Minister Luns: Tien jaar geleden werd verstandige keuze gedaan Sociaal conflict in acuut stadium getreden van H-M- de Koningin ontving vluchtelingenkinderen Boven Eindhoven werd een atoombom afgeworpen Verbonden wensen wettelijk minimumloon wat neerkomt op verhoging van 5 pCt Leven, wonen en werken in Zeeland Millioen voor Brabants watersnoodfonds 1954 Molotof accoord met procedure voor Geneve Boelganin en Nehroe geven gemeenschappe lijke verklaring uit Westduitse Weermacht in wording Partijen willen oude coalitie herstellen Zij werden onthaald op limonade, ijs en taart Maar... de V.N. gedragen zich soms als een politieke vergadering PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND J Op herdenkingsbijeenkomst te San Francisco Zuid-Afrikaanse critiek Critiek Ongerust Vier „spionnen” ter dood ver oordeeld in Oost-Duitsland De Italiaanse kabinetscrisis Dekknecht over boord ge slagen en verdronken „Bikker heeft zijn schaapjes op het droge” DE BILT ZEGT: Meer wind De oefening Car te Blanche Wettelijk minimumloon Misplaatst J J H ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8121 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (Zie pagina 2) IN BELGIE VRIJDAG 24 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT mer werd toegepast. Het verbond acht de eisen der vakbonden om de lonen te verhogen dan ook volkomen mis plaatst. Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hiiiissen, Terneuzen; tenscNngin DREIGENDE ARBEIDSONRUST inSttaire Antoine Pinay, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde in een rede, dat de werkelijke veiligheid van een land slechts kan worden ver zekerd door regionale verdragen, waarin het V.N. handvest voorziet, zo lang de huidige wereldtoestand bestaat en algemene en gecontroleerde ontwa pening nog geen werkelijkheid gewor den is. Pinay meende, dat Duitsland moest worden verenigd in een voor allen ge lijke veiligheid. Hij verwierp het denk beeld van een neutraal Duitsland, dat op een dag „overbewapend” land zou kunnen worden. Een geneutraliseerd Duitsland achtte hij evenmin mogelijk. Pinay geloofde, dat men er zich op moet toeleggen geleidelijk de kloof tussen Oost en West in Europa op te heffen door alle Europese volkeren te laten deelnemen aan gemeenschappe lijke projecten. De Zuidafrikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken en Financiën, Eric Louw, oefende critiek uit op de inter nationale organisatie wegens het her haaldelijk schenden van de bepalingen in het handvest, waarin staat, dat de V.N. zich niet hebben in te laten met de binnenlandse aangelegenheden der leden-staten. „Er is nu al jaren critiek in de V.N. geoefend op Zuid-Afrika, we gens de politiek op rassengebied, die mijn land volgt”. Hij besloot met te zeggen, dat er grote ontevredenheid heerst over de richting, waarin de V.N. zich bewegen. „Wordt het niet tijd, dat de heren afgevaardigden zich gaan afvragen waarheen wij ei genlijk op weg zijn?”, zo zei hij. Op het effect van atoombommen ten slotte wordt in deze oefening uit prac- tische overwegingen een restrictie ge steld. Normaal zou het vliegveld, dat door een atoombom wordt getroffen voor geruime tijd uitgeschakeld zijn. In „Carte Blanche” echter geeft men hiervoor slechts een paar uur, waar bij men er tevens van uitgaat, dat de vliegtuigen op de grond, die bij een dergelijke aanval getroffen worden na enige tijd weer aan de strijd kunnen deelnemen. In regeringskringen ontveinst men zich niet enigszins ongerust te zijn over de eisen der vakbonden. Een al gemene verhoging der lonen der Bel gisch Industrie zou namelijk automa tisch leiden tot een verhoging der lo nen en salarissen van het personeel in overheidsdienst en dit zou het evenwicht der begroting ernstig in ge vaar brengen. In het bijzonder vreest men in eco nomische kringen ook de invloed die een eventueel door stakingen afge dwongen loonsverhoging zou kunnen hebben op de productiekosten en de uitvoer. DEN HAAG, 23 Juni Bij de Tweede Kamer is ingediend het wets ontwerp tot wijziging van de rfjksbe- groting voor 1955. Deze wijziging be helst de budgetaire voorziening iq verband met de storting van 100.000 als rijksbijdrage in het Brabantse Wa tersnoodfonds 1954. Dit fonds zal uit de middelen, welke het van het Natio naal Rampenfonds, de provincie N.