WORDT NIET GETORND lllll aiiiRuiiii onversaagden het rampgebied iJS Buitenlandse lof voor in Bus met schoolkinderen vloog in brand te Goor Minister Mansholt i protesteert Tweede Kamer bespreekt de Visserij nota Alleen toezeggingen voor de toekomst en soepele teruggaaf van omzetbelasting Regering antwoordt de Tweede Kamer en Het weer m Belastingdebat in de Kamer Acht straaljagers in Portugal verongelukt Europa Een bezoek aan Schouwen-Duive- land en de Polder Kruiningen Rode Kruïs-vertegemvoordïgers in Zeeland Vuur sloeg over naar twee winkels, die bijna geheel afbrandden P, SCHEELE vice-voorzitter Z.L.M. overleden De heer De Ruiter (C.H.) wil meer steun voor uitbreiding van de garnalenvloot glna 2. F Niemand liep gelukkig letsel op De moeilijkheden met de tomaten- ZEEUWSCH DAGBLAD WANDELTOCHT open vanaf PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Lagere inkomens. Omzetbelasting. Middengroepen. DE BILT ZEGT: Regenbuien en kouder. Op 7 Juli a.s. Financietingsregeling vindt instemming Hedenmiddag start 3 uur Schuttershof Goes. Startbureaux lie JAARGANG No. 3128 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong 3. 4. Ingezonden Mededeling (adv I De Belgische minister sloot 13 Juni de grens voor tomaten, omdat de prijs ZATERDAG 2 JULI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Uitgave i Zeeuwsch Dagblad" De be- een In Chili is een grote staking uitge broken, in verband waarmee de rege ring in enkele provincies jle staat van beleg heeft afgekondigd. 23 gr. 20 19 18 21 25 .27 27 23 26 35 20 22 22 23 26 29 ONBEPERKTE GARANTIE 18 OP DE VERING iiiiiiiiiiiimimlllnai HAZEL BEDDEN EN STAAlWARENFABRIEKEN 14 ZEVENBERGEN te 7 uur als volgt: licht bewolkt regen waar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt half bewolkt half bewolkt half bewolkt licht bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt ZEEUWSCH DAGBLAD I lastingdruk mogelijk maken, zal on- twijfeld ook de fiscale positie van de middengroepen nader in beschouwing worden genomen. Gebleken is, dat de ouden van dagen en anderen met lagere inkomens Er wordt een soepele regeling in het vooruitzicht gesteld waar het gaat om het teruggeven van omzetbelasting op goederen, die op 1 September a.s. in voorraad zijn. Dit vooral met het oog op de moeilijkheden in de textiel branche. De faciliteiten, die aan de handel in het vooruitzicht worden ge steld, wettige het vertrouwen, dat de handel niet langer zal schromen tex- tielgoederen van de industrie af te ne men. Mede daarom kan de regering niet instemmen met de vraag van Ka merleden de voorstellen tot afschaf fing van de omzetbelasting op textiel eerder in werking te laten treden. Tenslotte wordt er nog op gewe zen, dat de suikerprijs in ieder ge val omlaag gaat, nu de omzetbelas ting hierop tijdelijk wordt af ge schaft. De regering heeft dit immers zelf in de hand. Maar of de artike len, waarin suiker wordt verwerkt eveneens in prijs zullen dalen, daar voor kan de regering geen garantie geven, hoewel zij vertrouwt, dat toch tot een prijsdaling van deze artikelen zal worden overgegaan. lening. Na het diner hield ir J. D. Dorst een causerie over de gevolgen van de ramp en de schade-afwikkeling, een causerie die hij met kleurenplaat jes verduidelijkte. Ook hem werd dank gebracht evenals de heer Goe man voor de organisatie van de af wikkeling der geschenkzendingen. TRIP DOOR RAMPGEBIED. Vanochtend reed men vanuit Zie- rikzee naar Ouwerkerk waar burge meester Romeyn het gezelschap ont ving en waar men, na een bezoek aan de caissons, het in aanbouw zijnde be drijf van de heer J. v. d. Stolpe, voor zitter der plaatselijke commissie be keek. De heer v. d. Stolpe gaf tevens gedurende de trip voorlichting. In Nieuwerkerk verwelkomde wethou der S. Overbeeke het gezelschap, na mens het gemeentebestuur, in