van en voor „ZAL IK ONDERWIJZER(ES) WORDEN?" „bouw Blijde stemming bij oprichting Chr. Bond „hout” Regering heeft nog geen standpunt spellingskwestie ingenomen had 1 ba PUZZLE in Andrews KiloniBters Beter Zaterdag grootse B.B.-mani- festatie te Rotterdam een Mansholt uraniumerts Nieuwe organisatie goede start Belgisch-Amerkaanse overeenkomst inzake Franse cipiers staking tien jaar minister Ned. astronomen expeditie teleurgesteld UTRECHT, 21 Juni. De Neder landse astronomenexpeditie telegra feerde vanmorgen uit Ceylon, dat de zonsverduistering een grote desillusie is geworden. „Wij zijn zeer teleurge steld, doch hebben het voorgenomen programma uitgevoerd, in de hoop dat het zware wolkendek toch nog iets doorliet”, zo seinde de Utrechtse ster renkundige dr J. Houtgast aan de Utrechtse sterrenwacht. Drees en VANDAAG EENS ZEEUWSCH DAGBLAD \Voensdag 22 Juni 1955 zich tijdig kunnen aanpassen Chr. Vakbeweging moet H I i in r«?!ss“ Meeste studenten aan V.U. studeren economie «=■1 je.'. Kerksplitsing in Leeuwarden Wie niet en wie wel. Dat velen de grote stap mogen ondernemen U perst dagelijks 3 kg vocht en voedsel door uw maag Niet op de hoogte. Maar eerst gingen de cellen op slot Hoe het gaat. Serpentine Koningin Juliana stelt zilveren beker beschikbaar Senaat van Zuid-Afrika goedgekeurd Begroting van O., K. en W. goedgekeurd (Zo£ Zeeland ió v-an. de Tweeduizend cursisten volgen spoedcursus voor onderwijzer Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 3. Ar, 5. lief, 7. een, •om, io. jeSj i2. gezapig, 14. big, 15. “*9 16. netelig, 19. non, 20. ka, 21. JS» 23. semi. 14. béte?’ 17’ tosTTa.’ la, 2&Ó. kit, ge. pagina 3 verouderde i 1 de Ingezonden Mededeling (adv.) de aan de het Britse Gemenebest lie een omvatten l I 11 i i DE SPELLING. Over de spellingskwestie iel minis ter Cals, dat het op dit moment on- iai 01 3! ;n. ■ee n” en lOg ne- •ve de k-l iel jk| P- on ’.ij o- n- se et ■el| ie- et jd ng k- >1- n- de >e- iet ti er er n- •r- d en I fle aft ijn zal van van atoomwapens. krachten, vandaar de fusies der laat ste jaren. Dit kan een gevaar zijn, maar het behoeft niet. De Engelse sta- AMSTERDAM, 20 Juni. Voor de cursus 1954-1955 lebben zich totaal 462 (405 heren en 57 dames) voor de eerste maal laten inschrijven als stu dent aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. De economische faculteit kon hiervan de meesten noteren, n.l. 174, gevolgd door de faculteit der wis- en natuurkunde (72) en die der theologie (67). Deze verhouding geldt eveneens voor het aantal studenten dat in de jaren 1945 tot 1955 werd ingeschreven, n.l. 2028, waarvan de meesten economie gingen studeren (491). Hierna volgt de wis- en natuurkundige faculteit (420) en die der theologie (393). In totaal zijn er sedert de oprichting van de universiteit in 1880, toen be gonnen werd met zes gewone hoogle raren en 5 studenten, ingeschreven 2490 studenten, waarvan 2197 heren en 293 dames. volstrekt gebrek aan concentratie. Daar is een vakbond voor elk beroep en het gevolg is wanorde en stakin gen tussen de bonden onderling. Prof, mr W. F. de Gaay Fortman wees de weg aan om de gevaren, die verbonden zijn aan de vorming van grote bonden te bezweren. Naast cen tralisatie voor het gezamenlijke werk moet er functionele en regionale de centralisatie zijn. Vorming van be roepsgroepen en kleine maar actieve plaatselijke verbanden kunnen de le den animeren om actief mee te doen in het bondswerk en zullen het con tact tussen leiding en leden verster ken. Want spr. zag als het grootste ge vaar, dat thans de Nederlandse vak beweging bedreigt de houding van de en toespraak van minister Beel. Tot 1 J de Vee markt en' bij regen in de Veemarkt- iXkii ’s-GRAVENHAGE, 21 Juni. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Leeuwarden heeft in principe besloten tot kerksplitsing over te gaan, een zaak waarover men reeds zeventien jaar lang bezig is geweest. De ge meente zal voorlopig worden gesplitst in een Geref. Kerk van Leeuwarden en een van Leeuwarden-West. Een commissie van financieel deskundigen en haar voorstellen zullen door 60 pet. van de kerkeraadsleden moeten wor den aangenomen. De kerkeraad heeft de grenzen van de twee gesplitste kerken vastgesteld en bepaald, dat de afgesplitste delen financiële verant woordelijkheid zullen behouden voor werken, die in andere delen der ge- wagen, een brandweerauto, een wa gen met medisch personeel, een auto met een werkploeg en tenslotte weer een motorrijder. Voor Zeeland gaat de mobilofoonwagen uit Terneuzen mee. Al deze colonnes worden radiotele- fonisch vanuit de provinciale com mandoposten (voor '7 Dam te Middelburg) naar Rotterdam gedirigeerd, waar zij buiten de stad worden opgevangen. Des middags defi leren zij voor minister Beel. Aan de grote wandeltocht nemen B.B.-ers uit Middelburg, Goes, Schouwen en Tho- len deel. De schrijver laat er geen on- (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 21 Juni. Met een krachtig „ja” beantwoordde de vergadering van werkers in de bouw- en houtnijverheid vanmorgen te Utrecht de vraag van voorzitter P. Westdijk, of men met algemene stemmen kon besluiten tot oprichting van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- ep Bouw nijverheid over te gaan. Op dit moment werd eigenlijk de nieuwe organisatie jeboren en de vergadering bekrachtigde haar besluit met het zingen van het CNV-lied „De Vrijheidsvaan”. Alle bestuursleden van de beide opgeheven organisaties zetten vervolgens hun handtekening onder een door de heer J. juist is hierover een betoog te houden, I omdat de regering nog geen beslissend I standpunt heeft ingenomen. Juist deze morgen had de minister het advies ge kregen van de Nederlands-Belgische taalcommissie. Deze uitermate precaire kwestie noopt de bewindsman voorals nog tot voorzichtigheid. Ten aanzien van de invoering van de woordenlijst is de beslissing gevallen. De datum van ingang is nog niet vastgesteld. i X X 79 zouden een open deur intrappen, wanneer wij nog- \/y eens uitvoerig gingen vertellen, dat er in Nederland een schreeuwend tekort aan onderwijzers en onder wijzeressen bestaat. Dit sombere lied is al in zoveel toonaarden gezongen, dat het langzamerhand begint te vervelen. Maar het benauwende probleem wordt er niet mee opgelost. Dat wil na tuurlijk volstrekt niet zeggen, dat wij ons nu maar bij de feiten moeten neerleggen en net doen, alsof er niets meer aan te doen is. De directeur van de Christelijke Kweekschool voor Zeeland te Middelburg, de heer J. A. van Bennekom, die de lezers in ons blad al eens meer van zijn pennevruchten heeft laten genieten, denkt er bepaald anders over en daarom schreef hij een brochure onder de titel: „Zal ik onderwijzer (es) worden?” Wij hebben die brochure met stijgende belangstelling gelezen en heus, als wij niet in de journalistiek zaten, dan zouden wij ons zó opgeven als leerling van De brochure van de heer Van Bennekom (een uitgave van Oosterbaan Le Cointre) is een zeer geslaagd voorbeeld van ge degenheid èn populaire schrijf trant. Het beroep van onderwij zer of onderwijzeres wordt niet mooier gemaakt dan het