De nieuwe voorzitter en tweede voorzitter der A.R.P. Prot. Chr. Kosters aanvaarden Meer steun aan niet ontwikkelde •I Reorganisatie-voorstellen der A.R.-partij aanvaard sJI concept rechtspositieregeling ENKELE-RAIL-SPOOR- WEG BIJ KEULEN gebieden bepleit PUZZLE - 2 Nederlands schip redt vier Indonesiërs Blijf meester over Uw zenuwen. Neem Worden gegevens over atoomstraling verzameld Hertog van Edinburgh maakt noodlanding Afscheid I no Kosten: 25 millioen mark Verontwaardiging over stopzetting tomatenexport naar België j VANDAAG EENS Communisten in V«S» veroordeeld Ook sociale voorzieningen zijn gewenst Versterking van eendracht der Prot. Chr. politieke partijen noodzakelijk Uitvoerig adres aan de raad van ministers ZEEUW H DAGBLAD Minimaal verzet tegen contributieverhoging J Koster is geschoolde arbeider Meer toekomst voor Duitse Monorail oor WAT MunZaRDT MAAKTI5&°ED Tegentv ootdige bijdragen onvoldoende geacht e.n lui. KRUISWOORDRAADSEL Ibal ordt n te nirg- :trijü van )pelo n E. 1 be-’ t Suggesties hulp op korte termijn land is zeker mogelijk. Met betrekkelijk kleine bedra gen zou Nederland b.v. zijn bij drage aan het programma voor technische bijstand der Ver. Na ties met vijftig procent kunnen verhogen en enkele honderden beurzen ter beschikking kunnen stellen voor begaafde studenten uit de achtergebleven gebieden, die hierheen zouden kunnen ko men voor voortgezette studie of voor het verrichten van speur werk, zo luiden enkele concrete suggesties uit dit adres. „De Hoop” maakt proefvaart Mijnhardt’s Zenuwtabletten Hulp op zeer grote schaal V Onder de loupe Oplossing vorige puzzle g De ellende is groot a Onze verantwoordelijkheid F pagina 3 i (en Tngezonden M- ons belang kunnen zijn. Ing-vond^n Mededehrg (Adv.) een half jaar worden een zouden gelden Meer van ons digend ken”. jaai 'aat, 15- pe. ken. 1 80 - -er een vist iere zo lan »P irs. iad, een ien, zij en taan rote arts- ’tien :den heel i. punt rlinJ 'gre, al den -vil- oor leen B.. i de are >rsn- ieem ,enot iltijd ngst ,ver- Uw n of wèf nog eer looi C( lent ■eej leid Wse noge 250 ge ler), pen- e, J. uni. r:- s de heer ding Donderdag 23 Juni 1955 -- de Vereniging van van de Commissies den. i SINGAPORE, 22 Juni. Het Neder landse motorschip „Batoela” van de K. P.M. heeft vier Indonesiërs gered, die 17 dagen lang voor de kust van Sumatra hadden rondgedreven in een motorboot, waarvan de schroef verloren was gegaan. boordsel; 14 pootaardappel. De vier mannen hadden op 3 Juni Banka verlaten voor een vistocht. De vijftiende dag hadden zij geen voedsel meer en de dag daarop was al het water op. Pogin gen om van hout een schroef te maken mislukten. Volledig uitgeput bemerkten zij het Nederlandse schip, toen dit vlak bij was. Zij waren toen op 110 km van Singapore. spreiders van ’t illegale blad „Trouw”. Hij was verder lid van de grote ad viesraad van de illegaliteit. De heer Smallenbroek behoorde tot degenen, die de Stichting 19401945 oprichtten. Door verraad werd hij evenwel op 12 Januari 1945 gearresteerd, maar als door een wonder ontsnapte hij aan de doodstraf. Na de bevrijding werd hij voorzitter van de Stichting 19401945. De heer Smallenbroek kwam in 1929 bij de toenmalige A.R.J.A. Na de oorlog kwam hij in het „schaduw” Centraal Comité der A.R.