B 'Hollands leven in de Gouden eeuw officieel geopend I VLISSINGEN KRIJGT PRACHTIG TEHUIS VOOR BEJAARDEN Prov. Commissies van C.J.M.V. en C.J.V.F. bespraken werkprogramma neerde vergaderingen worden gehou den, waarin zal gesproken worden over de betekenis van Ring- en ge mengd werk. van Zeeuwsch-Vlaanderen nam afscheid de heer Van Dijk VwPnftooktafèl riaar 'dtenkenhuis Hl li 10 Proefbedrijf „De Scheldemonden Aan het wachten komt een eind v< Leiderstrainings- cursussen Nieuwe Herv* School te Yerseke Vlissingse jeugd op de rolschaats Leerlingen gaven demonstraties in Tholen A. F. C. de Casembroot Ar< m Saneringskaarten voor Zeeuws-Vlaamse scholieren Recreatie-oord voor Bergen op Zoom Doopsgezinde Gemeentedag op Schouwen Waardering van jhr mr Moederhuis met 48 flatwoningen aan de Koudekerkseweg Vlissings Kerkkoor jubileert Wie wordt „ere-raddraaier van Vlissingen? Een bruisende Thools-Vlaamse activist Ei Zeeuwse muziekschool SCHEEPSTIJDINGEN Weekend te Zierikzee rjzendijke’s unieke expositie f Illllllll De schooltandverzorging Speciale bijeenkomst op 12 Juli V oorwedstrijden Donderdag a.s. zangdienst „De Ruyterspelen” begonnen Dinsda ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 5 Juli 1955 pagina 2 ff apart op de 3 worden genoemd. tt B. Ingezonden Mededeling (Adv.). GOES L.KEPKSTR. L.UELFT MIDDELBUP" Militaii de brai die in valhos wijl de de derd De ach matie bergket GE? Genua tijnse aan d< Novoa uitgev. keren, zich n ring v sindsd. Paus. 's-GRA stuu: een ter i de ii In ver voer mini zoek zigh< van kledi Lanc icleh bren aanz dien Maai de k Het b< verzi of h dan bekL verzi satie te d waai atroc ren. vind gelij met bij h LON1 staking is M: Londen voorbei de anc het wi De s pen o Volledi; havens staken er med zij alk verlies De bereid ken ti aan vc Verdiei De s een de: nis gei een aa waaror Staking flicten had v< Engela De i volgen 1. D helft v 2. El ders v werd j 3. B rijdenc gaan. 4. D< nation; verlors Zürich Hoogwater Woensdag 6 Juli: Vlissingen: 2.43 u. 2.08 m., 14.57 u. 2.09 m. Terneuzen: 3.09 u. 2.22 m., 15.25 u. 2.23 m. Wemeldinge: 4.25 u. 1.72 m., 16.47 u. 1.63 m. Zierikzee: 4.15 u. 1.44 m., 16.31 u. 1.36 m. YERSEKE, 4 Juli. Tijdens de vanavond gehouden raadsvergadering is het verzoek behandeld van de Ned. Herv. schoolvereniging voor de bouw van een nieuwe school. Geruime tijd kampt men met gebrek aan ruimte. De raad zag ook geen andere mogelijk heid en daarom werd met algemene stemmen besloten binnen afzienbare tijd over te gaan tot de bouw van een nieuwe school. Het sportterrein zal in het vervolg verhuurd worden aan die verenigin gen, die het in de week gebruiken. De Chr. U.L.O. school krijgt gelden voor aanschaf van nieuwe boeken. Het tarief voor klokluiden werd vastgesteld op f 10.—. De voorwaarden voor overname gas bedrijf G.M.Z. zijn enigszins verzacht en worden ongeveer f 1500 per jaar goedkoper dan geraamd was. leerlingen van de R.L.W.S. het spreek gestoelte. Namens de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst sprak de heer A. de Regt te Axel, namens de Kon. Ver. „Het Ne- derlandsche Trekpaard”, jhr I. van Vredenburgh, de heer M. de Bruine, namens de kring Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen van de Z.L.M., de heer C. L. van Matersone, namens de vereni ging van oud-cursisten, de heer A. Buyck, de voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen, ir C. W. C. van Beekom, namens het college van con sulenten in Zeeland en vele anderen. Hierna bracht de heer Van Dijk alle sprekers hartelijk dank voor de ge sproken woorden en giften. Zich tot de vertegenwoordigers van de gemeen tebesturen richtend, verzocht hij meer dere financiële steun voor het land bouwonderwijs. r i t SCHOONDIJKE, 4 Juli. Tijdens een receptie in de grote zaal van „De Zwaan” heeft de bevolking van Zeeuwsch Vlaanderen afscheid genomen van de heer L. van Dijk, die meer dan dertig jaar werkzaam is geweest voor het landbouwonderwijs. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer Van Dijk zijn functie van directeur van de R.L.W.S. te Schoon- dijke neergelegd. Deze receptie, die druk was bezocht, wérd aangeboden door de oud-leerlingen om zodoende hun dankbaarheid te betuigen en persoonlijk van de heer Van Dijk, die op medisch advies rust moet houden en in Zeist gaat wonen, afscheid te nemen. De heer M. J. Verbrugge, burge meester van Waterlandkerkje en voor zitter van het comité van voorberei ding, memoreerde in zijn openings woord, hoe veel de heer Van Dijk voor het landbouwonderwijs heeft betekent. „Wij koesteren grote dank voor de door U verrichte arbeid”, aldus spr. „Het landbouwonderwijs, dat door U werd opgezet, heeft de algemene ont wikkeling zeer in de hand gewerkt. Landbouwonderwijs is geen „luxe” meer, maar een harde noodzaak”. Zo zei de heer Verbrugge, die hierna de heer Van Dijk een boekwerk en een geldsbedrag onder couvert aanbood. Mevr. Van Dijk bood hij een bloemen mand aan. Ook dit geschenk ging ver gezeld van woorden van dank voor alles wat zij voor de streek heeft ge daan. Een gen z< bij Cl - ruggex ogensc wat s< braam, SlïsS De eetzalen zijn bijzonder gunstig geprojecteerd, n.l. in de onmiddellijke nabijheid van de keuken. Naast de ge meenschappelijke maaltijden blijft de mogelijkheid open om apart op de eigen kamer te eten. Een ander belangrijk ding, dat in dit tehuis wordt verwezenlijkt, is dat op iedere verdieping een berg plaats voor invalide-wagens aanwe zig is. Er bevindt zich een lift vlak naast de hoofdingang, waarin ook deze voertuigen naar iedere gewens te verdieping kunnen worden ge bracht. Bovendien zal deze ruimte plaats bieden aan werkbanken, waardoor een ruimte wordt geschapen, waar de be jaarden kunnen knutselen en er een nuttige vrjje-tijdsbesteding kunnen vinden. De vloer van deze ruimte komt ongeveer negentig centimeter boven het maaiveld te liggen, zodat ook dagverlichting aanwezig zal zijn en niet de gehele dag bij kunstlicht ge werkt moet worden. Doch wat de re creatie voor de bewoners aangaat: zij kunnen ook in de grote tuin werken, alsmede in het ruime park, waarin een vijver en terras komt en ook in de moestuin. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.26 u., onder 21.04 u. Maan op 21.31 u., onder 5.43 u. BERGEN OP ZOOM, 4 Juli. In de Vrijdagavond te Bergen op Zoom gehou den gemeenteraadsvergadering werd met algemene stemmen besloten tot aankoop van de buitenplaats Ruyters-Hoove, waar van men een groot recreatiegebied zal maken. De raad verleende hiervoor een crediet van 242.000, Na de behandeling van dit voorstel werd het reeds tweemaal uitgestelde voorstel tot het aanleggen van de zwem- gelegenheid met restaurant, terrassen, strand e.d. in de zanderijen behandeld. Voor dit plan was eerst een crediet no dig van 1.010.000,—. Door de aankoop van Ruyters-Hoove bood het college een gewijzigd Voorstel aan, omdat de bouw van een restaurant nu kon vervallen. Dit nieuwe plan vergde toch een cre diet van f 575.000, Na heel wat critische discussies werd ook dit voorstel z.h.s. goedgevonden. Bergen op Zoom krijgt nu een