M JL voor Soekarno ziet oplossing de legerkwestie Kilometers Beter Generale Synode corrigeert de nieuwe kerkorde PIJN OF GRIEP! Slooppremie voor vissers schepen afgewezen Credietregeling is stimulans tot vlootvernieuwing Dijken worden verhoogd, woningen afgebroken Streekplan Walcheren In de toekomst ook subsidie voor de niet-planwegen Chefarine 4 ■HKKaaUlBBSUainKaSanB BaND£N Huizenblok afgebrand, vier gezinnen dakloos Geen quorum in Indonesisch parlement Geen uitbreiding van dispensatie voor 70-jarige ambtsdragers 2 Tweede Kamer Trekt nieuwe chef-staf zich vrijwillig terug? HIER op betrokken te worden Commissie-Rustige doet suggestie Invoerrecht op benzine dient ook in Groot aantal benoemingen uitkering en over de grenzen Stemming over Haagse protocol ging niet door Geduld is op Een besluit Deining rond de Hollandse IJssel Wie verzorgt schadeloosstelling voor gedupeerde huiseigenaren? Gezamenlijk overleg moet uitkomst brengen HOOFDGEDACHTE En Zeeland? N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel .’s-GRAVENHAGE, 5 Juli. Tot vice-voorzitter van de Ned. Chr. Bond an Overheidspersoneel is benoemd in e vacature ontstaan door het aftre- de heer C. Guyt te ’s-Gra- age’ d>e de overheidsdienst met P nsjoen heeft verlaten mr P. van nel, burgemeester van Huizen (N.H.). I ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 6 Juli 1955 pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) n r. zijn uit een internationaal r s s l Ingezonden Mededeling (adv.) 7 Tot i t ’s-GRAVENHAGE, 5 Juli. De Eerste Kamer heeft het vorige week behandelde wetsontwerp met betrek king tot de verbranding, de balseming en de schouwing van lijken (wet op de lijkbezorging), met 318 stemmen aangenomen. Tegen stemden de V.V.D. -fractie en 4 leden van de P.v.d.A.- fractie. ir n n e s s De bekendmaking constateert verder, dat de vergaderingen op het hoofd kwartier van de landmacht een „schit terend resultaat” hebben opgeleverd. In Djakarta is na afloop van de ka- binetszitting van Maandag bevestigd, dat de besprekingen op deze bijeenkomst de legerkwestie tot onderwerp hadden. De regering baseert zich in deze kwestie op de democratisch-parlementaire beginse len van een rechtsstaat, die de grondslag zijn van de Indonesische republiek. Een oplossing dient te worden gevonden in gezamenlijk overleg, aldus vernam Pia voorts nog. 1 le !6 1 TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN a 85 cl. alles verbonden: de verhoging huizen afgebroken zullen moeten worden, omdat de dijk aangebouwd zijn. En schadèvergqeding? 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien ei kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chelarine „4” doet werkelijk wonderen en brrigt baat waar andere middelen falen! gemeentebestuur van Vlissingen. :~zn consequenties zal hebben, zullen T. BARNEVELD, 5 Juli. Heden nacht is te Barneveld een blok oude woningen aan de Brouwersstraat, mid den in het dorp, door brand verwoest. De brand begon in een papiermaga- zijn dat in een der woningen was on dergebracht. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat spoedig nagenoeg het gehele blok in lichter laaie stond. Het magazijn en vier woningen gin gen verloren. Vier gezinnen kwamen op straat te staart Met de grootste moeite konden de belendende percelen behouden wor den door de brandweer van Barne veld. DJAKARTA, 5 Juli. De stem ming over het Haagse protocol tot op heffing van de Nederlands-Indonesi- sche Unie, die Dinsdagochtend in het Indonesische parlement zou worden gehouden, is uitgesteld. Omdat ook nadat de vergadering een half uur was uitgesteld het voorgeschreven quo rum niet kon worden bereikt. Er wa ren 103 leden aanwezig. Er moesten minstens 115 leden aan de stemming deelnemen. In parlementaire kringen