-partij. Het provin ciaal comité in Drente vaardigde naar het Centraal Comité. Tevens was hij lid van de reorganisatiecommissie. V Velerlei harde en moeizame werk zaamheid wacht. Een werkzaamheid, die slechts in de kracht en het ver trouwen van een vast geloof kan wor den volbracht. De paden zijn goeddeels gebaand, de wegen gewezen. Dat nu allen aan treden met de handen uit de mouwen om ook Neerlands’ politieke erf en daarbuiten ieder op eigen wijze maar met inspanning van alle krachten te strijden de goede strijd des geloofs. Dat zijn wij verplicht bovenal te genover onze God. Maar ook tegen over hen, die ons voorgingen en ons da wapenen hebben gesmeed. Zo al leen kunnen wij onze ereschuld jegens onze thans ere-voorzitter trach ten in te lossen. Waarbij onze vurige bede is, dat God hem de kracht en de jaren moge schenken om de thans be gonnen uitbouw van de Anti-Revolu- tionnaire partij te zien volbrengen. Prof, dr J. J. de Jong. UTRECHT, 22 Juni Mr A. B. Roosjen, de nieuwe voorzitter der A. R.-partij werd op 13 September 1894 te Aalsmeer geboren. Aan de Kweek school „De Klokkenberg” te Nijmegen werd hij opgeleid voor onderwijzer. Van 1913 tot 1917 was hij werkzaam aan de Chr. Mulo te Stadskanaal. Hij maakte deel uit van de Amsterdamse Daar de baan geprojecteerd is voor een zeer dicht bevolkt industriegebied, waar een absolute verkeersnood be staat, achten de ontwerpers hier een kans op een rendabele exploitatie van de nieuwe spoorweg aanwezig. Sedert jaren heeft men op een proefbaan in Fühlingen bij Keulen met de enkele- rail-spoorweg geëxperimenteerd, maar vorig jaar zijn deze experimenten goeddeels stop gezet met de opmer king, dat er niets meer te experimen teren viel en dat het nieuwe spoor rijp was om in gebruik genomen te worden. De experimenten, die milli- oenen hebben gekost, waren door de Zweedse industrieel Énner-Gren gefi nancierd. Ofschoon deze grote belang- BONN, 21 Juni. Keulens be faamde enkele rail-spoorweg dingt naar nieuwe kansen om zijn deug delijkheid in de praktijk te bewij zen. Er is nu een project gemaakt voor een enkele-rail-spoorbaan van Keulen naar Opladen, een industri ële voorstad, die thans door de Keulse tram met de Domstad ver bonden is. Het plan is in kannen en kruiken, maar men weet alleen nog niet, waar men de 25 millioen mark moet krijgen, die de aanleg zal kosten. KAPELLE, 22 Juni. In Nederlandse tuinbouwkringen heerst grote veront waardiging en teleurstelling over de stop zetting van de tomatenexport naar Bel gië. Maandag 13 Juni werd de export van tomaten naar België (tUdelijk) stopge zet. Van Nederlandse zijde is toen direct getracht de export door te laten gaan maar tot heden is dit zonder resultaat gebleven. Men spreekt in Nederlandse tuinbouw- krlngen van onhoudbare toestanden met betrekking tot de export naar België. Op grond van het Landbouwprotocol kan België de import van groenten en fruit uit Nederland stopzetten als er ge vaar dreigt voor de eigen markt. De laatste dagen voor de stopzetting van de tomatenexport ging er gemiddeld nog 9 10 ton tomaten naar België. De veilingprijs lag in Nederland boven 1, per kg en bij export naar België moest bovendien nog plm. ƒ0,75 per kg export- heffing worden betaald. Met ingang van 16 Juni is de minimum- exportprijs vooi’ België vastgesteld op 1,37 per kg. Het prijspeil van de Belgi sche tomaten ligt op deze hoogte en in Nederland wordt meer dan 1,— per kg betaald. Met een geringe exportheffing zou dus de invoer- van tomaten mogelijk moeten zjjn. maar de zaak voor leden blijft. De gemeenteraad en is thans voorzitter van de Ned. Chr. Radiovereniging. Se dert 8 Juni 1987 is mr Roosjen lid van de Tweede Kamer. Hij studeerde rech ten aan de V.U., waar hij ook promo veerde. Mensen gaan, welke zij streden en grote