prach tig gebied. Het omvat 87 ha bestaande uit de buitenplaats Ruyters-Hoove; de zwemgelegenheid „De Zanderijen” en de uitgestrekte bossage’s „De Heide”. GOES,: 3 Juli. Doopsgezinden uit Middelburg en Goes bezochten vandaag Schouwen-Duiveland om, zoals dat jaar lijks geschiedt, contact op te nemen met de zgn. „verstrooid” wonende geloofsge noten. In Zierikzee ontmoetten zij de Doopsgezinden in het nieuwe Hotel Wa pen van Zeeland aan de haven, waar zij verwelkomd werden door de heer C. Lugt uit Zierikzee. Zij gebruikten hier een lunch en vertrokken vervolgens naar Kerkwerve waar, in de ter hunner be schikking gestelde Ned. Herv. Kerk, mej. dr A. H. A. Bakker, Doopsgezind predi kante te Middelburg en Goes, de dienst leidde. Na deze dienst werden zij door Hans van Zetten, die de leiding heeft gehad van het huipverleningskamp van Ameri kaanse Doopsgezinden het Mennonite Vo luntary Service-Kamp, door de gemeente geleid, waarbij hij een en ander vertelde over de hulpverlening en de herstelwerk zaamheden. In het dorpshuis ontving bur gemeester Franken de gasten met een hartelijke toespraak waarin hij zijn dank uitbracht voor hetgeen de Doopsgezinden hier hebben gedaan. Zij hielpen onder meer ook aan de opbouw van dit dorps huis. De heer N. E. van Santé uit Goes dank te voor de ontvangst. Vervolgens reed het gezelschap naar West-Schouwen waar men een prachtige wandeling maakte door het domeinge- bied. ZIERIKZEE, 4 Juli. Het afgelopen weekend zijn in Zierikzee de leden van de Prov. Commissies van het C.J. M.V. en het C.J.V.F. meisjesverbond in Zeeland bij elkaar geweest om te spreken over de opzet van het Werk in de komende tijd. Onder voorzitter schap van de heer C. Leunis te *Ter- neuzen is daar een werkprogramma samengesteld. Op dit weekend heeft men ook uitvoerig van gedachten ge wisseld over de gang van zaken in de verenigingen en helaas moest men hierover minder opgewekte geluiden laten horen. In vele plaatsen heerst een groot gebrek aan leiders. Daarom besloot het C.J.M.V. om in de komende winter te beginnen met een leiders- trainingscursus in de verschillende rin gen. De Zeeuwse provinciale commissie zal hieraan haar volle medewerking geven omdat men er van overtuigd is dat leidersvorming een van de groot ste noodzaken is in de jeugdbeweging van vandaag. De vergadering van Zaterdag was gecombineerd met de provinciale Com missie van het C.J.V.F.meisjesverbond. HET PROGRAMMA. Vele samenkomsten zullen met het C.J.V.F. worden georganiseerd. In Oc tober zullen in alle ringen gecombi- BRUINISSE, 4 Juli. Voor het eerst sedert 1952 toont het proefbedrijf „Scheldemonden” te Bruinisse zich thans weer in volle glorie. Aan som mige gewassen is nog wel te zien, dat de grond nog niet geheel hersteld is van de gevolgen van de inundatie. Vooral de vlasproefvelden tonen de sporen van het structuurverval. Zeer interessant is de bodemvruchtbaar- heidsproef, die men op de vlasproef velden heeft genomen. Men heeft er twaalf stukken van 14 meter breedte bemest, of alleen met kunstmest, al leen met stalmest, alleen met groen- bemesting en met de verschillende mestsoorten gemengd. Het stuk, waar- r~n alleen kunstmest is toegevoegd geeft duidelijk een grote achterstand te zien. De erwtenproefvelden zijn een lust voor het oog. Niet minder dan 16 ras sen heeft men er momenteel „onder handen”. Ook de gerstbouw vormt een zeer bezienswaardig onderdeel van het proefbedrijf. Met de uien wordt druk geëxperi menteerd, vooral nu er zoveel moei lijkheden met dit gewas zijn. Een proefveld