DJAKARTA WEIGERT VISUM AAN AMERIKAANS JURIST Mr Horsky zou van naar voor Nederlandse advies dienen Rechter zal beslissen over herroeping van adoptie Ook de burgerlijke verplichtingen zullen gelden Regering en oppositie fel tegenover elkaar Belgische ministers Nederland regering van inzake de arrestanten Sowjet-Unie heeft belangstelling Duitse hereniging verloren Conferentie van Antwerpse staking duurt voort - ïd! Zeeuwse Culturele Dag Indonesië zet Den Haag de voet opnieuw dwars naar Vijf over het Adenauer gaat Moskou Generaal Van Hinh te Parijs MELKPRIJS (in October) 28 ct per liter Verre Oosten op later tijdstip? Minister Dulles tijdens persconferentie Adenauer: „Politiek der socialisten leidt Duitsers naar het slachthuis’* - - s PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Militaire wetten in de Westduitse Bondsdag In verband met Deltaplan DE BILT ZEGT: Meer bewolking Deze week nota naar het Kremlin Tweede Kamer verwierp een amendement ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3125 WOENSDAG 29 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT een amendement Van Leeuwen (V.V. D.) aan de orde dat alleen beperkt is tot het erfrecht. Op zijn inspectiereis langs eenheden van de Nederlandse, Engelse en Ame rikaanse luchtmachten, welke deelnemen aan de grootscheepse NAVO-Iucht- verdedigingsoefening „Carte Blanche”, bezocht 1. K. H. Prins Bernhard de vliegbasis Soesterberg, waar hij zich met de manschappen onderhield en zich uitvoerig over de stand van zaken liet voorlichten. De bovenste foto toont de vorstelijke bezoeker tijdens het bekijken van een Sabre-straaljager van het 512e Amerikaanse Sabre-squadron. Foto onder: Prins Bernhard bij een paar Nederlandse deelnemers aan de oefening op de basis, die door het bezoek volkomen werden verrast. DE BILT, 28 Juni. Toenemende bewolking met later op de dag plaat selijk enige regen. Dezelfde of iets la gere temperaturen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. VERRE OOSTEN Dulles verklaarde vervolgens niet te verwachten dat op de komende topconferentie te Genève zal worden gesproken over kwesties betreffende het Verre Oosten. Hij zei dat de Sowjet-Unie reeds had laten dóór schemeren mogelijk een voorstel te zullen doen voor een tweede confe- rentie' ter bespreking van kwesties j Handvest van de Verenigde Naties. De critiek op het wetsontwerp was tenminste algemeen en zelfs de woord voerder der christen-democratische fractie betreurde het, dat de regering De socialisten hebben echter te vergeefs getracht de regeringspartij en er toe te bewegen zich aan te sluiten bij hun massieve protest te gen het ontwerp. Deze houding van de regeringspartijen leidde tot een nieuw en soms fel oplaaiend dispuut tussen de woordvoerder van de re geringspartijen en de oppositie. Dit opende echter slechte vooruitzichten op de samenwerking der beide groe pen bij het uitwerken der militaire wetgeving. Het debat eindigde dan ook in een geest van volslagen twee dracht. PARIJS, 28 Juni. Generaal Nguy en van Hinh, voormalig chef van de staf van het Zuidvietnamese leger, van wie gemeld was dat hij verleden week in Cambodja, bij een poging om de grens met Thailand over te steken, ge arresteerd was, bevindt zich, naar thans blijkt, reeds sinds enkele dagen te Parijs. De generaal verklaarde tegenover een vertegenwoordiger van „A.F.P.”, dat er thans geen macht in Zuid- Vietnam is, in staat de regering- Diem omver te werpen. Volgens Van Hinh voert deze regering een „vol slagen fascistische politiek”. Generaal Nguyen is, ten tijde van de gevechten te Saigon tussen het Zuid vietnamese nationale leger en eenhe den van de Binh Xuyen, door het staatshoofd Bao Dai als speciaal afge vaardigde naar Indo-China gezonden, teneinde te trachten tussen partijen te bemiddelen. Toen hij echter onderweg uit radioverbindingen vernam bij aan komst in Saigon gearresteerd te zullen