zaak van het doorwerken van het Reformatorisch belijden ook in staat en maatschappij. Ieder afscheid maakt de taak van hen, die voort mo gen, ja moeten gaan, verantwoordelij ker. Dat geldt wel in verdubbelde mate voor dit afscheid. Want de Deputatenvergadering, die voor de laatste maal de voorzitters hamer in Schoutens’ handen zag, bracht tevens het jarenlange werk van een algemene en grondige herziening van de Anti-Revolutionnaire organisa tie in den lande tot stand. Da aftre dende voorzitter laat deze reorganisa tie als waarlijk niet de minste vrucht van zijn onvermoeide arbeid na aan hen, die het banier voort mogen en zullen dragen. vanaf 15 ct,. I - VOLmaakt rookgenot i op tre urt uit Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.18 u., onder 21.07 u. Maan op 9.53 u., onder 23.19 PHILADELPHIA, 21 Juni. Maan dagavond zijn negen communisten uit het gebied van deze stad veroordeeld wegens samenzwering om de geweld dadige omverwerping van de regering te propageren. Vier kregen gevange nisstraffen van drie jaar. De andere vijf werden tot twee jaar veroordeeld. AMSTERDAM, 22 Juni. Het nieu we hospitaalkerkschip „De Hoop”, dat, dank zij financiële bijdragen uit alle lagen der bevolking, werd gebouwd in opdracht van de Ned. Ver. ten be hoeve van Zeelieden, zal op 8 Juli a.s. officieel en in het bijzijn van de Koningin in dienst worden gesteld. Het schip zal op 29 Juni a.s. een proef tocht maken op de Noordzee. J. SMALLENBROEK. De heer J. Smallenbroek werd op 21 Februari 1909 te Assen geboren. In 1939 werd hij lid van de gemeenteraad van Elburg en wnd. burgemeester. Van 1941- af was hij ontvanger der re gistratie en domeinen te Assen. Toen hij in 1942 door de Duitse bezetters werd benoemd tot inspecteur van ’s Rijksbelastingen weigerde hij deze benoeming te aanvaarden en dook on der. Hij werd in 1945 lid van de Twee de Kamer en is lid van G.S. van Dren te, in welke functie hij voor deze pro vincie zeer veel goed werk heeft ver zet Zijn activiteit in de illegaliteit ge niet algemene bekendheid. De heer Smallenbroek trad op als leider van de Knokploegen, die hun oorsprong in Drente vonden. Hij was contactper soon tussen de redactie en de ver- (Van één onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 21 Juni. De feestvreugde op de eerste lustrumvergadering van de Protestants Christelijke Vereniging van Kosters in Nederland werd nog verhoogd door het met algemene stemmen aanvaarden van het concept rechtspositie-regeling voor kosters, dat door het hoofdbestuur was opgesteid. Natuurlijk moet dit concept op vele punten nog wat „bijgeschaafd” worden en dan is het ook nog de vraag, of Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk en het Landelijk Verband van Beheer in de Gereformeerde Kerken het zullen aanvaar - per dag slechts een zevende van dat in Nederland. Mede als ge volg van chronische ondervoe ding is de arbeidsproductiviteit in de betrokken gebieden zeer laag. De aanwezige bodem schatten worden nauwelijks ont gonnen en de economische mo gelijkheden onvoldoende benut. In 1949 had de bevolking in de ze gebieden 54 pet van de wereldbevolking slechts 9 pet van het geschatte wereldinko- men. Dat de grote meerderheid der bevolking in nagenoeg alle achtergebleven landen analfa beet is, vormt voor de ontwikke ling der landen een grote be lemmering. Naar de mening der adres santen zullen de onontwikkelde gebieden alleen door construc tieve hulp op zeer grote schaal in staat zijn zich binnen redelij ke tijd te ontworstelen aan hun