rug H DE DOOLHOF IBAAYENS STRUCTURELE WIJZIGING OP ELK LEVENSGEBIED Graanhandel heeft bewogen jaar achter de Openluchttheater te Middelburg op 18 Augustus in gebruik irs Bond van huis- en grondeigenaren heeft bezwaren van en ïiacua 1 D. J. von Balluseck ambassadeur te Moskou lr J. A. van 't Leven besprak pro blemen rond de verdroging de verzilting fa&nqt mi van BRIL Uitzondering voor bedrijfspanden is zeer aanvechtbaar Prof. dr. J. J. de Jong„Maatschappelijke levendigheid moet worden gestimuleerd” Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood, „De Horstspelers” brengen „Judas” Hubert Gignoux ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag 2 Juli 1955 pagina 3 Zeeuwse graanhandelaren vergaderden in Tholen in MR se FEUILLETON De huurvoorstellen der regering iers. Grondbelasting- afschrijving. „Judas”. De speciaalzaak voor uw „Groen van Prinsterer” vergaderde Moderne vertolking van het Evangelie jina 2 ingezonden Mededeling (adv.) I I Maar ik heb wel van hem te gingen r (Wordt vervolgd.) ■s 1 i (N.) Laan 1.40.7; (B.) a Wit at is g l „Geestelijk en diende; had geen enkele verantwoor delijkheid; hij was de baas, al was hij jonger dan ik. Hij had zo goed voor uit kunnen komen. Niemand van ons dezelf- Smith; 'eweest, <en de- geen en Het werken stuurslid herkozen. De vereniging telt 275 leden. moderamen. Als bestuursleden zijn gekozen de heren J. Vesseur, gemeentesecretaris van Zaandijk en wethouder A. Hoge- weg te Rotterdam. Wethouder A. R. r van haafi 1.57; •oeder 52; 5. (N.) 2. Sgt f (N) Laan a 9 ;ram- over wor- L Via este- vordt eerd. eken voet- „T.O. eke”. het een rdia” sten, ver- :eur- 'urn- m :n ?n later- ;port- n zal ïtbal- kver. de mu- noni- Idag aces pro- >ers, als een pels Ko- □on, hels ek. red- iek- am- ee4. Bi- me. het wse taat zal an- er- :en at- ien ier de iat el- uit te- ijn er en, ■rd lie ior ’s-GRAVENHAGE, 1 Juli. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat binnenkort de benoeming te verwachten is van de heer D. J. von Balluseck, laatstelijk permanent verte genwoordiger van Nederland bij de Ver. Naties te New York, tot harer majes- teits buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Moskou. -10. 1. n het ndant boom, an de g in ■n ge- hü voorts mede, voor dit seizoen is in kan- Een andere opmerking in het adres is, dat de verlaging der gewoon mens, met zijn angst en zyn verdriet, zijn opschepperij en zyn groot spraak. Een mens echter, die steeds voor beslissingen in z|jn leven gesteld wordt, daarmee worstelt en steeds op het laatste moment „trouw aan zich zelf blijft.” Zijn gevoel voor eigenwaar de kan tenslotte niet wjjken voor een berouwvolle overgave. In de laatste twee scenes bereikt dit een climax. Na zijn verraad zingt de duivel zijn triomf. Judas vervloekt zich dan over zijn daad. Hij wordt ge slingerd tussen hemel en hel en kiest uiteindelijk voor zijn gevoel van eigen waarde. Hij wil de volle verantwoor delijkheid dragen voor zijn daad. Hij hangt zich op. De duivel denkt te heb ben gewonnen, maar de luide hemelse koorzang doet hem beseffen, dat hij tot in de eeuwigheid de overwonnene is. Na de pauze voeren „De Horstspelers” het 12 bedrijven omvattende spel „Ju das” van Hubert Gignoux op. In dit stuk wordt Judas voorgesteld als een Met de grootst mogelijke klem wordt erop aangedrongen af te zien van de instelling van nieu we commissies, de z.g. huur- eommissies. Wil men toch vast houden aan de commissie-ge- dachte, dan kunnen daarvoor het best de bestaande huurad viescommissies worden bestemd. Veel wetsontwerpen, alle van bete kenis voor de gemeentebesturen, w.o. een gehele wijziging van de gemeen tewet, liet de voorzitter de revue pas seren. Hij wees