EISENHOWER OPTIMISTISCH NAAR DE TOPCONFERENTIE Volgende week debat over huur- belasting voorstellen SB lil en Britten zouden het plan voor veilig heids ver drag in Genève op tafel brengen Weer Nederlandse tomaten naar België Luchtverdediging van ons land is goed Nieuws de over Wandeltocht van in naar Het weer m Ministers der Grote Vier ook Genève? Vrouw verbrand te Rotterdam Kabinetscrisis in Israël de grote problemen, maar h Amerikaanse vlieger vrij? Motie van wantrouwen tegen Indonesisch minister Europa Geen oplossing Herziening van de rechterlijke organisatie besproken Maar tegen een minimumprijs, die 2 francs hoger ligt, dan afgesproken werd Het wachten is nog op de modernste straaljagers IBL I W 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tweede Kamer aanvaardt adoptiewet Belgische contractbreuk Commodore De Vries verklaart: DE BILT ZEGT: Landinwaarts buien Regering gezwicht voor i ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3126 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (Zie pagnia 2) de voor Maan: DONDERDAG 30 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 23 gr. 18 19 21 20 23 25 26 25 24 23 25 23 21 24 25 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. oor: Goes, L. Vorststr. .u, x... <438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes RESERVE „Voor een effectieve luchtverdedi ging is reserve personeel niet bruik baar”, zö zeide ons de commandant Luchtverdediging. „Reservisten heb ben altijd enige dagen nodig om in te lopen en dit kan in de eerste phase van de oorlog fataal zijn.” Een verlen ging van de diensttijd voor specialis ten is eveneens een van zijn wensen. Een andere wens, maar dit ligt op een geheel ander vlak, is het kunnen be schikken over een geleid projectiel. aanstaande Geneefse conferentie is ge weest. Eisenhower zal Vrijdag 15 Juli of Zaterdag 16 Juli uit Washington naar Genève vertrekken. Hij verklaarde, dat het bijna onmogelijk voor hem is voor of na de Geneefse conferentie nog bezoeken te brengen aan Europese hoofdsteden. zwaar bewolkt regen geheel bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt regen geheel bewolkt onbewolkt half bewolkt uur het volgende weerbeeld: Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen Rome VERZET VAN DULLES Dulles recente verklaring, waarin hij zich uitspreekt tegen een gemeen schappelijk beveiligingsverdrag we gens het, naar zijn zeggen, gebrek aan vertrouwen tussen Oost en West, heeft diplomatieke kringen in Londen voor JERUZALEM, 29 Juni. De coali- tie-regering van Israël onder premier Mosje Sjaret is vandaag af getreden. Er had zich tevoren een breuk voorge daan tussen twee regeringspartijen, de Maipa, een gematigde arbeiderspartij en de rechtse algemene Zionistische partij. Vanavond werd reeds meegedeeld, dat Sjaret er in is geslaagd een nieuw kabinet te vormen. De vier portefeuil les, die in de vorige regering door ver- tegenwoordiges van de algemene Zio nistische patjj werden beheerd, zijn onder de andere kabinetsleden ver deeld. De algemene Zionisten gaan in de oppositie. Sjaret kan thans nog re kenen op de steun van 66 van de 120 parlementsleden. Op 26 Juli a.s. zullen in Israël algemene verkiezingen wor den gehouden. WASHINGTON, 29 Juni President Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat hij nu optimistischer over de vooruitzichten van de aanstaande conferentie van regeringsleiders van de Grote Vier te Genève is dan twee maanden ge leden. De president zeide het niet onmogelijk te achten, dat er enkele besluiten zullen worden genomen. Oplossingen van problemen ver wachtte hij echter niet. Er zouden besluiten kunnen worden genomen over de wijze waarop bepaalde problemen dienen te worden aangepakt. Er is enige verandering in de Russische houding te constateren, aldus Eisenhower. en een deel van zijn vliegtuigen van vernieti ging op de grond redden. Tot dusver heeft men, in tegenstelling met b.v. de Amerikanen in West-Duitsland, de 24-urige wachtdienst in Nederland nog niet. „Maar we hopen die binnenkort op de basis te bereiken”, aldus com modore De Vries. