Haarlemmermeer Men kan van de verhuurder niet alles eisen GROOTS PIJPERSFESTIJN TE GOES Indonesisch Kabinet belooft democratische oplossing viert eeuwfeest z Record-mars in zonneschijn Het weer Ontploffing te Rotterdam Twee en zestig inwoners van Hessen vergiftigd door chloorgas Einde Engelse havenstaking? Legerofficieren eisen dat benoeming Oetoyo ongedaan wordt gemaakt Boodschap van Ike aan bevolking van Centraal Europa Europa Kinderen gewond bij ontploffing in put Geen in aanleiding tot wettelijke regeling t. a.v. onderhoudsplicht Bij het zwemmen verdronken Daumier-expositie te Middelburg geopend lal -j PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Motie van wantrouwen over legerkwesties vandaag in parlement Regering tot Tweede Kamer Gevaarlijk spel met carbid Volkstelling in Zuid-Vietnam over Huurwet: „Excelsior Lagere middagtemperaturen DE BILT, 4 Juli Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, la ter opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot vrij krachtige wind, ruimend naar West of Noordwest. Lagere middagtemperaturen. Kroon op jubileum viering Een kwart eeuw S 1 1 i ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3129 (ZIE PAGINA 2) worden beschouwd. MAANDAG 4 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT 2 Juli. Hoewel het feit, dat een verhuurder ernstig is Stockholm, Oslo, Kopenhagen, Kopenhagen, Londen, Luxemburg, Parijs, Bordeaux, Grenoble, Nice, Genève, Zürich, Berlijn, Frankfort, München, Wenen, Innsbrück Rome, Een foto van het jubilerende tamboer- en pijpercorps „Excelsior” te Goes op de hoek van de SingelstraatKreukelmarkt. Op de achtergrond de Ned. Herv. kerk. (Foto: Zeeuwsch Dagblad.) SAIGON, 2 Juli. De geregerlng van Zuld-Vletnam is begonnen met een volkstelling in Saigon om kiezerslijsten op te stellen. Premier Ngo Dinh Dient heeft verklaard, dat Zuidvietnams eer ste nationale vergadering gekozen zal worden zodra deze lijsten in Zuld-Vlet nam gereed zullen zijn. Volgens offici ële kringen zal dit tegen het einde van September zjjn. FRANKFORT, 4 Juli Twee-en-zestig inwoners van Bad Hersfeld in Hessen hebben een vergiftiging opgelopen door chloorgas dat uit een tankwagon, waarin het onder hoge druk was samengeperst, ontsnapte. In vijftien gevallen is de ver giftiging levensgevaarlijk. De bevolking van het nabijgelegen Wilderhausen moest het dorp gedurende drie uur verlaten. GRIFFIERECHT. Het geopperde bezwaar, dat huurders van verwaarloosde woningen niet alleen zullen moeten beginnen de verhoogde huur te betalen, doch daarnevens, voor dat hun verzoek om vrijstelling in be handeling zal worden genomen, nog een soort griffierecht moeten betalen, kan de regering niet delen. Zij 'acht een derge- Ujke storting noodzakelijk om het indie- „Excelsior” kan met genoegen terug zien op het pijpersfestival. Het is voor de organiserende vereniging een groot succes geworden en des te meer is ge bleken, welke grote en populaire plaats dit corps te Goes inneemt. Een dag, die nog lang zal heugen! Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft machtiging verstrekt tot het verlenen van hulp aan het buiten land tot een bedrag van 3.285.800.000 dollar voor het jaar dat op 1 Juli aanvangt. Het voorstel van Eisenho wer is nagenoeg ongewijzigd goedge keurd. ROTTERDAM, 2 Juli Toen vanmor gen werklieden bezig waren om de fun deringen van een voormalige garage tus sen de Kruiskade en het nieuwe Stad huisplein te Rotterdam, te laten springen, ontstond er een hevige ontploffing. Van het Holbeinhuis en enige andere panden braken vele ruiten door wegspringende brokken steen. Ook het interieur van het Holbeinhuis had te lijden. De totale schade wordt geschat op enige duizenden WASHINGTON, 1 Juli. Een fe derale rechtbank te Washington heeft formeel de beschuldigingen tegen de Amerikaanse deskundige voor het Verre Oosten, Prof. Owen Lattimore, voor ingetrokken verklaard. Eerder had de regering besloten de vervol ging wegens meineed te laten