op bezwaren in ver band met de gemeentelijke autonomie en besloot met de opmerking: Wij moeten bestuurders blijven en geen administrateurs worden. Over het onderwerp „Hedendaagse politieke en sociale structuur-vraag- stukken” is het woord gevoerd door prof. dr. J. J. de Jong te Utrecht, hoogleraar aan de Vrije Universiteit. THOLEN, 1 Juli. Voor de graanhandel is 1954 een bewogen jaar ge weest met grote prijsschommelingen en met voor sommige handelaren min der prettige gevolgen. Vandaag is te Tholen de algemene jaarvergadering ge houden van de Vereniging van Handelaren in granen, zaden en peulvruchten in Zeeland en de voorzitter, de heer C. Duvekot uit Goes, wijdde in zijn openingswoord een korte beschouwing aan hetgeen de handel dit jaar heeft bezig gehouden. strijd kunnen leiden. Daarom moet de maatschappelijke bewegelijkheid wor- I den gestimuleerd. De woningnood blijft sociaal vraag stuk nummer één. Wat de huren be treft; wanneer de bestaande onbillijk heden worden weggenomen, moet de opruiming van krotwoningen aan de beurt komen. De ontplooiing van het mensenleven in deze tijd kan ook een ernstige be dreiging worden. Daarom is een ac tieve aanpak vanwege kerk, maat schappij en overheid nodig. HET BURGEMEESTERSAMBT. Verder heeft de heer H. M. Olden- hof, burgemeester van Ede, gesproken over het burgemeestersambt. Hij han delde achtereenvolgens over de bur gemeester als voorzitter van de raad en van het college van B. en W., als representant van het gemeentebestuur, als burgervader en als hoofd der po litie. Waar nodig en gewenst moet de burgemeester zijn roeping als Evan- geliebelijder betrachten. Hij zag geen bezwaar in ontvangst van „koninginnen” en meende, dat de waardigheid van de burgemeester hierdoor niet wordt aangetast. Concluderende zei de heer Olden- hof, dat het ambt van burgemeester een veel omvattende taak is. Het is een zelfstandige werkkring, mooi maar u zwaar, soms in de vuurlinie. Hij moet Op elk levensgebied, aldus spreker, steeds bereid zijn de ingezetenen on- .ut.u-1-i. baatzuchtig te dienen. Hij is de ziel van de gemeente, maar geen zielige figuur. Op de referaten van de beide spre kers volgde een ruime en geanimeerde discussie. Als gevolg van statuten-wijzigingen blijven de heren mr. H. H. Douma, burgemeester van Barendrecht en W. J. van der Veen, oud-gemeentesecre- taris van, Zwijndrecht, leden van het Beveland verdrogingsproblemen staan en waar de opbrengst te wensen overlaat. DELTAPLAN Veel is reeds gesproken over de ge volgen voor de landbauw als het Del taplan zal zijn gerealiseerd. De heer Van ’t Leven belichtte nu enkele an dere facetten, nl. de verdroging van de gronden en de verzilting van de bo dem en het polderwater. Het ontstaan van een Zeeuws meer met zoet water zal voor de omringende gebieden glo baal gezegd millioenen voordeel ople veren, voordelen, die echter alleen verkregen kunnen worden als Zeeland inderdaad de enorme hoeveelheden zoet water krijgt, die bet nodig heeft. De grond in Zeeland is over het al gemeen goed wat de verdroging be treft. Op Tholen ligt het gebied ten Westen van Poortvliet en op Schou wen het Westen niet zo gunstig, even min als sommige plaatsen in de Zak v. Zuid-Beveland terwijl zelfs op Noord- i be- By een bezoek van Koningin Elizabeth van Engeland aan Dundee wierpen vier studenten hun rode capes over het doorweekte tapijt, dat voor de Koningin was neergelegd. De Konin gin was zichtbaar verrast door het spontane gebaar dat door een derge lijke gebeurtenis in de geschiedenis bekend staat als „het maken van een Sir Walter Raleigh”. grondbelasting niet voor alle ex ploitaties eenzelfde compensatie biedt, uitgedrukt in procenten van de