RUSSEN VOELEN ZICH STERK GENOEG VOOR „GENEVE“ Russen geven marine-vaartuigen terug en het Harde woorden Indonesische Kabinet Raad van ministers over samenwerking op sociaal cultureel gebied Ernstige hotelbrand Noordwijk Tehuis bejaarden voor Verklaring over Viermogendheden-conferentie in Het m Zal Ulbricht aftreden? Brits schip in Rode Zee beschoten te Vlissingen weer Europa Drukkerij te Berkel afgebrand Simmonstad komt aan Zuid-Afrika Soldaten in de Antwerpse haven lossen schepen Waarschuwing van Chroestsjef op Amerikaanse receptie te Moskou Polak wordt niet uitgeleverd Autoraces zijn noodzakelijk Donderdag een nieuw Italiaans kabinet? Amsterdamse P«T.T*- beambten vragen hoger loon Opnieuw uitstel gevraagd Standbeeld voor ingezonden-stukken schrijver Vijftig juist gearriveerde gasten konden eigendommen redden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Italianen naar Nederlandse mijnen Franse socialistische afgevaardigde geroyeerd West Europese Unie EN IN ONS LAND: Vrij zonnig, maar koel Zetel van Brits opperbevel Zuid-Atlantisch, eskader Directeur van Mercedes: ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting lie JAARGANG No. 3180 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong W: I DINSDAG 5 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT (ZIE PAGINA 2) Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord wil confereren en vroeg bespreking. Oslo Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen "Ssbrück HEERLEN, 4 Juli. Zoals reeds eerder is gemeld, zullen de grootste drie Limburgse mijnen tezamen trach ten om in de loop van een jaar rond duizend Oostenrijkse arbeiders aan te -werven. In het overleg met de rege ring is echter de wenselijkheid geble ken om naast de Oostenrijkers ook 150 Italiaanse arbeiders aan te trekken, en wel in het komende najaar. half bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewokt onbewolkt zwaar bewolkt regen regen licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt regenbui Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; den, die eerst bij de Auto-Union race- de Koningin Juliana zal op 8 Juli de eerste dienstvaart van het Hospitaal- kerkschip „De Hoop” meemaken. Het schip zal van IJmuiden naar Scheve- ningen varen. van de Arabische blokkade van Israël. In 1951 werd een Brits schip door een Egyptisch marinevaartuig door zocht. Egypte en Engeland kwamen toen overeen, dat Britse schepen zich bekend zouden maken, als zij de Golf van Akaba binnen zouden varen. DJAKARTA, 5 Juli. Toen de mo tie van wantrouwen tegen de minister van defensie ingediend, door het par tijloze lid Baharoeddin, gisterochtend in het Indonesische parlement in be handeling kwam, bleken de twee me- de-ondertekenaars zich te hebben te ruggetrokken. Zij werden echter ver vangen door twee leden van de oppo sitie. Baharroeddin uitte critiek op de voorzitter van het parlement, omdat de motie nu pas besproken wordt en waarschuwde hem zijn positie niet te misbruiken om een vlotte werking van dit democratische apparaat te belet ten. Hij wierp de gehele verantwoor delijkheid van de kwestie van de be noeming van de nieuwe chefstaf op de minister van defensie, die ondanks de waarschuwingen niet in staat was zich aan te passen aan het Djogjase officie ren handvest. De mede-ondertekenaar van de motie, Margono (partijloos) verweet de regering, dat haar houding is: „Goed of slecht, onze partij gaat voor” en constateerde een breuk in de verhouding tussen de president en de vice-president. BERLIJN, 4 Juli. In Oost-Berlijn houdt men rekening met de mogelijk heid dat Walter Ulbricht zal aftreden als vice-premier van Oost-Duitsland, aldus meldt het Westberlijnse inlich tingenbureau „West”. Een uittreden van Ulbricht, die tevens