‘HORS D’OEUVRE’ OP voor nieuwe HOUT: ONMISBAAR NATUURPRODUCT Ontwikkeling P.B.O. bittere pil Boerenorganisaties POLO MINT G; Moeilijkheden voor boer... en bewindsman; waarschuwende woorden TAMBOERS- EN PIJPERCORP: „EXCELSIOR” IN T ZILVER Vlissingse sintelbaan met twee records geopend Z.LM.-dagen met algemene vergadering begonnen Deltawet is ministerraad gepasseerd l/oor’nDrinkserues naar DE HONDENTWIST IN KAPELLE Pleidooi voor subsidiëring onrendabel gedeelte boerderijbouw in de toekomst Op 10 Juli 1930 opgericht Voorlichtingsbijeenkomsten in de provincie Populair corps telt momenteel negentig ledej I ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 23 Juni 1955 Pagina On lang gekoesterde wens Een Openingsrede Ir M. A. Geuze Tte Raad van Breskens naar Delft Jhr De Casembroot’s wensen Waarschuwende woorden Knelpunten Beslissingswedstrijd handbal „Wat heeft een boom U te zeggen?” Binnenbrand van schrijnend maagzuur Problemen Ministerieel „Hors d’Oeuvre” Raad van IJzendijke geeft subsidie tentoonstelling Leden van verdienste 1 de betere pepermunt! Donder MIN. MANSHOLT DIENDE EEN is Ingezonden Mededeling (Adv.). k minister dit Ingezonden Mededeling (Adv.) Phosiij) i 1 i scholen) en de avondbijeenkomsten zijn hoofdzakelijk voor ouderen. i Oud-Vossemeer. zat di< trc de de tri on da m st goes L. KERK STR. 1 1 MIDDELBURG Me welk grote het staal maa gen, ker. D VOOl W VOO han bra een var tie der tie vai hei zul een ge 01 d< le 01 te b j£ g' ti GOES, 23 Juni. Vandaag zal de raad van Breskens met B. en W. en de com missie Haven van Breskens een bezoek brengen aan het waterloopkundig labora torium te Delft teneinde de drie plannen voor een nieuwe haven te Breskens in ogenschouw te nemen. |en als fieet - Kiesve ogenbi zaal, z langrij Revolt besten Een inneri oorlog zitter leidin dankt Jvlaar gcheii deze Dat ons i lijk. De tweede hond is er eerst later bijgekomen. De honden zijn door mej. Lokerse herhaaldelijk teruggeroepen en daarop teruggekomen. Hulp van de dierenarts is Maandag ingeroepen. Zondag achtte de heer Ganseman dit niet noodzakelijk. De dierenarts oor deelde het Maandag niet waarschijn lijk, dat de hond aan zijn verwondin gen zou bezwijken, maar Dinsdagmor gen lag de hond dood in zijn hok. En hiermee hopen wij maar, dat de twist over de hondentwist de wereld uit is. ken en verder worden enige attrac tieve films vertoond. Vandaag is te Goes in „De Prins van Oranje” een voorlichtingsbijeen komst gehouden en volgende week zijn Middelburg (28 Juni) en Oost burg (30 Juni) aan de beurt. In de volgende week van Juli staan Ter- neuzen (de vijfde) en Hulst (de ze vende) op het programma. Als laat ste komt Zierikzee, waar op 12 Juli de 100ste bijeenkomst wordt gehou den. „Uitlatingen van lezers van uw blad hebben mij ervan overtuigd, dat onze honden thans als verscheurende die ren worden beschouwd. Ik betreur dit zeer, daar de dieren in werkelijkheid slechts hebben gereageerd op het steeds zeer uitdagende gedrag van deze gevaarlijke Duitse herder, waar bij het mij dit keer niet mogelijk is geweest de dieren afdoend onder con- tröle te houden”, aldus schrijft ons mej. M. C. P. Lokerse naar aanleiding van ons bericht over de hondentwist. Het ging om de honden van mej. J. Ganseman en mej. Lokerse gezamen- In 1938 ging fe heer De Bruin fcJ als directeur en werd hij opgevolgd J de heer G. W. de Kok. In 1940 kon viering van het 10-jarig bestaan wegej de oorlog niet doorgaan. In 1941 kreJ men daartoe evenwel de gelegenM door het organiseren van de Zeeuw] Pijperdag. Geslaagd. Voor het te Zoom gehouden examen schrijven slaagden: Nelly Hout groeit zo maar, de bomen wor den al luierend dik, zo denken velen, maar niets is minder