tegenwoordig lot. Deze hulp wordt op de duur noodzakelijk, omdat het ondenkbaar is, dat de welvaartsverschillen tussen de volkeren bestendigd zullen blij ven, zonder dat dit tot rampza lige spanningen zou leiden. Daarom kan men redenen van wereldhuishoudkundige en staat kundige aard aanvoeren om op dit ogenblik hulp te verlenen. „Wij willen”, zo zegt het schrijven, „daarop niet de na druk leggen, omdat naar onze mening hier allereerst sprake is van een zedelijke beslissing. Juist op grond van dit zedelijk karakter mogen wij als volk niet op anderen wachten. Wanneer Nederland zou besluiten hulp op flinke schaal te bieden, zou dit vraagstuk bovendien internatio naal in de openbare belangstel ling geplaatst worden en zou dit initiatief, zo niet onmiddellijk, dan toch na enige tijd aanmoe- op andere landen wer- SAN FRANCISCO, 22 Juni. Ds Ver. Staten hebben voorgesteld, dat alle lan den alle gegevens, die zij bezitten ten aanzien van de straling als gevolg van atoomproeven bijeen zullen brengen, zo dat alle volkeren ervan overtuigd kun nen zijn, dat de mensheid door deze proe ven niet in gevaar wordt gebracht. Dit voorstel werd gedaan in een door de Amerikaanse permanente gedelegeerde bij de Ver. Naties, Henry Cabot Lodge, uitgegeven verklaring. Hjj meende, dat deze gegevens het beste ter beschikking van de V.N. gesteld kunnen worden. De Ver. Staten hebben al heel wat gegevens over dit probleem, maar volgen de beste wetenschappelijke inlichtingen, die er zijn, vormen proeven met kernwapens geen bedreiging voor de gezondheid van de mensheid, mits er voldoende voor zorgsmaatregelen worden genomen. De behandeling van de nieuwe statuten der partij nam geruime tijd in beslag. Op vrijwel alle punten zegevierde het Centraal Comité. Al leen de vraag op welke wijze om schreven moet worden dat er vrou wen in het hoogste partijbestuur moeten zitten bracht moeilijkheden. De deputatenvergadering zal er twee kiezen, zo was het voorstel. Waarom maar twee?, zo vroeg de kiesvereniging Nijmegen. En Moerka- pelle, die het moeiljjk heeft met deze zaak, wilde geen limiet stellen, doch de vrouw dezelfde kansen geven als de man. Van de zijde der vrouwen had men daartegen geen bezwaar. Maar de heer Schouten merkte terecht op, dat dan bij iedere candidaatstelling van een vrouw een principiële beslissing kan worden uitgelokt. Als men be paalt dat twee vrouwen in het Cen traal Comité zullen zitten dan is de principiële kwestie overwonnen. Het voorstel van het Centraal Comité maakte goede kans verworpen te worden, maar op het laatste moment kwam een motie van Moerkapelle aan de orde, waarin wordt uitgesproken dat zowel mannen als vrouwen in het Centraal Comité zitting zullen hebben. In die geest zal het langzamerhand be faamde artikel 16 worden gewijzigd. PROTESTANTSE EENHEID. Belangrijk was ook de verklaring van de heer Schouten dat in het nieu we statuut de volgende zinsnede zal worden opgenomen: de A.R.-partij tracht dit doel in het bijzonder te be reiken door mede te werken aan de versterking van de eendracht der Prot. Chr. politieke partijen in ons land. De oppositie tegen de verplichting dat A.R.-raadsleden lid moeten zijn van de A.R.