WELVAART TEN GOEDE? BRITS ECHTPAAR LEEFT TEMIDDEN VAN CHINESE TERRORISTEN Communist De Groot interpelleerde over staking in diamantindustrie Minister Zijistra vond probleem voor een proefschrift AAN WIE KWAM DE GROTERE Rb PUZZLE a J allfiffl Nieuwe Amerikaanse ■Bh Verbeterde samenzang op N.C.R.V. steravonden Indonesië laat twee Nederlanders vrij CJ-B/EB, en CB.RB. houden toogdagen ’s-GRAVENHAGE, 23 Juni De Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Boerinnen en Plattelands vrouwen Bond houden op 6, 7 en 8 Juli hun algemene ledenvergaderingen en toogdagen in „De Harmonie” en „Het Tehuis” in Groningen. wapens O jg J ïlW'ia Malakka blijft onveilig VANDAAG EENS I Varkevisser nam afscheid van de bLC-B, Meer eenzaam dan bang De één wil voor de ander niet weten, dat hij er beter van geworden is ZEEUWDAGBLAD Vrijdag 24 Juni 1955 pagina 3 toch KRUISWOORDRAADSEL 'L V oorzorgsmaatregelen Arbeidsverbod 14-jarige meisjes Vlasplukmachine met on beveiligde aftakas uit de boze! Merkwaardig Debat liep op niets uit Nadere richtlijnen Kerkdiensten en militairen Laat ons de verhoudingen niet uit het oog verliezen! Oplossing vorige puzzle Niet bang Belegging van de boterham Prins Bernhard naar Zwitserland s-GRAVENHAGE, 23 Juni Prins Bernhard gaat Vrijdag voor twee da gen naar Thun in Zwitserland om in zijn kwaliteit van president van de Internationale Paardensportfederatie de wereldkampioenschappen dressuur bij te wonen. Geen eten „Heeft u IBS» ||g UW zo gevaarlijk hier vraag Ik 9» hem II III De politie (grotendeel bestaande uit Maleiers en Indiërs) maakt voortdu rend jacht op de in het oerwoud le vende terroristen. Verkenningswagens zijn een veel voorkomende verschij ning in deze streek. Ook op de mijn zijn politiemannen gestationneerd. In de zoveelste bocht biedt de weg Uitzicht op een dal met een groot aan tal loodsen en huizen. „De tinmijn..” ugt de Brit uit, „bent u er al eens geweest?” „Nee....” „Het is de moeite waard. En de mensen zullen het prettig vinden want to dikwijls zien ze geen vreemd ge zicht... De assistent-administrateur van de Rahman Hydraulic Tin Times komt juist in een grijze pantserwagen het terrein op. „Is het vraag ik. „Voorzorgsmaatregelen....” legt hij uit. De mijn ligt nu eenmaal in een uitgesproken onveilige streek. Aan alle kanten strekt het oerwoud zich uit. En -in dat oerwoud bevinden zich de CT’s: de communistische terroris ten, die al jarenlang trachten de orde en de rust in Malakka te verstoren. De overheid heeft hen ondanks grote inspanning en zware offers tot nu toe niet kunnen uitroeien, maar aan de andere kant heeft men hen nu wel grotendeels onder controle. Niettemin verschijnen ze nu en dan nog wel eens op het terrein van de mijn om te trachten voedsel los te krijgen van DEN HAAG, 23 Juni In aanslui ting op een eerder verschenen publi catie, waarin werd aangekondigd, dat per 1 Juli aanstaande in werking treedt een wijziging van de arbeidswet, wel ke bedrijfsarbeid voor meisjes bene den de leeftijd van 15 jaar verbiedt, volgt hieronder een korte nadere toe lichting. Als overgangsmaatregel zal het verbod niet gelden voor diegenen die op 1 Juli aanstaande niet alleen leerplichtvrij zijn, doch bovendien op die datum de leeftijd van 14 jaar reeds hebben bereikt. Het verbod geldt dus wel voor die meisjes die na 1 Juli 14 jaar worden en voor diegenen die na 1 Juli leerplichtvrij worden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 Juni De commu nist de Groot heeft vandaag de gele genheid gekregen om de ministers Zijistra en Suurhoff te