in wer kelijkheid is, maar aan de ande re kant laat de schrijver ook niet na te wijzen op de mooie kan ten, die aan dit moeilijke op voedingswerk zitten. Jongens of meisjes met aspiraties voor on derwijzer of onderwijzeres vin den in dit boekje niet alleen een serie gegevens over de meer technische (en financiële) kant van de opleiding, maar boven- dien en dat is toch minstens even belangrijk, zo niet belang- rijker een uiteenzetting van de ideële facetten aan dat be roep. TOKIO, 21 Juni. Japan zal aan de Sowjet-Unie de teruggave vragen van de Koerillen en de Habomai- en Tsjikotan-eilanden en voorts visrech ten langs de kust van de Sowjet-Unie aan de Stille Oceaan opeisen, aldus heeft een woordvoerder van het Ja panse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaard. Hij maakte geen mel ding van Japanse eisen voor terug gave van Sakhalin. Heveadorp (Gld) Ingezonden Mededing (adv.) Als u na een flinke maaltijd nog eens écht trek hebt in koffie met slagroom of in iets anders dat er net niet meer bij kan wanneer u door zittend werk of nauwsluitende kleding uw spijsvertering eenvoudig geen kans geeft dan gaan uw maag en in gewanden protesteren. Een opgebla zen gevoel, oprispingen, hoofdpijn en landerigheid, dit alles wijst er op dat uw spijsvertering een handje ge holpen moet worden. Neem een glas heerlijk bruisend Andrews Gezond- heidszout, twee lepeltjes op een glas water. Andrews verfrist tong en mond en verdrijft voedselophoping uit maag en ingewanden. Het bevat - in smakelijke en prettige vorm - de ge neeskrachtige stoffen die storingen in de spijsvertering opheffen en voorkomen. Gun u geregeld ’s morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. 6UONOHHOUOUT De heer Van Bennekom gaat recht op zijn doel af: hij stelt (en terecht) vast, dat velen vaak niet op de hoogte zijn van de veranderingen, die zich de laat ste jaren in de onderwijzersop leiding hebben voltrokken en dat veler oordeel over de morele en materiële waardering van het onderwijzersambt nog steeds be paald wordt door verouderde overleveringen. Daar komt bij, dat Nederland, zoals de schrijver het uitdrukt, in de trieste omstandigheid ver keert, dat het onder de landen van Europa kan bogen op „de grootste klassen”. Het tekort aan onderwijzend personeel schijnt minder groot, omdat nog zovele gehuwde onderwijzeressen en gepensionneerde leerkrachten het schip ongeveer drijvende houden. Zelf hoorden wij dezer dagen nog van een dorp op Wal cheren, waar er geen leerkrach ten zijn voor een tweemans- school en waar nu een al vele jaren gehuwde onderwijzeres is ingesprongen, haar gezin in de steek moet laten om iedere dag opnieuw met de taxi naar de ge meente te gaan, waar men ziels blij is voor haar opoffering I Haalboom getekende oorkonde, waarin voor het nageslacht dit plechtig ge- I beuren was vastgelegd. Een blijde stemming heerste onder kingen tonen het gevaar aan van een I de honderden afgevaardigden op deze 1 ,~t- - I fusie-vergadering, die het aanschijn I schonk aan een nieuwe Chr. vakorga- I nisatie van ruim 30.000 leden, de twee- I de in grootte binnen de kring van het I C.N.V. De officiële agenda werd vlot I afgewerkt: de heer J. van Eijbergen, I voorzitter van de voormalige Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond, werd bij acclama- I tie tot voorzitter van de nieuwe or- I ganisatie gekozen. Op even vlotte wij ze werden de bezoldigde bestuurders van beide organisaties tot leden van het nieuwe bondsbestuur benoemd. Op voorstel van dit bestuur werd een tele gram met