waar. Het is een stuk natuur. De meubels, vloeren, da ken enz. het wordt zo vanzelfsprekend aanvaard en toch is het een onmisbaar natuurproduct. Dat de boom een levend wezen is, gelijk de mens, blijkt uit het feit, dat de gemiddelde boom 80 tot 100 liter water per uur gebruikt, dat, wanneer de boom door insecten wordt aange tast het boomlichaam ook stoffen stuurt naar de gewonde plek. Hier te lande worden dagelijks on geveer 250 verschillende houtsoorten verkocht. „Beter zonder goud, dan zonder hout” is een slagzin, die vreemd klinkt, doch in geen geval houterig wordt uit eengezet door de heer ter Laak, vooral als wij horen, dat in 1952 6 millioen paar klompen zijn gemaakt. Duizen den kubieke meter hout van eigen bodem wordt per jaar gebruikt voor de schoenenindustrie. Via de krant, die jaarlijks ongeveer 280.000 kubieke meter hout vraagt, komt de heer ter Laak aan het eind van zijn causerie. Er is gelegenheid de collectie hout soorten en houtvoorwerpen te bekij- GOES, 22 Juni. Wat heeft een boom, een plank of lat U te zeggen? Dage lijks gaan wij met dit materiaal om, maar wij weten er zo ontstellend weinig van. De gezamenlijke houthandelaren en houtindustrieën en het Houtvoor- lichtingsinstituut te Amsterdam hebben zich ten doel gesteld een uitgebreide voorlichting te geven op het gebied van hout en de toepassing hiervan. De heer John. H. ter Laak, houtexpert te Amsterdam, die grote bekendheid ge niet, door zijn werk als adviseur voor de houtindustrie en zijn verblijf in de tropische bosexploitaties weet tijdens de voorlichtingsbijeenkomsten steeds een aandachtig gehoor te vinden met zijn praatje over hout. De eerstkomende weken zullen verschillende plaatsen in onze provincie bezocht worden. De middagen zijn gereserveerd voor scholieren (technische scholen en huishoud- DE P.B.O. De P.B.O. besprekend vermeldde spreker duidelijkheidshalve eerst dat dit jaar in ieder geval en waar schijnlijk ook volgend jaar een af trek op de heffing van het Land bouwschap voor hen, die contribu tie aan de standsorganisatie hebben betaald, zal plaats vinden. Hoe groot deze aftrek zal zijn is echter nog onbepaald. Ir Geuze besprak de motieven, die de S.E.R. tot het omstreden besluit moeten hebben gevoerd, o.m. dat de cpntributieaftrek aan georganiseerden een zekere ongeoorloofde organisatie- dwang zou opleggen alsmede de vrees voor administratieve moeilijkhe den en discriminatie tussen al of niet noemde zal spoedig moeten worden uitgevoerd. Thans is er 150.000 ha in bewerking; 45.000 ha zijn in voorbe reiding, maar er liggen nog 1,2 mil lioen ha gereed. Met de wens, dat ook de Zeeuwse landbouw dit alles mag verstaan be sloot de minister zijn rede. Jhr mr A. F. C. de Casembroot die ook het spreekgestoelte besteeg en zo wel de minister als ir Geuze geluk wenste met hun tienjarige ambts- jubiliea kwam eveneens met enkele wensen. Hij vroeg zijn steun bij zijn amtbsgenoot van Wederopbouw voor een toewijzing van bouwvolume voor de bouw van arbeiderswoningen, ves tigde de aandacht op de gevraagde subsidies voor uitbreiding van het landbouwonderwijs en snelle voort gang van het werk in de herverkave- lingsgebieden alsmede aandacht voor de havenproblemen in deze gebieden. Hierna werd met een kórt woord van ir Geuze deze algemene vergade ring gesloten. Donderdag om 12 uur volgt de offi ciële opening der tentoonstelling, na dat een rijtoer door het werkgebied van de kring Hulst gemaakt zal zijn, een rijtoer waaraan weer honderden automobilisten zullen deelnemen. DURE TIJD. Het was toen een dure tijdEen fluit kostte 3,50. De leden moesten 1,— inleggeld betalen, alsmede ƒ0,25 per maand aan contributie. Voor de aankoop van het instrument