DE DOOLHOF MINDER VALIDEN, aan Laid Met de vacantiespreiding gaat het nog niet best Rode Kruis wikkelde hulp rampslachtoffers af life Nederland SQe ïladia Span er twee voor je karretje... Senaatsverkiezingen in Frankrijk herdenkt tien jaar V*N> Peking laat vijf gealli eerde militairen vrij Nehroe in Juli naar Londen? Nederlandse autobussen brandden uit bij Osnabrück Oostenrijkse artsen demonstreerden „Weinig verandering sinds 1947! Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood. Confessionele organisaties zeggen de CAO’s in havenbedrijf op geen mensen zonder beroep Les van 1953 nog betere uitrusting ’s-GRAVENHAGE, 20 Juni. Nog een honderdtal mensen heeft in 1954 een toewijzing textiel gekregen, waar door het aantal personen, dat na de watersnood van 1958 door het Rode Dins ZEEUWSCH DAGBLAD FEUILLETON Arbeiders voor Nederlandse mijnen Samenwerking met andere j gemeenten mogelijk. 5-» «-«te- AX1 Het begon in een lijkenhuisje Augustus de geliefde maand Civitasdagen van de V.U. Samenwerking In de werkplaats te Goes wordt hard gewerkt. Weer naar het bedrijf r 4 w pagina 4 Dinsdag 21 Juni 1955 H SHSswmffia Ingezonden Mededeling (Adv.) is O 252.0 meen- I» Alléén het moderne OMO bezit het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alléén OMO wast zo voortreffelijk, dat V de schoonste was van Uw leven krijgt. MAASTRICHT, 20 Juni. De mi nister van Economische Zaken heeft toestemming verleend om voor de ge zamenlijke steenkoolmijnen in Lim burg 1000 Oostenrijkse arbeiders aan te werven. De werving zal in Septem ber beginnen. z I 1 i l se B d< VI w fit N 8' Cl b z a Er zijn méér van die Pietersens in de werkplaats. Zij vlechten manden en ver vaardigen matten. Zij binden boeken in die tijdens de oorlogsjaren bij de Provin ciale Bibliotheek door waterschade vrij wel werden vernietigd en zij maken klei ne montages voor een apparatenfabriek te Goes. TE GOES. We zien hier een aantal mattenvlechters aan het werk. Snel en vaardig hanteren zij het materiaal. Dan gaat het beter! minder validen Goes”, als fabrieks- EEN KIJKJE IN DE WERKPLAATS merk dus. T_ CODC. Li— -1..1 De voor 1954 genoemde percentages hebben betrekking op aile vacantle- gangers. Daarnaast is nog onderscheid gemaakt tussen de beroepsbeoefenaren en personen, die niet tot de beroepsbe volking behoren. De eerste categorie is weer onderverdeeld in de beroepsbeoefe naren, die in de keuze van hun vacan- tieperiode gebonden waren door bepaalde oorzaken (vacanties van schoolgaande kinderen, bedrijfsvacanties, enz.) en de beroepsbeoefenaren, die niet aan de be paalde periode gebonden waren. Het onderzoek heeft geleerd, dat in de „drukke” periode (laatste week van Juli en eerste drie weken van Augustus) bij de „gebonden” beroepsbeoefenaren 66 pct. van de vacantieweken viel, ter wijl dit voor de „niet-gebonden” be roepsbeoefenaren 48 pet. bedroeg. Voor de eerste week van Augustus bedroe- is gestegen tot 149.210. Dit blijkt onder meer uit het verslag over 1954 van het „Nederlandsehe Koode Kruis”, dat ver der vermeldt, dat in 1954 ook het land bouwwerktuigenplan, het huizenproject en enige projecten in verband met bui tenlandse schenkingen voor de ramp slachtoffers verder werden afgewikkeld. De ramp van 1958 was voor het Rode Kruis korps aanleiding verbetering in de uitrusting aan te brengen. Boven dien werd de basis gelegd voor een be- tere en soepeler onderlinge steunverle ning met het Belgische Rode Kruis in die gevallen waar het eigen potentieel plaatselijk tjjdelijk tekort zou schieten. Het streefgetal van 15.000 leden van het Rode Kruis korps is intussen nog altijd niet bereikt: met 448 nieuwe le den groeide de bezetting van het Ro de Kruis korps in 1954 aan tot 13217. Ook de vooruitgang met de vorming van medische B.B.