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Z. K. H. Prins Bernhard heeft de drumband van de Koninklijke Militaire Academie te Breda gisteroch tend een demonstratie gegeven en gedefileerd voor de Prins. De bovenstaande foto geeft een moment tijdens het défilé weer. De beschieting van een Ameri kaans patrouillevliegtuig door Rus sische straaljagers boven de Bering- straat schijnt op een misverstand te berusten en niets te maken te heb ben met de Russische politiek, aldus president Eisenhower. De Russische betuiging van leedwezen over het gebeurde en het aanbod tot vergoe ding van de helft van de schade vond hij bemoedigend. Verder zeide de president, dat er volgens hem nog geen volkomen over eenstemming over de duur van de een lastig vraagstuk geplaatst. Zij kwam na een stroom van speculaties van gezaghebbende Amerikaanse com mentaren over de mogelijkheid van een beveiligingsverdrag, waarin de communistische en de Westelijke lan den op de een of andere wijze met el kaar verbonden zouden zijn. Een zeer vooraanstaande zegsman van Reuter te Londen uitte de veron derstelling, dat Dulles er mogelijk al leen op uit was ,om iedere veronder stelling, dat Amerika bereid zou zijn om een veiligheidsstelsel te aanvaar den, zoals het vorig jaar door' de Sow- jet-Unie voorgesteld, de grond te ont- nemep. Dit Sowjet-voorstel (viermogendhe-I denconferentie te Berlijn) werd door het Westen van de hand gewezen met het argument, dat de aanvaarding het Atlantisch Verdrag zou ondermijnen i en de verdediging van Duitsland zou bestendigen. WASHINGTON, 29 Juni. In ge woonlijk welingelichte kringen te Washington is Woensdag verklaard dat de komende topconferentie van de Grote Vier te Genève waarschijnlijk zal worden voorafgegaan door een bij eenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie, die elkander waarschijn lijk op 16 Juli te Parijs ontmoeten, waar zij de bijeenkomst van de NATO- raad zullen bijwonen. Daarna zullen zij zich te Genève bij de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Molo- tof, voegen voor een laatste bespreking voor het begin van de topconferentie. ENGELSE MENING Naar Reuter van bevoegde zijde te Londen verneemt, staat Groot-Brittan- nië voor, dat op de komende topcon- fertenie der Grote Vier te Genève, een verdrag tot stand komt van het zelfde type als dat van Locarno, waaraan Amerika en mogelijk Canada zouden deelnemen. Het pact zou volgens deze Britse wens rondom een verenigd Duitsland opgebouwd dienen te worden en ’t zou zowel de communistische als de niet-communistische landen op het Europese vasteland vrede garanderen. Reuter tekent hierbij aan, dat Churchill twee jaar geleden voor het eerst een beveiligingsverdrag van genoemd type ter sprake heeft ge bracht. Het verdrag van Locarno werd in 1925 getekend. Volgens de ze overeenkomst gaven vijf Euro pese landen Frankrijk een garantie tegen een aanval van Duitsland en omgekeerd. DE BILT, 29 Juni. Aanvankelijk veel bewolking met in het binnenland buien. Later op de dag vanuit het Westen enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind, ruimend van Zuid west naar West. Dezelfde temperatu-1 ren als gisteren of iets hogere. 1 Belgische bloemkool en kersen, dan zouden de Belgen haastig die twee francs op de tomatenimport hebben la ten vallen. De voordelen op de uitvoer van bloemkool en kersen zijn veel gro ter, zo luidt het oordeel van de Neder landse tuinbouw. De overheid heeft helaas, zo zegt men, de Belgische con tractbreuk geaccepteerd, waardoor verwijt en wrok naar twee kanten gaan. Er was overeenstemming met de Belgen, doch zij hielden zich niet aan de afspraken: de Nederlandse regering legt zich hierbij neer en stelt daarmee de gehele toekomstige Nederlandse uitvoer van tuinbouwproducten in de waagschaal, zo meent men in tuin- bouwkringen. Deze houding, zo consta teert men bitter, zal een aanmoediging voor de Belgen zijn om in de toekomst op dezelfde weg door te gaan. LUCHTWACHTDIENST De luchtwachtdienst is voor deze oe fening niet ingeschakeld. Aan dit corps ontbreken nog