werd tien weken lang ƒ0,25 gevraagd. Dit bedrag moest echter worden teruggebracht tot 0,10 per week, omdat vele leden het niet konden op brengen. Tegenwoordig echter kost een fluit niet minder dan 17, Er werd begonnen met 12 fluiten en twee trommen. Tijdens een uitvoering van „O.K.K.” kwam „Excelsior” in het najaar van 1931 voor het eerst op de planken. Dit eerste optreden werd een succes. In 1932 besloot men uniformen te gaan dragen. Evenwel zonder hoofddek- sel. Het was op Koninginnedag 1932, dat „Excelsior” voor het eerst op straat kwam en tevens kon overgaan tot het aanschaf fen van de eerste signaalhoorn. Langza merhand steeg de populariteit en daar mee het aantal leden. In 1935 had men er 46. In 1937, toen de algehele leiding bij de heer L. J. de Jongh berustte, werd ook het juniorencorps „Jong Excelsior” op gericht. HULST, 22 Juni De Deltawet de Ministerraad gepasseerd. Deze voor Zeeland zeer belangrijke mededeling deed vanmiddag minister Mansholt op de algemene vergadering van de Z.L. M., die in Hulst werd gehouden. Hij beantwoordde hiermee een vraag van een der leden. tracht te zoeken naar nieuwe wegen op het terrein der contigenteringen. De zuivelproductie, vooral de con- sumptiemelk-productie, heeft in het buitenland nog wel kansen, mits de kwaliteit goed is en we er vlug bij zijn. Met de vleesafzet is het anders ge steld. De minister achtte t.a.v. de var- kensproductie de grootste voorzichtig heid geboden en een beperking van deze productie zal zeker aan de orde komen. Ook wat de suiker betreft heeft men de grens genaderd. Veel studie zal er nodig zijn om tot een goede limiet te komen, wil men de bedrijfsvoering van de boer niet in de weg staan. Een bedrijfsschap voor suiker zou zeker overweging verdienen. Sprekend over de lonen zag de bewindsman geen enkele aanleiding tot een nieuwe welvaartsloonronde in de landbouw. Desalniettemin mag de landbouwer niet minder beloond worden dan de industrie-arbeider. Beter nog zou het zijn de pachten te bezien; deze zullen zeker niet ho ger opgevoerd mogen worden dan het prijspeil. Hier komt het aan op de rentabiliteit van het bezit en tegen een .pachtenstijging, die niet overeen kom’! met kostenstijging zal zeker ge waakt moeten worden. De knelpunten van de Nederlandse landbouw noemde de bewindsman ook, n.l. de bedrijfsgrootte, de verkaveling en de ontsluiting. Het landareaal is slecht verkaveld in ons landje, zo bleek wel en veel cultuurtechnisch werk zal nodig zijn wil men de ont wikkeling in de komende halve eeuw niet tegenhouden. De „ruilverkaveling- nieuwe stijl”, zoals de minister dit Ber?e"nc mac1 Meloen 0 Rome gaat, dan hebben we gefaald”, Sint Maartensdijk en Tiny Bij de landbouw valt een zekere te ruggang, een prijsafbrokkeling en een kostenstijging te constateren, die noopt tot uiterste waakzaamheid. Bij de landbouw enerzijds en de in dustrie anderzijds valt een verschil te bespeuren in het voordeel van de laat ste groep, waaraan de grote activiteit en inspanning van het bedrijfsleven en het handelsapparaat niet vreemd is. Deze gunstige ontwikkeling, deze in dustriële revolutie is mogelijk ge maakt door het lager kostenpeil in Nederland. Sprekend over de kosten, die de boer moet aanwenden noemde de minister enkele indexcijfers waar uit bleek, dat de kostenstijgingen, met name door verhoging van lonen en pachtprijzen, meer invloed hebben uit geoefend dan de prijsdalingen. Het komende jaar laat zich niet on gunstig aanzien ondanks donkere wol ken. Wel zullen wij ons echter, aldus de minister, goed moeten realiseren dat de export moeilijkheden kan ge ven. Wat de regering op het gebied van de handelspolitiek doet is hier van groot belang. Rekening houdend