-eenheden wordt niet bevredigend geacht. Inmiddels is besloten tot instelling van een cur sus voor artsen van het rode kruis korps. Verder stelt het verslag vast, dat een zeer prettig contact werd onder houden met de militaire instanties, ’t Vormen van mobiele geneeskundige groepen voor de bescherming bevol king is geen succes geweest en nog minder was dat het geval met de aanwerving van vrijwilligers onder de leden van de Rode Kruiscolonnes voor de Rijksmobiele colonnes geneeskun dige dienst. Tot grote dankbaarheid stemt de medewerking uit alle delen van de bevolking aan de bloedtransfusie dienst. Eind 1954 waren 87.702 donors i ze nog maar eens wat op zijn beloop, dat lijkt mij veel beter. Het sterft zijn eigen dood.” Karl voelde er voor, die raad op te volgen en stond op, om heen te gaan. Hij keek ndar buiten, waar langzaam w’andelend een hem onbekende vreem deling voorbij ging. ’t Was Strange, die tot nu toe met opzet uit de buurt van sir Andinnian was gebleven daar Grimley hem gewaarschuwd had, dat sir Andinnian reden had of scheen te hebben, om Salter te beschermen zodat hij hem alleen van aanzien kende. „Wie is dat?” vroeg Karl. „Die? O, dat is mijnheer Strange; tenminste zo wordt hij hier genoemd”, studeerde....” lachte sir Henry veel betekenend. „Elders dan niet?” „Dat zou ik niet denken.” „Woont hij in Foxwood? Wat voert hij hier uit?” Strange stond stil en maakte een praatje met de waard uit de Rode Leeuw. Karl had uitstekend gezicht op hem, terwijl Strange niet kon be merken, dat men hem gadesloeg. Ter wijl Karl naar hem keek, schoot hem gegeven werden 4642 liter. Het aan tal hoornvliestransplantaties bedroeg in 1954: 107. De productie van de beentransplantatiedienst bedroeg in 1954: 540 flessen met spanen en snip pers. De opbrengst van de jaarlijkse cam pagne voor „Het Nederlandsehe Roode Kruis” was in 1954 f 1.128.000, dat is ruim f 100.000 meer dan in het voor afgaande jaar. PARIJS, 20 Juni. De verkiezin gen voor 153 van de 320 zetels van de Raad van de Republiek, gehouden in Frankrijk en enige overzeese gebieds delen, hebben weinig verandering op geleverd. De verkiezing geschiedde door ongeveer 52.000 kiesmannen, onder wie afgevaardigden naar de Nationale Vergadering, vertegenwoordigers van de plaatselijke assemblées en gemeen teraadsleden. De communisten verlo ren 2 zetels, de ex-gaullisten 3 zetels, de conservatieven 2 zetels, de socia listen en de M.R.P. elk 1 zetel. De ra dicalen wonnen er 3, diverse andere partijen 5 en de onofficiële socialisten 1 zetel. „Wel, dat is die dominee Catta- comb!” viel Karl hem in de rede. „Die woont daar.” „Neen, neen, die fat niet, dat wist ik wel. Die heeft de benedenkamers. Zij vertelden, dat die mijnheer Stran ge, die de bovenkamers bewoont, voor zijn gezondheid hier is en om te stu deren voor zijn examen theologie. Op een morgen wees Jane mij hem aan. Nu, dat studeren is een smoesje. Ik Doe dat in Uw huishouden óók Als U de was doet, neem dan een was middel, dat het werk doet voor twee: OMO. Want dit heeft dubbele was kracht. Daardoor wordt in de aller eerste plaats Uw goed schitterend wit. En in de tweede plaats zijn de vlekken verdwenen! Twee voordelen tegelijk. Met een ander wasmiddel moet