Streekplan Walcheren Bergen brandt Noorse haven Schuilkelders in nieuwe Militaire lesauto onder trein I Millioen gulden schade bij fabrieksbrand in Helmond PERON VRAAGT VRIEND EN VIJAND OM WAPENSTILSTAND etagewoningen Onrust onder Hongaarse communisten van in Het weer Italië heeft een Revolutionnair comité stelt Diem ultimatum Engelse straaljager bij Heerlen ontploft Eerste Kamer niet enthousiast over wet op cadeaustelsel Politieke oppositie ontheven schuld in jongste opstand Europa Bom ontploft in post kantoor te München nieuwe regering een en Drieduizend rollen bedrukt katoen kostbare machinerieën verloren Verplichting zal in gemeentelijke bouw verordening worden opgenomen Twee militairen o.w. uit Hontenisse gewond PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verscherpte maatregelen brengen in Men voelt zich ernstig bedreigd Aardbeving in Afghanistan Verzoenende rede van Argentijnse dictator EN IN ONS LAND: Minder koud Twee doden; zeventien gewonden ia 6 ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting lie JAARGANG No. 3181 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 2 EN 3) 1 nationalistisch wind WOENSDAG 6 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT HARREVELD, 5 Juli. Vandaag' heeft H.M. Koningin Juliana een werkbezoek gebracht aan verschillende plaatsen in de Gelderse Achter hoek. Deze foto, genomen in de R.K. Vakschool te Harreveld bij Winterswijk, toont H.M. in de boekbinderij van de schooi bij een pers, waar men de landsvrouwe een daar vervaardigd boekwerk laat zien. (Telefoto ANP.) HEERLEN, 5 Juli. Vanmorgen is achter de Schaarsbergerstraat te Heer len een Engelse straaljager neerge stort, nadat het toestel in de lucht wc.s ontploft. De piloot kwam om het le ven. De brokstukken van het veron gelukte vliegtuig lagen over grote af stand verspreid. De Schaarsberger- straat is een straatweg met lintbebou wing buiten de eigenlijke bebouwde kom van Heerlen. Het toestel schoot op tien meter af stand van een huizengroep, ongeveer twee meter diep in de grond. Van de huizen in de omgeving werden ruiten e.d. beschadigd. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord BUENOS AIRES, 5 Juli (Reuter). In een radiorede, die door waarnemers beschouwd wórdt als de meest verzoenende, die hij ooit in zijn loopbaan heeft gehouden, heeft president Peron van Argentinië gisteren zijn „vrienden en tegenstanders” om een politieke wapenstil stand verzocht en tevens de politieke oppositie ontheven van schuld in de jongste opstand, De Argentijnse president sprak deze rede uit in zijn bureau in het rege ringsgebouw, waar hij sinds de gewa pende opstand, waarbij het gebouw werd gebombardeerd en door vlieg tuigen beschoten, niet was terugge keerd. Sinds die rumoerige 16e Juni leidde de president zijn regering van uit zijn woning in het aristocratische district Palermo. „Dringende staatszaken”, zo zei Pe ron, „hebben mij tot dusver er van weerhouden voeling te houden met het volk”. Volgens de Argentijnse pre sident werd een groot aantal levens afgesneden bij de „misdadige aanslag” op zijn bewind en het was ook de be doeling geweest de opperbevelhebber van de strijdkrachten Peron zelf te vermoorden. Maar Peron ontsloeg evenwel de op positiepartijen van schuld in deze zaak. Hij viel de „verspreiders van ge- van gisteravond 19 Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen Insbrück Rome Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli. Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. gezonden voor het innemen van sleu telposities. Opslagplaatsen van levensmiddelen worden streng bewaakt en er worden minder levensmiddelen voor de bevol king beschikbaar gesteld. Voor alle winkels, waar levensmiddelen worden verkocht, staan lange rijen wachten den. De troepen langs de grens tussen Hongarije enerzijds en Oostenrijk en Zuid-Slavië anderzijds zijn versterkt. DE ACHTERGROND De achtergrond van deze maatrege len zou zijn, dat de Hongaarse com munistische partij van haar stuk zou zijn geraakt door het bezoek, dat Niki ta Chroejtsjef en maarschalk Boelga- nin kort geleden aan maarschalk Tito PESHAWAR, 5 Juli. Volgens een radio-uitzending uit de hoofdstad van het koninkrijk Afghanistan, Kaboel, is het Noord-Oosten van het land ge troffen door een aardbeving, die mo