met de stijgende productie in de landen om ons heen heeft de regering steeds ge- GOES, 23 Juni Vanavond worit op het gemeentelijk sportterrein tl Souburg in het kader van de SouburH se sportweek de beslissingswedstrijd om het handbalkampioenschap Zeeland eerste klasse heren gespend tussen Olympus uit Vlissingen en 1| M.M. uit Middelburg. De wedstrijd «j gint om 8 uur. representatieve ondernemersverenigin gen. Spreker vroeg zich af of de leiding van de P.B.O. enig begrip heeft wat het betekent gedurende meer dan ’n eeuw moeizaam organisaties met tien duizenden, merendeels kleine zelf" standige leden op te bouwen en hij zei: „Wij hebben heel sterk het ge voel gekregen, dat de S.E.R. met deze politiek op de stoel van de volksver tegenwoordiging wil gaan zitten. Er is destijds bij de totstandkoming van de S.E.R. al betoogd, dat de S.E.R. in ons staatsbestel een positie zou gaan innemen, strijdig met de Grondwet en strijdig met het karakter van onze volksvertegenwoordiging. Nu gaat men n.b. een advies tot wetswijziging aan de regering verstrekken over een be paling, die op zuiver principiële over wegingen krachten amendement door de Volksvertegenwoordiging in de Wet is opgenomen, zonder dat men zelfs gepoogd heeft deze bepaling in de practijk toe te passen en zonder dat de principiële overwegingen welke tot de opneming hebben geleid, ver anderd zijn. De landbouw is direct na de twee de wereldoorlog zeer geporteerd ge weest voor P.B.O. Er bestond over eenstemming tussen de drie boeren en de drie landarbeidersorganisaties over de inrichting van het Landbouw schap, daarbij inbegrepen de contri- butie-aftrek op de heffing. Dat de vertegenwoordigers van twee der centrale arbeidersorganisaties thans desalniettemin in de S.E.R. tegen dit beginsel stemmen is al een zeer bittere pil voor de boerenorganisaties en houdt een waarschuwing in t.a.v. de betrekke lijke waarde van dit soort overleg, dat op lager niveau gevoerd wordt met sterk door toporganisaties gebonden partnersaldus ir. Geuze. Mededeling (Adv.) Onmiddellijk te doven! Met Rennies. In de rondvraag kwamen heel wat problemen naar voren. Een der land bouwers vroeg meer gelden beschik baar te stellen voor de gronden, die se dert de ramp woest blijven liggen met als gevolg een lange wachttijd voor de boeren en nare gevolgen voor de vruchtwisseling. Uit Kruiningen kwam een dergelijk geluid: men informeerde hoe de plannen zijn t.a.v. de oogstde- pressies in de rampgebieden, hoe de ge troffen boeren die zonder opbrengst zitten moeten leven en men wees voorts op de moeilijkheden bij de ver goeding voor het herstel van zwaar ge troffen gebouwen, welke vergoeding ongunstig is komen te liggen in ver band met de gestegen bouwkosten. Welnu de minister zat er bij en kon dus al deze problemen noteren. Ook wat betreft de aardappelprijzen en de heffingen, die eveneens ter sprake kwamen. Hierna was het woord aan minister Mansholt, die allereerst ir Geuze „met gelijke munt betaalde” en hem na mens „Den Haag” een compliment bracht voor zijn beleid, dat wel in een moeilijke periode valt. In zijn overzicht, dat hij „een hors d’Oeuvre” noemde van hetgeen de landbouw bezig houdt stelde de be windsman verschillende punten van het beleid aan de orde. Nederland bevindt zich in een pe riode van hoogconjunctuur, een perio de nochtans met vele zwakke punten. De raad van IJzendijke beslob subsidie van maximaal f 750-"7 lc.1 lenen voor de te houden tent- ling „De 17e Eeuwsche Holw I zulks op voorstel van we Doens. Uitvoerig heeft de raa dit voorstel van B. en W. .pr;t waarbij het raadslid Tazelaar Chr.) zijn kritiek uitte over - I van zaken. Zijn inziens I tenbegroting te hoog, U» I kwam