U meest al met één van de twee tevreden zijn maar voor OMO geldtèn zuiver wit èn vlekkeloos, dat 's OMO-schoon. chercheur van Scotland Yard. Zijn naam heb ik geweten, maai- die is mij ontschoten. In mijn practijk heb ik hem in Londen verschillende malen gezien, maar mij kent hij niet.” (Wordt vervolgd.) ’s-HERTOGENBOSCH, 20 Juni. - Op 24 October a.s. zal het tien jaar jeleden zijn, dat de Ver. Naties hun werkzaamheden begonnen en op dia uatum zal in Nederland de nationale viering geschieden van het tweede lustrum der volkeren-organisatic. De- ze viering zal zowel centraal geschie den als plaatselijk, te organiseren door afdelingen van de Vereniging voor In- ernationale Rechtsorde (V.I.R.O’, .e Ned. afdeling van de Wereldfede ratie van Verenigingen voor de Ver. Naties. Dit werd meegedeeld in de jaarvergadering van de V.I.R.O. té ’s-Hertogenbosch .Het was de eei-te maal, dat deze vereniging haar jaar vergadering hield buiten Den ih.i.g; Iet ligt in de bedoeling op de sci.j- en een spaar-actie te starten, opdat de schooljeugd op deze wijze deel kan nemen aan de activiteiten van het Kinderfonds der V.N., het UNICEF. ingeschreven, was van 100.605 mensen bloed afgenomen voor patiënten voor plasmabereiding. De productie van het centraal laboratorium van de bloed transfusiedienst produceerde in 1954 ondermeer 119.736 bloedtransfusiefles- sen en 16.560 complete plasma-sets. Het wordt noodzakelijk geoordeeld grotere activiteit te ontwikkelen voor het aanleggen van voorraden bloed plasma voor de bescherming bevol king en voor de nieuwe divisies van het leger. De omvang van het werk van de moedermelkcentrale breidde zich uit tot over 23 inzamelingscentra. Ingeza meld werden _m 1954: 2992 liter, uit- LONDEN, 20 Juni. Vijf geallieer de militairen, drie Amerikanen en twee Belgen, die na hun krijgsgevan genschap in communistische kampen er de voorkeur aan hadden gegeven in China te blijven, hebben volgens Radio Peking op eigen verzoek toe stemming ontvangen China te verla ten. Peking voegde eraan toe, dat het verlenen der vergunningen werd be kend gemaakt op een bijeenkomst van het Chinese Rode Kruis, die werd bijgewoond door 18 Amerikaanse sol daten en een Brit, die nu in Chinese fabrieken werken of studeren aan de universiteit van Peking. Een voorma lig geallieerd militair, die eveneens eerst repatriëring had geweigerd, verleden jaar overleden. opeens de gedachte door het hoofd, herkende hem direct. Hij is een re- dat deze man zeer veel overeenkomst had met de beschrijving, die Anna Hopley gegeven had van de man, die de Doolhof was binnen gedrongen. „Wat hij uitvoert? Zijn bezigheden zowat geheime-politie-achtig. E.E hóud rein Bo O.L. de f; som O S, u ffvei weg dat ften BR A 195 pol WO' na de wa dal scl aai pol gel tin nu Pc tei tij ve dc 15 mannen schoven van hun stoeltjes of kwamen van achter hun werk stukken vandaan. Zij pakten een beker en stapten naar een hoek van het lokaal waar één van hen een ketel van het gas nam. „Theetijd” zei de heer Soeters lachend. „Hij geeft altijd het sein!”