secretaris generaal van de Oostduitse S.E.D. is, uit de regering zou in de lijn liggen van de ook in de Sowjet-Unie uitge voerde scheiding van partij en rege ring, aldus dit bericht. Europese Hoge Commissaris voor het S aar gebied. De secretaris-generaal der Westeu- ropese Unie, de Belg Louis Goffin, heeft de raad ingelicht omtrent de uitvoering der besluiten, in Mei door deze raad genomen, tot oprichting van een bureau voor het toezicht op de wapenindustrie en een permanente commissie voor de bewapening. In laatstgenoemde commissie het uit vloeisel van het oorspronkelijke Fran se plan voor een Europese wapen- „pool” zal Nederland worden ver tegenwoordigd door de heer G. J. H. de Graaff. Veertien pasgeschilderde, maar ver lopen uitziende Amerikaanse Marine schepen, die Rusland waren gegeven in het kader van de leen- en pachtwet, komen in de haven van Kiel aan, voor een verlate teruggave aan de Verenig de Staten. De schepen varen onder hamer en sikkel. Op de voorgrond een Russische sleep boot die de schepen de haven binnen loodst. De Russische mijnenveger in ’t midden heeft de vloot geëscorteerd. Links drie schepen, die na een reis op eigen kracht, uiteindelijk het anker uitwerpen. AMSTERDAM, 4 Juli. Op een he denavond in Amsterdam gehouden openbare vergadering der plaatselijke afdeling van de Bond van Nederlands P.T.T.-personeel „Ons Belang” (niet aangesloten bij een der vier vakbon den) door c.a. 40 personen bezocht werd aan het slot een motie aange nomen, die aan de directeur-generaal der P.T.T. zal worden gezonden. In deze motie wordt o.m. verzocht de looncorrecties, die voor het perso neel van de postcheque- en girodienst zijn toegepast ook door te voeren voor het overige personeel. Voorts wordt verzocht „de geringe loonsverhoging van 1 Juli j.l. te verhogen tot ten min ste 10 pCt en 100 gld ineens uit te ke ren”. CAIRO, 4 Juli. Een Brits schip, de „Anshun”, dat Mohammedaanse be devaartgangers naar Mekka brengt, heeft geseind, dat het bij Sjarm el Sjeik aan de ingang van de Golf van Akaba is beschoten en getroffen. Het 6000 ton metende schip zal of naar Akaba of naar Djeddah opstomen voor reparatiewerkzaamheden. Het vuur was afkomstig van een Egyptische batterij aan de ingang van De raad, die geleid werd door Paul Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, en waarin ons land door minister Beyen is ver tegenwoordigd, luisterde naar het ver slag van de onlangs in het leven ge roepen Europese commissie voor de volksstemming in het Saargebied. De ze commissie heeft verleden week drie dagen in het Saargebied de wetsont werpen, gemaakt door de regering van Saarland, over de organisatie van de volksstemming bestudeerd en onder zocht of ze in overeenstemming zijn met de democratische opvattingen om trent de politieke rechten en vrijhe den van de mens. Op 15 Juli zal te Parijs op de vergadering van ministers der Westeuropese Unie de menings- wisseling hierover worden voortgezet. De ministerraad Is voornemens om op die vergadering van 15 Juli tevens over te gaan tot de benoeming van ’n BERKEL EN ROODENRIJS, 4 Juli. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden is vanmiddag de druk kerij van de firma K. Haak alhier uit gebrand. De brand bleek te zijn ont staan in een aantal houten schuurtjes, waardoor ook de drukkerij van binnen uit ging branden. Hoewel de brand weer vrijwel onmiddellijk ter plaatse was, kon zij in eerste instantie weinig uitrichten, doordat er niet voldoende druk in de waterleiding was en de aangrenzende tochtsloot onvoldoende water bevatte. Ook het belendende woonhuis van de familie B. had reeds vlam gevat, doch de brandweer slaagde erin dit woonhuis te behouden. Binnen ander half uur was er van de drukkerij niets over dan een rokende puinhoop. De gehele inventaris ging verloren. De drukkerij was tegen brand verzekerd, doch niet tegen bedrijfsschade. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. KfLTelef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes PARIJS, 4 Juli. De Franse so cialistische afgevaardigde, Capdeville, wiens naam is genoemd in een grote oplichterij-affaire, waarbij twee men sen zijn vermoord, is uit de socialis tische partij gestoten. het gehele hotel aan de buitenzijde geschilderd en zijn de gastenkamers van de Zuidelijke vleugels voorzien van nieuwe meubelen en nieuwe stof- De fering. De schade, die op beursbrand- :J polis is verzekerd, moet dan ook voor vrij aanzienlijk worden gehouden. Het Rembrandthotel, dat juist binnen en kele dagen volgeboekt zou zijn, moest nu door de reeds aanwezige gasten worden ontruimd, die onder dak zijn gebracht in het Palacehotel. De gasten hebben al hun eigendommen kunnen redden. STRAATSBURG, 4 Juli. Aan de vooravond van de eerste vergadering van het parlement der Westeuropese Unie heeft de raad van Ministers dezer Unie besloten, dat ten aanzien van de onderlinge samenwerking der aan gesloten landen op sociaal en cultureel gebied, de Unie het werk zal voort zetten, dat op dit gebied reeds door de vijf landen van het Verdrag van Brussel is verricht en waaraan nu ook West-Duitsland en Italië zullen deel nemen. AMSTERDAM, 4 Juli. In Vijfhuizen, een der vele kleinere dorpjes in de gemeente Haar lemmermeer, is de toestand, waarin de wegen en sloten ver keerden al jaren een doorn in ’t oog van de dorpelingen. Ieder in het dorp mopperde er op en vol gens „men”.... met reden. Een inwoner publiceerde onder de schuilnaam Prikker verschei dene ingezonden artikelen hier over. Het gevolg was, dat er in de raadsvergaderingen vragen werden gesteld en dat er een plan voor verbetering in het ko mende jaar van wegen en sloten op stapel is gezet. Om hun blijdschap en dank te tonen hebben de Vijfhuizenaren in het midden van het dorp een beeld onthuld op een houten voetstuk waarop alleen het woord Prikker staat. De oudste Vijfhuizenaar, Opa Ophem, 95 jaar, heeft het op de eerste dag van het eeuwfeest der Haarlemmermeer onthuld. NOORDWIJK, 4 Juli. Een felle brand heeft vanavond gewoed in een van de grootste hotels van Noordwijk aan Zee, namelijk hotel „Rembrandt”, bij de Zuidboulevard. In dit hotel, dat ongeveer 200 bedden telt, waren juist gisteren 50 nieuwe gasten aangekomen. Dit betekende het begin van het volle seizoen. De Zuidelijke vleugel van het hoofdgebouw is zwaar bescha digd. De brand ontstond op de tweede verdieping van het hoofdgebouw en verspreidde zich snel, als gevolg van de zeewind. Na korte tijd sloegen de vlammen uit deuren en ramen. r_ Noordwijkse brandweer riep onmid dellijk assistentie in van de Leidse brandweer en de brandweer uit Kat wijk. Dank zij grote medewerking van personeel en gasten kon het grootste gedeelte van de bedreigde goederen van de hotelgasten in veiligheid wor den getracht. De brand werd circa kwart over ze ven ontdekt door een passerende da me. Leden van het personeel trachtten eerst met de aanwezige brandblusap- paraten de brand, die zich aanvanke lijk niet ernstig liet aanzien, te blus sen. Het dak van de Zuidelijke vleugel is grotendeels afgebrand en uiteraard hebben de andere verdiepingen grote waterschade geleden. De heer L. van Sterkenburg, eige naar van het Rembrandt- en het Pa lacehotel, verklaarde dat de oorzaak nog niet kon worden vastgesteld. Juist voor de opening van het seizoen is DE BILT, 5 Juli. De weerrappor- ten van gisteravond 19 uur luidden: 20 gr. 19 21 18 22 21 27 33 23 21 23 20 22 27 21 DE BILT, 5 Juli. Wisselende be wolking, op de meeste plaatsen droog weer en een overwegend matige