wethouder Doens I voorstel, dat door allen werd I nomen. I Bevrijd U van dat hinderlijke, bral dende gevoel op Uw maag. Neen Rennies. Rennies helpen iedereen -I altijd dadelijk! Laat U het gentj van een smakelijke, pittige maaitijl niet bij voorbaat bederven door and Met Rennies is de narigheid van „val keerd vallen” uitgesloten. Als J maag „onveilig” seint, vlug één tl twee Rennies en wég zuurbrand. dl pijn. Simpel om in te nemen en nol smakelijk ook! i ONDERGEDOKll In 1942 werd het sein „OnderdJ ken” gegeven. De leden bedankten J len „op papier”, instrumenten werjJ opgeborgen, daar ze anders een ;(1] lige prooi zouden zijn geweest vij de Jeugdstorm, die er op aasde. A11J de tamboer-maitre-stok is de N.sji jeugd in handen gevallen, doch na J bevrijding kwam ook dit onmisbaj „instrument” weer terug. Direct na de bevrijding, in het najaj van 1944, was „Excelsior” weer patail Op 15 Mei 1945 kon in vrijheid het lil jarig bestaan worden gevierd. Een pi riode van gróte bloei was aangebrokeJ In 1947 bereikte men een aantal van 1 leden. Een jaar later dacht men er ova de zaak te liquiderenEr kwam eJ nieuw bestuur, dat een stimulans vl te geven en „Excelsior” weer tot grote! bloei kon brengen. Een hoogtepunt in het 25-jarig bestal der vereniging was ongetwijfeld de gril nationale Pijperdag, die op Hemelvaart] dag 1948 werd gehouden. Liefst vijltij corpsen met in totaal ruim 1500 lei] kwamen die dag naar Goes en het gehJ trok vele duizenden belangstellenden. 1 Thans heeft men een nieuw hoogte» bereikt: 90 leden, daarbij zijn de leerlij gen en de zestien dames-leden inbegrel pen. Bij tijd en wijle draagt met „gala-unil formen”, die het corps een nog fleriil ger aanzien geven. Directeur is thans heer J. W. Tamminga, terwijl de hel L. Beeke als leider van de signaalafdeiiJ optreedt. De populariteit van het corps imJ nog eens blijken uit het aantal van .ód donateurs. Het huidige bestuur wordt I vormd door A. J. de Beste, (voorzitter! J. J. Rijn (secretaris), I. Mondeel (paJ ningmeester)Th. Fokke, R. ReijerseJ Nonnekes en A. Francke. HULST, 22 Juni. Met een algemene vergadering, die door honderden leden en belangstellenden werd bezocht, officiële ontvangsten in de gemeen tehuizen van Kloosterzande en Hulst, een korte excursie van het Hoofdbe stuur en genodigden naar een der indsutrieën in de grensstreek en een diner door de Kring Hulst aangeboden, zijn vandaag de Z.L.M.-feesten begonnen. Tot en met Zaterdag zal de tentoonstelling van de Kring Hulst der Zeeuwse Landbouw Mij ongetwijfeld duizenden landbouwers naar Kloosterzande trekken. Op de algemene vergadering, was vanmiddag een bijzondere gast aan wezig n.l. de minister van Landbouw, ir S. L. Mansholt, die „enkele vraag stukken van landbouwbeleid” besprak, vraagstukken waarover de honderden maar al te gaarne werden ingelicht. De bewindsman gaf een uitvoerig over zicht van de stand der exportmarkt, besprak de lonen en de pachten, en hield tot slot een krachtig pleidooi voor wat hij noemde, „ruilverkaveling-nieuwe stijl”. De minister kreeg een hartelijk ap plaus toen ir Geuze, de algemeen voor zitter hem in zijn welkom geluk wen ste met zijn 10-jarige ambtsperiode, die binnenkort een feit is. Hartelijke woorden kreeg ook jhr mr A. F. C. de Casembroot, de Commissaris der Ko ningin: „U hoort er bij”, zo zei ir Geu ze. Voorts verwelkomde hij de heren Kuylman, vertegenwoordiger van het Kon. Ned. Landbouw Comité; J. A. Stols, voorzitter van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard”, de voorzit ter van de Noord Brabantse Mij van Landbouw, de heer De Waard; Mevr. Huysman-Griep, presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zee land; dr ir C. W. C. van