... Prompt een kwartier later was het weer „wer ken” geblazen. Lachend schoven zij allemaal weer aan hun werk tafels. Gewone mensen met een beroep, een eerlijk beroepStaart U zich niet blind op dat woord „min- der-valide” want zij werken harder dan U denkt! De gemeente Goes begon anderhalf jaar geleden met ’n werkplaatsje in, stelt U zich voor,.het Ijjkenhuisje van het Oudeliedentehuis aan de Zusterstraat. Drie mensen zaten daar en knutselden wat. Nadien kwam in de Voorstad een onbewoonbaar verklaarde woning leeg, waar men vijf man kon bergen. In Sep tember van het vorige jaar werden ech ter de plannen verwezenlijkt om een ech te werkplaats to stichten. Daar, ia die werkplaats werken nu dertig mensen, onder wie zelfs reeds enkelen uit de bui tengemeenten op de Bevelanden. Voorts werkt ten aantal mindec-vali- den bij de dienst Gemeentewe'ken. De arbeid bij de buitenprojecten prevaleert uiteraard. Het is ook nodig, zoals bijvoor beeld voor een man, die pas genezen is van T.B.C. ’s-GRAVENHAGE, 20 Juni. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een onderzoek ingesteld naar de wijze van vacantiebesteding van de Ne derlandse bevolking. Het heeft daarbij ook gegevens verzameld over de perio de, waarin men in 1954 met vacantie is gegaan. Uit dit onderzoek bleek, dat vooral de laatste week van Juli en de eerste drie weken van Augustus druk bezette weken waren. Van alle vacantieweken, welke de Ne derlandse vacantiegangers in 1954 in eigen land doorbrachten, viel in deze periode ongeveer 58 pet. Vooral in de eerste week van Augus tus was er een sterke opeenhoping. In deze week was niet minder dan 19 pet. van het aantal vacantieweken gecon centreerd. Voor de tweede en derde week van Augustus bedroeg dit percen tage resp. .15 en 12 en voor de laatste week van Juli 12 pet. Uitgedrukt in absolute aantallen, be tekent de sterke concentratie in de eer ste week van Augustus, dat van de rond 4.4 millioen personen, die in 1954 met vacantie gingen, ongeveer 1.1 millioen in de eerste week van Augustus ergens in Nederland hun vacantiegeneugten zochten. Vergelijkt men de situatie In 1954 met die In 1947, dan blijkt ae vacantle- spreiding weinig vorderingen gemaakt te hebben. In 1947 viel het totaal aan tal vacantieweken In de periode Mei t.m. September ongeveer 56 pet. In de laatste week van Juli en de eerste drie weken van Augustus, terwijl dit voor 1954 voor 58 pet. het geval was. In de eerste week van Augustus viel in 1947 18 pet., terwijl In 1954 in deze maand 19 pct. was geconcentreerd. LONDEN, 20 Juni. Nehroe, de premier van India, zal waarschijnlijk een uitnodiging om na zijn besprekin gen in Moskou naar de Britse hoofd stad te komen, aanvaarden. De uitno diging is hem doorgezonden op zijn reis door het Zuidelijk gedeelte van Rusland. Hij zou 9 of 10 Juli naar Londen komen, nog vóór zijn bezoek aa» Egypte en na zijn bezoek aan Zuid- Slavië en Italië. Blake heeft het hem mondeling =>ge- vraagd en hij heeft mondeling toe stemming gegeven, dat is alles. Hij wist niet eens goed, wat de bedoeling was.” „Tja, dan kan Truefit ze verjagen, hoewel de beleefdheid toch eisen blijft, dat hij een termijn van ontrui ming geeft.” „Natuurlijk, dat begrijp ik. Ik de al, dat ik niets doen kon.” „U kunt invloed op Truefit uit oefenen en dan zal hij wel doen, wat u verlangt. Maar waarom zou u dat doen, sir Karl? Als ze vandaag ver jaagd worden, zullen ze morgen wel een of ander gebouwtje of vergader- gelegenheid hebben.” „Hoogstwaarschijnlijk”, stemde Karl toe. „Maar dan niet op mijn grond.” „Dat is zo. Maar ik zou u raden: breek u er uw hoofd niet mede. Let er eens op, dat het zaakje, dat nu inderdaad bloeit, wel zal doodbloeden, als de winter komt. Dacht u, dat bij dik sneeuw en ijs en stormen die mal loten van meisjes naar St. Jerome zullen kuieren en met omnibusladin gen uit Basham zullen komen? Ik ge loof er niets van! Wacht u in elk ge val tot zolang. Als u het nu tracht