standpunt te wijzigen, maar om mis verstanden over de feiten op te helde ren. Hoe dit alles zal aflopen merken we volgende week: Dan wordt dit de bat voortgezet. BONN, 6 Juli. De Westduitse po litie heeft Interpol, de internationale politie-organisatie, om medewerking verzocht bij het opsporen van de man die het pakket heeft afgegeven, dat Dinsdag op een postkantoor te Mün chen is ontploft. Twee personen kwa men, zoals gemeld, door deze ontplof fing om het leven, namelijk de anti communistische Slowaakse oud-minis- ter Matus Cernak en een bejaarde vrouw. Het pakket ontplofte, toen Cernak het uit een postbus nam, die gehuurd is door de Slowaakse natio nale raad, waarvan hij, Cernak, leider is. De Westduitse politie heeft medege deeld, dat het pakket Maandag door een ongeveer 45-jarige man met een Slavisch accent aan een postkantoor te Frankfort is afgegeven. Men nam aan, dat deze man zich naar het bui tenland heeft begeven. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 6 Juli. Vanmiddag heeft de Tweede Kamer een wetsont werp behandeld, waardoor de toeslagen op de Indische pensioenen worden verbeterd. De voornaamste bepalingen zijn wel, dat de vestigingseis in Ne derland vervalt, dat de bijslagen ook worden toegekend aan hen, wier pen sioen is afgestemd op de Betalingsregeling Ambtenaren en Gepensionneerden van 2 Januari 1949 en dat de anti-cummulatiebepalingen vervallen. Volgens het voorstel van de regering heeft het ontwerp een terugwerkende kracht tot 1 Januari 1954. Verdere verbeteringen wil de regering in de Indische pensioenen momenteel niet aanbrengen. Het wachten is op een werkelijke sanering. De achtergebleven pensioenen omvatten ongeveer 12000 personen, waar van er 7000 een bijslag ontvangen. De heer v. d. Wetering (C.H.) dien de een amendement in om de wet een terugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1953, een poging, die door de heer Ritmeester (V.V.D.) werd ge steund. De K.V.P.-afgevaardigde De Graaf wenste alleen de anti-cumulatie- bepalingen een jaar eerder te laten in gaan. Dit amendement kreeg de steun van de P.v.d.A. en A.R. Ook over de hoogte van de bijslagen werden amendementen ingediend. De regering wenste daarin geen verande ring te brengen. Thans bedraagt de bij slag maximaal f 70.Van de eerste honderd gulden wordt een percentage gegeven van 25 en over de volgende vijftig gulden 15 Nu wilde de heer v. d. Wetering (C.H.) deze maximum- begrenzing laten vallen. De heer De Graaf (K.V.P.) daarentegen ging weer minder ver. Hij wil 40 geven van de eerste honderd gulden en 25 van de volgende vijftig gulden. Dit amen dement betekende in ieder geval dat de f 70.grens zou moeten vervallen. STUDEREN. Reeds anderhalf jaar wordt er ge studeerd over de sanering van de In dische pensioenen. De minister be steedt daaraan zelfs zijn „volle” aan dacht. Het wordt tijd dat de bewinds man weer eens aan andere dingen kan gaan denken, zo hekelde de heer Ha- zenbosch (A.T die een opvallend ver schil in tempo op het departement van Buitenlandse Zaken waarnam als het gaat over de wereldpolitiek en over de belangrn van de gerepatriëerden. Hij vreesde dat de studie een kapstok is om alle moeilijke problemen aan op te hangen. Wanneer zal de commisie klaar zijn met studeren? Ik denk eerder aan „maanden” dan aan „jaren”, zo zeide minister Luns. „Ik hoop het rapport te ontvangen voor het einde van de maximumleeftijd van dit Kabinet. Dat de sanering van de Indische pensioenen zo lang duurt is geen on wil, maar onmacht. Er moeten zoveel STRAATSBURG, 6 Juli. Ter inleiding van het politieke debat van de Raad van Europa, dat vandaag is begonnen, zijn de adviserende vergadering twee belangrijke rapporten van de commissie voor algemene zaken aange boden: één over Europese integratie van de hand van het Nederlandse lid Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord mej. dr S. Ramond, een bezoek aan de „E 55” gebracht. Ook de Prinsessen Beatrix en Irene bevonden zich in het gezelschap, dat tijdens de rondgang over de manifestatie kennelijk zeer ge ïnteresseerd was in het vele dat het beleefde. De aanwezigheid van de beide prin sessen kon begrijpelijkerwijze met zo vele