spreekt men openlijk van een boycot door de oppositie. Inmiddels kon ook een mo tie van wantrouwen tegen het beleid van de minister van Financiën, die eveneens op de agenda van Dinsdag stond, niet worden behandeld. „Wij hebben nu twee en half jaar gewacht op de overheid en op het ogenblik is bij geen enke le instantie iets in de maak be treffende vergoedingen. Dit is ’n zaak van het Rijk. Er zitten an derhalf millioen mensen achter deze dijk. Wij moeten iets doen. Zegt de regering toch nog iets te zullen doen, dan trekken wij ons terug, doch doen zij niets, dan moeten wij iets doen. Dit voor stel heeft een begrotingswijzi ging met een half millioen tot gevolg. Ged. Staten zullen nu overleg met de regering moeten plegen”, zo sprak Maandagavond de burgemeester van Capelle a. d. IJssel tijdens de raadsverga dering. En de raad was het bijna eenstemmig met hem eens. B. en W. van Krimpen a. d. Lek hebben zich laten inlichten omtrent het aangenomen voor stel. Zij zullen eerstdaags ook met een dergelijk voorstel aan HET WATER is duur in Nederland en we moeten er zuinig mee zijn. Gis termiddag heeft daarom minister Suurhof in het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening te ’s-Graven hage een commissie geïnstalleerd, die regelingen zal gaan treffen voor het onttrekken van water aan de bodem voor waterleidingbedrijven. Daarom heerst er onrust in Capelle aan de IJssel en leeft de bevolking van Krimpen aan de Lek in een gevoel van onbeha gen. Men is overtuigd van de ernst van hetgeen gaat komen. Liever huizen afbreken om de dijken te kunnen verhogen, dan op of bij een te lage dijk wonen. Dat is volkomen buiten kijf. Maar wie zal de kosten van de bewoners, die de dupe worden, dragen? De gemeenteraad van Capelle a. d. IJssel heeft zich al ernstig bezig gehouden met deze vraag. B. en W. van deze gemeente heb ben bij de raad een voorstel in gediend om een schadeloosstel ling toe te kennen aan hen, wier huizen als gevolg van de werk zaamheden aan de dijk moeten worden opgeruimd. Deze regeling behoort volgens B. en W. echter te vervallen, zo dra deze aangelegenheid door een of meer bevoegde instanties geregeld wordt. De eigenaren en bewoners kunnen op grond van een „keur” uit 1805 geen rechten doen gelden, doch wanneer hun een vergoeding zou toekomen, zou die van rijkswege moeten worden gegeven. B. en W. me nen, dat het met de dijksverho- ging om een zaak gaat, die door het Nederlandse volk als geheel zal moeten worden gedragen. De raad heeft Maandagavond besloten een half millioen gulden beschikbaar te stellen om als schadeloosstelling aan de gedu peerde bewoners en eigenaren uit te keren. Ph. Peeters te \mstelveen; tot leden van de sectie ouderlingen van de Raad voor de Herderlijke Zorg: A. C. den Duik, Scheveningen, S. T. Stienstra te Bergen, dr D. ter Steege te Gro ningen, P. H. Muller te Eindhoven, C. van Iw arden te Zwijndrecht, mr C. M. Briet te Rotterdam, C. Beine- ma te Doetinchem, A. Noorlander te Barneveld, C. Rees te ’s-Gravenhage, ds F. Keja te Driebergen (adv. lid), tot lid van de Raad voor Kerk en Theologie: prof, dr C. J. de Vries te Zeist; tot leden van de generale fi nanciële ra.d: A. J. Gijsbers te Go- rinchem, J. G. Adriani te Delft; tot lid van de Raad voor Kerk en Ge zin: dr K. P. v. d. Graaf te Heino; tot leden van de gen. comm. bezwaren en geschillen: primi: J, Hooreman te Utrecht, A. M. Opstelten te Amers foort, J. M. Vermeijs te Rotterdam, secundus: mr C. M. Briët te Rotter dam, tertii: mr dr A. A. H. Stolk te Oude Pekela, R. A. Boonstra te Vught, mr B. ter Linden te Zetten; tot leden van het curatorium van „Kerk en Wereld” ds C. M. Luteijn te Gronin gen, P. G. v. d. Hooff te Hilversum; tot lid van de commissie voor de ar chieven: W. J. van Hoboken te Am sterdam. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 5 Juli. Minister Mansholt heeft vanmiddag in de Tweede Kamer de gedachte aan een slooppremie voor oude vissersschepen afgewezen. De zeevisserij, zo zei hij, werkt in het algemeen onder een gunstige con junctuur. Slechts het aantrekken van vreemd kapitaal is een moeilijkheid. De vissers kunnen zich door een normale financiering goed redden en het zou daarom onjuist zijn om de vlootvernieuwing te subsidiëren uit belasting gelden, want daar komt de slooppremie toch op neer. Natuurlijk ontkende de bewindsman raad, mede, omdat voor de verbetering niet, dat het geven van zo’n premievan dit een gunstige uitwerking zal hebben, aanwezig maar de rechtsgrond daarvan zag hij niet. Zo is er een beroep gedaan op de omstandigheid dat de overheid na de oorlog de visprijzen laag heeft ge houden. De minister erkende deze prijsbeheersing. Doch hij toonde aan, dat de vissers ondanks deze prijsbe heersing toch konden investeren. Ook heeft men in de Kamer geklaagd dat de belastingen zo „schreeuwend” hoog zijn geweest. Dit argument was voor minister Mansholt evenmin voldoende. Iedere Nederlander heeft last gehad van de hoge belastingen. Zou men de vissers daarom verblijden met een slooppremie, dan zal men de gehele bevolking wel een premie kunnen ge ven. En dan kan men meteen het de partement van Financiën beter slopen. Nu de Kamer de nota voor kennis geving heeft aangenomen zullen bin nenkort de richtlijnen voor de crediet- verlening worden opgesteld en zullen de nodige commissies aan het werk kunnen gaan. Eén ding staat inmiddels wel vast: als men een crediet wil heb ben dan zal men een oud schip moe ten vervangen door een nieuw, want het is juist de bedoeling van de cre dietregeling de samenstelling van de vloot te verbeteren. De credietrege ling is dus een stimulans. DE AFZET. „Eet meer vis”, zo hebben de Ka merleden Vrijdag j.l. in koor geroepen. De minister voelt er alles voor om de afzet te vergroten. Hij voelt iets voor planmatigheid, maar ook begrijpt hij dat men voorzichtig moet zijn met het voeren van een grote propaganda-ac- tie voor bepaalde levensmiddelen. Wel moet geprobeerd worden het distribu- tie-apparaat te verbeteren. Allerlei problemen komen daarbij aan de orde, zoals bijv, het transport en de koeling. Nu is daarvoor een controleraad inge steld. De minister betreurde het, dat het bedrijfsleven niet veel belangstel ling heeft voor het werk van deze r ZT BEROEMDE GENEESMIDDELEN i IN ÉÉN TABLET DJAKARTA, 5 Juli. President Soe karno heeft verklaard „een opening te zien voor een oplossing” van de huidige kwestie rondom de benoeming van een chef-staf van de Indonesische landmacht. Hjj zeide dit na terugkeer in Djakarta van een tweedaags bezoek aan Midden- Java. In Solo verklaarde Soekarno in een rede, dat het probleem kan worden opge lost in een sfeer van eenheid, „waarop hij nooit moe zal worden aan te dringen”. Bij deze gelegenheid verzekerde hij zijn toehoorders, dat hij zich bij al zijn beslis singen over de militaire kwestie heeft onthouden van sentimenten en gevoelens, die niet objectief genoemd zouden kun nen worden. Zondag kwamen de minister van De fensie en Justitie onverwacht in Jogja aan. Zij brachten rapporten uit aan pre sident Soekarno om dadelijk daarna weer per vliegtuig naar Djakarta terug te ke ren. Na terugkeer in Oost-Java van de territoriale commandant, kolonel Su- dirman, gaf de legervoorlichtingsdienst in Surabaja een bekendmaking uit, waarin wordt bevestigd, dat Sudirman het eens is met het streven van gene raal Utoyo zich vrijwillig terug te trekken en met de weigering van overste Lubis zijn functie aan Utoyo over te dragen. Volgens deze bekend making is kolonel Sudirman niet be reid deel te