interpelleren over de staking in de diamantindustrie. Het is een kort debat geworden, waar in minister Zijistra heeft medegedeeld dat in het najaar het rijksbureau voor Diamant zal worden opgeheven. De centrale dienst voor In- en Uitvoer zal de taak van dit bureau overnemen. Verder is met de Belgische regering overleg geopend om vrij handelsver keer met ons land mogelijk te maken. De diamantindustrie bevindt zich in een moeilijke concurrentiepositie. Daarom begreep de heer Stapelkamp (A.R.) niet waarom het dertien we ken moest duren voordat er een bin dende regeling werd opgelegd. Hij was blij niet de verantwoordelijkheid voor deze staking te behoeven te dragen, want zij kon deze industrie in de af grond storten. Minister Suurhoff ver klaarde dat het college van rijksbe- middelaars niet eerder had kunnen ingrijpen. Iedere poging zou mislukt zijn, want de bereidheid om het werk te hervatten en de fabrieken te ope nen was ver te zoeken. De heer Roe mers (P.v.d.A.) daarentegen betwijfel de of het opleggen van een bindende beschikking wel juist was. Minister Suurhoff onthulde dat de Belgische diamantarbeidersbond een brief had geschreven naar het Londense Ruw- ’s-GRAVENHAGE, 22 Juni. Met het oog op het komende viasplukseizoen waarschuwt de Arbeidsinspectie met klem tegen het aanschaffen en gebruiken van vlasplukmachines, waarvan de aftakas niet is beveiligd. Onbeveiligde aftakassen hebben reeds meermalen zeer ernstige ongelukken veroorzaakt. Bovendien zijn zij ingevolge het Landbouwveiligheidsbe- sluit verboden. DEN HAAG, 23 Juni De Ned. Chr. Radio Vereniging heeft het plan opgevat de samenzang tijdens de ster avonden te verbeteren en heeft daar toe contact opgenomen met de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium- verenigingen. Het ligt in de bedoeling de verbete- ring van de samenzang te bewei kstel- ligen door een zangkoor of een groep koorleden tijdens de steravonden als publiek in de zaal uit te nodigen, ten einde de samenzang bij de niet-zangers te stimuleren. Tijdens iedere steravond in het komende winterseizoen zal der halve een bij genoemde bond aange sloten groep zangers in de studio aan wezig zijn. Voorts heeft de N.C.R.V., mede om de hang naar de Amerikaanse film- songs te doorbreken, een prijsvraag uitgeschreven voor nieuwe Neder landse volksliederen. De belangstel ling voor deze prijs is 2eer groot. Het is alles wel heel merk waardig. Bijna zou men gaan twijfelen aan de waarheid van de mening, dat er sprake is van gestegen welvaart. De zaak is na tuurlijk veel ingewikkelder dan wij hier hebben weergegeven, maar de algemene tendenz is zonder enige twijfel, dat bijna niemand wil erkennen het beter te hebben dan een paar jaar ge- DJAKARTA, 23 Juni Ook de twee laatste verdachten in de zaak Bandjarnegara, de heer I. A. M. Schmutzer en Joseph Thomas Caton, alias Mohammed Mahpudin, zijn na de vierde zitting in deze zaak uit voor arrest ontslagen. Zij hebben stadsar rest, evenals de eerder vrijgelaten ver dachte, de heer E. J. M. Versteegh. Op 22 Juli a.s. zal de Officier van Justitie zijn requisitoir houden en op 29 Juli komt de verdediging aan het woord. De drie mannen waren werk zaam op de onderneming Bandjarne gara en werden op 22 Januari 1954 in Tasikmalaja gearresteerd op beschul diging steun te hebben verleend aan benden. leden. Dit nu vinden wij niet eerlijk. Want alleen al uit het feit, dat er veel meer kapitaal goederen van velerlei soort wor- aangeschaft (en de middenstan ders moeten dat grif toegeven), blijkt duidelijk, dat het leven prettiger en gemakkelijker is ge worden. Wie daarbij de cijfers van de spaarbankboekjes be kijkt, komt tot de ontdekking, dat er flink wordt gespaard. Het is een typisch Nederlandse trek voor een ander niet te willen weten, dat men het zo slécht nog niet heeft en te klagen, als daar voor bepaald geen redenen zijn. Daarbij worden de verhoudin gen wel eens uit het oog verlo ren en trekt men de feiten een beetje scheef. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 23 Juni De heer J. Varkevisser is slechts twee dagen be stuurder geweest van de nieuwe Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Hedenmid dag nam hij onder grote belangstelling afscheid als vakverenigingsbestuurder nadat hij de Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond meer dan een kwart eeuw lang had gediend. Vooral in het Noorden des lands was de heer Varkevisser een zeer bekende persoonlijkheid. In 1914 werd hij lid van de N.C.B. en in 1929 trad hij in j bezoldigde dienst van deze organisatie als „bondsbeambte” met standplaats Groningen. Twintig jaar lang heeft hij in deze functie en na 1936 als bestuur- der de belangen van de leden in de provincies Groningen en Drente op voorbeeldige wijze behartigd. Tal van personen uit werkgevers- en werknemerskring kwamen de heer Varkevisser „ome Jan” voor de in gewijden op de te Utrecht gehou den receptie de hand ten afscheid drukken. De heer F. v. d. Wal sprak daar namens de bij het C.N.V. aange sloten bonden, de heer A. Borstlap na mens het C.N.V. terwijl ook de Chr. bonden van aannemers en van schil- derspatroons, de r.k. en zelfs de socia listische bouwvakbonden vertegen woordigers hadden gezonden. Een keur van geschenken vergezelde de van waardering en vriendschap ge tuigende woorden, waarmee deze vak- verenigingsbestuurdei' werd uitgeluid. syndicaat om te proberen geen invoer in Nederland meer toe te staan. De bewindsman heeft daartegen geprotes teerd, omdat dit een inmenging in een binnenlandse kwestie betrof. De heer de Groot (comm.) was van mening, dat de gehele diamantindustrie zich' in Amsterdam moet concentreren. Hij trok een vergelijking met de sigaren industrie. Deze was vroeger ook in Amsterdam gevestigd. De lonen wafen hoog en de sigaren waren best. Minis ter Zijistra zeide dat hij in het betoog van deze communistische afgevaardig de een probleem voor een proefschrift had gevonden. Het probleem zou als volgt moe ten luiden. Vroeger in Amsterdam waren de lonen hoog, de arbeiders rood en de sigaren best. Nu in Bra bant zijn de lonen laag, de arbeiders rooms en de sigaren slecht. Het debat is op niets uitgelopen. Dat was niet te verwonderen, want inmid dels zijn weer 500 diamantarbeiders aan het werk gegaan. Er worden nu besprekingen gevoerd over de werk gelegenheid en een pensioenregeling. De beide ministers hoopten dat deze besprekingen zullen slagen en dat de diamantindustrie zich weer zal kunnen ontwikkelen. De Kamer is vroeg in de afdelingen gegaan om de huur- en belasting- ontwerp te bespreken. Als het goed is komen zij op 12 Juli in openbare be handeling, dat moet dan ook wel, want „de koek” moet toch ergens geble ven zijn. En dus wendt men zich tot de arbeiders en de ambtenaren. Het resultaat valt bepaald niet mee! De arbeiders geven toe, dat zij meer geld in hun handen krij gen, maar.... het leven is ook duurder geworden en (vinden zij): als er zulke dividenden worden uitgekeerd, dan kan er gerust nog wel wat meer in ons loonzakje! De ambtenaren her inneren aan de kolommen, die in de kranten zijn gewijd aan hun