-vereniging voor gemeente en provinciebestuurders was kansloos. De vergadering was het eens met de heer Schouten dat hier geen sprake kan zijn van een gewetensconflict. Iedereen vindt toetreding tot deze or ganisatie wenselijk, maar de vrijheid, die de opposanten begeren is in strijd met de strekking van het program van beginselen. Woensdagmorgen heeft een felle brand gewoed in de raamlijsten-ma- kerij van Gebr. Huisman te Delft. De loods, waarin de fabriek is gevestigd, werd met de machines volkomen ver woest. De vlak erbij gelegen kisten fabriek en de timmerwinkel konden dank zij het snelle ingrijpen van de brandweer behouden blijven. De schade wordt op twee ton geschat. l In het zpkanaal C tussen het Noord- zeekanaal en Spaarndam is de elf jarige G. H. uit IJmuiden tijdens het roeien verdronken. Het kind wilde een passerend schip grijpen om zich te laten voorttrekken en sloeg daar bij overboord. GLASGOW, 22 Juni. De hertog van Edinburgh heeft vandaag kort na het stijgen met zijn helicopter een noodlan ding op een voetbalveld bij Bathgate, tussen Edinburg en Glasgow, gemaakt. Er was geen goed vliegweer. De hertog werd door een politieauto opgehaald en naar Glasgow gebracht waar Koningin Elizabeth een schip te water zou laten. isteren heeft het Anti-Revolu- I -r tionnaire volk van Nederland af- scheid genomen van dr J. Schou- als voorzitter van - zoals ’t officieel heet het Centraal Comité van A.R.- Kiesverenigingen. Een ontroerend Ogenblik in de oude Utrechtse Tivoli- zaal, zo nauw verbonden met vele be langrijke gebeurtenissen in het Anti- Revolutionnaire partijleven, maar nu bestemd voor algehele vernieuwing. Een ogenblik ook, dat talrijke her inneringen wekte aan de moeilijke na oorlogse jaren, gedurende welke voor zitter Schouten met zo krachtige hand leiding mocht geven. Woorden van dankbaarheid dringen zich op Jjaar wij weten in de geest van de sld- E:r”- uder over een, prot- güng ,;0S- elijk zijn nge- Wederom is in Oldebroek een geval van pseudovogelpest geconstateerd, thans op het bedrijf van de heer R. Broekhuis. 80 kippen zijn afgemaakt. stelling voor het experiment trok, Is het nog niet gelukt de beoogde revo lutie in de spoorwegbouw ergens ter wereld op gang te brengen. Thans wordt ook de belangstelling uit de Ver. Staten en Japan gemeld. Het voordeel der monorail is, dat zij op betonnen pijlers rust en dus weinig grondverlies veroorzaakt. Bovendien wordt zij aanzienlijk sneller genoemd dan de bestaande verkeersmiddelen, voornamelijk waar het dichtbevolkte gebieden betreft. Het thans in studie genomen project voorziet in een spe ciaal weg-station, dat naast het cen traal station van Keulen zou worden gebouwd, en een nieuwe spoorbrug over de Rijn. Het door Rijk en Gemeente vastgestelde weduwenpensioen zou ook voor kosters- echtgenoten moeten gelden. Voor kosters die niet in volledige be trekking zijn, zouden bovengenoemde voorwaarden gelden naar verhouding tot het werk, dat zij verrichten. VOORZITTER BLIJFT. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter en de vice-voorzitter, de heren J. C. Veldhuizen en P. de Vries, herko zen, terwijl de heer F. J. L. Kok, die zich niet herkiesbaar had gesteld, zal worden opgevolgd door de heer H. Tilma uit Hengelo. Uit het jaarverslag van secretaris A. Nierop bleek, dat er in het afgelopen jaar zo’n 100 leden bijkwamen, zodat de ver eniging nu 563 leden telt. Het verslag van de penningmeester maakte duidelijk, dat contributieverhoging noodzakelijk is, wil men kunnen overgaan tot het aan stellen van een vrijgestelde. Men zal deze verhoging in overweging nemen, nadat de besprekingen over de rechtspositie regeling zijn beëindigd. Ter inleiding van de bespreking van het bestuursconcept hield de heer R. Plomp, vertegenwoordiger van het Chr. Nat. Vakverbond, een algemene beschou wing over de collectieve arbeidsovereen komsten in