Accoord conferentie van over Vier reeds bereikt? SOWJET-UNIE BLIJFT VER» NATIES STEUNEN was Amendementen Bruins Slot op Zondagswet Revolutie in Argentinië langdurig voorbereid aangenomen H Zal ik Het weer Europa onderwijzer(es) worden? Staking in Londense havens ten einde President Eisenhower zal eerste bijeenkomst in Genève presideren Arrestaties in Marokko Commissie voor algemene verdedigings- voorbereiding Italië vandaag zonder regering Nieuwe aanslagen op Cyprus Hoopvolle geluiden uit San Francisco van aan Russische eerste minister gaat bezoek aan India brengen Berichten over geruisloos aftreden Peron houden Rechts won Marineman Fonteyn thans ook door de Kamer in het ongelijk gesteld PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uitgeweken opstandelingen verklaren: links in het in de Tweede Kamer van DE BILT ZEGT: Beter weer ZEEUWSCH DAGBLAD jchting kfd lie JAARGANG No. 3119 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (Zie pagina 3) Volkerenorganisatie, thans wordt herdacht. i i J» I WOENSDAG 22 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Beide ministers kwamen overeen, dat zij veelvuldij zullen plegen. I verklaard, dat het nodig is, dat Frank rijk en de Sowjet-Unie vaak de gele- Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Grenoble Zurich Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck ig met elkaar overleg Molotof had tevoren zwaar bewolkt half bewolkt regen half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt 19 gr. 23 14 21 21 21 23 23 23 23 21 21 22 VOLKSCULTUUR. De heer Stufkens heeft tot het laat ste toe zijn amendement staande ge houden om het verwekken van ge rucht en het houden van optochten toch toe te staan als het gaat om uitin gen van volkscultuur. Dit amendement ging minister Beel te ver. Zijn be zwaar was dat daardoor geen grens wordt gesteld aan de tradities en de gebruiken, zoals het ontwerp beoogt. Integendeel elk feest op Zondagoch tend kan uitgelegd worden als een uiting van volkscultuur. Wat valt daar precies onder? zo vroeg de bewinds man. Moeten G.S. gaan uitmaken wat onder volkscultuur verstaan dient te worden? De rechterzijde van de Ka mer was het met hem eens. Het amen dement Stufkens werd verworpen met 2943 stemmen (links tegen rechts). genheid hebben overleg te plegen en hij legde er de nadruk op, dat beide landen gemeenschappelijke problemen hebben. Pinay zei, dat hij het hiermee eens was en voegde er aan toe, dat directe contacten belangrijker zijn dan over leg langs diplomatieke weg. DE HERDENKING Tijdens de herdenkingsbijeenkomst in San Francisco is gisteren o.m. ge sproken door de Britse minister van Buitenlandse Zaken MacMillan en zijn Belgische ambtgenoot Spaak. Eerstge noemde verklaarde, dat zijn land het streven naar het vervolmaken van de V.N. als instrument voor internatio nale samenwerking met alle kracht zal voortzetten. De Belgische minister bepleitte een algemene en gecontroleerde ontwape ning. De vrede kon zijn inziens alleen worden bereikt door getrouw te blij ven aan de beginsel van het Handvest der V.N. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat Molotof vandaag geluncht heeft met enkele ministers, waaronder de Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr Luns. perking van de bewapening en van het verbieden van atoom- en waterstof bommen. Ook verklaarde de Sowjet-premier, dat zijn land op de komende bijeen komst van regeringsleiders te Genève alles in het werk zal stellen, om bij te dragen tot een vermindering van de internationale spanning. Premier Nehroe had tevoren in zijn toespraak opnieuw gepleit voor het toe laten van communistisch China tot de Ver. Naties. Ook sprak hij uitvoerig over de vijf beginselen voor vreedzaam naast el kaar bestaan, die India en China heb ben opgesteld. MONTIVEDEO, 21 Juni. Volgens enige van de 112 Argentijnse officieren, die in Montevideo zijn geïnterneerd, nadat zij hun land hadden verlaten, wa ren aan de mislukte opstand van Donderdag j.l. vijf maanden van onder grondse voorbereidingen vooraf gegaan. De actie ontstond in kringen van het ministerie van Marine, enerzijds uit vrees, dat Ferons politiek het com munisme in de hand zou werken en anderzijds uit protest tegen de anti