met 270 vakjes, waar in alle mogelijke rassen en kruisingen daarvan wordt geteeld, geeft uien te zien, die afkomstig zijn uit landen van de gehele wereld. Maar van enkele rassen is reeds gebleken, dat zij het in ons klimaat niet zullen doen. Zij lieten eenvoudig verstek gaan. In de nu lege veestallen is een ten toonstelling ingericht, waar men ge confronteerd wordt met de diverse werktuigen en gereedschappen, die Op een goed bedrijf eigenlijk niet mogen ontbreken. Al met al, een bezoek aan het proef bedrijf in deze tijd van het jaar, is al leszins de moeite waard. Vooral de buitenlandse belangstelling is de laat ste tijd groot. VELE SPREKERS Vele sprekers voerden hierna het woord. Ir G. Veenstra, inspecteur van het landbouwonderwijs, gewaagde van de grote waardering, voor de arbeid van de heer Van Dijk. Hij noemde de schei dende directeur „een bruisende Thools- Vlaamse activist”. Twee scholen op landbouwonderwijsgebied heeft de heer Van Dijk opgebouwd: de lagere landbouwhuishoudschool en de R.L.W. S. Dit getuigt van een zeldzame ener gie van geest, enthousiasme en activi teit, aldus spr. Burgemeester F. A. van Rosevelt van Schoondijke, de voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Lagere Landbouwonderwijs, bood de heer Van Dijk in deze hoedanigheid een tuin ameublement aan. Als vriend deed hij zijn goede wensen vergezeld gaan van een ets. Mevr. M. van Veen-Van Lochem, presidente van de Ver. van Platte landsvrouwen was de volgende spreek- ter. Na haar beklom de heer H. A. M. v. d. Vijver, die sprak namens de oud- door de geestelijke vader van de ex positie, jhr van Bönninghausen, IJzen- dijke’s burgemeester. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot allen, die kunstvoorwerpen uit hun collec ties hadden afgestaan voor de tentoon stelling. Zijn dank ging in de eerste plaats naar H.M. de Koningin. De landsvrou we is bruikleengeefster van o.a. enke le doeken van Honthorst, waarop de gemalin en de dochters van Frederik Hendrik zijn afgebeeld. De Commis saris der Koningin, diens echtgenote, de graaf en gravin de Hemptinne (uit Gent), prof. Kluyskens (van de Uni- versiteit van Gent), mevr. M. W. L. Boonvan Kol uit Eindhoven (die uurwerken uit haar verzameling be schikbaar stelde) en mej. Van Est van het Centraal Museum te Utrecht wer den door IJzendijke’s burgervader verwelkomd. De taak van de gemeen ten bij de culturele opvoeding van de bevolking werd nog even door jhr Van Bönninghausen aangeroerd. Want het ligt voor de hand, dat te IJzendijke enorm veel aandacht aan deze taak besteed wordt. Het is goed te dwalen langs de vijf enzeventig doeken, die in IJzendijke’s Raadhuis hangen. Het zijn werken van een vijftigtal meesters van naam, w.o. Jan Steen, Van Ostade, Gerard Dou, Dusart en Pieter de Hoogh. Aangevuld met talrijke gebruiks- en kunstvoor werpen uit de periode, die door de schilderijen weergegeven wordt, is de ze tentoonstelling een uniek gebeuren in het Zeeuwse culturele leven zon der schromen kan dit de beste van de tot op heden te IJzendijke georgani seerde tentoonstellingen (vier) ge noemd worden van grote beteke nis voor Zeeuwsch-Vlaanderen en de omliggende gebieden in Nederland en België. OOSTBURG, 4 Juli. De Stichting Schooltandverzorging „West Zeeuwsch Vlaanderen” gaat zeer binnenkort de eerste mijlpaal in haar geschiedenis bereiken: na een behandeling op school van zes jaar zullen de eerste saneringskaarten worden uitgereikt. Dit gebeurt tijdens een speciale sa menkomst, die Dinsdag 12 Juli a.s. in „De Eenhoorn” zal