betuiging van trouw en aan hankelijkheid aan H.M. de Koningin gezonden terwijl de heren K. de Boer in Nieuw-Guinea en F. P. Fuykschot in Canada eveneens telegrafisch de beste wensen voor hun arbeid in dienst van de Chr. vakbeweging ontvingen. Verschillende vertegenwoordigers van zusterorganisaties boden vervol- gens hun gelukwensen aan. De heer H. Commichau deed dit namens de Chr. fractie van de Oostenreichische f Gewerkschaftsbund en de heer F. De- I courcelle vertolkte de gevoelens van de Belgische Centrale van Chr. Hout en Bouwarbeiders. De heer J. de Groot van de R.K. houtbewerkersbond sprak zijn felicitatie „met gemengde gevoe lens” uit, want deze bond is fel tegen de ook door de K.A.B. wenselijk ge achte fusie tussen „bouw” en „hout” gekant. De feestelijke middagvergadering werd door talloze gasten bijgewoond, onder welke vertegenwoordigers van Geref. en Chr. Geref. Kerken, van de Chr. organisaties van aannemers, schilders en meubileringspatroons en van de Chr. vakbeweging in Zwit serland. De bondsvoorzitter gaf in zijn openingswoord nog eens een motivering voor de genomen beslis sing en somde ook enkele belang rijke taken op, waarvoor de nieuwe N.C.B. is gesteld. Zo dient o.m. het vraagstuk, dat bij een schrijnen de woningnood ’s winters zo veel uren verloren gaan door „onwerk zaam weer” krachtig te worden aan gepakt. Verder is daar nog het pro bleem, dat bij het huidige systeem van loonvorming de hoogstgeschool- den naar verhouding het laagste be loond worden en de zaak van de gemeente-klassificatie, die op achtergrond dreigt te geraken. CONCENTRATIE NODIG. De heer M. Ruppert, sprekend na mens het C.N.V., wees er op, dat de Chr. vakbeweging zich steeds moet kunnen aanpassen aan de veranderin gen die zich in de maatschappij zo wel als in de vakbeweging voordoen. Zowel de veranderingen in de vormen van het bedrijfsleven als de zich steeds uitbreidende taak van de vak beweging vragen om concentratie van PARIJS, 20 Juni. In Frankrijk zijn acht duizend leden van het bewakings personeel der gevangenissen voor 24 uur in staking gegaan. Zelfs „zware jongens” moesten tot het einde van de dag van hun gevangenneming op de politiebureaux wachten, alvorens naar de gevangenis te worden overgebracht. Er wordt gestaakt in 115 gevangenis sen, waarin zich een twintig duizend gevangenen bevinden. De staking is bedoeld om kracht bij te zetten aan looneisen, die onder meer omvatten een extra-„risicotoelage”. In. de betrokken gevangenissen wor den slechts enkele journalisten toege laten, „ter uitoefening van hun be roep”. Verdedigers en familieleden van gevangenen moeten tot Dinsdag wach ten. De cipiers waren wel bereid de ge nen’hunner „klanten”, wier straf ter mijn vandaag afliep. een diploma van een middelbare school, zoals bijv, het H.B.S.-diploma. Over de salariëring van de onder wijzer zei de bewindsman, dat de ver betering voor leerkrachten bij het Mu- lo-onderwijs het allernoodzakelijkst is. VOORBEREIDENDE KLAS. De staatssecretaris mej, dr A. de Waal zei o.m. dat het haars inziens niet vaststaat, dat als de onderwijsherzie- ning haar beslag heeft gekregen, de voorbereidende klas nodig zal zijn. Bij sommige scholen is deze voorbereiden de klas reeds ingesteld. Er zal slechts in een beperkt aantal gevallen behoef- - te bestaan aan de voorbereidende klas, za^ “e 8ev°lgen der splitsing bezien zo was haar mening. Er zal mèt deze h=!”' klas ervaring kunnen worden opge daan, welke van nut kan zijn bjj de onderwijsherziening. leden, dat de overheid of het bestuur de zaken wel voor hen