Beekom, als vertegenwoordiger van het college van Consulenten; Jhr mr Tets van Goudri- aan, administrateur van het Kroondo mein alsmede talrijke ereleden. Na zijn onder grote belangstelling aangehoorde openingsrede (men zie hiervoor elders op deze pagina) deelde Ir Geuze mede dat, wegens 50 jarig lid maatschap tot leden van verdienste waren benoemd de heren Joh. Doele- man Jzn te Dreischor, C. A. Dekker te Axel, K. de Koeijer te Biezelinge en H. de Regt te Terneuzen. De heer L. van Dijk te Schoondijke, rijkslandbouwcon- sulent, die op 2 Juli afscheid zal ne men, werd benoemd tot erelid. Ir Geuze deelde mede, dat er voor de zoute gronden 48.000 ton gips be schikbaar zal komen. Hij besprak ook de teelten in Zeeland en deelde mede, dat het uienareaal en het pootgoéd- areaal is teruggelopen in deze provin cie. De stand van de uien laat veel te Wensen over. De minimumprijzen van granen zijn gewijzigd en bedragen thans voor gerst f 21.75 voor haver f 21.25 en voor mais f 22.75. In de och tendvergadering had het hoofdbestuur als wenselijk uitgesproken, dat de aardappelvoorraad regelmatig geïnven tariseerd behoort te worden. Toen was het woord aan de heer P. Scheele de Putter, die de voor de tien de keer herkozen voorzitter hulde bracht en mevr. Geuze bloemen aan bood. Ir Geuze dankte bewogen voor dit huldeblijk. HULST, 22 Juni. Met een kort historisch overzicht van de ontwikke ling van de landbouw in de afgelopen eeuw, een blik in de toekomst, een bespreking van de wensen die bij de landbouwers van nu leven en een zeer uitvoerige beschouwing over de situatie ten aanzien van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie heeft de algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Mij, ir M. A. Geuze, de algemene vergadering geopend die vandaag in Hulst gehouden is. Vooral op de P.B.O. ging ir Geuze uitvoerig in, want met name in agra- riche kring is men zeer verontwaardigd over het feit, dat de S.E.R. ingevolge meerderheidsbesluit de Regering gaat adviseren om de wet op de Bedrijfs organisatie zodanig te wijzigen, dat de zinsnede in art. 126 van deze wet, welke aftrek wegens contributie aan vrije ondernemersverenigingen mogelijk maakt, wordt geschrapt. In het begin van zijn rede herinner de ir Geuze aan de oprichting van de Kring Hulst in 1844, de ontwikkeling in deze kring en de moeilijkheden waarmee men ook toen reeds kamp te. In 1854 werden deze moeilijkheden besproken door de voorzitter Vogel vanger die bij de leden o.m. geringe kennis van hun gronden constateer de, weinig wetenschappelijke kennis en gemis aan boekhouding, de te hoge pachten besprak en de wens uitsprak dat de leden die middelen zouden gaan gebruiken die door de landbouw- wetenschapsmensen werden aanbevo len tot verhoging van hun opbrengst. Al is er nu veel veranderd, de zor- GOES, 22 Juni. Een tamboers- en pjjpercorps oprichten is niet moeilijk, maar het geheêl in stand houden en zo mogeljjk op hoger brengen, dat is kunst. En dat het tamboers- en pjjpercorps „Excelsior1' 10 Juli a.s. precies 25 bestaat, is mede te danken aan de energieke beshu 1 leden en de markante dirigenten, die het in deze kwart eeuw heeft gej Men heeft tijden gekend van malaise, er is zelfs eenmaal gesproken over/ mogelijke opheffing. Maar dan kwam weer de opleving. Thans met 90 ]ei( leerlingen inbegrepen, leeft „Excelsior” weer in de gloriejaren. En, het met voldoening vastgesteld, het corps heeft een goede naam in Zeeland» is buitengewoon populair bjj de Goese burgerij. Het was op 10 Juli 1930, dat er voor de eerste maal vergaderd werd en men be sloot tot oprichting van „Excelsior”. Het eerste bestuur werd gevormd door W. Laké (voorzitter), L. J. de Jongh (secre