salariëring en stellen dus vast, dat zij in het algemeen zeker niet aan hun trekken zijn geko men. het niettemin naar .’s-GRAVENHAGE, 23 Juni Ten einde de militairen, behorende tot de parate onderdelen, in de gelegenheid te stellen om op Zondagen, waarop zij geen bewegingsvrijheid genieten, des middags of des avonds een tweede kerkdienst van hun gezindte bij te wo nen, heeft de minister van Oorlog be paald, dat aan hen zo nodig vrijstel ling kan worden verleend van het bij- wonen van het tussentijds appèl. Zij' zijn in dat geval echter verplicht zich binnen een tijdsbestek vallend van van anderhalf uur vóór tot anderhalf uur na het tussentijdse appèl, waar van hun vrijstelling verleend is, te melden bij de wachtcommandant. Aan hen, die door het bijwonen van de kerkdienst niet in de gelegenheid zijn aan de avondmaaltijd deel te ne men, kan toestemming worden ver leend deze later te gebruiken. Bistent-administrateur. „Het is dus niet zoals in Kenya met de Mau-Mau „Gelukkig niet „Hebben ze u wel eens aangeval len?” „Nee, maar de vorige administra- Assistent-administrateur Jim Gamble van de Rahman Hydraulic Tin Mines kijkt door het prikkeldraad om zijn huis naar het dorp, waar de arbeiders wonen. De onafscheidelijke revolver draagt hij aan een koppel om zijn middel. Op Woensdag 6 Juli zal worden be gonnen met een wedstrijd in het voor dragen. De besten uit de provincies nemen daaraan deel. Des avonds om zes uur zal in „De Harmonie” een be- groetingsavond worden gehouden, waaraan behalve enkele afdelingen ook de „Groninger Minstreels” en da sportvereniging „Excelsior” medewer king verlenen. Op Donderdag zullen in de morgenuren de afzonderlijke leden vergaderingen worden gehouden. Des middags wordt gecombineerd verga derd. Dan zal worden gesprokén door prof, dr W. Rip over: „Het platteland is anders geworden”; prof, mr I. A. Diepenhorst over „De jeugd in storm- getij”; mevr. L. J. v. d. Kraan-de Gooyer over „Van omslagdoek tot overall” en mej. J. den Ouden over „Ligt onze taak alleen in eigen land?” De derde dag zal worden gebruikt voor het maken van een excursie. helemaal alleen. Haar man heeft zijn werk op het terrein. En haar beide dochters zijn in Penang op school en komen alleen met het weekeinde thuis. Er valt dan ook niet veel anders te doen dan toezicht op het huishou den en een beetje in de tuin te werken. de arbeiders. Daarom heerst er hier altijd nog een noodtoestand waarbij het verboden is levensmiddelen zon der vergunning te vervoeren en zich na zeven uur ’s avonds buiten het dorp te bevinden. En daarom is men voortdurend op zijn qui-vive.” „Maar ze loeren niet op ons blan ken”, beweert Jim Gamble, de as- Horizontaal: 2 Koningsdochter; 5 in houdsmaat; 8 overlast; 10 oprecht; 12 ter- hjde van; 13 revolutie. Verticaal: 1 Strozak; 3 faam; 4 graaf- Kereedschap; 6 edelgesteente; 7 flinke «nikker; 9 kleinigheid; 11 uitgebakken stukje vet. Horizontaal: 1 Mondain; 6 roering; 9 (um; 10 animo; il lee; 12 falbala; 14 plan ter. Verticaal: 2 Normaal; 3 lier; 4 regeren; griffel; 7 erlka; 8 idolaat; 13 bal. OLYMPIC, 22 Juni. De Amerikaanse democratische minister Henry Jackson heeft verklaard, dat de V.S. in betrek kelijk korte tijd de beschikking zouden hebben over geleide projectielen met ’n waterstoflading, die hoog in de lucht zouden ontploffen en gehele naderende luchtvloten zouden kunnen vernietigen. Een tweede wapen, eveneens in de na bije toekomst te verwachten, zou bestaan uit een niet-geleid projectiel, dat in 30 minuten tijds met feilloze zekerheid een doel op ongeveer 