Nederland en de ontwikke ling daarvan. VERJONGING. Een amendement Zutphen om geen candidaten te stellen voor de Tweede Kamer, die 65 jaar of ouder zijn werd ingetrokken. De heer Schouten heeft medegedeeld dat hij volledig staat achter de gedachte om de partij te verjongen, maar deze gedachte is niet in een formule te verwerken. Schakel de jonge men sen in, zo riep hij de vergadering toe. De partij zal over haar nieuwe gewaad aantrekken. Dat staat in de overgangsbepalingen, zodat de komende maanden daarvoor de no- i dige voorzieningen getroffen moeten icheidende te handelen, wanneer wij fleze woorden hier niet neerschrijven. Dat is ook niet nodig, want zij zijn allen in het hart gegrift. or b Het concept, dat werd geboren na de bestudering van de verleden jaar door bet bestuur voorgestelde regeling, de sug gesties uit de vergadering en het schema dat door de afdeling Twente was inge diend, wil de koster in het algemeen zien ah een geschoolde arbeider en wenst een rechtspositie, die daarmee in overeen stemming is, d.w.z. volgens de richtlijnen welke door de Stichting voor de Arbeid reet betrekking tot geschoolde arbeiders rijn voorgesteld en per 1 October van •nacht zijn geworden. Het bestuur onderscheidt twee groepen kosters, n.l. degenen die in volledige dienst zijn en degenen die dat niet zijn (of die een nevenfunctie hebben.) Het is gebleken, dat de werkweek van de door- wee-koster, mede tengevolge van de Zondagsarbeid, 60 uren telt. Men oordeelt bet dan ook wenselijk, dat overuren, in dien er permanent langer dan 60 uur ge werkt wordt, worden gehonoreerd. Voorts «en ook kosters i yacantie Horizontaal: 1 werelds; 6 gemoedsbe weging; 9 drank; 10 opgewekte stem ming; 11 watering; 12 ruim geplooid Verticaal: 2 zonder afwijkingen; 3 Euro peaan; 4 de baas spelen; 5 schrijfstift; 7 heideplant; 8 afgodisch; 13 speelgoed. Rots, smart, traag, grimas, schurk, kraag, gichelen, niet, triest, til, leder, raket, toekomst, teken. ORCHIDEE, MARGRIET. strij- reide n er mee cede I k dt ijden ruffl- neu stal .51.3- oude van ster- cord I i n.l- ■f zij n de (Vervolg van pag. 1) Over het voorstel tot verdubbeling van de contributie-afdracht is uiteraard het nodige gezegd. Maar na de verdediging van de heer Schouten bleven slechts vier a vijf depuiaten tegen dit voorstel. Zo zal dan met Ingang van 1 Januari 1956 de afdracht op f 2.50 per lid, per jaar worden gebracht. Dat is noodzakelijk zo zeide de voorzitter. De reorganisatie van de partij gaat geld kosten. En als we nu opzij gaan voor de finnanciële moeilijkheden dan bouwen we het huis niet, maar verzwakken we het. Desnoods moeten de AR hun vacantie maar zo financieren, dat er nog iets overblijft voor de AR-politiek. Het beroep was zo krachtig dat alle critiek tenslotte verstomde. De vergadering zond een telegram van aanhankelijkheid aan H.M. de Ko ningin, dat beantwoord werd. Ook prof, dr K. Dijk kreeg een geluks telegram in verband met zijn 70ste verjaardig. Dat was de reden waarom hij deze deputatenvergadering niet kon bijwonen. Minister Algera heeft de ochtendvergadering geheel bij ge woond, terwijl de oude generaal Duy- maer van Twist zoals van ouds niet op dit appèl ontbrak. Het was een goede deputatenvergadering, waarin humor en ontroering elkander afwis selden, maar waarin bovenal zaken werden gedaan, die voor het voortbe staan van deze partij van het grootste zou men alle sociale voorzienln- t van toepassing willen zien op in volledige dienst, evenals een r van twee weken per jaar (waar- n tenminste twee