enige kleinigheden wat het waarschuwingssysteem betreft, doch bij de volgende nationale lucht- machtoefening die in Augustus/Sep- tember van dit jaar gehouden wordt, zal dit corps meewerken. Een grote handicap is, dat een dergelijke organi satie in West-Duitsland ontbreekt. De Nederlandse luchtverdediging heeft in verhouding tot het aantal ge maakte vluchten ongeveer 40 a 50 procent missies met succes uitgevoerd. Dit betekent dat er dus nog altijd 40 a 50 procent van de aanvallen door de verdediging breekt en dat men niet kan verhinderen dat A-bommen hun desastreuze werking doen. Een troost, hoewel een schrale, mag zijn dat bij eventuele aanvallen zeker geen massale luchtaanval op Nederland alleen zal inzetten. Com modore De Vries vond in dit ver band een 40 a 50 vliegtuigen een re ëel getal. Een vrome wens overigens voor de naaste toekomst. De verbinding in Nederland, waar men de beschikking heeft over een prima burgertelefoon- en telegraafnet hebben uitstekend gewerkt. De straal zenders die men bezit, worden in ons land voor de luchtverdediging dan ook als reserve gebruikt. Ook de verbin dingen met het Belgische luchtverde- digingsgebied waren prima, doch dit ging niet geheel op voor de Westduitse sector van de tweede geallieerde tac tische luchtmacht, omdat daar het bur- gernet belangrijk minder goed is dan in de Beneluxlanden. RECHTERLIJKE ORGANISATIE Minister Donker moet nog antwoor den op beschouwingen van verschil lende afgevaardigden over het wets ontwerp „wijziging in de rechterlijke organisatie”. Daarin wordt een grond slag gelegd voor een nieuwe structuur van het Openbaar Ministerie bij de rechtbanken en Kantongerechten. Er zal ’n permanent adviescollege komen, dat de minister van Justitie bijstaat in problemen betreffende de rechter lijke organisatie. De leden van deze commissie worden door de minister benoemd. De meerderheid aldus het ontwerp moet bestaan uit leden van Arrondissementsrechtbanken en uit de Hoge Raad, de Gerechtshoven en de Kantonrechters. De heer van Rijcke- vorsel (K.V.P.) is met een amende ment gekomen om dit college van ad vies, dat bestaat uit ten minste elf en ten hoogste vijftien leden te laten be noemen en ontslaan door de Hoge Raad. Dit amendement kan een kans maken. Het is nl. mede ondertekend door de heren Oud (V.V.D.), Verkerk (A.R.), N. v. d. Heuvel (K.V.P.) en Lemaire (K.N.P.). Vooral de heer Oucl heeft zich een enthousiast voorstander van dit amendement getoond. Naar zijn mening mag ook bij de benoeming en de opleiding niet worden getornd aan de onafhankelijkheid van de rech ter. Nu kan het wel eens zijn, dat als de promotie van een rechter geheel de zaak is van een minister, dat daardoor aan de onafhankelijkheid afbreuk wordt gedaan. Zelfs een minister kan wel eens willekeurig zijn. Ook ziet de heer Oud wel enige gevaren. Er be staat natuurlijk de kans van coöpera tie. Vandaag zullen we horen hoe de bewindsman er over denkt. NEW VORK, 29 Juni. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek” zijn vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten en de Verenigde Naties het eens geworden over een formule voor de vrijlating van elf Amerikaan se vliegers, die nog door de Chinese communisten worden vastgehouden. De bedoeling zou zijn, dat Washing ton de familie van de vliegers toe stemming zal geven de gevangenen in China te bezoeken, terwijl de communisten ongeveer tegelijkertijd bekend zullen maken, dat de vlie gers zullen worden vrijgelaten. Functionarissen van de Verenigde Naties hebben door bemiddeling van Zweedse ambtenaren met de Chinese communisten over deze kwestie van gedachten gewisseld, aldus „News week”. Toen Churchill deze kwestie te Was hington besprak weigerden de Ameri kanen in te stemmen met een derge lijk verdrag met de communistische mogendheden. Kenners der Britse po litiek zijn volgens Reuter echter van mening, dat van Britse zijde wederom een voorstel in deze geest gedaan zal worden bij de voorbesprekingen voor de topconferentie der Westelijke mo gendheden. Recente uitlatingen van vooraan staande personen uit het Westen geven te verstaan, dat er nog veel werk ver richt moet worden alvorens men tot een gemeenschappelijk Westelijk standpunt voor de topconferentie ge raakt. (Van onze parlementaire redacteur ’s-GRAVENHAGE, 29 Juni. De Tweede Kamer heeft vanmiddag z.h.s. de adoptiewet aanvaard. Geen enkel lid wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. Nu de K.V.P.