worden gehouden en tijdens welke belangrijke onder werpen op dit gebied ter sprake zul len komen. Mevr. C. J. MijsSturm zal een causerie houden over de kleu- tertandverzorging en de directeur van de Schooltandverzorging, dr J. J. Backer Dirks zal het onderwerp „De nazorg voor de gesaneerde kinderen” behandelen. Bovendien zal prof. dr H. M. J. Scheffer, hoogleraar-directeur van het Instituut voor de Tandheelkunde van de Rijksuniversiteit te Utrecht, tevens voorzitter van de Nederlandse Vereni ging voor Sociale Tandheelkunde, eni ge gesaneerde kinderen controleren. Bovengenoemde stichting trad op 7 April 1949 als eerste plattelandsdienst van Zeeland en één van de eersten uit het gehele land, in werking. INDRAPOERA 3 te Southampton. ORANJE 3 Gibraltar-Port Said, mas. RIJNDAM 4 te Rotterdam SIBAJAK 4 te Tandjong Priok. WATERMAN 3 te Rotterdam. WILLEM RUYS 3 Sabang-Belawan. GROOTE BEER 3 Fayal-Rotterdam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 920 M. v. Fremantle. een aanwinst voor Vlissingen kan MAASDAM 3 Fayal-Halifax. ZUIDERKRUIS 3 Finisterre-Amsterdam. MIDDELBURG, 4 Juli. Is niet het volk begenadigd te noemen waaraan het vergund is zo te leven, zonder lawaai, zonder haast of gejakker, zo te reizen op het tempo van een trage, zwaar geladen veerschuit? Misschien is er in geen enkel tijdperk dan dat van de afgelopen tien jaren zoveel energie ontplooid, werd het levenstempo zo hoog opgevoerd en ver anderde het levensbeeld zo snel. Misschien is het juist wel daarom dat wij ons rallentando gaarne verdiepen in het leven van vroeger tijden, en vooral dat van de Gouden Eeuw toen welvaart scheen te kunnen bloeien in een sfeer van schoonheid en sereniteit, die de mens van 1955 met heimwee vervult, en hem zich doet bezinnen op het oordeel dat over nog eens 300 jaar over hem zal worden geveld. Dit is een greep uit de inleiding, die dr Petra Clarijs schreef voor de keurig verzorgde catalogus van de tentoonstelling* „Hollands leven in de Gouden Eeuw”, die van 30 Juni tot 20 September in het Raadhuis van IJzen dijke gehouden wordt. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem broot, sloot zich hierbij geheel aan, toen hij Maandagmiddag de tentoon stelling officieel opende, want hij zei deze tijd zeer te waarderen. Hoewel we er voor waken moeten, vervolgde hij, deze periode niet te idealiseren, bezat deze tijd een grote charme. Een tijd, waarin het huiselijk leven het leven van de Hollander in de Gouden Eeuw de kunstenaars volop stof gaf voor het voortbrengen van goede werken. „Een huisvrouw met stofzui ger wordt niet geschilderd!” zei hij. Daarom zoekt de kunstschilder andere onderwerpen. Jhr De Casembroot ver wonderde zich niet over de moderne kunstuitingen, want de rust, de sfeer en de stijl van die tijd is een eind ver dwenen. „Het is nuttig, dat U schilderijen geeft uit een tijd, die wij kunnen waarderen” richtte de Commissaris zich tot de organisator, jhr L. E. D. S. van Bönninghausen tot Herinck- have. Hij hoopte, dat velen de ten toonstelling zouden bezoeken, opdat zij alzo zou medewerken tot verhef fing en meerdere belangstelling voor de kunst. „Dat deze tentoonstelling tot meerdere culturele belangstelling in deze hoek van Nederland mag bijdragen is mijn vurige wens”, al dus besloot jhr De Casembroot zijn openingsspeech. Tevoren was het woord gevoerd FLATGEBOUW. Aan de zijde van de Vondellaan werden de flatgebouwen geprojecteerd. Zes stuks in totaal, elk van acht wo ningen. Voorlopig worden drie flatge bouwen in het bouwplan