van D „Bron Britse havenstaking is geëindigd F Topdrukte tijdens Pinksterdagen over enkele jaren dagelijks verschijnsel $).e. Radio htenyt U alle energie: God’’ f Li 1 1 Zaak-Schmidt Ned. Chr. Reisvereniging boekte 16.000-ste lid Gevangenen trachtten te ontvluchten I Twee mannen verdronken voortgezet Jongetje door schot hagel gedood Wit Tomatenexport naaf België weer stilgezet ’s-GRAVENHAGE, 4 Juli. „IFe zijn leuk met z’n beidjes" Aantal bromfietsen zal dit jaar stijgen tot 450.000 Hoogleraarsbenoemingen aan de V.U. Ernstige gevolgen voor Engelands economie Oude boodschap wordt op moderne wijze gebracht Inventarisatie van klei voor het Deltaplan Argentijnse relaten mogen terugkeren 1 r T g. ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 5 Juli 1955 pagina 3 hart* Prof. dr. H. Berkelbach van der Sprenkel gaat heen zegt Stannie tegen Stannie-in-de-spiegel. Grote rust Jaarvergadering A.N. W.B. Na zes weken Kerken werken samen in Rotterdam - ■f 14 Mi® F de Ingezonden Mededeling (adv.) om O 253JÜ UTRECHT, 4 Juli. Nog geen zes we ken nadat het 15000ste lid werd geno teerd, schreef de Ned. Chr. Reisvereni ging dezer dagen haar 16000ste lid in. Dit is het hoogste ledental dat de N.C.R.V. gedurende haar meer dan 30-jarig be staan ooit bereikte. Het 16000ste lid, mej. M. E. van Nugte- ren, IJsselstraat 5 te Gendringen, ontving een waardebon, waarvan het bedrag kan worden besteed aan een met de N.C.R.V. te maken reis. Alléén het moderne Omo bezit het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alléén Omo geeft een resultaat, dat V met recht doet zeggen: „Omo voor de schoonste was van Uw leven". Organisatie- en Verenigingsleven, weerber. 19.10 Gram. Gram. 20.00 20.45 Won- De meest ernstige economische ge volgen van deze geschillen zijn: 1. De uitvoer van auto’s is met de helft verminderd. 2. Een groot aantal buitenlandse or- DOORNSPIJK, 4 Juli. Twee man nen, die behoorden tot een gezelschap van de Arnhemse buurtvereniging, zijn Zondag na een tocht op het Ijssel meer vermist. Zij hadden een twee persoons kano gehuurd, die vandaag aan de rand van het IJsselmeer is te ruggevonden, zonder peddels en rug- plankjes. Het vermoeden bestaat, dat beide mannen zijn verdronken. De Rijkspo litie te water is met dreggen begon nen, doch tot op heden zonder resul taat. DJAKARTA, 4 Juli. Maandag ochtend is de zaak-Schmidt weer voor het Landgerecht behandeld. Op het verzoek van de heer Schmidt hem een verdediger toe te voegen, verklaarde rechter Rochjani, dat hij aan een even tuele Nederlandse verdediger alle ge legenheid zal geven de stukken te be studeren. Op deze zitting fungeerde mevrouw Bouman weer als voorlopige verdedigster. Het grootste deel van de zitting, die vier uur duurde, werd besteed aan het verhoor van getuige Tomasoa. Tomasoa herhaalde zijn be kende verklaringen, waaronder die, dat hij Schmidt verschillende malen gezien heeft op de onderneming „Dra- maga”, dat het centrum van activitei ten van de Nigo zou zijn geweest. De volgende zitting zal 11 Juli wor den gehouden. 5. Engeland zal dit jaar 9 millioen ton steenkolen meer moeten invoeren dan in 1954 en 3 millioen ton steenko len minder uitvoeren. Het verlies aan deviezen uit dien hoofde kan worden geraamd op een bedrag tussen 60 en 100 millioen pond sterling. 6. Een verslechtering van de beta- 1.' 'gsbalans is onvermijdelijk. 