huur. Een nog sterker ongelijk effect vloeit voort uit de verhoging van het afschrij vingspercentage. Dit wisselt sterk naar gelang van de grootte van het totaal belastbaar inkomen en het zal de kleine huiseigenaar weinig baten kunnen opleveren. Ook le vert deze verhoogde afschrij ving, bedoeld als compensatie voor gestegen kosten, geen en kele verlichting op voor de ex ploitant, die daarvan zijn bedrijf maakt. Teneinde hem in dezelf de positie te brengen als de par ticuliere exploitant zou het no dig zijn in de wet vast te leggen, dat bij het bepalen van de be lastbare exploitatiewinst 5 pro cent van de huurwaarde extra zal mogen worden afgetrokken. Bezwaren bestaan er ook te gen het voornemen de regeling bij de wet van de onderhouds plicht te beperken tot enkele be ginselen en de uitwerking te doen geschieden bij algemene maatregel van bestuur en mi nisteriële beschikking. De be staande wettelijke voorziening zou gewenste waarborgen ver strekken. Bovendien meent de Bond van Huis- en Grondeige naren, dat de procedure, die wordt gevolgd, de huiseigenaren voor een fait accompli stelt. De onzekerheid omtrent de practi- sche uitwerking der voorgestelde werkwijze houdt onvoldoende rekening met de rechtszekerheid en de hierbij rechtstreeks be trokken grote belangen der huis eigenaren. HUIS TER HEIDE, 1 Juli. Onder voorzitterschap van de burgemeester van Bussum, de heer J. C. Haspels, heeft de Vereniging van burgemeesters, wethouders en gemeente-secretarissen „Groen van Prinsterer” te Huis ter Heide een tweedaags congres gehouden. In zijn openingsrede zei burge meester Haspels, dat het ontwerp-politiewet voor de vereniging een teleur stelling is geworden. Voorstellen van de commissie-Oud over gemeentelijke aangelegenheden, zoals de invoering van een gemeentelijke woonplaatsbelasting, die o.m. ten doel heeft het lichtvaardig doen van uitgaven tegen te gaan, verdienen ook onze steun, aldus de heer Haspels. ZONDAG 3 JULI 1955. .XVERSUM I (402 m.) VARA: 8.00 .euws en postduivenberichten. 8.18 ge- var. programma. 10.00 Met en zonder om slag 10.30 Gram. 10.40 „Geestelijk leven”, toespraak. 10.50 Gram. 11.25 „Wat elke vrouw waard is”, hoorspel. AVRO: 12.00 Sportspiegel. 12.05 Lichte muziek. 12.35 „Even afrekenen, Heren!”. 12.45 Orgel spel. 13.00 Nieuws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Voor de militairen. 14.00 Boekbe spreking. 14.20 Kamermuziek. 14.50 Klankbeeld. 15.20 Jazzmuziek. 15.45 Ope ramuziek. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 /olksliedjes en -dansen. 17.30 V. d. kind. 7.50 Sportjourn. 18.15 Nieuws en sport uitslagen. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.30 „De grote wegwijzer”, caus. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Lichte mu- 20.45 „Het zwarte schaap”, hoor- 21.25 Gram. 21.55 lachte muziek. Voordracht. 22.30 Fluit en piano. Nieuws. 23.15 Gram. 23.2524.00 Na de vergadering heeft ir J. A. van ’t Leven, landbouwkundige bij de Commissie Waterbeheersing en Verzilting in Zeeland, een zeer interessante rede gehouden over het Deltaplan en speciaal over de problemen rond de verdroging en de verzilting. In zijn openingswoord gaf de heer Duvekot allereerst enkele interessante bijzonderheden over de historie van de Stad Tholen en verwelkomde vervol gens de ereleden A. Jeronimus uit Breda en Poley. In zijn beschouwing over de graanhandel herinnerde hij aan de dan weer stijgende en dan weer dalende prijzen van erwten, bruine bonen, schokkers en maanzaad. Gelukkig kwam er wat meer vrij heid voor de handel door verminderen de overheidsbemoeiing; hopelijk brengt het volgende seizoen een nog betere prijspolitiek voor tarwe en had vermoeden, dat hij knoeide, ’t