gelijk tientallen personen het leven heeft gekost. De stad Faiza Ad, in de provincie Adachsjan, zou verwoest zijn en volgens de ontvangen berichten was nog niet met zekerheid na te gaan hoeveel slachtoffers zich onder de ru ines van een honderdtal gebouwen en huizen zouden bevinden. DEN HAAG, 5 Juli. De wet op het cadeaustelsel is vandaag niet en thousiast ontvangen in de Eerste Ka mer. Men kwam met talrijke bezwaren aandragen. De stemming over dit wetsontwerp zal plaats vinden op 12 Juli a.s. De heer Hellema (A.R.) vond, dat het wetsontwerp geen aanvaardbare regeling voor de beperking van het cadeaustelsel biedt en de heer Vixse- boxse noemde het „een zwakke zaak”, die schade aan het economisch leven kan toebrengen. Het onordelijke ele ment in de concurrentieverhoudingen is, zo zei hij, niet door het cadeaustel sel ontstaan doch door de reclame in het algemeen. Ook in de P.v.d.A.-fac- tie was niemand enthousiast. Met de excessen die het cadeaustelsel veroor zaakt val het nog wel mee, zei de heer In ’t Veld en er zitten soms wel aar dige kanten aan. De mensen moeten niet teveel in de watten worden ge legd, was zijn mening. De heer Molenaar (V.V.D.), die de bezwaren deelde, vond, dat men de wet wel zeer geleidelijk moet toepas sen, speciaal met het oog op de belan gen van de fabrikanten. Minister Zijl- stra en de staatssecretaris voor de middenstand beantwoordden des avonds de sprekers. De minister concludeerde hierbij, dat gebleken is hoe moeilijk het is een aanvaardbare regeling te maken. Dit wetsontwerp was de enige aanvaard bare tussenweg. En de rechter, zo zei de staatssecretaris, kan gerust de ma terie, die deze wet regelt, overgelaten worden. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80 Tel 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435 voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. M Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr.35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes SAIGON, 6 Juli. Dinsdag heeft het Zuidvietnamese „Revolutionnaire Comité”, dat tijdelijk de macht ver overde tijdens straatgevechten in Saigon, Premier Ngo Dinh Diem een ultimatum overhandigd waarin dras tische en onmiddellijke hervorming van de Zuidvietnamese regering wordt geëist. Het comité beschuldigt het gehele kabinet, met uitzondering van de pre mier, van uitbuiting van het volk. Op een persconferentie is verklaard, dat, als de premier de eisen van het comité niet zou inwilligen, het zich tot het volk zou wenden. Het zou van het volk afhangen of de kwestie al of niet met gewald opgelost zou worden. Het revolutionnaire comité heeft zich sinds de straatgevechten in Saigon op de achtergrond gehouden, doch heeft in het algemeen de premier gesteund en de afzetting van ex-keizer Bao Dai als staats'hoofd geëist. Het comité verklaarde voorts her eniging van Noord- en Zuid-Vietnam te willen ter voorbereiding van verkie zingen in het gehele land, zoals voor zien in de wapenstilstandsovereen- komst van Genève. ISTANBUL, 5 Juli. De Bulgaarse vice-consul te Istanbul, Tsjokalof, is gearresteerd, toen hij zich in verbin ding stelde met een man, die bij de Turkse politie bekend stond als spion voor Bulgarije, aldus heeft het hoofd van de veiligheidsdienst ter plaatse aan verslaggevers medegedeeld. De Hongaarse communistische partij heeft haar functionarissen opgedragen zich paraat te houden. Hetzelfde geldt voor de communistische keurtroepen. De partij heeft van uit Boedapest 1200 speciaal opgeleide deskundigen naar het overige gedeelte van het land 21 gr. 20 15 21 14 20 20 19 28 19 19 16 18 17 22 20 28 DE BILT, 6 Juli. Aanvankelijk nog veel bewolking, later ook opkla ringen. Overwegend droog weer. In de middag iets hogere temperaturen. Overwegend matige wind tussen Noordwest en Noord. DE BILT, 6 Juli. Weerrapporten -2 13 uur: geheel bewolkt licht bewolkt regen onbewolkt regenbui onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt regen zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt In de haven van Bergen aan de Westkust van Noorwegen, woedt op het ogenblik een brand, welke reeds negen middeleeuwse houten pakhuizen, nog stammende uit de Hanze-tijd, en andere bouwsels langs de waterkant, heeft ver nield. Op de foto ziet men de brandende middeleeuwse bouwwerken met op