worden, verliet hij het vliegtuig in Cambodja. Het is niet duidelijk, waar hij zich sindsdien heeft opgehouden en hoe hij uiteindelijk weer in Parijs is kunnen terugkeren. LEEFTIJDSGRENS Dit belangrijke wetsontwerp is dus nog niet geheel afgehandeld al scheelt het niet veel meer. Een deel van de middag ging heen met het antwoord van minister Donker op de redevoerin gen, die de Kamer Vrijdag heeft afge stoken. Met veel nadruk heeft hij nog eens betoogd, dat ieder der adoptan- ten tenminste achttien en ten hoogste vijftig jaar ouder moeten zijn dan het kind. Deze grens kan in de wet niet worden gemist. Gedurende twee jaren na de inwerkingtreding van deze wet zal het ook mogelijk zijn om meerder jarigen te adopteren. Zij mogen echter de leeftijd van dertig jaar niet hebben overschreden. Mej. Tendeloo (Arb.) dreigde met een amendement om al thans voor deze gevallen niet vast te houden aan de leef tijdsbepalingen voor de adoptanten. schouwingen geschreven over aange legenheden de rechtspraak betreffen de. De minister zei het verlies aan be langstelling van de zijde van Rusland ernstig te betreuren, omdat als er op recht werd gewenst de zaak van de vrede te bevorderen en de oorzaken van de internationale wrijving weg te nemen, er eveneens de wens zou moe ten zijn om Duitsland te herenigen. BONN, 28 Juni. West-Duitsland zal eind deze week in een nota een gunstig antwoord op de Sowjet-uitno- diging aan Bondskanselier Adenauer geven, aldus wordt in gezaghebbende diplomatieke kringen te Bonn medege deeld. Adenauer is door de Sowjet-Unie uitgenodigd naar Moskou te komen om te spreken over de vestiging van di plomatieke, culturele en economische betrekkingen tussen beide landen. Men gelooft, dat West-Duitsland op heldering over een aantal kwesties, die hiermee verband houden, wenst. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord dediging van de grondwettelijke waar borg van rechtvaardige berechting een rol speelde. Gedurende een verlof, verleend door de Covington and Bur ling, heeft hij met wijlen de Ameri kaanse rechter Robert H. Jackson een aandeel gehad in de te Neurenberg ge houden processen tegen oorlogsmisda digers. Mr Horsky heeft talrijke be- UTRECHT, 28 Juni. De heer C. A. Heuft, voorzitter van de R.K. Bond van Melkhandelaren heeft vandaag in Utrecht gezegd, dat de algemene ver eniging meikvoorziening (A.V.M.) be sloten heeft met ingang van 10 Juli a.s. de melkprijs met een cent te ver lagen voor de niet-gesaneerde gebie den. Hierdoor wordt de schuld, die de detaillist heeft aan de consument in deze gebieden, verrekend. Deze ver rekening duurt tot medio October. Omstreeks half October zullen de melkbedrijven een cent minder aan de detaillist in rekening brengen. Deze prijsverlaging, die terugvalt op de consumentenprijs, geldt dan ook voor de gesaneerde gebieden. Daar door komt in October de melkprijs op 28 cent per liter. Tot nu toe be draagt de prijs voor melk in de ge saneerde gebieden 29 ct en in niet- gesaneerde gebieden 30 cent per liter. Het zit de socialisten hoog, dat de Bondskanselier het hoogste gezag over het militaire apparaat krijgt. Een so cialistische woordvoerder ging zelfs zover, dat hij Adenauer toevoegde, dat de persoon van de Bondskanselier de voornaamste hindernis is voor het tot stand komen van een draaglijke ver houding tussen regering en oppositie. De fractieleider van de christen-demo cratische partij had tevoren de socia listen voorgehouden, dat de deur voor een samenwerking open bleef, doch dat men deze deur niet met een „neen” kan binnengaan. Onder luid tumult bestempelden de socialisten dit als een ultimatum. De fractieleider der socia listen wees op de oefening „Carte Blanche die zou hebben aangetoond hoe groot de gevaren van de nieuwe bewapeningspolitiek wel zijn. Hij wil de liever over de conferentie van Ge nève of de besprekingen van Ade nauer in Moskou praten. Van liberale zijde