duizenden bezoekers niet onopge merkt blijven, maar het publiek res- TERNEUZEN, 6 Juli. Gisternacht omstreeks twee uur is een Belgische auto met drie inzittenden ter hoogte van de oude PZEM-centrale Westdor- pe in het kanaal TerneuzenGent ge reden. Eén der inzittenden, een 18-jarige jongen, wist door een geopend raam te ontkomen. De bestuurder en nog een passagier laatstgenoemde sliep toen het ongeluk gebeurde wisten zich echter, toen de auto nagenoeg vol water stond, te redden doordat de por tieren zich gemakkelijk lieten openen, Zij begaven zich vervolgens naaf Sluiskil, waar de politie zich over hen ontfermde en hen naar Gent liet bren gen. Vandaag heeft men de veronge lukte auto uit het water gehaald. Het kanaal is ter plaatse acht meter diep. Uit de sporen bleek, dat de auto zeker nog zestig meter door de berm is ge reden alvorens te water te geraken. WASHINGTON, 6 Juli. De op perrechter Tom Clark heeft de Ame rikaan Caryl Chessman, de schrijver van het boek „Dodencel 3455” weder om uitstel van executie toegestaan. Chessman, die zeven jaar geleden ter dood veroordeeld werd wegens roof, verkrachting en andere misdaden, heeft wederom een boek geschreven, dat nog deze maand zal uitkomen. Het heet „Trial by ordeal” (gevonnisd door beproeving). Hij zou 15 Juli in de gas kamer ter dood worden gebracht. ten van het avond: Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück Rome „Carte Blanche” heeft op de Duitse openbare mening wel diepe indruk ge maakt en militaire medewerkers van tal van Duitse bladen achten zelfs een radicale hervorming van de bestaande militaire plannen nodig. Ja, een van de meeste gezaghebbende bladen schreef zelfs dat het in de gegeven mejuffrouw dr Marga Klompé, en een over „gemeenschappelijke Europese politiek bij de aanstaande conferentie tussen Oost en West”, waarvan de Franse gedelegeerde Graaf de Menthon de auteur is. In het rapport De Menthqp wordt als het doel van het Westen tijdens de aanstaande conferentie van „de schepping van een vrij enigd Europa met inbegrip TE HAARLEM bezochten beide hun klassen grafische inrichting Johan schede en Zonen te Haarlem. In het bijzonder werd aandacht besteed aan het drukken van bankbiljetten en postzegels. Na afloop kwam men in ’t museum bijeen waar de heer Chr. de Moor, aesthetisch adviseur van het hoofdbestuur der P.T.T., gesproken heeft over de samenwerking tussen het Staatsbedrijf der P.T.T. en deze grafische inrichting te Haarlem. Het bezoek duurde ongeveer drie uur. Prinses Margriet heeft omstreeks 3 uur in gezelschap van een vriendinne tje en twee hofdames een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van costuums, waaiers en preciosa in de Haarlemse vleeshal. dat m een militair conflict alleen de samenwerking van alle wapens slist. De geografische positie Duitsland en de strijdkrachten aan de Russische zijde, dwingen ons er toe, aldus Heusinger, onze landstrijdkrachten niet te ver waarlozen. en het recht van de contróle-autoriteit om beslissingen te nemen met een meerderheid van tweederden. Ten slotte verwerpt het rapport met de grootste nadruk een hereniging van Duitsland tegen de prijs van neutrali satie van dat land, maar dit slechts zou worden gevolgd door een ketting reactie, leidend tot de algehele neutra lisatie van de andere Westeuropese landen die nu leden van de NAVO zijn. Een neutralisatie van Europa, al dus het rapport, zou het einde van Europa, en een grote, vermoedelijke definitieve nederlaag van het Westen betekenen, want Rusland zou daardoor de „vruchten van een overwinning plukken zonder de prijs van een oorlog te betalen”. In de bossen in de omgeving van Hellendoorn werd korte tijd geleden een jonge reebok gevonden, die er erg vermagerd uitzag en waarschijn lijk door de moeder in de steek was gelaten. Nadat het diertje mee naar huis was genomen, trachtte men het te voeden door middel van een druppelflesje. Later bleek de zuigfles uitkomst te brengen: het beestje groeit als kool! Deze foto werd van de nieuwe huisgenoot genomen tijdens een van de „maaltijden”, welke om de vier uur plaats vinden. P' iteerde gaarne het incognito. In de loop van de middag werd in de televisiestudio van