van Alaska ROOFOVERVAL TE OOSTKAPELLE Westduitse Bondsdag begint vandaag debat over de militaire wetten Monnikendammer werd senator Kolonel Lubis (door regering geschorst) weigert bevoegdheden over te dragen aan opvolger Wilde havenstaking in Antwerpen Het Joy-riding politieke redenen Protest tegen benoeming om weer Stakingsdreiging Frankrijk Tito gaat naar Moskou Europa Russen helpen Noord-Korea Omvang van de nieuwe strijdkrach ten thans officieel bekend gemaakt naar in Op Zd-Beveland Burgerij bereidde hem en zijn vrouw een grootse ontvangst Tachtigjarige landbouwer kreeg wambuis over het gezicht Nederlandse boter (frauduleus) België Regering houdt vast aan omstreden vrijwiiligerswet PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND in I De buit bedroeg tachtig gulden Noordatlantische raad op 16 Juli bijeen Ambenaren, spoorwegperso neel, vliegers en onderwijzers ontevreden Na vijftig jaar weer in geboorteplaats Verrassing in Londen DE BILT ZEGT: Weinig verandering ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3124 (Zie pagnia 2) INDONESISCH LEGER NEGEERT STAFCHEF de ver- en DINSDAG 28 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück Rome 51 Hoogwater Woensdag 29 Juni: Vlissingen: 9.29 u. 1.55 m., 21.50 u. 1.48 m. Terneuzen: 9.54 u. 1.73 m., 22.17 u. l. 64 m. Wemeldinge: 10.51 u. 1.46 m., 23.15 u. 1.24 m. Zierikzee: 10.35 u. 1.27, m. , 22.54 u. 1.05 m. en de te de ri de ag ns n- e- 311- je- 29 de in- e. N Dl O, Een recente opname van Z. K. H. Prins Bernhard, die op 29 Juni a.s. zijn vier en veertigste verjaardag hoopt te vieren. onbewolkt half bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt PARIJS, 27 Juni. De Noordatlan tische Raad zal op 16 Juli te Parijs bij eenkomen voor een gedachtenwisse ling met de ministers van Buitenland se Zaken van de Westelijke Drie, alvo rens de ministers zich naar Genève zullen begeven voor de conferentie van de regeringsleiders van de Grote Vier, aldus is Maandag te Parijs ver nomen. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruinmgen; A. I Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwaorp; J. Hunssen, Terneuzen, Ds Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen’; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Mm. Wassingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. PARIJS, 27 Juni. Premier Faure heeft vanmiddag vertegenwoordi gers van de Franse ambtenarenorga nisaties een uiteenzetting gegeven van hetgeen de regering denkt te doen om aan de eisen tot loonsver hoging tegemoet te komen. De tegemoetkomingen werden echter door deze vertegenwoordigers on voldoende geacht, en speciaal wat betreft de categorie der minstbezol- digden •Het parool om op 1 Juli a.s. in staking te gaan, tenzij de regering met ver derstrekkende voorstellen komt, is dan ook gehandhaafd. Het spoorweg- en onderwijzend perso neel en de leden der vakverenigin gen van burgervliegers zijn even eens ontevreden over hun salarissen. Ook zij dreigen op 1 Juli a.s. in sta king te gaan, indien hierin geen ver betering wordt gebracht. PURMEREND, 27 Juni. De in ons land vertoevende senator uit Alaska, de 69-jarige Gerrit Snider, is vanavond met zijn echtgenote, na een afwezig heid van 50 jaar, in zijn geboorteplaats Monnikendam, waar hij op ongeveer 11-jarige leeftijd wegliep en de wereld vol avonturen introk, teruggekeerd. Aan de grens van de gemeente wachtte burgemeester W. N. Kelder om de gast welkom te heten, doch de heer Snider voorkwam dat door in duidelijk Nederlands te zeggen: „Dit was vroeger ook de plaats, waar men^mij^ altijd W? c7Koerse7”gaf"de heer Snider een hartelijke welkomstkus. Na de tocht door de straten, waar bij drie zusters van Gerrit Snider, nl. uit Zaandam, Rotterdam en Frankrijk, aanwezig waren, volgde een ontvangst op het raadhuis, waar een aantal stadgenoten hun gast verwelkomden. Hier ontving de se nator uit Alaska een Edammer kaas je, benevens een kistje (Senator) si garen. De heer Snider, die zelf niet rookt, bood de aanwezigen sigaren aan, doch de burgemeester bedankte onder hilariteit van de omstanders, aangezien hij ook niet rookt. de 69-jarige Gerrit Snider, is vanavond met zijn echtgenote, na een afwezig- lï-jarige leeftijd wegliep’en de wereld vol avonturen introk,Jeruggekeerd. gast welkom tZhetem doch de heer Snider voorkwam dat door in duidelijk Nederlands te zeggen: „Dit was vroeger ook de plaats, waar men mij altijd opwachtte, als ik kattekwaad had uitgehaald”. Een jeugdvriendin, de 77-jan- ge mevrouw Na de welkomstwoorden van de bur gemeester stapte het gezelschap in een met twee witte paarden bespannen open landauer, en met het muziek corps „Olympia” voorop, begon een ware triomftocht door Monnikendam. „Je lijkt de koningin wel”, zei Sni der lachend tegen zijn echtgenote, die bij de historische Gfotekerk een bloemstuk werd aangeboden. De Mon nikendammers zwaaiden en juichten hun oud-stadgenoot toe. De muziek klonk luid door de anders zo stille straten, overal waren vlaggen uitge stoken en geen raam of deur bleef on bezet. Velen liepen naar het rijtuig om in het voorbijgaan een handdruk te wisselen met Snider die hen zeide: „Ik kom je nog wel opzoeken”. Bij zijn ouderlijke woning, Zuidein- de 12, bood de 4-jarige Hansje Vos, wiens ouders thans in het huis wonen, bloemen aan. Een 81-jarige man vroeg: „Gerrit ken je me nog? Ik ben Ver beek”. Het bleek dat de heer Snider na zijn lange afwezigheid veel stadgeno ten herkende. moet ik hebben” had geantwoord: „Ik heb geen geld”. Na een verdere woordenwisseling en bedreiging met geweld had de landbouwer gezegd, dat zijn „knip” in het kastje op de slaap kamer lag. De rover heeft de knip daaruit gehaald en verdween met een „gegroet!” Het wambuis hing in de kamer en was net van de kleermaker gekomen. Het woonhuis van de heer Sanderse staat bij de grote schuur tegenover „Ipenoord” aan de Noordweg. Toen de rover was verdwenen is het slachtof fer de weg opgelopen. Een voorbijrij dende fietser heeft het touw losge maakt en Sanderse van het wambuis verlost. Hij is toen onmiddellijk naar een buurman gegaan, die de politie heeft gewaarschuwd. Direct is het po- litie-apparaat in werking getreden, maar vanavond was de dader nog niet gevonden. De politie maakt ook ge bruik van een speurhond. Zoals gezegd was er niet meer dan een kleine honderd gulden in huis. Enige tijd geleden was er al eens in gebroken en omdat men geen risico meer wilde lopen werd het beschik bare geld op de bank en bij de notaris in veiligheid gebracht, zodat de over valler met een klein bedrag genoegen moest nemen. De regering weigerde voorts te ont kennen, dat doorvoering van de mili taire wetten nodig zou zijn. Zij ver klaarde zich evenwel bereid om de re geling van het opperbevel, van de re gionale indeling der troepen en van de administratie der dienstplicht in de grondwet vast te leggen. Deze eis was aan de vooravond van de verklaring door de liberale partij gesteld. De toe zegging der regering is van betekenis, omdat door een splitsing in de Vluch telingenpartij de regering er niet lan ger zeker van is over een meerderheid van tweederden te kunnen beschik ken die voor een grondwetswijziging nodig is. De regeringspartijen zijn echter van plan de omstreden vrijwiiligerswet zo danig te amenderen, dat haar beperkte. ;lk ui en m. gs st- kt, de il- ar- or- 17 rkt Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes LUBIS’ MENING In de pauze van een vergadering van de officieren van de staf van de landmacht heeft de waarnemende chef staf, Kolonel Lubis, een persconferen tie gehouden. Hij verklaarde dat alle territoriale commandanten het eens zijn met zijn verbod om de beëdi gingsplechtigheid bij te wonen. Zo spoedig mogelijk zullen deze comman danten en de legerstaf bijeenkomen ter bespreking van deze kwestie. Hij zei voorts herhaaldelijk de mi nister van Defensie en tenslotte