is nog critiek ge oefend op de Westelijke mogendheden, die ten opzichte van de Duitse oorlogs misdadigers, die nog gevangen worden gehouden, van een kortzichtige wraak- politiek werden beticht. (Van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGF, 28 Juni. Met een kleine meerderheid heeft de Twee de Kamer zich vanmiddag achter het standpunt van minister Denker ge schaard dat de adoptie onherroepelijk moet zijn. Met uitzondering echter voor de ongehuwde geadopteerde in zijn 24ste levensjaar. Deze uitzondering ging de heer van Rijckevorsel (K.V.P.) niet ver genoeg. Hij diende een amende ment in dat de geadopteerde aan de rechtbank kan verzoeken de adoptie te herroepen. Dat was een belangrijke afzwakking van het ontwerp, dat zegt dat de rechtbank op zo’n verzoek moet beslissen. In de gedachtengang van de heer Van Rijckevorsel zou de rechtbank slechts een formaliteit hebben te behandelen. Het amendement is verworpen met 31 tegen 37 stemmen. Voor stemden de K.V.P., K.N.P. en de heren Fokkema, Schouten, Van Eysden, Hazenbosch en Stapelkamp (allen A.R.). Zoals Vrijdag j.l. reeds is gebeurd kwamen de argumenten nog eens dui delijk tegenover elkaar te staan. Daar was dan de heer Van Rijckevorsel, die de nog altijd strakke uitzonderingsbe paling op de onherroepelijkheid een inbreuk noemde op de fundamentele verhouding tussen ouders en kind. En daar waren aan de andere kant mej. Tendeloo (Arb.), Jvr Wttewaal van Stoetwegen (C.H.), de heren Verkerk (A.R.) en Van Leeuwen (V.V.D.), die betoogden dat slechts de rechter mag beslissen om te voorkomen dat de ge- adopteerden een eenzijdig machtsmid del hebben tegen hun adoptieve ou ders. Volgens het -wetsontwerp wordt het geadopteerde kind een wettig kind. Het krijgt dus dezelfde rechten als zo nen en dochters. Neen, zei nu de heer Lemaire (K.N.P.) als bijv, de grootou ders zich tegen de burgerlijke ver plichtingen (bijv, erfenissen) die daar uit voortvloeien verzetten, dan mogen deze familiebetrekkingen niet gelden. Hij vond het onrechtvaardig, dat grootouders iets moeten ondergaan (een „geadopteerd” kleinkind te laten delen in de erfenis) waar zij bezwaren tegen hebben. Naar zijn mening is dit vergaand en bedenkelijk. Mej. Tende loo (Arb.) verklaarde, dat we niet in het oude China leven. De inmenging van grootouders in het huwelijk van kinderen gaat te ver. Minister Donker was het hier mee eens. Heden zal deze kwestie nog eens aan de orde komen. De heer Lemaire heeft de zaak ruim gesteld door te spreken van burger lijke betrekkingen, maar er komt nog Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes BONN, 28 Juni. „De politiek der sociaal-democraten zou ertoe geleid hebben, dat vijftig millioen Duitsers in het Westen en achttien millioen in het Oosten als lammeren naar het slachthuis zouden zijn geleidDeze scherpe woorden sprak Bondskanselier Adenauer van daag in de Westduitse Bondsdag tot de socialistische oppositie, toen het debat over de militaire wetgeving was begonnen De woorden zijn teke nend voor de felheid, waarmee regering en oppositie elkaar op deze eerste dag van het debat te lijf zijn gegaan. Overigens heeft Adenauer ook met zijn regeringspartijen nog heel wat te stellen. Aan het eind van het debat van heden werd de vrijwilligers- wet naar de commissies verwezen en vast staat, dat de wet bij de verdere behandeling aanzienlijke aanvullingen zal krijgen. niet uit eigen beweging de tekst heeft gewijzigd. Adenauer wenst echter tot iedere prijs de wet er voor de vacantie door te slepen. Het voor onbepaalde tijd verlengen van een scheiding van een gedeelte van een groot volk van hun landgeno ten is een kwaad, dat niet onbeperkt kan worden voortgezet zonder tot nieuvz kwaad en nieuwe moeilijkheden te leiden, zo zei hij. WASHINGTON, 28 Juni. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat de Sowjet-Unie schijnbaar alle belangstelling in de hereniging van Duits land verloren heeft. Hij zei dat als Rusland op de komende conferentie van de Grote Vier te Genève niet bereid zou blijken de kwestie van de Duitse hereniging te be spreken, er twijfel zou rijzen aan de oprechtheid van de Russische wens om de oorzaak van de spanning weg te nemen. Minister Dulles verklaarde verder dat de Verenigde Staten sympathiek staan tegenover een wens van maar schalk Tito van Zuid-SIavië om een bezoek aan Washington te brengen. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. 3. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moh. Vlissingen, K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ADVISEUR Alvorens een vooraanstaande Amerikaanse advocaat aan te zoeken om als adviseur van de Nederlandse regering op te treden, heeft de Ne derlandse ambassade te Washington prof. Henri de Vries, hoogleraar in internationaal recht aan de Univer- siteit van Columbiate New York, ge consulteerd. Hoewel de Amerikaanse advocaat mr Horsky niet als verdediger voor de arrestanten zou zijn opgetreden, was uitgegaan van de veronderstel ling, dat hem zou werden toegestaan de zittingen bij te wonen als een waarnemer voor de Nederlandse re gering en deze regering van adv’es te dienen in haar pogingen om \oor de verdachten een spoedige en een rechtvaardige behandeling van hun zaken te verzekeren, gebaseerd op de wettelijke beginselen en mensen rechten, zoals deze zijn gewaar borgd in de Indonesische grondwet ten en op de beginselen van het strafprocesrecht, zoals deze door be schaafde landen algemeen erkend worden, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. ’s-GRAVENHAGE, 28 Juni. De Indonesische ambassade te Washington heeft, op instructie van de Indonesische regering, een visum geweigerd aan mr Charles A. Horsky, een vooraanstaande advocaat uit Washington en lid van het advocatenkantoor Covington and Burling aldaar, aldus deelt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag mee. De Nederlandse regering had zich van de diensten van het advocaten kantoor Covington and Burling verzekerd in verband met de zaak der 22 Nederlandse arrestanten in Indonesië. Zij had mr Horsky uitgeno digd, zich naar Djakarta te begeven om de Nederlandse regering in deze aangelegenheid van advies te dienen. Teneinde zich van deze opdracht te kwijten had mr Horsky de Indonesische ambassade te Washington om een visum verzocht, terwijl de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta de Indonesische autoriteiten daarvan op de hoogte had ge bracht. ANTWERPEN, 28 Juni. Op de tweede dag van de wilde staking van de Antwerpse havenarbeiders, lag het werk in de havens volkomen stil. On geveer 17.000 arbeiders zijn bij de sta king, die niet door de bonden wordt gesteund, betrokken. De mannen eisen een loonsverhoging van veertig francs per dag. Ongeveer 160 schepen, die in de Antwerpse haven liggen worden door het conflict getroffen. Zowel de katholieke als de socialis tische bond hebben bij hun leden op werkhervatting aangedrongen. De stakers deelden mee, door hun Amsterdamse en Rotterdamse collega’s gesteund te worden. Bij navraag in beide havensteden bleek dit onjuist. Wel zullen geen schepen, die uit Ant werpen komen, worden geladen of ge lost, doch dit staat niet in verband met de staking, maar wordt veroorzaakt door het tekort aan arbeidskrachten in Amsterdam en Rotterdam. betreffende het Verre Oosten, doch voegde eraan toe niet te geloven dat zulke aangelegenheden in Genève zullen worden besproken. De minister zei dat Rusland tevens heeft laten doorschemeren zijn voor stel te zullen herhalen voor een confe rentie van de Grote Vijf (met inbegrip van communistisch China) en moge lijk zou voorstellen de .deelneming aan zulk een conferentie nog iets uit te breiden. In antwoord op de vraag of de Ver enigde Staten bereid zouden zijn deel te nemen aan een latere conferentie met deelneming van communistisch