Is alles gekomen door geheime en on wettige speculaties. Enfin, u weet er alles van, vermoed ik. Hij werd ge vangen genomen, maar wist te ont snappen. Ik verloor er mijn betrek king door, wrnnt een neef van die fal saris wil men niet in dienst nemen. Men vermoedt, dat ik van het geval iets wist.” „Waar is hij nu?” „Ik weet het niet, sir. Soms denken we, dat hij dood is. We hadden reden te vermoeden, dat hij naar Canada was gegaan, maar zekerheid hebben we nooit gehad. Geschreven heeft hij in geen geval, aan niemand van de familie.” „En was dit boek van hem?” „Ja. De meeste van zijn kleine be zittingen zijn in mijn handen geko men, toen zijn moeder van verdriet stierf.” „Welk een tragedie”, zei Karl op staand, om te vertrekken. Uit zich zelf stak hij Philip Salter de hand toe, wat hij nog nooit vrijwillig had ge daan. Maar nu voelde hij er zich toe gedrongen; uit een soort berouw, dat hij de man in zijn gedachten en hart verongelijkt had. Met nóg zwaardere last van rade loosheid en smart strompelde hij naar huis. voltrekken zich structurele wijzigin gen. In sociaal opzicht bijv, door het wetsontwerp voor de ouderdomsvoor ziening, die haar oorzaak heeft in de verouderende maatschappij. De econo mische ontwikkeling maakt de mens al meer onafhankelijk, zoals indertijd reeds door de invoering van de kunst mest en van de electriciteit. Wordt de atoom-industrie al meer gebruikt, dan kan men zeer ingrijpende veranderin gen verwachten. Spr. constateerde in de industrie een verzakelijkte sfeer. Aan bid- en dankdagen heeft zij geen behoefte. Oude gemeenschappen en tradities Zandbergen te Hoogeveen is als be- verliezen hun waarde. aan de lopende band is geestdodend. MAATSCHAPPELIJKE LEVENDIGHEID. Deze en andere structuële wijzigin gen hangen samen met de ontwikke ling van de wetenschap, waarbij de geesteswetenschappen op de achter grond raken. Een verschijnsel even wel dat aan de Vrije Universiteit niet voorkomt. Onder de actuele vraag stukken wees de hoogleraar op het streven naar annexatie. De grote werkgelegenheid kan leiden tot ver starring, omdat het streven om voor uit te komen vermindert. Dit ver schijnsel zou tot een nieuwe klassen- landbouwhuishoudonderwijs in - -j Holland opera. 23.15 S.O.S.-bericht°n. 23.30—24.00 VERZILTING Met de verzilting is het anders. De bodemverzilting doet rechtstreeks schade aan land- en tuinbouw. De ver zilting van het polderwater kruipt ver der om zich heen. Voor de akkerbouw zijn de moeilijkheden hier beperkt maar voor het fruitbedrijf is het an ders i.v.m. het bespuiten. Zoet water zou hier 1,5 millioen gulden voordeel het boek in de hand ging hij weer zitten. „Ik ben aan uw boeken ge mynheer Smith, zoals u ziet. E< gelijk oud werk is dit.” „Dat is het, sir. Ik verdiep mij er ook wel eens in.” „Hebt u die die mijnheer Philip Salter gekend?” vroeg Karl, op de op dracht wijzend. De rentmeester keek hem vlak in het gezicht, wachtte even met het ant woord en vroeg toen: „Hebt hem gekend, sir?” „Neen. Maar ik heb wel van hem gehoord.” „Ja, dat zal wel. Er zullen niet veel mensen zijn, die niet van hem gehoord hebben. De couranten hebben kolom men over hem geschreven”, verzucht te Smith. Toen zeide hij langzaam: „Hij was mijn neef, sir Karl.” „Uw neef?!” „Ja, zusters kinderen. Naar de vernoemd. Ik heet Philip hij Philip Salter.” In méér dan één opzicht thans Kar I’s ogen open! „Zo’n gek als die Philip Salter ge weest is!” riep de rentmeester op bit tere, smartelijke toon uit. „Ik werkte opleveren. Zo is het ook met de ge mengde bedrijven, waar men vee moet drenken uit zoute putten. Ook hier zou naar schatting een voordeel van een millioen gulden te behalen zijn. De si tuatie is hier op Schouwen-Duiveland zeer ongunstig, op W.