vallen. Volgens de acte van beschuldiging heeft Lattimore een meineed afgelegd, toen hij onder ede ontkende het com munisme gesteund te hebben, verslechtering van het onderhoud ten gevolge zou hebben, kan zij niet inzien. Het lijkt haar weinig waarschijnlijk, dat de verhuurder zich bij het nakomen van zijn verplichtingen zal laten leiden door de gedachte, dat zijn huurder wel geen verzoek zal „durven” indienen. Het betaalde bedrag zal trouwens bij gegrondverklaring van het ingediende verzoek worden terugbetaald. En het is niet zó hoog dat het voor bepaalde ca tegorieën van huurders als een beletsel kan LIVERPOOL, 4 Juli. Ongeveer 7000 havenarbeiders hebben Zondag avond óp een bijeenkomst te Liverpool besloten vandaag weer aan het werk te gaan. Ook in Huil besloten haven arbeiders op een speciale bijeenkomst Maandag weer aan het werk te gaan. Hierdoor begint de staking die zes we- ken lang het werk in zes grote haven plaatsen stil heeft doen liggen, te ver lopen. Nader meldt Reuter dat ook op een bijeenkomst van havenarbeiders te Manchester is besloten het werk te hervatten. Slechts 25 van de ongeveer 600 havenarbeiders op deze bijeen komst spraken zich tegen een hervat ting van het werk uit. HOOFDDORP, 2 Juli. In alle dor pen van de 18.090 grote Haarlemmer- meerpolder beierden vanochtend de klokken. De eeuwfeestviering van de polder werd ingeluid. De feestelijkhe den die tot 16 Juli zullen duren onder de titel „Van bruisend water tot gol vend graan” werden geopend met een kerkdienst in de Geref. Kerk te Hoofd dorp, die werd bijgewoond door Ko ningin Juliana, premier dr W. Drees en de ministers Algera, Beel en Mansholt. Het volgende hoogtepunt was de opening van de eeuwfeesttentoonstel ling door de Koningin. In de historische tentoonstelling stond een twee meter hoge robot die H. M. bloemen aanbood en met wien de Koningin „zich onge dwongen” onderhield. Met metalen stem doch in zeer correct Nederlands antwoordde de robot op haar vragen. Als onderdeel van de eeuwfeestvie ring hebben ’s middags in Haarlem mermeer 23 Roode Kruis colonnes uit het gewest Noordholland een grote oefening gehouden, waarbij veronder steld werd dat Haarlemmermeer door een wervelstor was getroffen. Tot de 1200 personen, die aan deze oefening medewerkten, behoorde ook de mobiele medische eenheid, benevens een heli copter van de marine luchtvaartdienst, die de „zwaarst gewonden” naar Hoofddorp vervoerde. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DEN HAAG, 2 Juli. Hoewel het feit, dat een verhuurder ernstig is begonnen met het opknappen van een woning geen reden is om de huurder meer te gaan laten betalen, gaat het tóch te ver om van zo’n verhuurder te eisen, dat hij in alle gebreken onberispelijk moet hebben voorzien eer hij op verhoogde huurprijs aanspraak kan maken. Dit zegt de regering in antwoord aan de Tweede Kamer n.a.v. het verslag over de wijziging van de Huurwet, waarin zoals ieder bekend een huurver hoging van 5 procent wordt voorgesteld. Vele leden zijn van mening dat aan de I toepassing van zgn. „sancties” on ver-1 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantopr: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435 voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes VLISSINGEN, 4 Juli Gistermiddag is de 14-jarige P. S. uit Vlissingen in het kanaal, ter hoogte van de nieuwe zwem school verdronken. De jongen, die hier met enkele vriendjes aan het zwemmen was dook plotseling onder. Toen hij hjj kon goed zwemmen echter niet meer boven kwam, sloegen de andere jongens alarm. De politie was geruime tijd aan het dreggen en de heer Zandee der Vlissingse Reddingsbrigade dook en kele m?,len om de jongen op te sporen. De tweede maal gelukte het hem de knaap boven water te brengen. De le vensgeesten waren toen reeds geweken. ZANDVOORT Zondagmiddag is te Zandvoort een 25-jarig Duits meisje uit Oberhausen verdronken. Zij bevond zich voor het Noorderstrand met twee reis genoten in de branding