ook president Soekarno te hebben gewe- Te Amsterdam is Maandag op 77- jarige leeftijd overleden dr J. v. d. Tempel, oud-minister van Sociale Za ken en oud-lid van de Tweede Kamer. Dr v. d. Tempel was een van de voor aanstaande figuren in de vroegere S.D.A.P. OOSTKAPELLE, 27 Juni. De 80-jarige alleenwonende landbouwer P. Sanderse kreeg gistermorgen omstreeks half elf de schrik van zijn leven, toen hij, rustig in zijn kamer zittend, plotseling een individu zag verschijnen en zich hoorde bevelen zijn geld af te geven. De landbouwer gaf zich niet gewonnen en weigerde iets te geven, verweerde zich hevig, toen de man hem probeerde aan te vallen, maar kon niet voorkomen, dat hij hardhandig op een stoel werd neergezet. Hij was verplicht zijn geld over te geven, maar dat was niet veel, omdat er niet meer dan 80,in het hele huis te vinden was. De boer kreeg vervolgens zijn eigen wambuis over het hoofd, dat werd vasigebonden. De overval geschiedde juist tijdens de kerkgang, zodat weinig mensen in en bij het huis waren. De overvaller was op de fiets en kon vrij gemakke lijk binnendringen. Hij was niet ge wapend. De boer was bezig wat eten klaar te maken en hoorde zich toevoegen: „Dat komt goed uit”. Hij had de man zijn fiets zien neerzetten, maar meende nog, toen hij al binnen was, met een vriendelijke bezoeker te doen te hebben. Er ontstond een worsteling toen Sanderse op de mededeling „Geld BRUSSEL, 27 Juni. Volgens „La Libre Belgique” komt 27 procent van de in België ingevoerde Nederlandse boter het land frauduleus binnen. Zelfs de directeur-generaal der Belgische douane zou niet met de hand op het hart kunnen verklaren nimmer ge smokkelde Nederlandse boter te heb ben genuttigd, aldus het blad. De smokkelaars beschikken over talrijke spionnen en daar iedere twee douane beambten een oppervlakte van 15 tot 20 vierkante kilometer moeten bewa ken, lopen zij betrekkelijk weinig kans gevat te worden. „La Libre Belgique” dringt er op aan de douaniers te voor zien van draagbare ontvang- en zend toestellen en hun de beschikking te geven over snellere achtérvolgings- auto’s. reikwijdte ook in de tekst zichtbaar zal worden. Zij willen de voorlopige bevoegdheden, die de regering langt, slechts tot het einde van dit jaar geven. Blank heeft in zijn verklaring het voornemen van de regering te kennen gegeven de parlementaire controle op de strijdkrachten krachtiger dan vroe ger vast te leggen. De gehoorzaamheid en de trouw van de soldaat zouden volgens hem niet slechts mogen gelden tegenover de militaire chefs, doch ook tegenover de burgerlijke vertegen woordigers van de staat. Deze wens zou volgens de regering echter tot ge volg hebben, dat de militaire wetge ving ook veel omvangrijker zou wor den dan in het verleden het geval was. In dit verband verklaart de minister, dat de regering aan de top van het mi litaire apparaat slechts personen zal gedogen, „die met innerlijke overtui ging de democratische orde aanhan gen”. Of een „vooruitstrevende geest” in dè Duitse troepen zal varen zal vol gens Blank niet alleen van de wetten, doch evenzeer van de personen afhan gen. Niettemin aanvaardt de regering niet de in het parlement gestelde eis, dat de commissie, die het personeel moet controleren, op grond van een wet zou moeten worden gevormd. De eigenlijke dienstplichtwet, zo zei Blank nog, zal eerst in een later stadium actueel worden, aangezien deze niet nodig geacht wordt, voor aleer het vrijwillige kader der troe pen zal zijn gevormd. BELGRADO, 27 Juni. President Ti to van Zuid-Slavië heeft de uitnodi ging om een bezoek aan de Sowjet- Unie te brengen, aanvaard. De uit nodiging is gedaan tijdens het re cente bezoek van premier Boelganin en secretaris-generaal Chroesjtsjef aan Belgrado. Het nieuws over het bezoek van Tito aan Moskou is in diplomatieke krin gen te Londen met verrassing ont vangen. Men weigerde commentaar te geven in afwachting van nadere berichten, doch