MOLOTOF WIL EINDE AAN KOUDE OORLOG MAKEN Dr J. Schouten afgetreden als voorzitter der A.R.-partij Nieuw-Guinea uitgezonden SSS HM I I l.uI! over I Incident tijdens herdenkings bijeenkomst der V.N. te San Francisco Tweede Kamer debatteert kinderbescherming Z.LM,-dagen begonnen Russische minister ontvouwt plan van zeven punten Het weer Ernstig ongeluk te Hoogerheide Argentijnse regering afgetreden Europa Vele gelukwensen voor prof. K. Dijk „Dit lijkt tenminste in r Ondertoezichtstelling en plaatsing buiten het gezin opnieuw geregeld Poging om andere oplossing te vinden faalden op onwil zijnerzijds Na magistrale afscheidsrede volgde zijn benoeming tot ere-voorzitter ■lil i PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND J Meer bevoegdheden voor Kinderrechter Tijdens buitengewone Deputatenvergadering Hulst 775 jaar stad DE BILT ZEGT: Zuidelijke wind Zeventig-jarige gehuldigd Staatssecretaris antwoordt' Kamerlid ZEEUWSCH DAGBLAD ;chting lie JAARGANG No. 8120 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (Zie pagina 2) j worden ingeroepen. Het ontwerp be- J» r n 3 3 DE BILT, 22 Juni. Over het alge- i DONDERDAG 23 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord HULST, 22 Juni. Dit jaar zal het 775 jaar geleden zijn dat Hulst zijn De Indische premier Nehroe heeft Sir Anthony Edens uitnodiging tot een bezoek aan Engeland aangenomen, zo is van gezaghebbende Indische zij de verklaard. Nehroe zal 8 Juli te Lon den aankomen. oogt tevens te verhinderen, dat de on dertoezichtstelling het karakter zou kunnen aannemen van een verkapte ontheffing of ontzetting. Van verschil lende kanten o.m. van de zijde van mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) werd aangekondigd, dat bij de artikelgewij- ze behandeling, die Vrijdag volgt, amendementen zullen worden inge diend. MINISTER ANTWOORDT. De minister van Justitie, mr L. A. Donker, merkte in zijn antwoord op, dat de grote uitbreiding van het aan tal ondertoezichtstellingen buitenshuis aanleiding is geweest voor nadere be zinning. Een wettelijke regeling van de ondertoezichtstelling, de buitens- huis-plaatsingen en de grenzen daar van kwam de minister gewenst voor. Hij meende, dat de beslissingen in deze gevallen in één hand moeten blijven en wel in die van de Kinder rechter. Een van de belangrijkste elementen in de toekomstige ontwikkeling van de kinderbescherming achtte de be windsman het tot bloei brengen van de gezinsvoogdijverenigingen. 24 gr. 20 14 21 20 23 23 21 23 21 20 16 23 21 24 22 lijkt tenminste Het stand beeld, dat door Sir Seymour Howard (zittend) in de Guild hall te Londen uitgevoerd en werd vervaardigd door de 48- jarige beeldhouwer Oscar Ne- mon, die voor de oorlog uit Joegoslavië naar Londen is ge komen. Te Saint Nazaire in Frankrijk heeft zich een botsing voorgedaan tussen de stakende scheepswerfarbeiders en po litie. Twee politiemannen en vijf sta kers werden gewond. EREVOORZITTER. De eerste daad van de tijdelijke voorzitter van het Centraal Comité, de heer Roos jen, was het mededelen dat dr Schouten door het Centraal Comité was benoemd tot ere-voorzit- ter. Na de indrukwekkende slotrede en de plechtige zegenbede was deze openlijke blijk van waardering van het Centraal Comité om de heer Schouten ovationeel toe te juichen. De heer Roosjen heeft de heer Schouten gete kend als een onbaatzuchtig man, die op niet te evenaren wijze de partij heeft gediend. (Zie vervolg op pagina 3). hulpmiddel voor een politieke partij. Maar wanneer het geloof ontbreekt baat het meest fraaie statuut niet. Ons hart moet achter dit nieuwe stelsel staan, onze bereidheid om de grote ge- loofsgedachte van de reformatie op het politieke terrein levendig te houden en te versterken. Vele krachten in ons land, aldus vervolgde de heer Schou ten, concentreren zich op het breken van de Gereformeerde gezindte in ons land. Het punt van aanval richt zich op het breken van het geloofsinzicht, dat