opgenomen. Ieder flatgebouw heeft twee ingangen met een gecombineerd trappenhuis. In tegenstelling met het bejaardentehuis komt er in de flats geen centrale ver warming. Een bejaard echtpaar, dat een der gelijke woning wenst te betrekken, huurt dus alleen de woning en wordt beschouwd als een apart gezin. Wel bestaat de mogelijkheid, dat men de maaltijden uit het moederhuis betrekt of er t.z.t. zijn in trek neemt. Er bestaan plannen om het be jaardentehuis te verfraaien door een beeldende kunstenaar opdracht daartoe te verstrekken. Een beslis sing over het feit of er beeldhouw werk, dan wel muurschilderingen zullen komen, is nog niet genomen. Wanneer de aanbesteding zoda nig uitvalt, dat men tot de bouw kan overgaan, dan zal Vlissingen spoedig over een tehuis beschikken, waar men de oudjes behoorlijke huisvesting kan aanbieden. Een huisvesting waarop zij zeker recht hebben. Bovendien zal de Schelde- stad dan een gebouw rijk zijn, dat VLISSINGEN, 4 Juli, Zal het nieuwe tehuis voor bejaarden, waarvan reeds zolang sprake is en waarover al zoveel jaren is gepraat, eindelijk in Vlissingen gaan verrijzen? Het heeft er gelukkig thans alle schijn van, aangezien kortgeleden de ministeriële goedkeuring werd verkregen, zodat binnen niet al te lange tijd tot aanbesteding van het complex kan worden overgegaan. Het bejaardentehuis omvat de bouw van een moederhuis met 48 flatwoningen, waarvan thans 24 woningen zullen worden gebouwd. Het geheel wordt in moderne stijl opgetrokken, temidden van tui nen en een park. Het gebouwencomplex zal verrijzen op het z.g. oude voetbalveld aan de Koudekerkseweg, zodat het omsloten wordt door de Vondellaan, Constantijn Huygenslaan, President Rooseveltlaan en Koudekerkseweg. Uit de plannen blijkt, dat het be jaardentehuis zal bestaan uit twee vleugels, die loodrecht op elkaar zijn geprojecteerd. De hoofdvleugel loopt langs de Kou dekerkseweg. Zij heeft een midden gang met aan weerszijden woonver trekken. Drie verdiepingen krijgt dit gebouw. In de hoofdvleugel komen 96 eenpersoonskamers en drie tweeper- goonskamers, die door het plaatsen van een wand in eenpersoonskamers ver anderd kunnen worden. Aan de Zuidelijke kop van de hoofd vleugel is een ruime zitkamer, die kan worden benut als recreatiezaal voor de bewoners en als kamer om bezoek te ontvangen. Aan de Noordelijke kop, rechts naast de hoofdingang, is een gedeelte, dat slechts twee etages telt. Gelijkvloers wordt de keuken onder gebracht, daar boven komt de biblio theek en de linnenkamers. TWEEDE VLEUGEL De tweede vleugel, die langs de Pre sident Rooseveltlaan loopt, staat lood recht op de hoofdvleugel. Deze zijvleu gel heeft alleen aan de Zuidzijde ka mers voor twee personen. Twee ver diepingen zijn bestemd voor huisves ting van bejaarden, zodat hier twintig tweepersoonskamers zijn ontworpen. Op de bovenste verdieping zijn de ka mers voor het personeel geprojecteerd. Ook in deze vleugel zijn conversatie- zalen. Bovendien zal men naar de zijde van de President Rooseveltlaan een grote ontspanningszaal bouwen, die ’n eigen ingang krijgt. Eventueel zal de zaal te benutten zijn als kerkzaak Ge nodigden zullen ook gebruik kunnen maken van deze zaal, b.v. bij de vie ring van Kerstfeesten e.d. Aan de meest Westelijke zijde van de zijvleugel is een laag gedeelte zon der verdiepingen. Hier is de ziekenaf deling gedacht, waarnaast de dokters- en zusterskamer, twee zalen voor acht en twee zalen voor vier bedden zijn. Minder-valide personen kunnen hier verpleegd worden. RECREATIE Onder de