over het algemeen wordt aangenomen, dat de Britse re gering onkundig was van Tito’s voornemen om een tegenbezoek aan Moskou te brengen. De ambassadeurs van de V.S., Groot- Brittannië en Frankrijk hebben zo juist een driedaagse conferentie met de onderstaatssecretaris voor Buitenlandse Zaken van de Zuid- slavische regering beëindigd. In een communiqué, dat werd uitgegeven, wordt gezegd, dat het bestaan van een sterk en onafhankelijk Zuid- Slavië een bijdrage betekent voor de vrede en veiligheid, De vier landen verklaarden het er over eens te zijn, dat voor de grote problemen in de wereld een vreed zame oplossing moet worden gezocht en dat de desbetreffende onderhan- delingen moeten zijn gebaseerd op het recht van alle landen op onaf- hankëhjisheid, gelijkgerechtigheid, zelfverdediging en collectieve bevei- ngmg m overeenstemming met het •mdvest van de Ver. Naties. LtiSieravond te zeven uur vei toonde Europa het volgende weerbeeld: 20 gr. 21 18 21 22 24 24 25 SEOEL, 27 Juni. De twee Noord- Koreaanse vliegers, die verleden week naar Seoel zijn uitgeweken, hebben aan de geallieerde autoriteiten meege deeld, dat Noord-Korea beschikt over ongeveer 600 gevechtsvliegtuigen, waaronder 276 straaljagers van het ty pe Mig-15, 120 bommenwerpers en tien jachtbommenwerpers. Zij zeiden voorts, dat „regelmatig” uit Rusland nieuwe vliegtuigen in Noord-Korea aankomen. Russische of ficieren zijn belast met de opleiding en het beheer van de Noordkoreaanse luchtmacht. 5000 vliegers voor jacht vliegtuigen hebben een opleiding in de Sowjet-Unie ontvangen. Tijdens de Koreaanse oorlog verbleven Russische piloten in het land, zo voegden zij hieraan toe. De piloten, een eerste en een tweede luitenant, die politiek asyl in Zuid- Korea hebben gevraagd, zeiden ook, dat de Noordkoreaanse vliegers bevel hebben gekregen om elk geallieerd vliegtuig neer te schieten, dat „het Noorden binnenvalt”. half bewolkt25 23 20 22 24 16 25 17 29 regeringsopdracht te aanvaarden, respecteert. Zuiver juridisch, aldus Lubis, kan mijn daad subordinatie worden genoemd, maar op het con gres van officieren in Djocja is be sloten, dat de eenheid van het leger voorop zou staan. Ik heb een gewe- tensdaad begaan en meen juist te hebben gehandeld. Overigens is het leger bereid in ge meenschappelijk overleg een nieuwe chef-staf te vinden. Indien de regering echter bij het eenmaal ingenomen standpunt blijft, zo werd daaraan nog toegevoegd, zal Lubis zich laten leiden door zijn verstand en geweten. MET EEN LACH Na de beëdigingsplechtigheid zei generaal Utoyo, met journalisten sprekend over de boycot: „Ik aan vaard dit met een lach”. Hij ver klaarde een eenvoudig plan te heb ben om de eenheid in het leger te herstellen. Hij wilde evenwel niet zeggen, wat dit plan inhoudt. Generaal Utoyo zei verder te ver wachten, dat hij in de komende da gen nog meer gehoond zal worden. Tijdens de twee dagen, dat ik in Djakarta heb vertoefd, aldus de nieuwe stafchef, heb ik veel gehoord en gezien, dat mij heeft gesterkt. Maan op 15.58 u., onder 0.31 u. zen op de ernst van de toestand. Lu bis zei generaal Otoyo, die destijds wegens ziekte is gepensionneerd, niet de juiste man te achten, hoewel hij het offer, dat deze brengt om de BONN, 27 Juni. In een speciale zitting van de Westduitse Bondsdag heeft de minister van verdediging, Theodor Blank, vanmiddag in een regerings verklaring de hoofdlijnen ontvouwd van de komende militaire wetgeving in West-Duitsland. Hij deelde aan het slot daarvan mee, dat het nieuwe Westduitse leger zal bestaan uit 370.000 man, verdeeld over 12 divisies. De luchtmacht zal 70.000 manschappen hebben en 1362 eerstelijns-machines. De marine zal de be schikking krijgen over een aantal lichte eenheden. Dienstplichtigen zullen met 20 jaar voor 18 maanden moeten opkomen. De dienstplicht zal in vredes tijd gelden voor mannen tussen de 18 en 45 jaar. Er zullen nog territoriale organisaties en organisaties