8.000 km afstand zou kunnen raken. teur hebben ze doodgeschoten.” „Waar Óp dezelfde weg als u daar straks gereden hebt. In een bocht tussen de struiken zat een stel van die terroristen. Toen de jeep voorbij kwam gaven ze hem de volle laag.” „Geen gepantserde jeep „Ja, maar de deur stond open van wege de hitte. Dat is zijn noodlot ge worden. De arbeiders haatten hem en dat was de reden dat ze hem over vallen hebben....” Jim Gamble draagt echter voor alle zekerheid toch altijd maar een koppel met een ge laden revolver om zijn middel. Als hij het terrein intrekt neemt hij bovendien nog een karabijn en een viertal gewapende lijfwachten mee. En als vervoermiddel gebruikt hij bij voorkeur een zwaar-gepantserde auto met een radio zend- en ontvangin- stallatie zodat hij altijd in contact staat met het kantoor en alarm kan slaan als er iets gebeurt. Het huis van Jim Gamble ligt iets hoger in de bergen. Het is helemaal omgeven door een dubbele haag van manshoog prikkeldraad. Op regel matige afstanden staan schijnwerpers die de tuin om het huis de hele nacht verlichten. En een wachthuisje voor de ondernemingswacht waar niemand veel vertrouwen in heeft. „Bent u niet bang., aan mevrouw Gamble. „Nee, hoor....” zegt ze. „Heeft u een wapen „Ja, een pistool....” „Kunt u daarmee schieten?” „Schieten wel, maar ik kan niet laden en zo....” „En heeft u hem wel eens moeten gebruiken. „Nee, gelukkig niet....” Mevrouw Gamble heeft meer van de eenzaamheid dan van de terroris ten te lijden. Tenslotte is ze de enige blanke vrouw in de hele streek. Wel iswaar heeft zij een ruim, mooi-gele- gen huis met alle modern comfort als electrisch licht, stromend warm en koud water, ijskast en radio, maar het grootste deel van de dag is ze er Niet graag zouden wij willen beweren, dat de meerdere wel vaart gelijkelijk over het gehele Nederlandse voik is verdeeld. Daarover kan getwist worden, hetgeen ook gebeurt. Wanneer men aan de z.g. vergeten groe pen denkt, dan noemt men daar mee tegelijk een niet kleine ca tegorie van ons volk, die tot he den weinig heeft bemerkt van de hoogconjunctuur. Nog altijd zijn er duizenden mensen, die van een miniem pensioentje moeten leven in ver gelijking met de kosten van het levensonderhoud. Maar afgezien daarvan moet worden geconsta teerd, dat wij met z’n allen er goed van leven. Dat de boter ham belegd kan worden en dat er voor de Zondag een koekje op overschiet. Dat maakt be paald de waarde van het leven niet uit, maar het is wel erg prettig het te kunnen kopen. En wanneer wij dan eens kijken naar die vele millioenen overal op de wereld, die bijna niét te eten hebben (in ons gesprek van de dag van gisteren hebt u daar over kunnen lezen), dan moes ten wij ons toch eigenlijk scha men over ons klagen, dat wij het zo moeilijk hebben! Dan zien wij de twist over de vraag wie nu meer en wie nu minder van de gestegen welvaart profiteert, als iets benepens. (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) KROH (Malakka), Juni 1955. De smalle asfaltweg slingert zich met ontelbare bochten door het groene bergland van Malakka. Aan de éne kant gaapt een diep ravijn. Aan de andere kant rijst een steile berm bijna loodrecht omhoog, „Ideaal voor hinderlagen...” wijst de Britse politie-inspecteur aan het stuur van de kleine Morris, „Komen die wel eens voor...?” „Ja... De weg is tenslotte officieel nog altijd rood..." „Wat wil dat zeggen...?" „Dat er kans is op een overval door terroristen. Eigenlijk moet je hier altijd in konvooi rijden, maar ja..." - T~Xe laatste weken hebben