kerkelijke campagne van de regering van de president. Het plan was een raad in te stellen, bestaande uit drie militairen en drie burgers, die het be wind had moeten overnemen nadat Peron ten val was gebracht. Na anderhalf jaar zouden dan vrije verkiezingen worden gehouden. Dit plan, aldus de uitgeweken of ficieren, had in feite de steun van de gehele marine en ongeveer de helft van het leger en de vloot, terwijl ook de radicalen, conservatieven, socia listen en de katholieke actie er ach ter stonden. De opstandelingen wezen vier oorza ken aan voor het mislukken van de Ongetwijfeld met groot verlangen naar de grote sportfeesten, die op komst zijn, kijken deze twee kinderen naar het aanplakbiljet, dat aankondigt, dat de Olympische Spelen 1960 in Rome gehouden zullen werden. Het Internationaal Olympisch Comité heeft besloten Rome uit te verkiezen voor de Olympiade 1960. Een affiche geeft op duidelijke wijze het op handen zijnde grote gebeuren weer. De Spelen worden gehouden op de uitgestrekte sportterreinen „Foro Italico”, ACHTTIEN MAANDEN. Meer succes had de heer Maenen (K.V.P.), die een amendement zag aangenomen dat ook uitingen van godsdienstig karakter zoals het zin gen op de Paasmorgen mogelijk worden. Nu het amendement-Stufkens was verworpen ging de P.v.d.A.-frac- tie tegen heug en meug met het K.V. P.-amendement mee onder het motto: liever wat dan niets. Alleen de S.G.P. en de C.P.N.-fracties waren tegen. Laatstgenoemde omdat zij het K.V.P.- amendement ten onrechte ziet als een bevoordeling van de R.K. kerk De Zondagsrustbepalingen gelden in het algemeen dus niet voor tradities en gebruiken, die in het volksleven zijn geworteld en voor uitingen van godsdienstig karakter. Wanneer moet dit alles nu ingaan? Een amendement van de heer Bruins Slot dat de datum van ingang regelt werd aangenomen, alweer met de traditionele verhouding van rechts tegen links: met 4429 stemmen. De Gedeputeerde Staten krijgen tot achttien maanden na de inwerkingstelling van dit artikel de gelegenheid om uit te maken welke gebruiken, tradities en godsdienstige uitingen zij zullen toestaan. Het amendement van de heren Krol en Beernink (beiden C.H.) om iedere beslissing van G.S. te laten goedkeu ren door de Kroon vond geen genade. Minister Beel had verleden week reeds verklaard dat dit hem in strijd leek met het streven naar meer autonomie voor de provincies. De Kamer was het kennelijk met hem eens, want het amendement werd verworpen met al leen de stemmen van de C.H. voor. De rest bleef zitten. DE ZAAK FONTEYN. Urenlang heeft de Kamer gespro ken over verschillende verzoek- Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord treffende de vrede, de ontwapening en Indo-China. De Britse ambassadeur in Moskou heeft vandaag aan premier Nehroe een boodschap van de Engelse eerste minister Eden overhandigd, waarin deze de premier van India uitgeno digd heeft voor een bezoek aan Groot-Brittannië. Over een datum werd niet gesproken. LONDEN, 21 Juni De havenar beiders van Londen hebben vanavond besloten Maandag het werk te hervat ten. Hun staking heeft ruim vijf weken geduurd. Deze Londense bootwerkers vertegenwoordigen bijna een derde deel van de 20.000 stakende haven arbeiders in Engeland. Na de besprekingen over de Weste lijke voorstellen is door de vier minis ters een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat een nuttige uitwisse ling van standpunten ten aanzien van de procedure en de regelingen van de komende conferentie te Genève heeft plaats gehad. De Westelijke voorstellen houden o.m. in, dat president Eisenhower de eerste dag van de conferentie als voorzitter zal optreden, omdat hij staatshoofd is en de anderen, Boelga- nin, Eden en Faure, hoofd van rege ringen zijn. Voorts zou volgens de Westelijke voorstellen de conferen tie vijf of zes dagen kunnen duren en niet vier, zoals eerst was geop perd. Daarmee wordt tegemoet ge komen aan de wens van de Sowjet- Unie, omdat in de toestemming van het Kremlin voor de conferentie was gezegd, dat vier dagen onvoldoende zijn. De Westelijke voorstellen voor zien voorts in afzonderlijke vergade ringen van de ministers van Buiten landse Zaken als aanvulling op de conferentie van regeringsleiders. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, zal, naar ver luidt, belast worden met de technische voorbereidingen van de conferentie. „IK BEGRIJP U” De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, heeft gisteren een onder houd gehad met zijn Russische ambtge noot. Pinay zei, dat de Sowjet-Unie moet ophouden de binnenlandse propa ganda in Frankrijk aan te moedigen. Molotof antwoordde met: „Ik begrijp u zeer goed”. MOSKOU, 21 Juni. Premier Boelganin van de Sowjet-Unie heeft van daag tijdens een rede in het Dynamostadion te Moskou, waar een bijeenkomst werd gehouden ter ere van het bezoek van premier Nehroe van India aan de Russische hoofdstad, verklaard, dat het de vurige wens is van zijn land, dat de internationale organisatie zal blijven streven naar toepassing der begin selen, waarop het Handvest der Ver. Naties berust. Zij zal hierbij immer de onverflauwde steun hebben van de Sowjet-Unie, aldus Boelganin. Hij wees er tenslotte op, dat India, evenals de Sowjet-Unie voorstander is van be- NAAR INDIA Nehroe heeft vandaag Boelganin uit genodigd een bezoek aan India te bren gen, hetgeen door de Russische eerste minister is aanvaard. Vermoedelijk zal het bezoek in de herfst plaats vinden. Nehroe wilde op een persconferentie niet in bijzonderheden treden over zijn besprekingen met de Sowjet-leiders. Hij zei slechts van gedachten te heb ben gewisseld over vraagstukken be- Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moli, Vlissingen; actie. De aanval ontwikkelde zich te langzaam, waardoor de regering gele genheid had order te geven voor een tegenaanval. Tengevolge van het slech te weer konden de bommenwerpers de doelen niet goed waarnemen. Er was een gebrek aan samenwerking tussen de grond- en luchtstrijdkrachten en dat was er de oorzaak van dat de door de luchtaanval behaalde voordelert niet werden uitgebuit. Door een mis verstand werd het Mei-plein gebom bardeerd, waar de revolutionnairen bijeen zouden komen voor de bestor ming van het regeringsgebouw. Door dit bombardement waren vele aan hangers van de opstand omgekomen. Toen de opstandelingen zich tegen over deze vergissingen geplaatst zagen, hadden zij geen andere keuze dan zich over te geven of te vluchten. Argentijnse militairen, die vorige week bij het uitbreken van de opstand op strategische punten in Buenos Aires en op steunpunten aan de kust en in het binnenland werden gestationneerd, zijn vandaag naar hun kazernes terug gekeerd, hetgeen er op zou wijzen, dat de militaire noodtoestand afgelopen is. Inmiddels blijven de geruchten aan houden, dat Peron door de militaire leiders, waaronder de minister voor 't leger, generaal Lucero, terzijde gescho ven is. Bevestiging hiervan is echter niet te verkrijgen. SAN FRANCISCO, 22 Juni De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, die de herdenking van het tienjarig bestaan van je Verenigde Naties te San Francisco bijwoont, maakt er geen geheim van, dat hij in de grote rede, die hij vandaag zal uitspreken, een ver lenende toon zal laten horen. De Westelijken zijn benieuwd; temeer omdat verwacht mag worden, dat Molotof in het openbaar een antwoord zal geven op de voorstellen, die hem zijn gedaan door de Westelijke Grote Drie betreffende de te volgen procedure op de aanstaande confe rentie van de vier regeringsleiders te Genève. In Westelijke kringen bestaat goede hoop, dat er overeenstemming zal worden bereikt. Trou wens er is al bekend gemaakt, dat Molotof, na een vluchtige bestudering van de voorstellen, heeft opgemerkt, dat hij er niets in kon ontdekken, Jat hem niet aanstond. Hij vroeg echter tijd voor een grondige bestude ring. Het is in deze hoopvolle sfeer, dat het tienjarig bestaan van de Slot (die met deze verruiming accoord ging) beoogt een vereniging van de bepaling. G.S. kunnen ook gemeenten aanwijzen, waar de Zondagsrudst ge handhaafd moet blijven. Ook na 1 uur ’s middags. Uitgave: ..Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Lfd ntoor: Goes, L. Vorststr. t fel. 2438 (b.g.g. voor redactie [ij voor advert, enz. 2970), fatoren: Vlissingen: Nieuwstr. [Telef. 326; Middelburg: Korte Lrdstr. 