taris), M. Walraven (penningmeester), P. Nonnekes, C. Landman, bestuursleden. De heer J. A. de Bruin was de eerste direc teur. gen zijn gebleven. Ir Geuze vroeg zjjn leden zich hierin niet te verliezen on danks de zware lasten, die op het boe renbedrijf drukken, zoals waterschaps lasten, grondlasten, herverkavelings- rente enz. Het lijkt hard noodzakeljjk dat aan de voortdurende stijgingen een eind komt opdat de producent wete waaraan hjj toe is en wat hij zich kan veroorloven, zo zei hij. Op de Deltawet zitten we nu twee en een half jaar te wachten; niet al leen de geografische maar ook de fi nanciële gevolgen zijn voor Zeeland van vérstrekkende betekenis. In de belangrijke loonsector staat volgens studies een gestadige vermin dering van de beschikbare arbeids krachten te wachten. In dit verband bepleitte ir Geuze stimulerende en sanerende maatregelen met behulp van de overheid op lange termijn. Ir Geuze besprak ook de boerderjj- bouw, die vier maal zo duur is gewor den als voor de oorlog, met het gevolg dat een belangrjjk deel der bouwkosten onrendabel is. De overheid erkent dit en verleent o.m. in ontginningen en verkavelingen subsidies voor de boer- derjjbouw. Spreker bepleitte voor de gehele boerderjjbouw in de toekomst een sub sidie voor het onrendabele gedeelte. Wellicht is het zo mogelijk dat de Ne derlandse landbouw zjjn concurreren de positie behoudt. Hierna begonnen de eerste wetWj den, georganiseerd door de Zeeuwse athletiekclubs De Zeeuwen® Marathon. Hoewel het weer niet ntf werkte door de kou waren g<®' prestaties uitgesloten en oos baan nog te zacht was om goede ti.® te maken was er op bepaalde im mers volop spanning. Bovendien sn velden er twee Zeeuwse records. 1 Dobbelaere liep de 2000 meter in juist 17 seconden beneden helt Zeeuwse record. Bea v. d. Weyde l Marathon stootte de kogel 11.12 w-'l hetgeen een nieuw Zeeuws rei -i meisje A betekent. Het oude ston op 11.05 meter. Bovendien verwiu d door deze stoot het recht om Nederlandse jeugdkampioenschap i deel te nemen, want de eis hier'0 I 11 meter. uit Robb° VLISSINGEN, 22 Juni. Een lang gekoesterde wens van de Vlissingse athletiekvereniging is vanavond in ver vulling gegaan. Burgemeester Kolff knipte het roodwitte lint door, waar mede de sintelbaan was afgesloten en daarmede konden de athletiekclubs ’n prachtige accomodatie in gebruik ne men. In zijn openingsrede sprak burge meester Kolff de wens uit, dat niet al leen het aantal athletiekbeoefenaars in Vlissingen door deze sintelbaan zou toenemen, maar dat er ook van de zij de van het publiek meer belangstelling voor deze tak van sport zou komen. Namens het gemeentebestuur.gaf hij de verzekering, dat de athletiek nim mer het stiefkind zou worden. Wethouder J. Post, voorzitter van de Stichting Sportbelangen, had de bur gemeester ingeleid. Hoewel er nog geen reden tot juichen is, aldus spre ker, omdat er nog een ernstig tekort aan sportaccomodatie is, is er wel re den om trots te zijn, dat er nu iets ligt, dat Vlissingen ook voorheen nimmer bezat. De heer Van Ginkel, directeur van de N.V. Kon. Mij De Schelde droeg daarna met een korte toespraak een 30-tal horden over, welke zijn gemaakt door de leerlingen van de bedrijfs- school. De heer F. Naerebout bracht de dank van de Vlissingse athletiekver- enigingen over. Hij vroeg de gebrui kers zuinig te zijn op dit kostbare be zit. Namens het district Zeeland van de KNAU sprak voorzitter F. Kolijn. uit Oostburg. Deze zei, dat er voor de Vlissingse athleten geen enkel excuus meer is om achter te blijven bij ande ren uit het land. „Wanneer in 1960 geen Zeeuwse jongen of meisje naar aldus de heer Kolijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2