te doen, zult u tegenstand ondervinden; door te wachten zal het u misschien heel geen moeite kosten; dan gaat het vanzelf.” „Zou u dat werkelijk denken?” „Ik ben er zo goed als zeker van”, zijn OSNABRUCK, 20 Juni. Op een parkeerplaats te Tecklenburg bij Osna brück zijn Zaterdagmiddag door onbe kende oorzaak twee Nederlandse auto bussen in brand gevlogen en volledig uitgebrand. Er vielen geen slachtoffers. De schade wordt geraamd op ongeveer 150.000 mark, De inzittenden van een Duitse auto bus, die op een parkeerplaats aan kwam, bemerkten plotseling, dat uit een geparkeerde bus rookwolken opste gen. Kort daarop sloegen de vlammen naar buiten. Ook een tweede bus, naast de brandende autobus, vatte daarop vlam. Een Nederlander, die in eén derde daarnaast geparkeerde auto bus zat te slapen, kon op tijd worden gewekt en slaagde er zelfs in om deze derde bus snel van de gevaarlijke plaats weg te rijden. In totaal moesten voor de vlammen van de twee brandende autobussen nog negen andere geparkeerde bussen in veiligheid worden gebracht. AMSTERDAM, 20 Juni. De civi tasdagen 1955 van de Vrije Universi teit worden dit jaar gehouden van 7 10 September in het conferentie oord „De Pietersberg” te Oosterbeek. Het thema is „De christelijke weten schap”. Referaten worden gehouden door prof, dr H. Dooyeweerd, „De christelijke wetenschap in algemene zin”, prof, dr G. Brillenburg Wurth, „De christelijke wetenschapsbeoefe ning, zoals deze plaats vindt aan open bare, en bijzondere universiteiten en hogescholen”, en prof, dr K. J. Pop- ma, „Plaats en taak van de christen- academicus”. 76) zei de joviale advocaat. „Laat dat i Tenminste, dat geloof ik,” „Er is geen overeenkomst. Juffrouw gekke geval want gek doen ze I Karl schrok geducht: als het de- --- ---a--- v-.-zelfde man was en hij leek er op die op de Doolhof zich wilde in dringen en die zaken te Foxwood had, die met de geheime politie in verband stonden, dan konden die alleen op Adam betrekking hebben! Strange was doorgelopen, nagestaard door Karl. De advocaat verbaasde er zich over, dat de baronet dat deed, alsof hij bijzonder belang in de vreem deling stelde. „Wet u, wie die man in werkelijk heid is, mijnheer Henry?” „Tja, een poosje geleden hadden mijn nichtjes de mond vol van een nieuwe huurder bij vrouw Jinks; hij zou een heer zijn, die godgeleerdheid ’s-GRAVENHAGE, 20 Juni. - De Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius” en de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland hebben op Za terdag 18 Juni met een opzegtermijn van drié maanden de collectieve ar beidsovereenkomsten met de scheep- vaartverenigingen „Zuid” en „Noord” opgezegd. De beide organisaties hadden op 25 Februari een aantal wijzigingsvoor stellen ingediend. Deze zijn in negen conferenties met de beide werkge versorganisaties behandeld. Over som mige punten is overeenstemming be reikt, doch over andere zaken bleek men het niet eens te kunnen worden. Dit betreft met name de eisen over de lonen, de werktijden, de uitkering bij ziekte en ongevallen en de pro motie naar een hogere loonklasse. Inzake de lonen was door de bon den gevraagd om het reëele loon als minimum in de loonregeling op te ne men, alsmede een verplaatsingsvergoe ding te verstrekken. Voorts was ge vraagd een rusttijd van 12 uur tussen twee opeenvolgende werktijden. De werkgevers stonden hier afwij zend tegenover. Ook over het verzoek een bovenwettelijke uitkering bij ziekte en ongevallen en doorbetaling der twee wachtdagen