- Brabant en het Rijk verkrijgt, aan de slachtoffers van de watersnood van 23 en 24 December 1954 tegemoetkomin gen verstrekken in de kosten van het herstel van de geleden schade, voor zover deze niet is geleden aan huis raad. BERLIJN, 23 Juni Het Oostduitse Opperste Gerechtshof heeft twee Duit sers, Benkowitz en Kogel, résp. on derwijzer en gemeente-ambtenaar, ter dood veroordeeld wegens „spionnage voor de Westduitse Strijdgroep tegen Onmenselijkheid, voorgenomen sabo tage en onwettig fotograferen”. In de afgelopen negen dagen zijn nu vier personen wegens „spionnage en sabo tage” ter dood veroordeeld in Oost- Duitsland. Drie andere beklaagden werden wegens dezelfde feiten tot tien, vijftien en twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. SAN FRANCISCO, 22 Juni. De „San Francisco Chronicle” heeft Woensdag gemeld dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Mo- lotof, welwillend zou staan tegenover de toelating tot de Verenigde Naties van drie communistische en drie niet- communistische landen. ROME, 23 Juni Drie van de vier Italiaanse centrumpartijen, de Chris- ten-Democraten, Sociaal-Democraten en Liberalen, hebben vandaag beslo ten, dat zij zullen trachten de cen- trum-coalitie te herstellen, die het land in de afgelopen zeven jaar ge regeerd heeft. Ook de Republikeinse Partij is voorstander van herstel van de oude coalitie, men denkt echter, dat herstel niet mogelijk is. President Gronchi, die Woensdag hel ontslag van premier Scelba en diens kabinet aanvaardde, is Donderdag avond begonnen met het raadplegen van oudere Italiaanse staatslieden. Men verwacht, dat Gronchi de vol gende week aan een christen-demo- craat zal vragen te proberen een re gering van de vier centrum-partijen te vormen tussen de linkervleugel van communisten en socialisten en de rechtervleugel van monarchisten en neo-fascisten in. ’s-GRAVENHAGE, 23 Juni. H.M. de Koningin heeft vanmiddag op paleis Soestdijk een 22-tal kinderen uit het vluchtelingenkamp Spital an der Drau ontvangen. Deze kinderen vertoeven, op uitnodiging van het Comité voor Vluchtelingenhulp te Spijkenisse, voor de tijd van ongeveer drie maanden bij diverse gezinnen aldaar. De kosten voor reis en verblijf worden geheel door de inwoners van Spijkenisse betaald. Tijdens de ontvangst werden de kinderen onthaald op limonade, i.|s en taartjes, terwijl een poppentheater een voorstelling gaf. De kinderen werden vergeezld door de burgemeester v. Spijkenisse en dienst echtgenote en o.m. de presidente van de Ned. Fed. van Vrouwelijke Vrijwillige hulpverlening, die een bedrag van f 258.000.— ten behoeve van het vluchtelingenkamp Spital beschikbaar heeft gesteld. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord EINDHOVEN BELAAGD Veel zal men overigens in West-Eu- ropa van deze schijnoorlog in de lucht niet merken. De meeste acties zullen zich afspelen op een hoogte van ongeveer tien ki lometer en de inwoners van Eindho ven bijv, zullen er dan ook weinig van hebben gemerkt, dat boven hun stad vanmorgen een „atoombom” is afge worpen, die een „aanzienlijke schade heeft aangericht”. Maar in de staven is men er van hoog tot laag mee bezig geweest en tientallen man-uren ach ter schrijftafels en bureaux zijn er mee gemoeid geweest om deze „catastrophe” militair gesproken zo snel mogelijk te boven te komen. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. AMSTERDAM, 23 Juni - Vanmid dag omstreeks 12 uur is de dekknecht C. Franken uit Amsterdam van een motorsleepboot overboord geslagen en verdronken. De jongen kwam met zijn hoofd in aanraking met een brug toen het schip daar onderdoor voer. Een politie-agent en enkele burgers, die te water sprongen, trachtten tevergeefs de drenkeling op het droge te brengen. Na tien minuten slaagde men er met behulp van een dragline in de jongen aan de wal te brengen, maar toen wa ren de levensgeesten reeds geweken. BONN, 23 Juni Hubertus Bikker, een der indertijd uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers, die in Nederland tot levenslang was veroordeeld omdat hij twee verzetslieden had doodge schoten en vijf mishandeld en die eni ge weken geleden op vrije voeten werd gesteld, is thans door de Duitse autoriteiten als „spatheimkehrer” er kend, d.w.z., dat hij thans ook aan spraak kan maken op de ondersteu ning, die aan teruggekeerde krijgsge vangenen wordt uitgekeerd. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes SAN FRANCISCO, 23 Juni De Russische Minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft tegenover zijn Amerikaanse collega, Dulles, ver klaard, dat hij definitief accoord gaat met het Westelijke voorstel ten aan zien van de procedure bij de komende topconferentie te Genève. De Nederlandse minister vervolgde: Een puur idealistische politiek leidt tot onvruchtbare doelmatigheid een van strak realisme zonder meer tot stagnatie en achteruitgang. Het twee- ziimg karakter in de structuur van de V N heeft zijn weerspiegeling gevon den in de practijk van haar werkzaam heid. Het meest teleurstellende feit is Tienduizenden stakende metaalbe werkers in de Franse havenstad St Nazaire hebben het de afgelo pen dagen de gendarmerie erg las tig gemaakt. Lassers op de scheeps werven van de Penhoot-onderne- ming, die ontevreden waren over de nieuwe loonregeling, zijn gaan staken en hebben ook de overige arbeiders uit de metaalbedrijven van St Nazaire tot een sympa- thiestaking weten te bewegen. Ar beiders zijn het hoofdkantoor van de onderneming binnengedrongen en hebben alles kort en klein ge slagen. Op de foto: De C.R.S. (Franse vei ligheidspolitie) houdt onverzette lijk de toegang tot de admnistra- tiegebouwen van de Penhoot scheepstimmerwerven afgesloten voor de duizenden stakers van de werkplaatsen en de hellingen. Midden op de voorgrond staan zij dreigend tegenover elkaar op het binnenplaatsje. DE BILT, 23 Juni Veranderlijke bewolking en vrij warm weer maar *atêr op de dag van het Westen uit Hkoelend en plaatselijk enkele buien, viatige tot krachtige wind tussen Zuid Zuidwest, later ruimend naar MÜNCHEN GLADBACH, 23 Juni. In de laatste oorlog waren de gecom bineerde luchtvloten van de geallieerden nodig om Duitslands oorlogspoten tieel een beslissende slag toe te brengen. In de moderne oorlog zal waar schijnlijk een vliegtuig geladen met een atoombom voldoende zijn om het effect te bereiken dat een tiental jaren geleden honderden bommenwerpers in enige weken teweeg brachten. In een notedop is hiermee het probleem van de moderne luchtoorlog geschetst en tegen deze achtergrond moet men ook de oefening „Carte Blanche” zien, waaraan ongeveer drieduizend vlieg tuigen van een aantal NAVO-landen deelnemen. „Waarom deze drieduizend vlieg- zenden. tuigen, als een vliegtuig hetzelfde werk kan doen?” zal men zich af vragen. Maar bij het opwerpen van deze vraag houdt men dan geen re kening met het nuchtere feit, dat men in de eerste plaats weten moet, waar de doelen voor een atoombom liggen en ten tweede dat men er maar voor moet zorgen dat dat ene vliegtuig met de atoombom er komt. VEELOMVATTEND WERK En voor deze twee aspecten zijn in derdaad een groot aantal vliegtuigen nodig. Aan de opsporing en verkenning van het doel gaat, normaal gesproken, lange tijd vooraf. Daarvoor zijn talloze verkenningsvluchten van vele