aan christelijke politieke, maat schappelijke en culturele organisaties moet worden vastgehouden. Er zijn mensen, die in dit opzicht hun prin cipiële kracht kwijt zijn. Wij moeten hen helpen. Het herderlijk schrijven van de Synode der Hervormde Kerk heeft menig goed woord gesproken, maar het heeft ook bedoeld of onbedoeld positie gekozen tegen de christelijke organisaties. Wij zullen moeten be vorderen dat de grote grondbeginse len weer centraal in ons leven ko men te staan. ZELFSTANDIG GEBLEVEN De heer Schouten ging in op de cri- tiek dat de AR op politiek gebied op het socialistische schip hebben plaats- Een goed statuut is een noodzakelijk genomen. Hij ontkende dit ten stellig- Ween veel bewolking maar droog weer, wakke tot matige Zuidwestelijke "‘nd. Dezelfde of iets hogere tempe ruren. Stocrdiolm Oslo kopenhagen «inden Luxemburg “arijs Bordeaux Lrenoble Nice Genève Zürich Berlijn frankfort “lunchen "enen 'nnsbruck ’s-GRAVENHAGE, 22 Juni. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag in behandeling genomen het wetsontwerp tot wijziging van enige bepalingen van het Burgerlijk Wetboek betreffende ondertoezichtstelling van kinderen. In een tweetal artikelen van het B.W. wordt bepaald, dat plaatsing van het ondertoezicht gestelde kind in een observatiehuis of een inrichting alleen kan geschieden bij beschikking van de Kinderrechter. De duur van een dergelijke plaatsing is aan maximumtermijnen gebonden. Bij plaatsing buiten het gezin kan de Kinderrechter worden gepasseerd, terwijl de duur ervan, indien al thans de gezinsvoogdij telkens van jaar tot jaar wordt verlengd, ongelimi teerd is. genomen tot een van dit feit in Augustus aanstaande. ste. De AR-partij heeft haar zelfstan digheid gehandhaafd tegenover de Pv dA, VVD en KVP. „Wij kunnen nog steeds onszelf zijn, wij voelen ons niet Leklemd”. Degenen, die daarbij gelijk zeggen, dat de AR-beginselen zijn ver waterd, dat de partij geen zicht meer heeft op de principiële problemen van deze tijd, gaan uit van een onjuiste zienswijze. Er heeft zich in de AR-par tij geen verschuiving in de richting van de arbeiders voltrokken. Wil deze partij haar roeping getrouw blijven, moet zij een volkspartij zijn. Zij kijkt naar het volksbelang, maar zij werkt mee om het ABC van de gerechtvaar digheid in de maatschappelijke ver houdingen tot stand te brengen. „Wij lopen het gevaar, zo besloot dr Schou ten, het gehele leven te vertechniseren, wij moeten echter tot het laatste toe bereid zijn te arbeiden voor de refor matie van staat en maatschappij. Ook al is er een snelle ontwikkeling in dit leven, als het gaat om de centrale vra gen, zijn de problemen voor oud en jong niet anders dan een eeuw gele den”. Spontaan zongen de aanwezigen na deze redevoering „Dat ’s Heren ze gen op U daal”. Op dat moment sprong de Philip- king en handel moet worden pijnse afgevaardigde, generaal Ro- mulo, van zijn zetel en spoedde zich naar het podium onder luide bijvals betuigingen van een aantal afgevaar digden en de publieke tribune. Ge neraal Romulo protesteerde tegen ’t voorschrift en zei, dat de heer Van Kleffens ook op soortgelijke wijze had moeten optreden tijdens de rede, die minister Molotof tevoren had ge houden. De Cubaanse afgevaardigde impro viseerde opmerkingen ter vervan ging van het gedeelte van de voor bereide toespraak, dat hij niet mocht voorlezen. Molotof sloeg het incident nauw lettend gade. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huüssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. voorzitterschap het komende halfjaar waarnemen, terwijl de heer Smallen- broek door het Centraal Comité is be noemd tot tijdelijk tweede voorzitter. „Ik hoop dat gij deze mensen zult hel pen”, zo zeide dr Schouten. „Begin al vast met een hartelijk meeleven en meewerken, want een partij als de on ze is in deze tijd broodnodig. Zij heeft een principiële activiteit te ontwikke len naar de kant van de regering en van het volk”. en de internationale culturele betrek' kingen door uitwisseling van afgevaar digden moet worden uitgebreid en he' toerisme dient te worden ontwikkeld Verder stelt de Sowjet-Unie vooi niet later dan in de eerste helft vai 1956 een wereldconferentie te houder ter bespreking van algemene vermin dering van bewapening en verbod var atoomwapens. Tenslotte pleitte Molotof voor de toe lating van communistisch China in d< Volkerenorganisatie en opneming var het land in de Veiligheidsraad. REACTIES De reacties van de V.N.-afgevaar- digden op de rede van Molotof va riëren van lof voor zijn gematigd heid tot beklag over het feit, dat de voorzitter hem niet heeft verhinderd kwesties aan te snijden, die op een herdenkingsbijeenkomst eigenlijk niet thuishoren. Enkele maanden ge leden is door alle leden van de V.N. afgesproken, dat er geen voorstellen zouden worden gedaan op deze her- denkingszitting. I BERGEN OP ZOOM, 22 Juni. ■Hedenavond omstreeks 8 uur is op de Koofdverkeersweg van Bergen op ■Zoom naar België even buiten Hoo- ;erheide een ernstig ongeluk gebeurd. ■Vit de richting Hoogerheide kwam ’n ■auto gereden, bestuurd door de heer ■jl. C. J. Mercx uit Antwerpen. Naast hem was gezeten de heer T. J. Cools uit Hoboken terwijl achterin waren gezeten de heer mevr. Verelst-Cools, ■mevr. Cools-Ledert en mej. A. J. Ver- iept, allen uit Antwerpen. De bestuur- Hder kwam met zeer grote snelheid de bocht bij café „Jagersrust” doorgere dden, waarbij hij de wagen niet meer op de weg kon houden. Hij slingerde eerst enige malen over de weg, pro- beerde toen te remmen, waardoor de wagen tweemaal over de kop sloeg. Daarna ramde hij een boom en vloog ineen langs de weg lopende sloot. Van alle kanten snelden mensen te hulp, terwijl van de legerplaats Ossendrecht medische hulp werd gehaald. De twee I voorinzittenden konden met veel moei- te uit de verwrongen resten bevrijd worden. Deze twee hebben behalve in- wendige kneuzingen een schedelbasis- fractuur bekomen. Mevr. Cools en me- vr. Vereist hadden een zware hersen- schudding opgelopen. Deze vier ge- wonden werden met een Rode Kruis auto van de legerplaats naar het Bur- gergasthuis te Bergen op Zoom ver- voerd. Mej. Verrept werd naar Ant- werpen overgebracht. Voor het leven van de twee heren wordt gevreesd. Po- litie stelt onderzoek. Uitgave: uZeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Lfdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438 (b.g.g. voo" redactie tjj voor advert, enz. 2970), Ljtoren: Vlissingen: Nieuwstr. LTelef. 326; Middelburg: Korte Lrdstr. 85. Tel. administratie L Tel. redactie 2347; Ter- I neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Lterbaan Le Cointre N.V., Goes OVATIE De Cubaan zei o.m.: „De vredelie vende volkeren van de wereld worden voortdurend bedreigd door het gevaar van een agressie, die zelfs ernstiger is dan een gewapende aanval door de Sowjet-Unie. In elk van onze landen, in het ene meer dan in het andere, werken communistische landen met geen andere instructies dan die welke zij van het Kremlin ontvangen”. Na beëindiging van zijn toespraak werd de Cubaanse gedelegeerde meer toegejuicht dan iedere eerdere spre ker. Leden van de Amerikaanse af vaardiging, onder wie minister Dulles, spoedden zich naar de Cubaan om hem de hand te schudden. MOLOTOF’S PLAN Het plan van Molotof om een eind te maken aan de koude oorlog bevat de volgende punten. In de eerste plaats dient de oorlogspropaganda te worden beëindigd. Er moet overeenstemming komen tussen de grote mogendheden over het opheffen van militaire steun punten in andere landen. Het vreed zaam gebruik van atoomenergie en de hulp aan ten achter gebleven gebieden, moet ontwikkeld worden. De grote vier moeten overeenstemming berei ken over de terugtrekking van de troe pen uit Duitsland. De belangrijke ge schillen in het Verre Oosten moeten geregeld worden. De barrières tegen internationale economische