Zondagen). Voor deze vacantle zou de koster als toeslag twee Procent van zijn salaris moeten ontvan gen, terwijl plaatsvervangers worden ge salarieerd door de werkgevers, hetgeen °°k by ziekte het geval behoort te zijn, pensioengerechtigde leeftijd die in concept wordt genoemd, is 65 jaar. uitkering zou voor ieder dienstjaar van het jaarsalaris moeten zijn, met o maximum van 70 van het gemid- e salaris over de laatste drie jaren. e hulp van Nederland aan onontwikkelde gebieden staat blijkbaar wel in het middelpunt van de belangstelling. Er zijn mensen, die vinden, dat wij er veel te veel aan 1 doen, zolang wij zelf nog zitten met een schreeuwend tekort t aan woningen voor onze eigen mensen en zolang wij nog nau- k welijks een begin hebben gemaakt met de uitvoering van een grootste taak in Nieuw-Guinea, maar er zijn er ook velen, die menen, dat Nederland nog lang niet genoeg doet aan deze hulp en dat het onze dure plicht is, nu de welvaart van ons volk J nog altijd toeneemt, de millioenen, die vaak aan de rand van J de hongersnood leven, te helpen waar wij kunnen. Op beschei den schaal geeft Nederland al steun en onze huidige jaarlijkse bijdrage aan de zogenaamde technische bijstand der Verenigde Naties van 2|^ millioen gulden is zelfs meer dan een evenredig deel, maar men vindt dit veel te weinig. Een groot aantal personen uit vele lagen der bevolking (zoals dat heet) en van verschillende levensovertuigingen (booglera- 1 ren, predikanten, leraren, vak- verenigingsleiders, leden van de Hoge Raad enz.) hebben zich met een adres tot de raad van ministers gewend of er adhaesie mee betuigd om meer hulp te 1 verlenen voor deze onontwikkel- de gebieden. Zij beginnen vast te stellen, dat wij gezamenlijk als Nederlanders verantwoorde- f lijk zijn voor de omstandighe den, waarin ons volk leeft en 1 dat wij niet tevreden mogen zijn zolang bepaalde groepen van ons volk in economisch of cul tureel opzicht tekort komen. Sinds het einde van de oorlog is er, zo zeggen de adressanten, ’n verheugende groei waar te ne- men van de overtuiging, dat de- ze verplichting ten opzichte van anderen niet ophoudt bij onze K landsgrenzen, maar dat zij zich ook buiten ons werelddeel uit- B strekt. blijft niet beperkt tot plotselinge beklemmende gebeurtenissen als natuurrampen, maar geldt even- zeer voor slepende calamiteiten. Ook dit wordt steeds meer be ft seft. Het blijkt uit de hulppro- js gramma’s voor die delen der we- reld, waar de mens in grote nood S verkeert. Met erkentelijkheid S wordt gewag gemaakt van de 5 bereidheid onzer regering haar 6 bijdrage voor hülpdoeleinden aanmerkelijk te vergroten, maar dit alles is nog niet voldoende. „Ons volk dient er zich bewust van te zijn in een naar verhou ding rijk land te wonen. De el lende in de achtergebleven ge bieden steekt dan ook schril af tegenover onze toegenomen wel vaart, die b.v. tot uitdrukking komt in de loonronden van het afgelopen jaar, terwijl de toege nomen overheidsinkomsten heb ben geleid tot indiening van voorstellen tot belastingverla ging- „Ook al is in ons land alle nood nog niet gelenigd, wij wij zen de gedachte van de hand, dat ons volk zich om die reden mag onttrekken aan de verant woordelijkheid, die het ten op zichte van andere volken draagt”, aldus het adres. Verder wordt gezegd, dat voor 60 pet der mensheid de honger zo niet een dagelijks, dan toch een geregeld terugkerende wer kelijkheid is. Het verbruik van eiwit is b.v. in India en Pakistan

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3