werd van werk geverszijde geen bevredigende toezeg ging gedaan. Nu tracht de gemeente Goes te komen tot een regionale uitbouw van de werk plaats, waaraan de buitengemeenten kun nen meedoen. Zo zou men de exploitatie kosten kunnen drukken. De heer Soeters, die samen met oud- wethouder A. Buys, voor een betere werkindeling heeft gezorgd, is buitenge woon tevreden. „Het is een prettige werk plaats, waarin een goede geest heerst” zei hij. „En het heeft de gemeente niet veel gekost om de zaak in te richten” voegde hij eraan toe. „We hadden hier de vier kale muren en alles wat U nu ziet hebben we zelf gemaakt of verdiend”. Zo beschikte men over een lading oude schoolbanken. Men heeft er zelf aardige bureautjes van weten te maken. In de werkplaats blies een jonge kerel op een papieren toeter. De WOENSDAG 22 JUNI HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 „Het leven van Ludwig van Beethoven”, hoorspel. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram en act. 13.00 Nieuws. 13 15 Salonork. 13.50 Gram. 15.40 Interscholair jeugdtornooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelsp. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.; dr A. L. Constandse: „Drie minder ontwikkelde gebieden: Mexico. 19.00 Nieuws en weer- ber. 19.10 Rep. Deputatenvergadering v. d. A.R. Partij. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ka- merork. en sol. 21.20 „De positie van het Christelijk Onderwijs in Indonesië”, caus. 21.40 Promenade ork. en soliste. 22.05 Wonderlijke wetenswaardigheden. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekal. 8.30 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 900 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO' 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Instr, trio. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muz. 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. L Instr, kwint. 17.50 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: J. M. van den Born. „Internationale dierziekten-bestrijding 18.00 Nieuws en coinm. 18.20 Gram. 18’8 Act. 18.50 Lichte muz. 19.10 „Uit de schoo geklapt”, klankb. VPRO: 19.30 Voor ae jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metro pole ork. 20.45 „Ontmoeting in het Zwarte Woud”, hoorspel. 22.05 Strijkkwartet. 22.45 „Het vraagstuk der veroudering”, caus. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.40-24.1 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO; 17.00 Voor de jeugd. NTS: 20.15-21.45 Filmavond. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. J2.3Ö Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13-w Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Omr. ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Mm- caus. 17.50 Boekbespr. 18.00 KameroiK; 18.15 Caus. 18.30 Voor de soldaten, Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel 21.4 Omr. ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmu- 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nieuws. LATEN WIJ hem Pietersen noemen, timmerman van beroep. Nü vlecht hij mandjes. Want een jaar geleden kwam hij zonder zerk. Een hartkwaal was oorzaak, dat hij zijn oude beroep niet langer kon uitoefenen. Hij was lange tijd ziek, leefde van zijn uitkering, die hij kreeg krachtens de Ziektewet, werd ontslagen enmoest bij Armenzorg zijn hand gaan ophou- wat hij ook probeerde, hij kwam niet meer aan de slag. Als je zóver bent, ga je pas be seffen wat het woordje „arbeids proces’’ betekent. Maar Pietersen