doch kon zich plotseling nier meer staande houden en dreef af. Na tien minuten was zij op de kant gehaald doch kunstmatige adem haling baatte toen niet meer. DEN HAM Zaterdagmiddag is het 9-jarig zoontje van de Fam. Ten B. uit Den Ham verdronken in het particuliere zwembad van Kasteel Eerde. Trots her- 'haalde waarschuwingen ging de jongen met drie andere kinderen hier in het wa ter. Hij kon niet zwemmen en verdween onmiddellijk in het drie meter diepe wa ter. De badmeester bracht hem vrij snel op de kant, doch het was toen reeds te laat. DJAKARTA, 3 Juli. De motie van wantrouwen, die het onafhankelijk parlementslid Baharoeddin tegen het beleid van de minister van Defensie heeft ingediend en waarin hij de Indonesische regering ervan beschuldigd het land in een chaotische toestand te hebben gebracht, heeft het Indonesisch kabinet druk aan het werk gezet. De motie zal Maandag in het parlement behandeld worden en de regering had nu twee dagen meer tijd om naar een oplossing te zoeken. Men schijnt die nu te hebben gevonden. Zaterdag heeft het kabinet met het oog op de kwestie van de stafchef, een commissie van vier gevormd bestaande uit de eerste minister Ali Sastroamidjojo, de vice-premier Zai- noel, de minister van Defensie Kusamasumantri en de minister van voor lichting Tobing. Zij moeten samen de „gedachte formuleren”, welke de re gering heeft over de manier waarop men de kwestie moet oplossen. Na een kabinetsvergadering die. zes uur duurde, werd in een communiqué gezegd, dat de regering van plan is de kwestie volgens democratisch-par- lementaire beginselen af te wikkelen. Men hoopt, dat de kwestie spoedig in een sfeer van kalmte tot oplossing ge bracht kan worden. De minister van voorlichting wilde niet antwoorden op de vraag of Loe- bis’ schorsing zal worden ingetrokken. Toen men minister Tobing vroeg of de regering contact had met het le ger, antwoordde hij, dat de regering rapporten blijft ontvangen van de mi nister van Defensie. De bewindsman was evenmin be reid te zeggen of het kabinet over ge neraal Bambang Oetoyo heeft gespro ken. Deze heeft namelijk medegedeeld dat hij, indien nodig, bereid zou zijn zich terug te trekken. COMMUNIQUé VAN LEGER OFFICIEREN. Ook officieren van het Indonesische leger hebben de kwestie besproken. In een communiqué aan de pers werd na' afloop gezegd, dat er een duidelijke scheidslijn dient te zijn tussen de po litieke en technische verantwoordelijk heid ten aanzien van het leger, dat overigens aan de regering onderge schikt is. Men eiste van de regering ’n man met karakter, intelligentie en be kwaamheid. Een goede opvolger moet hieraan voldoen. Daarbij werd gewe zen op de nadelige gevolgen, indien de regering deze voorwaarden niet In acht zou wensen te nemen. Het leger meent, dat de benoeming weer ongedaan gemaakt dient te wor- nen van ongerechtvaardigde verzoeken „sancties” op ver-1 tegen te gaan. Dat deze maatregel een waarlozing van de onderhoudsplicht te veel beperkingen worden gesteld, een mening, die de regering'niet kan delen. De verhuurder moet „in ernstige mate” in gebreke zijn. De basis van de onder houdsverplichting is en blijft de tussen partijen gesloten overeenkomst, de op huur en verhuur betrekking hebbende bepalingen van het burgerlijk wetboek en het plaatselijk gebruik, waarbij overigens de feitelijke marktsituatie ook een rol speelt, zo zegt de regering gauw. Is de verhuurder in gebreke dan zal de huurder bij de rechter nakoming van diens verplichtingen kunnen vorderen. Voor een nadere algemene wettelijk re geling ten aanzien van de verplichtingen van de verhuurder ziet de regering nog geen aanleiding. den en machtigde de waarnemend chef-staf hierover besprekingen te voeren met de regering, in aanwezig heid van de president en de vice-pre sident. Territoriale commandanten hebben Zondag Djakarta verlaten om naar hun posten terug te keren. DE OPPOSITIE. Ook de samenwerkende oppositie partijen hebben hun standpunt be paald over de