de voorgrond brandweerlieden in actie. ’s-GRAVENHAGE, 5 Juli. Nieuw te bouwen etagewoningen in complexen met meer dan twee bouwlagen zullen weldra moeten worden uitgerust met deugdelijke schuilplaatsen in de onderbouw, welke de bewoners in de dicht bevolkte centra bescherming kunnen bieden tegen bominslag en andere gevolgen van oorlogsgeweld. Dit zal op grond van een Koninklijk Met het Oog op een mogelijke blok- - - - kering van de normale toegangsweg dienen een of meer nooduitgangen in tegengestelde richting gelegen heid tot luchten te geven. Het be sluit bevat ook voor de constructie van de woningen zelf nog enige voorschriften ter voorkoming en be perking van brand en instorting. Tenslotte zijn er uitzonderingsbepa lingen opgenomen, die onder meer de mogelijkheid openen tot verant woorde afwijkingen. ruchten” aan en zei, dat er een zekere onrust heerste in sommige, kringen, doch dat het land rustig blééf. Het was duidelijk dat de politieke oppositiepartijen naar orde en wet verlangden. Vooraanstaande politici hadden zich reeds met hem verstaan. „Wij danken hen voor hun streven”, zei Peron „Wij hebben er tien jaar voor geijverd”.... Peron vervolgde „Ik bener zeker van, dat mijn politieke tegenstanders nimmer de economische en sociale overwinningen van de Peronisten heb ben willen te niet doen. Zij zouden ze zelfs kunnen vergroten”. Met na druk zei hij, dat geen poging zal wor den gedaan om de oppositie tot aan vaarding van de Peronistische leer te dwingen. „Er zijn reeds te veel Pero nisten”, zei hij. „Meer hebben we er niet nodig”. Intussen meldt AFP, dat de auto riteiten van de provincie Buenos Aires hebben besloten tot ontheffing van het verschijningsverbod, dat enige tijd geleden is opgelegd aan zes dagbladen in verschillende delen van de provincie. REACTIE VAN RADICALE PARTIJ. Het bestuur der Argentijnse Radi cale Partij, de voornaamste oppositie partij, heeft snel op Perons verklaring gereageerd. Het heeft in een verkla ring gezegd dat er geen „vrede zondèr vrijheid” kan bestaan. De partij zal de minister van ver bindingen verzoeken de Argentijnse Nationale Radio-omroep beschikbaar te stellen voor een antwoord harer zijds op Perons toespraak. Verklaard wordt, dat de radicalen „standvastig hun beslissing zullen handhaven, om het heersen van juiste zedelijke normen, vrijheid en demo cratie in Argentinië te verzekeren”. bezwijken. Het vuur, dat in een partij opgesla gen katoenen half-fabrikaten en hars is ontstaan, greep zeer snel om zich heen. Direct werd de gemeentelijke brandweer en de vrijwillige brand weer van Helmond gealarmeerd, die beide met groot materiaal uitrukten. Spoedig na het uitbreken van de brand ontstond een rookontwikkeling, die zo dicht was, dat enkele straten voor het verkeer moesten worden af gezet. Politie- en brandweerauto’s re den met grote lichten langs de fa brieksgebouwen naar de plaats van de brand. Een gunstige omstandigheid was, dat de droogafdeling zich bevond op de tweede etage van een gebouw, dat geheel vrij aan de buitenkant van de bedrijfscomplexen staat, zodat de vuurhaard gemakkelijk kon worden bereikt, hoewel de brand woedde in een ruimte, die door grote droogma- chines is omgeven. Met ongeveer 15 stralen van de bei de brandweerkorpsen werd water ge geven. Ook de bedrijfsbrandweer werd ingezet, terwijl de sprenkelinstallatie van de afdeling, die automatisch in bedrijf komt, zodra de temperatuur boven een bepaald aantal graden stijgt, eveneens in werking trad. Het water, dat in grote hoeveelheden langs de machines naar beneden stroomde en 1 bijna kokend op de grondverdieping i neerkwam, heeft dan ook vooral aan de machines veel schade aangericht. Besluit, dat mede is ondertekend door de ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Binnen landse Zaken, in de gemeentelijke bouwverordeningen moeten worden voorg; schreven. Voor eengezinshui- zen en huizen met niet meer dan twee bouwlagen zullen geen schuil plaatsen verplicht worden gesteld. Wegens de geringere bouwhoogte en de doorgaans ruimere bebou wing ordt dit minder urgent ge acht. Het „besluit schuilplaatsen bij de bouw van woningen”, dat heden in het Staatsblad is afgekondigd, geeft krachtens de woningwet regelen in zake aantal, grootte, situering en constructie van de schuilplaatsen bij de