36. Tel. administratie Lo Tel. redactie 2347; Ter- r neuzen: Dijkstraat 26-28. i Exploitatie: Lferbaan Le Cointre N.V., Goes schriften die bij haar zijn ingediend. Het meest spectaculaire was onge twijfeld de behandeling van het ver zoekschrift van de sergeant-konsta- bel Fonteyn, die sinds 1935 veronge lijkt door de Nederlandse rechts staat wandelt. Hij zegt in 1935 ten onrechte afgekeurd te zijn voor de Marine. De doktoren hadden asthma geconstateerd. Ruim twintig jaar lang zoekt de heer Fonteyn recht. En 20 jaar lang krijgt hij zijn zin niet. Als de zaak zolang sleept gebeuren er natuurlijk vreemde dingen. De staatssecretaris nam lang niet alles voor zijn rekening wat er is gebeurd, maar naar zijn mening was er toch wel recht gedaan. Trouwens alle mo gelijke instanties tot de hoogste toe hebben dat uitgewezen. En nu kwam de zaak voor de Kamer. De meerderheid van de commissie van verzoekschriften nam het standpunt in, dat het de Kamer niet mogelijk is een door de bevoegde rechter in hoog ste instantie gegeven beslissing te her zien. Per slot van rekening kunnen de Kamerleden niet op de stoel van de rechters gaan zitten. Zij hebben zich wel terdege met deze zaak bezig ge houden, met als conclusie dat het ont slag destijds op goede gronden is ver leend. Alleen één lid wilde aan de minister vragen zo bleek uit de schriftelijke stukken of de heer Fonteyn niet meer in de Marine kan worden opge nomen, omdat hij nu althans niet meer aan asthma lijdt. Dat ene lid bleek de heer Scheps te zijn. Maar deze socia listische afgevaardigde ging veel ver der dan in de schriftelijke stukken was gesuggereerd, hij kwam met een motie voor de dag om een nader on derzoek in te stellen. De heer Stapel kamp (A.R.)-voorzitter van de com missie van verzoekschriften was daar over boos. De commissie wist van de ze motie niets. Op zo’n manier is het wel moeilijk samen te werken in een commissie van vijf. De motie werd verworpen met 28 (P.v.d.A. en C.P.N.) tegen 46 stemmen. PARIJS, 21 Juni De Franse pre- p!er, Faure, heeft Dinsdag in de ”anse Nationale Vergadering ver gaard, dat de politie in Marokko „een zeer belangrijke zaak” heeft ontdekt en enkele arrestaties heeft verricht. In een aan journalisten overhandig de schriftelijke verklaring gaf Faure et aantal gearresteerden als acht, on er wie vier politiemannen. Hij noem- e deze getallen niet in zijn toespraak, in de schriftelijke verklaring zeide aure verder: „Wij schijnen tegenover n complete anti-terroristische orga- aan 1 te s*aan> aan wie tientallen ve „a»en kunnen worden toegeschre- O°k deze zin kwam niet in de °;spraak voor. tenlnS<^ag te ontvangen berich tje Ult Casablanca maken melding van in van zes Europeanen, die anr .enis werden genomen wegens amu rroristische activiteit”. Volgens mannennaren zijn drie van hen Politie’ ’s-GRAVENHAGE, 21 Juni. Mi nister-president Drees heeft een com missie voor de algemene verdedigings- voorbereiding (CAV) ingesteld, welke allereerst tot opdracht heeft het ont werpen van een basisplan voor de al gemene verdediging in de civiele sec tor op basis van de militaire veronder stellingen, aansluitend op en samen hangend met de militaire planning. De ze commissie wordt ook belast met de coördinatie bij de voorbereiding van deelplannen, onverschillig door welke diensten, commissies of werkgroepen deze voorbereiding is of zal worden ter hand genomen. Het ramen van de behoeften, in het bijzonder op het gebied van de grond stoffen en producten, de energie, de mankracht, de productiecapaciteit, het transport en de financiën, voortvloei end uit het basisplan, en van de ter voorziening in deze behoeften ter be- schikking staande middelen, zal even- eens tot de taak der CAV behoren. Bovendien worden van deze com missie voorstellen verwacht omtrent het meest doelmatige gebruik der 1 aanwezige middelen en de wijze, 1 waarop in eventuele tekorten kan worden voorzien. De CAV bestaat uit een centrale af deling, een afdeling voor sociale en economische defensie-aangelegenheden en een afdeling voor de burgerlijke weerbaarheid. Voorzitter der centrale afdeling is de minister-president en le- den zijn vertegenwoordigers van de l minister van Oorlog en Marine en van het comité der verenigde chefs van staven, van de ministers van Buiten- l landse Zaken en van die van