China, zei minister Dulles dat zulks zou afhangen van de samenstelling van zulk een conferentie. De minister noemde een Europees veiligheidssysteem, waarin de NATO zou worden verenigd met het Oostelijk blok, onaanvaardbaar. Er kan geen sa menbundeling zijn voor collectieve veiligheid van strijdkrachten van lan den, die elkander niet vertrouwen, zo zei hij. De minister oordeelde non- agressie garanties tussen het Oosten en het Westen onnodig omdat de lan den dit principe reeds hebben aan vaard met de ondertekening van het (Zie pagnia 2) De Nederlandse ambassade te Washington heeft de Indonesische am bassade aldaar op 22 Juni jl. ingelicht omtrent het besluit van de Nederland se regering om zich te verzekeren van de diensten van de firma Covington and Burling en van haar verlangen, dat aan mr Horsky een visum zal wor den verstrekt, in diens kwaliteit van adviseur van de Nederlandse regering. Vandaag werd evenwel vernomen, dat de Indonesische regering haar ambas sade te Washington had geïnstrueerd het visum te weigeren. BEKENDE FIRMA Het kantoor van mr Horsky is ge durende de oorlog opgetreden als rechtskundig adviseur in Amerika van de Nederlandse regering. Dezelfde firma heeft ook adviezen verstrekt aan vele andere regeringen in Europa, Noord- en. Zuid-Amerika en het Mid- den-Oosten. De firma is opgetreden als raads man van de regering van Iran bij de behandeling van een geschil voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties, teneinde de terugtrekking van Sowjet-Russische troepen uit dit land te bewerkstelligen na het einde van de tweede wereldoorlog. Zij trad ook op voor de regering van Griekenland in haar dispuut voor de Veiligheids raad en de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De firma advi seert de regering van Pakistan in vol- kenrechtsaangelegenheden. Mr HORSKY Mr Horsky was gedurende enige jaren assistent van de advocaat-ge- neraal van de Verenigde Staten bij het hoge gerechtshof van de Ver enigde Staten. Hij heeft grote er varing in strafzaken en heeft deel genomen in een aantal van de be langrijkste zaken, die in de laatste jaren voor Amerikaanse gerechts hoven zijn behandeld. Hij heeft een belangrijke rol ge speeld in zaken, waarin het ging om de bescherming van fundamentele, grondwettelijke rechten. Hij heeft ge durende lange tijd een actieve rol ver vuld in de Amerikaanse vereniging voor de bescherming van burgerlijke rechten en hij is voor deze vereniging opgetreden in vele zaken, waarin ver- DEN HAAG, 28 Juni. Naar „Trouw” verneemt zal een aantal Belgische ministers o.w. de minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, half Juli een bezoek brengen aan het Waterloopkundig Laboratorium in Delft. Zij zullen daar door prof. Thijsse worden voorgelicht over de dichting van de zeegaten in Zuid- West-Nederland: het Deltaplan. Met name zullen de Belgische minis ters zich zekerheid kunnen verschaf fen over de betrouwbaarheid van de wetenschappelijke berekening, die aan het Deltaplan ten grondslag ligt. Prof. Thijsse zal hun ook vertellen hoe de berekeningen van de Nederlandse geleerden met betrekking tot de drooglegging van het IJssehneer vol komen juist zijn gebleken. Het spreekt vanzelf, dat in dit verband vooral de gevolgen van het sluiten van de zeegaten voor de Wester- schelde, de vaarweg naar Antwer pen, de bijzondere belangstelling van de Belgische ministers zullen hebben. Prof. Thijsse zal kunnen aantonen, dat de waterstand in de Westerschelde eerder lager dan hoger moet worden na de uitvoering van het Deltaplan. In Antwerpen wordt namelijk in sommige havenkringen gevreesd, dat de waterstand in de Westerschelde zal stijgen. De minister zonder- portefeuille, mr Luns, en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, zullen de Belgische ministers gedurende hun verblijf in Nederland rondleiden. ,iS.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1