verschillende woningtypen. Zo moet bij normale etagebouw in de onderbouw minstens één schuil plaats aanwezig zijn met een vloer oppervlak van een vierkante meter per te huisvesten bewoner. MÜNCHEN, 5 Juli. Vanmiddag is In een postkantoor te München een bom in een pakket, dat door een man aan het loket was afgegeven, ontploft. Twee personen werden gedood en ze ventien gewond. De man, die het pakket in de hand had toen het ontplofte, zou een 50- jarige buitenlander, Matus Cernakk geheten, geweest zijn. Mogelijk betreft het hier de voor malige Slowaakse minister van ge loofszaken, die voor de anti-commu- nistische radio-omroep, Radio Vrij Europa werkt. Cernakk had in dit postkantoor een postbus. APELDOORN, 5 Juli. Twee mili tairen, de 29-jarige korporaal B. Dick- hoff van het regiment A. A. T. gele gerd bij het depot Kon. Marechaussee te Apeldoorn en de 20-jarige mare chaussee 4e kl. A. M. van Waterschoot uit Hontenisse, zijn in een militaire lesauto op de onbewaakte overweg in Teugen onder Twello door een diesel- trein overreden. De korporaal D. werd licht gewond doch de mare chaussee Van W. zeer ernstig en men vreest voor zijn leven. Beiden zijn op genomen in het St. Josephziekenhuis te Deventer. De dieseltrein was om 16.35 uur uit Apeldoorn vertrokken in de richting Enschede. De auto die bestuurd werd door Van W. met D. als instructeur, werd twaalf meter door de trein mee gesleurd. De kracht van de botsing wordt wel bewezen door het feit, dat de motor uit de totaal vernielde wagen vijf meter werd weggeslingerd. WENEN, 5 Juli. Grote onrust heerst er onder de Hongaarse com munisten, zo. schrijft het Weense avondblad Neuer Kurier”. In de straten van Boedapest zijn de poli tiepatrouilles versterkt en het terrein rond de gebouwen waar de Wester se diplomatieke vertegenwoordigers zijn gevestigd, is afgezet. De identi teitsbewijzen van alle Hongaren, die deze gebouwen willen betreden wor den nauwkeurig onderzocht en het gebeurt vaakt, dat zij langdurig wor den ondervraagd. ROME, 6 Juli. Formateur Segni heeft Dinsdagavond zijn kabinet ge vormd. Het zal bestaan uit vier cen- trum-partij enchristen-democraten, sociaal-democraten en liberalen. De republikeinen zullen naar de formateur mededeelde, „om persoon- I lijke redenen” niet in de nieuwe re gering vertegenwoordigd zijn, doch zij zullen de regering wel in de volksver tegenwoordiging steunen. De republikeinen hadden gewild, dat een hunner een der portefeuilles van Buitenlandse Zaken, Binnenland se Zaken of Landsverdediging zou be heren. Daar Segni deze eis niet kon inwilligen, besloten zij niet aan de nieuwe regering deel te nemen. Omdat de opzet van Segni’s kabinet echter overeen kwam met de wensen, geformuleerd door het republikeinse partijbestuur, besloten zij de nieuwe regering wel in de volksvertegenwoor diging te steunen. Zodoende zal de nieuwe regering in het parlement over een meerderheid van vier stemmen beschikken. HELMOND, 5 Juli. Een ernstige dat ze onder de watermassa’s zouden brand heeft vanmiddag gewoed in - N.V. P. F. van Vlissingen en Co’s Ka- toenfabrieken te Helmond en in de droogafdeling voor ongeveer een mil lioen gulden schade aangericht. Bij de brand gingen onder meer verloren drieduizend rollen bedrukt katoen. Machines leden ernstige waterschade. Het uit beton opgetrokken gebouw liep schade op doordat men de vloeren moest openhakken om te voorkomen hebben gebracht. „In geen enkel Euro pees land is het Titoisme zo krachtig bestreden als in Hongarije, waar zich meer sterk nationalistisch gezinde communisten bevonden dan in enige andere communistische staat”, aldus de „Neuer Kurier”. „Deze Hongaarse, gezinde communisten, keren zich thans tegen partijsecretaris Rakosi en diens aanhangers en hun positie is, door het bezoek der Sowjetrussische leiders aan Belgrado en de met president Tito be reikte verzoening, zeer versterkt. Het resultaat is: chaos in de Hon gaarse communistische partij. Nie mand weet nu, welke gedragslijn hij moet volgen, en het is niet duidelijk of men binnenkort niet even meedo genloos onder handen zal worden ge nomen voor het bestrijden van het Titoisme, als indertijd de aanhangers van Tito werden achtervolgd voor hun „afwijkende leer”, besluit het Weense blad.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1