wind tussen West en Noord. Koel weer. BRUSSEL, 4 Juli. Maandagoch tend zijn een tweehonderdtal soldaten in de haven van Antwerpen begonnen met het lossen van aan bederf onder hevige goederen uit zes schepen. Er hebben zich geen incidenten voorge daan. De autoriteiten zijn tot gebruik van troepen overgegaan, omdat zich van ochtend geen havenarbeiders voor de werkzaamheden hadden gemeld. De stakers trokken in optocht naar de kantoren van de socialistische en de christelijke vakbonden om erken ning der staking te eisen. De vak- bondsvertegenwoordigers weigerden echter een delegatie te ontvangen. MOSKOU, 4 Juli. De Sowjet-Unie wordt niet door zwakheid naar de komende vier-mogendhedenconferentie in Genève gedreven, doch verkeert in een krachtige positie. Dit zei vandaag Nikitia Chroestsjef, de leider van de Russische Communistische partij op een receptie in de tuin van de Amerikaanse ambassade, ter gelegenheid van de Ameri kaanse onafhankelijkheidsdag. De Rus, die bepaalde verklaringen van Eisenhower over de komende con ferentie „verfrissend” noemde, stak een lange politieke verklaring af en zei: „We gaan niet met gebroken benen naar Genève, doch als soldaten die waardige partners willen ontmoeten”- De stemming op deze Amerikaanse receptie die m de tuin van de Ameri kaanse ambassade werd gehouden, was overigens goed; maarschalk Boelga nin bracht later met Westelijke verslaggevers een heildronk uit op „het welslagen van de Geneefse conferentie”. Dat de stemming goed was bleek ook wel uit de gesprekken die de Rus sische leiders het was de eerste maal, dat er zoveel deze receptie bij- woonden, want gewoonlijk komt al leen minister Molotof voerden met enige Amerikaanse schakers die op het ogenblik in de Russische hoofdstad vertoeven. Ook praatten zij geruime tijd met westelijke diplomaten. Maarschalk Boelganin, de Russische premier, verklaarde op deze receptie, dat de Sowjet-delegatie waarschijnlijk op 16 Juli naar Genève zal vertrekken en daar zal aankomen op dezelfde dag als president Eisenhower. In de loop van een gesprek met de Amerikaanse zaakgelastigde, Walms ley, legde Chroestsjef zijn lange ver klaring af, waarin hij waarschuwde tegen speculaties, dat de Sowjet-Unie door zwakheid op binnen- of buiten lands gebied tot de conferentie was gedwongen. De Westelijke pers vraagt zich af, de golf van Akaba,die deel uitmaakt zei hij, waarom de Sowjet-Unie de laatste tijd zoveel voorstellen doet die het Westen aangenaam vindt, en dat de bladen daarbij komen tot „fantas tische” speculaties. Natuurlijk hebben wij deze voorstellen niet gedaan om iemand een genoegen te doen. Wij na men deze besluiten alleen, omdat zij de enig juiste zijn”. Hij haalde het Russische spreek woord aan, dat „als een schoonmoeder zelf ontrouw is, zij de vrouw van haar zoon niet vertrouwt”. Chroestsjef keek hierbij even in het rond en hoopte, dat er geen dames in de buurt waren Hij gaf te kennen, dat hij voor zijn komst naar de Amerikaanse ambassa de besloten had deze verklaring af te leggen en dat hij overleg had gepleegd met Boelganin, Mikojan en Kagano- witsj, die het geheel met hem eens waren. Als we in Genève op basis van gelijkheid, eerlijk en oprecht, met el kaar spreken, zal de conferentie iets opleveren, doch als wij naar Genève gaan als kooplieden, dan is het niet de moeite waard om de reis te onderne men, aldus Chroejtsjef. Tot de Franse ambassadeur, Joxe, zei hij: „Ik geloof dat Frankrijk een ontspanning van de internationale toe stand meer nodig heeft dan wij. Ik ge loof, dat Duitsland u meer bedreigt dan ons. Ik wil u niet beledigen, doch ik geloof dat wij sterker zijn dan Frankrijk. Het spijt me als ik iets ge zegd heb dat onaangenaam is”. De minister van defensie, Iwa Koe- soemasoemantri, verklaarde