het ver enigingsgebouw. Men bezocht in deze gemeente ook het gesaneerde kleinbe drijf van de heer Kleemans. In Elle- meet zag men vervolgens het totaal vernieuwde bedrijf van de heer K. J. K. v. d. Slikke en maakte men kennis met wnd burgemeester J. M. Dalebout en de secretaris L. F. van Wijck. In Zierikzee werd de lunch gebruikt. GARNALEN. De heer De Ruiter (C.H.) heeft nog geklaagd over het geringe bedrag, dat is uitgetrokken voor de uitbreiding van de garnalenvloot. De heer Egas (P.v.d.A.) vroeg op korte termijn ze kerheid voor de garnalenvissers, die de LISSABON, 1 Juli. Acht straal vliegtuigen van de Portugese lucht macht met elk één man aan boord zijn Donderdag in de omgeving van Coim bra neergestort. De jagers vlogen in een formatie van twaalf en veronge lukten in een bergachtige landstreek tengevolge van de mist. De andere vier jagers landden behouden op het vliegveld Ota. De toestellen zouden deelnemen aan demonstraties ter gele genheid van de dag der Portugese luchtmacht. De demonstraties zijn na it ongeluk afgelast. Stichting Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435 voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 8ft. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- ueuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes handeling van de nieuwe huur- en belastingvoorstellen zijn gesteld. De regering heeft daarbij de volgende toezeggingen gedaan: 1. Voor wat de middengroepen aan gaat, wijst de regering er op, dat de thans voorgestelde verlaging van de grondbelasting en de verruiming van het afschrijvingspercentage, ook aan vele belastingplichtigen uit deze mid dengroepen ten goede zal komen. Daarnaast is voor hen eveneens van belang, dat de verruiming van de be lastingvrije minima, welke voor de la gere en middeninkomens sterker door werkt, dan in de hogere inkomens- regionen, in het nieuwe tariefsvoorstel is gehandhaafd op de bij het oorspron kelijk ingediende tarief gestelde be dragen. Indien in de toekomst de financieel- economische omstandigheden van ons land opnieuw een verlaging van de be- DE BILT, 1 Juli. Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien; voornamelijk in het Westen van het land enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Lagére middagtemperaturen dan gisteren. ’s-GRAVENHAGE, 1 Juli. Tweede Kamer heeft vanmiddag sloten op Donderdag 7 Juli a.s. aanvang te maken met de beraadsla gingen over de huur- en belastingont- werpen. De memories van antwoord zouden de Kamer hedenavond berei ken. Het ligt in de bedoeling ook Don derdagavond te vergaderen. De Tweede Kamer heeft vanmiddag een commissie benoemd, die in over leg met de regering het huurbeleid op langere termijn zal bekijken. In deze immissie hebben zitting: de heren -lemmer, Roemers, Ten Hagen (P.v.d. A.), Andriessen, Jansen, Van Vliet (K. V.P.), Schouten en Stapelkamp (A.R.). Tilanus en v. d. Wetering (C.H.), Van Leeuwen en Ritmeester (V.V.D Gortzak (C.P.N.), Welter (K.N.P. en Van Dij (S.G.P.). Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord gedaald was tot onder de Belgische prijs. Tegen de gevolgde procedure is geprotesteerd, omdat er geen overleg was gepleegd. 18 Juni waren de prijzen weer gestegen en toen is geweigerd de grens open te stellen. Op 24 Juni stelde de Belgische rege ring voor de grens 1 Juli te openen, doch de minimumprijs werd op 15 francs gesteld, inplaats van op 13 francs, zoals was overeengekomer Onder protest is Nederland daarrr accoord gegaan. slechts een compensatie van 0,4 pro cent ontvangen voor de huurverho ging. Voor alle anderen is dit 0,5 pro cent. De regering ziet hierin echter geen aanleiding om voor de lagere in komens een aparte regeling te treffen. In hoeverre bij volgende huurverho gingen deze en andere economisch zwakke groepen behoren te worden tegemoetgekomen, dient, naar het oor deel van de regering, te zijner tijd in ernstige overweging te worden geno men. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. GOOR, 1 Juli Wonderlijk goed is vanmorgen voor een groep schoolkin deren uit Hengelo de brand in de bus, waarmee zij een schoolreis maakten, afgelopen. Geen der kinderen werd ge wond. Zelfs ’n jongen, die op ’t dak was Zelfs een jongen, die op het dak was geklommen en op straat sprong, liep geen schrammetje op. De busbrand sloeg echter over op twee winkels in de Kerkstraat te Goor. Een manufac turenwinkel brandde geheel uit, een kruidenierswinkel gedeeltelijk. Vol gens de politie is de gebroken bevesti ging van de benzinetank oorzaak ge- dupe zullen worden van het Delta plan. Vis moet aangevoerd worden. Alle sprekers drongen dan ook aan op een haven in Katwijk en de verbetering van de Scheveningse haven. De distri butie van de vis speelt uiteraard ook een rol. Ds v. d. Zaal klaagde dat daar over zo weinig in de nota is gezegd. Aan een verdere tariefsverlaging voor ongehuwden kan momenteel niet worden gedacht. Zij zullen bij een volgende belastingverlaging aan hun trekken komen. Hetzelfde geldt voor een verlichting van de fiscale druk op de middengroepen. Voor mensen met lage inkomens zal in verband met de huur verhoging, naar een aanvullende compensatie worden gezocht, die echter pas op een later tijdstip kan ingaan. Dit omdat zij minder van de verlichting van de belastingdruk profiteren, dan de andere groepen. Er zal soepelheid betracht worden met de teruggaaf van omzet belasting, voornamelijk bij de vrijstelling van textiel, opdat tegemoet wordt gekomen aan de moeilijkheden, die zich in de textielbranche voordoen bij de aankopen. De regering wijst er in de eerste plaats op, dat tengevolge van het feit, dat men aan een totaalbedrag voor de belastingverlaging is gebonden, niet aan alle wensen tegemoet kon worden gekomen. In dit opzicht wordt be toogd, dat voor een bijzondere tariefs herziening ten behoeve van de onge huwden nu geen plaats is. Dit mede ook omdat de belastingvoorstellen nauw verband houden met de in te voeren algemene huurverhoging De minister en staatssecretaris van Financiën doen evenwel gaarne de toezegging, dat zij bij nieuwe moge lijkheden voor belastingverlaging aan een herziening van het vrijgezellenta- rief voor de belastingen naar het in komen bijzondere aandacht zullen schenken. ’s-GRAVENHAGE, 1 Juli. Minister Mansholt heeft vanmiddag in ant woord op hem in de Tweede Kamer gestelde vragen gezegd, dat er reden is voor een ernstig protest tegen de besluiten van de Belgische regering met betrekking tot de import van tomaten uit Nederland. Hei zei, dat reeds enkele jaren mini mumprijzen zijn vastgesteld met be- paling, dat als de prijs daalt onder j dat minimum, een der drie Benelux- landen de invoer kan stopzetten. De minimumprijzen zijn voor 1955 ver laagd, al zijn ze naar de mening van de bewindsman nog te hoog. KAPELLE, 1 Juli Vandaag is aa de gevolgen van een hartaanval tc Kapelle overleden, de heer P. Scheele, in leven vice-voorzitter van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij. Jarenlang is de heer Scheele lid van het Hoofd bestuur van de Z.L.M. geweest voor de Kring Oost-Zuid-Beveland, van welke Kring hij ook vele jaren voor zitter was. Hij werd in 1945 vice-voor- zitter van de Z.L.M. en was voorne mens deze functie op de najaarsver gadering neer te leggen. Hij was een van de twee oudste hoofdbestuursleden van deze organisatie. De heer Scheele was voorts voorzit ter van het Boekhoudbureau van de Z.L.M., maakte deel uit van diverse commissies, was plaatsvervangend lid van de Pachtkamer van het Kanton gerecht te Middelburg. Tevens was hij bestuurslid van de Hengstenvereniging op Zuid-Beveland. Verder