zullen regelen. Zowel deze spr. als de heer Ruppert wezen op de dienende taak van de Chr. vakbeweging en beiden riepen zij de leden van de nieuwe N.C.B. op om met alle hun ten dienste staande mid delen mee te werken aan de bestrij ding van de woningnood. De laatste spr. acht overwerk in de zomermaan den hierbij een belangrijk middel. de christelijke kweekschool! zekerheid over bestaan, dat zij, die alleen worden aangelpkt door de tamelijk lange vacanties en het schijnbaar gemakkelijke en nette baantje, zeker geen werkkring bij het onderwijs moeten zoeken. Hij wil ook niet al te vlug van roepingsbesef spreken, maar is toch wel van mening, dat aspi- rant-onderwijzers bezield moe ten zijn met het verlangen iets voor anderen te willen zijn. En bovendien: „We hebben mensen nodig, die weten, dat ze zelf elke dag vergeving nodig hebben en mèt hun leerlingen om die ver geving willen bidden”. Velen vragen, of ze wel orde zullen kunnen houden. De heer Van Bennekom Iaat hier de an dere kant van de médaille zien: hoe vaak gebeurt het (gelukkig) niet, dat na jaren de leerlingen nog met dankbaarheid spreken over die man en die vrouw,die voor de klas heeft gestaan? Orde houden is allereerst een kwestie van persoonlijkheid, maar ook een gave, die al werkende wordt verworven. Slechts vijf procent leert het nooit! In het volgende deel van zijn brochure gaat de heer Van Ben nekom in op de vraag hoe ie mand op de kweekschool komt (de vooropleiding), hoe het op de kweekschool gaat (de drie leerkringen, waarin deze school tegenwoordig is verdeeld), hoe veel de opleiding kost (reken maar zo’n 400.en denk ook aan de mogelijkheden van het verkrijgen van beurzen en ren teloze voorschotten), wat een onderwijzer verdient en waar de christelijke kweekscholen staan. Wij hopen, dat deze brochure in handen van zeer vele jongelui mag komen en dat zij door het lezen ervan overtuigd mogen worden van het enorme belang, dat een voldoende en goed on derlegd corps van onderwijzers en onderwijzeressen voor ons volk betekent. En bovenal, dat velen door deze brochure de grote stap gaan ondernemen en zeggen: „Ook ik ga het christe lijk onderwijs dienen!” Al. satinet, 12. git, 13. vangenisdeuren^te openen ;voor diege- 2.' ’s-GRAVENHAGE, 20 Juni. Vrij dag a.s. zal het tien jaar geleden zijn, dat de ministerpresident, dr W. Drees, en de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, tot het minis- tersambt werden geroepen. Het Kabi net zal hun op die dag in Kasteel „Oud-Wassenaar” een diner aanbie den. Zaterdag wordt hun in hotel „Wittebrug” een diner aangeboden, waarbij zullen aanzitten hun partij genoten, die in de periode na 1945 deel hebben uitgemaakt van het Kabinet of lid van de Raad van State zijn, de voorzitter van de Eerste Kamer, de voorzitter der beide Kamerfracties van de P.v.d.A. en de voorzitter van de partij. De beide Kamerfracties bieden de heren Drees en Mansholt ’n ontvangst aan op Dinsdag 28 Juni in het Prin senhof te Delft. behoefte dekt. Krachtens de overeenkomst zullen de V.S. aan België verrijkt uranium (isotoop u-235) verkopen ter voorzie ning in de Belgische behoeften voor de vreedzame toepassing van kern energie en tevens de nodige techni sche inlichtingen voor dat doel ver strekken. De Britse autoriteiten hebben twee documenten gepubliceerd met bijzon derheden van de recente Brits-Ame- rikaanse overeenkomst voor uitwisse ling van gegevens over atoomenergie. Deze voorziet in samenwerking bij de ontwikkeling van atoomenergie voor vreedzame doeleinden en uitwis seling van gegevens