voor burgerverdediging komen. De Bondsdag begint heden (Dinsdag) het grote debat over de militaire wet geving, die vootvloeit uit het feit, dat West-Duitsland thans weer een souve- reine staat is. Blank heeft in de regeringsverkla ring meegedeeld vast te houden aan de omstreden vrijwiiligerswet, die de regering heeft ingediend teneinde terstond met de eerste maatregelen te kunnen beginnen, nog voordat de definitieve militaire wetten van kracht zijn geworden. De regering ontkende het vetorecht, dat de Bondsraad ten aanzien van deze wet voor zich heeft opgeëist. Zij wei gerde toe te geven aan de wens van een groot aantal parlementsleden om het opperbevel zonder beperking in handen van de bondspresident te leg gen en aan de eis een wettelijke basis te geven aan de commissie, die de con trole op de keuze van het hogere per soneel van de strijdkrachten zal uit oefenen. DJAKARTA, 27 Juni. Het Indonesische leger heeft Maandag morgen de beëdigingsplechtigheid van de nieuwe stafchef van de In donesische landstrijdkrachten, generaal-majoor Bambang Utoyo, ge boycot. De waarnemend stafchef, kolonel Zulkifli Lubis, had alle offi cieren en onderofficieren opdracht gegeven niet op de plechtigheid, die in de tuin van het paleis van Soekarno zou worden gehouden, te ver schijnen. Hij weigert voorts gevolg te geven aan de opdracht om het commando over te dragen aan generaal Bambang Utoyo. Volgens be richten uit Djakarta zou de Indonesische regering de overste thans heb ben geschorst. Toen generaal Utoyo vernam, dat de plechtigheid door het leger was geboycot zei hij een en ander met een glimlach te aanvaarden. Overste Lubis heeft bij de Indonesische premier en later ook bij pre sident Soekarno geprotesteerd tegen de benoeming van generaal Utoyo tot chefstaf omdat hij hierdoor de eenheid van het leger in gevaar ge bracht ziet. Het blad „Indonesia Raya” verwijt de regering thans de van verschillende zijden geuite critiek te hebben gene geerd, dat de benoeming van een chef staf niet op politieke gronden mag rusten. Het blad zegt, dat aftreden van de regering het beste middel is om een oplossing in deze kwestie te verkrij gen. Reuter meldt, dat alleen officieren van de zee- en luchtmacht en enkele lagere legerofficieren de plechtigheid bijwoonden. Volgens het aanvankelijke programma zou de plechtigheid in de tuin van het paleis te Djakarta voor het front van de aangetreden militai ren worden gehouden. Zaterdagavond werden de genodigden evenwel ge waarschuwd, dat zij een uur eerder aanwezig dienden te zijn. De installa tie werd verricht met een korte plech tigheid in het paleis en niet in de tuin. President Soekarno heeft tijdens de plechtigheid zijn waardering uitge sproken voor Generaal Utoyo, die on danks confrontatie met vele moeilijk heden loyaal is gebleven ten aanzien van de opdracht van de regering en de opperbevelhebber tot het aanvaarden van de functie van chef-staf van de landmacht. Wij staan thans tegenover vele problemen en velen, vooral de re geringsleiders en de leider van de strijdkrachten kennen deze, zei Soe karno. ANTWERPEN, 27 Juni De 17.000 Antwerpse havenarbeiders zijn Maan dag in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen tot een loonsver hoging van veertig frank, ongeveer twee gulden vijftig per dag. Door deze staking ligt het werk op honderd sche pen stil. De havenarbeiders trokken door de stad en zonden een afvaardiging naar de burgemeester. De algemene secretaris van het socialistische vakverbond F.G.T.B., België’s grootste vakverbond, ver zocht de arbeiders het werk te her vatten. Hij zeide, dat de bonden de staking niet zullen steunen. licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt regen geheel bewolk geheel bewolkt onbewolkt DE.BILT, 27 Juni. Droog weer en tijdelijk wat bewolking. Later op de dag vrij zonnig. Zwakke, tijdelijk ma tige wind in hoofdzaak uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1