7. Onlangs deed het gerucht de ron de omtrent de mogelijkheid, dat deva luatie van het Pond Sterling door de Britse regering in „bepaalde vorm” zou worden overwogen. Dit gerucht is officieel in het Lagerhuis tegengespro ken, doch ondanks deze tegenspraak wordt de houding van het Pond op de wisselmarkt in officiële kringen met ongerustheid gadegeslagen. Voorts verwacht men in economi sche kringen in de komende weken een verscherping van de politiek in zake de credietbeperking, teneinde de inflatiedreiging te bestrijden. In de Braziliaanse haven Santos liggen op het ogenblik 49 schepen, waarvan slechts enkele gelost kunnen worden doordat 35.000 havenarbeiders en administratief personeel in staking zijn. De stakers eisen een loonsverho- gingging van 30 procent. GOES, 1 Juli. Met ingang van 19 September 1955 is aan prof, dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof, van der Sprenkel werd 10 April 1882 geboren en in 1907 can- didaat in Noord-Brabant. Op 30 No vember 1907 werd hij predikant in zijn eerste gemeente te Wijk aan Zee. Hierna diende hij de gemeenten Pur- merend (19151919), Haarlem (1919 1930). Op 9 Maart 1930 deed hij in trede in de Maasstad. Na enkele ja- ren in Rotterdam gewerkt te heb ben verwisselde hij in 1923 deze plaats met Amsterdam. Reeds op 6 Mei 1935 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dat schijn bedriegt, zal die kleine wijs neus gauw genoeg merken. Maar weet U wat geen schijn is? Dat het „kleding stuk”, dat ze aan heeft, dubbel schoon is. Dubbel schoon door Omo. Want alles wat U in Omo wast wordt ten eerste piekfijn wit, en ten tweede óók nog zonder een vlekje. Bij gebruik van een ander wasmiddel moet U meestal met één van die twee voordelen tevreden wezen. Heus.het mag gezegd worden: èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat ’s Omo-schoon. NIJMEGEN, 4 Juli. Gistermiddag heeft zich in een kersenboomgaard te Bemmel bij Nijmegen een ongeluk voorgedaan. De heer R. uit Wester- voort had zijn met hagel geladen jachtgeweer, waarmee hij spreeuwen verjoeg, even op het gras gelegd. Eni ge jongens, die ook in de boomgaard aanwezig waren, namen het geweer op, waarbij de 14-jarige B. uit Wes- tervoort het richtte op de 9-jarige L. D. uit Bemmel. Hij zei: „Zal ik eens schieten” en het ventje, geen onraad verwachtend, zei: „Schiet maar”. B. vuurde het geweer op een meter af stand van de knaap af. De jongen was onmiddellijk dood. De Rijkspolitie te Bemmel heeft een onderzoek ingesteld, het jachtgeweer in beslag genomen en ook het lijkje ter sectie. De vraag is of tegen R., die het geweer in het gras had gelegd, wegens roekeloos optre den een proces-verbaal kan worden opgemaakt. Op nieuw hebben de Belgen besloten de grens voor Nederlandse tomaten te sluiten. Dit na een driedaagse export als gevolg van het dalen van de Bel gische tomaten in a en b sortering onder de prijs van 15 francs per kilo. In de nacht van Maandag op Dinsdag om twaalf uur gaat de Belgische grens dus opnieuw dicht, hoewel de minimum importprijs al twee francs hoger was gesteld voor de eerste helft van Juli dan oorspronkelijk was over eengekomen. In de laatste dagen moest zeven tien gulden per honderd kilo heffing worden betaald aan de Belgische grens om voor Nederlandse tomaten de prijs van vijftien francs per kilo te halen. Deze zware heffing ani meerde de uitvoer van Nederlandse tomaten naar België allerminst. De Belgische importhandel wordt afge schrikt door deze hoge heffing, zodat de uitvoer naar België toch maar mondjesmaat kon geschieden. Ondanks het feit, dat de minimum-invoerprijs vijftien francs hoger lag, gingen de ingevoerde Nederlandse tomaten, die uitstekend van sortering en kwa liteit zijn, in België grif van de hand. Het publiek had daar graag een paar francs meer per kilo voor over dan voor andere tomaten. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen neemt op het ogenblik in de tomaten kwestie een afwachtende houding aan. Er lijkt een tegenstelling te bestaan tussen de drukte en de bedrijvigheid van deze tentoon stelling in vol bedrijf en de boodschap, die de Kerk hier op eenvoudige wijze brengt. In het Stilte-centrum heerst een grote rust. Een geluiddempende muur maakt scheiding tussen het brui sende leven buiten en de stilte reld heid, en voldoening over behaalde successen. Die Kerk heeft im mers een woord voor de wereld in al haar openbaringen. Dat Gods zegen op dit pogen moge rusten! II. M. de Koningin, premier dr W. Drees, en enige ministers hebben Zater dagochtend een bezoek gebracht aan de Haarlemmermeer ter gelegenheid van de opening van de feestelijkheden in verband met het 100-jarig bestaan van de Meer. De Landsvrouwe opende de tentoonstelling van Landbouw, Nijverheid en Industrie. Bij haar rondgang over de terreinen ontmoette H. M. de mechanische mens „Sabor”, waarmee zij zich enige ogenblikken heeft onderhouden en die haar een bouquet bloemen aanbood. 4 4 J**!*- De heer P- F- Zimmerman, voorzitter van de A.N.W.B., heeft er in de Zaterdag te Scheveningen gehouden jaarvergadering op gewezen, dat de drukte tijdens de Pinksterdagen een goed voorbeeld gaf van de situatie, zoals die over enkele jaren dagelijks aanwezig zal zijn. De verkeersintensiteit stijgt n.l. per jaar met tien tot twaalfprocent. Binnen tien jaar kan het verkeer in vergelijking tot het tegenwoordige verdubbeld zijn. Technische voorzieningen moeten daarom snel en royaal worden uit gevoerd, aldus de A.N.W.B.-voorzitter. Honderden kilometers weg zijn aan hun capaciteit toe en moeten vervan gen worden. Daarmee spaart men vaak prachtige streek- en toeristische we gen, die thans door lapwerk en tijde lijke voorzieningen als fraai land schappelijk aspect dreigen te verdwij- Mditan-en gebruiken takkenbossen om de vlammen te doven, verspreid door ue brandende wrakstukken van acht Portugese F-84 Thunderjet straaljagers, v,ih pletter vlogen tegen toppen van het onherbergzame Car valhos Gebergte toen een verraderlijke mist plotseling kwam opzetten, ter- vll?Stuigen in de lucht waren ter gelegenheid van de viering van <,er^.e v.erJaardag van de onafhankelijkheid van de Portugese Luchtmacht. i>e acht piloten vonden de dood, terwijl vier andere toestellen uit de for- hptJt t1 moeite in slaagden over de 3000 voet hoge toppen van de oerBKeten heen te komen, daarmee ontsnappend aan de ergste ramp In de Portugese Luchtvaartgeschiedenis. AMSTERDAM, 4 Juli. Dr G. de Jong en dr W. J. Wieringa, beiden thans lector, zijn benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der econo mische en sociale wetenschappen om onderwijs te geven onderscheidenlijk in de economische aardrijkskunde en in de economische en sociale geschie denis aan de Vrije Universiteit. Dr de Jong werd in 1904 te Schar- negoutum geboren. Hij bezocht de Christelijke H.B.S. te Leeuwarden en studeerde daarna sociale aardrijks kunde aan de stedelijke universiteit te Amsterdam, aan welke universiteit hij in 1947 promoveerde. Dr Wieringa werd in 1912 te Gro ningen geboren. Hij ontving zijn mid delbare opleiding aan het Willem Lo de- ijk Gymnasium te Groningen en studeerde daarna geschiedenis aan de Rijksuniversiteit aldaar. Hij promo veerde in 1946. Voor zijn benoeming tot lector aan de Vrije Universiteit in 1951 was dr Wieringa als leraar verbonden aan het Christelijk Lyceum te Alphen aan de Rijn. In verband met het overlijden van prof, dr R. H. Woltjer hebben direc teuren voorts prof, dr G. J. de Vries, die onlangs tot buitengewoon hoog leraar werd benoemd, thans be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeer te voor het onderwijs in de Griekse LONDEN, 4 Juli. - De Britse haven staking, die zes weken heeft geduurd, is Maandagochtend geëindigd. De Londense stakers hadden besloten het voorbeeld van de havenarbeiders in de andere havensteden te volgen en het werk onmiddellijk te hervatten. De staking was indertijd uitgeroe pen om voor de vakbond NASDU