snelle vliegtuigen nodig; daarvoor zijn dui zenden op de grond dagenlang bezig om de gegevens uit te werken en sa men te voegen, om maar niet te spre ken van het personeel, dat nodig is om de verkenningsvliegtuigen in de lucht te houden. En om dat ene vliegtuig op de plaats van bestemming te brengen, zullen er waarschijnlijk vele op de tocht er heen opgeofferd moeten wor den, waarbij dan stilzwijgend aangeno men wordt, dat het aangevallen land de eerste klap overleefd heeft en in staat is nog vliegtuigen in de lucht te MOSKOU, 23 Juni. De Sowjet-pre- mier Boelganin en premier Nehroe van India hebben zich in een gemeenschap pelijke verklaring na het veertiendaagse bezoek van Nehroe aan de Sowjet-Unip uitgesproken voor de vjjf beginselen van non-agressie en vreedzame samenleving, welke in een vroegere Indisch-Chinese verklaring waren neergelegd. Deze beginselen zijn: wederzijdse eer biediging van eikaars territoriale on schendbaarheid, non-agressie, niet-in- menging in eikaars binnenlandse aange legenheden, gelijkheid en wederzijdse bevoordeling, vreedzame samenleving. De premiers wensen, dat de „wettige rechten” van communistisch China op Formosa worden erkend en dat dit land in de V.N. wordt opgenomen. „Niets mag in de weg staan van een volledig ver bod van het experimenteren met d0 productie en het gebruik van atoom- eri waterstofwapens”, zo luidt de verkla ring, die tevens uitspreekt, dat een ge lijktijdige en aanzienlijke vermindering van de conventionele wapens met „doel treffende internationale controle” ge wenst is. De resultaten van de A.A.-con- ferentie te Bandoeng worden opmerke lijk en van grote betekenis geacht. Spe ciale aandacht wordt gevraagd voor het probleem Indo-China. Tenslotte beloven de premiers de betrekkingen tussen hun landen te versterken op economisch en cultureel terrein en ook op het gebied van het wetenschappelijk en technisch onderzoek. SAN FRANCISCO, 23 Juni. Toen de geallieerde mogendheden het plan vormden om een organisatie van Verenigde Naties te stichten, werden zij voor een keuze geplaatst. Moesten zij een bovennationale organisatie aan vaarden of een consultatief lichaam zonder bevoegdheden van souvereine staten” Zij zochten een middenweg. Algehele eensgezindheid werd niet ver ondersteld, doch niettemin ging men uit van eenstemmigheid onder de Grote Viif als basis voor de werkzaamheid van de Veiligheidsraad. De door de stich ters tredane keuze komt ons voor een verstandige geweest te zijn. Aldus zei de Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns in een rede, die hij uitsprak op de herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Verenigde Naties. het algehele wegvallen van de een heid van doelstelling onder de vijf per manente leden van de Veiligheidsraad. Wij hebben, zo vervolgde minister Luns, de bescherming van internatio naal recht nodig, de hulp van interna tionale organisaties en collectieve vei ligheid. De dagen van nationale souve- reiniteit in de oude zin van het woord zijn geteld. Doch de internationale or ganisatie, krachtig genoeg om ons al les te geVen, wat wij nodig hebben, is er nog niet. BONN, 23 Juni De Westduitse Minister voor de Landsverdediging, Theodor Blank, heeft vandaag te Bonn verklaard, dat de Westduitse republiek Op 31 Maart 1956 ten hoogste zes dui- jjend man, specialisten voor de oplei ding van vliegers en het vormen van kader, onder de wapenen zal hebben. „De Westduitse regering heeft geen haast met de opbouw van de strijd machten, doch zij wenst haar verplich tingen, overeenkomstig de verdragen van Parijs, getrouw na te komen. De minister deelde verder mede, dat M regering wenst, dat het ontwerp voor de aanwerving van vrijwilligers voor de komende zomer door de West- duitse volksvertegenwoordiging zal zijn goedgekeurd. jn antwoord op vragen deelde de minister nog mede, dat president heuss