was de overledene dijkgraaf van de calarni- teuze Willem Annapolder en Commis saris van de Bank voor Zeeland. Ook in Kapelle was hij een zeer ge ziene figuur. Hij was niet minder dan 25 jaar voorzitter van de Chr. School in die gemeente en is nog vorig jaar bij het 50-jarig bestaan van de school voor zijn vele werk hartelijk gehul digd. De heer Scheele, die de leeftijd van 69 jaar bereikte, was eigenaar van een groot landbouwbedrijf te Kapelle. Hij was voor zijn vele verdiensten onder scheiden met het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal Dinsdag middag om 1 uur op de algemene be graafplaats te Kapelle ter aarde wor den besteld. AAN BELASTINGPLAN Hier dankte de heer Louwes de Rode Kruis-vertegenwoordigers voor het geen hun landen voor de rampgebie den hebben gedaan. De heer Jens Mei- nich uit Noorwegen sprak namens de buitenlandse gasten zijn dank voor de ze ontvangst en de excursie. Na de overtocht met de provinciale boot reed men via Goes naar Kapelle, waar men de Franse begraafplaats be zocht, hetgeen door de Franse verte genwoordigster Mlle de Bonvouloir zeer op prijs werd gesteld. Na een rit over de dijken bij Yerseke, waar men even een blik wierp op de bedrijvig heid, volgde in Kruiningen een offi ciële ontvangst ten gemeentehuize door burgemeester A. Schipper. Hier bracht Lt Gen. A. G. J. M. F. v. d. Kroon dank voor de ontvangst. Onder leiding van de heer Joh. Glerum, voor- zitter van de plaatselijke commissie, nam men tenslotte nog een kijkje in de polder. Ir Dorst vertelde hier nog j enkele bijzonderheden. Het vernielde 1 bedrijf van de heer Kostense diende o.m. als voorbeeld van wat er ver woest werd; de veerhaven als bewijs, dat men ook weer iets mooier dan ooit kan herbouwen. De WtCiS^esteldheid in Europa was gisteravond Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück Rome weest, dat de tank met de straatstenen in aanraking- kwam. Er moet toen eelt, vonk zijn ontstaan, waardoor de ben*1 zine ging branden. De bus is geheet' uitgebrand. Het ongeluk gebeurde al om hall acht. De chauffeur van de achterop^ rijdende bus merkte, dat er aan de bus vóór hem iets niet in orde was, maar slaagde er niet in zijn collega te waarschuwen. Dat lukte wel aap een schildersgezel, die de chauffeutf een waarschuwing gaf. Nauwelijks stond de bus stil, of de vlammen sloegen eruit. Dank zij onmiddellijka hulp konden alle kinderen uit de brandende bus worden gered. Huil bezittingen gingen geheel verloren. In een café zijn zij op hun verhaal gekomen. Inwoners van Goor brach ten hen in .personenauto’s naar Hen gelo terug. De vlammen sloegen via zonneschermen op de winkels over. Bovenstaande foto toont het uitge brande interieur van de autobus. Wat er na de brand overbleef van de twee winkels toont de onderste foto. Het vroegere communistische Ka merlid, mr dr Benno Stokvis, heeft zich aangemeld als lid van de Partij v. d. Arbeid. GOES, 1 Juli. De vertegenwoordigers van de buitenlandse Rode Kruis verenigingen, die Donderdagochtend in Den Haag de dank van de boeren, tuinders en landarbeiders uit de voormalige rampgebieden in ontvangst mochten nemen, hebben vandaag een bezoek gebracht aan Schouwen-Duive- land en de polder Kruiningen. Toen zij vanmiddag te Kruiningen afscheid namen, toonden zij zich vol lof over hetgeen in de rampgebieden is geschied en spraken zij onomwonden hun bewondering uit voor de snelle manier waarop men hier de problemen aanpakt. Donderdagavond arriveerden zij op Schouwen, begeleid door jhr Beelaerts van Blokland,' hoofd van de Dienst Buitenland van het Rode Kruis en mej. van Borsselen van het Rode Kruis Planning Bureau, alsmede de heren Joh. van Nieuwenhuijzen uit Nieuwerkerk, voorzitter van de plaat selijke commissie van het Landbouw schap, en de heer W. Goeman, de secretaris