samenwer- MONTEVIDEO, 22 Juni. Volgens te Montevideo ontvangen berichten heeft president Peron van Argentinië aan de pers meegedeeld, dat alle minis- ters ontslag hebben ingediend. Hij had daar aan toegevoegd, dat de ontslag aanvragen „te zijner tijd” zouden wor den overwogen. Het wetsontwerp nu wil de wet bij het levende recht aanpassen, maar wil tevens de bezwaren ondervangen, die in de passering van de Kinderrechter en in de onbeperkte duur van de jo__u._plaatsing buiten het gezin gelegen stadsrechten verkreeg. Burgemeester zijn. Bij het nemen van dergelijke A. L. S. Lockefeer heeft het initiatief maatregelen, zo wil de minister, moet feestelijke viering nu tussenkomst van de Kinderrechter DEN HAAG, 22 Juni De staats secretaris van Marine heeft in ant woord op vragen, die hem door het K.V.P.-Tweede Kamerlid, de heer Visch, werden gesteld, de geruchten over uitzending van de kapitein der Mariniers A. J. v. d. Bork, uit de doek jes gedaan. Deze officier vertrok Zon dag naar Nieuw-Guinea, waarheen hij is uitgezonden. Hij verklaarde voor zijn vertrek, dat deze uitzending ken nelijk het gevolg is geweest van klach ten, die door de buren in zijn woon plaats Doorn over zijn gezin zijn ge wit. Tevens meende hij, dat de heer Evert Vermeer, voorzitter van de Par tij v. d. Arbeid en Tweede Kamerlid, die ook klachten over het gezin van de kapitein had gekregen, hem mede de half bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt regenbui motregen half bewolkt onweer zwaar bewolkt zwaar bewolkt (Van een onzer verslaggevers). AMSTERDAM, 22 Juni Tiental len handen moest prof, dr K. Dijk vandaag schudden op de receptie, die ter gelegenheid van zijn 70ste ver jaardag te Amsterdam werd gehouden. Zoals was te verwachten, bleek de be langstelling van de zijde van collega- hoogleraren, studenten en vele andere prominenten op het terrein van kerk en school bijzonder groot. Door 3 personen werd ’t woord ge voerd. Prof, dr G. Brillenburg Wurth uitte in naam v. d. Theologische Hoge school te Kampen zijn dankbaarheid voor hetgeen prof. Dijk eerst als cu rator en later als hoogleraar voor deze school gedaan heeft en geweest is. „De studenten en hoogleraren hebben in U de incarnatie gezien van het Gerefor meerde leven op zijn best”, aldus prof. Wurth. „Wij zullen dan ook met een gevoel van weemoed afscheid van U nemen als U ons straks gaat verlaten”. Dr G. P. van litterzon dankte prof. Dijk namens de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel voor de preti- tige samenwerking, en voor het feit, dat nooit enig schoolbestuur tevergeefs een beroep op „Klaas Dijk” gedaan heeft. „In de 39 jaren die U de School raad hebt gediend was Uw ideaal om de kinderen van ons volk te brengen tot Jezus Christus”, aldus dr Van Itter- zon. Tenslotte voerde de praeses van de oude club van de professor, de orato rische vereniging „Demosthenes”, het woord. „Uw bekende welsprekend heid heeft U eigenlijk nog te danken aan de Oratorische”, zei de praeses, doch de jarige beweerde dat de oor sprong daarvan nog ligt bij de jonge- lingsvereniging. Hij dankte ook de vorige sprekers voor hun vriendelijke woorden en be toogde, dat de Schoolraad en de Unie een stuk van zijn leven zijn geworden 01 dat hij in deze kring altijd bezonder genoten heeft van de vriendschap en de broederschap die er heerste. Hij sprak de hoop uit, dat de samenwer- ™g op het terrein van het Chr. on derwijs altijd zo goed zal blijven als ze nu is. poets van de uitzending heeft weten te bakken. De staatssecretaris nu ontkent in de beantwoording van de vragen van de heer Visch uitdrukkelijk, dat deze fei ten juist zijn en deelt mee, dat de uit zending op volkomen regelmatige wij ze tot stand kwam. Reeds eerder kwamen klachten bin nen over het gezin van kapitein v. d. Bork. Bij een destijds ingesteld onder zoek werd geen aanleiding gevonden om enige maatregel tegen hem te ne men. Begin October 1954 kwamen er opnieuw klachten. Ditmaal van geheel andere aard. Terzelfder tijd bereikten ook het P.v.d.A.