tenslotte, dat de regering nog over een antwoord uitstel van BONN, 4 Juli. Opnieuw heeft een Duits gerecht de uitlevering van een der uit Breda ontvluchte oorlogsmis dadigers onmogelijk gemaakt. - De rechtbank in Celle verklaarde de uit levering van Willem Polak ontoelaat baar. Evenals in andere gevallen werd tegen Polak van Duitse zijde een voor onderzoek ingeleid, teneinde na te gaan of hij voor de in Nederland ge pleegde misdaden in Duitsland veroor deeld zal kunnen worden. In verband daarmee is Polak nog niet uit hechte nis ontslagen. In de motivering van haar uitspraak zeide de rechtbank van Celle, dat de mogelijkheid bestaat, dat Polak tijdens de oorlog op grond van Hitlers verordeningen Duits staatsbur ger is geworden. Ook de recente uit spraak in de zaak van de oorlogsmis dadiger Bikker werd gemotiveerd met de mogelijkheid, dat deze SS-man door Hitler tot Duitser zou zijn gemaakt. ROME, 5 Juli. Een woordvoerder der Christendemocratische (R.K.) partij heeft medegedeeld dat op een bijeenkomst van vertegenwoordigers der vier Italiaanse centrumpartijen overeenstemming is bereikt over de richtlijnen voor de vorming ener nieu we regering. De partijleiders zullen vanmiddag hun oordeel over dit resultaat uit spreken. De overeenstemming heeft, naar ge meld wordt, onrust doen ontstaan on der de rechtervleugel van de christen democraten, die ook dertien dagen ge leden de val van de regering-Scelba heeft veroorzaakt. Kabinetsformateur professor Segni heeft drie ministersportfteuilles toe gezegd aan leden der groep, doch de mogelijkheid bestaat dat een of meer aangezochten, onder aandrang van hun volgelingen, uiteindelijk toch zullen weigeren in een regering-Segni zit ting te nemen. Indien deze moeilijkheden echter overwonnen kunnen worden, is het waarschijnlijk dat Donderdag a.s. een nieuw Italiaans kabinet wordt beëdigd. LONDEN, 4 Juli. Engeland zal het bestuur en de controle van de marine basis Simmonsstad aan Zuid-Afrika overdragen. Overeengekomen is, dat de overdracht niet later dan 31 Maart 1957 zal geschieden. De Britse marine zal echter de haven „in oorlog en vrede” mogen blijven gebruiken. Simmonsstad ligt ongeveer 40 km ten Zuiden van Kaapstad en is de zetel van het opperbevel van het Britse Zuidatlantische eskader. De Zuidafriaanse eerste minister, Strijdom, heeft de voorgenomen over dracht van Simmonsstad toegejuicht als „een logische voortzetting van Zuid-Afrika’s ontwikkeling naar onaf hankelijkheid”. Zuid-Afrika zal de installaties in een staat houden, dat zij even doeltreffend blijven als zij nu zijn en daarbij Gr.- Brittannië 750.000 Pond betalen voor het marine-eigendom. Dit bedrag zal in termijnen voldaan worden. De havenfaciliteiten zullen uitge breid worden en er zullen plannen uit gewerkt worden tot het aantrekken van meer havenpersoneel, zulks met het oog op de toenemende behoeften van de Zuidafrikaanse zowel als van de Britse marine. Een gemeenschappelijke plancom- missie zal het gebruik van de installa ties in het gehele gebied van de Britse opperbevelhebber voor de Zuidatlanti sche Oceaan, zowel de Britse als de Zuidafrikaanse, coördineren. STUTTGART, 4 Juli. Autoraces zijn noodzakelijk. Met deze woorden heeft de directeur van de Mercedes- fabrieken, dr Nallinger, namens dit concern het standpunt bekend ge maakt over de wenselijkheid en nut tigheid van autoraces en daarbij dus laten blijken, dat Mercedes aan de races zal blijven meedoen. Alle automobielfabrikanten weten, aldus dr Nallinger, dat het eindpunt in de ontwikkeling nog niet bereikt is. Hij noemde als voorbeeld de Volks wagen, waarvan typische nieuwighe- d -x A' TT wagen waren ontwikkeld, later bij bouw zijn toegepast. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1