keukenvertrekken en de hal komt een ruime kelder met plaats voor opslagruimte, rijwielbergplaats, centrale verwarming enz. VLISSINGEN, 4 Juli. Heden avond werden de voorwedstrijden ge houden van het tweede rolschaatsen- tournooi voor de schooljeugd. Bijna 400 jongens en meisjes bonden de strijd aan op drie banen en er werd vaak fel gestreden om de begeerde plaatsen in de finale. Het talrijke publiek, dat zich bij het aanmoedigen niet onbetuigd liet, zorgde voor een echte wedstrijdsfeer. In de finales die Vrijdagavond worden gehouden werden geplaatst: Meisjes 6 en 7 jaar: Joke Klink, Tineke de Groot, Janny Huizinga. Jongens 6 en 7 jaar: Theo Alewijn- se en Wim de Vries. Meisjes 810 jaar: Sjanke Swint, Jenny Buys, Paula v. d. Berge, Graatje de Klerk, Angela Kuyper, Ineke Let- zer, Joke den Outer, Gerda van Eenen- naam en Marianne Goedhart. Jongens 810 jaar: Lieven Dinge- manse, Kees v. d. Eyk, Jan-Leer, Har- men Sanders, Tjerk de Groot, Piet Vierhout, Johny But, Jopie Prins en Robbie de Jager. Meisjes 1113 jaar: Truus Vente- vogel, Elleke Oehlers, Griet van Sei zen, Annelies Verdonk, Jeanette Let- zer en Nel v. d. Linde. Jongens 1113 jaar: M. Hollander, W. Vermeulen en T. Kuyper. VLISSINGEN, 4 Juli. Het Kerkkoor der Ned. Herv. Gemeente te Vlissingen bestaat een dezer dagen tien jaar. Dit hoopt men te herdenken door het hou1 den van een zangdienst in de St. jacol.s- kerk op Donderdagavond 7 Juli a.s. Hiervoor zijn de kerkkoren van de verschillende Hervormde Gemeenten uit de omgeving uitgenodigd. Gemeentezang zal worden afgewisseld met koorzang. Behalve het jubilerende koor zullen aan deze dienst de kerkkoren uit Goes, Sou burg, Veere, Oostkapelle, ’t Zand en het Ambonese koor hun medewerking verle nen, tesamen ruim tweehonderd leden tellend. De zangdienst zal om acht uur beginnen. Het C.J.M.V. heeft een speciale cur sus voor leiders gemaakt. Deze cur sus wordt per ring gegeven en duurt in totaal tien avonden. Op deze avonden wordt les gegeven door een deskundig districtssecretaris over alle onderwerpen waarmede de te genwoordige jeugdleider heeft te maken. Omdat de Provinciale Com missie deze cursussen zo veel moge lijk wil stimuleren, zullen de leden de komende winter geen afdelings- bezoek brengen maar zich inzetten voor deze cursussen. Ook het contact met de Belgische C.J.M.V.-ers zal weer worden uitge breid. In September hoopt men een bespreking hierover te voeren en ver der staat voor het volgende jaar een zomerdag te Knocke op het program ma. THOLEN EN NOORD-BEVELAND. Ook over het werk op Tholen en Noord-Beveland heeft men uitvoerig van gedachten gewisseld. Er blijken daar voor het C.J.M.V. mogelijkheden te liggen. Een speciale commissie werd benoemd om in deze gebieden contac ten te leggen. Verder besloot men om samen met het C.J.V.F. een aantrekkelijke folder uit te geven, waarop de activiteiten voor het komende seizoen worden ver meld. Opvallend was dat in verschillende rapporten over afdelingsbezoek werd gesproken over een goede gang van zaken op afdelingen waar men niet lukraak alle nieuwe methodes welke worden gegeven, ook toepast. AFSCHEID Op zeer hartelijke wijze is afscheid genomen van de heer G. de Voogd uit Goes, die is benoemd tot secretaris voor pers, radio en propaganda van het Landelijk Verbond. In zijn plaats werd tot lid van de Provinciale Hervormde Jeugdraad be noemd ds D. Morreau te Kats. Tot afgevaardigde van het C.J.M.V. in de op te richten Zeeuwse Provin ciale Jeugdraad werd benoemd de heer C. J. de Jonge te Yerseke. Als plv. werd