-Kamerlid Vermeer klachten. Ook vond men geen aanlei ding om na het onderzoek enige krijgs- tuchtelijke' maatregel. Wel meende de staatssecretaris, dat het noodzake- was, dat kapitein v. d. Bork met zijn gezin zou verhuizen. De burenruzies speelden zich af tussen het gezin van de officier en gezinnen van onder officieren. Aangezien de echtgenote van de kapitein in verwachting was, kon op dat moment niet aan verhui zing worden gedacht. Het zou Mei of Juni van dit jaar worden. DE UITZENDING. Inmiddels bleek, dat de kapitein, die reeds vijf en half jaar in ons land vertoefde, voor uitzending naar Nieuw-Guinea in aanmerking kwam. Dit was hem bekend, aldus de staatssecretaris. Dit zou in Juni plaats vinden. De kapitein deelde daarop mee, dat verhuizing geen zin had, omdat als hij n. d. Nederlandse Antillen zou gaan, hij zijn gezin zou meenemen en wanneer hij naar Nieuw-Guinea zou vertrekken, dit gezin naar Schotland zou gaan. De staatssecretaris heeft in verband met de moeilijkheden de kapitein aan geboden commandant te worden van de vliegbasis „De Mok” op Texel voor de duur van een jaar. Er was een wo ning in Den Helder beschikbaar. Maar kapitein v. d. Bork verklaarde niet aan een verhuizing daarheen te willen meewerken en ook niets te voelen voor de hem aangeboden positie. Dit bracht de staatssecretaris er toe ten slotte het besluit te nemen, dat kapi tein v. d. Bork naar Nieuw-Guinea uit te zenden overeenkomstig de reeds eerder gemelde plannen. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 22 Juni. De buitengewone Deputatenvergadering der AR- partij, die vandaag in Utrecht werd gehouden, heeft in grote eensgezindheid de reorganisatie-voorstellen aanvaard. En de afgetreden voorzitter, dr J. Schouten, werd onder grote bijval benoemd tot ere-voorzitter der partij. Ook het voorstel om de afdracht van de contributies aan het Centraal Comité te verhogen van f 1.25 tot f 2.50 werd met een overweldigende meerderheid aangenomen. Deze Deputatenvergadering zal ongetwijfeld als een belang rijke vergadering in de analen van de AR-partij worden beschreven. Niet al leen door het aftreden van dr Schouten, die in zijn magistraal slotwoord de honderden aanwezigen op het hart bond om de principiële strijd niet te ver zaken, maar ook, omdat de oudste politieke organisatie in ons land nu een modern jasje gaat aantrekken. Zij heeft bewezen zo levend te zijn, dat zij zich met groot gemak aan de nieuwe ontwikkeling heeft kunnen aanpassen. Hoe belangrijk al die organisatori sche vraagstukken ook waren, het was duidelijk, dat het aftreden van dr Schouten de vergadering volkomen be heerste. De heer Schouten is niet de man die daar veel over praat, maar in zijn slotwoord heeft hij toch medege deeld, dat zijn enig uitgangspunt bij het nemen van deze beslissing was: hoe dien Ik de AR-partij het meest. De opvolging van de heer Schouten is geen eenvoudige zaak. De heer Roos ten, thans tweede voorzitter, zal het SAN FRANCISCO, 22 Juni Gematigd van toon, maar zonder enig nieuw gezichtspunt. Zo zou men de rede, die de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, vandaag tijdens de herdenkingsbijeen komst van het tienjarig bestaan der Verenigde Naties te San Francisco hield, kunnen noemen. Hij ontvouwde een plan van zeven punten om een einde te maken aan de koude oorlog. Er deed zich echter kort daarop een incident voor. Toen de Cubaanse afgevaardigde na Molotof sprekend, iets wilde zeggen over wat hij noemde „het in slavernij brengen van Litauen, Letland en Estland”, werd hij in de rede gevallen door de voorzitter, mr E. N. van Kleffens. Deze las een voorschrift voor, dat inhield, dat een afgevaardigde geen oordeel over een met name genoemd land mag uitspreken. Met een gebaar naar het pas onthulde standbeeld, merkt Sir

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1