nemen aan enige agitatie tegen de regering, noch in de vorm van lijdelijk verzet, noch met geweld. I j etreft ait alles het streekplan in j het algemeen, dé grote zaak is in feite het waterwingebied Dis hoek. En dan moet met grote teleurstel ling worden vastgesteld, dat de jaren lange strijd van Koudekerke tever geefs is geweest. Wij behoeven de ge schiedenis niet meer op te halen: Kou dekerke stelt het recreatiebelang op de voorgrond, de W.M.Z. dat van de waterwinning. En de W.M.Z. heeft ge wonnen. Wij betreuren de genomen beslissing, omdat naar onze overtui ging het gelijk aan de kant van Kou dekerke is. Het laat zich aanzien, dat nu de planologische belemmeringen zijn opgeheven de voorbereidingen tot onteigening van hetgeen er in dit gebied staat, voortgang zullen vinden. De tijd zal moeten leren, of het ver antwoord is in dit kleine waterleiding bedrijf een (noodzakelijk) millioen of meer te investeren en bovendien een waarschijnlijk gelijk bedrag aan ont- eigeningsvergoedingen uit te geven, terwijl naar het oordeel van deskun digen de betekenis van het waterwin gebied aanmerkelijk zal afnemen, wanneer straks door de uitvoering van Drie-eilandenplan en Deltaplan grote zoetwaterbekkens zullen ontstaan. Daardoor wordt ook de verzilting te gengegaan, terwijl deze in Koudekerke nu door het waterwingebied in de hand wordt gewerkt. Tenslotte is een belangrijke beslissing genomen ten aanzien van Paauwenburg. Dit gebied op het territoir van Koudekerke ver liest zijn agrarische bestemming en daarmee is voldaan aan de wens van liet £2“ Hetgeen consequenties zal waarvan wij nog wel nader horen. dit distributie-apparaat gelden ‘J zijn uit een internationaal fonds. De overheid, zo vervolgde de heer Mansholt, meent zich te moeten ont houden van maatregelen ter voorko ming van stakingen. Dat is een aange legenheid van het bedrijfsleven. In de voorwaarden voor de credietverlening zal ook aandacht geschonken worden aan de accommodatie van de schepen. Het rapport van de commissie, die de voeding op de vloot bestudeert, komt binnenkort gereed. Gebleken is, dat er aan die voeding nog al wat mankeert. VERRE VISSERIJ. Wat de verre visserij betreft wil de regering in overleg met het bedrijfs leven de mogelijkheid van de bouw van een vangstfabriekschip overwe gen. In ieder geval moet langs een an dere weg geprobeerd worden deze vis serij tot ontwikkeling te brengen. Na korte replieken nam de Kamer z.h.s. nog een wijziging van de armen wet aan, waarin een regeling voor de gemeenten is getroffen voor de ver pleging van armlastige zieken. gen van nog niet aangelegde planwe- gen en wegen, die een tijdelijke en plaatsvervangende functie hebben (b.v. door langdurige verbeteringen van een weg van hoger orde) zouden voor subsidie in aanmerking moeten komen. De commissie is verder van oordeel, dat in de verschillende pro vincies 78.000 km weg, waarvan rond 13.000 km plan-weg en 65.000 km niet- planwegen (waarvan tweederde thans niet verhard is) voor subsidie in aan merking komen. UNIFORME UITKERING De commissie wil het thans gelden de principe van verdeling der gelden handhaven, doch spreekt zich uit voor een uniforme wijze van uitkering door de provincies. Een van de voornaamste uitspraken van de commissie noemde ir Krijn, dat de uitkering zodanig behoort te zijn, dat daarmee in beginsel kan worden gedekt een gedeelte van de totale uit gaven, zowel voor de aanleg- en ver- beteringskosten als voor het onder houd en wel van honderd procent voor de wegen van de secundaire wegen plannen, 75 procent voor de wegen van de tertiaire wegenplannen en 50 pro cent voor de niet-planwegen. De commissie heeft de mogelijkheid geopperd om de regeling binnen de vijf jaar te herzien. HAARLEM, 5 Juli. De commissie-Rustige, subcommissie