met het oog op de wederzijdse verdediging, doch er ™1 geen uitwisseling plaats vinden gegevens over de vervaardiging Van A naar B worden omschreven woorden ingevuld gaande van boven naar beneden, van beneden naar bo- Ven en zo verder. Elk woord begint met de laatste letter van het voor gaande woord. Tussen haakjes is ach ter iedere omschrijving aangegeven, jnt hoeveel letters elk woord bestaat. “H goede oplossing ontstaan in de 'wee dubbel omlijnde regels, van links naar rechts gelezen twee bloenlenna- jnen. Steenmassa (4), verdriet (5), Jangzaam (5), poging tot lachen (6), J (6), staande rand (5), wijze van en /8), klinknageltje (4), treurig t), duivenverblijf (3), bewerkte huid o projectiel (5), gunstig vooruitzicht sein (5). Samen met de chef instrumenten maker, de heer N. van Straten, ver trok dr Houtgast op 9 Mei naar Cey lon, waar deze kleine Nederlandse expeditie zich voegde bij de tien uit andere landen afkomstige expedities. De Nederlandse expeditie was wel goed voorbereid. Dr Houtgast, die in Februari 1952 in Khartoen (Soedan) en in Juni 1954 op Gotland (Zweden) eclipsen waarnam, zou zijn aandacht op Ceylon vooral concentreren op de chromosfeer, de purperkleurige rand van de zon die alleen zichtbaar is als de maan de zonneschijf'precies bedekt. Ondanks het negatieve zicht heeft men toch getracht de waarnemingen hier van te doen met de chromosfeerspec- tograaf, waarvan de essentiële onder delen als spiegels, lenzen en prisma’s, zorgen dat het licht van de chromo sfeer wordt uiteengespreid tot een brede band met spectrumkleuren. Een automatisch werkende camera moest er voor zorgen, dat dit spectrum werd gefotografeerd. Of er echter iets op de plaat staat is een grote vraag. Begin Zeeland op de. Juli komt de Nederlandse expeditie in Nederland terug. (Van één onzer verslaggeefsters). DEN HAAG, 20 Juni. Op de groots opgezette BJB.-manifestatie, die Zaterdag 25 Juni te Rotterdam zal worden gehouden, zijn alle provincies vertegenwoordigd. Aan de wedstrijden, die een belangrijk onderdeel van het programma vormen, nemen o.a. een brandweereenheid en een red dingsploeg uit Terneuzen, een reddingsploeg uit Middelburg, een blokploeg uit Tholen (Oud-Vossemeer) en mobiele geneeskundige groepen en teams uit Vlissingen en Arnemuiden deel. Het is te verwachten, dat alle B.B.- noodwachten bij deze wedstrijden hun beste beentje voor zullen zetten. Het gaat n.l. niet alleen om de eer: Ko ningin Juliana en Prins Bernhard hebben wisselbekers beschikbaar ge steld, resp. voor de winnaar van de blokploegwedstrijd uit de A-gebieden en voor de zegevierende blokploeg uit een B-gebied. Verder zijn prijzen ter beschikking gesteld door de minister van Binnenlandse Zaken, de Commis saris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland en nog vele andere per sonen en instellingen. Het doel van de manifestatie is te laten zien, dat de B.B. niet alleen in oorlogstijd, maar ook nu nuttig is, en dat het eigenlijk de morele plicht is van iedere Nederlander, om zich in dien mogelijk aan te sluiten bij deze organisatie. Er zijn volgens bereke ningen ongeveer 236.000 noodwachters nodig in Nederland, terwijl er op het ogenblik 165.000 vrijwilligers worden opgeleid. Voor Zeeland zijn deze aan tallen resp. 7070 en 4700. Van bedrijfszijde is de belangstel ling voor de opleidingscursussen voo bedrijfszelfbescherming zeer groot, terwijl de B.B. van letterlijk alle groe peringen in Nederland steun ont vangt, zij het dan, dat de z.g. „beter gesitueerden” niet overal hun mede werking verlenen. HET