legerkwestie. Zij noem den het begrijpelijk en aanvaardbaar, dat de landmacht als staatsapparaat geen politieke strijd in haar midden en geen politieke inmenging duldt. De regering en de politieke partijen dienen zich hiervan bewust te zijn. Het in Djogja tot stand gekomen handvest der officieren, aldus de sa menwerkende oppositiepartijen, werd vastgesteld in aanwezigheid van de president, de vice-president, de pre mier, de vice-premier en de minister van Defensie en moet dus worden ge handhaafd. MIDDELBURG, 2 Juli. Vanmiddag is in de Kunstzaal v. Benthem en Jut ting de expositie van werken van de beroemde Franse lithograaf Honoré Daumier officieel geopend door de wet houder van culturele zaken, jhr mr T. A. J. W. Schorer. Na een dankwoord van de heer B. Carrière aan degenen, die het materiaal voor deze tentoon stelling beschikbaar stelden, zei jhr Schorer o.m., dat men in Middelburg zeer erkentelijk is voor de reeks van initiatieven, die de heer Carrière de laatste jaren heeft genomen. Hij roem de het hoge gemiddelde van deze ex posities en sprak de hoop uit, dat het de initiatiefnemers nog vele malen mag gelukken verrassingen van het allure als deze tentoonstelling te brengen. Aangezien de directeur van het Haagse Gemeentemuseum, mr L. J. F. Wijsen- beek, plotseling naar Rome moest, sprak in zijn plaats de heer D. H. Volz van dit museum. Hij constateerde, dat voor een expositie in deze zaal reeds driemaal schatten uit het Haagse ge meentemuseum geleend waren (n.l, ook voor de tentoonstelling van werken van de Toulouse Lautrec en voor de expositie van oude muziekinstrumen ten) en sprak zijn erkentelijkheid uit voor het mooie werk van de heer Car rière, die ook in de toekomst weer een beroep op de medewerking van het Ge meentemuseum zal mogen doen. De heer Volz gaf tenslotte een kort over zicht van enige facetten van het oeuvre van Daumier. Daarna verzorgde de heer J. R. Kist uit Arnhem, één der beste Daumier kenners, een rondlei ding langs de meer dan 100 geëxpo seerde werken. Op deze tentoonstelling zelf hopen we nader terug te komen. „Kasporgo” en padvinderij en de heer C. Landman, één der oprichters. De heer M. Kuiters sprak namens „Jubal” In zijn toespraak betitelde hij „Excel sior” als een lievelingszusje van „Ju bal”. Hij bood een mars voor de flui tisten en een bandmars aan. Tijdens de ontvangst van het ere- comité op het stadhuis heeft de heer L. Pieterse, jeugdouderling van de Ned. Herv. Kerk, het woord gevoerd namens „Excelsior”. Des morgens heeft „Jubal” een trip gemaakt naar Walcheren met o.m. een bezoek aan de miniatuur. NEW YORK, 4 Juli. President Eisenhower en Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor het pre sidentschap in de laatste Amerikaanse verkiezingen, zullen vandaag bood schappen richten tot de volken van Midden-Europa, die „weerstand heb ben geboden aan de Communistische onderdrukking”. Zij spreken ter ge legenheid van het vijfjarige bestaan van Radio Vrij Europa, een particulier Amerikaans radiostation, dat program ma’s uitzendt naar landen achter het „ijzeren gordijn”. In zijn boodschap brengt Eisenho wer hulde aan deze volken „omdat zij ondanks tegenspoed, hun liefde voor de vrijheid hebben bewaard”. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hniissen, _Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mol», Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. zwaar bewolkt 18 graden onbewolkt 22 graden onbewolkt 19 graden onbewolkt 19 graden regen 18 graden zwaar bewolkt 23 graden half bewolkt 25 graden onbewolkt 23 graden licht bewolkt 28 graden zwaar bewolkt 26 graden licht bewolkt 23 graden regenbui 21 graden licht bewolkt 24 graden geheel bewolkt 23 graden onweer 25 graden zwaar bewolkt 30 graden regenbui 25 graden onbewolkt 32 graden EN IN ONS LAND: publiek was de welverdiende dank. DRIEHONDERD TEGELIJK. Des avonds was het verzamelen ge blazen voor de massale mars door de stad. Alle tamboers, trompetters en pijpers vormden hierbij