wij ons met enige bezorgdheid J afgevraagd aan wie onze gestegen welvaart toch wel ten goede is gekomen. Er blijkt reden te zijn voor deze bezorgdheid, want hoe meer mensen wij vragen, of zij misschien ook een (klein) stukje van de groter geworden koek krijgen, hoe meer wij tot de (onprettige) ontdekking komen, dat zij er tot heden niet van hebben geprofiteerd. Lezen wij verslagen van vergaderingen, dan komen wij negen van de tien keer de opmerking tegen, dat de leden van de vergaderende organisatie niets of bijna niets hebben gemerkt van deze toegenomen wel vaart. En u kunt zich dus onze bezorgdheid wel zo’n beetje voorstellen: het begint langzamerhand op een zoekplaatje te lijken, zo in de trant van: wie kan, listig verborgen, vinden waar de grotere welvaart is gebleven en aan wie deze ten goede is gekomen? Wie middenstanders spreekt, die krijgt meestal te horen, dat er weinig te merken is van de hoogconjunctuur, die Neder land naar hét oordeel van eco nomen op dit moment beleeft. Vraagt men aan een boer hoe ’t er mee staat, dan zal zijn ant woord bijna steeds somber lui den: „Ik merk er niet veel van!” Zijn kosten stijgen en de prijzen vertonen een dalende tendenz. Dan, zo denkt de argeloze onder zoeker, zal die meerdere wel vaart vast de industrieel ten goede zijn gekomen. Het blijkt een vergissing.. Inderdaad gaan de zaken niet slecht, is de pro ductie gestegen en zijn de om zetten toegenomen, maar de kos ten (vooral lonen en sociale las- sten) stegen bijna nog meer. Na dit onderzoek zou men bij na. moedeloos worden, ware het niet, dat de middenstander, de boer en de industrieel in hun sombere antwoorden hadden verteld, dat die meerdere wel vaart gezocht moet worden in de kring van de werknemers. En Mevrouw Gamble serveert ’n koele dronk. „Heeft u wel eens terroristen ge zien....?” wil ik weten. „Nee, maar dat ze er zijn merken we nu en dan goed....” „Hoe zo....?” „Een paar maanden geleden heb ben zij bijvoorbeeld onze fourage- wagen overvallen. Elke Zaterdag komt er namelijk een auto met vers vlees, verse groenten en vruchten en dergelijke voor een hele week uit Penang. De terroristen zitten altijd krap in hun voedsel en daarom heb ben ze blijkbaar besloten om die auto buit te maken. Dat is hun gelukt ook. Ze hebben alle levensmiddelen het bos in gebracht en de auto in brand gestoken. En in plaats van malse bief stuk met verse sla, hebben wij die Zondag corned beef en oudbakken brood moeten eten....” „En een paar weken geleden is een van de assistenten nog bjjna in een hinderlaag gelopen....” vult Jim aan. „Waar....?” „Ook weer op die weg naar Kroh. Het was na de bioscoopvoorstelling op Zaterdagavond. De terroristen hadden een boomstam dwars over de weg gelegd. Die assistent zat in een jeep. Ze openden het vuur echter iets te vroeg waardoor hij nog bijtijds kon remmen. Hij is toen uit de jeep gesprongen en heeft zich in het ra vijn laten zakken. En zo is hij naar de mijn teruggekomen. Sindsdien houden we de bioscoop afwisselend op Zaterdag, Zondag en Maandag. En we vertellen de mensen eerst een paar uur tevoren wanneer de voor stelling gegeven wordt....” „Het is nogal wildwest...!” „Ach...” zin...? „Best...!" antwoordden ze bei den, „het is een mooie streek hier en het werk is interessant...” Maar onbewust leven ze onder een voortdurende spanning. Het minste ongewone geluid doet hen opkijken. En in elke kamer van het huis ligt altijd een vuurwapen voor het grijpen. Tenslotte kan men nooit weten! dss&S&a o

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3