-Zuid-Beveland iets minder ongunstig en In Zeeuwsch Vlaanderen zelfs gunstig. Deze problemen zal men pas de baas kunnen als de Zeeuwse zoute stromen zijn afgesloten. Pompen helpt niet; slechts onder het duingebied van Schouwen zit een zoetwaterzak van j 100 meter diepte en ook rondom Ka-! pelle en Wemeldinge zijn zoetwater-! zakken tot 20 m. diepte die gedeelte lijk bruikbaar zijn voor intensieve teelten. Overigens moet men over de ver zoeting van de Oosterschelde niet te gemakkelijk denken; jaarlijks wordt in deze zeearm vanuit het land nog 800 millioen ton keukenzout uitgeslagen. Doch hoe het ook zij, voor de boer zal eens een periode aanbreken, dat hij zoet water ondergronds of via lei dingen naar zijn gewassen kan bren gen, besloot ir van ’t Leven zijn cau serie. kort uit een oogpunt passing van het huurpeil omstandigheden. Een heel belangrijk punt van critiek in het adres van deze Bond betreft de huur van be drijfspanden. Men is van oor deel, dat de huurverhoging voor deze panden minstens dezelfde of nog hoger zou dienen te zijn dan die voor woningen. Daar voor pleit n.l. de omstandigheid, dat de bouw van nieuwe be drijfspanden niet van overheids wege wordt gesubsidieerd, zodat de huren daarvan die van voor oorlogse’ of daarmee gelijk te stellen bedrijfsruimte aanzienlijk overschrijden. De hierdoor ont stane moeilijk te aanvaarden verschillen in huurprijzen wor den gecontinueerd, als het wets ontwerp op dit punt ongewijzigd blijft. Bij deze bedrijfspanden rijst nog een ander bezwaar en wel op grond van het gekozen nieu we uitgangspunt, n.l. de huur prijs op 31 Augustus 1955. Het is zo, dat de huren van bedrijfs panden, die gebonden waren aan schriftelijke huurovereen komsten van lange duur, in tal gevallen nog steeds gehand- :a worden op het peil van 1 Januari 1951. Indien dergelijke huurovereenkomsten aflopen na 31 Augustus 1955 en de verhuur der opent met de huurder be sprekingen over een nieuwe huurovereenkomst, dan stuit de verhuurder op een bepaling krachtens welke hij geen hoge re huur zal kunnen overeenko men dan tot 5 procent boven de huurprijs van 31 Augustus 1955, welke huurprys dezelfde is als die van 1 Januari 1951, dus 115 procent van de huurprijs van Mei 1940. Dit zou dus betekenen, dat aan verhuur ders van zodanige objecten de huurverhoging van 1 Januari 1954 zou ontgaan en zy op twee- erlei wijze de dupe zouden wor den van wettelijke voorschrif ten. E HORSTSPELERS een zevental wika’s, die op „De Horst” te Driebergen in opleiding zijn twee dames en vijf heren .zullen op Donderdagavond 18 Augustus a.s. met de op voering van twee spelen t openluchttheater in het park „Toorenvliedt” in gebruik nemen. Dit zal de eerste keer zijn, dat in het nieuwe open luchttheater een opvoering plaatsvindt, die voor publiek toegankelijk is. Het initiatief tot deze opvoering is uitgegaan van de Culturele Commissie der Ned. Herv. Kerk in Zeeland in overleg met de Her vormde Jeugdraad Middelburg. Toch zijn de opvoeringen niet alleen voor de jeugd bedoeld, maar voor de gehele Walcherse bevolking. Bovendien zullen via de V.V.V.’s de op Walcheren verblijf houdende toe risten van de opvoeringen op de hoog te worden gesteld. Want men wil als Kerk iets gaan doen voor de badgas ten. „Iets doen”, dat wil zeggen: iets attractiefs, maar ook iets, dat op peil staat, een cultureel karakter draagt. Niet minder dan 1500 a 2000 perso nen zullen in het theater een plaats kunnen vinden. Maar eer het zover is, zal de Hervormde Jeugdraad Middel burg nog heel wat werk moeten ver zetten. Die plaatsen zijn er nog niet, er moeten toiletten worden gemaakt en er moet een consumptiegelegen- heid worden aangebracht. Décorum, coulissen, de verlichting, het vergt alles een enorme voorbereiding. Maar de „wijn” die „De Horst spelers” o.l.v. Ben Albach zullen serveren, behoeft geen krans. Voor de pauze brengen zij Hella Haasse’s klucht „Hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht”. HILVERSUM II (Z»8 m.) 1XCHV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Sportuitslagen. 