-poging tot vrije herroepelijkheid was mislukt was de voldoening van deze fractie minder groot geworden, zo zeide de heer Van Rijckevorsel. Voldoening is er toch in ieder geval overgebleven. Ook bij de heer Van Leeuwen (V.V.D.), die zijn amendement moest intrekken, waar in was geregeld dat het erfrecht van het geadopteerde kind niet verder zou gaan dan tot de geadopteerde ouders. Mej. Tendeloo (Arb.) en minister Don ker hebben dit amendement nog eens met de bekende argumenten bestreden, i Hoewel mej Tenderloo (Arb.) nog met een amendement heeft gedreigd over de leeftijdsgrens, is er over deze kwestie met geen woord meer gespro ken. Gedurende twee jaar na de in werkingtreding van de wet zal men dus ook meerder-jarige kinderen mo gen adopteren (tot ac fccftiju van ao jaar), maar de bepaling blijft gehand haafd, dat ieder der adoptanten min stens achttien en ten hoogste vijftig jaar ouder moet zijn dan de geadop teerde. De Kamer heeft z.h.s. een wijzi gingsvoorstel van de heer Van Rijcke vorsel (K.V.P.) aanvaard, waardoor nu wordt bepaald dat het verzoek tot adoptie „alleen kan worden toegewe zen, indien de adoptie zowel uit het oogpunt van verbreking van de ban den met de ouders als uit dat van be vestiging van de banden met de adop tanten, in het kennelijk belang van het kind is”. Dat is een ingewikkelde zin. De K.V.P.-afgevaardigde constru eerde, dat het begrip „banden” in dit ontwerp een verschillende betekenis heeft. Maar minister Donker ging daar maar niet op in. HUUR- EN BELASTINGDEBATTEN Zo langzamerhand breekt voor de Tweede Kamer het zomerreces aan. Op welke datum de vacantie voor de Ka merleden zal ingaan is nog niet precies de snelheid waarmee de gewijzigde bekend. Dat zal mede afhangen van huur- en belastingontwerpen zullen worden behandeld. Als alles goed gaat kan het debat daarover reeds volgende week Donderdag beginnen. De rege- ROTTERDAM, 29 Juni. Heden middag is tijdens een felle brand in de Katendrechtschestraat no. 41 te Rot- terdam-Zuid de 70-jarige vrouw C. Dekker in de vlammen omgekomen. De le en tweede étage van het pand zijn uitgebrand. De brandweer be strijdt het vuur thans nog met de ne- velspuit en enkele stralen water. Een agent van politie heeft nog getracht de vrouw te redden. Hij drong het huis binnen, doch slaagde niet. Op de tweede étage gekomen zag hij 'daarentegen op zijrr treurt Ijj, geen kans meer het huis te verlaten. Op straat nam men daarom een zeil van ’n vrachtauto en improviseerde daarvan een vangzeil. Na een ge slaagde sprong stond de agent weer veilig op straat. DJAKARTA, 29 Juni. Het parle mentslid Baharuddin (onafhankelijk) heeft Woensdag een motie van wan trouwen tegen de Indonesische minis ter van Defensie, mr Iwa Kusuma Su- mantri, ingediend. Hij drong er bij de voorzitter van het parlement op aan, deze uiterlijk 1 Juli te doen behande len. In de overwegingen van de motie, die mede-ondertekend is door drie par tijlozen en een lid van de Parindra (Partai Indonesia Raya), wordt opge merkt, dat Bambang Utoyo niet aan de voorwaarde voor de functie van chef- staf van de landmacht voldoet en dat bekend was, dat de benoeming span ning zou veroorzaken in het leger. Hij noemt de benoeming een nationale tragedie. Op de vraag, waarom de motie tegen minister Iwa en niet tegen de regering gericht was, zeide Baharuddin, dat de minister van Defensie de benoeming zijns inziens had dienen te voorkomen. Hjj wees er op, dat de motie geen sug gesties geeft voor verdere oplossing van het vraagstuk, doch dat hij wel een ontwerp daarvoor heeft, dat hij niet wilde onthullen. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruisingen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. vei’toonae gisteravond om 7 CHANTAGE Vertegenwoordigers van de Neder landse tuinbouw in Den Haag schro men niet over deze kwestie het woord „chantage” in de mond te nemen, waarvoor de Nederlandse overheid ge zwicht zou zijn. Men is gloeiend ver ontwaardigd eiï bovendien verbaasd, dat na vele jaren eenzijdig Belgisch gemanoeuvreer met het landbouwpro- tocol onder de protectionnistische in vloed van de Belgische Boerenbond nog steeds geen tegenmaatregelen worden genomen. Indien van Nederlandse zijde te ken nen zou zijn gegeven, dat door het 14 dagen sluiten van de grens en het een zijdig wijzigen van de minimumprijs voor de eerste helf van Juli van 13 op 15 francs wij genoodzaakt zouden zijn de grens aan onze kant te sluiten voor ’s-GRAVENHAGE, 29 Juni. Met ingang van 30 Juni zal uitvoer van Nederlandse tomaten naar België weer mogelijk zijn. Tegen verhoogde mini mumprijzen echter. Dit is een bittere teleurstelling voor de Nederlandse tuinbouw. Deze heeft immers bij het opstellen van de teelt- en afzetplannen ook rekening met de lopende afspraken met België gehouden. Die afspraken behelsden, dat voor de eerste helft van Juni een minimum prijs van 25 francs aan de Belgische grens zou gelden, in de tweede helft van Juni een van 18 francs en in de eerste helft van Juli 13 francs per ki logram. Die overeenkomst werd op grond van het landbouwprotocol ge maakt om de Belgische marktprijzen voor de Belgische kwekers niet te ver storen. Half Juni echter wilden de Belgen de minimumprijs van 25 francs per ki lo niet verlagen tot 18 francs. Zij slo ten de grens voor Nederlandse toma ten, hoewel de marktprijzen in België 20 francs of meer bedroegen. GEEN 13 MAAR 15 FR. Deze eenzijdige maatregel zette veel kwaad bloed bij de Nederlandse tuinbouw. Het werd wachten op de eerste Juli, wanneer, volgens af spraak, de minimumprijs op 13 francs zou terugvallen. Opnieuw echter is van Belgische zijde een spaak in het wiel gestoken. De grens zal weliswaar open gaan, maar.de minimumprijs zal geen 13, maar 15 francs bedragen. Van Nederlandse zijde werd te Brussel tegen deze eenzijdige verbreking van de afspraak geprotesteerd, maar tegenmaatregelen werden niet geno men. ring schijnt er nl. in te slagen om in drie dagen tijds de memorie van ant woord in te dienen. De communist Gortzak wilde niet voor de twaalfde aan deze debatten beginnen, maar voorzitter Kortenhorst zeide ook reke ning te moeten nouuen met ue va- oonties van de Senatoren. UTRECHT, 29 Juni. „De Nederlandse luchtverdediging is goed. Wat reëel technisch en menselijk mogelijk is hebben we bereikt. De opbouw is veel beter dan twee jaar geleden bij de oefening „Coronet” en vooral de radar werkte uitstekend, hoewel men nog niet over de gehele linie met mo dern materiaal werkt.” Aldus heeft commodore A. J. de Vries, commandant Commando Luchtverdediging, ons in een onderhoud verklaard. Wat de verdediging betreft maakte hij echter een voorbehoud „Meteors”, die vergeleken bij de moderne jagers verouderd zijn. „Als in het midden van het volgende door anderen waarschuwen jaar deze vliegtuigen vervangen wor-' den door Hawker „Hunters” en aan het einde van het jaar de „Sabre”- nachtjagers in gebruik worden geno men, zal dit dan ook een belangrijke verbetering zijn.” Commodore De Vries stelde het aldus: „Het gaat voor ons om de vliegtuigen. Organisatorisch zit de zaak goed in elkaar. We gaan de goede kant op en de „Hunters” en „Sabres” helpen ons straks een heel eind op weg.” ETMAAL-BEZETTING Een noodzakelijke voorwaarde voor een goede luchtverdediging is een 24- urige bezetting. Dit brengt niet alleen mee, dat men dag en nacht paraat is, wat in deze koude oorlog een eerste vereiste is, doch ook kan men daar op- en ondergang van Zon en Vrijdag: Zon op 4.22 u., onder 21.06 u. Maan op 18.09 u., onder 1.22 u. Hoogwater Vrijdag 1 Juli: Vlissingen: 11.39 u. 1.62 m., 23.58 u. l. 60 m. Terneuzen: 12.05 u. 1.79 m., u. m. Wemeldinge 024 u. 1.30 m., 13.05 u. 1.51 m Zierikzee: 0.06 u. 1.10 m. , 12.49 u. 1.30 m. -

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1