van de com- missie-Oud welke laatste het vraagstuk der financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente heeft bestudeerd, is met een rapport gekomen over de finan ciering van de niet-planwegen. Dit rapport ging vergezeld van een wetsont werp, dat aan de betrokken ministers is aangeboden. Volgens ir C. Krijn, hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat in Noord-Holland, betekent dit, dat kan worden verwacht, dat na inwerkingtreding van de wet op een verhoogde uitkering van rond 20 millioen gulden per jaar zal kunnen worden gerekend. Dit zal naar zijn mening ongetwijfeld van invloed zijn op het tem po en de wijze, waarop tot verdere wegverbetering en aanleg zal worden overgegaan. Als het wetsontwerp wordt aange nomen zullen de provincies van de te ontvangen rijks-uitkeringen ook 15% voor de niet-planwegen moeten beste den. Voor de tertiaire wegen is dit per centage eveneens 15 en voor de secun daire wegen 30. De provincies zullen 10 procent mogen reserveren voor bij zondere doeleinden. Bij de verdeling van de uitkeringen mag geen onder scheid gemaakt worden tussen de pro vincie en andere onderhoudsplichtigen. De hoofdgedachte van de commis sie-Rustige is, dat in het algemeen alle wegen, waarop verkeer moge lijk is, voor een uitkering van rijks wege in aanmerking zouden moeten komen, waaronder dus ook de niet- planwegen. De commissie meent, dat de gemeenteraad van Krimpen a. d. Lek komen. Is het een wonder, dat het ge duld van de mensen achter de Hollandse IJssel uitgeput raakt. Dat men daden wil zien, inplaats van schone beloften. Zij zijn be reid het offer te brengen. Zij ra ken hun woning kwijt en zullen een ander huis moeten betrek ken. Zij zijn bereid het ver trouwde plekje, dat zij bewoon den op of onderaan de dijk prijs te geven in ruil voor grotere veiligheid voor hen en anderen. Het wordt hoog tijd, dat de rijks overheid antwoord geeft op de brandende vragen over de scha- devergoedingsregeling. Hetzelfde geval kan zich straks ook in Zeeland gaan voordoen. Op diverse plaatsen zullen dijken verhoogd moeten worden. Ook daar zullen belangen elkaar kruisen, zullen van de kant van eigenaren of bewoners van hui zen wellicht offers gebracht moeten worden. Zal er voor hen een behoorlijke schaderegeling zijn? Meen niet, dat dit voor wat Zeeland betreft nog verre toe komst is. Het feit, dat de plannen voor verzwaring van de duinenrij bij Zoutelande al gevorderd zijn, is hiervan het sprekende voorbeeld. Ook daar worden straks huizen afgebroken. Wanneer het juist is, wat door de burgemeester van Capelle a. d. IJssel is gezegd, n.l., dat er nog geen enkele instantie zich heeft bezig gehouden met het probleem van een behoorlijke schadeloosstelling in zulke ge vallen, dan wordt het op zijn zachtst uitgedrukt hoog tijd, dat er iets aan gebeurt. We kunnen het haast niet geloven, dat Wa terstaat zich met deze zaak niet heeft beziggehouden en er nog dagelijks aan gedokterd wordt. Misschien is het nog te vroeg om een regeling te publiceren, maar laat men dan bekend ma ken, dat er gewerkt wordt. Om dat het hier inderdaad gaat om een zaak, die door het gehele volk moet worden gedragen. Want niet de gemeenten moeten de lasten dragen, hier zal de rijksoverheid het volle pond aan schadeloosstelling aan de be trokkenen dienen uit te keren. En zodra het moment daartoe gekomen is, zal dit zonder al te veel formalisme en zonder dra len dienen te geschieden. Opdat zij, die een offer moeten bren gen ter wille van henzelf en ve le duizenden anderen, niet twee maal gedupeerd worden! T t 7 ie nu een vergelijking maakt \A/ tussen de oorspronkelijke op- V V zet en wat er thans uit de bus is gekomen, die zal zeer grote ver schillen ontdekken. De Prov. Staten van