8.25 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Radiowedstrijd. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Gram. 12.53 Gram, en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Weense muziek. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Instrumentaal trio. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de kleu- *ïrs. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte jziek. 17.40 Koersen. 17.45 Regerings- ..zending: Rijksdelen Overzee: E A Mehlbaum: „P.T.T. in Nieuw-Guinea”. 18.00 Gem. koor. 18.20 Sport 18.30 Instr, sextet 19.00 Nws en weerb. 19.10 Orgel concert. 19.30 „Volk en Staat”, caus. 19.45 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Holland Festival 1955: Israëlisch Philh. orkest. 21.20 „De eerste Brigade”, hoorspel. 22 20 Meisjeskoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Gram. 23.40—24.00 Het Evangeli in Espe ranto. BRUSSEL. (324 m.) 11.45 Gram. 12.15 Instrumentaal trio. 12.30 Weerberichten. 12.35 Voor de landbouw. 12.42 Instru mentaal trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. !.30 Kamerorkest en solist. 14.00 Gram. 1.20 Kamerorkest en solist. 15.00 Dans muziek. 16.00 Koersen. 16.02 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Caus. 18.30 Voor de soldaten. 19.40 Gram. >00 Klankbeeld. 21.15 Orkestconcert. 00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. et was natuurlijk wel te verwachten, dat er van verschil lende kanten bezwaren zouden worden ingebracht tegen de laatste huurvoorstellen van de regering, die volgende week door de Tweede Kamer zullen worden behandeld. De commissie van voorbereiding maakte een hele serie opmerkin gen die het principe van de voorstellen overigens niet aan- fastten de Vereniging van Nederlandse Gemeenten publi ceerde een critische beschouwing en nu is de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren in het geweer gekomen om als nog gedaan te krijgen, dat bepaalde onderdelen in de voor stellen gewijzigd zullen worden. De Bond is wel van oordeel, dat deze laatste voorstellen, der regering een stap vooruit be tekenen in vergelijking met de vorige, die slechts in een partiële huurverhoging voorzagen. Niettemin: zij schieten te- van de dringende noodzaak van aan- aan de sinds 1940 sterk gewijzigde 86) „Neen, gehoord.” „Neen, daar zijn we wel van over tuigd.” „Kon ik hem maar wegkrijgen”, zei de rentmeester. Het was hem volko men ernst wat hij zeide. „Tot nog toe meende ik, dat hij hier geheel veilig was veiliger dan ergens anders. Sir Karl, het gevaar is zeer groot. We moeten het onder de ogen zien.” Ja, dat voelde Karl maar al te goed, nog veel zwaarder dan de rentmeester het gevoelen kon. Het was, hoe goed bedoeld ook, zijn werk geweest, dat dit dreigend gevaar had opgeroepen! Het drukte hem op dit moment weer heel zwaar. „Zou ik u om een glas water mogen verzoeken, mijnheer Smith?” vroeg hij met verstikte stem. De rentmeester haastte zich weg. Rusteloos liep Karl het vertrek op en neer, waarbij opeens een sierlijke boe kenhanger zijn oog trof, waarvoor hij stil bleef staan. Geheel werktuigelijk nam hij er een boek uit. Hij sloeg het open en las op de titelpagina: „Philip Salter. Van mijn liefhebbende moe der.” Hij geloofde zijn eigen ogen niet. Maar het stond er duidelijk. op zijn kantoor, sir-; gewoon als be- „Zou hij dan tóch Salter zijn?” diende- had cr»An anlrala -ïra-rantumnv- vroeg hij zich ontdaan af. Smith kwam terug met een glas wa ter, dat Karl in één teug opdronk. Met .iek. spet 22.15 23.