werd niet in de steek gelaten. Hij kreeg het aan bod om te komen werken in de werkplaats voor minder-validen, die de gemeente Goes heeft laten bouwen aan de Westhavendijk. Daar, in het ruime, frisse lokaal, werkt hij nu rustig en tevreden en vlecht er met vaardige vingers mooie mandjes. Kruis vdn textielgoederen is voorzien, Wie echter absoluut niet geschikt is om buiten zwaar werk te verrichten, krijgt een kans in de werkplaats. De gemeente geneesheer- keurt de mensen daar voor. Maar al te vaak komt het echter voor, dat mensen, wie werk in de werkplaats aangeboden wordt, dit weigeren. Zij vinden het iets min derwaardigs. En dat is het abso luut niet. Integendeel, men kan beter met werken zijn brood ver- dienen, dan de hand te moeten op enden. Het ideaal is om de mensen later weer in het bedrijf te krijgen. Want dat kan. De mensen kunnen bijvoorbeeld het boekbinden terdege leren. Wie zegt, dat zij nimmer een kans zullen krijgen om in een boekbindersbedrijf werk te vin den? Wat de mensen hier verdienen? Min stens vijf procent meer dan zij als werk loze, krachtens de Regeling Sociale Voor ziening uitgekeerd zouden krijgen en vanzelfsprekend altijd iets minder dan de lonen in het vrije bedrijf. Zij kunnen echter een prestatieloon verdienen. Voorts hebben zij recht op 12 dagen betaalde vacantie en vallen zij ook onder alle sociale verzekeringswetten zoals kinderbijslagwet, ziekte- en ongevallen verzekering, doch met uitzondering van de W.W. wet. Hoewel de zaak toen nog niet helemaal draaide zoals thans werd in 1954 voor on geveer tien mille aan werkstukken ver kocht en er bleef een nadelig saldo over van f 1500,—. De werkplaats ontvangt echter Rjjks- subsidie in de exploitatiekosten. De be drijfsleider, de heer Soeters, is er van overtuigd, dat de werkplaats meer ren dabel zal worden dan ze voordien was. Dit ook door een door hem ingevoerde reorganisatie en werkmethode. Voor de fabriek te Goes maakt men stukwerk. De fabriek stuurt het materi aal dat hier wordt gemonteerd. Zo doet ook de mattenfabriek in Steenwijk. Van de toegezonden garens maken de mensen hier en zij werken stug door vele fraaie matten. Elders zitten de manden makers en hanteren de wilgentenen met een vaardigheid die beslist verbluffend genoemd mag worden. Wat de afzet van de verschillende soorten manden betreft heeft de gemeente Goes zich aangesloten bij de N.V. „Amiva”, een combinatie van werkplaatsen in ons land, die de produc ten centraal afzet. Trouwens ook voor de betonningsdienst heeft men wel topte- kens voor de bebakening gevlochten van rotan. Overigens schijnen er kapers op de kust te zijn. In verscheidene Zeeuwse plaatsen worden goederen aangeboden met de mededeling, dat ze zijn gemaakt door de werkplaats voor minder validen te Goes. De mensen kopen dan vaak iets vlug ger. De heer Soeters heeft zijn artike len voorzien van een loodje met daarop de mededeling „Werkplaats WENEN, 20 Juni. Duizenden Oos tenrijkse artsen hebben Zaterdag ge demonstreerd als protest tegen voor gestelde nieuwb reglementen betref fende gezondheidsverzekering. Gekleed in witte jassen, liepen de artsen in op tocht door Wenen’s Ringstrasse naar de kanselarij. Zij droegen grote bor den met opschriften als „We willen artsen zijn, geen ambtenaren”, en „We willen zieken genezen, geen formu lieren invullen”. In alle Weense ziekenhuizen namen de artsen deel aan een „technischs staking” van vijf uur. i?';-14<J ”i SS

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4