PROGRAMMA. Het programma voor 25 Juni omvat o.a. ook een sterrit van 11 provinciale colonnes, een demonstratie van 60 brtmdweereenheden, een „aanval door bombardementsvliegtuigen van Nederlandse Luchtmacht op in de Nieuwe Maas drijvende doelen” een slot zal (bij mooi weer, op hallen) er een gezamenlijke maaltijd zijn voor alle 6000 personen, die aan de manifestatie deelnemen. De maal tijden zullen worden bereid in één van de drie rijdende keukentreinen, die een capaciteit hebben van 43.000 warme maaltijden per etmaal! De colonnes, die aan de sterrit deel nemen, bestaan uit twee motorrijders van dé Rijkspolitie, een mobilofoon- BRUSSEL, 21 Juni. Onder een nieuwe 10-jarige Belgisch-Amerikaan- se overeenkomst zullen de Ver. Sta ten en Engeland het recht hebben tot 90 procent van de Uraniumerts productie van de Belgische Congo in de eerstkomende twee jaar aan te kopen. Naar verluidt is Amerika vrijwel de uitsluitende koper van het Belgische uraniumerts, aangezien Engeland zijn in het Britse Gemenebest KAAPSTAD, 21 Juni. De pre mier van Zuid-Afrika, Strijdom, heeft medegedeeld, dat de gouverneur-ge- neraal, dr Ernest Jansen, zijn goed keuring heeft gegeven aan de wet ter uitbreiding van de senaat. Door deze fel omstreden wet, die de vorige week door het parlement is aangeno men, krijgt de regering een zodanige meerderheid in de Senaat, dat zij de wet op de afzonderlijke vertegenwoor diging van de Kaapse kleurlingen kan doen aannemen. In de grootte van de klassen, zei de minister, sprekend over het lager on derwijs, zie ik het tekort aan onder wijzers belichaamd. Er staat evenwel geen enkele onbevoegde voor de klas, zoals door de heer Wendelaar (V.V.D.) was gesuggereerd. Er is zelfs nog een kleine reserve aan leerkrachten. Was deze er niet, dan zou er inderdaad sprake zijn van catastrophale toestand. Wat de kwestie van de benoeming van een wachtgelder tot onderwijzer te Zierikzee betreft zei mr Cals, dat deze wachtgelder inmiddels zelf reeds heeft besloten het onderwijs te verlaten. De minister zei voorts, dat ’t nodig is dat de Kweekschool-eindexamens en onderwijzers-staatsexamens zoveel mo gelijk parallel zullen lopen in de toe komst. Daarom zullen er verlichtingen komen in de staatsexamens voor dege nen, die reeds in het bezit zijn van Het eenstemmig advies van de commissie luidt: terwille van de eenheid in het onderwijs voor Ne derland bepaald dat de woorden in de lijst, waarachter v (m) staat mannelijk en vrouwelijk kunnen worden beschouwd. In gevallen waar de woordenlijst twee spellin gen voor een woord toelaat, wordt de voorkeursspelling gebruikt. In België zullen v (m) woorden als vrouwelijk worden gehouden en bij de voorkeursspelling zal de meest Nederlandse schrijfwijze worden ge volgd. ’s-GRAVENHAGE, 21 Juni Minister Cals heeft vanmiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat er 2000 cursisten zijn, die de spoedcursus voor onder wijzer zullen gaan volgen. Het zijn voor het overgrote deel mensen, die reeds een functie in de maatschappij bekleden. Zij zijn niet gauw bereid deze func tie te verlaten om een spoedcursus te volgen. Daarom zullen zij de toelage, die wordt verstrekt niet moeten terug betalen, indien niet voldoende lange tijd bij het onderwijs wordt gewerkt. Indien de toelagen terugbetaald zouden moeten worden, dan zou het aantal aanmeldingen veel geringer zijn geweest, aldus minister Cals. De begroting van O.K. en W. werd hierna, z.h.s. aan genomen. gHïICAAL: 1. Alm, 2. belegen, 4. re,

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3