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Gram. IKOR; 10.00 „De Open deur”, caus. 10.30 Vrijzinnig Hervormde Kerkdienst. 11.45 Op bezoek bij de kerkedagen. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Gevar. liedjes. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.40 Boek bespreking. 13.55 Holland Festival: Radio Philh. ork. koren en soliste. 15.30 „Weten schap en leven”, caus. 15.40 Pianorecital. 16.05 Gram. 16.10. Katholiek Thuisfront Overal! 16.15 Sportreportage. 16.30 Ves pers. NCRV: 17.00 Geref. kerkdienst. 18.30 Gram. 18.45 Bijeenkomst Billy Graham. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Promenade- orkest. 20.30 Wie krijgt 1.000,— (of meer). 20.40 Act. 20.55 Gram. 21.00 Sym- phonette orkest en soliste. 21.30 „De On dergang van de „Eppie Reina”, hoorspel. 22.25 K.V.P.-winnaars aan de lijn. 22.40 Het Getuigenis over Christus”, caus. Aan sluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkorkest. 23.35—24.00 Octet. MAANDAG 4 JULI 1955. -uVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 -■uws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantie- kalender. 8.30 Lichte muziek. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Water standen. 9.38 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag”, caus. 10.05. Morgenwijding. VARA: 10.20 Kamermuziek. 10.30 Voor de zieken. 11.15 Sopr. en piano. 11.40 Voor dracht. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Politie- kapel. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Piano recital. 14.45 Gram. 15.20 „Zout en azijn”, hoorspel. 16.30 Koorzang. 17.15 Gram. 17.40 Pianoduo. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.40 Act. 18.50 Instrumentaal kwartet. 19.10 Voor de jeugd. 19.45 Rege- ringsuitzending; Landbouwrubriek: Rep. over het .11 Varsseveld. 20.00 Nieuws. 20.Ö5 I Festival 1955: „Figaros Hochzeit”, 23.00 „Geestelijk leven”, caus. Nieus Orgelspel. HILVERSUM II (Z»8 m.) overheidsbemoeiing; betere prijspolitiek voor tarwe koolzaad, aldus de heer Duvekot. De tarweregeling, zo deelde Vwira uicuc, wui vuv ociiinsu „i jtvau- nen en kruiken; ze blijft gehandhaafd. De regeling voor het koolzaad zal de zer dagen bekend worden. Een rege ling als bij de rogge, waardoor veel rompslomp kan worden vermeden, kon niet worden verkregen, ondanks het feit, dat het werd voorgesteld. Spr. hoopte dat het dit jaar voor het laatst zal zijn dat men met een derge lijke regeling moet werken. Waar het vervoersverbod is opgeheven wordt een kleine vereenvoudiging verkregen. De besprekingen over de C.A.O. zij werd door de heer Poley toege licht blijken niet eenvoudig te zijn. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Polderman te Middelburg bleek, dat het ledental thans precies 100 bedraagt. Het financiële jaarver slag leverde een kleiner slot op dan vorig jaar en de begroting leerde, dat het komende jaar met een nog kleiner saldo rekening zal moeten worden ge houden. De vergadering besloot echter de contributie te handhaven op f 10. VERKIEZINGEN In het bestuur werden herkozen de heren P. Polderman te Koudekerke, P. A. Ribbens te Zierikzee, en L. van Damme te Kortgene. In de plaats van de heer P. Snoep uit Nieuwvliet, die zich niet herkiesbaar stelde werd ge kozen de heer L. Groosman te IJzen- dijke. Men besloot de volgende jaar vergadering in O.-Zeeuwsch-Vlaande- ren te houden. De vereniging bestaat dan veertig jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3