volledige erkenning in Noordelijke havens af te dwingen. Na zes weken staken is het resultaat, dat de NASDU er mede heeft moeten instemmen, dat zij alle leden in Noordelijke havens verliest. - De stakers hebben zich Maandag bereid verklaard veel overuren te ma ken teneinde ongeveer f 10 millioen aan verloren gegane lonen alsnog te verdienen. De staking der havenarbeiders is een der langste in de Britse geschiede nis geweest en vormt het laatste van een aantal ernstige sociale conflicten, waaronder de spoorwegstaking en de Staking van mijnwerkers, welke con flicten ernstige gevolgen hebben ge had voor de nationale economie van Engeland. In de nacht van ondag op Maandag zijn elf Hongaren clandestien uit Z.- Slavië Oostenrijk binnengekomen. De laatste twee dagen zijn nu in het ge heel 28 vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen, die om asyl verzocht hebben. Een kind van 2% jaar, dat drie da gen zoek was, is thans in de bossen bij Chateau Thierry (Frankrijk) te- - ruggevonden. Het kind mankeerde ogenschijnlijk niets, hoewel het nogal wat schrammen had opgelopen van braamstruiken. derlijke Wetenswaardigheden. 21.00 In tern. Orgelconcours 1055. 22.45 Avond- overd. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15* 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00-17.30 Voor de kinderen. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.3® Weerber. 12.34 Lichte muz. 13.00 Nieuw» 13.15 Gram. 13.30 Ork. conc. 14.20 Ope» rette muz. 15.30 Gram. 17.05 Ork. con* 17.00 Nws. 17.10 Vocaal trio. 17.50 Boek» bespr. 18.00 Voordr. en muz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.45 Gram. 22.00 Nieuw* 22.15 Jazzmuz. 22.45 Omr. ork. 22.55-23.00 Nieuws. WOENSDAG 6 JULI. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekal. 8.30 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Vijftig ja ren letterkundig leven”, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: „De plaats van de vrouw in de huidige samenleving”, door mevr, mr J. M. Stoffels- van Haaften. Eerste le zing. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon- stellingsagenda. 13.18 Omr. ork. 14.00 Me dische kron. 14.10 Instr, trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Gram. 17.35 Pianospel. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz. Correspondentieclub. „De brie venbus gaat open”, o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Rep. van de Tour de France. 18.30 R.V.U.: „Indrukken van de Verenigde Staten van Amerika” door prof, dr J. P. Kruyt. a. Godsdiensten. 19.00 Instr, kwintet. 19.15 „Studenten die een dubbel leven leiden”, lezing. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA; 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade ork. 20.35 „Een dag als alle andere dagen”, hoorspel. 21.30 Lichte muz. 21.50 „Tussen mens en nevelvlek”, caus. 22.05 Lichte muz. 22.30 Sport. 22.40 Harprecital. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 Or gelspel. 23.40-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 „De eer ste brigade”, hoorspel. 12.15 Gram. 12.30 12.53 Gram, en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zigeunerkw. Marinierskapel. 14.00 Gram. 14.45 Piano- jeugdtornooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 recital. 15.15 Gram. 15.40 Interscholair Pianomuz. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Lichte muz. 18.45 Spectrum van het Chr. 19.00 Nieuws en 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Radiokrant. 