Zeeland haalden er reeds een mas sa veel te gedetailleerde voorschriften uit en de Raad van Staten schrapte nog eens een groot aantal te vèr gaan de bepalingen, daarmee tevens vol doende aan zeer ernstige bezwaren van de minderheid der Vaste Commis sie van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan. Dit is zeer verheugend, om dat de sterke dirigistische tendens, die oorspronkelijk als een rode draad door het Streekplan heenliep, belangrijk is afgezwakt en de bevoegdheid voor tal van zaken, die dit Streekplan regelt (goedkeuringen en ontheffingen), wordt gelegd op de gemeentebesturen en niet op Gedeputeerde Staten, zoals de aanvankelijke opzet was. Dit zal in vele gevallen leiden tot een soepeler hantering van de voorschriften en zal het gevaar van „een knellend harnas” aanmerkelijk kleiner maken. Heveadorp (Gid) behalve de motorrijtuigenbelasting in de toekomst ook de opbrengst van 'het bijzonder invoerrecht op benzine bij het bepalen van het jaarlijks be schikbaar bedrag een rol zal moeten spelen, omdat het benzineverbruik de verkeersintensiteit tot uitdruk king brengt. Voor de niet-planwegen ook wel quartaire wegen genaamd werd tot dusver als regel geen subsidie ver leend. Ten aanzien van de algemene ge dachte: uitkering voor alle wegen, wenst de commissie evenwel één uit zondering te maken voor de wegen binnen de bebouwde kommen, tenzij dit wegen zijn, die passen in het stelsel van planwegen. Ook de z.g. vervan gende wegen, die het verkeer opvan- TWEE PERSONEN, o.w. een bouw kundig opzichter zijn gisteren op de vliegbasis Twenthe gearresteerd. Zij worden verdacht van onregelmatig heden. MEN VERWACHT dat aan de beto ging tegen de onderwijswet-Collard, die Zondag a.s. te Brussel zal wor den gehouden, tweehonderd duizend personen zullen deelnemen. Zij zul len gezamenlijk over de grote boule vards marcheren. De wet is gisteren door de senaatscommissie goedge keurd. DE RECHTBANK te Berchtesgaden heeft het recht om Hitler dood te verklaren. Deze uitspraak deed gis teren het Beierse Hooggerechtshof in verband met een conflict over een landhuis, waar familie van de ex- führer rechten op doet gelden. JOHN MACCLAY, het Britse conser vatieve parlementslid is gekozen tot voorzitter der West-Europese Unie. eer dan drie en een half jaar |\/l heeft het geduurd, voofdat het IV1 streekplan Walcheren de Ko ninklijke goedkeuring heeft verkregen. Eindelijk is het dan zover en heeft de ruimtelijke ordening van dit eiland baar officieel cachet gekregen. Het I„n is een voorbeeld en een toets steen geworden, omdat het met zijn Lie voorschriften het eerste van deze omvang is in ons land. Nu een lang durige periode van strijd over de m- houd en de consequenties van dit Streekplan is afgesloten en de Kroon heeft beslist, dat het zó moet en niet anders, is het gewenst over één en an der nog enkele opmerkingen te ma ken Voorop zij gesteld, dat het met name in een land als het onze nood zakelijk is, dat er maatregelen worden genomen met betrekking tot de be stemming van de grond. De moderne planologie kan in een dichtbevolkt land niet meer worden gemist op straffe van het ontstaan van een chaos. Het gaat er alleen maar om, gegeven deze noodzaak, vast te stellen waar de grenzen van deze ingreep door middel van planologische maatregelen liggen. Vandaar, dat bij het verdere streek- planwerk zeer dikwijls zal worden te ruggegrepen naar het Streekplan Wal cheren. Kerk heeft zich gisteren bezig gehoucL correcties in de nieuwe kerkorde. Voorgesch: 1 Juli en gangsbepalingen door de Synode moet worden onderworpen. Bepaald werd, dat de scriba van de Classis niet voor drie, maar voor vijf jaar wordt benoemd. Het voor stel om het permanente adviseurschap der Synode van vertegenwoordigers van sommige raden