benoemd de heer Jac. Sinke te Souburg. Tot leden van de commissie voor gemengd werk met het C.J.V.F. wer den benoemd de heren M. Allewijn te Hoedekenskerke, M. O. Hanse te Haamstede en Joh. Kabboord te Wol- f aartsdijk. Verder werd nog besloten om in Ja nuari een speciaal weekend te organi seren voor de Schouwse C.J.M.V.’ers. Z'Aok voor de Zeeuwse Muziekschool '^nadert de vacantie en evenals dat bij gewone scholen het geval is, wordt op het eind van de cursus bekeken, wat nu eigenlijk bereikt is. Alleen, bij de Mu ziekschool is dat enigszins gemakkelijker want hier kan ten gehore gebracht wor den wat bereikt is. Zo werd dan Zater dagmiddag in Tholen gedemonstreerd, wat in deze dependance sedert de oprich ting van de school werd bereikt. En het ging hier niet, aldus de direc teur de heer H. Stam, om een soort muzi kale parade, maar om een getrouwe weergave van het peil dat werd bereikt. Begonnen werd met een demonstratie van de klassen van het Algemeen Vor mend Muziekonderwijs. Deze stond o.l.v. de heer H. C. J. Stapers. Op de bekende wijze van de Gehrels-methode werd heel aardig getoond, wat de kinderen al heb ben geleerd van de muziek-theorie. Piano- en harmonium-leerlingen van mej. M. van Lit deden daarna hun uiter ste best, sommigen met meer, anderen met minder zenuwen, maar over het al gemeen met zeer bevredigende prestaties. Ook de blokfluit-klassen deden ijverig mee en de leerlingen bleken op hun in strument al heel aardig thuis te zijn. Duidelijk bleek echter, gezien de korte tijd, dat de school bestaat in welk een grote behoefte de Zeeuwse Muziekschool heeft voorzien. Immers, niet alleen de steden, maar ook de dorpen tellen nu mee, in de bevordering van de muzikale opvoeding. Het is wel zeker, dat een vol gend jaar de prestaties op een behoorlij- ker peil zullen liggen, als zo wordt döor- gewerkt. Het ligt in de bedoeling, om bij iedere dependance een dergelijke demonstratie te geven. De eerstvolgende keer is Hulst aan de beurt. Eveneens zal de Provinciale Bonds dag van 1956 gecombineerd worden gehouden en wel in Zierikzee. In het voorjaar van 1956 zullen verder de Zeeuwse C.J.M.V.’ers en leden van het C.J.V.F.meisjesverbond naar de Ernst Sillem Hoeve te Lage Vuursche gaan voor een speciaal Zeeuws weekend. Voor het jongens- en meisjeswerk zul len er per ring speciale leiders- en leidsterscursussen worden gehouden. LEIDERSTRAINING. Zeer uitvoerig heeft men verder gesproken over de leiderstraining. VLISSINGEN, 4 Juli. Burgemees ter B. Kolff heeft vanavond in het Bellamypark officieel de „De Ruyter spelen” geopend. Vooraf sprak de Heer G. W. Oskamp, directeur van de Prov. V.V.V. en één der organisatoren van de zomershow een verklarend woord en nodigde de burgemeester uit de eerste slagen aan het rad van de „De Ruyter” te geven. Onmiddellijk daarna stroomde jong en oud op het terrein en nam deel aan de spelen, die o.m. zeven maal draaien aan het rad, klimmen in een acht me ter hoge mast met het hijsen van de vlag en boegsprietlopen met het wer pen van een touw om een meerpaal, omvatten. De spelen zullen de gehele week du ren. Over twee jaar zal men de 350ste geboortedag van Michiel de Ruyter herdenken en daarom had men het juist gezien, nu reeds met de spelen te beginnen. Degene, die de beste tijd maakt komt in het bezit van de wis- selbeker, de zgn. „De Ruyterprijs”. Bo vendien wacht degene, die in de kortst mogelijke tijd zeven maal het rad draait, de naam: „Ere-raddraaier van Vlissingen”.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2