van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. Zij werden verwelkomd door de heer G. de Waes uit Westdorpe, voor zitter van de Gewestelijke Raad, ir J. D. Dorst, de provinciaal voedselcom- missaris, en ir Eelkema, hoofd van de herverkaveling op Schouwen. Laatstgenoemde gaf in de bus waar mee het gezelschap vervolgens door de Polder Oosterland naar Nieuwer kerk reed en vandaar naar Zierikzee een explicatie over de herverkaveling. De nacht werd doorgebracht in Hotel „Het Wapen van Zeeland” te Zierik zee. Hier bracht de heer Van Waes de buitenlandse Rode Kruis-vertegen woordigers de dank over van agrarisch Zeeland en dankte hij voorts de hoer H. D. Louwes, als voorzitter van de Coördinatiecommissie voor de hulpver- (Van onze parlementaire redacteur). ’s-GRAVENHAGE, 1 Juli. Acht sprekers hebben vanmiddag in de Twee de Kamer het woord gevoerd over de nota van minister Mansholt, waarin maatregelen worden opgesomd om de zeevisserij te saneren. Uitvoerig wordt in deze nota aandacht geschonken aan de omvang van de vloot, die veelal verouderd schijnt te zijn en aan de financieringsmogelijkheden om onze vissersschepen te moderniseren. Het is een plan voor 10 jaar, waarmee f 43.9 millioen is gemoeid. In het algemeen heeft de Kamer zich met de plannen van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening kunnen ver enigen, maar bijna elke fractie heeft er op aangedrongen dat er ook een slooppremie wordt ingesteld. Minister Mansholt, die Dinsdag zal antwoorden, heeft in de schriftelijke stukken reeds kenbaar gemaakt daar niet veel voor te voelen. Het geven van een slooppremie ziet de bewinds man als een subsidie. En de subsidie politiek moet nu eenmaal zo langza merhand tot het verleden behoren. Ds v. d. Zaal (A.R.) vond het ministeriële standpunt onbegrijpelijk. Naar zijn mening zit er aan het geven van zo’n premie niets bijzonders. Dit standpunt werd gedeeld door de heren Den Har- tog- (V.V.D.), Ploeg (K.V.P.), De Rui ter (C.H.), v. Dis (S.G.P.) en Egas (P.v.d.A.), Deze laatste afgevaardigde was de enige die een afwijkend geluid verkondigde. De mogelijkheid van cre- dietverlening en credietgaranties wordt bijna door iedereen toegejuicht, maar de heer Egas meende, dat de regering althans voor de trawler- en kottervis- serij deze financiële steunverlening niet moet verlenen. Hij vond het on juist de overheid risico’s te laten lo pen als de bedrijfsuitkomsten gunstig zijn. Het argument, dat de visprijzen vooral direct na de bevrijding' laag werden gehouden maakte op hem geen enkele indruk. Dat was voor hem geen reden om nu de vissers finan cieel tegemoet te komen. Ds v. d. Zaal (A.R.) als voor zitter van de visserij commissie een gezaghebbend man op dit gebied nam een geheel ander standpunt in. De diepste oorzaak voor de moeilijk heden bij de financiering van de vis sersvloot ligt in de hoge maximum prijzen voor vis. De visserij schijnt nog wel winstgevend, maar is feite lijk verliesgevend. Want in de prij zen was niet vercalculeerd het be drag, nodig voor vervanging, ver nieuwing en modernisering van de vloot. De overheidsmaatregel, ook de devaluatie en de zware belasting druk veroorzaakte de investerings- onmacht. Juist daarom heeft de re gering de zedelijke plicht de behulp zame hand te bieden. De heer Van Dis (S.G.P.) had een soortgelijk argumentatie. In de Neder landse economie is de visserij stellig niet onbelangrijk. Vandaar dat het noodzakelijk is dat de concurrentie wordt volgehouden. Dat was een reden voor de heer Ploeg (K.V.P.) om ac coord te gaan met de financierings- regeling, al bepleitte hij nog aantrek kelijker voorwaarden. DEN HAAG, 1 Juli De regering heeft vanavond in een nota de Tweede Kamer geantwoord op de vragen, die bij de schriftelijke be-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1