20.20 Salonork. e Kerk in de wereld. Zij staat er middenin, maar hoevelen gaan eraan voorbij? En hoevele kerkgangers, die trouw elke Zondag „met de stammen opgaan”, vergeten niet, dat die Kerk alles met de wereld te maken heeft? In Rotter dam kan niemand op dit moment de Kerk vergeten. Temidden van het drukke gewoel van een wereldstad presenteert de Kerk zich aan iedereen en zij doet dat op een moderne manier, zó, dat de mens van onze eeuw niet behoeft te vragen wat het nu eigenlijk is, dat zijn aandacht vraagt. De bijna magische klank van de tentoonstelling, die in de Maasstad wordt ge houden, de E 55, is door de gezamenlijke kerken van Rotter dam gebruikt om er als het ware op in te haken en zo kan men óveral deze woorden aantreffen: „Bron van alle energie: God”. ’s-GRAVENHAGE, 4 Juli. Het be stuur van het Landbouwschap heeft een schrijven gericht aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat over de inventarisatie van klei-voorraden. In verband met de voorgenomen uit voering van het Deltaplan heeft de minister van Waterstaat een onder zoek doen instellen naar de aanwe zigheid van klei in de uiterwaarden van de Maas, geschikt voor het be kleden van dijken en dammen. Het Landbouwschap wijst erop, dat de kleiwinning voor dit doel de op- brengstwaarde van deze gronden aanzienlijk kan doen dalen. Boven dien wordt in het gebied van de Maas reeds veel klei gebruikt voor de keramische industrie. Het bestuur van het Landbouwschap verzoekt de minister te doen nagaan of het mogelijk is andere middelen dan rivierklei te gebruiken voor het bekleden van waterkeringen. Voorts verzoekt het bestuur der inventari satie van klei-voorraden niet alleen ta doen plaats vinden in de uiter waarden van de Maas, maar in de stroomgebieden van alle grote rivie ren. Hoe groter immers het aantal vindplaatsen, hoe groter ook de mo gelijkheden om rekening te houden met de belangen van de landbouw bij het kiezen van de winplaatsen. in dit centrum, dat wordt be- 1 heerst door een aangrijpende muurschildering. Er is zachte orgelmuziek en er staan vele religieuze kunstvoorwerpen. Laten vee nu niet te vlug pra ten van zoetelijke religiositeit, maar waarderen, dat de jachtige mens hier tot zichzelf kan komen! Aan de voet van het toren tje van de Noorse kerk staat een groot kruis. Iedereen moet het zien. Een verklaring staat er niet bij. Het is ook niet no dig. Nog weet ieder wat het kruis betekent. Des avonds is het verlicht en schijnt in de omgeving, midden tussen re- clameverlichting. Verder han gen aan vele kerktorens enor me borden met de woorden: „Bron van alle energie: God”. Alleen hij of zij, die moedwillig de ogen sluit, gaat eraan voor bij. Een ander onderdeel van de grootse actie, die de kerken in Rotterdam voeren, is een televisie-programma, waarvan iedereen moet toegeven, dat het uitstekend is. De Surinaamse acteur Otto Sterman draagt voor de televisie-camera’s een verhaal voor, getiteld: „De Arke Noachs”, waarbij hij gezeten is voor een Surinaamse hut en gekleed is in de dracht van zijn land. Boeiend en aangrij pend verhaalt hij van zondeval en de zondvloed, van de redding en het behoud van de mens. Zo ndernemen de kerken een ernstige poging het Evangelie te brengen midden in een we- van techniek en vrolijk- van menselijke prestaties GENUA, 4 Juli. Naar Maandag te Genua is vernomen heeft de Argen tijnse regering toestemming verleend aan de Argentijnse prelaten Tato en Novoa, die drie weken geleden werden uitgewezen, naar Argentinië terug te keren. De beide geestelijken begaven zich na hun uitwijzing door de rege ring van Peron naar Rome, waar zij sindsdien verblijven als gasten van de Paus. Er is al bezwaar gemaakt tegen dit „inhaken”. Sommigen menen, dat de Kerk zich niet mag lenen voor commerciële doeleinden. Wij begrijpen wei nig van dit argument, dat naar onze mening geen argument is. De Kerk blijft geheel zichzelf, hier in Rotterdam. Zij wijst al leen maar op de enige Bron van de energie, waardoor de mens zijn prestaties kan leve ren en kan