te laten verval len, werd verworpen. Uitvoerig handelde de Synode over het voorstel om de mogelijkheid tot dispensatie voor boven-zeventig-jarige ambtsdragers te verruimen. Thans kan slechts in dringende gevallen door het breed-moderamen van de Classicale Vergadering in gemeen ten van minder 200 zielen dispensa tie worden verleend van de bepaling, dat 70-jarigen geen lid kunnen zijn van de kerkeraad. Er waren hierover verschillende voorstellen ingediend, die evenwel alle werden verworpen. BENOEMINGEN. De Synode heeft na opening van de zitting door de praeses, ds H. J. F. Wesseldijk, de volgende benoemin gen gedaan: Tot leden van de raad voor de zending: O. Loggers te Driebergen, ds J. Gerritsen te Rotterdam, jhr dr G. C. G. Quarles van Ufford te Arn hem; Tot lid van de Alg. Diaconale Raad: G. A. Lewin te ’s-Hertogenbosch, tot primus-lid van het breed moderamen der Generale Synode: jhr mr J. H. de Brauw te ’s-Gravenhage, tot lid van de Raad voor de verbreiding van het Evangelie: G. M. Gerbrandy te Nij- land, tot lid van het bestuur van de' Stichting Valkenheide: ds C. M. Lu teijn te Groningen; tot lid van de Raad voor Pers en Publiciteit: ds A. Dronkers te Utrecht; tot secundus-lid van het bestuur van'het IKOR: W. ]~~7 en geheel nieuw element, dat M thans in het Streekplan is inge- •I—J vperd, betreft de schadevergoe ding. Het is wel merkwaardig, dat de ze zaak hoegenaamd niet in de zitting van de Prov. Staten, die aan het plan was gewijd, aan de orde is gekomen. Er moet nu (en dit is een dwingend voorschrift) doör de Prov. Staten wor den bepaald, dat belanghebbenden een tegemoetkoming in de schade kunnen krijgen ten laste van de Provincie, in dien door of tengevolge van het Streekplan hun belangen onevenredig worden geschaad. Op zichzelf is deze bepaling natuurlijk alleen maar toe te juichen maar in de praktijk lijkt het Öns niet eenvoudig uit te maken welke Criteria moeten worden aangelegd bij de bepaling van wat nu precies „on evenredig” is. Het zal dan vaak wel touwtrekken worden waarbij de particulier de zwakste partij is, zoals meestal in een conflict met de over heid! Het feit, dat de vergoeding ten laste der Provincie moet komen, lijkt ons ook wat vreemd. Opvallend is, dat in de overwegin gen van het Kon. Besluit met geen Woord wordt ingegaan op de princi piële bezwaren, die minister Algera tegen dit Streekplan, heeft ingebracht. Hij achtte het n.l. onaanvaardbaar en niet met zijn verantwoordelijkheid te rijmen, omdat hij als er b.v. water staatkundige werken in het gebied pioeten worden uitgevoerd afhan kelijk is van de beslissing van een la ger publiekrechtelijk lichaam, i.c. Ged. Staten. Wij zijn waarlijk benieuwd hoe het hiermee nu zal gaan! In elk geval blijkt, dat aan deze principiële bezwa ren niet is tegemoet gekomen. s-GRAVENHAGE, 5 Juli. De Generale Synode der Ned. Herv. len met het aanbrengen van ireven is n.l., dat tussen 31 December 1955 de kerkorde, de ordinantiën en de over aan een algemene technische correctie angs de boorden van de Hollandse IJssel heerst de laat ste tijd enige onrust. Niet, dat de bewoners van de 1 kleine steden van plan zijn een opstand te ontketenen. Maar toch is er een ontevredenheid, die zelfs tot in de ge meenteraden tot uitdrukking is gekomen. Het is een bekend feit, dat ook de dijken van de Hollandse IJssel te laag zijn om bij een nieuwe stormvloed voldoende be veiliging te schenken aan het achterland. Vandaar, dat plannen zijn ontworpen om de dijken te verhogen. Daarmee is de be volking van de aanliggende gebieden zeer ingenomen. Hogere dijken, grotere veiligheid. Er is echter een schaduwzijde aan dit van de dijken brengt mee, dat ze op of tegen hoe zal dat nu gaan met de

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3