de „E 55” de uit zending van het programma van Carla en Jan de Cler gevolgd en daarna gin gen alle leerlingen met de wereldgon- del 60 m. de luoht in, waar zij het pa norama van de rivier met de daarom heen gelegen stad konden aanschou wen. Beide klassen van het Baarns Ly ceum hebben vervolgens in de „ruim tevaart” de tocht naar de maan be- AMSTERDAM, 7 Juli. Op de hoofdbesturenvergadering van het Ne derlands Verbond van Vakverenigin gen op 9 Juli a.s. zal prof, dr G. C. van Niftrik een inleiding houden over de betekenis van het Herderlijk schrij ven van de Generale Synode der Ne- derlands-Hervormde Kerk „Christen- zijn in de Nederlandse samenleving”. Op deze vergadering zal tevens aan de hoofdbesturen der bij het N.V.V. aan gesloten organisaties een concept-ver- klaring over dit schrijven ter goedkeu ring worden voorgelegd, die door de heer H. Oosterhuis nader zal worden toegelicht. In deze verklaring wordt o.m. opge merkt dat het N.V.V. niet alleen het recht der kerken om hun woord in politieke en maatschappelijke proble men te spreken erkent, maar het ook waardeert en ten volle bereid is daar naar met aandacht te luisteren. Moest de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. van 17 Juli 1954 helaas vast- begrip blijkt voor de beslissing van die stellen, dat naar haar oordeel in het mandement van het R.K. episcopaat onrecht aan beginselen en practisch beleid van het N.V.V. was gedaan, het stemt haar tot grote voldoening te constateren, dat uit het herderlijk schrijven van de Ned. Hervormde Kerk begrip blijkt voor de beslissing van die Christenen, die ook als Christenen op het terrein der vakbeweging kozen voor het N.V.V. Het N.V.V. zou een openlijke keuze van de Ned. Herv. Kerk voor of tegen een bepaalde vak beweging op democratische grondslag niet waarderen. Het geeft verre de voorkeur aan het appèl van het Her derlijk Schrijven aan het persoonlijk geweten om op grond van het Christen- zijn in deze strijd te kiezen. BRUSSEL, 7 Juli. Meer dan 640.000 Rooms-katholieke arbeiders, die zijn aangesloten bij het Belgische verbond van Christelijke vakvereni gingen, zullen iedere Zaterdag met in gang van deze week in staking gaan ter ondersteuning van hun eis voor ’n werkweek van vijf dagen. De staking, die gisteravond te Brus sel is afgekondigd door het congres van het verbond, is ook gericht op het verkrijgen van een gegarandeerd mi nimumloon van 20 frank per uur. Verscheidene particuliere onderne mingen en gemeentelijke diensten hebben onlangs een dergelijke werk week aanvaard. ROTTERDAM, 6 Juli. Vandaag heeft een 25-tal Rotterdamse havenar beiders geweigerd de lading van het Russische s.s. „Kolomma”, dat in de Rijnhaven ligt, te lossen, omdat het schip aanvankelijk voor Antwerpen bestemd zou zijn, waar zoals men weet havenarbeiders reeds enige tijd in staking zijn. Van de zijde van de Scheepvaart- vereniging Zuid kon men dit bericht noch bevestigen noch tegenspreken' NEDERLAND heeft een school voor de opleiding van legerluchtwaarne- mers der Koninklijke Landmacht. Ze dient tevens om vliegers van de groep lichte vliegtuigen een beetje bij te stomen. Dit alles staat te le zen in een ministeriële beschikking die gisteren is gepubliceerd. MENING DER OPPOSITIE. En wat zegt de oppositie over de oe fening, waarbij verondersteld werd, dat er zegge en schrijve ruim driehon derd atoombommen waren neergewor pen? Het gehele plan om twaalf Duit se divisies te vormen noemde men „hopeloos ouderwets”. Trouwens tot dezelfde conclusies kwamen de meeste kranten. De militaire medewerker van de „Frankfurter Allgemeine Zeitung” uitte de opvatting, dat' de grondtroe pen voor bescherming der Amerikaan se vliegvelden in de Rheinpaltz gener lei betekenis meer zouden hebben. De atoomstrategie heeft andere vormen, aldus dit blad. De vroegere Generaal Adolf Heu singer, die nu de militaire afdeling van het ministerie van defensie beheert, waarschuwde tegen het te snel trek ken van conclusies. Deze oude vecht jas gelooft nog steeds in de stelling be- geografische positie van Te enorme sterkte der ^uwscn, vagmaa Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstste. on TeL 3438 (b.g.g. voo- redactie 1435 voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwste, ég. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 TeL redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annalana; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moll Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. hebben twee klassen van het Baarns prinsessen met haar klasgenoten per Lyceum onder leiding van de rectrix, kabelbaan naar de hoofdingang terug. Ook werd nog even de luchtvaartaf- deling bezocht. PANMOENDJOM, 5 Juli. Het opperbevel van de Verenigde Naties in Korea heeft Dinsdag de commu nisten er van beschuldigd, dat zij hun strijdkrachten in Noord-Korea se dert het sluiten van de wapenstilstand op 27 Juli 1953 illegaal hebben ver sterkt. Lr. BILT, 7 Juli. De weerrappor- K.N.M.I. luidden gister- De dag tevoren Prinsessen met de Genève en ver- van een herenigd Duitsland genoemd, waarbij echter niet moet worden gepoogd het tegenwoordige evenwicht der machten van Oost en West radicaal te wijzigen (daar de desbetreffende voorstellen anders toch geen succes zouden heb ben) maar waarbij de uitwisseling wederzijdse veiligheidsgaranties hereniging van Duitsland mogelijk moeten maken. In dit verband wordt echter bij voor baat verklaard dat het „ondenkbaar” zou zijn Russische voorstellen te aan vaarden, volgens welke de Sowjet- troepen 250 kilometer zouden worden teruggetrokken en de Amerikaanse troepen 5000 kilometer; de terugtrek king van de Amerikaanse troepen naar de Verenigde Staten en van Britse troepen naar Groot-Brittannië zou al leen kunnen worden overwogen als „alle Sowjet-troepen, technisch perso neel, enz. tot achter de tegenwoordige grenzen van de Sowjet-Unie zouden worden teruggetrokken”. Het Westen mag zich in Genève vol gens het rapport ook niet tevreden la ten stellen met maatregelen waarvan het effect beperkt zou blijven tot Europa. Men moet zich er voor hoeden, zijn tegenwoordige defensie-positie in Europa te wijzigen, tenzij men de meest categorische verzekeringen van de goede bedoelingen van de Sowjet- Unie „op zeer hoog niveau” zou krij gen. Toch zou het de conferentie van Genève bij voorbaat tot mislukking veroordelen, als het Westen een uit eindelijke oplossing van het ontwape- ningsvraagstuk als een eerste voor waarde voor de regeling der Europese problemen zou stellen. Wel zal het Westen er op moeten staan dat de Russen twee condities op ontwapeningsgebied aanvaarden: vrij heid voor de ontwapeningsinspecteurs om ook andere dan de vooraf gestipu leerde controleplaatsen te inspecteren, ROTTERDAM, 6 Juli. Vandaag 1 leefd. Tegen half vier gingen de beide ROME, 6 Juli. De nieuwe Itali aanse premier, prof. Antonio Segni, die tot de linkervleugel van de Christen- Democratische Partij behoort, heeft vandaag de lijst van de leden van zijn Kabinet een pro-Westerse centrum- coalitie bekend gemaakt. De nieuwe regering, die op papier een meerderheid van vier zetels in het parlement heeft, zal de volgende week het parlement verzoeken, zijn ver trouwen in haar uit te spreken. De leden van de nieuwe Italiaanse regering zijn vanavond op het Quiri naal ten overstaan van president Gron- chi beëdigd. Premier Segni zal 13 Juli zijn rege ringsverklaring afleggen in de kamer en de senaat. Na de stemming in de kamer zal de senaat zich over de nieu we regering uitspreken. In de nieuwe regering hebben de Christen-Democraten 14 portefeuilles, de Sociaal-Democraten vier en de Li beralen drie. De kleine Republikeinse partij wei gerde een niet-politieke zetel en is niet in de regering vertegenwoordigd. Zij heeft de regering echter steun toege zegd. De coalitiepartijen zijn overeengeko men, dat zij de pro-Westerse politiek zullen voortzetten doch dat zij tevens ieder streven naar vermindering der spanning tussen Oost en West zullen steunen. Ook zal de handel met de landen achter het „IJzeren Gordijn” aangewakkerd worden. De Liberale partij, die de grote in dustrie en de landeigenaren vertegen woordigt, heeft strikte garanties ont vangen tegen de bekende ijver van Segni om landhervormingen en andere progressieve sociale maatregelen in te voeren. lp-'-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1