Finan- ciën. De hoofdlijnen van het basisplan zullen uiterlijk op 1 Mei 1956 aan de algemene verdedigingsraad worden voorgelegd. (Van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 21 Juni. De wijziging van de Zondagswet is vanmid dag z h s door de Tweede Kamer aangenomen. De fracties der SGP en CPN vroegen aantekening dat zij geacht wensten te worden te hebben tegenge stemd Dit alles was het resultaat na een aantal stemmingen over amendemen ten waarbij het rechter- en linkerdeel der Kamer steevast tegenover elkander stonden hetgeen betekende dat rechts de meerderheid behaalde en dat het ontwerp niet belangrijk is gewijzigd. De successen gingen naar de heren Bruins Slot (AR) en Maenen (KVP). Een amendement van de heer Krol (CH) werd verworpen met alleen de stemmen van de CH voor. Een amendement Bruins Slot (A.R.) om Gedeputeerde Staten bevoegdheid te geven om bepaalde gemeenten aan te wijzen, waar de burgemeester geen ontheffing van de Zondagsrustbepalm- gen mag verlenen (omdat dit zou in druisen tegen de aldaar bestaande godsdienstige overtuigingen) werd aangenomen met 4429 stemmen. Het was rechts tegen links. De huidige wet zegt, dat de burgemeester bevoegd is (volgens regels door de gemeenteraad te stellen) ontheffing te verlenen van de bepaling dat het Zondag verboden is gerucht te veroorzaken, dat op een afstand van 200 m te horen is. Deze ontheffing kan alleen maar gelden voor de tijd na 13 uur. Het wijzigings- ontwerp van minister Beel gaf een extra verruiming aan die bepaling. De bepalingen ever het verwekken van gerucht zullen niet van toepassing zijn als het gaat om bepaalde tradities en gebruiken, die in het volksleven zijn geworteld en die niet als openbare vermakelijkheden zijn te beschouwen. Het aangenomen amendement Bruins ROME, 21 Juni Een regerings woordvoerder heeft meegedeeld, dat het coalitiekabinet van premier Mario Scelba vandaag zal aftreden. De regeringscrisis is het gevolg van het feit, dat de Christen-Democrati- sche Partij een eenvoudige reorganisa tie van het -kabinet onvoldoende acht om de huidige moeilijkheden op te lossen. De coalitieregering, bestaande uit Christen-Democraten (Scelba’s eigen Partij), liberalen, sociaal-democraten en republikeinen, is zestien maanden aan het bewind geweest. De republikeinen konden zich niet met het program van Scelba vereni gen en wilden niet langer deel uit maken van de coalitie. Men meende aanvankelijk, dat dit voor Scelba geen ernstig gevaar zou zijn, aangezien mocht worden verwacht, dat de repu blikeinen hem in het parlement toch zouden steunen. De rechtervleugel van zijn eigen partij echter greep de ge legenheid aan om ook stelling tegen zijn program te nemen. De crisis zal met gemakkelijk zijn op te lossen. De mogelijkheid om de coalitie van vier le herstellen schijnt klein. DE BILT, 21 Juni. Droog weer met veranderlijke bewolking, maar vooral in hét Zuiden ook zonnige pe rioden. Overwegend matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. NICOSIA, 21 Juni Voor het poli tiebureau te Nicosia op Cyprus is een bom ontploft. Hierbij werd een Griek se burger gedood en elf personen ge wond, van wie vier zwaar. De bom is volgens de politie de zwaarste, die ooit door het verzet is gebruikt. Er is een groot gat in de voorkant van het politiebureau gesla gen. De stukken vlogen onder een aantal mensen, die voor een café aan de overkant zaten. Ongeveer gelijktijdig werd een handgranaat geworpen naar een huis, dat wordt bewoond door de Britse brigade-generaal Williams. De opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in het Midden-Oos- ten,generaal Charles Keightley, ont snapte de avond tevoren aan een soortgelijke aanslag. Na de ontploffing werd het politie bureau door Britse troepen afgezet. Gisteravond zijn in verscheidene plaat sen aanslagen met de zgn. Molotof- cocktails op politiebureaux gepleegd. Vanochtend vroeg heeft men getracht om brand te stichten in een opslag plaats van de R.A.F. te Famagusta. Er werd daar ook een handgranaat naar drie Britse soldaten gegooid. Niemand werd gewond. Op het gehele eiland zijn de bevei ligingsmaatregelen verscherpt. De po- litieverloven zijn ingetrokken. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1