tonen zoals op deze grote tentoonstelling. De Kerk vraagt door wat zij hier doet iedereen dringend te beseffen, dat de mens tot machteloosheid en hulpeloosheid is gedoemd, wanneer hij zijn kracht en ver stand, zijn inzicht en wijsheid niet zou ontvangen van God. In de Stichting Interkerkelijk Actie-comité E 55 werken de kerken van Rotterdam samen en dit feit op zichzelf is alleen al verheugend. Geen verbrok keling van krachten, maar een samen brengen van een bood schap in een simpele vorm, die ieder moet aanspreken. Een appèl op de honderdui- zenden, die in deze maanden de E 55 bezoeken, niet te vergeten, dat er een onlosmakelijk ver band bestaat tussen wat zij hier zien aan menselijke suc cessen en de door God geschon ken krachten, waardoor de mens in staat was deze succes sen te behalen. nen. De veiligheid op de overbelaste wegen komt bovendien ernstig in het gedrang. Verkeersvoorzieningen in de vorm van rond- en parallelwegen zijn naast nieuwe autowegen nodig. De we genbouw loopt echter ernstig achter. ACTIVITEITEN Het jaarverslag over 1954 behelst ook dit jaar tal van gegevens over de activiteiten van de Bond. De Wegen wacht van de 300.000 leden tellende organisatie verleende ruim 90.000 maal hulp aan pechvogels op de weg onder wie 3600 buitenlanders. De Bond plaat ste 310 nieuwe wegwijzers, waarmee het aantal de 5000 nadert. Het aantal richtingborden groeide met 166 tot bo ven de 1500 en het aantal voorrich- tingsborden met 78 tot 534. Wande laars en fietsers kunnen thans meer dan 2500 paddestoelen raadplegen. Duizenden borden en wegwijzers wer den vernieuwd en dikwijls van licht gevende verf of verlichtingsarmaturen voorzien. Het weg wijzer systeem slokte ongeveer een derde van het A.N.W.B.- budget op. Ook in het jaarverslag wordt critiek geleverd op het tempo, waarin de ver- keersvoorzieningen worden uitgevoerd. Het Rijk besteedt slechts 42 procent van de 284 millioen gulden, dié aan ge wone verkeersbelasting binnen komen voor de verkeersvoorzieningen. Gewezen wordt ook het toenemende aantal bromfietsen. Verwacht wordt, dat het totale aantal dit jaar de 450.000 zal halen. Per 1000 bromfietsers zijn evenwel meer dan 25 ongelukken ge registreerd. ders voor rijwielen en motorrijwielen werd geannuleerd. 3. Buitenlandse afzetgebieden voor rijdend materieel zijn verloren ge gaan. UTRECHT, 4 Juli. Twee man nen, die in het Huis van Bewaring te Utrecht waren opgesloten, heb ben gepoogd Zaterdagmiddag om streeks drie uur tijdens het luchten te ontvluchten. Hun poging liep ech ter niet af zoals ze zich zullen heb-, ben voorgesteld: één werd, toen hij over een muur wilde klimmen, ach terhaald en de ander, de gedetineerde F. N. van Z. uit Rotterdam werd later aangetroffen en teruggebracht. Op het moment dat het gevangenis personeel de eerste vluchtende ge vangene achterna zat, zag de tweede zijn kans schoon en klom over een andere muur. Een gevangenisbewaarder loste en kele waarschuwingsschoten, maar de man trok zich hiervan niets aan. Ook een schot in zijn been deed hem niet van zijn vlucht naar de vrijheid weerhouden. Enige kinderen die in de buurt speelden, waarschuwden een surveil lerende agert, die, na eerst enkele in aanbouw zijnde woningen door zocht te hebben, de man achter laag struikgewas aan de rijksweg nabij het stadion aantrof. Van Z. kon niet meer lopen door de wonde aan zijn been. De agent gaf de vluchteling een lift achterop zijn rijwiel terug naar het Huis van Bewaring. Ondanks het schot in zijn been had Van Z. toch nog kans gezien zijn ge vangeniskleren voor een burgerpak te verwisselen. 4. De Londense City heeft als inter nationaal financieel centrum terrein verloren aan Amsterdam, Parijs en Zurich. r f

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3