zal bepalen, welk uniform de Westduitse militairen zullen dragen. Betekent dit, zo vroeg minister Luns zich af, dat de V.N. niet in staat zijn te werken voor het doel, waarvoor wij in 1945 in deze stad bijeenkwamen? ’t Antwoord op deze vraag is eenvoudig, het hangt van de leden-staten zelf af. Ook vestigde de Nederlandse minis ter de aandacht op een feit uit de prac tijk van de organisatie, zo vol veront rustende implicaties: het duidelijk ver onachtzamen van internationaal recht. De V.N. gedragen zich soms als een politieke vergadering van onderling wedijverende, druk uitoefenende groe pen, veeleer dan in de beraadslagingen iets van de majesteit van het recht te doen weerspiegelen. De plaats van de V.N. in de eigentijdse geschiedenis be sprekend, zei de heer Luns: „Wij heb ben geen andere keuzen dan de nieu we verantwoordelijkheden van een nieuw tijdperk te aanvaarden. Elke dergelijke aanvaarding brengt ons dichter bij ons eigen doel. Het beste voorbeeld van een optreden van dit soort was het plan Marshall. Dat leerde ons een les in internationale verantwoordelijkheid, welke geen enkele Europese natie mag vergeten. BRUSSEL, 23 Juni Het reeds sedert enige weken in België drei gende sociale conflict is thans in een acuut stadium getreden doordat zo wel de socialistische als de katholie ke vakbonden hun besprekingen met het Verbond van Belgische Werkgevers hebben afgebroken. Het bestuur van het socialistische algemene Belgische vakverbond heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt verklaard dat het niet meer dan billijk is dat de grote win sten die thans door de Belgische in dustrie worden verwezenlijkt en die in 1954 een recordhoogte bereikten, voor een deel ook de arbeidersklasse ten goed komen. In dit verband wijst het A.B.V.V. de regering op de noodzaak om zo spoedig mogelijk de zgn. nationale arbeidsconferentie bijeen te roepen. De socialistische vakbond maakt in dit communiqué ook bekend niet meer met de voorzitter der Belgi sche werkgevers, de heer Bekaert, te willen onderhandelen, omdat de ze weigert een uurloon van fr 20 als minimum te aanvaarden en even eens de verhoging met 1 procent van de door de werkgevers betaalde so ciale lasten verwerpt. In het bijzonder verwijten de socia listen de heer Bekaert evenwel een manifest van de katholieke volkspartij te hebben getekend waarin wordt ge protesteerd tegen de schoolpolitiek der liberaalsocialistische regeringvan Acker. Door deze daad, zo meent het be stuur van het A.B.V.V., heeft de heer Bekaert het recht verbeurd, als neu traal voorzitter op te treden van de gemengde commissie waarin de loon- vraagstukken worden besproken. Ook het katholieke vakverbond acht het onaanvaardbaar dat alleen de werkgevers van de gunstige conjunc tuur profiteren en wenst eveneens het minimum uurloon op fr 20 gebracht te zien. Op het ogenblik bestaat zulk een wettelijke minimumloon niet in Bel gië en dit wordt door de gemengde commissies, waarin werkgevers en werknemers zetelen, steeds voor iede re sector der industrie apart vastge steld. De vaststelling van een dergelijk minimumloon zou echter betekenen dat vrijwel alle lonen in België met ongeveer 5 procent zouden moeten stijgen. Van de zijde der werkgevers wordt In het licht gesteld dat de verhoging der sociale lasten met 1 procent en de stijging der omzetbelasting en weelde belasting, voor het Belgische bedrijfs leven een extra uitgave van ongeveer fr 3 milliard betekent. Het Verbond van Werkgevers kant zich dan ook ten sterkste tegen deze nieuwe lasten. Het wijst erop dat de daling van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen de laatste maanden een verlaging der lo nen met 214 procent zou rechtvaardi gen doch deze verlaging in strijd met de looneonventies die de lonen aan het indexcijfer koppelden nim-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1