één grote band van ongeveer 300 man. Dit geweldige corps deed Goes daveren. Het mach tige geroffel der tamboers, mengde zich met het klinkend geschal der trompetters en de pittige muziek der pijpers. Deze mars was tevens de ouverture tot het grote tuinfeest in het „Schuttershof”. Daar heeft „Jubal” de talrijke aanwezigen nog verrast met het spelen van enkele nummers. Het „blies” daarmee tegelijkertijd „de af tocht”. Naast de andere corpsen tra den hier op de Tirolergroep van „Ex celsior”, de Horeco’s en „de twee jonge kunstfluiters”. Tot slot van deze pijpersdag ver zorgden de Zeeuwse corpsen ’n taptoe op de met schijnwerpers verlichte Markt onder enorme belangstelling. RECEPTIE. In de middaguren recipieerde het bestuur van „Excelsior” in hotel „Cen traal”. Gelukwensen werden o.m. uit gebracht door burgemeester mr W. C. ten Kate, namens het gemeentebestuur, de heer M. Haasdonk, namens de eve nementencommissie, de plaatselijke V.V.V. en de vereniging „Ijsvermaak” (hij bood enveloppe met inhoud aan), de heer Jansen, namens de R.K. voet balvereniging „Robur”, de heer A. Ver- maire namens „Handelsbelangen” en verder zagen we o.a. afgevaardigden van O.K.K., „Hosanna”, „Euphonia”, Op deze foto zien we de wandelende leden van de gymnastiekvereniging „D.O.K.” uit Oostkapelle na het vertrek marcheren over lief Kerkplein van Kapelle. Een fleurige groep. Foto Zeeuwsch Dagblad. GOES- 4 Juli. De Zeeuwse Pijper- dag is uitgegroeid tot een grootse ma nifestatie. De gehele middag en avond daverde de stad van tr mgeroffel, hoorngeschal en pijpermuziek. Duizen den hebben genoten van het indruk wekkend défilé, dat het ere-comité de deelnemende verenigingen op het bordes van het stadhuis afnam, de massale mars van alle deelnemers door de stad; het schitterend tuinfeest en tot slot de grote taptoe, uitgevoerd door de Zeeuwse corpsen. „Tussen de bedrijven door” recipi eerde het bestuur van „Excelsior” in hotel „Centraal” en werd het ere- comité ontvangen op het stadhuis. De zon gaf kleur en fleur aan dit pijpersfestival. Duizenden hadden zich in de middaguren langs de route ge schaard om het voorbijtrekken van de corpsen, en de wandelaars gade te slaan. „Jonge Kracht” uit Biezelinge had de eer als eerste te mogen defileren voor het ere-comité, gevolgd door het machtige „Jubal” uit Dordrecht, het kranige „Nicoleen” uit Kamperland, het pittige „Juliana” uit Middelburg, het fikse „Jong Excelsior” uit Goes en als laatste de jubilerende vereniging „Excelsior”. Dit corps in gala (hoe kan het anders) vormde een schitterende afsluiting van dit défilé. Na dit festijn kregen de corpsen ieder afzonderlijk de gelegenheid te tonen wat zij in hun „mars” hadden. Geloof maar, er is getrommeld, geblazen en gefloten, dat het een lust was voor oor en oog. Een klaterend applaus van het VENLO, 2 Juli. Bij een ontplof fing op het terrein van de Venlose boerenhoeve de Tichelarij hebben vijf kinderen brandwonden opgelopen. Ze zijn alle in het ziekenhuis te Venlo opgenomen. De kinderen waren op de onlangs verlaten pachthoeve aan het spelen, toen ze in een schuurtje een met car bid gevuld vat vonden. Een gedeelte van de inhoud daarvan hebben ze ge stort in de waterput, die in de boom gaard staat. Toen dit gebeurd was staken zij een stuk papier in brand en lieten dit in de put vallen. Het vijftal ging over de putrand hangen om goed te kunnen zien wat er ver der zou gebeuren. Er ontstond een ontploffing die tot ver in de buurt te horen was. De kleren van de kinde ren geraakten in brand. Zij holden naar de Rijnbeek, die daar in de om geving stroomt, maar intussen schij nen de vlammen al gedoofd te zjjn. Ze zjjn althans over wei- en akker land naar de straat gelopen, waar een juist passerende automobilist zich over hen heeft ontfermd en ze naar het ziekenhuis heeft gebracht. Twee hunner hadden ernstige brandwonden opgelopen, drie andere jongens zijn er beter afgekomen. SwsWfSWWs

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1